De automatische verkeersregeling SPORT De wedstrijd België,-Nederland VRIJDAG 10 MAART 1939 DE LEt'PSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 De eerste installatie te Leiden. Volgens het meest moderne type. Maandag a.s. zal de automatische ver keersregeling op het kruispunt Kort Rapen burgBreestraatNoordeinde in werking worden gesteld. Tot automatiseering van de verkeersregeling aldaar is men overge gaan om verschillende redenen. In de eerste plaats wordt bereikt groote duidelijkheid van en uniformiteit in het ge ven van de teekens. Wanneer een verkeers agent het verkeer regelt, zullen de teekens door hem gegeven meermalen afhankelijk moeten zijn van de plaatselijke situatie, zoodat een automobilist die gewend is aan de teekens van een verkeersagent b.v. in Amsterdam, meermalen op onjuiste wijze reageert op de teekens van den verkeers agent te Leiden. Uniformiteit in het geven van teekens is vooral voor het verkeer van groot belang. Deze uniformiteit wordt bij het gebruik der lichtsignalen bereikt. Ook wordt als voordeel beschouwd het geheel vrijkomen van het kruispunt ten ge volge van de afwezigheid van den verkeers agent, waardoor het verkeer vlotter kan wegrijden. Door de automatiseering zal ten slotte personeel vrij komen, dat kan worden aan gewend tot uitbreiding van het hoognoo- dige verkeerstoezicht op den weg. Wij laten hieronder enkele bijzonderhe den volgen van deze automatische ver- keersinstallatie van het meest moderne type, dat o.i. boven alle andere systemen te verkiezen is. Het is zoo ooit dan hier gemeen schapstaak, te zorgen, voor een behoor lijk gereguleerd verkeer. Wie gewend is, statistieken van ongeval len en ziekten te lezen, weet, dat in een moderne Europeesche stad het sterftecijfer ten gevolge van ongevallen grooter is dan uit hoofde van eenige ziekte. Blijkens door het Bureau van de Statis tiek te Amsterdam verstrekte - gegevens, vinden te Amsterdam gemiddeld per jaar 9000 verkeersongevallen plaats, waarvan circa 15 pet. met ernstige gevolgen. Als men de schade overziet, welke niet alleen het individu maar ook de gemeen schap ten gevolge van verkeerd uitgevoer de verkeersmanoeuvres lijdt, zal ieder de ingebruikneming van de nieuwe installa tie, welke de verkeersafwikkeling zoo safe en eenvoudig mogelijk maakt van harte toejuichen. De inrichting werd op initiatief van den Commissaris van Politie, den heer R. Meijer, door de P. T. T. aangelegd. Men heeft natuurlijk bij de keuze van het systeem van installatie getracht het meest voortreffelijke op dit gebied te kie zen. De eerste automatische verkeersinstalla- tie, door de P. T. T. verzorgd, werd 'n acht tal jaren geleden in Amsterdam aange bracht. Daarna volgde Haarlem, terwijl in Den Haag door den Gem. Telefoondienst een installatie werd aangelegd. Leiden is nu de vierde stad des lands, Utrecht en Groningen volgen spoedig. Men zal zich ongetwijfeld afvragen hoe de P. T. T.-dienst er toe komt deze instal latie te verzorgen. Dit geschiedde omdat de geheimen van de telefonie-apparatuur als 't ware onuitputtelijk zijn. En installatie als deze is zeer gevoelig en daarom was het gewenscht de gevoeligste gedeelten van de apparatuur binnenshuis op te stellen. Dit is geschied door in het politiebureau een centrale te maken, van waaruit het geheel kan worden geregeld en gecontroleerd. Hoe werkt nu onze nieuwe verkeersinstallatie. Het verkeer wordt geregeld door mid del van lichtsignalen in groen, geel en rood. De lichtsignaalarmaturen zijn gemon teerd op masten, welke op een voldoende in het oog vallende wijze op de rechterhoeken van de vier bij het kruispunt betrokken straten zijn geplaatst. De beteekenis van het groene en roode licht is algemeen bekend. Met de bedoe ling van het gele licht is men blijkens er varing minder op de hoogte, zoodat de aan dacht van de weggebruikers hierop nog eens met nadruk wordt gevestigd. Dit gele licht, hetwelk onmiddellijk na het groene licht optreedt, is te beschouwen als een waarschuwing, dat het roode licht op komst is en het kruispunt zoo spoedig mogelijk moet worden ontruimd. Dit houdt in, dat bij het optreden van het gele licht, het ver keer, dat reeds de stopstreep is gepasseerd, door moet rijden, terwijl het verkeer, dat de stopstreek nadert, op het moment, dat het licht van groen op geel springt, moet stoppen, tenzij dit door de snelheid, waar mede men komt aangereden, niet meer mo gelijk mocht zijn. De „groene" kleur wordt door de wegge bruikers zelf „aangevraagd". Daartoe zijn iii de wegen, welke naar het kruispunt lei den (Breestraat, Kort Rapenburg, Rapen burg Oost en Noordeinde) op circa 20 a 25 Meter van de stopstreep z.g. „drempels" in het wegdek aangebracht, welke de voer tuigen registreeren. Stond bij het passeeren van een drempel (goed opletten, dat men deze raakt!) het licht op „rood", dan komt zooals men later zal zien, na een bepaalden tijd het licht op „groen". Het licht blijft op „groen" staan, zoo- HOE MOET HET RIJVERKEER REAGEEREN OP DE LICHTSIGNALEN? Groen beteekent: wegrijden of door rijden. Geel, dat volgt na groen, beteekent: wat stoppen kan moet stoppen. Rood wil zeggen: stoppen en wach ten tot dat groen komt. De lichten zijn aangebracht boven elkaar en wel van bovenaf gerekend in volgorde: rood, geel, groen. Het ligt in de bedoeling op de spitsuren, indien noodig, de lichtsignalen met de hand te bedienen. Dit zal dan speciaal geschie den om voetgangers ruim de gelegenheid te geven de rijbaan over te steken. lang zich in een der andere straten geen verkeer (via den drempel) gemeld heeft. Is dit wel het geval, dan blijft de lamp na de eerste bekrachtiging van den drempel nog circa 12 seconden op groen staan en springt, indien gedurende dien tijd geen nieuw verkeer den drempel heeft gepas seerd, op geel en vervolgens op, rood, waardoor de aanvrager in de andere straat het „groene" licht krijgt. Indien echter gedurende de eerste 12 se conden opnieuw één of meer voertuigen den drempel in de eerstbedoelde straat passee ren, wordt het groene licht tot een bepaald maximum, telkens met een zekeren tijd verlengd. De duur van de signalen past zich dus zooveel mogelijk aan de behoeften van het verkeer aan. Als maximumtijden zijn op het oogen- blik vastgesteld: Kort Rapenburg 30 sec., Breestraat 30 sec., Rapenburg 15 sec, Noord einde 25 sec., als minimumtijden resp. 12, 12, 7 en 12. Wanneer de drempelregeling wordt uitgeschakeld zijn de tijden: 30. 28, 18, 24. Men zal hebben bemerkt de regeling per verkeers-agent was den laatsten tijd reeds zoo dat steeds als volgorde wordt gehouden Kort Rapenburg, Breestraat, Ra penburg, Noordeinde. Dit is vooral hierom gedaan, dat het Kort Rapenburg zooveel mogelijk vrij is, wanneer het verkeer van de Breestraat komt. Tevens zal de tramhal te van het Kort Rapenburg verlegd worden naar de Bostelbrug. Het verkeer nu is zoo geregeld, dat slechts uit één straat gelijktijdig mag wor den opgereden, maar dan ook in alle rich tingen, dus zoowel rechtuit als naar rechts en links. Hierbij dient in het oog te wor den gehouden, dat het „inrijden" op Ra penburg-Oost verboden is en op Rapen burg West niet in de richting van het kruis punt mag worden gereden. Overstaande kleine schets geeft op dui delijke wijze aan, welke richtingen men van elk der vier straten uit mag nemen. AUTOMATISCHE VERKEER5SIGNALEN ,M LEIDEM_ Voorts wordt gedurende den tijd, dat op het Rapenburg-Oost het gele licht brandt, aan personen, die met de fiets aan de hand het Rapenburg-West afkomen, nog de ge legenheid gegeven, zich in de door hen ge- wenschte richting te verwijderen. Hiertoe is op het Rapenburg-West een lampen-ar matuur aangebracht, voorzien van een groene en een roode lamp. Het groene licht brandt dus alleen gedurende den korten tijd, dat op het Rapenburg-Oost de gele lamp brandt. Voor degenen, die daar belang in stellen, kan voorts nog worden medegedeeld, dat speciale contacten zijn aangebracht voor de trams, welke voor haar dezelfde functie vervullen als de drempels voor het overige verkeer. De centrale apparatuur van dit uiterst ingenieus uitgedachte systeem is opgesteld op het Politiebureau, alwaar de signalen automatisch worden ingesteld en bestuurd en waar men den geheelen gang van zaken op het kruispunt kan aflezen. Op het kruispunt zelf is een z.g. schakel kast aangebracht voor het inschakelen van de signaallampen en voor het desgewenscht overgaan van automatische regeling op handregeling en omgekeerd. In deze kast is tevens een telefoontoe stel aanwezig, rechtstreeks aangesloten op de centrale in het hoofdbureau van Poli- DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportver. „Docos". Zondag a.s. speelt Docos I een uitwed strijd tegen Unio I in Oudewater. Wederom zal van de Docosspelers de uiterste krachts inspanning gevergd worden. De achterhoe de wake voor te ver opdringen, waardoor de tegenpartij geheel ingesloten wordt, wat de voorhoede het scoren niet weinig bemoeilijkt. De wedstrijd van j.L Zondag moet de spelers in dit opzicht wat geleerd hebben. De opstelling is ditmaal: Doel: v. d. Steen. Achter: O verdijk en Geitenbeek. Midden: Ramaker, v. Haasteren en van Egmond. Voor: W. Goddijn, Verhoeven, Heimans, Dubbeldeman en B. Goddijn. DE LUGDUNUM-ELFTALLEN Het Lugdunum-elftal zal Zondag a.s. voor den wedstrijd tegen Alphen I in de navolgende opstelling uitkomen n.l. doel: D. v. d. Berg; achter: J. Polanen, J. v. Ber- kel; midden: H. Stokkermans, P. de Wete ring, G. Grfcssie; voor: P. Vermond, A. v. d. Heyden, W. Koolloos, J. Pauw, J. v. Weer- lee. Het reserve-elftal van Lugdunum zal Zondag a.s. voor de belangrijken ontmoe ting tegen de U.V.S. reserven in de navol gende opstelling uitkomen n.l.: doel: J. Koet; achter: B. Dool, G. v. d. Heyden; midden: J. Brommeye W-. de Roo, P. Moo- ten; voor: P. Breedeveld, J. v. d. Burg, I. Reyken, P. v. Berkel, G. Onderwater. DE ENGELSCHE CtJP-WEDSTRIJDEN. Ook Huddersfield Town in den halven eindstrijd. De cupwedstrijd tusschen Blackburn Ro vers en Huddersfield Town, die Zondag jl. in een gelijk spel eindigde, is gisteren overgespeeld. Huddersfield Town won met 21, waardoor deze club zich in den hal ven eindstrijd plaatste. PORTUGAL MAG GEEN INTERLAND WEDSTRIJDEN SPELEN De Portugeesche minister van lichame lijke opvoeding heeft het bestuur van den Portugeeschen voetbalbond medegedeeld, dat het nationale elftal geen toestemming krijgt om dit jaar nog interlandwedstrijden in het buitenland te spelen. De oorzaak hiervan is, dat het elftal op 12 Februari van de niet eens zoo sterke Zwitsersche ploeg heeft verloren. De ontmoetingen tegen Noorwegen te Oslo en Zweden te Stockholf zullen nu geen doorgang kunnen vinden. tie, zoodat in voorkomende gevallen door een het kruispunt passeerenden agent tele fonisch overleg kan worden gepleegd met den bedienenden man aan de centrale. Ook is de mogelijkheid aanwezig de drempelregeling tijdelijk buiten werking te stellen en de kleuren van de lampen in een vastgestelde regelmaat te laten versprin gen, waarbij de „groen" tijden voor de ver schillende richtingen ook tot op zekere hoogte aan de behoeften van het verkeer kunnen worden aangepast. Ten slotte moge een beroep worden ge daan op de medewerking van alle Leide- naars. Waar ons stadsbestuur heeft gezorgd voor den aanleg van deze prachtige installatie, daar zorge de burgerij voor naleving van de voorschriften, opdat allen de vruchten mogen plukken ten bate van zichzelf en van de gemeenschap! HET NEDERLANDSCH ELFTAL SAMENGESTELD. Door de Keuze Commissie van den Kon Ned. Voetbalbond is het Nederlandsch elf tal, dat Zondag 19 Maart a.s. te Antwej pen tegen België speelt, als volgt samen gesteld: VAN MALE (Feijencord). BLOMVLIET CALDENHOVE (Ajax (DWS) STAM (VUC) ANDER IESEN (Aj ax) SCHUBERT (Ajax) DRaGER (DWS) VAN DER VEEN (Heracles) VENTE (Feijenoord) SMIT (Haarlem) DE HARDER (VUC) Als reserves zijn aangewezen: Dijkstra (Z. F. C.), Van Ierland (Willem II), Bon- sema (G. V. A. V.) en De Harder (V. U C.. De Keuze-Commissie heeft dus geen wjj- z'gingen gebracht in het elftal, dat Zon dag 26 Februari een fraaie overwinning te Rotterdam op Hongarije behaalde. Men was van oordeel, dat in dit geval zeker de uitspraak: „geen wijzigingen in een winnende* ploeg" te brengen, van kracht was. JEUGDELFTALLEN. Het Nederlandsch Jeugdelftal, dat Zon dag 19 Maart tegen het Belgisch Jeugd elftal speelt, is door de keuze commissie van den K. N. V. B. als volgt samengesteld: Doel: Vos (H. S. C.). Achter: Louwe (Xerxes) en Walter (D. W. S.). Midden: Blatter (P. S. V.), Bekenes (D. H. C.) en Stofmeel (N. A. C.). Voor: Colthof (H. V. V.), De Jong (Vo le wijekers), De Boer (K. F. C.), Lenstra (Heenenveen) en Heideveld (Velocitas). Reserves: Bos (Muntendam), de Boer (Volewijckers), Vanger (D. W. S.), Loden- steyn (N. E. C.) en Janse (N. O. A. D.). Deze ontmoeting wordt gespeeld vóór den wedstrijd tusschen de officieele teams van België en Nederland. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. In In den Vergulden Turk is gisteravond de 7e (tevens de laatste) ronde der voor wedstrijden gespeeld, alsmede een aantal afgebroken partijen, waarvan enkele, die toch niet meer van invloed waren, remise of gewonnen werden gegeven. De volgende uitslagen kunnen vermeld worden: le groep: Van Gelder verliest aan Re- mouchamps, v. d. Linden wint door opge ven de afgebr. p. van Van Gelder. De par tij Visserv. d. Linden is remise gegeven. Visser stond hierin beter. lie gr. Van der Eist wint van Kroon (n. o.), Van Schaijck wint van Van der Eist, WestTa wint van Van Schaijck. De afgebr. partij TelengSlaats, werd bij den 87en zet opnieuw afgebroken, nadat beiden beur telings op winst hadden gestaan. Nu staat Siaats echter verloren, evenals in de afgebr. partij StaatsVan Schayck. Ille gr.: Schüss—Barkema remise, Dem- mendal verliest aan Schüss, KoetVan der Roest remise, KoetVlasveld remise gege ven, Van der RoestSchüss remise. IVe gr.: Van der Lip verliest aan Hom- nies, De Hondt en Pels spelen remise, Vlugt verliest aan Brunt. In deze groep worden de partijen Pels^—Hommes en Modderman —De Hondt a.s. Dinsdag gespeeld. Ve gr.: Verduyn en Van den Berg remise; WakkaPosthuma door laatstgenoemde opgegeven. De partij Van der EistPos thuma is remise gegeven. Wakka verliest aan Bosscha. De stand in de verschillende groepen is nu de volgende: I. Eindstand: 1. I. Zitman 4.5, 2. E. V. A. Remouchamps 3.5, J. Kanbier 2.5. D. van Gelder 2, H. v. d. Linden 2, C. Visser 0.5. II. Stand: N. J. v. d. Eist 2, M. Kroon 0, H. Staats 2.5xx, W. van Schaijck 2x, F. Teleng 3x, Ir. J. Westra 3.5. III. Eindstand: 1. A. Barkema 3.5, 2. W. Demmendal 3, W. F. Schüss 2.5, J. Koet, W. v. d. Roest en A. H. A. Vlasveld elk 2 punten. IV. Stand: C. Brunt 4.5, J. R. Hommes 4x, D. de Hondt 4x, C. v. d. Lip 1, A. E. J. Modderman 3x, G. Pels 2.5 x en P. Vlugt 0. In deze groep kan zich het bijzondere geval voordoen, dat, indien Pels en Mod derman winnen, 3 deelnemers elk 4 punten krijgen. V. Stand: 1. G. §osscha 5 p.; C. M. v. d. Mui 7pnilU/0f1 worden gekalmeerd UW 4.CIIU WCII en ge9terkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Berg 3.5, J. Verduyn 3.5x, O. J. A. v. d. Eist 3, R. Posthuma en W. F. Wakka elk 2 punten en A. Blonk xx (2 afgebroken partijen). De volgende week worden de overgeble ven partijen op clubavonden uitgespeeld, de daaropvolgende week zal de eindstrijd beginnen, waarin dus geplaatst zijn: I. Zit man, E. V. A. Remouchamps, A. Barkema, W. Demmendal en G. Bosscha, voorts zeer waarschijnlijk F. Teleng en Ir. J. Westra, voorts T. J. v. d. Berg óf Verduijn en twee van de 4 spelers Brunt, Hommes, De Hondt en Modderman. INTERACADEMIALE SCHAAK COMPETITIE. In de interacademiale schaakcompetitie gaat de strijd om het kampioenschap tus schen „Morphy" (Leiden) en „Ludendo Studumus" (Groningen). De Leidsche studenten, die momenteel de leiding hebben, gingen Woensdagavond op bezoek bij de Delftsche Studentensch. v. Paris. Voorloopig bleven de Leidenaren met 5 VuVA in de meerderheid, terwijl de partij aan het eerste bord nog zal worden gespeeld. „Morphy" behoud door deze overwin ning dus haar voorsprong op de Gronin gers. De gedetailleerde uitslag luidde: Paris Morphy 2. I. W. TacorysH. Vies 01 3. H. TerwogtM. Wjjnans A-A 4 H. SorghdragerTh. R. H. Vreede 01 5. A. v. HeelJ. H. Passtoors 01 6 H. v. RaalteE. ter Haar 01 7. J. SchroderJ. H. Sanders 01 8. T. v. d. SandeC. Savlenburg 10 IA—5A De stand luidt thans: 1 Morphy (Leiden) 4 3 10 7 2. Lud. St.m. (Gron.) 5 4 0 1 8 3. Lasker (Utrecht) 7 3 2 2 8 4 Paris (Delft) 5 2 0 3 4 5. Philidor (A'dam) 6 0 15 1 De bekende Deensche zwemsters Ragnhild Hveger en Inge Sörensen arriveerden Donderdag met haar leidster, mej. P. Petersen, in de hoofdsted, voor de jubileumwedstrijden van de A.D.Z.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9