TMSi doetje qoed! RIJNSTREEK Het viervoudig verbond in den L.T.B. Z4TERDAG 11 MAART 1939 r»p lEwc-ur rniiRANT TWEP.np PMO PAG. 7 Reorganisatie-voorstellen met 585 tegen 53 stemmen goedgekeurd De verlangens uit de Bollenstreek Het was voor den Diocesanen L.T.B. gisteren een heel bijzonderen dag. Na jaren van tasten en voorbereiden is de grcote reorganisatie, waarbij de boe ren- en de tuindersvakbond worden opgeheven en vier groote vakgroepen n.l. voor tuinders, kweekers, akkerbou wers en veehouders worden opgericht, een feit geworden. Met 585 tegen 58 stemmen aanvaardden de vele afge vaardigden de voorstellen van het hoofdbestuur, waarna de wijzigingen van Statuten en Huishoudelijk Regle ment werden goedgekeurd. OPENINGSREDE VOORZITTER KAMPSCHöER. De voorzitter, de heer G. W. Kamp- schöer, opende de vergadering in gebouw „St. Bavo" te Haarlem en zette de voorge stelde reorganisatie-plannen uiteen. Hij wees er op, dat het hoofdbestuur vele moeilijkheden moest overwinnen, maar zich niet verantv/oord voelde, wanneer niet alles geprobeerd werd om de wijzi ging te krijgen. Tenslotte was er een aan nemelijk plan en toen de kring-voorzit ters het bekeken hadden, bleek een meer derheid zeer goed mogelijk, zoodat de af- deelingen in hun buitengewone vergade ringen nader konden beslissen. Met eeni- ge verzochte en aangebrachte wijzigingen is het werk nu voltooid. Spr. epende daar na de algemeene beschouwingen. Een der leden zou meer willen vastleg gen ten aanzien van de afdeelingen en de kringen. De voorzitter was van meening, dat de afdeelingen het nut van de kringen zelf moeten begrijpen en dat een dwang van hoogerhand dan onnoodig en onge- wenscht is. Een ander merkte op, dat hij indertijd al tegen de oprichting van een derde vak groep protesteerde. Nu komen er vier, waardoor de kracht van de organisatie versnipperd wordt. Het is niet goed te pra ten, dat de blombollenkweekers door acze reorganisatie getrokken moeten worden; ze hadden zich eerder op principieele gron den dienen aan te sluiten. Spr. meende, dat de kosten voor de leden hooger zullen worden door de reorganisatie, een be zwaar, dat vooral voor de kleine kweekers belangrijk zal zijn. De voorzitter kon het niet met dezen spreker eens zijn. Juist door de splitsing wcrdt kracht verkregen, door de betere behartiging van de vakbelangen, waardoor weer meer vakgenooten zich zullen aan sluiten en de contributie-opbrengst zal stijgen. De bakens dienden verzet. De Kring „De Venen" stelde vast, dat de reorganisatie noodzakelijk werd door den gezonden groei van den L.T.B. De ba kens dienden verzet te worden en het hoofdbestuur heeft dit wijs ingezien. De wijziging is intusschen niets nieuws, want twee jaar geleden was ze er al bijna ge deeltelijk gekomen. De voorzitter en de geestelijk adviseur zijn er steeds maar op uitgetrokken om afgronden te overbrug gen en ze hebben succes geoogst. Op zeer loyale wijze heeft het hoofdbestuur de wij zigingen onder de aandacht der leden ge bracht: eerst kwamen de kringvoorzitters bijeen, toen de afdeelingen en nu kan de algemeene vergadering vrij stemmen. Een opmerking wilde spr. echter maken. Wie zal het hoofd worden van het gezin der bollen-, boom- en bloe- menkweekers? Men kan niet bepaald zeggen, dat dit gezin uitmunt door eenheid en daarom zou het goed zijn een onpartijdig voorzitter te benoe men. De voorzitter erkende, dat bloembollen- kweekers en -trekkers niet bepaald „pa rallel" loopen Maar dan is de reorganisa tie juist mooi om de belangen tegenover elkaar af te wegen. Spr. ontraadde het voorstel om aan het hoofd van een groeps bestuur, dat speciale vakbelangen moet be- hartigen, iemand te plaatsen die noch van bollen kweekers noch van bollentrekkers iets af weet. De goede verhouding zal moe ten groeien, daarom moet een hoogstaand mensch uit eigen groep tot voorzitter ge kozen worden. Een ambtenaar zeker niet. De afgevaardigde van Loosduinen was het volkomen met den voorzitter eens. Moet zoo'n buitenstaander in Den Haag de belangen bepleiten? Dat kan nooit wat worden. Kweeker en trekker kennen elkaar niet en daarom wordt het hoog tijd, dat ze naast elkaar komen te zitten! De afgevaardigde van de Venen: Ze ken nen elkaar tè best, dat is 't! Wij bedoelden een neutralen voorzitter, doch zeker geen ambtenaar, want daar hebben we meer dan genoeg van! (Hilari teit). De afdeeling Blokker vroeg waar de fruittelers bij hooren en de voorzitter ant woordde: in het algemeen bij den tuin bouw. Groen had geen zin. De heer Groen, hoofdbestuurslid en mo menteel voorzitter van den Tuindersvak bond motiveerde daarna zijn tegenzin voor de reorganisatie. Toen men drie vakbon den wenschte, aldus spr., verzette ik mij en nu er vier groepen komen veranderen die bezwaren practisch in het geheel niet. Het gaat mij om het belang van den L.T.B. De diepe grond van mijn bezwaar is het gevaar van verdere splitsing. Men moet de groepen bü elkaar laten juist omdat er honderden belangen zijn en niet afzon derlijk aan een tafeltje laten zitten. Wan neer we dit voorstel con amore aanvaar den, aldus spr., dan aanvaarden we ook geen enkele tegenstelling meer. Meer split sing zou het begin van het einde van onzen mooien L.T.B. zijn. Het werken van het hoofdbestuur zal veel moeilijker worden, zoodat ieder wel degelijk weten moet, hoe hij zijn stem dient uit te brengen. De voorzitter stelde vast, dat het hoofd bestuur niet over ijs van een nacht is ge gaan. Het heele bestuur zal zich tegen uit eenrukken van den L.T.B. verzetten, want er blijft ook na de reorganisatie slechts één L.TB., die echter meer dan vroeger voor de vakbelangen opkomt. Het dag. be stuur durft de algeheele verantwoordelijk heid als vroeger te dragen. Bollenkweekers nog niev tevreden? Een der leden vroeg of de bollenkwee kers nu accoord gaan met de wijzigingen. De heer Berg: We hebben ons op den achtergrond willen houden. Maar nu men ons naar onze zienswijze vraagt, moet ik verklaren, dat we liever een aparte vak groep hadden gezien. We kunnen ons ech ter bij deze voorstellen neerleggen en zien de reorganisatie met genoegen. De voorzitter sloot daarop de discussies, waarna de voorstellen in stemming kwa men. Ze werden aangenomen met 585 te gen 58 stemmen. Tegen stemden de afdee lingen Abbekerk, Obdam, St. Pancras, Tuitjehorn, Langendijk, Warmenhuizen. Onmiddellijk hierna stelde de voorzitter de nieuwe statuten en het huishoudelijk re glement aan de orde. Een der afgevaardig den wilde van een groep groenten en fruit gewagen, inplaats van vakgroep tuinders en van een groep siertelers, inplaats van vakgroep siertelers. Na eenige discussie bleken de voorgestelde namen nog het bes te te zijn, zoodat de afgevaardigde zijn voorstel introk. In het Huishoudelijk Reglement staat, dat ook grondeigenaren lid kunnen wor den en verder o.a. zij „die anders in loon dienst in de productiviteit van den bodem hun bestaan vinden. Ook rechtspersonen als firma's, N.V.'s etc. We leven niet in Rusland. Het hoofdbestuurslid J. de Kok maakte tegen de aanwezigheid van grondeigenaren niet de bezwaren als eenige afgevaardig den. Wij leven hier niet in Rusland, aldus spr.; laten die heer en maar gerust de ver gaderingen meemaken dan kunnen ze onze armoede beter leeren kennen. (Hilariteit). Teneinde te voorkomen, dat zaad-, kunstmest- en graanhandelaren etc. lid zouden kunnen worden, werd de alinea ten aanzien van „de productiviteit van den bodem" veranderd in „het land- en tuin bouwbedrijf uitoefenen". De reglementen werden goedgekeurd en de voorzitter deelde nu mede, dat in het najaar, als de bisschoppelijke en konink lijke goedkeuringen zijn verkregen, nadere voorstellen zullen worden ingediend. Te gelijkertijd zal een actie beginnen om de 10.000 leden te verkrijgen. Slotwoord van prof. Cleophas. Aan het einde van de vergadering sprak de geestelijk adviseur, prof. Cleophas, nog een interessant woord. Hij wees er op, hoe het hoofdbestuur alles doet en gedaan heeft om de steunregeling zoo voordeelig mogelijk te krijgen. Het bestuur zoekt ech ter dag in dag uit naar plannen om die steunregeling onnoodig te maken. De L.T. B. heeft zijn aandeel gehad in de consump- tie-melkregeling, in den komenden bloem- bollenraad etc. Dan is er het tuinbouw- plan, waar de organisatie een flink woordje in mee spreekt. Het jongeren-vraagstuk is echter het meest urgent. Een deskundige heeft aan den Ned R.K. Boeren- en Tuindersbond een brief geschreven, waarin hij zegt, dat 15000 jonge boeren niet zelfstandig kun nen worden, ongeacht nog de jongens van de kleine bceren. Het plan-Westhoff is goed, maar er zullen nog duizenden bui ten werk blijven. De briefschrijver meent, dat emigratie veel meer aan de orde zal moeten komen. Inderdaad, aldus spr., dit vraagstuk is zeer brandend. Er is een zeer matte stemming onder de jongeren en wij moeten die mentaliteit met alle middelen tegen gaan Het is echter onjuist om nu maar rücksichtlos te zeggen: „Wij hebben teveel, wie te veel is moet de deur maar uit" of „pak je boeltje maar in en trek de wereld door", want dan maken we avontu riers. die veel kans loopen te mislukken. Voor emigratie zijn menschen noodig, die niet alleen stevige knuisten, maar ook meer dan middelmatige kennis hebben. Daarom bestudeert het hoofdbestuur de vraag, of het onderwijs op de middelbare scholen niet op breedere basis gesteld moet worden. Emigratie kan hard zijn, maar we moeten er ons op voorbereiden. Wil een jongen uittrekken, steun hem, maar alleen door middel van de R.K. Emigratie-ver- eeniging, die alle inlichtingen en hulp en bijstand kan geven. ALPHEN AAN DEN RIJN NIÉUWE LOONACTIE VAN DE METAALBEWERKERS Nog geen volledig resultaat Naar wij uit betrouwbare bron vernemen voeren de Christelijke, Moderne en Katho lieke Bonden van metaalbewerkers hier ter plaatse al eenigen tijd bij de firma Boot al hier een nieuwe actie voor loonsverhooging en verbetering van voorwaarden. De nieu we eischen houden o.m. in 10 pet. loonsver hooging voor de oudere arbeiders; die 30 ct. per uur verdienen of daarboven en 15 pet. loonsverhooging voor de jongere krachten, voor hen dus, die een uurloon genieten beneden 30 ct. Voorts wordt ge vraagd en aan he nook toegezegd, doch la- jaar op 6 dagen p. j. te brengen Verder doorbetaling van de Christeiljke feestdagen Zooals bekend werd zulks door de metaal bewerkers reeds bij hun vorige actie ge vraagd en aan hen ook toe,gezegd, doch la ter bleek, dat gemelde dagen toch werden ingehouden. Tenslotte wordt verder nog verzocht uitbetaling van het volle loon, bij verzuim wegens sterfgeval (in de le graad) en bij huwelijk. In eerste instantie zijn deze eischen door de firmanten afgewezen, behoudens het verzoek tot doorbetaling van,dé Christelij ke feestdagen. Dit verzoek werd opnieuw ingewilligd. Als gevolg van de afwijzende beslissing van de firma Boot met betrekking tot de overige verzoeken, heeft, als wij goed zijn ingelicht, het bondsbestuur een nieuw voorstel aan de firma gedaan, dat luidt als volgt: Gevraagd wordt het uurloon te bren gen vanaf den leeftijd van 16 jaren op 17 cent per uur, vanaf 17 j. op 18 ct., vanaf 18 jaar op 20 ct., vanaf 19 jaar 25 ct., vanaf 20 jaar 30 ct., vanaf 21 jaar 35 ct.. vanaf 22 j. 36 ct., vanaf 23 j. 37 ct., vanaf 24 j. 40 ct., vanaf 25 j. en daarboven op 48 ct. Overigens zijn in dit voorstel ongewijzigd overgenomen de verdere, in eerste instantie gestelde eischen, welke door de firma wer den afgewezen. Over dit, in tweede instan tie gedaan voorstel, zal naar wij vernemen tusschen het hoofdbestuur van de gezamen lijke organisaties en de directie van de firma Boot, Maandag a.s. worden geconfe reerd. Mocht per dien datum geen positief en gunstig resultaat bereikt zijn of van de zijde van de directï- een redelijk tegenvoor stel zijn gedaan, dan zal, zoo hebben de ge- menlijke bonden reeds besloten, een ultima tum het gevolg zijn, Getrouwd: Cornelis de Jong 31 j. en C. Verkade 22 j. Overleden: Gerrit Janssen 38 j. (overl .te Moordrecht). Gevestigd: van Koudekerk a. d. Rijn H. G. van Leeuwen. der aanwezigen ten zeerste in den smaak vielen. Na de vertooning van de films werd nog het woord gevoerd door den heer G. W. van Gelderen namens de Ver. van Bos- koopsche Culturen, de heer E. Guldemond namens de gemeente en de heer Zwarten dijk namens de Tuinbouwwintercursus. Inmiddels was nog een gelukstelegram binnen gekomen van de afd. Leiden. De voorzitter dankte alle sprekers voor hun gelukwenschen en hun waardeerende woorden en verder iedereen die hadden medegewerkt tot het slagen van dezen avond. Met een 'woord van dank aan alle aan wezigen sloot de voorzitter dezen opge- wekten jubileumavond. Staatspartij. Gisterenavond had in het R.K. Vereenigingsgebouw een belangrijke alg. vergadering plaats van de R.K. Staats partij afd. Boskoop. Op deze vergadering werd een inlei ding gehouden door den heer A. C. A. Deerenberg, wethouder van Schoonhoven, met het onderwerp „De Statenverkiezing in dezen tijd". Alvorens spreker het woord verkreeg werd de vergadering welke te vens jaarvergadering was geopend door den voorzitter den heer Th. A. Houdijk, waarna de secretaris de heer G. H. Slootjes de notulen der vorige vergadering voor las welke onveranderd werden vastgesteld Uit het hierna volgende jaarverslag zij vermeld, dat in het afgeloopen jaar 5 al gemeene vergaderingen werden gehouden, dat het bestuur een wijziging had onder gaan n.l. door het vertrek van den heer A. H. A. Boekraad in wiens plaats werd gekozen de heer J. Streng, dat het aantal leden per 31 Dec. 401 bedroeg, hetwelk zeker meer kon zijn (in 1932 b.v. 570) en dat was opgericht een politieke cursus. Deze cursus, welke wel niet volgens oor spronkelijk plan is opgericht, mag zich evenwel in een goede belangstelling ver heugen en zal een goede doorgang vormen van de jongeren tot de Staatspartij. Het financieel overzicht toonde aan inkomsten van 164.71 tegenover een uitgaven van 167.40 alzoo een nadeelig saldo van 2.69. Hoewel geen verkiezingen plaats hadden, heeft de vereen, zeer veel werk verricht voor de voorbereiding van de nu op han den zijnde verkiezingen. Alsnu kwam aan het woord de Deeren berg. Spr. schetste in duidelijke beknopte uitlegging de taak van de Staten en de moeilijkheden waarmede de regeering te kampen heeft. C an di datuur Gemeenteraadsverkiezing. Door de R.K. Kiesvereeniging is de vol gende groslijst samengesteld voor de a.s. verkiezingen voor de Gemeenteraad: H. of anderen tijd tot een uitbarsting komen. Dan is het de taak der bewoners doeltref fende maatregelen te nemen om het daar uit voortvloeiende leed zooveel mogelijk te kunnen beperken. In zijn inleiding wijst spr. op de internationale toestanden. Dan behandelde spr. gevolgen van de brandbom. Deze is gemakkelijk en goed koop in groote hoeveelheden te vervoeren. Door enkele teekeningen verduidelijkt, laat spr. de mogelijke toestand zien. Ten slotte wees spr. op den gevaarlijken termijnbom, die door de hooge verbran- dingstemperatuur de gemeente in vlammen zet. Waar tegen de brandweer machteloos slaat. Dit is alleen te voorkomen indien voor af de noodige maatregelen zijn getroffen. De burgemeester bracht den heer Roovers een hartelijk dank voor zijn interessante le zing. Hierna sluiting. TER AAR L. T. B. Voor de zooveelste maal is bewezen, dat wanneer het de leden goed gaat, en zij geen klachten hebben over het een of ander, het bezoek van de vergade ring niet groot is. Of dit een juiste methode is?Enfin, gisteravond mocht de op komst voor de leden-jaarvergadering, wel ke gehouden werd in 't Parochiehuis onder praesidium van den heer J. Volgering, piet bijster groot genoemd worden. In het ope ningswoord van den president werd een welkom toegeroepen aan den zeereerw. heer pastoor, het Tweede Kamerlid v. d. Weden en de leden en dan terstond brengt spreker enkele hartelijke dankwoorden aan degenen, die op de bres gestaan heb ben om een extra steun te verkrijgen. Het zijn het hoofdbestuur in z'n geheel, Ka merlid v. d. Weiden, Rijkstuinbouwconsu- lent v. d. Helm, de burgemeester en den Minister. Laten wij verder hopen, aldus de voor zitter. dat ons bedrijf rendabeler moge worden, een beter systeem zal komen met de'toesiag op onze producten. Wat de toe komst ons brengt is ons allen onbekend, doch zij vraagt ontwikkeling. Het doet spr. een genoegen zooveel animo te zien voor de tuinbouwcursussen. Spreker eindigt met een aansporing, steeds het onderwijs te blijven volgen, ook wanneer ons ideaal verwezenlijkt is, n.l. een tuinbouwschool in Ter Aar. Na voorlezing der notulen, belanden wij oogenblikkelijk bij het jaarverslag, daar mededeelingen en ingekmen stukken niet aanwezig zijn. Mocht dit verslag aanvan kelijk eenige pessimistische geluiden inhou den als het gaat over de richtprijzen en het succes van de vaste-lasten-commissie, dat op nul geschat kan worden, eindigt het toch met een optimistische klank in be trekking tot de volgzaamheid der leden en de extra-vergoeding. De penhingmeester, de heer A. C. van Zwieten, voor het voetlicht komende om rekening en verantwoording te doen over BOSKOOP EEN 65-JARIGE De Kon. Ned. Mij. van Tuinb. en Plant kunde In de feestelijk versierde zaal van hotel Klaassen heette de heer G. J. van Noord, voorzitter der afd. Boskoop alle aanwezi gen een hartelijk welkom op deze jubi leumavond en wel in het bijzonder de heer Eveleens Maarse de voogd der afJ. Boskoop, de heer E. Guldemond als ver tegenwoordiger der gemeente, de heer C. Ph. Moerlands als Tuinbouwconsulent, en de heer Mensing welke de film der Mij. zou vertoonen en verdere vertegenwoor digers van zustervereenigingen. De voorzitter geeft het eerst het woord aan den secretaris den heer K. van 't Hof welke een verslag voorleest van de werk zaamheden en de gebeurtenissen welke zich in deze 65-jarige periode hadden voor gedaan. Na voorlezing van dit omvangrijk ver slag was het den voorzitter een genoegen om den heer van 't Hof namens het Hoofd bestuur een mooi bewerkt presse-papier aan te bieden als blijk van waardeering voor het vele werk wat de secretaris ge durende 30 jaar voor de Mij. gedaan heeft. Hierna brengt de heer Eveleens Maarse de felicitaties over van het Hoofdbestuur en sprak den wensch uit dat het de afd. Boskoop steeds goed moge gaan tot heil der Mij. De heer J. J. v. d. Berg wenscht het bestuur namens de leden geluk onder aan bieding van een mooie voorzittershamer in cassette benevens een enveloppe met inhoud met het doel dit te gebruiken om een begin te maken met het stichten van een bibliotheek van wetenschappelijke werken op het gebied van Tuinbouw en Plantkunde. De voorzitter dankt de leden voor hun blijk van waardering voor het werk van het bestuur en spreek den wensch uit dat de aangename samenwerking tusschen be stuur en leden steeds moge voortbestaan. De heer C. Ph. Moerlands complimen teert het bestuur met hun jubileum en schrijft de vitaliteit van de afd. Boskoop toe aan de groote activiteit van het be stuur en de leden, om het kweekersvak op steeds hooger peil te brengen. Vervolgens werd door den heer Men sing en zijn mederwerker eenige films der Mij. vertoond, welke gezien het applaus A. Boekraad, A. Brand Pzn., G. van Capel, H. Fase, G. P. de Gunst, W. J. van der Meer, J. Streng en C. J. van Vliet. Het bestuur heeft voorgesteld, om drze groslajst tevens te beschouwen als de offi- cieele candidatenlijst en zal half April een speciale vergadering beleggen, om de nummering der candidaten vast' te stellen. LEIDERDORP Konijnensportver. „Sport en Vriend schap". Bovenstaande vereen, hield haar jaarvergadering in de zaal van den heer Hoogervorst. Om acht uur werd deze ver gadering geopend door den voorzitter, den heer A. Bruines, die allen welkom heette, in 't bijzonder de donateurs. De secr. las notulen en het jaarverslag en ontving daarvoor een woord van dank. De heer Anker, penningmeester, brengt verslag uit, dat allen goed deed, daar er een voordeelig saldo was. Nu volgt verslag controle-commissie; de heeren die Liervoor waren aangesteld, bekroonden het werk van den penningmeester met een eersten prijs. Hierna even pauze met gratis comsumptie wat zich goed liet smaxen. Ook was er weer een gezellige verloting van een Lotharinger konijn, die een mooi bedrag opbracht. Punt acht bracht bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren J. de Jong en A. Hooger vorst, beiden werden met alg. st. herkozen. De contributie is op fc ct. per week gesteld. Hierna kwam het bestuursvoorstel aan de orde tot aansluiting bij den N. K. B., wat met alg. st. werd aangenomen. Na rondvraag sloot de voorz. eze gezel lige jaarvergadering met een: tot weder- ziens. NIFUWVEEN Luchtbescherming. Donderdagavond hield het hoofd van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst, den heer J. J. Roovers in hotel Schreuder een lezing over „De brandbom, de bestrijding en de be perking daarvan". Burgemeester Bakhui- ren opende deze bijeenkomst en bracht allereerst dank aan den heer Roovers voor zijn bereidwilligheid. Verder dankte spr. Nieuwveensch burgerij voor de volle me dewerking bij de verduisteringsproef» voor enkele weken alhier gehouden. De wedloop van bewapening rondom ons moet den een z'n financieel beleid, laat zien dat het voor z(jn kas geen gunstig jaar is geweest, wat te wijten is aan de verschillende besprekin gen en acties. De ontvangsten hebben be dragen 1439.65, uitgaven 1368.41, alzoo een batig saldo van 71.20, waarvan nog ruim twintig gulden af moet voor te beta len rekeningen. Deze cijfers en de beschei den, konden de goedkeuring wegdragen van de verificatie-commissie, hetgeen werd gerapporteerd door den heer A. Valentijd. Aan de orde is de beraadslaging over het collectief arbeidscontract, en deelt de voor zitter mede, dat van arbeiderszijde geen veranderingen zijn aangebracht en moch ten onze leden prijs stellen op het oude contract, zal aanneming spoedig kunnen volgen. Dit gebeurde in een vlot tempo. Bij de bestuursverkiezing zagen de af tredende leden, de heeren A. C. Hooger vorst en Fr. Sassen zich bij enkele candi- daatstelling herkozen, welke benoeming zij met dank voor het vertrouwen aanvaard den. Een heel interessant onderwerp werd nu in behandeling genomen door het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Weyden, over de crisis-maatregelen en de eventueele over name. Alvorens het eigenlijke onderwerp aangesneden te hebben, gaf onze hoogge achte afgevaardigde een kort overzicht van de pogingen die zijn ondernomen om hulp te bieden aan de Veenstreek, waarin zelfs Katholieke Kamerfractie werd betrokken. Dan volgt een uiteenzetting over de tal- looze crisismaatregelen, die veelal een ne gatief doel hadden, het verlaten van den vrijhandel door aanneming van de tarief machtigingswet en nu de plannen van den Minister om de maatregelen over te dra gen aan de desbetreffende organisaties. Het die de stof uitermate beheerscht en op een is een lust te luisteren naar deze spreker, bevattelijke manier naar voren brengt. Mochten sommige passages niet altijd even vlug begrepen worden, dit deert hem niet, want direct staat hij klaar met tref fende voorbeelden, nog vaak aan den hu- moristischen kant. Ook kwamen er nog stemmen los om den voorzitter een ruimere vergoeding te ge ven voor het vele werk, wat hij vaak be langloos verricht. Maar.... de kas. Tot dekking van de vele kosten, kon een voor stel de goedkeuring verkrijgen, bij de Cen trale Veiling aan te kloppen voor eenige tegemoetkoming. Als tot slot de pastoor nog eens extra heeft benadrukt het ontzaglijke werk va den voorzitter, op stipte wijze vorv

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7