VOOR ONZE ZIEKEN. Laatste berichten MARKTBERICHTEN DIMS'PAG 14 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE WERELD II* VOGELVLUCHT BRATISLAWA. De gebeurtenissen in Slowakije hebben thans snel hun eind punt bereikt. Gisteren is de afgezette Slo- waaksche premier Tisso naar Berujn ge reisd, waar hij een onderhoud had met Hitier. Als gevolg daarvan heeft Tisso den eisch gesteld, dat het Slowaaksche parle ment vandaag nog bijeen zou komen. Deze eisch is ingewilligd. Mede onder pressie van de Duitsche troepen is de onafhankelijkheid van Slo wakije geproclameerd. De Italiaansche ochtendbladen schen ken groote aandacht aan de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. De „Popoplo di Roma" schrijft, dat Slowakije de bescher ming van Hitier heeft ingeroepen om zich van de Tsjechische hegemonie te bevrij den. De bladen voorzien, dat Praag het „verzoek" van Berlijn voor een onafhan kelijk Slowakije zal aanvaarden, en dat deze onafhankelijkheid vandaag zal wor den afgekondigd. De Poolsche bladen onthouden zich van commentaar. De dag van heden, zoo schrij ven deze bladen, zal beslissend zijn voor de toekomst van de Slowaaksche natie. De Duitsche ochtendbladen berichten tot in bijzonderheden over het verloop der gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Al gemeen luidt het oordeel dezer bladen, dat de door de Tsjechen geschapen toe stand onhoudbaar is. De „Berliner Boer- senzeitung" schrijft, dat de federatievé staat, welke Tsjecho-Slowakije had moe ten worden, een droom gebleven is. Ook het nieuwe Tsjecho-Slowakije is een haard van onrust geworden, en daar noch de Tsjechen als heeren, noch de Duitschers, Slowaken en Roethenen- als slaven gebo ren zijn, staat nu het heele land in brand, zegt de Duitsche pers.. Met dat al is het nog allerminst duide lijk wat Duitschland nu wil met een onaf hankelijk Slowakije en speciaal wat de Duitsche plannen zijn ten opzichte van Roethenië. Zal dat aan Hongarije worden toegewezen? Tot nu toe heeft Duitschland zich altijd verzet tegen een gemeenschap pelijke HongaarschPoolsche grens. Is de Berlijnsche politiek nu omgedraaid? Van onze Adverteerders EEN NIEUWE LENTE. EEN NIEUW GELUID V. en D. geeft haar voorjaarsshow. Terwijl men zich buiten nog graag in een bontmantel hult, hing er gisteren bij Vroom en Dreesmann een voorjaarssfeer. De sneeuwklokjes, welke men tot nu toe alleen in de nog kale bosschen aantroffen, waren ook bij V. en D. ontloken. De eerste mode show van 1939, de voorjaarsshow, trok als alle andere, ontzettend veel belangstelling, zooveel zelfs, dat men gerust een heele week dit voor jaarsfeest zou kunnen herha len. De twee middagen waren totaal uit verkocht. Wij hebben gistermiddag dit lentefeest van V. en D. aanschouwd en onze bewonde ring geuit voor de wijze, waarop de ko ningin der mode steeds weer opnieuw in vorm en kleur triomfen weet te vieren. En de bronnen, welke zij weet aan te boren, schijnen onuitputtelijk te zijn. Deze nieuwe voorjaarsmode lanceert een geheel nieuw silhouet, waardoor zij .weer interessant geworden is. £agen we eenige jaren terug nog de strakke lijn, welke het vrouwenmodel als het ware een kokervorm gaf, nu heeft deze plaats gemaakt voor een meer zwierige lijn. Dat wil geenszins zeg gen, dat ook thans een smalle taille niet gewenscht zou zijn; integendeel, maar wij missen er gelukkig de overdrijving, welke zich zoo talrijke malen kenbaar maakte. Het inrijgen en insnoeren heeft afgedaan. We zien thans mantels met klokken en ja ponnen met klokken en swing-rokken, waarin de Amerikaansche mode overheer- schend is. Een gevolg daarvan: alles zit ruimer ven losser om de heupen en de veel zijdigheid der klokvormen geeft een ein- delooze keus van variaties. Daarnaast vin den we de plissérokken en zelfs geheel ge- plisseerde japonnen, terwijl geplisseerde tusschenzetsels en ruime draperieën, zoo wel bij middag- als avondjaponnen veel gratie ten toon spreiden. De rokken zijn over het algemeen iets korter, hetgeen on tegenzeggelijk weer iets jeugdiger maakt. Maar daarnaast werden voor oudere en meer gezette dames exquise modellen ge demonstreerd, welke deden zien dat gezet heid allerminst een beletsel behoeft te zijn om zich smaakvol te kleeden. Natuurlijk zijn er op eiken regel dus ook hier uitzonderingen. Dit betreft hier het strenge tailleurscostuum, dat in vele variaties nog steeds favor ie- is en een groo te tegenstrijdigheid Inkt met de overigens zoc zwierige mode. En toch ziet men ook hier ie's nieuws en wordt de traditie ge broken. Er worden tailleurs met klokrok- ken g*lat:ce*rd, w wever verschillende mo- dell»n werden gedemonstreerd. Een vlot en sierlijk geheel werd erbij verkregen. De mantel en japonnenmode wordt be- heerscht door één grondgedachte: ..de mo nastic silhouet**" (de monninkapij), een modelijn, die door het bekende Parijsche modehuis „BruyéiV gelanceerd werd en over het algemeen een zeer gunstig onthaal heeft ger.ad. liij n*der» beeehouwir.g vindt men in gedrapeerde japonnen en mantels naa^t v ijde .-wwi an ploo'tn het grond- mo' cf trruf. Wat dc si f*»n z*'f b*«re't, er waren er ditmaal ve e r.»*u*e te bewonderen. We zagan int*'ic«t«nte hs«r*natoiïen voor tail- leurs, frieé voer mantels en swaggers in u ontelbare variaties te.rwijl in de japon- nenmode de zuivere zijde weer den boven toon voerde. Schitterend waren de vele imprimé dessins in prachtige kleurencom binaties, welke juist in zuivere zijde zoo goed tot hun reent komen. Opvahend zijn tevens de overheerschen- ae modekleuren Fuchsia en Cyclamen, de paars- en lila roode kleuren in vele nuan ces, grijs, .turquoise, écureuil, het nieuwe lichtbruin en de frissche bleu-kleuren. De zilver- en blauwvossen spelen tevens nog een voorname rol bij de afwerking. De verscheidenheid, waarop men dit sieraad weet te dragen, wordt steeds merkwaar diger. Als omlijsting van een keurig man telpak weet men aan het geheel ;ets be- tooverends te geven. Tenslotte: de hoedenmode! Dat is een chapitre op zichzelf. Daar komt men niet over uitgekeken, zoo min als men hier ooit „au bout de son Latin" zal zijn. Zoo grillig apart als de tegenwoordige hoedenmode zagen we haar nog nooit. En mèt ons zal zelfs menige vrouw zich af vragen: hoe is 't mogelijk, dat 't ding od 't hoofd blijft staan; nog beter: hoe het voor het hoofd blijft hangen, want de mo derne hoed wordt op het voorhoofd ge dragen, vastgehouden door een band van stroolint of elastiek. In groote contrastce- rende verscheidenheid van kleur, al naar gelang de kleur van japon of mantel, kwa men vooral naar voren de fuchsia-toiletten Dat is niet alleen nieuw, maar staat ook smaakvoL Ook de Parijsche „dernier cré"' werd gedemonstreerd: de hoed met sluier, geinspireerd door Daladier's reis naar Tunis, terwijl daarnaast de Amerikaan sche „Cabriolet-hoed, welke aan een kinderhoedje doet denken, de aandacht vroeg. De honderden aanwezigen, die dicht op een gezeten waren om zooveel mogelijk plaatsen te maken, hebben in een gezellige sfeer eenige uren van verrassende mode genot beleefd, welke men niet licht zal ver geten. De kaarten voor dezen show welke hedenmiddag is herhaald waren reeds dagen tevoren uitverkocht. Geen wonder overigens, want de V D-shows hebben in enkele jaren aller damesharten veroverd. (Reeds opgenomen in een gedeelte onzei vorige oplage). LEIDEN. „UNO SUMUS ANIMO" Uitvoering Leidsche Gymnasiastcnbond. De Leidsche Gymnasiastenbond „Uno Sumus Animo" pleegt eens in het jaar naar buiten op te treden en dan doet hij het gewoonlijk ook goed. Dan wordt in den Schouwburg een uitvoering gegeven, ge wijd aan muziek en toonvel en deze uitvoe ringen staan op het peil, dat men van gym nasiasten mag verwachten, al schommelt het peilglas wel eens tengevolge van het verschil in krachten, dat bij zulk een perio diek wisselende gymnasiumbevolking on vermijdelijk is. Wij herinneren ons nog le vendig de opvoering van „Prometheus" verleden jaar, welke opvoering een daad was, getuigend van durf. Dit jaar had U.S.A. niet zóó hoog gemikt; het had het "oude succesnummer van Herman Roelvink van stal gehaald „Freuleken". Onder regie van mevr. C. HagemannVerhagen werd dit pittige spel Zaterdagavond in den Schouwburg opgevoerd. De praeses heeft den burgemeester, de heeren curatoren, den rector, de leeraren en de aanwezige gymnasiasten met diverse belangstellende familieleden in een ope ningswoordje verwelkomd, waarna het U S. A. orkest onder leiding van den heer Berghout op voortreffelijke wijze de „Sin- 'fonia" van Giuseppe Torelli en „Les Indes Galantes" van Jean Philippe Rameau weer gaf. Het orkest was versterkt met eenige oud-leden van U.S.A. die den bond van hun gym-tijd nog altijd een goed hart toege dragen. Daarna kwam de clou van den'avond, de opvoering van „Freuleken". Velen zullen zich dit spel nog wel her inneren als wij ons niet vergissen heeft Litteris het nog niet lang geleden hier op gevoerd. De geschiedenis speelt zich af in den goeden ouden tijd, den Patriottentijd omstreeks 1780. en een groot deel er van komt neer op de dochter van baron van Averling, freule Florentine, die het zonne tje is in het verweesde huis met de uit-hun- humeur-zijnde menschen en die eerlijk tracht de te vroeg gestorven moeder te ver vangen, al blijkt zij te jong om „certaines choses" (zoo als tante Herniëette zegt) op haar juiste waarde te schatten. Deze rol werd door mej. Louky Stutterheim met toe wijding en charme vervuld. Uitstekend was ook de „Miebetje" van mej. Akkie Eel- keme; zij was een praoht-type van een Geldersche buitenmeid. Mej. Pauline Schröter was een met de noodige geëxal teerdheid weergegeven tante Henriette, ter wijl de mannelijke rollen vervuld wer den door de heeren F. Pijnakker Hordock als de „Edelachtbare", W. v. d. Heyden als de lamme Job, B. Begeer als de boemel student en W. Veltman als de vroolijke Frans Iman van Aerschot. U. S. A. heeft voldaan aan den wensch van den praeses en de aanwezigen op aan gename wijze geamuseerd. CULTUREELE FILM Voor het instituut van cultureele films werd Zaterdagmiddag in het Casino theater vertoond de film „De macht van het onbewuste". De film zou moeten toonen hoe door een bepaald, voorval iets den mensch tot een obsessie kan worden en hoe hij van deze obsessie kan worden genezen. De film is gebaseerd op de methode Freud, waarmoe voorzichtigheid, in ieder geval is geboden. De geschiedenis, welke deze film behandelde toonde natuurlijk de normale oorzaak dezer obsessie aan een moord met een scheermes voor het huis van iemand, die juist zijn vrouw de nek haren wat wegscheert en haar daarbij zeer licht verwondt en zoo is het ook doenlijk en normaal terug te redeneeren van gevolg tot oorzaak. Men zal het echter dienen te verstaan, dat de meeste oorza ken niet zoo onschuldig zijn en dat dus bij dergelijke gevallen voorzichtigheid ge boden is. Een groot aantal aanwezigen volgden de interessante film, die een sterk probleem te zien gaf, met aandacht. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De waardigheid der menschelijke persoonlijkheid De heipalen van de tegenwoordige samen- leving deugen niet. Wij zijn onder invloed van de groote technische ontdekkingen der vorige eeuw 'n nieuwe wereld inge gaan, 'n wereld van grootindustrie en groothandel, die heelemaal onder den invloed staan van het bankkapitaal. Dat alles heeft zich ontwikkeld onder de stempel van de liberale gedachte, die godsdienst - en maatschappij volkomen losmaakte van elkander. De échte libe ralen meenden, dat het met de godsdienst was afgeloopen. De wetenschap zou daar voor in dc plaats komen. Hadden zij en hadden onder hun invloed ook velen onder ons een verkeerd begrip van de godsdienst, zij hadden dat óók van de maatschappij. Wat wij tegenwoor dig hebben is de orde van een circus met gedresseerde wilde beesten, maar dat is geen maatschappij, opgebouwd door de wetten van de sociale rechtvaardigheid, erkennend de waardigheid van de men schelijke persoon zijn rechten en die van zijn gezin en de andere eischen van het natuurrecht. Mgr. Dr. Pocls. hecle>t£cuicl l/ei£c^! Binnenland EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Aan de orde is ds voortzetting van de beraadslagingen over hoofdstuk XI (depar tement van Soc. Zaken) der Rijksbegroo- ting voor 1939. De heer HIEMSTRA (S.D.) acht de rede van den Minister van Vrijdagmiddag zeer teleurstellend. De Minister heeft den werk- loozen weinig perspectieven geopend. De hesr VAN EMBDEN (V.D.) is van meening, dat de-punten van het urgentie program der vrijzinnig-democraten aan dachtiger overweging waard zijn dan de minister meent. De heer DE BRUIJN (R.K.) betreurt den gong van zaken betreffende werkverschaf fing. I§ de houding van de regeering in de actie tot werkloosheidsbestrijding niet te passief, b.v. in verband met de arbeids- spreiding? Spr. is van meening, dat de regeering van het Nederlandsche bedrijfs leven niet bijzonder veel weet. Het plan tot bouw van goedkoope woningen wordt tegengewerkt met beroep op een nog niet bestaand streekplan. Spr. bestrijdt voorts de opvattingen van den heer Von Bönninghausen, wien hij ver wijt uit de R. K. S. P. te zijn getreden. De geheele nationaal-socialislische partij is een samenvoegsel van tegenovergestel de soortgenooten, waarvan sommigen zoo zeer zijn afgedwaald, dat ze hun andere 3cortgenooten kunnen grieven en krenken. De heer VON BÖNNINGHAUSEN (N. S. B.) is van meening, dat het antwoord van den Minister ten aanzien van spr.'s voor gestelde ordeningsmaatregelen, volkomen afwijzend was. In antwoord op den vori- gen spreker wijst spr. op het programma van de R. K. S. P. ERNSTIGE AANRIJDING TE OVERSCHIE In deii gevaarlijken bocht van den Rot- terdamschen rijweg te Overschie bij de kruising van den rijksweg Rotterdam Den Haag is vanmorgen om kwart voor tien een ongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gewond. De uit Rotterdam komende 45-jarige fabrikant J. M. Hatinck Koning uit Hille- gersberg wilde met zijn auto van den rijks weg den Rotterdamschen rijweg indraaien. Hierbij sneed hij den bocht af en kwam op het linkerweggedeelte. De daar staande, huizen aan den rijks weg belemmerden den 27 jarigen J. Nobel uit Overschie, die eveneens een personen auto bestuurde, en die uit de richting Over schie kwam, het zicht. N. lette wel op het van links komende verkeer op den rijksweg doch botste met zijn wagen op den van Rotterdam komen den wagen van den heer H. K. Bij de botsing werd de auto van N. zoo danig beschadigd, dat deze moest worden weggesleept. N. liep een ernstige hoofdwonde op. Hij kon echter, na door dr. A. Roest Crolli'is uit Overschie verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis terugkeeren. De wagen van den heer H. K. werd licht beschadigd. WACHTSMAN BIJ AANRIJDING GEDOOD. Vannacht om tien minuten over eenen is op de Aelbrechtskade, nabij de Mathe- nesserbrug te Rotterdam de 57-jarige wachtsman L. Reedijk, die in een tentje zat, dat door den telefoondienst over eer. stukje opgebroken bestrating was gezet, op slag gedood, toen een autobestuurder het, door lantaarns en hekken aangeduide tentje niet zag en er bovenop reed. De auto werd in beslag genomen. De bestuurder, de Hagenaar H. J. K„ kreeg geen letsel. Buitenland VERKEERSVLIEGTUIG IN CHINA VERMIST. TSJOENGKING, 14 Maart. (A.N.P.) Sedert Zondagmiddag wordt een extra vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Eurasia, dat vier "hooggeplaatste Chinee- sche ambtenaren aan boord had, wier na men nog geheim gehouden worden, ver mist. Het toestel was gestart van Tsjoeng- king naar Yoenanfoe. en meldde een uur na zijn vertrek dat het een noodlanding moest verrichten. Tot dusver heeft men te" vergeefs het bergland afgezocht. LEIDEN, 13 Maart. Groentenveiling. Per 100 kg: roodekool 4.406.50, savoyekool 4.90—7.10, rapen 1,40—3.50. prei 9.50 11.10, kroten 0.703.20, kroten, gekookt 4—8, uien 1—4, peen 3.30—9.20, an dijvie 2328, postelein 926, spinazie 1217, per 100 stuks: salade 5.4012 per 100 bos: pieterselie 6.70—11.30, ra dijs 3.306.30, selderie 46, raapste len 1.00—1.70. 14 Maart. Vette Varkens. Aanvoer: 179 totaal waarvan 172 zwaar 48, 49 en 49.5 cent per kg. levend gewicht en 7 licht. Handel matig, afloop ®inder. ROTTERDAM, 14 Maart. Vee. Aanvoer: 5003 totaal, 198 paarden, 8 veulens, 973 magere runderen, 785 vette runderen, 50 vette kalveren, 121 graskalveren, 2485 nuch tere kalveren, 295 schapen en 13 lammeren 10 varwens, 3 biggen, 62 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 70, 60 en 36— 46 cent, vette ossen 64, 58 en 56—46 cent, stieren 60, 54 en 48 cent, vette kalveren 1.00, 90 en 6070 cent, schapen 50, 43 en 52 cent, lammeren 56. 47 en 42 cent, gras kalveren 50 en 40 cent, nuchtere kalveren 29, 24 en 19 cent, slachtpaarden 51, 42 en 32 cent, Prijzen per stuk: schapen 25—19 —17, lammeren 22—16—12, nuchtere slachtkalveren 7—6—4, nuchtere fokkal- veren 211714, slachtpaarden 225 185110, werkpaarden 340—270—130, hitten 250—190—120, slieren 265—195— 145; kalfkoeien 280—215—i50; melk koeien 275205150; varekoeien 195 160—140, vaarzen 170—150—110: pinken 13011090, graskalveren 503525: bokken of geiten 11—9—5. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel tamelijk, prijzen onveranderd prima koe 74 cent, prima os 66 cent; stieren aan voer iets grooter, handel matig, prijzen iets stijver; vette kalveren aanvoer als vorige- week, handel sleepend, prijzen stabiel prima tot 1.10; schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen als gis teren; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer groot, handel redelijk, prijzen prijshoudend, kalf- en melkkoeien aanvoer a s vorige week, handel sleepend, prijzen vooral niet hooger; varekoeien aanvoer iets grvooter, handel flauw, prijzen constant, vaarzen en pinken aanvoer gewoon, han del traag, prijzen met moeite 'handhaven graskalveren aanvoer iets ruimer, handel Lauw, prijzen vast. bokken of geiten aan voer als vorige week. handel.tamelijk, prij zen iets hooger. Varkens: aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijzen onveran derd. BODEGRAVEN, 14 Maart. Kaas. Aange voerd 57 partijen Goudsche kaas, waaron der alle met rijksmerk, totaal 4565 stuks, wegende 41.085 kg. Prijzen: met rijksmerk le soort 25—26, 2e soort 23—24. Ha fi de1 flauw. LEIDSCHENDAM, 13 Maart. Groenten- veiling. Kropsla le soort 7.10—8.60. Stoof- sJh 2228 cent, spinazie per 4 kg. 5261 cent, raapstelen 2.20—2.80, dunsel 12—18 cent, radijs 3—4, Brusselsch lof 16—18 cent, Selderie 5.505.80. HAZERSWOUDE, 13 Maart. Eierenvei- ling. Aanvoer 9715 stuks. Prijzen: kippen eieren 2.953.40 en eendeneieren 2.25 2.55 per 100 stuks. ZOETER1VOUDE, 13 Maart. Veiling „Ik leer nog." Aanvoer 3400 eieren. Prijzen: kippeneieren 3.20—3.50, eendeneieren ff 2.502.60, per 100 stuks, kaas 29 cent en Leidsche kaas 13 cent per pond: kippen 53 cent, konijnen 0.20—1 10 per stuk.. VINKEVEEN, 13 Maart. Groentenveiling. Witlof I 19—22,50, idem II 14.00—15.50, idem III 3.505.50, spinazie 1217 per 100 kg., rabarber 7.per 100 bos. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Maart. Groen tenveiling. Per 100 kg.: roodekool 6.00— 7 50, gelekool f' 6.10—7.40. uien 4.00— 4.50, per kist van 20 kg.: waspeen 1.00 J.95 en kroten 4070 cent. LOOSDUINEIN, 13 Maart. Groentenvei ling. kaskomkommers le soort S 20—22. 2e soort 17.40—20, 3e soort 13.70—16.30. Dunsel 5 en spruitkool 28 per 100 kg.; spinazie 4570 cent per 4 kg., salade le soort 7.90—8.50, 2e soort 3.00—6.10 per 100 krop; radijs 3.804 90. raapstelen 0.851.10, selderie f 5.10 pieterselie 9.10 per 100 bos, prei 12.5014.20 en andijvie 2025.75 per 100 kg; komkom- merstek f 1632 per 100 kg., stoofsls 1.25 pei 6 kg., boerenkool f 1.20 per 7 kg. kip peneieren f 3.804.00 per 100 stuks WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.83;vs Berlijn 75.55 Parijs 4.993;h Brussel 31.681/.. Zwitserland 42.83 Kopenhagen 39.40 Stockholm 45.45 Oslo 44.35 New York 1.88&/16 Praag 6.40 ■■'Dl 11 In" IIPM—«B— «HhMMaB—M Wij weten, dat .De Leidsche Courant" in zeei vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend ls, dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarn* ook, moet missen Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden veroleead, lederen daa een ex molaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als pat'ënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dieneD de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3