S)e CekióoheSoii^mi DE PAUS KRONING DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ten aanschouwe van het jubelende Rome Luisterrijke plechtigheid op het balcon van St. Pieter MAANDAG 13 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9284 Bureaux Fapengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935., Adv. en Aboniu-tarieven rie pag. Giro 103003. Fostbm 11. Een ontroerend gebaar van den H. Vader (Van onzen Romeinschen correspondent) ROME Zondag 't Is nog vroeg in den morgen, zeven uur. In de leege straten met het glimmen de asfalt heerscht een Zondagochtendstilte. De zon schijnt, de hemel is strak-blauw. Het is 'n schitterende voorjaarsdag. In een geurende mimosaboom zitten enkele vogels in de vroege zonnestralen. Op de Piazza Barberini hebben wepuur geluk een taxi aangetroffen, die ons naar San Pietro wil brengen. We schuiven langs de Tiber, de brug over, langs den Engelenburcht. Aan het einde van de Via della Conciliazi one worden we uitgelaten: Het breede Sint Pietersplein is al vol menschen. Er worden vouwstoeltjes ten verkoop aangeboden, want de dienst in de Sint Pieter duurt enkele uren en stoelen of banken staan er niet. De trappen van de Basiliek zijn afge zet met Italiaansche militaireni de karabijn aan den voet. We worden opgenomen in de zich verdringende menschenmenigte In de Sint Pieter, Door de breede gangen komen we einde lijk in den Sint Pieter. Door de verschil lende ingangen stroomen voortdurend nieuwe bezoekers binnen. We hebben een plaatsje vlak bij een pilaar tegenover het groote bronzen beeld van Sint PeVus.'Vol gens schatting zijn er ruim 45.000 .menschen in'den Sint Pieter. 't Is een voortdurend dringen en duwen van volk, om zoo dicht mogelijk bij de houten schotten te komen, die de afscheiding vormen van de midden gang waartusschen straks de Pauselijke stoet zal voorbijtrekken. Er staan man nen, vrouwen en kinderen, die 'n eigen aardige parfum bij zich hebben. Sommigen alsof ze pas van de kapper komen, anderen die ruiken naar knoflook. Vast en dicht staan ze op elkaar en wachten. Ik zelf leun tegen een van die geweldige pijlers die den last van den geweldigen koepel torseh. Honderdduizend kaartaanvragers zijn te leurgesteld moeten worden en staan buiten op het Sint Pietersplein te luisteren naar de uitzending van Radio Vaticana, die door middel van tal van luidsprekers een ver slag geeft van de plechtigheden die zich in dit onmetelijke kerkgebouw gaan af spelen. Iedereen wil dezen dag zien, een dag van historische beteekenis, een ge beurtenis zooals een mensch waarschijnlijk maar eens in zijn leven meemaakt. Op de gereserveerde tribune hebben plaatsgenomen leden van Vorstelijke Hui zen, prinsen, den Koning van Spanje, den Prins van Italië, Prins Karei van België, met Koningin Moeder van België, den Her tog van Norfolk, Kennedy, de gezant t$ Londen der Vereenigde Staten, familie leden van den Paus en vele leden van het Corps Diplomatique. Pauselijke triomftocht. Nadat in het Atrium of Voorhof van den St. Pieter het Kapittel der Basiliek de eed van gehoorzaamheid heeft afgelegd, is de Paus met zijn Hofstoet naar de kapel van de H. Drievuldigheid gegaan, waar Z.H. geruimen tijd in gebed verzonken ligt voor het H. Sacrament. Dan worden de Kardi nalen in de Gregoriuskapel tot de handkus toegelaten; hierna komen de bisschoppen hun eerbied en onderdanigheid betuigen. Intusschen is een stoet geformeerd, waarin alle praal en luister wordt tentoon gesteld die alleen de Katholieke Kerk kan bieden. Priesters, bisschoppen, patriarchen, kardinalen in groot ornaat, 'n schittering van uniformen paars en vlammend rood, een woud van witte mijters van bisschop pen en abten, leden der edelgarde met blinkende helmen, ridders in prachtige uniformen met Spaansche kanten kragen, biechtvaders van den Sint Pieter, die lange zwarte roeden dragen die zij in een bloem ruiker omsloten houdenWe zien ook patriarchen van de Russische kerk met kronen die veel op een tiaar gelijken. De spanning stijgt tot haar hoogtepunt; en dan ineens als de Paus in aantocht is gezeten op de ..Sedia Gestatoria", omgeven door de flabelli-dragers, de breede waai ers van struisvogelveeren, breekt een ge jubel los, dat het gezang overstemt van de Sixtijnsche kapel, die het „Tu es Petrus" heeft aangeheven. 'n Onbeschrijflijke geestdrift, handgeklap, en gejuich „Evviva il Papa", een „Leve de Paus", herhaald in alle talen der wereld golft lang de breede beuken van den Sint Pieter. Het gejuich ruischt als de zee en zwelt aan tot een machtigen stonn. Ik sta tegen den pilaar gedrukt en het is alsof hij beeft. Het volk is niet om te houden. Daar gaat de Paus ons voorbij, hoog boven onze hoofden, gedragen door langzaam stappende dienaren. De struisveeren pracht der waaiers wuift om Hem heen. De muziek van de Sixtijnsche kapel versterft in het gejubel van de juichende menigte. Het is een on gebonden kreet, een ontroering die niet te bedwingen is: het is een wuiven met zak doeken en hoeden, moeders heffen hun kinderen omhoog, in verrukking, gelukkig, met tranen in de oogen. Het is de bidden de roepende extaseEn te midden van dit onbeschrijflijk, gejubel ontsteekt de Pauselijke ceremoniemeester een vlok vlas, dat eventjes luchtig opvlamt en dan ver gaat en voegt den Paus toe: „H. Vader, zoo vérgaat de glorie der wei'eld!" De Pausmis. Rond het confessie-altaar flikkeren tien tallen brandende lampen en spatterende kaarsen. Het is een gewemel van schit- tei'ende liturgische gewaden, goud en geel, purper en rood. De H. Vader heeft plaats genomen op de Pauselijke troon en de H. Mis begint. Treffend toepasselijk zijn de woorden van den Introïtus: „De Heer sloot met hem een verbond van vrede en bekleedde hem met gezag!" Indrukwekkend voltrekt zich dé Heilige Handeling in de grootste Kerk dei" wereld. Het koor van de Sixtijnsche kapel zingt de missa ..Papa Marcellï" van Perosi: zuiver golft het heerlijke gezang langs de majestueuze gewelve. Ontroerend is de lezing van het Epistel, ontleend aan den eersten brief van den H. Petrus: het is als het ware de eerste Encycliek van den eersten Paus aan de wereld: de lezing van het Epistel, evenals van het Evangelie, geschiedt in het Latijn en in het Grieksch: ondanks de verscheidenheid van liturgie één geloof. Onder de consecratiei terwijl tienduizen den geloovigen geknield liggen, golft van uit de loggia een „largo religioso" uit de zilveren bazuinen. Terwijl de Paus liet Pater Noster zingt dondert vanaf den Janiculus liet kanon, dat het middaguur aangeeft. Gezeten op zijn troon nuttigt de II. Vader dan de H. Communie: ook de Dia ken en Subdiaken ontvangen een deel der H. Hostie; door middel van een gouden buisje drinkt de H. Vader uit de gouden kelk; na de laatste oratie geeft de H. Va der zijn zegen, terwijl de Palatijnsche wacht, de Zwitsers en de Edelgarde hun wapenen presenteeren. Na het laatste Evangelie trekt de groote stoet weer weg; intusschen speelt de mu ziekkapel van de Palatijnsche wacht de „Triumfmarsch" vanaf de zaal der Zege ningen, doch de muziek verklinkt onder het gejubel van de geestdriftige menigte, die stormachtig den Paus toejuicht. Vanaf de Sedia Gestatoria kijkt de Paus vriendelijk glimlachend, naar alle kanten geeft hij den Zegen. Intusschen beieren de klokken van den Sint Pieter uit hun zwaren broiizen kelen. Linksaf zwenkt de stoet nair het Vaticaan. Mid den door de breede «gang sohrijden thans de Vorstelijke personen, de prins van Pie- monte en aan zijn zijde Prinses Marie José, die getooid is met een diamanten diadeem. Dan volgen de regeeringsdelegaties in def tige uniformen en gewaden. De pleciitigeH;: oning Op het groote Sint Pietersplein, dat we met veel moeite bereikt hebben, staan hon derdduizenden menschen te wachten. Heel het Italiaansche leger is door delegaties vertegenwoordigd: infanterie, bersaglieri, mariniers. De eeuwige fonteinen spuiten haar zil veren glorie. Boven deze deinende men schen menigte straalt een prachtige voor jaarszon in de diep blauwe Italiaansche lucht. Er is een vreemde, stille, godsvruch- tige stemming over deze menigte: de obe lisk staat er tusschen, rustig en sterk als of hij den tijd meet met een kruis. De mu ziek van de Palatijnsche wacht speelt de Paushymne. Dan heeft de plechtige kro ning plaats: een korte treffende ceremonie. Het koor van de Sixtijnsche' kapel zingt „Een gouden kroon" wordt op zijn hoofd geplaatst". De Deken der Kardinaal-Dia kens, Kard. Caccia Dominion!, verricht dan de symbolische handeling en plaatst de Tiaar op het hoofd van den Paus. 't Is de kroon waarmee Paus Pius IX gekroond werd, een geschenk van Koningin Isabella van Spanje. Het gejubel en het enthousiasme der menigte is onbeschrijflijk. Het groote plein davert tot onder de kolonnaden, tot ver daarachter in de Via della Conciliazione tot in de huizen' van de Eeuwige Stad. Dan volgt het ontroerend moment dat Paus Pius XII zijn zegen spreidt. In stille ontroering knielen meer dan 400.000 menschen uit alle landen en vol keren. De Paus zegent: ernstig, waardig, vol glorie en statie. En terwijl het volk na 't plechtige zwijgen losbarst in een machtig Ewiva il Papa, verschijnt op de loggia een rijzige witte gestalte, majestueus en eer biedwaardig, die in wereld omvattende liefde beide handen uit sti-ekt. Met dit ont roerend gebaar van vrede begint Pius XII zijn Pontificaat.,.. De toeschouwers zin gen en jubelen, in uitgelaten geestdrift, ook wanneer, de gekroonde pontifix zich heeft teruggetrokken Rome heeft weer een van zijn grootsche momenten beleefd en gaat naar wij hopen en bidden onder Paus Pius Xn een nieuw en zegenrijk tijdperk tegemoet.... V De Paus 't Is een verheugend verschijnsel, dat ook vele niet-Katholieken hebben meegeleefd met de voor héél de wereld zoo belangrijke en gewichtige Paus-keuze. De dag van gisteren is óók door niet- Katholieken beschouwd als een dag van wereld-omvattende beteekenis: de kroning van een nieuwen Paus. Voor ons, Katholieken, was het een feest dag als wij ons ten minste onze katholi citeit wél bewust waren maar ook vele niet-Katholieken hebben blijkbaar met ons die blijdschap gedeeld. Geeft ons niet héél veel te denken het volgend bericht uit Rome: „De Anglicaansche aartsbisschop van York, Mgr. Temple, heeft zijn Angli caansche geloovigen voor het Conclaaf verzocht te bidden voor de Pauskeuze, en hij verordende, op den Zondag na het beëindigen van het Conclaaf in alle Anglicaansche kerken gebeden te stor ten, opdat God den nieuwen Paus zege- ne. Ook de Anglicaansche Bisschop van Bradford, heeft eveneens aan de geloo vigen gevraagd om te bidden voor den nieuwen Paus, opdat God hem de kracht moge geven den zwaren last van het Pausschap te dragen. De Anglicaansche Vicaris van Blae- nevon in Wales heeft in een schrijven aan de „Western Mail" verklaard. „En kelen van mijn parochianen, innig ge lukkig met de eerste boodschap van den Paus over de vrede, hebben het unieke verzoek tot mij gericht, om in de parochiekerk een speciaal „Te Deum" te zipgen, om de Pauskeuze en de Pauskroning te vieren." Dat de beteekenis van het Pausschap door niet-Katholieken meer en meer wordt be| grepen,.blijjtt ook-, o.i. .uit-wat we.lgzen in de Amigo.e di Curasao van 18 Eebr.:' Gedachtenis in Joodsche Synagogen voor den Paus. In de beide Joodsche synagogen al hier zullen heden bijzondere gebeden orden opgedragen voor de zielerust van Z. H. Paus Pius XI z.g. Men herinnere zich ook de „persstem- if Z. H. PAUS PIUS XII GEEFT VAN DE LOGGIA DEN ZEGEN (URBI ET ORBI) NA ZIJN PLECHTIGE KRONING. DU nummer bestaal nil vier bladen. Buitenland De toestand in Slowakije is nog uiterst verward. Een nieuwe regeering gevormd. Betoogingen en botsingen. Het communistisch verzet te Madrid schijnt thans eindelijk definitief gebroken te zijn. Stalin heeft op het communistisch par tijcongres te Moskou gefulmineerd tegen Engeland, Frankrijk en Amerika. Binnenland Hedenmorgen is het gebouw „Galeries Modernes" te Utrecht door brand verwoest. Minister Steenberghe over zijn bezoek aan Duitschland. Te Rotterdam is overleden de zeereerw. pater A. J. M. van den Donk. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Plan om magere melkpoeder op te koo- pen. Een onderhoud met den minister over dringende landbouwvraagstukken. De Stille Omgang. Sport en Wedstrlfden VOETBAL: Verrassende uitslagen in den L V. C. B.: Laura en Spartaan opnieuw geklopt, nederlagen van D. O. S. R., V. V. L en Blauw Zwart, overwinningen van Lisse en Teylingen. De spanning in de eerste klasse B. van den D. H. V. B. duurt voort. Ajax en Eindhoven de eerste af- deelingskampioenen in den K. N. V. B.; A. S. C. heeft het kampioenschap voor het grijpen, U. V. S. verslaat B. E. C. (4de blad) HOCKEY: Het Ned. elftal verloor met 31 van België. (4de blad). KORFBAL: Deetos en P. S. V. afdeelings- kampioenen. (4de blad). ZWEMMEN: Nieuw wereldrecord 500 yards borstcrawl voor heeren. (4de blad). men" na den dood van Paus Pius XI, in an dere landen en in ons land. Dat alles mag zeker. w.prden beschouwd als een hulde aan hetPausschap, als een onmiskenbaar 'en verblijdend getuigenis voor zijn geestelijke macht in.de huidige wereld! De Katholieken, die lezen het verslag van de- plechtigheid der PausTkroning of die de plechtigheid via de radio heerlijke, uitvinding! hebben gevolgd, zullen in zich verdiept en verlevendigd weten het besef van dankbaarheid voor de onver diende genade, lid te zijn der ééne heilige, katholieke en apostolische Kerk. V „Laat hel recht zijn loop hebben" Wij hebben een brochure voor ons, welke dezer dagen is verspreid, een brochure: getiteld: „Kent gij de waarheid over Oss?" Wéér een geschrift over Oss! Maar nu van den man, die pas heeft verordend, dat er zegels zullen worden verspreid met zijn portret er op, waarboven de spreuk: „Godt en alle eerlycke lieden sullen onze daden erkennen", van Mussert zelf! Wij willen er niet veel van zeggen. Maar 't moet toch openlijk verklaard, dat zulk een geschrijf een blamage is voor dengene, van wiens hand 't komt. Als op zóó'n ma nier politieke partij winst voor de N. S. B. moet worden gemaakt! Op zóó'n manier: door insinuaties, on waarheden, laster! Insinueerende laster ligt er b.v. in dezen De N. S. B. zegt eenvoudig: laat het recht zijn loop hebben." Alsof inzake Oss het recht (onrêcht is geen recht!!) niet zijn loop heeft gehad! Alsof de Ossche marechaussee's niet tot in hoogste instantie hun recht hebben kun nen zoeken; en dat ook hebben gedaan! Wij meenen overigens, dat het niet noo- dig is, ernstige aandacht aan bedoelde brochure te schenken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1