De Galeries Modernes te Utrecht in vlammen Een der grootste branden van den laatsten tijd BIOSCOPEN TE LEIDEN De Dieren-Jamboree MAANDAG 13 MAART 1939 DE LEIOSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN GECOMPLICEERDE AANRIJDING EISCHT EEN DOODE. Gistermorgen is op den rijksstraatweg: te Abcoude, ter hoogte van de consump tieijsfabriek „Moba", een gecompliceerde aanrijding geschied, welke aan één per soon het leven heeft gekost. Een auto, eigendom van en bestuurd door den chauffeur van het statenlid ir. Middelberg, komende uit Baambrugge en op weg naar Abcoude, reeds met volle vaart, toen hij voor een uit de tegenover gestelde richting komende motor meer naar rechts wilde uithalen op een hem voor hem rijdenden fietser. De wielrijder, de 37-jarige heer W„ uit Utrecht, die op weg was naar Amsterdam voor het afleg gen van een familiebezoek werd door de aanrijding tegen een ijzeren hek geslin gerd. De auto kwam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Amstel, terecht. De chauffeur van den heer Mid delberg, die alleen in de auto zat, kon zich uit den wagen bevrijden en op den.wal komen, hierbij geassisteerd door den be stuurder van den mo;or, een An .sterdam- schen arts. Nadat deze arts den chauffeur op den wal had geholpen, zag hij aan den kant van den weg den wielrijder liggen. Geassisteerd door dokter Geursen uit Baambrugge heeft deze Jen wielrijder de eerste hulp verleend. Dit mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuisje op de algemecne begraafplaats te Baambrugge overgebracht. De motorrijder, die de auto met zeer groote snelheid van de tegenovergestelde richting zag naderen e~ eveneens wilde uitwijken, reed den berm van de weg op en kwam met zijn voet in aanraking met een kilometerpaaltje, waardoor zijn been is gebleseerd. De chauffeur van de auto, die "de aan rijding veroorzaakt heeft, is gearresteerd. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag heeft tusschen Bigge- kerke een ernstig ongeluk plaats gehad. Een inwoner van Biggekerke, A. Vlieger, die op zijn driewieler in de richting Zou- telande reed, werd achterop gereden door een autobus van de Stoomtram Mij. Wal cheren, welke moest uitwijken voor een tegenligger. Daarbij werd V. aangereden. Hij kwam onder de wielen van den bus terecht en was op slag dood. ONGELUKKEN-PARADE Verscheidene personen licht gewond Gisteravond om half acht reed op den rijksweg Utrecht-^Den Bosch, ter hoogte van Beesd een personenauto, welke uit de richting 's-Hertogenbosch kwam. Op het gedeelte, waar de weg nog niet voltooid is en een groot afsluithek is aangebracht, werd de chauffeur van de auto verblind door een tegenligger. Hij remde krachtig, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en tegen het afsluithek vloog. De chauffeur, die alleen in de auto zat, kreeg een verwonding aan het hoofd. De auto was eerst nog in aanraking gekomen met een dubbelen mast van het electrisch licht, waardoor de omgeving in het duis ter werd gezet. De bestuurder van den tegenligger ver volgde na slechts een oogenblik gestopt te hebben zijn weg. Ten gevolge van de duisternis merkte de bestuurder van een autobus van den dienst AmsterdamEindhoven, den verongeluk ten wagen niet op, hoewel een voetgan ger met een roode lantaarn het verkeer waarschuwde. Met volle vaart reed de bus op de auto in, die geheel vernield werd. De heer H. de Vaal uit Beesd en zijn dertienjarig dochtertjet die met enkele andere voetgangers ter plaatse stonden te kijken naar de gehavende auto, konden niet tydig op zij springen en werden dooi de bus aangereden en gewond. In de autobus, welke ernstig bescha digd werd, ontstond een paniek, doordat de passagiers door elkaar werden geslin gerd. Van de twintig inzittenden, geraakten enkele dames bewusteloos. Een hunner moest op advies van den gewaarschuwden geneesheer van Beesd naar de Rijksklinie ken te Utrecht worden vervoerd. De andere bewusteloos geraakte dames, de chauffeur van de personenauto en de heer Vaal en zijn dochtertje werden de nabij gelegen garage van den heer Drenth binnengebracht en eenigen tijd later naar hun woningen vervoerd. Of dit alles nog niet genoeg was is de gemeentelijke eleclricien Bulik, die eeni- Sen tijd na het ongeluk de electrische lei ding in orde wilde brengen, en daartoe in den mast was geklommen, in aanraking gekomen met de electrische leiding. Een oogenblik bleef hij in de paal harden, doch vervolgens viel hij uit den vijf meter hoogen mast omlaag. Gelukkig wist de heer Krul uit Beesd den man op te vangen, zoodat een ernstig ongeluk werd voor komen. ARBEIDER TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN De 30-jarige arbeider W. Vermeulen, wonende te Batenburg (gem. Ravesteyn), en werkzaam op een baggermolen, liggen de in de Oude Maas bij Neerloon, verliet Dinsdagavond na het beëindigen van de werkzaamheden den molen om zich naar huis te begeven. Woensdagmorgen keerde de man niet weer op den molen terug en toen zijn baas Vrijdag nog steeds niets van hem had gehoord, werd een van zijn me de-arbeiders erop uitgestuurd om te hoo- ren of Vermeulen misschien ziek was, of dat hij om een andere reden niet weer cp het werk was verschenen. Toen echter bleek, dat de man sinds Dinsdag ook riet in zyn woning was ge weest, hetgeen zijn echtgenoote niet zoo vreemd vond, omdat het wel vaker ge beurde, dat hij eenige dagen en nachten op den molen verbleef, werd de politie van de vermissing in kennis gesteld. Gisteren werd de fiets van Vermeulen gevonden. Deze lag tegen een dijk niet ver van den molen. De omgeving van den bag germolen is gedurende den geheelen dag afgedregd, doch men heeft niets gevon den. Men gelooft, dat Vermeulen Dinsdag avond bij ongeluk in het water van de Oude Maas is geraakt en dat het lijk met den stroom is meegevoerd. Nader wordt gemeld: Na twee en een halven dag dreggen is men er vanmorgen in geslaagd het lijk op te halen van den sedert Dinsdagavond vermisten 30-jarigen Vermeulen uit Batenburg, gemeente Ra- venstein. KNAAPJE VERDRONKEN. Tc Fijnaart is een tweejarig zoontje van den landbouwer H. Laurense in een on bewaakt oogenblik in het water van een vijvertje nabij de woning gevallen en ver dronken. KETEL ONTPLOFT IN IJZERFABRIEK. Arbeider ernstig gewond. Zaterdag is in de lakkerij- en moffelaf- deeling van de Veenendaalsche fabriek van de gebr. v. Leeuwen in de Schoolstraat te Veenendaal een ketel geëxplodeerd. De 17-jarige v. Verseveld was juist bezig den moffelketel te poetsen, toen deze door on bekende oorzaak ontplofte. Met brandwon den overdekt werd hij voorloopig naar de woning van dr. Kets overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Ter bestrijding van den brand, welke na de ontploffing was ontstaan, werd onmid dellijk de fabrieksspuit inwerking gesteld. Spoedig was ook de motorspuit van Vee nendaal aanwezig. Binnen een half uur tijds was men den brand in deze afdeeling meester, zoodat uitbreiding naar het op 30 meter afstand gelegen gebouw kori worden voorkomen. De schade, welke nog niet kon worden vastgesteld, is door verzekering gedekt. VAN DE TRAP GEVALLEN. Twee slachtoffers. Gistermiddag om half vijf is ha een per ceel in de Louis Bothastraat in Amster dam-Oost de 77-jarige I. Keizer van de trap gevallen en zoo ongelukkig op het hoofd terechtgekomen, dat de dood on middellijk intrad. Gisterochtend om acht uur heeft de bewoner van de tweede verdieping van het pand Slotboomstraat 16a te Rotterdam ontdekt, dat de 48-jarige Pieter Langelaar, die een zolderkamer van genoemd pand bewoonde, dood op de zoldertrap lag. Vermoedelijk was de ongelukkige in het duister van de trap gevallen. De bewoners van de tweede etage, de heer R. van R. telefoneerde na zijn ontdek king onmiddellijk een dokter, die consta teerde, dat de dood reeds voor Zaterdag avond elf uur moest zijn ingetreden. BENDE SMOKKELAARS ONTMASKERD Een jaar goederen in waschauto over dc grens gebracht. De douanebeambten te Enschedé hebben een uitgebreid smokkelcomplot ontdekt, dat vertakkingen in het geheele land blijkt te hebben. Het is gebleken, dat met een auto van een wasschery te Enschedé, wel ke ook klanten in Duitscnland heeft, in den loop van ongeveer een jaar voortdu rend goederen over de grens zijn gesmok keld, o.a. radio-apparaten, fototoestellen, vulpennen, enz. Deze artikelen werden in verschillende plaatsen van Nederland ver kocht. Ook aan Duitschen kant waren eenige personen in het complot betrokken, die met gesmokkeld geld de artikelen be taalden. Zij zyn door de Duitsche autori teiten gearresteerd. In Nederland is voor een waarde van verscheidene duizenden guldens in beslag genomen. Tegen twin tig personen is proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar van de wasscherij had met deze smokkelaffaire niets uit te staan. De chauffeur bleek misbruik van het in hem gestelde vertrouwen te hebben gemaakt. Het onderzoek wordt nog in verschillen de plaatsen voortgezet. Vanmorgen is de Utrechtsche binnensttad door een van de grootste branden van den laatsten tijd geteisterd. Omstreeks half tien ontdekte het per soneel van 't Warenhuis „Galeries Mo dernes" aan de Lange Vliestr. vuur in een hoek van het gebouw, zoowel op de beneden- als op de bovenverdieping. Aanstonds werd alarm geslagen. Het personeel sloeg op de vlucht en kon nog tijdig het gebouw verlaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een half uur tijd het groote complex aan alle kanten in lichter laaie stond. De belangstelling voor dezen enor- men brand is bijzonder groot. Het ver keer in de binnenstad is stil gelegd. De brandweer probeert uitbreiding te voorkomen. Het Warenhuis is uiterst brandbaar, me de doordat er tijdelijk aan weerskanten een noodgebouw is aangebracht dat uit hout is opgetrokken. Een gelukkige factor is, dat de brand in de ochtenduren is uitgebroken, zoodat zich weinig publiek in het Waren huis bevond. Galeries Modernes totaal vernield. Nader wordt gemeld, dat het vuur zoo snel om zich heen greep, dat het personeel zich met veel moeite heeft kunnen reden. Niets kon verder van den inboedel uit het brandend gebouw worden verwijderd. De brandweer rukte met al het beschikbare materiaal uit en stond voor een vrijwel hopeloo- ze taak. Het vuur had binnen het half uur tijd zich over het geheele uitge strekte perceel verspreid, zoowel in de beneden- als bovenverdieping. Aan alle kanten werd water op het vuur geworpen, doch aan blusschen viel voorloopig niet te denken. Het geheele verkeer in de binnenstad stond stil. De brandweer bepaalde zich hoofdzake lijk tot het insluiten van het brandende warenhuis, en voorkwam uitbreiding door de aan den overkant van de L. Viestraat ge legen perceelen, waarin gevestigd de firma Dijkhof, Magazijn Nederland en Vroom en Dreesmann, na te houden. Het vuur ver richtte snel het verwoestende werk. Spie gelruit na spiegelruit viel kletterend in stukken. Met een knal stortte het dak in een, daarna begonnen de zijgeve's te wer ken, die ten slotte eveneens bezweken en ineen stortten. Het was een gigantisch schouwspel, waarbij het snelle verloop van het vernietigingswerk van het vuur opviel. Het machtige schouwspel werd door dui zenden belangstellenden gade geslagen. Dc politie zorgde voor een ruime afzetting, zoodat de brandweer ongestoord kon voort- werken. Water was voldoende beschikbaar. Uit de Oude Gracht werd een enorme hoeveelheid op de vuurhaard geworpen. Het uitgestrekte perceel werd totaal ver nield. Een gelukige omstandigheid hierbij is, dat dit perceel voor afbraak was be stemd, zoodra de nieuwbouw, waarvan de fundamenten inmiddels zijn gelegd, gereed zouden zijn. Van den inboedel kon niets worden gered, groote voorraden zijn ver- li ren gegaan. Het bedryf zal voorloopig worden stil gelegd, omdat het geruimen tijd zal duren, alvorens wederom tot ver koop kan worden overgegaan. Onder de belangstellenden merkten wy om. op het college van B. en W., vele raadsleden, alsmede hoofdambtenaren der verschillende bedrijven. Later arriveerde ook nog de commandant der Amsterdam- sche brandweer de heer C. Gordijn, die U't vakbelangstelling het verloop van den brand kwam gadeslaan. De Utrechtsche binnenstad werd door de zen brand volkomen geisoleerd. De gemeen te-bussen werden omgelegd, zoodat de dienst weinig vertraging ondervond en vrijwel normaal doorging. De Zeister tram echter ondervond be langrijke stagnatie, daar het electrische net stroomloos moest worden gemaakt. Om half twaalf was het blusschingswerk nog in vollen gang. De schade wordt ge heel door verzekering gedekt. AMBTENAAR VAN MAATSCH. STEUN AANGEVALLEN. De dader gearresteerd. Zaterdagochtend heeft een ontevreden steuntrekker op de Bloemgracht te Am sterdam een informateur van maatschcp- pelyken steun aangevallen. De ambtenaar stond, teneinde eenige no tities te maken, even stil. Op dat oogen blik sprong de man hem op den rug cn riep: „Ik heb er genoeg van nu ga je er aay". Hij duwde den ambtenaar naar de grachtzijde, maar voordat de man er in kon slagen dezen in he water te stootcn, hadden omstanders den aanvallene ontzet. De aanvaler vluchtte, doch Zaterdagavond heeft de politie van het bureau Marnix- straat hem aangehouden. Hij zal dezer dagen voor den officier van justitie worden geleid. WAS VAN DE WAAL. Uit Nijmegen wordt gemeld: De laatste twee dagen is de Waal sterk gewassen, nJ. ongeveer 1.50 Meter. Vandaag was de stand 10.70 -j- N.A.P. 'De uiterwaarden staan onder water en ook de Waalkade voor Nijmegen is overstroomd. Gisteren was de was minder dan Za terdag en er bestaat gegronde hoop, dat van morgen af een langzame val -te ver wachten is. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. De landarbeider G. van Boven heeft Zondagochtend te de Cocksdorp in den z.g. „Witten Hoek" het eerste kievitsei gevon den. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 21 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres lsto Bin- nenvestgraoht 30. BOERDERIJBRAND TE SEVENUM. In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de boer derij van den landbouwer Janssen, aan den Kronenberg te Senenum. Het vuur greep snel om zich heen. Het gezin kon zich met veel moeite in veiligheid stellen. Een der kinderen kreeg evenwel lichte brandwonden aan het hoofd. De boerderij is totaal afgebrand. De ge heele veestapel, welke uit tien varkens, zes koeien en eenige klaveren bestond, viel aan het vuur ten offer. DE ONTHULDE INRBRAKENSERIE IN DEN HAAG. Reeds kort na de inbraken in de Haag- sche juwelierszaken wist de Haagsche po- liiie contact te krijgen met een berucht type uit de Haagsche onderwereld. De ont knooping zou plaats vinden in een der gioote hotels daar ter stede. Op onnaspeur lijke wijze evenwel is die zaak niet door gegaan. De politie zette de nasporingen voort met het resultaat, dat Vrijdag p.l. een groot gedeelte van de buit alsmede verschillende daders konden worden opgespoord. Men zal zich herinneren, dat in Novem ber van het vorig jaar werd ingebroken in de woning van ir. S. aan den Benoor- dtnhoutscheweg. Men kwam daar binnen door verbreking van een ruit aan de ach terzijde van het huis. Uit een linnenkast op de eerste etage werden horloges, arm banden en oorhangers voor een waarde van f 5000.— gestolen. Een platina horloge niet briljanten, dat behoorde tot de in beslaggenomen juwee- len, is dezer dagen door ir. S. als zyn eigendom herkend. THEATER HOUf^n. UUHOUU J AANVANGSUUR KEURING Trianon: Sixty glorious Years (Anna Neagle, Adolph Wohlbruck) Gesjochten is troef. (Marx Brothers) Het leven van Koningin Victoria van Engeland. Klucht lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. Goedgekeurd Lido: Marie Antoinette (Norma Shearer, Ty rone Power) Leven van Marie Antoinette lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinéc. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Onder het asphalt van een wereldstad (Gustav Fröhlich, Heli Finkenzeller). De zwarte kamer. (Boris Karloff). Sensationeel Sensationeel lederen avond 8 uur. Zondag ook van 4—7 uur. Woensdag hall 3 matinée. Toelaatbaar v volwassenen Luxor: In den greep der wildernis. (René Deltgen, Gustav Diessl). Ruzie drie hoog ach ter. (Bewerking Cor- ry Vonk). Avonturen in de Braziliaan sche wildernis Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Vrijdag, 3 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Rex: In de schaduw van de Guillotine (Ro nald Colman, Elisa beth Allen). Amor in négligé (Gene Raymond, Wenda Barry). Spannende romantiek Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen 135. In enkele minuten tijds was alles op. Toen veeg den zij met hun servetten hun gezichten af en gingen een dutje doen. Ze lieten zich behagelijk in het gras rollen en dertig seconden later lagen ze vast te slapen, met servet ten, over hun hoofden, tegen de vliegen. 136. Lientje, de geit, werd het eerste wakker, doordat er een groote druppel water in haar hals viel. Met een gilletje kwam zij overeind en zag, dat de lucht heelemaal betrok ken was. „Opstaan, 't regent", blaatte ze. „Straks bederft mtfn nieuwe jurk nog."

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11