BINNENLAND Huwelijken, geboorten en sterfte in 1937 Land- en Tuinbouw KERKNIEUWS Academienieuws SPORT De Dieren-Jamboree VRIJDAG 10 MAART 1939 DE LE^SCHF COURANT TWEEDE BLAD - PAG. o EEN PONY VOOR PRINSES BEATRIX. Concours hippique te Baarn. Een heel jonge pony zal aan Prinses Beatrix als geschenk worden aangeboden door de rij vereen iging te Baarn, ter gele genheid van een concours hippique, dat op 29 April a.s. in samenwerking met de plaatselijke Oranjevereeniging zal worden gehouden. Prinses Juliana deed reeds weten, dat zij dit geschenk gaarne voor het Prinsesje zal aanvaarden. Aangezien het aan te bieden dier nog zeer jong zal zijn kan het opgegroeid zijn tegen den tijd, dat het Prinsesje er ple zier van zal kunnen hebben. KATHOLIEK VERBOND VOOR KINDERBESCHERMING. Het probleem van de plaatsing der oudere en moeilijk opvoedbare pupillen in studie genomen. Talrijk en dringend zijn de klachten de laatste jaren der voogdij vereen igingen: we weten geen weg met onze oudere en moei lijke pupillen, we durven de voogdij niet meer aanvaarden. Hen in gezinnen plaat sen is veelal niet doenlijk, de gestichten aarzelen hen op ouderen leeftijd onder hun bevolking op te nemen. Dat alles tot groote vaak onherstelbare schade van hen, die toch zoo noodig hulp behoeven. In een speciaal daartoe te Utrecht be legde vergadering met de besturen van de jongensgestichten in Nederland heeft het hoofdbestuur van het Katholieke Verbond voor Kinderbescherming onder leiding van haar voorzitter, mr. H. W. de Vink, dit pro bleem aan de orde gesteld, op welke ver gadering vrijwel alle gestichten waren ver tegenwoordigd. Eenstemmig kwam men tot de conclusie dat de zorg voor de groe pen der voogdijkinderen het nemen van maatregelen noodzakelijk maakte, doch dat bij een totale capaciteit der gezamenlijke katholieke jongensgestichten van nagenoeg 2500 plaatsen zulks moest mogelijk zijn zon der dat een of meer nieuwe gestichten in het leven werden geroepen. Staande de vergadering werd een com missie benoemd onder voorzitterschap van mr. Ernest Lamers te Amsterdam, welke op korten termijn een rapport te dezer zake aan het bestuur van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming zal indienen, waarna de noodige stappen zullen worden ondernomen. NATIONALE PAASCHLOTERIJ 1939, Laat geen kaart verloren gaan! Lange vertoogen om het werk der actie „Voor God'' bekend te maken bij het groote publiek zijn wel niet meer noodig: de actie „Voor God" heeft haar plaats ver overd in de harten der Katholieke Neder landers. In de twee en een half jaar van haar bestaan heeft men haar zegenrijke en wel- dadigen invloed ondervonden. In millioc- nen vliegende bladen, in tienduizenden brochures houdt zij de Godsgedachte le vend onder de menschen, zij heeft alle standen in haar kring betrokken, de mo derne techniek dienstbaar gemaakt aan haar grootsch apostolaat. Zij laat geen middel onbeproefd om de samenleving te doordringen van de noodzakelijkheid van een onvoorwaardelijken terugkeer naar God. Nog veel meer kan en moet zij doen krachtens haar veelomvattende taak. Tot opheden heeft zij de volle belang stelling en de actieve medewerking van allen mogen ondervinden en dit bewijst, dat Katholiek Nederland zijn taak begre pen heeft. Die steun moet blijven, omdat ze onmisbaar is. Deze voortdurende steun zal opnieuw gaan blijken in de komende dagen, want weer is daar de „Nationale Paaschloterij", goedgekeurd bij min. be sluit van 3 Febr. 1939 nr. 1199, sinds de eerste Nationale Paaschloterij wel nage bootst, doch niet geëvenaard. Op Zondag 26 Maart ontvangt ieder Ka tholiek Nederlanders aan zijn parochiekerk gratis een lotkaart met vier loten. Een ieder zorge een lotkaart machtig te wor.- den. Hierop staan vier nummers. Wie één nummer volplakt met één kwartje aan postzegels, heeft één kans op een der ze ventien hoofdprijzen of der tweeduizend andere prijzen. Wie twee nummers vol plakt heeft twee kansen, wie drie num mers volplakt, heeft drie kansen en wie zijn kaart volplakt met één gulden, heeft op zijn ééne kaart, vier kansen op een der vele prijzen. Lotkaarten dus gratis verkrijgbaar. De actie moet kunnen voortzetten wat ze is begonnen en zoo mogelijk een stevig fonds kunnen vormen. Katholiek Neder land laat de actie niet in de steek. Doe weer en goed werk! Laat geen kaart verloren gaan! DERTIG MILLIOEN EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Duitschland zal, naar het „Handelsblad" vernam, deze maand op restant-contingen ten voor centrale levering aan de Reichs Eierstelle via onze Centrale een extra- hoeveelheid van dertig millioen Neder- landsche eieren in koelhuisverpakking toelaten. Aangezien per wagon 100 kisten a 720 stuks worden verladen, geldt het hier een kwantum van ruim vierhonderd wagons of rond twee millioen kilo. Deze extra-export naar Duitschland valt samen met het feit, dat de Engelsche im porteurs onderweg zijn, om in ons land contracten af te sluiten voor in koelhui zen te plaatsen eieren. ZUIGELINGENSTERFTE 3.9 pCt. Dezer dagen verschijnt bij de Rijksuit geverij te 's-Gravenhage de jaargang 1937 van de statistiek van den loop der bevol king. Het is onmogelijk het omvangrijke materiaal hier beknopt te vermelden. Op enkele speciale punten zij slechts gewezen. De netto-vervangingsfactor der Neder- landsche bevolking, weergevende in hoe verre het aantal geborenen voldoende is om de bevolking op den duur in stand te hou den is onder gebruikmaking van de nieuwe sterftetafels opnieuw berekend. Hij bedroeg in de jaren 19351937 resp. 1.14, 1.14 en 1.12. Geboorten. In de paragraaf, gewijd aan de geboorten, trekken o.a. de cijfers omtrent de meerling- geboorten de aandacht. Per 1000 geboorten waren er 12.9 meerlinggeboorten. In de plattelandsgemeenten komen meerlingge boorten meer voor dan in de groote steden. Haar aantal neemt toe met den leeftijd der moeder (tot 40 jaar). Bij de eerste geboor ten komen zij het minst voor, bij de hoogere geboortenummers meer. Opmerkelijk zijn de cijfers omtrent de eerste geboorten naar den duur van het huwelijk. Binnen 6 maanden werd 19.2 pet. der kinderen geboren, van 68 maanden 8.4 pet., 9 maanden 7.4 pet. later 65 pet. De huwelijksvruchtbaarheid is grooter op het platteland dan in de steden. Per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar daalt het cijfer der wettig levendgeborenen regelmatig van de groep gemiddeld van 5000 en minder inwoners tot de groep ge middeld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddelde cijfer voor het Rijk is 143, voor de groep 5000 in woners en minder bedraagt dit aantal 181, voor de groepen 001- 20.000 inwoners, 20.00150.0.in woners, 50.0001100.000 inwoners en meer dan 100.000 inwoners resp. 167, 135, 141 en 100. De provincies Noord-Brabant en Lim burg staan aan de spits met 215 en 189, de provincies Zuid-Holland en Noord-Holland hebben de laagste cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1000 gehuw de vrouwen beneden 50 jaar. Naar de ker kelijke gezindheid der moeder gesplitst waren deze aantallen als volgt: Roomsch- Katholieke 206, Protestant 129, Israëliet 77, geen kerkelijke gezindte 69. Er worden meer kinderen 's nachts ge boren dan 's morgens, 's middags of 's avonds. STATISTIEK VAN DEN LOOP DER BEVOLKING Huwelijken. Wat de huwelijken betreft, stippen wy aan, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd voor het eerst gehuwde mannen 27.6 en voor het eerst gehuwde vrouwen 25.2 be droeg. Op het platteland huwen de mannen later dan in de steden. Wat de sterfte aangaat, de zuigelingen sterfte bedroeg in 1937 3.9 pet. nl. 4.4 pet. voor jongens en 3.4 pet. voor meisjes. Zij is grooter naarmate de gemeenten kleiner zijn. Bij de Roomsch-Katholieken is zij het hoogst. Hooge sterftecijfers, zoowel voor zuige lingen als volwassenen vindt men in de eerste maanden des jaars. Per 100 gehuwde paren kwamen in 1937 twee echtscheidingen tot stand; per 1000 inwoners zijn er 51 van woonplaats veran derd. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN MOND- EN KLAUWZEER. Tengevolge van het mond- en klauwzeer zijn in de week van 25 Februari t.m. 4 Maart 1939 bezweken 4 runderen, 10 kal veren en 1 varken. In totaal zijn bezweken aan mond- en klauwzeer: 6054 runderen, 6716 kalveren, 4876 varkens en biggen, 388 schapen en 85 geiten. Vorig totaal sedert de week 19—26 Sep tember 1937: 6050 runderen, 6806 kalve ren, 4875 varkens en biggen, 388 schapen en 85 geiten. BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 Maart vastgesteld op 60 cent per Kg. KRUISVAARDERS VAN ST. JAN. Zooals reeds gemeld, deed zich in ver band met het faillissement van de Kruis vaarders van St. Jan een juridische kwes tie voor, n.l. of de vereeniging Kruisvaar ders van St. Jan rechtspersoonlijkheid be zit en kan worden failliet verklaard of dat de „Peter Kanisstichting" de voor de geleende gelden aansprakelijke instelling is en derhalve failliet wordt verklaard. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage is nu het faillisse ment van de stichting Peter Kanis uitge sproken. Dit brengt volgens de „Tijd" een nieu we vraag met zich. Want het is, zegt het blad, niet uitgesloten, dat ook de vrouwe lijke tak van genoemde stichting van prof. Van Ginneken, de Vrouwen van Nazareth, tot dezelfde rechtspersoonlijkheid behoort, waardoor deze eveneens in het faillisse ment zouden betrokken zijn. Uit goede bron vernam de „Maasbode" echter, dat de voorloopige indruk van den curator is. dat de Vrouwen van Nazareth er niet bij betrokken zullen worden. Verdei' vernemen wij, dat de 'oplossing zal worden gezocht in een accoord met de crediteuren. Het accoord zou dan ^vatten een ge deeltelijke afschrijving der schulden en een uitstel van de aflossing, maar een her vatting der rentebetaling. Nemen de crediteuren deze regeling aan, dan zou men er verzekerd van zijn, dat het werk der Kruisvaarders op ge zonde financieele basis zal worden voort gezet. Mr. KOOLEN VOORZITTER DER VLIEGVELDCOMMISSIE. Naar de „Tel." verneemt, zal het voor zitterschap van de commissie, welke tot taak zal hebben advies over het vraag stuk van een centrale luchthaven uit te brengen, worden opgedragen aan mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State en voorzitter van den Raad voor de Luchtvaart. HET LID DER TWEEDE KAMER W. DROP OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is hedenmor gen vroeg op 58-jarigen leeftijd te Rotter dam overleden het lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de 'heer W. Drop. De heer Willem Drop werd op 22 Augus- tsu 1880 te Vlaardingen geboren en was, na het doorloopen van de lagere schoei, al daar vele jaren werkzaam als kuiper-ha ringpakker. De stakingsbeweging van 1903 bracht hem in contact met de opkomende vakvereenigingen, waarin hij weldra een rol van beteekenis vervulde. Hij was o.a. redacteur van de zeeliedenvereeniging „Vrede en Recht", welke organisatie later samensmolt met de zeeliedenvereeniging „De Volharding". Na de oprichting van de centralen bond van transportarbeiders werd de heer Drop secretaris van het hoofdbestuur. Ook bekleedde hij eenigen tijd het voorzitterschap van dezen bond. In den oorlog was hij van 1916 tot 1917 con troleur van het regeeringsdistributiebureau voor den afzet van visscherijproducten. Verscheidene jaren was hij verbonden aan het bureau voor arbeidsrecht. In 1921 werd hij benoemd tot penningmeester der S.D. A.P. Sedert 1925 had hij zitting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en als zoodanig maakte hij deel uit van de vloot- commissie. Ook de gemeenteraad van Rotterdam telde hem onder zijn leden en wel van 1918 tot 1921 en ten tweeden male van 1935 tot heden. STIERENKEURINGEN TE SASSENHEIM EN BODEGRAVEN De thans in Zuidholland gehouden voor- jaarsstierenkeuringen staan wel erg in het teelten van de naweeën van het mond- en klauwzeer meer althans dan in het tee- ken van den vooruitgang van de ratio- neele veeteelt. Uiteraard wordt het tweede nadeelig beïnfluenceerd door het eerste. Maar toch, soms ziet men oude bekenden die vrijwel niet te herkennen zijn. De keuringsplaats S a s s e n h e i m, die vroeger wel een goed figuur sloeg, daar na vaak een zeer poover resultaat oplever de, gaf weliswaar nog niet een schitterend beeld van den veestapel, maar de oogst was, althans nominaal, zeer bevredigend, al kon in doorsnee de kwaliteit van de aan gevoerde stieren nog wel beter zijn. Op deze keuringsplaats zijn vertegenwoordi gers van twee veeslagen: zwartbonten en zwartblaarkoppen. De eenige aangegeven oudere zwart bonte stier bleef aiwezig. De tweejarige kwam in de tweede klasse Iwanus 23U481 R.p.j. V. Iwan, inge- teeld op Heridon, van J. W. Bonüa te Was senaar, iokKer H. Kraak te Garreisweer( is, van achteren gezien wel een goede breede stier met wel 'goede beenën, doch is te on diep over de heele linie. Van de 4 éénjarigen was slechts één op gekomen: Pietjes Gesar. V. Jaantje's Gesar van G. v. Leeuwen, Valkenburg, die in de 3de klasse werd geplaatst. Van dé blaarkoppen kwamen alle stieren ouder dan 1 jaar (pok alle ver schenen) in de derde klasse: de 4 j. Mari- nus 1575 S. V. Augustinus, een Groninger foxproauct, van A. D. Rotteveel, Rijp Wetering; de 3-jarige Leendert 1577 S. V. Maroninus eveneens een Groninger, van V. Noort en de Wit te Lisse en de 2-jarige Jaap 1728 S, V. Marchines 1728 S, nog een Groninger, van C. Wassenaar te Noord wij kerhout. Van de 4 één jarigen bleef 1 afwezig, 1 was niet goed genoeg, 1 werd eervol ver meld n.l. Martien, f.e. P. F. Vergeer te Warmond en 1 kwam in de tweede klasse: Jan 1708 K.B. V. Leendert, f.e. wed. J. v. Noort te Lisse; een goedsoortige stier. Het verdient aanbeveling de moeder, die slechts in het fokregister staat ingeschre ven, te laten opnemen in het register N.R.S., opdat voor dezen goedsoortigen knaap een betere toekomst kan worden geopend. Te Bodegraven waren alleen zwart bonten aangegeven. De oudere stier bleef afwezig. Van de 3 driejarigen bleef een afwezig, de beide andere kwamen in de derde klasse: Meine 3615280 S, V. Meuie (inteelt op Jonge Meine 23) van Gebr. Verburg te Bodegraven en Koning Alexan der 15250 S, V. Koning Willem IH, van N. J. Kaptein te Hazerswoude, beide matig in conditie,, niet'meer de stieren van vroe ger. Van de 5 tweejarigen bleef 1 afwezig, 2 werden afgewezen, 1 werd derde klasse: Anke's Egbert 16657 S, V. Egbert, een Noord-Hollander van H. C. Kraft te Goedgekeurd bij Min. Besluit van 3 Februari 1939 no. 1199 Ten bate van het Katholiek Comité van Actie „VOOR GOD" ZONDAG 26 MAART gratis uitdeeling van lotkaarten aan alle R.K. Kerken in Nederland. Wel nagebootst - Niet geëvenaard RUIM 10.000 GULDEN AAN PRIJZEN. 1 7 hoofdprijzen. 2000 andere prijzen. TREKKING reeds25 APRIL. Laat-geen-kaart-verloren-gaan Alphen aan den Rijn, terwijl in de twee de klasse geplaatst werd Weerdenbrasser 216655 S, V. Martinuszoon, van Jos C. Wesselingh te Zoeterwoude, fokker W- Hagen Esch te De Punt (Gr.) Goed even redig gebouwd, de romp met wat langen kop, terwijl de beenen wat beter kunnen. De n j a r i g e n. Ja, het spijt ons dat we het zeggen moeten, maar de stieren- opfok is hier nog maar heel matig. Er was van de 12 aanwezige (17 aangegeven) een 6-tal hier gefokte, waai tan helaas niet veel deugde. Van de 6 van elders ingevoerde was ook nog een drietal van zeer matige kwaliteit (1 Groninger, 1 Noord-Hollander en 1 Zuidhollander). Waren de drie jongst-geïmporteerde Groningers er niet geweest dan was er niet één en terecht geklasseerd. Deze drie echter waren vrij goed; één goede was er bij: Excellent 17151, V. Ba rend Kuilsburgi van W. Boer te Bode- gravene fokker, wed. S. Dallinga te Nieuw- Scheemda; een goede rechte en goed ont wikkelde stier met zeer goed achterstel, ook goede beenen, achter de schouders nog eenige bemerking. Werd 2de klasse geplaatst, evenals Correct 17150 (no. 2 in de rij) V. Willem, uit de Hasdrubal-lijn, van J. v. Rijn te Bodegraven, fokker J. Vrieling te Haren (Gr.). Een stiertje met vrij goeden bovenbouw, doch niet te voor name voorhand, wat langen kop en liet geheel nogal ondiep. Had ook 3de klasse kunnen zijn. Derde klasse werd Jupiter 17149, halfbroer van den vorigen, van Am. J. de Jong te Hazerswoude. „N. Rott. Crt." Benoemingen bij de Paters Minderbroeders. Op voordracht van den Hoogeerwaarden Pater Provinciaal heeft Z. H. Exc. de Bis schop van 's-Hertogenbosch eervol ontslag verleend aan H. H. J. van Heusden O.F.M. als Kapelaan te Ammerzoden en aan J. H. I. Nieuwenhuyzen O.F.M. als kapelaan te Wychen, H. Ant, en benoemd tot kapelaan te Ammerzoden J. E. Blom, O.F.M. en tot kapelaan te Wychen G. P. J. Spee O.F.M. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de heer P. L. Eggink, Oegstgeest; Propaedeutisch examen Theologie: de heer H. de Noo, Velsen; Artsexamen le gedeelte: mej. J. C. M. van Marle, Wassenaar en de heeren L. N. J. Kamp, L e i d e n, D. J. Verboog, Lei- de n, F. J. Ankersmit, Den Haag, G. van Blanken, Delft. Bevorderd: tot arts: de heeren G. J. Renes, Den Haag, W. C. Burger, Nw en St. Joosland, W. M. Fokke, Den Haag; J.. P. van der Hoeven, Leiden. KAMPIOENSCHAP LEIDERDORP De uitslagen van de 6e ronde luiden: N. HoogervorstC. Meinema 1cmfwvy H. v. d. VechtB. Slegtenhorst af gebr. R. MarbusT. D. v. d. Bosch afgebr. C. de KoningJ. Huisman Sr. 02 2e klasse: S. ZwanenburgM. de Koning 11 R. v. d. ZwanP. Vervark afgebr. J. GoedhartJ. v. d. Zwan 02 J. ColijnA. Kruidenier 02 A. SpiesG. v. d. Zwan 20 C. TeunissenG. P. Dille 20 A. de HaasW. v. d. Zwan 20 ....zoodai andoren hun bocht ver- keerd moeten nemen en het uit- 131. Het werd nu wat rustiger op het terrein. De magen begonnen zoo zachtjes aan te spreken. In haast ieder kamp zag men de padvinders bezig met het koken van hun potje; natuurlijk allemaal verschillende dingen. 132. Er kwamen de gekste luchtjes in je neus, want ieder een kookte op zijn eigen manier. Bezoekers waren er niet zooveel meer. Sommigen zaten deftig in het restaurant iets te eten, anderen hadden iets eetbaars meegenomen en zaten een beetje buiten de drukte in het gras.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6