OMGEVING LUCHTVAART Land- en Tuinbouw MAANDAG 13 MAART 193» DE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLEGOM Verlichting van den Rijksweg. Reeds door mr. Pont zijn krachtige pogingen aangewend, om Waterstaat te bewegen, vergoeding te geven voor de verlichting met natrium van den Rijksweg. Burge meester van Nispen deed hetzelfde. Het gemeentebestuur heeft thans bericht van den Minister ontvangen, dat het Rijk be reid is de natriumverlichting langs den Rij ksweg HaarlemmerstraatSteenfabriek onder nader vast te stellen condities over te nemen. Dit beteekent een doorloopend voordeel. We vertrouwen dat deze besparing ten goede zal komen aan uitbreiding der ge meentelijke verlichting. Al is deze verbe terd er valt nog wel wat te doen. We wij zen o.m. op de drukke, smalle Molen straat en op de Haven. KATWIJK AAN DEN RUN Gesnapt. De politie heeft een schitte rende vangst gedaan. Een groote collectie rijwielen in beslag genomen, dat is het re sultaat van een ontplooide activiteit. De po litie was te weten gekomen, dat een inwo ner rijwielen verkocht voor een binnen- slagje, n.l. voor 8.— a 10.per stuk. Bij onderzoek bleken deze gekocht te zijn van een handlanger te Wassenaar die deze te Wassenaar of in Den Haag stal. Een 24-tal rijwielen, dames en heerenrijwielen, heeft de politie alhier opgespoord. Sommige fiet sen waren door aangebrachte veranderingen moeilijk herkenbaar doch vele eigenaars hebben hun rijwielen reeds herkend, v. d. K. alhier en H. v. G. uit Wassenaar zijn in verzekerde bewaring gesteld om voor den Officier van Justtitie te worden geleid. Ver moedelijk hebben er nog meer personen aan meegewerkt. De politie zoekt in samenwer king met de Haagsche recherche deze per- Geslaagd. Onze plaatsgenooten H. v. Maanen, J. v. Maanen. M. v. d. Marei, D. Parlevliet Lz., C. Heemskerk, W. Dubbel dam en W. Zuiderduin slaagdén te Den Haag voor het diploma van vakbekwaam heid in het bakkersbedrijf ingevolge de Ves tigingswet. Bouwvakken. De Bouwvakarbeiders vergaderden in „Casa Cara". Uit het verslag van den secretaris memoreeren we dat een verminderde werkloosheid was te consta- teefen in het afgeloopen jaar. Het leden tal 'was met 29 vooruitgegaan en telde th&ns 173 leden. Aan bondscontributie werd over. 1938 betaald f 3111.15, dit was 742.71 meer dan in het vorig jaar. Het verschil van het bedrag van verzilvering der vacantiebon- nen was in 1938 zeer groot n.l. 3300.08 meer dan in 1937. Het T.B.C.-fonds werkte ook nu weer mooi. 9 patiënten waren in 1938 uit het fonds verpleegd geworden. Tot 'bestuursleden werden ge- of herkozen de heeren P. Guyt, W. Rous, H. Oudshoorn en Y. v. d. Bent. De voorzitter de heer KI. v. d. Bent werd tot lid van den Bondsraad her kozen. LEIDSCHENDAM Geboren: Martinus Franciscus' Maria z. van G. J. J. Vurens en A. J. van Rijn Corstianus z. van W. A. v. d. Pijl en J. J, Verhagen. Ondertrouwd: P. Veenstra en M. J. A. Romijn. OEGSTGEEST Hanze. In „St. Willibrord" hield de Hanze haar jaarvergadering, die slechts matig was bezocht en geleid werd door den vice-voorzitter, den heer W. Hien- kens: de voorzitter, de heer de Rooy, was verhinderd. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het ledental thans 39 bedraagt. Verder gaf dit verslag een weergave van de werkzaamheden over 1938, waarvoor de vergadering door applaus den heer de Bruin (die door ongesteldheid niet aan wezig was) dank bracht. De heeren L. Nouwens rapporteerde den financieelen toestand. Er bleek een batig saldo aanwe zig. De kascommissie, bestaande uit de heeren J. v. d. Post en A. F. de Rooy, ver klaarde boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. In de kascommissie 1939 benoemde de vergadering de heeren v. d. Post en Elshoff. De begrooting 1939 zag het bestuur zonder commentaar aangeno men. Besloten werd voorts ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan een vaandel commissie te benoemen. Na rondvraag sluiting. Volksbond. De R. K. Volksbond hield onder voorzitterschap van den heer Vier- hoff haar derde wintervergadering, met ci ls spreker de heer Angenent over „Huis gezin en staat". De heer Angenent hield een gloedvolle rede en zette uiteen de ver houding tusschen het gezin en den staat. Het gezin, steunpilaar der maatschappij, heeft recht op bescherming langs wette- ijken weg. Na behandeling der ingeko men stukken doet de voorz. enkele mede- deelingen over de viering van het twin tigjarig bestaan. Het schema van het be stuur werd met 16 tegen 13 stemmen aan genomen. Hulp in Nood collecteerde 1.70. gebouw „Bloemenlust". In zijn openings woord herdacht de vice-voorzitter, de heer D. v. Egmond Nic.zn. de onlangs overle den voorzitter de heer W. v. d. Eijkel Jz. Vervolgens besprak de voorzitter de gang van zaken in het afgeloopen jaar, welke niet gunstig was voor de leden. Bij de be> stuursverkiezing werden herkozen de pe riodiek aftredende bestuursleden, de hee ren D. v. Egmond Nic.zn., en C. D. Krom hout. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. v. Egmond Nzn. Dan kwam in behande ling de exploitatierekening en de balans welke werden goedgekeurd. Een schuld van 7000.noodig voor de verbetering van het veilingwezen gemaakt, kon geheel worden afgelost. In verband met het in gebruik nemen van het nieuwe veilingge bouw werd dan na rondvraag de gewone vergadering gesloten om tot de buitenge wone vergadering over te g£an. De voor zitter leidde een en ander in en bracht dank aan den architect, den heer Langen- dijk te Beverwijk, de bouwers Gebr. Ver loop te Katwijk en de heer Berkemeijer te Rijnsburg, die voor de electrische ge leiding zorgde. Nog voerden het woord de architect, vervolgens de heer Noort, secr. der Koopliedenver. „Wederzijdsch Belang", de veilingmeester, de heer P. v. d. Haak. De heer Langendijk bood dan een klok aan de vereeniging aan, de heer Berkemeijer een lamp en de heer Verloop een bloem stuk. De voorzitter dankte voor het sprokene en voor de geschenken. Na een aangeboden thee volgde sluiting. WASSENAAR LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING GEOPEND. Door Burgemeester Van Wijnbergen. Door burgemeester van Wijnbergen werd Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van vele genoodigden de permanente ten toonstelling en het secretariaat geopend van de afd. Wassenaar van de Ned. Ver eeniging voor Luchtbescherming, en wel in het perceel van Zuylen van Nijevelt- straat no. 86. Alvorens de burgemeester zijn openingsrede hield werden door den voorzitter der afdeeling de aanwezigen welkom geheeten, in het bijzonder de burgemeester, de secretaris der Haag sche afdeeling. benevens de oud-voorzit ter der afdeeling. Verder bracht hij dank aan allen die hadden medegewerkt aan de tot standkoming van deze tentoonstelling, en als bijzondere blijken van waardeering werden stoffelijke blijken overhandigd aan mevr. Westendorp en den heer A. S. Fogtelo. Hierop sprak burgemeester van Wijnbergen die de reeds gesproken woor den van waardeering door den voorzitter volkomen onderstreepte en hij roemde daarbij ook de leiding door den voorzitter der afdeeling. Spreker zeide dat het plan voor den gemeentelijken dienst werd goedgekeurd en zal worden uitgevoerd, terwijl hij aantoonde dat hiernaast de plicht op de inwoners rust dat zij even eens maatregelen zullen nemen tot be scherming terwijl de N. V. L. hen daarbij de helpende hand biedt met raad en voor lichting, waartoe dit huis, waarop spreker trotsch is werd ingericht. Daarna had de bezichtiging plaats van de tentoonstelling, die een complete ver zameling bevat van beschermingsartikelen, zelfs een complete schuilkelder. Inbraak. Ten huize van R. op den Papeweg heeft zich een inbreker door verbreking van een spanjolet, toegang verschaft. De woning is grondig doorzocht waarbij zijn ontvreemd vier radiolampen, een dames-armbandhor loge en een rijwiellamp. ZOETERMEER Voetbal. DSO I speelde gisteren le gen TONA I. In deze wedstrijd waren beide partijen volkomen aan elkaar ge waagd, hoewel het samenspel van DSO beter was. Direct is DSO in den aanval, maar tot doelpunten komt het voorloopig nog niet. Ook de gasten probeeren er zoo nu en dan tussohen uit te gaan, maar het blijkt al spoedig dat de voorhoede het zwakste deel van hun partij is. Na een half uur zet DSO een goede aanval op, waaruit Windmeijer DSO de leiding geeft (10). Hierna wordt DSO steeds, gevaar lijker, maar tot doelpunten komt het voor de rust niet. Na de rust kwam er meer le ven in de tegenpartij en al spoedig maken zij gelijk (11). Even hierna nemen door een strafschop de leiding (12). Steeds is nu DSO in de meerderheid en met een ver schot brengt Veelenturf de partijen weer op gelijken voet 22, en met dezen stand komt het einde. Om 2 uur speelde DSO 2 tegen Zuider kwartier 1. Dit was een zeer spannende wedstrijd, waarin DSO verloor met 01. RIJNSBURG Veiling ..Bloemenlust". De leden der Rijnsburgschc Groen ten veiling hielden een buitengewone vergadering in het veilings- GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Na opening der vergadering sprak de voorzitter een rede uit, waax-in hij het ovex-lijden van oud-burgemeester Vernède herdacht. Aanwezig waren 10 leden. Afwezig, met kennisgeving, wethouder C. Eggink. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken vraagt de heer J. Braggaar eenige in lichtingen omtrent volknummer 79 en vraagt of bij overlijden van den heer G. B. van Kempen ook zijn echtgenoote in de gunstige bepaling van het koopcontract kan blijven deelen. De voorzitter antwoordt bevestigend, waarna de ingekomen stukken voor ken nisgeving worden aangenomep. Door den heer C. Kuppens is ontheffing verzocht van art. 22 der bouwverordening om een klompenmakerij te mogen oprich ten in perceel Veurscheweg 79. B. en W.2 adviseeren den raad aan dit verzoek te voldoen. Wordt aldus besloten. De Leidsckeweg en de hinderwet. Vervolgens komt een dergelijk verzoek om ontheffing van. den heer A. A. Sluiter om vergunning om te mogen oprichten een garagebedrijf op een terrein aan den Leid- scheweg no. 493, doch dit terrein is aange wezen voor open bebouwing D. B. en W. adviseeren den raad hierop afwijzend te beschikken. De heer J. Braggaar kan zich met dit praeadvies niet goed vereenigen en zou gaarne dit verzoek zien ingewxlligd ook ter wille van de moeilijke tijdsomstan digheden, waaronder de menschen leven. Ook de heer W. G. Duynisveld spreekt in denzelfden geest en meent, dat een repa ratieinrichting aldaar wel op zijn plaats is. De heer W. van der Ham vindt de ar gumentatie in het praeadvies zeer zwak en acht een dergelijk bedrijf aldaar wel op zijn plaats en geexx voldoende reden aan wezig het verzoek te weigeren. De voorzitter verdedigt het praeadvies van B. en W. uitvoerig. Het is aldaar eexx rustige woongelegenheid, waar geen be drijven thuis behooren volgens de voor schriften en vooral een dergelijk bedrijf kan zeer zeker hinder veroorzaken voer de omliggende woningen. Het is strijdig met de omgeving aldaar. Nadat de heeren Braggaar en Ham nogmaals verklaren zich met het uitgebrachte advies niet te kunnen vereenigen, wordt tot stemming ovexge- gaan. Vóór inwilliging van het verzoek stemmen de heeren: Bakker, W. G. Duy nisveld,. W. Ham, A. Verboon en J. Brag gaar; tegen inwilliging: de heeren Wet houder'j. S. Mens, P. Koot, O. R. Viveen, D. Limburg en W. A. A. J. Schimmelpen- ninck van der Oye, zoodat de stemmen staken. Daarna komt aan de orde een gelijk waardig verzoek van mevrouw J.E. Hotze- Jansen voor het oprichten langs den Leid- scheweg no. 388 en 400 van een smederij enz. Naar aanleiding van den uitslag der stemming over het vorige verzoek wordt dit pxaeadvies aangehouden tot de volgen de vergadering. Adres C. van den Dool. De heer C. van flen Dool te Leidschen- dam biedt de laan van „Stadwijk" de gemeente gratis aan ter bestrating. B. en W. adviseeren den raad dit adx'es voor kennisgeving aan te nemen in ver band met de voorgenomen herziening van het uitbreidingsplan. Nadat de heeren O. R. Viveen en W. van der Ham hierover het woord hebben gevoerd, wordt aldus be sloten. Onderhandsche aanbesteding J. Gerxlts, opruimen huisr en straatvuil. Bij schrijven d.d. 2 Februari 1939 deelde de heer J. Gerrits mede, dat hij na 1 Mei s. niet meer kan zorgen voor de oprui ming van het huis- en straatvuil, daar hij op de bestaande voorwaarden niet regel matig een afzetgebied voor het vuil kan vinden. Na gehouden besprekingen heeft Gerrits zich ten slotte bereid verklaard de overeenkomst wederom voor- een jaar te verlengen, onder de bekende voorwaarden, met dien verstande echter, dat de vergoe ding wordt verhoogd van 25 tot 27.50 per week. B. en W. adviseeren den raad aldus te besluitexx. De heer J. Braggaar kan zich wel ver eenigen met dit voorstel, doch meent, dat er andere maatregelen zullen moeten wor den genomen, want elk jaar kxljgen wij nieuwe voorstellen, doch geen definitieve oplossing. De heer W. v. d. Ham verklaart zich te gen een onderhandsche aanbesteding van dergelijke werkzaamheden, want hij meent dat Gerrits daar de dupe van wox'dt. De voorzitter antwoordt, dat het standpunt van den heer Braggaar het standpunt van B. en W. benadert. Tot den heer van der Ham zegt spreker, dat beide partijen in volkomen vrijheid hebben onderhandeld, waarna dit voorstel wordt aangenomen. Onbewoonbaarverklaringen aan den Rijn. Vervolgens stellen B. en W., naar aan leiding van de adviezen, over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Rijndijk no. 162, 164, 166 en 168. De heer J. Braggaar kan niet anders doen dan dit voorstel toejuichen, het wordt tijd dat dex-- gelijke krotwoningen wox'den opgeruimd, doch spreker vraagt of hier geen taak ligt voor de gemeente om dan woningen te bouwen. Ook de heer D. Limburg meent, dat het meer dan tijd wordt dex'gelijke hui zen, die feitelijk onbewoonbaar zijn, op te ruimen, doch in de toekomst zal er aan den Rijndijk gebrek aan woningen komen. Spreker verzoekt B. en W. hieraan hun aandacht te schenken. De heer W. v. d. Ham verzoekt B. en W. spoed te betrachten met den bouw van we ningen voor groote gezinnen en dan over te gaan tot ontruiming van dergelijke wo ningen. Nadat de voox'zitter de verschl- lende sprekers had beantwoord, werd met alg. ts. het praeadvies van B. en W. aan genomen. Instelling van een grondbedrijf. Punt 10 der agenda vei'meldt: „Instelling grondbedrijf". B. en W. adviseeren den raad een grondbedrijf in te stellen en in het grondbedrijf in te brengen, de gron den welke zijn gekocht bij raadsbesluit van 17 Februari 1939 enz. Aldus besloten. Daar de gemeente thans 7 takken van dienst telt en voor iederen tak een afzon derlijke beheers verordening bezit, acht het college van B. en W. het noodzakelijk voor al deze takken van dienst één beheersver- ordening vast te stellen voor vereenvoudi ging; zij bieden den raad één nieuwe be- heersverordening aan, bestaande uit 37 ar tikelen. Na eenige bespreking conform be sloten. Belangrijke aankoop van grond en huizen. Thans komt een zeer belangrijk voorstel aan de orde, n.l. aankoop grondep enz. B. en W. stellen den raad voor aan te koopen I. a. eexx pand van mevrouw Duymaer van Twist-Oorthys groot 992 M2. voor ƒ8000, b. een pand van den heer G. Lamboo groot 1880 M2. voor de som van ƒ8000, c. van de N.V. gebroeders Eggink een pex'- ceel grond groot 640 M2. a 1.50 per M2. II. aan te koopen van A. de Graaff en Joh. de Graaff een perceel grond groot 81 M2. a ƒ1.50 per M2. III. En verschillende andere perceelen van diverse eigenaren om niet over te nemen eenige perceelen grond voor .den aanleg van een straat, een en ander onder de overeengekomen voorwaarden en deze gronden in te brengen in het gestichte grondbedrijf. De heer J. Braggaar merkt op, dat de eene vrouw betiteld wordt met „mevrouw" en de andere met „de wede". Spx-eker acht een gelijkwaardige betiteling meer pas send. Voorts is hem gebleken, dat de mede werking van de eigenaars niet is voor de volle 100 pet. Nog liever zou spreker Jiet uitbreidingsplan willen wijzigen en deze gronden maar stil laten -liggen. De heer O. R. Vieveen vraagt enkele inlichtingen om trent de uitgangen. De heer W van der Ham is het niet eens met dezen aankoop en wil dit plan laten rusten, totdat het uitbreidingsplan klaar is. Spreker is zeer, onverstaanbaar en heeft het over door gaand verkeer en dat er bedrijfjes weg moesten enz. Het slot van dit betoog was, dat het te duur zou zijn en dat B. en W. verder ixx de toekomst moesteix zien. De voorzitter komt er tegen op als zou den Burgemeester en wethouders niet vooruit zien. Daarom doet het college dit voorstel. In den breede gaat de voorzitter in op de gemaakte bezwaren en opmexkin- gen. Door aankoop van deze terreinen krijgt men een duurzame en bevredigende oplossing. Met algemeene stemmen wox"ïit aldus besloten. Aan de R.K. bewaarschool wordt voor het jaar 1938 een subsidie verleend voor ƒ755.33, zijnde ƒ8 per leerling. Vexwolgens besluit men tot vex-lenging van een kasgeldleening voor drie maanden rentende 0.375 pet. per jaar. Toeslag uitkeering kleine tuindex's. B. en W. stellen den raad voor-, krach tens art. 17 van het reglement voor steun- verleening aan kleine tuinders, een toeslag te verleenen op 'de steun van 0.75 per week, a. aan de kleine tuinders, behooren- de tot groep B met ingang van 20 Februari 1939, b. aan de kleine tuinders, behoorende tot groep C, met ingang van 1 Januari 1939 De heer W. G. Duinisveld meent, wan neer men de bladen leest, dat de kleine tuinders aardig gesteund worden en nu krijgen zij ƒ0.75 p. week steun, doch B. en W. hebben zich natuurlijk te houden aan de wettelijke voorschriften. Spr. vindt een dergelijke steun bedroevend. De heer J. Braggaar merkt op, dat dit niet is het steunbedrag, maar een toeslag op het steunbedrag, doch spreekt ook zijne teleurstelling uit over dit geringe bedrag. Conform besloten. Ongewilde gastvrijheid. Door den heer C. Moulin is een bezwaar schrift ingediend tegen de verplichte in kwartiering van 2 personen en verzocht deze inkwax-tiering met één persoon te vei-minderen. B. en W. achten geen termen aanwezig aan dit verzoek te voldoen en adviseerexx den raad hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Voorstel inzake tarief gasverwarming gemeentelijke gebouwen en tarief electri- citeit openbare verlichting. B. eix W. stellen den raad voor het tarief te berekenen voor gas ten behoeve van gemeentelijke gebouwexi vanaf 1 Januari 1938. op den inkoopsprijs, verhoogd met 10 pet. algemeene bedrijfskosten, voor electriciteit, geleverd ten behoeve van de openbare verlichting te bepalen op den inkoopprijs, verhoogd met 10 pet. voor al gemeene bedrijfskosten. Na eenige bespre- king aldus besloten met algemeene stem men. Verzoek St. Lidwinaschool subsidie bui tengewoon lager onderwijs te Leiden. Bovengenoemd bestuur heeft den raad verzocht voor het jaar 1938 een subsidie te verleenen voor kinderen uit deze ge meente, die de school bezoeken, groot ƒ17.31 per leerling. B. en W. stellen den raad voor op dit verzoek afwijzend te be schikken, daar de gemeente 15 per leer ling bedraagt voor schoolgeld. Na eenige bespreking aldus besloten. Nadat nog eenige besluiten comptabiliteit worden genomen, komt de rondvraag aan de orde. De werkzaamheden van steun comité B. Wethouder J. A. Mens vraagt het woord en wenscht de werkzaamheden van het steuncomité B nader toe te lichten, naar aanleiding van de critiek, geuit door den heer W. v. d. Ham. Spr. doet dit om ver keerde conclusies te voox-komen en omdat het goed is, dat het publiek weet, wat in het afgeloopen jaar is behandeld in dat comité, metzeer beperkte middelen. Het comité bestaat uit 16 leden van verschil lende lichtingen exx groepen der bevlo- king. Het aantal behandelde gevallen be droeg in 1938 196, waarvan 18 gevallen zijn afgewezen en 178 gevallen geheel of ge deeltelijk zijn toegestaan, waaruit blijkt, dat 91 pet. is toegekend en 9 pet. afgewe zen. Uitgegeven is een bedrag van ƒ865. Over meer mocht het comité niet be schikken. Ook wat de spaarregeling be treft, wenscht spreker nog iets te zeggen. Het aantal bij deze regeling opgenomen spaarders bedroeg op 31 December 1938: 81 personen. Aan spaargeld is bijeengebracht door: a. het R.K. Armbestuur 215.75 b. de diaconie der N.-H. Ge meente 85.75 c. De diaconie der Gerefor- meerde kerk 71.25 d. De werkloozen 205.50 e. De overheid van suppletie- gelden 745.10 f. colecte schoeisel en dek kingsfonds 223.30 Totaal 1546.65 Hieruit blijkt, dat door belanghebbenden zelf 13 pet. en door andere organen 86 y. pet. is bijgedragen. In den loop van 1938 werd uit deze spaai'regeling aan goe deren verstrekt een bedrag van 1186.01 plus 't bedrag van comité steun B 865. Aldus uitgegeven in 1938 ƒ2051.01 Spreker sluit zijn betoog met de opmer king, dat critiek goed kan zijn, maar de critiek moet redelijk zijn. Niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de openbare vergade ring op de gebruikelijke wijze. DUITSCH VLIEGTUIG IN TRIPOLIS VERONGELUKT Vijf personen, van wie vier officieren, zijn om het leven gekomen, toen een Duitsch vliegtuig Zaterdagmiddag te Tri polis wilde opstijgen met bestemming Stettin (Duitschland). DE POSTVLUCHTEN OP INDIë De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Nan- doe" te Singapore en de „Emoe" te Joch- poer. De „Gier" bleef wegens het slechte weer in Athene. Op de thuisreis landden de „Valk" te Rangoon" en de „Pelikaan" te Bespuiting van bloembollen. Te Sassenheim heeft voor vele genoodig den een demonstratie plaats gehad van een motor-sproeimachine ter bespuiting van de 'bloembollen met de gewenschte mengsels. Een nauwkeurige beschrijving en critiek aan de vakpers overlatende mag geconsta teerd worden dat deze machine een gewel dige verbetering is van het primitieve toe stel van verleden jaar. De machine rijdt op eigen kracht zoowel voor- als achteruit, heeft een tank van pl.m. 220 L. inhoud en een mechanische roerin richting waardoor het spuitmiddel steeds gelijk over de vloeistof verdeeld blijft. Voor de bediening is een man en een jon gen noodig. De capaciteit is pl.m. 3500 R.R. per dag. fc V

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6