ci!2PN RIJNSTREEK Expositie CONFECTIE BIOSCOPEN TE LEIDEN Dames- en Hoeden VRIJDAG 10 MAART 1939 DE LEIBSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 AARLANDERVEEN Staatspartij. Gisteravond hield de R. K. Kiesvereeniging haar jaarvergade ring in de zaal van den heer W. v. d. Berg. De voorzitter, de heer M. A. Hoogeveen, opende de vergadering en sprak een woord van welkom tot den spreker van dezen avond, den heer M. P. v. d. Weijden, tot den zeereerw. heer Pastoor Omtzigt, bestuur en leden. De secretaris, de heer Jac. Rozestra- ten, las de notulen. Wegens ziekte van den penningmeester, den heer A. Groen in 't Woud, gaf de secretaris een overzicht der kas, welke sloot met een batig saldo van 162.20, hetwelk door den Pastoor werd nagezien en in orde bevonden. Bij de te houden bestuursverkiezing werd door den voorzitter bekend gemaakt, dat het bestaande bestuur geheel aftreedt en zich ook niet meer herkiesbaar stelde. Bij een gehouden stemming werden met meerderheid van stemmen in het nieuwe bestuur gekozen de heeren P. Kempen Cz., G. v. Stein, Adr. Honout, A. v. d. Klein, Th. Verhagen en J. Vernooij. Vervolgens hield de heer v. d. Weijden een duidelijke rede over actueele vraagstukken. Dat deze rede zeer in den smaak viel, bleek wel uit Gevonden. Compleet reserve auto- wiel heerenrijwiel fietspomp hee renhorloge kinderportemonnaie wol len kinderwantje oude molton deken kussenzakje-sierkussen blauwe wol len handschoen 1 pak zakken 1 paar handschoenen rozenkrans - alpinomuts. Verloren. 2 bolletjes sajet blauwe ulster met rugband zwarte linker wol len heerenhandschoen 1 handbescher mer zwarte lage heerenschoen da mesrijwiel blauwe zak inh. meerdere paren kinderschoenen alpinomuts blauw overhemd rijwielbelastingmerk 1 paar blauwe beenpijpen. Voor inlichtingen des Maandagsavonds van 8—10 uur aan den politiepost. DE KWAKEL Stille Omgang. Dt vergadering wordt geleid door P. J. Graven. Notulen goedge keurd. De secretaris wordt herkozen. De penningmeester heeft nog 12.96 in kas. Het jongenskoor laat tweemaal eenige opge wekte liederen hooren. De weleerw. heer A. v. d. Boog, kapelaan, spreekt over zelf verbetering, over fouten, voorkomende in de parochie, waardoor het goede, wat ge- dende wijze wist spr. zijn gehoor te boeien, Met groote aandacht en stilte werd de le zing gevolgd. Veel belangrijks is er over het groote wondere gebeuren en de ge schiedenis van den Stillen Omgang ver teld, waarmede de aanwezigen hun kennis hebben kunnen verrijken. Spr. besloot zijn lezing met een aanspo ring om in zoo groot mogelijk aantal ter Stillen Omgang op te trekken, om aldaar uiting te geven van onzen eerbied en lief de jegens het H. Sacrament. Bij de rondvraag werd nog even het lid maatschap voor dames aanbevolen. De con tributie voor damesleden bedraagt slechts 25 cent per jaar. Na een hartelijk woord van den geest, directeur, waarin ook een dankwoord werd gebracht aan den spreker, werd deze leerzame en mooie avond ge sloten. Eierenveiling. De Nieuwveeensche Eierenveiling heeft onder groote belangstel ling in hotel Schreuder een ledenvergade ring gehouden. De voorz., de heer C. A. Campfens, deelde in zijn openingswoord meed, dat de pluimveehouders in 't ver volg rekening zullen moeten houden met de Warenwet. Dit betreft vooral de kwaliteit en reinheid der eieren. Onfrisch uitziende en niet goed gereinigde schalen worden als tweede kwaliteit geveild. Het verslag van den penningmeester ver meld een achteruitgang van ledental, ij is tot 36 gedaald. De totale aanvoer over 44 Met de 3 Dampo producten bestrêjdt U aBEe verScoudheden Oampo-verkoudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbonbons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppe's, Flacon met druppelspuitje 60 ct. de groote aandacht waarmede men den spreker volgde, en Let applaus, dat hem bij het einde werd gebracht. De Pastoor bracht den spreker oprechten dank, namens bestuur en aanwezigen, voor zijn gehouden rede, waarna gelegenheid was tot het stellen van vragen. BODEGRAVEN Graal. Donderdagavond vergaderden de leden in het clubhuis aan de Overtocht. De belangstellmg was ook gisterenavond wederom groot. Na een kort welkomst woord door de plaatselijke Hoofdleidster, mej. C. Verver, ging men vlug over tot het afwerken van de agenda, die wjerd af gewisseld door diverse declamatiestukjes, welke door eenige graalleden werden voorgedragen. Onder de verschillende punten, welke door de Hoofc eidsters wei-den behandeld, werd vooral de nadruk gelegd op de inkleeding der nieuwe le den, die deze zomer zal plaats hebben. De aspirantleden werden aangespoord tot deelname aan de inkleedcursus, welke des Zondags om 12 uur gegeven wordt. Tevens worden de leden in de gelegen heid gesteld om te sparen voor een uni form. Bij de hoofdleidster zijn h'ervoor z.g. spaarkaarten te verkrijgen. Ook werd gesproken over het naaien voor de Mis sie. Dit zal in den vervolge gedaan wor den door de oudste graalleden. Nadat er daarna nog enkele mededee- lingen gedaan waren, kwam onze pastoor binnen, die wegens bezigheden verhin derd was om van het begin af aan aan wezig te zijn. Een ernstig woord werd door onze pastoor gesoro'ren, waarin hij het onderwerp behandelde: „de H. Joseph als patroon voor het inwendige leven". De leden werden aangespoord om vurige vereersters van de H. Joseph te zijn en te blijven en zijn voorbeeld, dat zoo verhe- venis, na te volgen. Met welgekozen woorden bracht mej. C. Verver den pastoor dank vor zijn toe spraak, waarna deze ledenvergadering met een graalgebed werd besloten. Verkooping. Ten overstaan van de notarissen B. D. Krüseman alhier en J. F. W. J. van der Heijden te Mijdrecht, had d.d. in Hotel van Haaften de open bare verkooping plaats van het woon- en winkelhuis met schuur en gre- aan de Markt alhier, plaatselijk gemerkt Kerk straat 67. Een en ander kwam in bod op 3900, en werd bij afslag gemijnd op 600, totaal alzoo 4500. Verder werd door dezelfde notarissen verkocht het pakhuis met erf aan de Nieuwe Markt no. 17. Dit perceel kwam in bod op 1900 en werd bij afslag 150 gemijnd. Totaal derhalve "050. Tenslotte had door notaris Krüseman de verklop plaats van een woonhuis met schuur, uitgestrekte kippenschuren, erf en groote tuin, rnet ongeveer 200 vruchtboo- men, gelegen aan de straatweg Gouda Bodegraven, groot ongeveer 40.90 A. Deze perceelen werden in bod gebracht op 3225, en door den heer Kwaaisteniet te Alphen aan den Rijn bü afslag 5.00 gemijnd, totaal alzoo 3230. Alle per ceelen werden gegund. Geboren: Cornelia Catharina Jose- phina d. van C. Th. A. van Veldhuizen en J. M. Schinkel Isarina Everdina d. van A. Pak en A. M. W. de Jong Bertus z. van A. Molenaar en C. van der Kist Adrianus Marinus z. van G. Roos en A. de Lange Johanna Alberdina d. van L. Schouten en C. van Beek Gerardus Jacobus z. van A. C. van Muiswinkel en C. M. Humme. Gehuwd: J. van der Neut 25 j. en B. Hemken 27 j. D. J. Boek 27 j. en J. Boer 24 j. Gevestigd: C. J. M. Twaalfhoven van Zwammerdam G. Prosman van Utrecht G. van GulikHelsloot en kind van Zwammerdam G. Burggraaf van Alphen aan den Rijn W. B. Beier van Arcen en Velden H. G. van Luinen en gezin van Mijdrecht. Vertrokken: J. van Nieuwenhuij- zen naar Princehage J. A. Riedstra naai* De Bilt T. Groeneveld na'ar Amster dam. leerd wordt op de school, wordt weggeno men. Hij maant aan tot veel communicee- ren. Hierna worden de reisaangelegenheden besproken. De reiskosten bedragen 0.75 voor leden en 1.00 voor niet-leden. Wij gaan per bus. Vertrek naar 't lof, dat om half één gehouden wordt. NIEUWVEEN Stille Omgang. Woensdagavond heeft het gezelschap van den Stillen Omgang zijn jaarvergadering gehouden in hotel Schreu der. De voorz. opent met een kort welkom aan de maar in bescheiden aantal opge komen leden. Daar door middel van het kerkblaadje „De St. Nic. Bode" is aangekon digd, dat deze bijeenkomst voor alle paro chianen toegankelijk was, kon de voorz. te meer, daar een lezing met lichtbeelden werd gehouden over het wonder van de H. Stede en Stillen Omgang te Amsterdam, zijn spijt niet onderdrukken, dat geen groo teren toevloed van belangstellenden in de gezellige zaal van den heer Schreuder aan wezig was. De „St. Nic. Bode" heeft blijkbaar nog niet de aandacht, waarop hij aanspraak kon maken. Indien alle vereenigingen hier van voor hun aankondigingen gebruik ma ken, zal zij onmisbaar blijken. Notulen en jaarverslag werden vervol gens gelezen en onveranderd vastgesteld. Vervolgens gaf de afgevaardigde naar de jaarvergadering, de heer J. J. Verhaar, een gedegen verslag van het verhandelde al daar. De rekening van den penningm. sloot met een batig saldo van ruim 122. Voor het komende boekjaar wordt de controle commissie gevormd door de heeren G. de Boer en N. Lebesque. De aftredende be stuursleden de heeren A. Akerboom en B. Rekelhof worden bij acclamatie herkozen. Dan volgt het kardinale punt der agenda: bespreking reisgelegenheid. De voorz. geeft een overzicht, zooals het bestuur zich het verloop der reis heeft gedacht. Naast de algemeene intentie: „sociale rechtvaardigheid en liefde" is als plaatse lijke intentie toegevoegd „dat het positief wantrouwen der verschillende standen zal worden opgeheven", terwijl ook dit jaar we derom de derde intentie luid: „tot herstel van pastoor van Nes". Vervolgens geeft de vuorz. de vergadering de gelegenheid hierover het woord te voe ren. Het lijkt of alles goed van stapel zal loopen, maar als de voorz. de goede gang van zaken met de hamerslag wil bezegelen, komt er kentering. Over het maken der reis, door het bestuur aan de vergadering voorgelegd, zijn de stemmen verdeeld. Eenige leden meenen dat aan de aloude tra ditie afbreuk wordt gedaan, indien niet te vens te Amsterdam de H. Mis wordt bijge woond. De voorz. deelt deze meening niet en zegt dat wanneer men alleen de omgang maakt, hiermede aan de devotie is voldaan en dus ook hiermede de traditie geen afbreuk wordt gedaan. Velen geven toch de voor keur om na den omgang de H. Mis te Am sterdam bij te wonen, en niet zooals vorig jaar is geschied, direct na den omgang ge houden te hebben, terug te keeren naar Nieuwveen, om aldaar in eigen Parochie kerk de H. Mis bij te wonen. De voorz. geeft nog niet toe, maar tracht nog zooveel mogelijk allen voor de door het bestuur voorgestelde regeling te win nen. Echter blijven velen op een andere regeling aandringen. De voorz. bezwijkt tenslotte voor den aandrang en mede om de goede verstandhouding, die steeds in het gezelschap leeft niet te verstoren, een hoofdelijke stemming te moeten voorstel len. Het reisvoorstel van het bestuur wordt met 21 tegen 17 stemmen verworpen. Het bestuur zegt toe alles in 't werk te zullen stellen zich bij een andere groep aan te sluiten. Wederkeerig zegt de vergadering toe, indien het bestuur, gezien de korte tijd, die voor 19 Maa'rt nog openstaat, niet in zijn pogingen mocht slagen, de reis toch mede te maken. Danjs het woord aan den heer Schrickx, voorz. van het Gezelschap v. d. Stillen Omgang te Venhuizen. Op een onderhou- veilingen bedraagt 62044 eieren tegen 66303 vorig jaar, terwijl bij deze mindere aanvoer de opbrengst f 59.74 hooger was dan vorig jaar. De totale ontvangst van dit jaar be liep 2334.59. De belangstelling op de vei lingen is steeds groot. Bij de verkiezing wordt de aftredende secr., de heer H. v. Leeuwen, herkozen. Na rondvraag sluiting. Vertrokken: A. Frondenbarg naar Steenderen K. J. Smit naar Enschedé MJ. C. Meiman naar Den Haag J. H. Pierik naar Ambt-Delden H. F. Goul- my, naar Breda N. C. de Frankrijker, naar Uithoorn. Geboren: Gerarda Wilh. d. van J. Burgmeyer en M. E. Voortman. Overleden: A. v. d. Nadort 61 j. A. J. C. Jansen 35 j. F. J. Ensendorp 10 jaar. ROELOFARENDSVEEN H. B. G. In hotel „De vier Heemskin deren" hield gisteravond de afdeeling Roelofarendsveen een ledenvergadering onder praesidium van den heer N. Bak ker Hzn. De opkomst was door verschil lende omstandigheden matig. Na lezing der notulen door den heer C. v. d. Wereld en goedkeuring daarvan, ging men over tot de keuze van een afgevaardigde naar de vergadering te Haarlem. Gekozen werd de heer C. A. van der Wereld en tot plaats vervanger de heer N. Bakker Hzn. Vervolgens kwam de behandeling van den beschrijvingsbrief; bij het punt secre taris-penningmeester werd besloten om de candidatuur van den heer D. van Eg- mond te steunen. Bij de rondvraag kwam de vraag naar voren, of het areaal van narcissen niet kan worden uitgebreid; al was het maar met 5 pet. Dit voorstel vond ook bij de overige leden bijval en de afgevaardigde kreeg de opdracht om dit punt op de al gemeene vergadering naar voren te bren gen. Met een woord van dank voor aller belangstelling sloot de voorzitter de ver gadering. Ter bedevaart. In de St. Pancratius- zaal werd gisterenavond de jaarvergade ring gehouden van het Genootschap van den „Stillen Omgang". De voorzitter, de heer B. v. d. Meer Cornszn., verwelkomde de talrijke aanwezigen, waaronder pas toor Onel, kapelaan Hofstede en vertegen woordigers uit Oud-Ade, Rijpwetering en Nieuw-Vennep. Het bleek, dat het leden aantal op het oogenblik 360 bedraagt, een vooruitgang van 12 bij het vorige jaar ver geleken. Voorzitter memoreerde hierna de twee gestorven ledne G. v. d. Meer B.zn en W. v. d. Zwet; door de vergade ring werd voor hun zielerust gebeden. De inkomsten bedroegen 469.53, de uit gaven 503.55. Na aftrekking van vorig saldo is er nog in kas 151.36. Om van een vlotte betaling der contributie meer ver zekerd te zijn werd besloten de afsluiting van het boekjaar naar Augustus terug te brengen. De aftredende secretaris, de heer Korte- kaas, werd bij acclamatie herkozen. Hierna werd door een gemengd mannen- en knapenkoor „O salutaris" van Haller gezongen ter muzikale inleiding van het opwekkingswoord tot de a.s. bedevaart door kap. J. H. D. Hofstede. In een gloed volle toespraak leidde de eerw. spreker de afdeeling Roelofarendsveen in voor den op gang naar de heilige Stede en herinner de aan de speciale intentie van vermeer dering der sociale liefde en rechtvaardig heid. Pastoor Onel vertolkte de dankbaarheid der geheele vergadering voor de enthou siaste en heerlijke woorden en herinnerde met een treffend bewijs uit de historie aan de oer-oude liefde der Veenders voor het H. Sacrament. Medegedeeld werd, dat de autobussen wederom om 12 uur zullen vertrekken en dat de fietsers zich vóór a.s. Woensdag moeten opgeven bij het bestuur van den Volksbond of St. Josephsgezellenvereeni- ging. Na nog enkele gezangen van het koor dankte de voorzitter voor aller me dewerking. theater hoop >n. inhoud aanvanusuur KEURING Trianon: Sixty glorious Years (Anna Neagle, Adolph Wohlbruck) Gesjochten is troef. (Marx Brothers) Het leven van Koningin Victoria van Engeland. Klucht lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. Goedgekeurd Lido: Marie Antoinette (Norma Shearer, Ty rone Power) Leven van Marie Antoinette lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Onder het asphalt van een wereldstad (Gustav Fröhlich, Heli Finkenzeller). De zwarte kamer. (Boris Karloff). Sensationeel Sensationeel lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag half 3 matinée. Toelaatbaar v volwassenen Lnxor: In den greep der wildernis. (René Deltgen, Gustav Diessl). Ruzie drie hoog ach ter. (Bewerking Cor- ry Vonk). Avonturen in de Braziliaan- sche wildernis Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 27 uur. lederen middag behalve Vrijdag, 3 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Rex: In de schaduw van de Guillotine (Ro nald Colman, Elisa beth Allen). Amor in négligé (Gene Raymond, Wenda Barry). Spannende romantiek Komisch lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen TER AAR Boerenvakgroep L.T.B. In een der za len van het Parochiehuis hield bovenge noemde groep zijn leden-jaarvergadering onde rleiding van den heer P. van Rijn. Het is bijna acht uur als de voorzitter met eenige welgekozen woorden de bijeenkomst opent en een terugblik werpt over het af- geloopen jaar, wat voor den landbouwers verre van gunstig genoemd mag worden. De secr., de heer Fr. Sassen, ging daarna over tot het bekend maken van de notulen. Bij de mededeelingen wordt gewag ge maakt van het vertrek van twee trouwe le den, waaronder ook is de heer Corn. Kroft, „de pionier" van deze afdeeling; immers hij is het geweest die nieuw leven in de vakgroep bracht, de vereeniging maakte wat zjj nu is: een afdeeling waarin alle ka tholieke landbouwers zijn opgenomen op slechts één na. Voor dit alles komt hem lof toe, welke de voorzitter niet virzuimd, te brengen. Een verzoek om adhaesie te betuigen aan een organisatie die algeheele opheffing wil van de kalverteeltregeling, wordt niet ingewilligd en zoodra mede deelingen zijn gedaan over de consumptie- melkcentrale, vergast de secretaris ons op zijn uitgebreid jaarverslag, waarvan wij als de voornaamste punten aanstippen, dat het ledental stabiel is gebleven en het vraagstuk van de vaste lasten het zorgen kind blijft. Na een toelichting gegeven te hebben op de voorstellen, welke zijn ingediend voor de algem. vergadering, brengt de voorz. het collectief contract te berde. Een streek-con- tract kon na een serie vergeefsche pogin- ge niet tot stand komen en alhoewel vol gende week er een bijeenkomst zal zijn van de drie groote organisaties ter behan deling van het contract, nam de vergade ring nu het besluit het oude contract van 1938 te laten doen gelden voor dit oogstjaar. Het loon bedraagt voor vaste volwaardige arbeiders 17 gulden per week; losse arbeiders van Mei tot October 32ct. en van October tot Mei 27 Vt cent Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer M. Stigter, zag zich bij enkele candi- daatstelling herkozen, voor welk vertrou wen de gekozene erkentelijk was. Hietrop werd het woord gegrven aan den heer A. C. Paardekooper van Zoeterwoude, die een heel actueel onderwerp behandelde, nl. de consumptie-melk-centrale. Waarom is deze centrale tot stand gekomen, toch zeker wel om meer ordening te verkrijgen in de con- sumptiemelkregeling, welk bedrijf 'in een precairen toestand verkeerd? Uitvoerig be handelde spreker hoe de centrale werkt en als men verneemt welke aandacht er be steed wordt aan de t.b.c.-bestrijding, ge paard gaande met reusachtge geldbedragen, moet worden toegegeven dat alleen dit al een heilzaam werk is. Aan het slot van zijn betoog werden de voorwaarden genoemd, die noodig zijn om voor erkend consumptie melker in aanmerking te komen en werd gewezen op de plannen om in de toekomst de melkprijs te betalen naar het vetgehalte. Van de gelegenheid tot vragen stellen, werd ruimschoots gebruik gemaakt, bizon- der omtrent de bevoegdheid van de cen trale tot opeischen van melk, doch hiertoe zal niet gauw worden overgegaan. Bij de rondvraag besloot de vergadering het bestuur ervan in kennis te stellen dat van zekere zijde plannen bestaan tot op heffing van de „D-kaas", wat voor vele kaas-producenten een strop beteekent •sar •Q?z) (sQi Opvallend is de grote invloed van de Mode der vorige eeuw; zowel de Crinoline als de Queue de Paris zijn weer modern. Ziet onze speciale etalages Passage Botermarkt

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7