COLO (TA* NIEUWS 'H KNOOP ER IN! Letteren en Kunst 10 BINNENLAND De Pellets van Dr. J. B. MEENK AGENDA MAANDAG 13 MAART 193!) DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal. Bij on*© agenten /O cent per we*k; 2.60 per kwartaal. Franco per port f 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent, Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tariet Telefoontje* hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOUD. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Meest matige Wes telijke tot Noordelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, mogelijk enkele regenbuien, temperatuur om het vries punt, des nachts overdag zelfde tempera tuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, zwakke Westelijke wind, 4'gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, zwakke N. W. wind, 2 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, zwakke W. Z. W wind, 0 gr. C. Groningen: betrokken, mist, zwakke N. W. wind, 1 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, zwakke N. N. O. wind, 1 gr, C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De beide maxima van den luchtdruk ten Zuid-Westen van Ierland en over Zuid- Scandinavië vereenigden zich tot een r.i: chtig gebied van hoogen luchtdruk, waar •'an de kern reikt van den Oceaan tot diep in het vasteland van Europa. Naar het Noord-Westen zet het zich voort over de geheele breedte van den Oceaan en reikt het. tot in Canada. Het breidt zich thans raar het Nooi'den over IJsland uit. waar de luchtdruk snel stijgt aan de achterzijde 1 an een secundaire van een diepe depres- sie, die gisteren door het Noord-Westen irok en thans verdwijnt naar de Poolzee. Deze secundaire ligt voor de Noorsche kust. Haar invloed reikt tot op de Noord zee. De depressie bracht temperatuurstij ging van Schotland tot hoog in het Noorden langs de Noorsche kust. Continentale win den voeren bij voortduring polaire lucht- massa's aan naar Centraal- en Zuid-Euro- pa, dat geheel bedekt is met een gebied van lichte en plaatselijk zelfs matige vorst. De kc-ude luchtmassa's trekken over de Alpen en breiden zich uit over het geheele Weste- lbke Middellandsche Zee-gebied. In het hooggebergte blijft het extreem koud. (Saentis meldt lichte sneeuwval bij tem peratuur min 19 graden. Jungfraujoch on bewolkt weer met min 24 graden Celsius). Jn Engeland is het eveneens koud, de win den zwak. en er heerscht in het binnenland mist. LUCHTTEMPERATUUR. 6.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 6.27 uur tot Dinsdagmorgen 5.50 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 14 Maart voorm. 9.15 en nam. 9.40 uur. Maan op 2.49 uur Dinsdagnacht Maan onder 11.35 uur Dinsdagochtend. Nog een St. WiMibrordusspel. Van de hand van den Brabantschen too- neelschrijver Jan Vuysters is een open luchtspel verschenen ter gelegenheid van het twaalfe Eeuwfeest van Neerlands groo- ten apostel St. Willibrord. Het stuk is, evenals de andere stukken van dezen auteur, geschreven in „volk- schen" toon, met historisch-folkloristische tafereeien, met stichtelijken en humorsti- schen in slag. Besprekingen omtrent uitvoering zijn op verschillende plaatsen gaande. Voor U het, in het vuur van den arbeid, vergeet: vóór win kelsluiting nog even een versch' pakje GOLD STAR Shag koopen. Want een avond zon der Gold Star Shag is een ver loren avond! 'n Extra Tractatie: GoldStar de Lu DE WERELD IN VOGELVLUCHT BRATISLAWA: De toestand in Slowakije blijft nog altijd uiterst verward. Er is nu een nieuwe regeering onder leiding van Si dor gevormd, doch men beschouwt dit ka binet als een voorloopig compromis. De Slowaaksche openbare meening is verdeeld tusschen den nieuwen premier Sidor en de jeugdige radicalen, die afschei ding van de gehate Tsjechen eischen. Een andere factor is de Duitsche minderheid, die ofschoon zwak in aantal, krachtig de trom roert ten behoeve van de Slowaaksche extremisten, wier leiders verklaren, dat zij de macht van Duitschland achter zich hebben. Tot dusver heeft de Duitsche regeering gc-en actieve stappen gedaan, noch geant woord op de nota van oud-premier Tiso, waarin deze om steun vraagt. Officieele Duitsche kringen erkennen, dat zy niet in staat zijn, den toestand vol komen te ovei'zien, doch zij betreuren de gevaarlijke mogelijkheden ervan. Volgens dc meening, die van semi-officieele Duit sche zijde naar voren wei'd gebi'acht, moet de regeering-Sidor als een „papiex-en"-mi- nistex'ie worden gezien, doch het uitblijven van positieve Duitsche actie heeft in som mige kringen tot de meening geleid, dat Duitschland er niet zeker van is, of het v/el gewenscht is, de Slowaaksche separa tisten in elk opzicht te steunen. De officieele houding van Berlijn is niet duidelijk: de Duitsche pers echter kiest in vrij heftige taal en onomwonden partij voor de Slowaaksche separatisten en leest Praag de les, «omdat de Benesj-methoden wter opgeld zouden doen in de centrale regeering. De cox-respondent van de „Times"' te Pxaag schrijft aan zijn blad: „Het is dui delijk, dat de Slowaaksche separatisten zeer sterk door Weenen wox-den aangemoedigd en men zegt zelfs, dat dx\ Seyss Inquart een eigen plan heeft voor de oplossing van het Tsjecho-Slowaaksche vx-aagstuk". De con-espondent van de „News Chroni cle" te Bratislawa schrijft, dat alles thans afhangt van Duitschland. Te Bratislawa ziet men meer Duitsche dan Slowaaksche vlaggen. Niets wijst er volgens dezen cor respondent op, dat de Slowaken zelf on tevreden zijn over de nieuwe regeering. De Berlijnsche con-espondent van de „Ti mes" schrijft, dat de Duitsche regeering van plan is. bij de regeering van Tsjecho- Slowakije erop aan te dringen, drie onaf hankelijke staten te vox-men, in één bond aareengesloten, en welke zich nauw zou den aansluiten bij het Duitsche Rijk in zaken van buitenland.sche politiek en han del. Deze oplossing zou genoegdoening ge ven aan de minderheden zonder Tsjecho- Slowakije uiteen te doen vallen en zonder de complicaties, welke zouden voortvloeien uit de aanspraken van Polen en Hongarije inzake de verdeeling van de Oekraine. De „Manchester Guardian" schrijft, dat de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije we derom aantoonen, dat Hitier nooit ophoudt. Ook toonen zij, dat de overeenkomst van München slechts een begin was; de ver- xninkte Tsjecho-Slowaaksche staat zal vei> der ontleed worden, hoewel een officieele unie tusschen Slowakije en Px-aag nog wel eenigen tijd zal kunnen blijven bestaan. Men heeft eerst gedacht, dat Hitier Hon garije had uitgezocht om zijn veroverings- lust naar het Oosten en Zuid-Oosten te dienen, doch het is thans duidelijk, dat deze eer de Slowaken te beurt valt en niet de Hongaren. AMERIKA ZIET WEDEROM DUMPING. Thans worst en ham aan de beurt. EXTRA-INVOERRECHTEN PER 9 APRIL A.S. De Amerikaansche regeering, welke on langs in onzen zuivelsteun aanleiding vond om z.g. „countexwailing duties" (extra in voerrechten) te heffen op onze boter, kaas en melkpr-oducten, omdat zij oordeelde, dat er sprake was van dumping, welke mee ning zij ook bleef toegedaan, nadat dr. Boe kei een speciale reis naar Washington had gemaakt, heeft thans besloten, om óók on ze vleeschwaren onder het juk te doen dooi'gaan. Met ingang van 9 April a.s. zal worst extra worden belast met 5.per 100 kilo; worst in blik xnet ƒ4.knak worst met 4.in blik met 2.ham met 22.schouderham met 23.car bonaden met 5. Deze bedragen zullen voorloopig als de posito worden vereischt, in afwachting der definitieve regeling, waarbij de heffin, gelijk zal zijn aan den NedexTandschen ex- portoeslag. Onze wox-st-export naar de Vereenigde Staten bedroeg in 1937 nog 1.560.000 kilo, maar was vorig jaar gedaald tot slechts 460.000 kilo, (dus tot één derde!). Noch de grootheid der cijfers, noch het dalende ver loop van den export, wijzen derhalve op dumping.Er zij aan herinnerd, dat bij export van vleeschwaren een toeslag wordt verleend, welke in wezen is een restitutie van de binnenlandsche prijsverhooging als gevolg van de overheidsmaatregelen tot steun aan de varkershouderij. De normale beleefdheid Geldt zeker ook voor het PLAN, OM MAGERE MELKPOEDER OP TE KOOPEN. Evenals in 1935, tot steun aan de markt. REEDS IN BEHANDELING BIJ DE ZUIVELCENTRALE. Het „Handelsblad" vex-neemt, dat de re geering overweegt, om ter vex-stex'kking van de markt, evenals zij dat vier jaar gele den heeft gedaan, een groote hoeveelheid magere melkpoeder op te koopen- en, na de- naturatie met beenzwart, te bestemmen tot veevoeder. Reeds is het plan daartoe in be- spx-eking gebracht in de melkpoedei'com- missie van de Zuivelcentrale. Er zij aan herinnerd, dat de regeering in het eerste en tweede kwartaal van 1930 vijf millioen kilo magere melkpoeder op kocht tegen een prijs van zeven cents per kilo netto en wel bij inschrijving onder fa brieken en handelaren, waarna zij de poe der tegen iets lageren prijs-verkocht aan pluimveevoeder-fabrieken. De zaak heeft later een minder px-ettige wending genomen, omdat de toenmalige voorzitter der Zuivelcentrale. de heer Brit zei, voldeed aan het incidenteele verzoek an eenige zuivelfabrieken, om van hun door mai-ktstijging onvoordeelig geworden contractueelen leveringsplicht te mogen worden ontslagen. Na publicatie hiervan in ons blad meldden zich verscheidene gega digden voor contract-annuleering aan, wel ke hun geweigerd werd. Zij hebben toen een arbitraire procedure aanhangig ge maakt. waarbij de Zuivelcentrale in het ongelijk werd gestelde ,d.w.z. men behoefde niet meer aan haar te leven, doch zij moest zélf wél leveren aan de voederfabrikanten. HANDEL IN VARKENSOORTJES. - Maar het was om de oormerken te doen. Het „Handelsblad" verneemt, dat de Vee houderij-centrale knoeierijen op groote schaal met oormerken van varkens op het spoor is gekomen.'Bij het uit de markt ne men van zwax-e varkens „stootte" zij n.l. op dieren, welke px-ecies dezelfde nummers in hun oormerk hadden. Men is de zaak gaan onderzoeken en het spoor leidde naar een klein vleeschwaren- fabriekje in Zuid-Holland, dat op groote schaal varkenskoppen opkoopt ter ver werking tot worst. Aangezien de ooren niet bruikbaar zijn, werden deze verkocht aan een combinatie van personen-, die er vee voeder van maakten. Het schijnt, dat de zen de in de ooren bevestigde crisismerken (fokvergunningen) er uit gepeuterd heb ben en verkocht aan boei*en, die daardoor méér varkens konden mesten, dan hun of ficieel was toegestaan. In afwachting van het resultaat van het onderzoek, heeft de Veehouderijcentrale thans aan de slachterijen de voor de hand liggende, rnaar tot dusver verzuimde opdracht gegeven, om de merken uit de ooren te nemen, alvorens de koppen te ver- koopen. SPERTIJD VOOR HET RIJWIEL- BEDRIJF. De beide voorzittei's en secretarissen van den Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren in Nederland en de Ned. R.K. Bond van Rij wielhandelaren en -herstellers hebben een telegram gezonden aan den minister van economische zaken, waarin zij verklaren, dat zij met voldoening kennis nemen van de afkondiging van den spertijd voor het rij- wielbedrijf. Namens beide organisaties betuigen zij den minister dank voor het treffen van dezen maatregel, welke een stap zal blijken te zijn in de richting van een doeltreffende ordening en saneering in den Nederland- schen Rijwielhandel. DE PLECHTIGE PAUSKRONING Herhaling van de KRO-reportage Op veelvuldig verzoek van de luisteraars en bovendien ten behoeve van de verpleeg den in ziekenhuizen, sanatoria, etc., zal de KRO. op Dinsdagmorgen 14 Maart van 10 tot 11.30 uur een hex-haling geven van de reportage der kroningsplechtigheid van Paus Pius XII. Ned. R.-K. Middestandsbond. Tot ambtenaar voor de Juridische afdee- ling aan het bureau van den Ned. R.-K. Middenstandsbond is met ingang van 1 Maart j.l. benoemd mr. J. F. B. Vermaas, te Rotterdam. Voor al Uw huisgenooten en familie BI) HOEST EN KEELPIJN 30 ct. per doosje, Pl.m. 100 tabl. LEIDEN. Maandag', Propaganda-avond H.K.W- Spre kers de heer de Graaff uit A'daix en pater Tesser O.F.M., foyer var Hotel „Den Burcht", 8.30 uur. Maandag, R. K. Bakkerspatroonsver. „Sint Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Central", 7 uur. Donderdag, Accordeon-demonstratie dooi de firma Guldemond, Kleine Stads- zaal, 8.30 uur. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsver. Haogl. Kerkgracht 32, 8— 9 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van 11 Maart tct en met 17 Maart; waargenomen door de apotheken: G. H. Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en Reijst, Steen- straat 35, tel. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, tel. 274. AFSCHEID PATER VAN GALEN Gisterenmiddag nam de K.J.C. van de Hartebrugparochie afscheid van den di recteur, pater Th. van Galen O.F.M., die heden naar Woerden is vertrokken. Om 4 uur waren nagenoeg alle jongens, leidsters en leiders bijeengekomen in het Clubhuis „St. Antonius", om voor 't laatst den scheidenden directeur blijk te geven van de groote waardeering,welke zij voor hem hebben. De heer N. Vreeburg, voorzitter van het K.J.C.-bestuur, constateerde dit met groot genoegen in zijn openingswoord, waarin, hij tevens gelegenheid vond den pastoor der parochie, den zeereerw. heer S. Smitz, O.F.M. te verwelkomen. Na in 't kort te hebben gewezen op het erlies, dat de K.J.C. door het vertrek van directeur van Galen lijdt en op 't feit, dat ook den pater zelf dit afscheid zwaar zal vallen, gaf de heer Vreebui'g het woord aan de leiders van de verschillende groepen Allereei'st nam namens het Ki'uisvaart- cohort, Baljuw van Kampenhuot he woord en wees op 't onverwachte van deze benoeming, welke tot gevolg heeft, dat de Kruisvaart een directeur verliest, die in de drie jaren van zijn verblijf in Leiden aller harten heeft weten te veroveren. De Kruisvaart is dankbaar voor alles wat pater van Galen voor het jeugdwerk heeft gedaan en voor de vele en goede x-aadgevingen, welke van hem mochten worden ontvangen. De Baljuw twijfelde niet of deze raadgevingen zullen een blij- venden indruk op de jongens hebben ge maakt en deze zullen ook voor hun later leven van veel vrucht blijken te zijn. Hierna bood de Baljuw namens alle jongens van de K.J.C. een tweetal boek werken aan, met den wenseh, dat de pater deze als herinnering aan zijn werk in de K.J.C. van de Hartebrugparochie zal wil len aanvaarden. Vervolgens nam Hopman Aalders het woord om namens de Welpen horde, de Ver- kennerstroep en den Voortrekkersstam af scheid te nemen van Aalmoezenier van Ga len. Spr. wist er den Aalmoezenier een ple zier mee te doen dit afscheidswoord zoo kort mogelijk te maken maar wilde toch even wijzen op enkele punten, die 't verlies, dat ook de St. Franciscus-Groep door 't vertrek van dezen Aalmoezenier lijdt, dui delijk maken. U kent de jongens", zoo vervolgde de Hopman dan, „en dat is de ooi-zaak waarom uw werk zoo vruchtbaar kon zijn. Aalmoe zenier van Galen blonk uit door paraat heid en bereidheid en toonde dit steeds in zijn werk voor de jeugd. Aangename en minder aangename her inneringen zult u meenemen aan uw werk hier en daarbij herinnerde de Hopman aan de kampen en de jamboree. Speciaal dankte spx-eker voor het goede voorbeeld, dat de 'Aalmoezenier steeds in alles aan de jongens gaf, doch ook aan de leidsters en leiders, die steeds op de meest prettige wijze met hem konden samenwer ken. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat 't succes, waarmee de Aalmoezenier in 't Jeugdwerk heeft mogen werken, zich ook in zijn nieuwen werkkring moge voortzetten. Hierna richtte Pastoor Smitz zich tot de jongens en wees erop, dat door het -heen gaan van Pater van Galen: de parochie een in alle opzichten bui tengewoon kapelaan verliest; de jeugd en de jeugdleiders een di recteur van den eexsten rang verliezen; en dat de scheidende directeur een werkkring verliest welke ftem na aan :t hart lag. Toen 't heengaan van Pater van Galen nog maar pas in de parochie bekend was had een kleine jongen den Pastoor ge vraagd waarheen de Pater ging en op 't antwooi-d „naar Woerden" gezegd: „Laat Woei-den liever naar Leiden komen." En dat antwoord geeft wel 't best weer weer wat onder de parochianen van de Hartebrug en niet 't minst onder hen, die bij 't Jeugdwerk betrokken zijn, bij dit heengaan omgaat. Pater van Galen was een actieve en een sportieve directeur, die de jeugd begx-eep, terwijl de jeugd jiem begreep. Ook gaf de Pastoor nog uitdrukking aan zijn spyt, dat bij dit afscheid de ouders van de jeugd niet konden aanwezig zijn, vooral omdat spreker weet, dat de ouders een niet uit te spreken waardeering hebben voor de vaderlijke zorg, die de directeur voor hun jongens had, terwijl deze tevens altijd in 't openbaar zoowel als binnenskamers de ouders in voorkomende gevallen iets pak- kends wist te zeggen en hun steun wist te geven in 't werk van hun opvoeding. Na nog te hebben gewezen op de buiten gewone talenten van directeur van Galen, die "mede oorzaak zijn* dat hij in zijn werk zoo uitstekend is geslaagd, -besluit Pastoor Smitz met nogmaals de dankbaarheid te' vertolken van allen, die met Pater van Ga len mochten samenwerken. Hierna nam directeur van Galen zelf het woord en richtte zich tot de jongens voor wie hij is gekomen om afscheid te nemen, na eerst den pastoor bedankt te hebben voor de groote vrijheid van handelen, die hij als jong kapelaan in de parochie gehad had. In gedachten ging hij terug tot 1936, toen ook geheel onverwacht voor hem, de benoe ming kwam tot kapelaan in Leiden, welke benoeming toen door hem met weinig vreugde werd begroet. Spreker is echter dankbaar voor de kan sen, die hem hier bij zijn werk, vooral on der de jeugd, zijn geboden en vooral voor de medewerking, welke hij daarbij van be stuur en jeugdleidsters en -leiders heeft mogen ondervinden. Er is prettig samengewerkt, omdat allen werkten met een goede meening, die elk verschil, dat er mocht ontstaan, wist te overbruggen en hij was blij gewerkt te hebben met zelfstandige leidsters en lei ders, die hem krachtig in 't jeugdwerk heb ben terzijde gestaan. Spr. wist niet of al len technisch volmaakte leiders waren, maar in ieder geval waren ze voorbeelden voor de jongens en voor allen in de paro chie en hij was dan ook niet bang voor de resultaten van hun werk. Ook het bestuur van de K. J. C. heeft spreker steeds trouw terzijde gestaan in 't jeugdwerk niet alleen, maar ook in 't be heer van "t Jeugdgebouw, dat steeds veel aandacht-vroeg van allen, die er voor werk ten. Spreker verlaat ft jeugdwerk dan ook met een heel prettige herinnering en een goede hoop voor de toekomst van de jon gens, die misschien wel eens zullen gezegd hebben: „Hij was niet male", maar die la ter, opgegroeid tot flinke kerels, zeker er van overtuigd zullen zijn, dat de directeur niet zichzelven, doch steeds hun belang zocht. De directeur besloot dan met de belofte allen te zullen blijven gedenken aan 't al taar en eindigde met de opwekking aan al len om onder alle omstandigheden hun plicht te blijven doen en vol te houden. De bijeenkomst werd daarna gesloten door den heer Vreeburg, die in een kort woord nogmaals pater van' Galen dankte voor alles, wat hij voor 't Jeugdwerk heeft gedaan en als gedachtenis van het bestuur, de leidsters en leiders en de concierge van het clubhuis aan den directeur aanbood het boekwerk van St. Franciscus van Sales: „Over de Liefde tot God", waarna allen nog met een handdruk en een kort per- soonlijk v/oord van pater van Galen af scheid namen. In aansluiting op het bovenstaande be richt men ons nog, dat hedenmorgen vele leden, leidstei-s en leiders van de K. J. C. iir de Hartebrugkerk. de H. Mis bijwoon den, welke pater v. Galen voor het laatst tot intentie van het Jeugdwei-k in de pa rochie opdroeg, waaronder allen ter H. Ta fel naderden. MILITARIA. Ter vervanging van den sergeant-majoor instructeur J. C. Lammerse, die in verband met zijn bevordering eervol van deze func tie is ontheven, is door de Bevelhebber der le mil. afd. aangewezen als kampwachter schietbanen Katwijk aangewezen de ser-* geant W. C. de Boer van het 4e Regiment Infanterie. Ingevolge Legerorder wordt aan de mi litairen ter gelegenheid' van het Paasch- en Pinksterfeest verlof verleend. Voor het Paaschfeest van 7 tot en -met 10 April met terugkeer eei'ste reisgelegenheid op 11 April of voor het Pinksterfeest van 26 tot en met 29 Mei met terugkeer per eerste reisgelegenheid op 30 Mei. De dpi. sergeant adm. H. F. G. Verstap pen van 2 R. I. is aangenomen als fourier capitulant bij het 4e Regiment Infanterie en ingedeeld bij II-4 R.I. te Weert.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2