MODE-SHOW Naar de m ZATERDAG 11 MAART 1939 30ste Jaargang No. 9283 S)e Êeid^cli^Sou^mt Bureaux Papengracht St. Adv. *n Abonn.-t*rieven ito paf. 3 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. >v V Kerkelijke en particuliere armenzorg. Uit een artikel in de socialistische pers: Wij willen de kerkelijke en parti culiere armenzorg gaarne een ver diend eerbetoon bewijzen, maar mee- nen ons toch nog iets van een Diaken huismannetje t' 'uerinneren, waarover Hildebrand zoo., aangrijpend verteld heeft De Christelijke liefdadigheid moge als beginsel nog zoo verhéven zijn, haar praktijken hebben meer dan eens aanleiding gegeven tot bittere commentaren. De practijk der christelijke liefdadig heid of liever: de door de christenen beoefende liefdadigheid heeft haar tekort- komjpgen en fouten. Niemand zal dat ontkennen. Wij moeten ons zelfs sterker uitdruk ken. De door de christenen beoefende lief dadigheid blijft vèr beneden de eischen, die Christus heeft gesteld in Zijn verhe ven Leer. Christusheeft geleerd, dat het tweede gebod gelijk is aan het eerste. Christus heeft ons voorgehouden die héél de samenleving hervormende leer, dat men aan Christus zélf schenkt, wat men aan den minste der Zijnen schenkt.... Neen, wij zijn niet blind voor de aan de door de christenen beoefende liefdadigheid klevende tekortkomingen en fouten, „die meer dan eens aanleiding (hebben) gege ven tot bittere commentarèn". Maar wij mogen ook verklaren, en met rechtmatige trots, dat de liefdadigheid zooals die door de christenen wordt be oefend anderen vaak een voorbeeld kan zijn. Wij denken hier aan de vele huizen en gestichten van liefdadigheid, aan onze liefdezusters en aan onze mannelijke re ligieuzen, aan de schatten gelds door lee- ken voor liefdadige doeleinden saamge- bracht! En feit is ook, dat „kerkelijke en par ticuliere armenzorg" op zich beschouwd veel beter in staat is, op menschwaar- dige en doeltreffende wijze nood te leni gen, ellende te verzachten, dan overheids organen, dan publieke lichamen. Wy schrijven: „op zich beschouwd", want in den huidig en tijd is de nood zóó groot, dat kerkelijke en particuliere instellingen niet in staat zijn, dezen te lenigen. En nu is het zóó geworden, dat leniging van nood een der eerste plichten is van de overheid, der burgerlijke over heid; en dat „kerkelijke en particuliere ar menzorg" aanvult! Maar die „aanvul ling" is wel van zoo groote beteekenis, dat in dezen tijd de ellende veel en veel gr^o- ter zou zijn, als er niet was een „kerke- V Eerlijk in de poUtlekl Uit het Kameroverzicht van de „Tijd": „De slechtste dienst, dien men den werkloozen kan bewijzen, is: hun voort durend suggereeren, dat de Regeering méér voor hen kan doen, dan zij in werkelijkheid doet. Dat brengt den nekslag toe aan hun vertrouwen in de toekomst en vergroot daardoor wezen lijk hun leed. Aldus minister Rom- me in zijn antwoord op de beschou wingen, Donderdag en Vrijdag in den Senaat aan zijn begrooting en zijn be leid gewijd. De Regeering doet, wat zij kan. Niemand verlangt zóózeer als de minister en zijn ambtenaren naar snel heid in de uitvoering der bestaande plannen. Wanneer het gebrek aan snelheid sommigen niet bevredigt de heer de Bruyn (R.-K.) had het woord van dr. Deckers: „Begin, begin, begin!" overgenomen dan dienen deze allereerst te bedenken, dat de minis ter van Sociale Zaken zélf het gaarne anders zou zien en zij mogen er geen klacht tegen hem uit smeden. Een klacht tegen hem zou het ook zijn, in dien men suggereert, dat het kabinet aansprakelijk is voor het geconstateer de of vermeende gebrek aan snelheid. Indien hij als minister van Sociale Za ken, ziende, dat het kabinet hem dwars boomt in de uitvoering zijner maatre gelen, rustig zou blijven zitten, deed de Kamer het beste een einde te ma ken aan zijn ministerieele leven. Zóó is het: als men gronden heeft, om aan de regeering te verwijten een g e- brek aan tempo bij de uitvoering van middelen ter bestrijding van de werkloos heid, dan richte men dat verwijt aan de re geering, maar niet aan de regeering met uitzondering van minister Romme, en ook nog van andere „meest bevriende" ministers! Dat is naar onze besliste overtuiging niet eerlijk. En wij moeten tot onzen spijt nu en dan constateeren, dat dit gemis aan eerlijkheid ook een exces in de partijen-politiek waar het er op aankomt een objectief oor deel te vellen over heel de regeering zich nu en dan zelfs demonstreert bij personen en in karakters waar men het niet zou ver wachten. lijke en particuliere armenzorg", als spe ciaal de christelijke, de katholieke liefda digheid niet haar activiteit zou ontplooien! INieuwe Gemeenschap GROEIENDE BELANGSTELLING IN ALLERLEI KRINGEN. De actie Naar de Nieuwe Gemeenschap begint hoe langer hoe meer in allerlei, ove rigens zeer uiteenloopende kringen van het Nedeflandsche volk sterke belangstel ling en geestdrift te wekken, hetgeen de hooggestemde verwachtingen na de groo te initiatief-vergadering van Katholiek Nederland te Amsterdam bevestigt. Het was te yoorzien, gelet ook op hetgeen over het grootsche initiatief in de dagbladpers, in een zeer groot aantal periodieken en tijdschriften werd geschreven, dat weldra de actie naar de Nieuwe Gemeenschap in derdaad heerlijk en veelbelovend enthou siasme zou weten los te slaan. Dat is ongetwijfeld een buitengewoon bemoedigend symptoom. Nadat in de uitstekend geslaagde en en thousiast gestemde vergaderingen van de Katholieke Werkgevers te Breda. 's-Her- togenbosch en Limburg de actie Naar de Nieuwe Gemeenschap was besproken, volgden de Katholieke Jonge Werkgevers van Utrecht, het Gooi en Limburg, die eveneens een speciale bijeenkomst aan dit thema hebben gewijd. De actie is op de groot-seminaria te Roermond en te Warmond ingezet met een inleiding over de Nieuwe Gemeenschap, op enkele hoogere burgerscholen en lycea werd reeds voor de leerlingen van de hoogste klassen over het doel van de actie gesprokp w"■'«en van den ïo- lieken Middenstand, de Boeren, de Katho lieke Studenten, in verscheidene leden vergaderingen van afdeeling van St. Adel- bert, enz. is het onderwerp Naar de Nieu we Gemeenschap aan de orde gesteld. De Gemeenschapsgedachte ligt aan de intentie van den Stillen Omgang meer rechtvaardigheid en naastenliefde ten gtondslag, de komende Limburgsche Ka tholiekendag sluit met het onderwerp „Sa men Leven, Samen Streven" ten nauwste bij de actie aan, op den binnenkort te houden Onderwijzersdag van Het Katho liek Onderwijzersverbond in het bisdom 's-Hertogenbosch zal gesproken worden over de Gemeenschapsgedachte en de school, op den in Mei te organiseeren Landdag van de Federatie van R. K. Vrou wenbonden zullen de richtlijnen uit Qua- dragesimo Anno behandeld worden. De vergaderingen van Sobriëtas staan evenzoo in het teeken van de Nieuwe Ge meenschap en in de dezer dagen te beleg gen bijeenkomst van hoofden van sociale afdeelingen van fabrieken en groot-be drijven wordt eveneens over de Nieuwe Gemeenschapsgedachte gesproken. Zeer groot is het aantal plaatselijke bij eenkomsten zoowel van de jongeren als van de volwassenen, waarop door pries ters en door leeken de groote beteekenis van de actie in het licht wordt gesteld, ook in het opvoedingsgesticht Huize St. Jozef te Heer bij Maastricht is onlangs de actie in het centrum der belangstelling geplaatst. In de kringen van de Derde Orde, in verschillende jongeren-afdeelingen van de R. K. Staatspartij we doen uiteraard slechts enkele grepen overal begint zich een heerlijk enthousiasme voor dit groote -ideaal baan te breken. In de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is met waardeering over de actie gesproken. Zelfs uit België, uit Nederlan^sch Oost- en West-Indië komen berichten binnen, waaruit duidelijk blijkt dat de belangstelling zich niet tot de landsgrenzen beperkt. En wanneer hierbij nog gevoegd wor den de zeer talrijke vergaderingen welke in verband met de oprichting van plaat selijke propagandacomité's overal in ons land worden belegd, de zeer vele brieven van organisaties en individueele personen, welke bij het Secretariaat van het Natio naal Comité dagelijks binnenkomen en waaruit instemming, waardeering en geest drift duidelijk spreken, dan mag wel ge zegd worden, dat de actie Naar de Nieu we Gemeenschap inderdaad in het mid delpunt van aller belangstelling is komen te staan. Moge deze belangstelling een schoone belofte inhouden voor de toe komst! Bestrijding der werk loosheid Minister Romme heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de door een commissie uitgewerkte plannen, ge baseerd op het plan Westhoff, bene vens een plan ter bestrijding van de stedelijke werkloosheid, spoedig ter kennis van de staten-generaal zullen worden gebracht. Om teleurstelling te voorko men, moeten wij tot onzen spijt mededeelen, dat voor onze beide Mode-Shows op Maandag en Dinsdag a.s. géén toegangsbewijzen meer verkrijgbaar zijn. VROOM DREESMAM LEIDEN DE WERELD IK VOGELVLUCHT BRATISLAWA: Het is een verwarde toe stand op het oogenblik in Slowakije. Er is daar een sterke strooming aan den dag ge komen om zich los te maken van de Tsjechen en het schijnt maar een haar ge scheeld te hebben of er had te Bratislawa een putsch plaats gevonden, waarbij de onafhankelijkheid los van Praag zou zijn ge proclameerd. De Praagsche autoriteiten hebben dat weten te voorkomen, door de Slowaaksche autonome regeering af te zet ten en een nieuwe te benoemen. De afge zette regeering heeft zich daarop tot Hitier gewend en naar verluidt wil Berlijn de nieuwe Slowaaksche regeering niet erken nen. Deze zou dan ook reeds weer zijn prijs gegeven. De sterke sympathie voor Duitsch- land, welke in de rijen der rebelleerende Slowaken tot uiting komt en de klaar blijkelijke sympathie van de Duitsche pers tegenover de Slowaken, doen het vermoe den rijzen, dat Duitschland er achter zit. Volgens Londen behoeft dat echter niet het geval te zijn, hoewel men daar de heele beweging vrij raadselachtig vindt. „Spon tane" volksbewegingen plegen den laatsten tijd in deze hoek var. Europa niet meer voor te komen. Men wacht thans met spanning af, welke houding Duitschland officieel zal aannemen. Zal het probeeren in troebel water te visschen? De Polen en de Hon garen kijken buitengewoon geïnteresseerd toe. De hoop op een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens herleeft weer. Behalve als het Berlijn gelukken zou, één of twee z.g. onafhankelijke statjes onder zijn „bescherming" te nemen. In een hoofdartikel schrijft de „Times": Het is zeker, dat Tisso schuld draagt, door dat hij niet krachtig is opgetreden tegen de hevige propaganda, welke sinds 10 dagen zich vrij kon ontwikkelen. Die propaganda werd aangemoedigd door het radio-station Weenen en ontving eveneens steun van den Voelkischer Beobachter, het orgaan van Goebbels. Evenwel schijnt het vastberaden optreden van president Hacha tegen de separatisten er op te wijzen, dat hij baas is in eigenhuis, en in staat is de beweging zonder buitenlandschen hulp te beteugelen. De diplomatieke redacteur van de „Times" schrijft: Men geeft zich in Londen volkomen rekenschap van de moeilijkheden waarvoor president Hacha staat, maar men merkt tevens met voldoening op, dat Polen en Hongarije de separatistische beweging niet schijnen te steunen. De „Times"-correspon- dent te Berlijn sluit de mogelijkheid niet uit, dat Duitschland de regeering in Praag op ernstige wijze „tot de orde zal roepen". KEIZER WILHELM OVER MGR. PACELLI Ex-keizer Wilhelm heeft indertijd de „Maasbode" herinnert er aan een ver slag gegeven van een onderhoud, dat mgr. Pacelli als Nuntius met hem had. In de ge denkschriften van den ex-keizer „Ereig- nissen und Gestalten aus den Jahren 1878 —1918" (uitgaaf van K. F. Koehler, Leip zig en Berlijn, 1922) wijdt de ex-keizer een apart hoofdstuk, getiteld: „Der Pabst und der Frieden" aan het bezoek van den nuntius en het meest interessant daarin is wel de karakteristiek, welke Wilhelm hier van mgr. Pacelli geeft, n.l. „Pacelli ist eine vornehme, sympatische Erscheinung, von hoher Intelligenz und vollendeten Um- gangsformen, das Bild einer katholischen Kirchenfürsten". (Pacelli is een voorname sympathieke persoonlijkheid, met hooge geestes-gaven cn volmaakte omgangsvor men, het type van een Katholieken Kerk vorst). Ongetwijfeld zeer vleiend voor den nieu wen Paus en.... voor de mensch en kennis van den ex-monarch, merkt de „Msbd." op. Dll nummer beslaat nil vl|l bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een verwarde toestand in Slowakije. De afgezette regeering te Bratislawa heeft een beroep op Hitier gedaan. (2de blad). De gevechten met de communisten duren nog voort in de straten van Madrid. (2de blad). Binnenland Verlaging van tarieven bij de P.T.T. (Ie blad). Het bezoek van minister Steenberghe te Berlijn. (Ie blad). Nederlandsche besprekingen over aan- koop van vliegtuigen in Amerika op last onzer regeering gestaakt. (Ie blad). Vervroegd pensioen in de typografie wordt 3 April a.s. ingevoerd. (Ie blad). De gemeenteraad van Ermelo heeft het voorstel, verband houdende met de vesti ging van het vluchtelingenkamp te Elspeet aangenomen. (Ie blad). 's Pausen Staatssecretaris KARDINAAL MAGLIONE BENOEMD VATICAANSTAD, 11 Maart (A.N.P.) Kardinaal Maglione is tot staatssecre taris benoemd. ZIJN KERKELIJKE LOOPBAAN Kardinaal Luigi Maglione is op 2 Maart 1877 te Casoria bij Napels geboren. Hij studeerde aan het seminarie van Cerreto, waarna hij het Jezuitencollege te Napels bezocht, om vervolgens aan het Collegegio Capranica te Rome zijn studies voort te zetten. Hij behaalde zijn doctoraat in de philosophie en theologie aan de Gregoria- na en dat in de rechten aan de Apollinaris te Rome. In 1905 kwam hij op de Accade- mia dei Nobili Ecclesiastici en in 1907 volgt zijn benoeming tot minutant aan de staatssecretarie in de afdeeling der „Affari Straordinari". Ijverig werkte hij in dien tijd aan de zielzorg in de Campagna in de buurt van Rome en gedurende zes jaar is hij Spirituaal aan het Capranica-college te Rome. Gedurende den wereldoorlog maakte hij zich verdienstelijk bij d"e uitwisseling der krijgsgevangenen. In 1918 werd hij voor ditzelfde werk naar Bern gezonden, waar het Vaticaan zijn centrale had. Tevens be reidde hij daar de hervatting der diplo matieke betrekkingen met Zwitserland voor, die in 1920 tot stand kwam. Hij werd als eerste nuntius te Bern benoemd. In die functie oefende hij grooten invloed op den Volkerenbond uit. Toen in 1926 door het heengaan van den lateren kardinaal Cer- retti de nuntiatuur te Parijs openkwam, werd hij als zijn opvolger tot nuntius be noemd. Het gelukte hem door zeer tactisch optreden de moeilijkheden met de Action Fran^aise te regelen. Zeer bemind bij de Fransche geestelijk heid was hij het, die de kardinalen Verdier en Lienart aan Paus Pius XI voorsteldë. Op het oogenblik is hij prefect van dé Congregatie van het Concilie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1