Holl. Bloembollenkweekers- Genootschap De toestand in Spanje BUITENLAND BINNENLAND DINSDAG 14 MAART 1939 DE LE.DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 FRANCO BEREIDT ZIJN OFFENSIEF VOOR. „De boom moet geschud worden". In officieele kringen te Burgos verklaart men: „Miaja schijnt de communisten over- wonnen te hebben, maar deze overwinning laat ons volkomen koud. Communisten en aanhangers van Cacado zijn gelijkelijk on ze vijanden." Het offensief der rechschen. waarvoor sedert half Februari voorbereidingen wor den getroffen, kan elk oogenblik ver wacht worden. Hoewel men in militaire kringen zeer gereserveerd is, kan worden aangenomen, dat de rechtsche legerleiders verwachten, dat een verbreking van het front en de bezetting van Madrid het ein de van den burgeroorlog zullen beteeke- nen. De naar Madrid leidende wegen waren gisteren vol rechtsche troepen, die op ver scheidene fronten rondom de stad stellin gen betrokken. De toestand is goed getypeerd met de woorden, die een rechtsche officier tegen over Reuter bezigde: „De vruchten der over winning zijn ongetwijfeld rijp, doch zij zullen niet afvallen zonder dat de boom wordt geschud." DE TOESTAND TE MADRID. De mobilisatie van reservisten. Unian Radio heeft de volgende offi cieele mededeeling uit Madrid uitgezon den: Krachtens besluit van den nationalen verdedigingsraad zal onmiddellijk worden overgegaan tot demobilisatie van de reser visten der lichtingen 1915 en 1916. en van allen, die behooren tot de tweede groep hulpdiensten. Te Madrid gaat het leven weer zijn ge wonen gang. Levensmiddelen zijn in vol doende hoeveelheden ontvangen en onder de bevolking verdeeld. De winkels en schouwburgen zijn her opend. De militaire justitie is begonnen met het onderzoek inzake den communis- tischen opstand. Ieder geval zal uitgezocht worden. Aan de fronten heerscht volle dige rust; slechts hoort men enkele scho ten van vooruitgeschoven posten. Volgens berichten uit Burgos evenwel maken rechtsche waarnemers aan het front van Madrid melding van hevige ar tillerie- en machinegeweergevechten in be paalde deelen der stad. Soldaten, die naar de rechtschen zijn overgeloopen, verkla ren eveneens, dat de berichten, volgens welke de communistische opstand onder drukt is, niet juist zijn. Volgens te Burgos opgevangen radioberichten steunen de communisten te Valencia en Murcia den verdedigingsraad, terwijl te Almeria de nieuwe door Miaja benoemde gouverneur zijn functie heeft aanvaard. Geen communistische bezetting van Cartagena. Generaal Casado heeft in een onderhoud met den correspondent van Reuter te Ma drid de geruchten over een communisti sche bezetting van Cartagena volkomen valsch genoemd. Hij voegde hieraan toe, dat op het door de republikeinen bezette gebied volkomen rust heerscht. DUITSCHLAND BEZITTINGEN DER HABSBURGERS VERBEURD VERKLAARD Vandaag zal een besluit worden gepu bliceerd, waarbij alle bezittingen der Habs- burgers formeel verbeurd worden ver klaard ten behoeve van den Duitschen staat. Het bezit der Habsburgfamilie werd een jaar geleden op een waarde van ongeveer 2 millioen pond sterling geschat. ITALIË GIGLI WIL DE VEREENIGDE STATEN MIJDEN. Benjamino Gigli. de Italiaansche tenor, heeft na zijn terugkeer uit New York, tegenover Italiaansche journalisten ver klaard, dat hij niet meer naar de Ver- eenigde Staten zal terugkeeren. Hij zeide, dat het land „rijp voor.de revolutie" is en dat de Metropolitan Opera „in staat van verval' verkeert. Deze opmerkingen hebben in Amerika opzien gebaard en verbittering verwekt. In New York verklaart men de houding van den Italiaanschen zanger uit oneenig- heid met de leiding van de, opera. De zan ger Crooks zeide: „Gigli moest zijn mond alleen gebruiken om te zingen. Dat klinkt beter". MAILDIENST OP ZUID AFRIKA WORDT GESTAAKT Medegedeeld wordt, dat de subsidie aan Italiaansche scheepvaartlijnen op Zuid- Afrika, welke niet meer door de Zuid- Afrikaansche regeering verstrekt wordt, ook niet door de Italiaaj che regeering betaald zal worden. Teng volge daarvan zal de Italiaansche maildienst op Zuid- Afrika op 30 Maart gestaakt worden. TERUGKEER VAN H.M. DE KONINGIN H.M. komt Woensdag a.s. in de Residentie aan Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin hedenavond uit Spiez naar Nederland ver trekken. Zij zal morgenochtend te 's Gra- venhage aankomen. MEER WEGEN MET NATRIUMLICHT Waterstaat besluit rijkswegen veiliger te maken Destijds hebben de besturen van A.N.W. B„ K.N.A.C., K.N.M.V. en B.B.N. de aan dacht van den minister van Waterstaat ge vestigd op de gevaarlijke situatie, welke na het vallen van de duisternis op den rijkeweg Den HaagRotterdam ontstaat. Doordat er geen scheiding tusschen op- en afgaand verkeer op dezen weg is, terwijl ook kruisend verkeer tusschen de beide parallelwegen plaats heeft, worden telkens gevaarlijke verkeerstoestanden geschapen, welke vooral bij duisternis dikwijls tot on gevallen aanleiding gaven. De besturen verzochten den minister een spoedig, moderne verlichting van dit voor het verkeer in ons land zoo uiterst belang rijke traject te willen bevorderen. Thans is van den minister antwoord ont vangen, dat door en op kosten van het Rijk tot 't aanbrengen van een natriumverlich- ting op deze weg zal worden overgegaan, voor zoover althans met de leveranciers van de electrische stroom en de beheerders van eventueele bestaande gemeentelijke ver lichtingen, overeenstemming kan worden verkregen. Onder dezelfde voorwaarden zullen bo vendien van een natriumverlichting wor den voorzien: Rijksweg No. 1, Diemen (Hartvelderbrug) Eemnes, Lang 26 km. Rijksweg No. 5, AmsterdamHaarlem, lang 13 k.m. (thans in proef aanwezig). Rijkswesgen Nos. 4 en 8 Den Haag (Film- stad)Haarlem, lang 38 k.m. Rijksweg No. 9, gedeelte HaarlemVel- sen, lang 8 k.m. Rijkswegen Nos. 23 er. 25, UtrechtDe BiltZeist, lang 7 k.m. Rijksweg No. 35, HengeloEnschedé, lang 7 k.m. Rijksweg No. 48. ArnhemVelp. lang 4 k.m. Rijkswegen Nos. 27 en 63 Breda'Tilburg lang 19 k.m., gedeelte driesprongTeterin- gen, lang 1 k.m. Rijkswegen Nos. 64 en 65. Den Bosch VughtTilburg, lang 19 k.m. Voorts komen de volgende punten van het rijkswegenplan in verband met hun bij zondere en voor het verkeer gevaarlijke aard voor verlichting in aanmerking. Rijksweg No. 29. brug en opritten te Deven ter. Rijksweg No. 12, verkeersplein op de sa menkomst van de wegen 2, 12 en 26 ten Zuidwesten van Utrecht. Rijksweg No. 4, brug over de Noorde lijke ringvaar en viaduct over de Spaarn- woüderdwarsweg in de weg door de Haar lemmermeer. Tenslotte zal tevens tot verlchting van rijksweg EemnesSoestAmersfoort worg den overgegaan, indien de betrokken ge meentebesturen genegen zijn de helft van de exploitatiekosten voor hun rekening te nemen. ONDERHANDELINGEN OVER FRANSCHE LEIDING Tot een bedrag van 300 mihioen Zwitsersche francs in den vorm van zesjarige notes. Naar ons ter oore komt, moeten er op 't oogenblik besprekingen worden gevoerd over de plaatsing van een Fransche lee ning in Zwitserland en Nederland, tot een bedrag van 300 millioen Zwitsersche francs. De leening zou eventueel den vorm van nemen van notes met een looptijd van zes jaar. Daar de besprekingen nog van voor- loopigen aard zijn, kan over de modalitei ten van de leening natuurlijk nog niets worden gezegd. Zij zou naar het heet dienen, tot aflos sing van Fransch schatkistpapier op de Zwitsersche markt, doch het lijkt waar schijnlijk, dat eventueel een deel ook zou kunnen dienen voor aflossing van de spoorwegleeningen, daar zooals bekend de groote Fransche leening, die hier onlangs is uitgegeven en die diende tot aflossing van de spoorwegleeningen niet ten volle is geplaatst. Met het oog op de sterke kooplust, die er aan den dag treedt voor het Fransche schat kistpapier, wil men blijkbaar thans de voor keur geven aan dezen tusschenvorm, n.l. een leening van een looptijd van zes jaar. „Het Handelsblad". DRIE ONBEWAAKTE OVERWEGEN VERDWIJNEN De burgemeester van Maarn heeft in den gemeenteraad medegedeeld, dat een nieu we tunnel zal worden aangelegd onder den aan te leggen snelverkeersweg en spoordijk door. De heer Everwijn Lange had hiervan zeer groote verwachtingen. De kosten zul len geheel door het Rijk worden gedekt. Tevens zullen drie onbewaakte overwe gen aan de lijn UtrechtArnhem verdwij nen. „Handelsblad". OP ZOEK NAAR DE „AETIIERGEUZEN" Geheime zender nog niet gevonden Technische ambtenaren van de P.T.T., rijks- en gemeentepolitie van verschillende gemeenten, marechaussees e.a. speuren al een paar avonden per week, lang vóór het middernachtelijk uur geslagen heeft, naar de vermoedelijke verblijfplaats van den geheimen zender, waaruit de „Aether- Geuzen" hun politiek geluid doen hooren, aldus het „N.H. Dagbl." Met behulp van de z.g. peilwagens van de P.T.T. was eerder reeds als vrij zeker vastgesteld, dat de clandestiene zender niet in Amsterdam gezocht moest worden. Volgende uitzendingen brachten daarom ook de politiecorpsen van omliggende ge meenten op de been en de geruchten wer den steeds hardnekkiger, dat in de om geving van Weesp of Muiden een peiling wellicht meer succes zou hebben. Zaterdagavond zijn wij er daarom per auto op uitgetogen, om het opsporings werk van den technischen dienst der P.T.T. en van de verschillende politiecorpsen, zoo mogelijk, eens wat meer van nabij te be schouwen. Wij hebben rijks- en provinciale wegen afgetoerd, maar geen enkele wagen trok bijzonder de belangstelling. Het stond n.l. wel zoo goed als vast, dat de clandestiene zender van een auto uit bediend zou wor den. Toen de wijzers van het horloge 12 uur wezen, bevonden wij ons nabij Uiter- meer, waar slechts een enkele huiswaarts lceerende Gooische automobilist voorbij- rende, maar van een stilstaanden wagen, waaruit dan, hetzij „gezonden", dan wel „gepeild" zou worden, viel niets te be speuren. Dan ging het langs den schilder achtig kronkelenden 's-Gravenlandscheweg „Gooi er maar een schepje op", ver zochten wij den chauffeur, „want wij gaan nog naar Muiden en Muiderberg ook". Dat was tenminste de bedoeling, maar toen we op den Korte Muiderweg, even voorbij den spoorwegovergang, de Weesper be graafplaats passeerden, stond daar zoo waar. een auto! Het was moeilijk denk baar, dat de wetsovertreders zich op den openbaren weg zouden wagen en daarom veronderstelden we, dat missohien een der P.T.T.-wagens, welke uitgerukt waren, hier geposteerd zou zijn Even langzaam rijdentersluiks !n blik in den wagen werpenNeen. dat waren geen P.T.T. peilers. We reden even verder, maar weinige seconden later passeerde ons de wagen, die zooeven aan den wegkant gestaan had en wel in zéér snelle vaart. Doch onmiddellijk daarachter doemde een tweede auto op, waarinifemand zat 'met een koptele foon. De chauffeur riep: „Zag u dat, memeer? We hebben !m". En hij schakelde opnieuw op een hoogere versnelling in. Maar de heeren vóór ons wisten ook van versnel lingen en, voor zoover de Korte Muider weg met zijn scherpe bochten snelheid toe liet, ging het nu zoo vlug mogelijk in de richting Muiden, waarbij de beide wagens voor ons elkander dicht op de hielen zaten. Allerlei gissingen doemen bij ons op: Was de voorste wagen dan toch die dei- clandestiene uitzenders en zat P.T.T. hen op de hielen? Waarvoor anders die enorme vaart, waarmede gereden werd? We ko men bij de Vechtbrug en de voorste auto slaat linksaf in de richting Diemen; de P.T.T.-wagen er vlak achterdat de tweede auto een peil-wagen was, daar aan behoefde niet meer getwijfeld te wer den maar op de breeden Rijksweg zijn alle snelheden mogelijk en nu verdwijnt de eerste wagen met zóó'n enorme vaart, dat de achtervolger een eind achterblijft. En wéér een eind verder volgen wij. In steeds snellere vaart gaat het nu verder. We kijken naar het dashbord90 K.M. Maar onze auto is een kinderwagen, ver geleken bij de Pullman-treinen, welke vóór ons rijden en zich steeds sneller van ons verwijderen. De onderlinge afstand wordt van minuut tot minuut grooter. We rijden nu 110 K.M., maar de roode achterlichtjes van de wagens vóór ons zijn nog maar ter nauwernood zichtbaar. In Diemen zullen 'ze wel vaart moeten verminderen", troosten wij onzen chauf feur, maar als we dat dorp bereiken, zijn de auto's, die met een snelheid van zeker 140 K.M. gereden moeten hebben, ons zóó ver voor, dat ze nauwelijks meer te on derscheiden zijn. Op de Weesperzijde te Am sterdam belemmeren tusschenliggers het zicht en.... we geven de vervolging op. Nog even in pijlsnelle vaart naar Mui derberg wan, een jager wil nu eenmaal niet graag platzak thuiskomen. Maar op de Brink onder het eeuwenoude geboomte 'n serene nachtelijke rust en als wij lang zaam rondrijden, staat daai eensklaps- de nachtwaker, die den verslaggeve her kent enook al geen nieuws weet te vertellen. Tenminste niet het nieuws, dat wij op het oogenblik behoeven. En 's anderendaags vernemen we, dat in den wagen welke bij de begraafplaats aan den Korten Muiderweg geparkeerd had, marechaussee en hoofdstedelijke po litie hadden gezeten en dat de tweede wagen toch waarlijk een P.T.T.-peilwagen was geweest. Het mysterie van de ont wikkelde topsnelheid was slechts voor tweeërlei uitlegging vatbaar: Of "de politie mannen hadden ons voor verkenners van de radio-geuzen gehouden, toen wij in hun auto gluurden en achtten het raadzaam ons niet wijzer te maken, of.... men had inmiddels bericht gekregen, dat een ver dachte zender-auto bij Aalsmeer was ge signaleerd en men wilde nog trachten hem wellicht op te vangen..,, BELANGRIJKE BIJEENKOMST Onder voorzitterschap van den heer S. Schoneveld vergaderde gisteren in café Brinkmann te Haarlem het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter aller eerst de overleden leden en andere voor aanstaande figuren in het bloembollenvak, o.a. Nic. Roozen H.zn. te Overveen, een der oprichters van het Genootschap, H. W. de Wold te Wijk aan Zee, een der oud ste leden, R. Tromp te Lisse en J. Polder man. Voorzitter over saneerings- maatregelen. Er is one vichtigheid tusschen pro ductie en uitvoer, aldus spr.. handelsbe lemmeringen veroorzaken nog steeds een voortdurende crisis, zoodat maatregelen nog altijd niet gemist kunnen worden. Volgens de natuurbegrippen zou een goed gewas een zegen genoemd moeten wor den. Het is echter zoo, dat het goede ge was een schrikbarende overproductie ver oorzaakt, waardoor bijna onoverkomelijke moeilijkheden ontstaan. Het afgeloopen jaar bracht weer verliezen voor de kwee kers van hyacinthen en tulpen, alleen de kweekers van narcissen kwamen er wat beter af. Toch is het onjuist het voortdu ren van de crisis in het vak toe te schrij ven aan de middelen, die gekozen werden om de ziekte te genezen, want de uitblij vende vrijheid van handelen ligt in de ziekte zelf. Zonder de medicijnen zouden de toestanden veel en veel erger zijn. Spr. riep de kweekers op om te blijven strijden in het Genootschap, omdat alleen daardoor het hoogste nuttige rendement verkregen wordt. De samenwerking met de zuster-organisaties liet in 1938 ook niets te wenschen over. Spr. huldigde de afdeelingen Bovenkarspel en Wervershoof, die een tentoonstelling organiseerden en daardoor een voorbeeld aan de Zuid ga ven. Zulke demonstraties kunnen niet vol doende aanbevolen worden. Er is geen reden om te wanhopen, be sloot spr., zijn rede. Wij menschen van het veld zijn, krachtens onze oefening, menschen van de verwachtingen. Maar la ten wij ook menschen zijn van de daad, door geduldig te wachten tot het God be lieft eindelijk bloei te schenken. Bij de ingekomen stukken waren twee voorstellen van de afdeeling Noordwij- kerhout, die echter niet in behandeling konden komen, omdat ze te laat waren ontvangen. De directie zal ze nader bestu- deeren en daarna haar zienswijze publicee- ren. Ledental belangrijk gestegen. Uit het jaarverslag van den secretaris administrateur, den heer C. J. Preyde, bleek, dat het ledental in het afgeloopen jaar belangrijk steeg en boven de 1024 kwam. De eerste maanden van 1939 heb ben intusschen alweer nieuwe stijging ge bracht, zoodat de toekomst van het Ge nootschap met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Bovendien zijn de finantiën gesa neerd, want de tekorten van voorgaande jaren zijn ingehaald en er is nu een batig saldo. Het aantal afdeelingen bleef 25 be dragen. Dat de minimumprijzen hersteld wer- - den, aldus de verslaggever, mag een ge lukkige omstandigheid genoemd worden. De voorbereidingen voor den Bloeïnbol- lenraad geschiedden met een vertegen woordiger van het H.B.G. en het wachten is nu alleen op den minister. Daar de heer Preyde, wegens verande ring van functie, reeds na een jaar moest aftreden, bracht de voorzitter hem war men dank voor de uitstekende wijze waar op hij zich van zijn taak kweet en als propagandist, blijkens de cijfers, zeer veel succes oogstte. Klaploopers. Een aardig intermezzo ontstond toen de rapporten van de juridische adviseurs werden voorgelezen. Het grootste aantal zaken met gratis advies bleek behandeld te zijn voor menschen, die zich als lid van het H.B.G. opgaven, maar in de boeken niet meer als zoodanig stonden ingeschre ven. De vergadering- meende terecht, dat hier een stokje voor gestoken moest wor den en kwam tot afdoende middelen. De rapporten van de adviseurs zullen echter ook wat meer houvast moeten geven, daar ze nu weinig waarde hadden. De begroo ting 1939 werd vastgesteld op een bedrag van 4905,16. De zware heffing op late tulpen moet verlicht worden. De afdeelingen Harenkarspel en Lan- gendijk hadden voorstellen ingediend waarin het hoofdbestuur werd uitgenoo- digd alles in het werk te stellen teneinde te verkrijgen, dat de zware heffing welke op de kweekers van late tulpen werd ge legd, verlicht worde door het door de re geering uitbetalen van de ingeleverde tulpen tot 4.per Are. Het H.B.G. heeft in samenwerking met andere organisaties bij de Regeering stap pen gedaan om te bereiken wat hier ge vraagd wordt. Het antwoord van den Mi nister was echter afwijzend. De voorzitter deelde nog mede, dit cij fers van den crisis-accountantsdienst wer den gegeten en dat de secretaris-generaal daar wel van schrok. Aan de hand daar van zal de zaak nu nog eens bekeken worden, maar "tot nu toe is geen nadere mededeeling uit Den Haag ontvangen. De heer Warmerdam uit Lisse wensch- te het verzoek van de afdeelingen nog eens te onderstrepen. Men kan niet ge noeg op verandering hameren, daar ze brood en broodnoodig zijn. Andere leden waren het volkomen met dezen spreker eens. Waarom krijgt de tuinbouw zooveel meer steun? vroeg de heer Segers uit Lis se. Omdat in dit vak de toestand nog on gunstiger is, antwoordde de voorzitter. Met algemeene stemmen werd vervolgens aangedrongen op verdere actie om te ver krijgen wat mogelijk is. Benoeming secretaris-administrateur. Aan de orde kwam de verkiezing van een secretaris-administrateur-propagandist wegens het bedanken van den heer Preyde. Het hoofdbestuur had de volgende voor dracht gemaakt: 1. D. van Egmond, Hille- gom; 2. J. de Wildt te Heemstede; 3. J. W. Slat:, te Noordwijk. Verschillende sprekers voerden het woord ter verdediging van de candidatuur 1 en 3. Men maakte bezwaar tegen de verkiezing van den heer van Egmond, om dat dez^ bet verplichte veilen zou voor staan, althans moeilijk veiling en H. B. G. zou kunnen scheiden. De heeren Warmer dam en Braam verklaarden echter, dat de candidaat de nadrukkelijke verzekering had gegeven, dat hij de zaken concientieus zou scheiden. Nummer een van de voor- drach werd vervolgens gekozen met 162 tegen 39 stemmen. De rondvraag bracht talrijke interessan te problemen Een der afgevaardigden vroeg of het niet mogelijk is verlaging te krijgen van de accijns op benzine, die gebruikt wordt voor het koken van bollen. Daarop werd geantwoord, dat nogal eens verklaard wordt, dat men in den landbouw vcor be paalde doeleinden vrijstelling krijgt, maar dat er in werkelijkheid geen sprake van is. Er zal niets op dit gebied te bereiken zijn. De afdeeling Warmond klaagde over de hooge kosten voor het vernietigen van bollen. De voorzitter meende, dat ook daaraan weinig te veranderen is, omclat er een overeenkomst bestaat tusschen het sur- plusfonds en de veilingen. De kosten wor den tot den laatsten cent uitgekiend en het surplusfonds maakt het de veilingen heusch niet gemakkelijk. De afdeeling Roelof ar endsveen zou gaarne zien, dat het areaal narcissen werd uitgebreid, al was het maar met 5 pet. De voorzitter wees er op, dat het vorig jaar reeds uitbreiding gegeven is en dat de Sierteeltcentrale, indien er ook maar een i- ge mogelijkheid is, zeker verder zal gaan. De afdeeling Texel vroeg verlaging van de rente bij vervroegde betaling, om dat de rentestandaard zoo gedaald is. De voorzitter antwoordde, dat dan het Handelsreglement zou moeten worden herzien, waarover echter met de betref fende instanties te praten is. Aanmerking op het „buiten- landsch beleid" van het Kwee- kersblad. De afdeeling Noordwijk maakte aan merking op het beleid van den redacteur van „Het Kweekersblad", daar deze eeni- ge malen ccpie plaatste over den uitvöer van- meer goederen naar Duitschland. Dat zet kwaad bloed bij onze Engelsche buren, die toch altijd nog de grootste klanten van de bloembollenhandelaren zijn. Donkere wolken kwamen dreigend van Engelsche zijde, ze vielen toen ze hier aankwamen nogal mee, maar laten we dan ook niet van twee walletjes willen eten. De redacteur, de heer Dix, zette daar zijn standpunt tegenover. Wij kunnen naar Duitschland vier tot vijfmaal zooveel bol len uitvoeren, indien wij ook meer van Duitschland koopen. Wij moeten inderdaad met Engeland voorzichtig zijn, maar we mogen ook niet het belang van de bloem bollenstreek op één kaart zetten, zeker gezien de gebeurtenissen der laatste maan den. Wij moeten ook naar andere landen blijven kijken en daarom kon spr. nog geen spijt hebben van zijn handelwijze. Hij zal echter met de opmerking rekening houden. De voorzitter stelde vast, dal politiek aan deze kwestie niet vreemd is en daar om wil hij er niet te diep op ingaan. Een kleine commissie heeft onlangs in Den Haag over de zaak gesproken. Er is een zekere basis en wanneer Nederland meer uit Duitschland gaat invoeren, zullen de bollenmenschen slechts een percentage van den meerderen uitvoer kunnen opvan gen. Niettemin is het goed alle kanten uit te kijken. Nadat nog eenïge andere kwesties waren behandeld sloot de voorzitter de vergade ring. De normale beleefdheid: Geldt zeker ook voor hel

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6