OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 14 MAART 1939 01 LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HILLEGOM Diphtherie. Woensdagmiddag te half 3 zal in de Gemeenteschool gelegenheid worden geboden voor lcostelooze inenting tegen de zoo gevreesde Diphtherie. De heer Stallinga blijft. De overplaat sing van den heer Stallinga, ambtenaar bij de belastingen alhier, naar Rotterdam is ingetrokken. Dit zal door zeer velen met vreugde worden vernomen, daar deze sympathieke ambtenaar heel vaak belan- gelooze diensten bewijst aan kleinere lui den, die in belastingmoeilijkheden verkee- ren. Bouwen. Door den architect van Es sen te Bennebroek is aan den aannemer E. Schuit alhier opgedi'agen het bouwen van een villa met bloembollenschuur, kan toren etc. met C. V. aan de Haarlemmer straat voor rekening van den heer J. van Roon te Overveen. KATWIJK AAN DEN RIJN HET VLIEGVELD. De verschillende eigenaren dezer gron den, liggende onder deze gemeente en on der Valkenburg, bestemd voor het toekom stige vliegveld, hebben een uitnoodiging ontvangen om Donderdag a.s.. 16 Maart, te komen in hotel „De Roskam" alhier, waar dan tot definitieve aankoop zal worden be sloten en een en ander schriftelijk zal-wor den vastgelegd. Arbeidscontract. Kort geleden ver meldden we dat een poging vanwege de werknemers-organisatie in Land- en Tuin bouw om tot een arbeidscontract te ko men niet tot het gewenschte doel had ge leid. De samenwerkende Landarbeiders- bonden, de Nederl. Christ. Lanrabaiders- bond, de Ned. R.-K. Landarbeidersbond en de Ned. Arbeidersbond hadden een aantal werkgevers opgeroepen om ter vergadering te komen in het gebouw der Jongel. Ver. aan de Voorstraat alhier om alsnog over deze overeenkomst te spreken. Een 20-tal werkgevers hadden aan deze uitnoodiging gehoor gegeven, en tevens ook afgevaar digden van de te Rijnsburg pas opgerich te Chr. Boeren- en Tuindersbond. Na een uitvoerige uiteenzetting van het doel door een der hoofdbestuureleden van de wex'knemersorganisatie was er gelegen heid om z'n meening kenbaar te maken. Vooral van den kant der Rijnsburgsche werkgevers was er bezwaar tegen den werktijd op Zaterdagmiddag tot 4 uur. Dit voornamelijk vanwege de bloementrekke- rij. Er werden nog /meerdere bezwaren op- geomd, o.m. over den leeftijdsgrens. Ten slotte kwam er van het bestuur van den Christ. Bond afd. Rijnsburg het voorstel om het loonconract te stellen als volgt: pex-sonen van 20 jaar de 4 wintermaanden 13, de overige maanden 14; personen van 21 jaar 4 wintermaanden 15. de overige maanden 16 en persanen van 22 jaar en ouder de 4 wintex-maanden 16 en de ove rige maanden 17. Het bestuur van den Christ. Bond en de R.-K. L.T.B. zegde deze norm in de afdeeling te willen vei'dedigen. De aanwezigen beloofden op deze basis het contract te zullen teekenen. Hierbij zij nog vermeld, dat het bloementrekken en peen wasschen hier niet onder vallen in de win termaanden als de arbeidstijd is gesteld van dag tot donkex\ Hierna sloot de heer Stok man, lid van het hoofdbestuur met dank voor de opkomst deze in een goeden sfeer gehouden vergadering. Oranjevereeniging. Gisteravond ver gaderde genoemde vereeniging in „De Kroon". De voorzitter, de de heer A. Was senaar gaf een overzicht over het afge- loopen vex*eenigingsjaar. Hierna de versla gen van den secretaris, den heer Jac. van Elk. Op keurige en duidelijke wijze werd een verslag gegeven over de laatste 25 jaar. Dankbaar wei-den ook de bestuursleden her dacht, die in deze periode hun kx-achten voor de vereeniging hadden geschonken. Het ledental bedx*aagt heden ruim 40". Een hartelijk applaus volgde na dit verslag. Ook de penningmeester, de heer Nic. J. Winters deed verantwoox-ding over zijn ge houden beheer waaruit bleek, dat er nog een batig saldo in kas is van 18.41.. De bestuux-sleden H. Alkemade, A. Wassenaar en C. v. Zijst, werden herkozen. Namens de kascommissie vex-klaarde de heer G. v. d. Does de financiën in de beste orde te hebben aangetroffen en de com missie heeft de rekening voor accooi'd ge- teekend. Secretai-is en penningmeester werd dank gebracht voor hun geleverde werk zaamheden. Over het agendapunt „feest viering" volgde een uitgebreide bespreking Besloten werd het bestuur volmacht te ge ven om te handelen naar omstandigheden. Dan brengt de voorzitter in bespreking een vooi'stel van het bestuur in verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging het eere-voorzitterschap op te dragen aan den burgemeester mr. W. Woldringh van cler Hoop, het eere-lidmaatschap aan dr. J. Hueting, als de oprichter der vereeniging, aan mei. H. v. d. Kreke, die zich in ver band met het aanschaffen van het vaan del bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt en. waar het bestuur en de vereeniging zeer erkentelijk voor zijn. Deze voorstellen werden met alg. st. aangenomen. Na x*ond- vraag sluiting met een woord van dank voor de aangename besprekingen. WARMOND Bouwvergunning. Aan den heer di*. A. M. 31ok te 's-Gravenhage is door Bur gemeester en Wethouders alhier vergun ning verleend tot het bouwen van een schuitenhuis op het eiland Faljarel onder deze gemeente. NOORDWIJK Gemeenteraad. A.s. Vrijdag 17 Maart, des middags te 3 uur, komt de gemeente raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de navolgende punten: 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling notulen. 4. Goedkeui'ing reke ning weeshuis over 1938. 5. Benoeming le den van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 6. Benoeming leden stem- bureaux. 7. Voorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening. 8. Bouwrege ling voor St. Jeroensweg en Boerenbui'ger- weg en voor aan te leggen nieuwe straat aldaar. 9. Voorstel tot verkoop van bouw terrein in het vuurtorenplan. 10. Herstem ming over het voorstel inzake het aantal agenten van politie. 11. Voorstel tot wijzi ging van de verordening keurloonen. 12. Overeenkomst met de gemeente Leiden be treffende de levering van electriciteit. 13. Uitbreiding van het pompstation der wa terleiding. 14. Vooi-stel tot toekenning van een bijdrage aan de school voox B. L. O. „S. Liduina" te Leiden. 15. Wijziging ge- meentebegrooting 1938 en 1939. Loffelijke maatregelen. Het komt in onze gemeente (en schier overal) nogal eens voor, dat door straatfotografen be drog wordt gepleegd door aan het publiek voor het vooruitbetaalde geld zeer slecht af geleverd werk of heelemaal geen foto's af te leveren. Een ander voox-komend euvel is, dat be zoekers lastig gevallen worden door perso nen, <jle zich aanbieden als „autobewaker". Het is zelfs meer dan eens voorgekomen, dat bij tenniswedstrijden onverkwikkelijke ruzies tusschen dergelijke „bewakers" plaats vonden, waax-aan ook hun vrouwen deelnamen! Ook kinderen schijnen zich met het bewaken bezig te houden, terwijl het vangen geld alsdan veelal verkeerd wordt besteed. óm aan dei-gelijke euvelen paal en pei'k te stellen, hebben B. en W. den Raad thans voorgesteld in de algemeene politieveror dening der gemeente bepalingen op te ne men houdende verbod tot het uitoefenen van het beroep als fotograaf, snelteekenaar of filmoperateux*, zonder vergunning van B. en W., alsmede een verbod om zonder ver gunning van den buigemeester in het open baar op te treden of zich aan te bieden als bewaker van motorrijtuigen e.d. Tegen overtreding van deze verboden zijn stx*af- maatregelen opgenomen. Geboren: Wilhelmina Albertina Fre- derika, d. van W. C. v. Rooijen en H. Ma- rijt Gerardus Adrianus, z. van J. L. v. d. .Bex'g en L. Cramer Johannes Mat- theus Jozef, z. van A. J. N. Witteman en M. P. v. Zaal Petronella Sophia There- sia, d. van R. J. A. v. Houten en Th. v. Schie Alida Johanna, d. van H. v. 't Wout en J. G. Broekhof Jeroen Andries Adrianus, z. van C. Paardekooper en J. Bras Cornelia Theodora Lajxrentia, d. van C. W. Dijndam en A. W. v. Gijlswijk Gerrit Hendrik, z. van G. H. Heijnes en W. A. Kleijn Jacobus Johannes Ge- rai'dus, z. van G. Ch. J. Rijnders en A. Heemskerk Magdalena Francisca Jose- pha, d. van C. M. Roodenrijs en H. M. J. Thijssen Arend, z. van A. Hazenoot en D. Klinkenberg Antonius Jocnbus Ma ria, z. van L. A. M. Nelissen en A. H. J. v. Buchem Cornelus Azurens, z. van C. de Ruijter en A. Schaap Nicolaas Wilhelmus, z. van N. J. Caspers en M. Teijn Maria Petronella Antonia, d. van C. J. Nulkes en H. v. d. Geer. Ondertrouwd: M. v. d. Wiel en M. E. L. Heijmans. Getrouwd: G. J. H. Beukex-s en F. Schroder. Overleden: W. v. Bakel 92 j., wedr. van M. Timmeimans. NOORDWIJKERHOUT KINDERRIJKDOM Een eerelijst Naar wij van ter zijde vernemen, zijn bij het bestuur van de woningbouwver- eeniging plannen xn overweging voor het bouwen van woningen voor groote gezin nen vereenkomstig de bekende circulaire van den minister van binnenlandsche zaken. In verband hiermede heeft het bestuur een statistiek doen maken om trent deze groote gezinnen. Deze ax*beid heeft tot het volgend verrassend resultaat geleid. Er zijn alhier 87 gezinnen met 7 ge zinsleden (dus vader, moeder en 5 kinde ren; 81 gezinnen met 8 leden, 61 met 9 ledeni 40 met 10 leden, 31 met 11 leden, 24 met 12 leden, 17 met 13 leden, 6 met 14 leden, 5 met 15 leden, 6 met 16 leden, 1 met 18 leden. Zooals men weet verstaat de ministrieele circulaire onder groote ge- gezinnen man en vrouw en ten minste 5 kinderen, onder dit begrip vallen alhier 367 gezinnen, dit is 29 van het aantal gezinnen in deze gemeente. Rekening hou dende met het type der reeds gebouwde woningen welke ailen tenminste 3 slaap kamers hebben heeft het bestuur der Wo- ningbouwvereeniging besloten woningen te bouwen niet voor de „kleine" groote gezinnen maar voor de „groote" groote ge zinnen. Bovenstaande statistiek doet dui delijk zien, dat woningen voor „groote" groote gezinnen voor No ordw ijkerhout noodig zijn waarom dan ook het bestuur beslten heeft plannen hiervoor uit te wer ken. Missiefilm. Gistex*avond werd in café De Zwaan" alhier vertoond de pi-achtige missiefilm van Oeganda. De opkomst der Noordwijkerhouters was zeer slecht, slechts een 40-tal menschen waren aanwezig, waar onder Pastoor Maas en kapelaan van Eg- mond. PaterOnderwater uit Lisse sprak een welkomstwoord, waarna de film ver toond werd in 2 deelen. In het eerste deel zagen we het wilde, heidensche leven, na de pauze werd in beeld gebracht de beschaving, welke er thans is gebracht. Momenteel zijn er reeds veel inlandsche priesters en zusters, die de, mis sionarissen helpen in hun zware taak. Het was een buitengewoon mooie film welke op pxettige en geestige wijze door Pater on derwater werd toegelicht. Na de Oeganda- film volgde nog een film van Charly Cha plin. Pater Onderwaten dankte het publiek voor de opkomst en spoorde allen aan om de missionarissen zooveel doenlijk te steu nen met gebeden er. offers. De wegblijvers kunnen gerust spijt hebben, dat ze de fj'm niet gezien hebben, het was de moeite waard! SASSENHEIM STAATSPARTIJ. De heer Bisschop bedankt als raadslid. De zaal was tamelijk goed bezet, toen de heer H. P. Zwetsloot, voorzitter, om kwart over 8 de vergadering opende met de me- aedeeling, dat het bestuur hoopt dat men 'n candidatenlijst zal kunnen samenstellen, di** geheel katholiek Sassenheim zal bevre digen. Nadrukkelijk wees spr. er op, dat het bestuur het onmogelijk achtte om 6 zetels te verkrijgen indien men niet georgani seerd optrekt. Een ieder, die zich op zij paden begeeft, moe wel weten, dat hij hoogstwaarschijnlijk ons zesde raadslid doet verspelen. Spr. deed daarna een uitdrukkelijk be roep op de beter-gesitueerden om hun contributie vrijwillig belangrijk te verhoo- gen. Tevens zal dezen avond een inzame ling gehouden worden om een begin te maken tot vorming van een verkiezings- propaganda-fonds daar 2 vei'kiezingen te houden zijn. De vergadering besloot, op voorstel van het bestuur bij de a.s. x-aadsverkiezing met eeu lijst waarop 12 namen voorkomen, uit te komen. De voorzitter deelde mede, dat de heer ALPHLN AAN DEN RIJN PROV. STIERENKEURING. Groninger Zwartblaar Veeslag. Maandagmorgen werd onder groote be langstelling de voorjaarsstierenkeuring van het Groninger veeslag gehouden. Evenals vorig jaar Jaad deze plaats op het tex-rein bij 's Molenaarsbrug, daartoe wel willend afgestaan door den heer H. H. v. d Kloot Meijburg, terwijl de verdere ac comodate van het terrein op pi'ima wijze was verzorgd door het gemeentepersoneel. Alhoewel iets minder dan het vorige jaar waaraan de erge mond- en klauwzeer van het v.orige jaar zeker niet vreemd was was het aangevoerde stierenmateriaal toch zeer bevredigend. Een zeer verheu gend feit was het, dat iix de klasse 1-jari- ge stieren de 4 hoogst geplaatsten, stieren zijn welke in Zuid-Holland gefokt zijn, dus geen import. Een duidelijk bewijs, dat men op den goeden weg is. Jury-leden waren de heeren: A. Louter, Voorburg en W. F. Brunt, Bodegraven. De uitslagen der bekroningen wax*en als volgt: Klasse 1-jarige stieren: le pr: Bernhard 15989 R. v. J. eig.-fokker J. A. Wolmerstett Alphen aan den Rijn; 2e pr. Elza's Aginus 16324 R. v. J. eig.-fokker G. den Hertog, Alphen aan den Rijn; 3e pi\ Bernhard 16182 R. v. J. eig.-fokker M. v. Zwieten, Al phen aan den Rijn; 2e pr. Amor 17070 R. v. J id.; 3e pr. N. 1341 niet verder mermeld in catalogus; 3e pr. Nico 17081 R. v. J. eig.- fokker G. Eikelenboom, Rijnzaterwoude; 3e pr. Frederik 3245 R. v. J. eig. C. Kwa- kernaak; fokkers: gebrs. Zwanenbux*g, Bo degraven; 3e pr. Frans 2906/E. B. eig.- fokker G. den Hertog. Alphen aan den Rijn; 3e pr. Marinus.3254 R. v. J. eig.-foker Ver burg, Bodegraven; 3e pr. Lubbert 17057 R. v J. eig. J. v. a. Akker, Alphen aan den Rijn; fokker H. Poll, Oxwerd Gr.; Eervolle vermelding: Bart 408 K. B. eig.-fokre H. Blijleven; Fei'dinand 17328 R. v. J. idem; Prins 1998 R. v. J. eig. P. v. Rijn, Ter Aar; fokker S. J. Visser, Rijnzaterwoude; Her tog 16270 R. v. J. eig. P. J. v. d. Eijk, Bent huizen, fokker: stal v. d. Kloot Meijburg, Alphen aan den Rijn; Coen 33742 R. v. J. eig. C. den Hertog, Alphen a. d. Rijn, fok ker Tj. Bouman, Uithuizermeeden; Ko ning 1646 K. B. eig. M. Visser, Alphen aan den Rijn: fokker J. M. v. Egmond, Alphen aan den Rijn. KI. 2-jax-ige stieren: 2e pr. Kobus 1628 S. eigenaars N. v. Zwieten en M. v. Gaaien, Hazerswoude, fokker J. Bunning, Noord- horn; 2e pr. Julius 1707 S. eig. stal v. d. Kloot Meijburg, Alphen aan den Rijn, fok ker H. Poll Oxwerd Gr. 3e px*. ,vlgs. volg orde catalogus): Franco 1709 S. eig. H. Voorbij, Alphen aan den Rijn, fokker gebrs. Leber, Bedum; Marinus 1722 S. eig. A. Hoogstraten, Ter Aai', fokker Tj. P. Poll, Noordhorn; Reindert 1701 S. eig. J. Wasse naar, Alphen aan den Rijn, fokker M. de Boer, Bedum; Aldei't 14436 R. v. J. eig. A. Roest, Leiderorp, fokker Th. P. Poll, Olde- hoeve; Joost 1706 S. eig. W. C. v. d. Vis, Alphen aan den Rijn, fokker J. Dijksveld. Leens; Wiebren 1671 S. eig. G. Eikelen boom, Rijnzaterwoude, fokker: S. K. Wiers- ma, Niehoven; Willem 3134 R. v. J., eig.- fokwer wed. G. v. d. Linden, Nieuwerbrug aan den Rijn; eexwolle vermelding: Mikado L. Ph. Bisschops geen candidatuur meer wenscht te aanvaarden. De vergadering besloot aan den heer Bisschops een dankschrijven te richten voor hetgeen hij in de 16 jaar van zijn raadslid maatschap voor de gemeente heeft gedaan. Door verschillende personen werden can- didaten opgegeven, erg vlot ging het niet. Staande ter vergadering werden gesteld de heeren: H. Bader Sr., H. W. Braun, G. C. van Dijk, J. W. Kortekaas, J. A. Mathot, Jac. L. van Reisen, S. Rotteveel, J. C. Schra- ma, A. W. Tijssen, L. Verdegaal, A. J. Verkleij, F. Wilking, en Jac. Zandvliet (de volgorde is alphabetisch). De voorzitter stelt voor om de samen stelling voor de definitieve candidatenlijst te doen plaats hebben door 3 stemmingen op 3 achtereenvolgerde Zondagen. Eenige besprekingen omtrent deze sa menstelling volgden; de voorzitter wensch- te de vergadering wel op het hart te bin den rekening te houden met den wensch, dat drie arbeiderscandidaten op de 5 eerste plaatsen zullen komen. De vraag welk systeem bij de samen stelling der candidatenlijst gevolgd zal wor den lokte een langdraderige discxxssie uit, Ten slotte werd het desbetreffende be,- stuursvoox-stel aangenomen. In de vacature W. J. Rozema als afge vaardigde naar de Kamer- en Statencen- trale werd benoemd de heer H. Bader Jr. na 2 stemmingen. Bij de i'ondvraag stelde de heer H. de Groot voor, zoo spoedig mogelijk vrede fe sluiten met de gemeente Warmond; vervol gens maakte hij aanmerking op cumulatie en bestreed de Woningbouwvereniging die te dure weningen had. De voorzitter beantwoordde de heer de Groot: het valt buiten de competentie van de Kiesvexeeniging. De voorzitter dankte daarna de aanwe zigen en spoorde aan te handelen bij de a.s stemmingen in den geest der Roomsche solidariteit, en sloot de vergadering. Personalia. De heer G. J. J. Heystee, onderwijzer aan de R.-K. ULO-school. al hier, is benoemd tot hoofd van een ULO- school te Utrecht. Mond- en klauwzeer. Bij den landbou wer R. is onder de veestapel mond- en klauwzeer geconstateerd. 1705 S. eig. G. v. Dorp, Hazex*swoude, fok ker J. v. Slochteren, Zuidhorn; Adriaan 15763 R. v. J. eig. N. C. Kapteijn, Hazers woude, foker J. v. Zijl, Bedum; Meindert 14768 R. v. J. eig. W. Korver, Nieuwkoop, foker H. Poll, Oxwerd; Jonathan 1661 S. eig. A. Jongebreur, Nieuwerbrug aan den Rijn, fokker Y. Werkman Breede, Warf- fund. KI. 3 -jarige stieren: le pr. Klaas 1512 S. eig. M. v. Zwieten, Alphen aan den Rijn. fokker H. Poll, Noordhorn: Robert 1572 S. gebrs. Zwanenburg, Bodegraven, fokker S. C Sietsema, Middelsum; 2e pr. Maarten 1496 S. eig. Jac. Noordam, Woubrugge, fok ker H. Poll, Oxwerd; 2e pr. Janus 1604 S. eig. fokker G. den Hertig, Alphen aan den Rijn; 3e pr. Kapitein 1535 S. eig. J. D. v. d. Akkex*. Alphen aan den Rijn, fokker E. Bol huis, Zeerijp: 3e pr. Wiert 1503 S. eig. H. Los, Zwammerdam, fokker E. J. Ankema, Zuidhorn ëerv. vermelding: Alferd 1504 S. eig. H. Blijleven, Nieuwkoop, fokker Ti\ A. Poll, Noordhorn. KI. Oude stieren, le pr. Alberuts 1310 S., eig. L. v. Leeuwen, Alphen aan den Rijn, fokker H. Poll, Oenwerd. Een woord van lof voor deze 5-jarige stier, die er na een ernstig mond- en klauwzeer* weer zoo puik voorstaat. 2e pr. Rikus 1437 S., eig. Th. Har- teveltd, Ter Aar, fokker gebrs. Huizinga, Poppersum, 2e pr. President 1477 S., eig. M. v. Egmond, Alphen aan den Rijn, fok ker D. C. Vegter, Zeerijp. Stille Omgang. Het gezelschap van den Stillen Omgang hield hedenavond in de Sint Josephzaal onder voorzitterschap van den heer H. P. Jollie, in tegenwoordig heid van den directeur van het gezelschap den hoogeei*waarden deken Z. de Korte en van vele leden, een korte bijeenkomst. Nadat de voorzitter had gewezen op het doel van den Stillen Omgang, deelde spr. mede, dat de Omgang welke gehouden zal worden in den nacht van 18 op 19 Maart o.m. ook zal worden medegemaakt door kapelaan C. M. Broers. Spr. spooi*de aan tot groote deelname. De heer W. W. van Leeuwen verzorgde vervolgens zijn notulen. De algemeene in tentie dit jaar luidt: „Bevordei'ing van de sociale rechtvaardigheid en van de naas tenliefde", terwijl de deken hieraan nog de intentie toevoegde: „Vermeerdering van de H. Communies in deze parochie" Medegedeeld werd, dat er evenals vorige jaren zullen worden uitgedeeld aan de bedevaartgangers kleine Misboekjes, met de eigen Misgebeden van den Zondag. De oude bedevaartboekjes konden ter verga dering worden omgeruild tegen een nieu were uitgave. Hiervoor zal ook nog ge legenheid zijn ten huize van den heer H. P. Jollie en op de boot. Hierna deed de voorzitter enkele mededeelingen betref fende regeling en orde en riep aller mede werking in voor het zoo devoot mogelijk verloopen van de bedevaart. De H. Mis zal worden gelezen door ka pelaan C. M. Broers tot intentie van de leden en hun huisgenooten, in de kerk in het Bagijnhof, waax*in plaatsen voor de Alphensctxe delnemers zullen zijn gereser veerd tusschen 3.45 en 5 uur Zondagmor gen. De j aarlij ksohe H. Mis voor de leden en him huisgenooten en voor de zielerust der overledenene leden, in de parochie kerk zal door omstandigheden niet a.s. Zondag, doch een week later door den deken worden opgedragen. De voorzitter vestigde vervolgens de aandacht op de collecte-bus bij de uitgang van de zaal waarvan de opbrengst bestemd wordt voor de werkelooze leden, teneinde deze in de gelegenheid te stellen tegen ge- reduceerden prijs den Omgang mede te maken. In het jaarverslag, uitgebracht door den heer W. W. van Leeuwen werd herdacht het overlijden van den directeur van dit gezelschap den deken J. M. Hellegers z.g. en gememoreerd dat door den dood ont vallen is het lid wijlen de heer G. S. J. Breukel. In het afgeloopen jaar vermeer derde het aantal leden met 20. Het verslag van de te Amsterdam ge houden jaarvergadering kon niet worden uitgebracht wegens verhindering van den afgevaardigde den heer A. Breukel. Wel kon de voorzitter reeds mededeelen, dat het hoofdbestuur over de wijze waarop Alphen zich tijdens den Stillen Omgang laat vertegenwoordigen, zeer tevreden bleek. Werklooze leden betalen ook dit jaar een contributie van slechts 0.25. De reis ge schiedt wederom per boot. Deelnemers kaarten ad 1.35 en 1.10 zijn alsnog ver krijgbaar bij de firma J. v. d. Bosch-Bontje tot Zaterdag 18 Maart des namiddags 3.39 uur en daarna van 4.30 tot 5.30 uur in de bestuurskamer van de Sint Joseph vereeni ging. Kaartenverkoop voor werklooze leden ad 0.50 alleen in de gelegenheid Zater dagavond te 10 uur zal door deken Z "de Korte een kort Lof worden gecelebreerd waax-onder korte toespraak. Te 10.30 uur vertrekt de boot vanaf het terrein van den heer F. van Hofwegen, door dezen oe- reidwillig disponibel gesteld. De tram, na den Omgang naar de boot vertrekt vanaf het Koningsplein. Verzocht werd zich di rect na de H. Mis naar de boot te begeven. Met het zingen van het lied ter eere van den H. Joseph werd de bijeenkomst ge sloten. Coöp. Boerenleenbank. Maandag avond werd in hotel „De Vergulde Wa gen" de jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden van de Coöp. Boeren leenbank alhier. In deze vergadering werd de rekening en balans onveranderd goed gekeurd. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd de heer B. Lemkes herkozen, terwijl in de vacature wegens het overlij den van den heer M. A. Hoogendijk wei'd voorzien door de benoeming van den heer J. Haben Jansen; tot lid van den x*aad van toezicht werd herkozen de heer J. H. de Wit, terwijl tot lid der financieele com missie werd benoemd de heer C. J. v. d. Bijl Wzn. Aan het keurig verzorgd jaarverslag van den kassier, den heer Liefhebber, ontlee- nen wij het volgende: Het afgeloopen jaar was vooral voor den landbouw niet zoo gunstig ais he vorig boekjaar. Het bedrijfs resultaat bleef vrijwel gelijk aan dat van het vorige boekjaar, terwijl de omzet nog belangrijk vermeerderde. Ofschoon men steeds van behoorlijke credietaanvragen was voorzien, blijft de groote geldruimte voor onze bank nog een punt van voort durende zorg. In het bijzonder wijst de kassier op de politieke crisis van Sept. j.l., die echter vrijwel onopgemex*kt aan de bank voorbij ging. Dpvragingen uit angst hadden niet op noemenswaardige schaal plaats. Een bewijs dus, dat men onze ban ie veilig en soliede acht. Het saldo-tegoed aan inleggers bleef vrijwel gelijk aan dat van het vorige boekjaar. De portefeuille van effecten is eerder ingekrompen dan uitgebreid. Het overtollige geld wordt dan ook gestort bij de Centrale bank, tegen een slechts zeer geringe rentevergoeding. Omdat de omzetten weer behoorlijk zijn toegenomen, blijven de winsten voor een groot deel op peil. Het bestuur zal voor het komende jaar trachten de te vex*goeden rente te handhaven, ofschoon te verwach ten is, dat over enkele maanden groote bedragen op de Ned. geldmarkt zullen vrijkomen uit schatkistbiljetten van de Ned. Staat. Het tegoed bij de Centr, Bnak is iets hooger dan het vorige jaar, terwijl de ge- heele liquiditeit iets hooger was. Reke ningcourant gelden beken vrijwel onver anderd. Per 31 Dec. 1938 bedroeg het saldo* direct voorhanden zijnde middelen 241.633.79 of wel ruim 24 pet. van het to taal belegd bedrag. Over het geheel was door crediteuren bij onze bank per 31 Dec. belegd een be drag van ƒ988.500.51 t.o. 1937 1.009.051.98, alzoo een minder ingelegd kapitaal van ƒ20.551.47. De uitstaande credieten liepen dit jaar terug van 838.663.96 tot ƒ786 710.92. Hoofdzakelijk is dit een ge volg van tijdelijk verleende credieten, dus z.g. crediet op kort termijn, dat voor 31 Dec. van het vorig jaar werd terugbetaald. De netto whist bedraagt f 5183.73. Voor gesteld werd deze winst bij te schrijven op de reserve dubieuse-debiteuren, te boe ken onder crediteuren. De rekening reser ve dubieuse debiteuren bedraagt dan 14.517.72, terwijl de rekening kantoor gebouwen met safe-inrichting is opgeno men voor een bedrag van 7000.De ge wone reserve en reserve voor koersver schillen op effecten totaal bedragende 50.000, blijft onveranderd. De bedoeling is de rek. dub. debiteuren steeds te ver sterken. De winst is dus vrijwel gelijk aan het vorige jaar Ofschoon he steeds moei lijker wordt tijdelijke belegging te vinden voor onze liquiditeit, voox*zien wij toch, wanneer de tijden niet spoedig verande ren, een inkrimping van ons winstsaldo. De omzet bedroeg totaal 7.498.762.37 of ƒ587 308.28 meer dan het vorige jaar. Het aantal handelingen 14.022 tegen 13.998 in 1937. Het anatal leden nam van 366 toe tot 376. De dekking der credieten is over het algemeen goed te noemen, terwijl de verplichtingen van debiteuren, behoudens een enkele uitzondering goed is te noe men Tenslotte herdacht de kassier in zijn verslag ook he verscheiden van den heer Hoogendijk, die als bestuurslid voor do - instelling veel heeft gedaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7