TKiJiiAU 10 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 RESIDENTIE ORKEST. Vierde concert. Professor Szel was de dirigent van de zen avond. Een mooi programma in een fraaie uitvoering viel ons ten deel. De kwaliteiten en muzikaliteit van den diri gent zijn al meermalen door ons bespro ken en niet minder geprezen, evenals het orkest, dat bijkans den ganschen avond heeft geboeid. Wij kregen een welver zorgde uitvoering van de Oxford sympho nic. Hoewel prof. Szell genoeg artist en kenner van stijl is, misten wij in Haydn's symphonie toch de tintelende levensblij heid, de charme en opgewektheid, die zijn oeuvre kenmerken en al deed de dirigent alles om de superieure gevoelens ten le ven te roepen, bleef het geheel toch strak en stroef in nuanceering, in los- en rank heid. Hierna volgde een modern werk „Drie Recercari" voor orkest en twee klavieren van Bohuslav Martinu. Zij die met mo derne muziek bekend zijn, zullen wel geen moeilijkheden hebben ondervonden bij 't beluisteren van dit interessante werk. Naast den inslag der ^ransche school ver loochent Martinu geenszins zijn Tsjechi sche nationaliteit, 't Beknopte levendige werk heeft de noodige belangstelling ge had. In de programma-toelichting wordt de „Recercari" toegelicht, en op de bij zonderheden van elk dezer gewezen no. 1 het fugatische, no. 2 het teedere, no. 3 het neigen naar de Polacca. Er zijn prach tige deelen in deze geinspireerde tempe ramentvolle muziek. Wij hoorden inder daad een nieuw geluid. Een oude vorm in een nieuw kleed gehuld. Heel bijzonder is het timbre der twee klavieren in samen- klinken met het orkest. Bovendien genoot het werk een voortreffelijke interpreta tie. Een stuwkrachtig, geacheveerd orkest- spel onder geinspiïeerde leiding van den dirigent. Onze waardeering ook voor de twee vertolkers der lang niet eenvoudige kla vierpartijen. Er is genoten van dit modern en toch zeer aansprekend orkestwerk. Volkomen begrijpelijk is het, dat de Weensche violiste Erica Morini stormen derhand haar toehoorders voor zich in nam. Zij is een hoog begeaafde geboren violiste, een vurige musicienne (van va ders zijde Italiaansch) die een bijzonder lokkende schoonheid aan haar instrument ontwikkelt en haar voordracht door een vurig temperament opvoert tot een hoo-, ge onderscheiding. Erica Morini speelde het D-dur concert voor viool van Tschai- kowsky en maar zelden hebben wij zóó roerend en schokkend deze visionaire mu ziek hooren vertolken, zacht droevend leed, fel opkrampen van pijn en bittere klacht, omzongen door het peinzend ge luid van fluit, de streeling van clarinet, vereenzaamd. Als een kenner speelt zij met haar technische en muzikale hoeda nigheden was het Tschaiwowsky op z'n voortreffelijkst. Boeiend in haar lyriek van het eerste deel weemoedig de Canzonetta het gemarkeerde van de finale. De geweldig moeilijke technische versieringen, 't was prachtig. Dan de piz zicato de beheersching der cadens. Aan de toejuichingen scheen geen einde te ko men. De orkestbegeleiding klonk zeer ka rakteristiek en sloot opperbest bij de so lopartij aan. Er waren bloemen voor de soliste. Tot besluit Dr. Wagenaars ouverture Cyrano de Bergerac. Op een schema van vijf duidelijk geëxposeerde hoofdmotieven heeft Wagenaar zijn werk gebouwd. Hel denmoed, liefde, trouw, ridderlijkheid, humor. Bewondering voor het hooge in den held van het werk dreef hem tot deze compositie. Zeer te waardeeren mooie mu ziek schreef hij, frisch en meeslepend en met een sprankel van spot, (die in Wage naar al even sterk leeft als in Cyrano) be zield en sterk. De vertolking was onaan vechtbaar, prachtig van klank, vrij en met warmte gespeeld. De ouvertures van onzen grooten landgenoot zijn pronkstuk ken van eigen bodem, om de logische bouw, de klare taal van zyn muziek, de voortreffelijke doorwerking en wij zijn den dirigent en zijn orkest dank verschul digd voor de hoogstaande wedergave.' Het applaus groeide aan tot een ware ovatie. J. K. VOOR DE ARMSTEN DER ARMEN. Zondag a.s. zullen bij den ingang van alle kerken in de stad speldjes worden verkocht, waarvan de opbrengst door de H. Hart-con- ferentie der Sint Vincentius-vereeniging, korter genaamd de Studentenconferentie, zal worden gebruikt voor.... de armsten der armen. Hieraan behoeft geen woord meer te worden toegevoegd. Voor alle Katholieken is het hierna van zelfsprekend, dat zij een speldje moeten koopen, een gave moeten offeren voor de armen, die.... zij altijd bij zich zullen hebben. Het zijn de armen der St. Josephpa- rochie, de armsten onder ons, die door deze conferentie moeten worden gesteund. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2026. H. de Roode, Lei den, Oude Singel 94, handel in brandstof fen. De zaak is met ingang van 1 Jan. 1939 omgezet in een vennootschap onder iirma onder den naam: H. de Roode Zoon. Venn.: H. de Roode en J. de Roode, Lei den. Bijv. uitgeoef. bedr.: expeditiebe drijf; handel in petroleum. 6898. Brama. Zevenhoven, Stations straat 69, postbest.: Nieuwveen, fabricee- ren en repareeren van alel soorten van trailers, aanhangwagens, rollend materiaal, machinerieën enz., en handel daarin. De zaak is omgezet in een naamlooze vennoot schap onder den naam: Naamlooze ven nootschap Brama. (Ned. Staatcrt.: 2 Maart 1939, Bijvoegsel nr. 242). Dir.: J. Brandt, Zevenhoven. Maatsch. kap.: 1500. waarvan geplaatst en gestort: 1400. JUBILEUM C. J. OUDSHOORN. 25 jaar in betrekking bij „De Faam". Heden herdenkt de heer C. J. Oudshoorn den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. „De Faam's" kledingma gazijnen. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenoote en zijn beide zoons, werd per auto van zijn woning afgehaald. Bij aan komst aan de zaak bood mej. D. v. Mil bloe men aan. Namens de directie werd aller eerst het woord gevoerd door de beide di recteuren de heeren J. en G. Schlattmann, die de capaciteiten en de verdiensten van den jubilaris naar voren brachten, waarbij vooral zijn groote accuratesse en nauwe plichtsbetrachtink als voorbeeld mag ge steld worden. Namens de directie werd hem als aandenken aan dit heugelijk feest een rooktafel en een Perzisch kleed aangebo den. Vervolgens werd de jubilaris gecompli menteerd namens het personeel der heeren- afdeeling bij monde van den heer A. Rau- mann, die in korte en kernachtige taal den jubilaris huldigde, en hem als aandenken een zilveren vaas met bloemen aanbood. Namens het personeel van de dames-af- deeling voerde mej. M. Laken het woord, die op rake wijze den jubilaris huldigde en hem namens het geheele dames-personeel een souvemei aanbood, vergezeld van een bloemenhulde. De heer A. Keereweer, oudste der kleer makers, vertolkte ten slotte de gevoelens van sympathie namens de afd. kleerma kerij, zoowel van de thuiswerkers als ate- lierpersoneel en huldigde eveneens in wel gekozen woorden den jubilaris en liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een huldeblijk (zilveren potlood met inscrip tie), terwijl aan mevr. Oudshoorn een mooie bloemenmand werd aangeboden. Nadat men nog eenigen tijd in gezellig samenzijn had doorgebracht sprak de ju bilaris zelf een woord van dank voor de schoone worden en alle ontvangen geschen ken en vertrok wederom naar huis om den dag verder in den huiselijken dring door te brengen. Leitlsche Aquarium- en Terrarium- vereeniging- „De Natuurvriend". Bovengenoemde Ver. hield haar maan- delijksche ledenvergadering in het gebouw „Patrimonium", Hooglandsche Kerkgracht. De voorz., de heer W. Zwart, opende deze vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot de nspreker van den avond, den heer C. Kramer, medewerker van het Ned. tijdschrift „Aqua-Terra", die een voordracht hield over zijn tochten in de Tropen op zoek naar aquarium-visschen en planten. Op voorstel van het bestuur werden prof. dr. Baas Becking en dr. P. J. Kou mans om hun vele de vereen, verleende diensten tot eere-leden benoemd, hetgeen met applaus door de leden werd bekrach tigd. Hierna kreeg spr. het woord. Deze nam zijn gehoor mee naar Calcutta in Ach- ter-Indië, aan een zijtak van de rivier de Ganges. Spr. vertelde hier over de bevol king, hun zeden en gewoonten, de dieren en wat deze voor de bevolking beteeke- nen, om vervolgens de fauna en flcra te bespreken. Een groote verscheidenheid van planten zijn hier te bewonderen, zooals waterlelie's met hun roode, witte en blau we bloemen. De Litmenthemunm: indicum met hun hartvormige drijfbladeren. De Waternoot met zijn ruitvormige bladeren en witte bloemen, vei der de Indische Wa terpest, het onder gedoken hoornblad en Othelo alles matoides en tusschen al deze planten schieten de mooiste Ang. visschen. schooltjes Dania-reria's, Barbus Gelius, Colisia- lalius. en faciatus, in Amerika de Koning der Goerami's genoemd, en ook wel de baarssoort Badis-badis. Wanneer men deze moerassen 's morgens in donker nog, bezoekt, voelt men zich in een sprookjeswereld verplaatst, voornamelijk in den tijd van de vuurvliegen. Betreffen de ziek visschen in de natuur zeide spr., deze alleen aangetroffen te hebben in ver ontreinigd water (blindheid) en in bedor ven water, visch besmet met Ichthiopthe- rius (stippel). Verder besprak spr. zijn tochten op het schiereiland Malakka, in de buurt van Singapore en Port Swettenham, waar het spr. is mogen gelukken de Ras- bora Maculata te vangen, een zeer mcoie visch, doch heel teer en zeer bevattelijk voor stipziekte. Het tegenwoordig veel be sproken Ph. besprak hij en was daarover van meening, dat de aquarium-beoefenaars hier niets aan hadden, ook niet bij 't kwee ken. De laatste jaren controleerde spr. re gelmatig het Ph.-gehalte, doch was daar niet veel wijzer van geworden. Het wa ter in het moeras verschilt op de meeste plekken aanmerkelijk, waar de bewoners van dit water zich niets van aan trekken, ook niet tijdens het paren. Het water m beekjes, welke van de bergen stroomen, heeft een vrij hoog en constant Ph. Spr. was wel van meening, dat het aanbeveling verdient bij het telen van visschen waaraan moeilijkheden verbonden zijn, water te nemen, dat ongeveer hetzelfde is, als het water waarin zij in de vrije natuur voor komen. Verder vertelde spr., dat het aan passingsvermogen van onze aquarium- visschen zeer groot is, hoewel het toch kan gebeuren, dat we de visschen moeten be- oordeelen naar de omstandigheid waarin zij in de natuur zijn geplaatst. Spr. nam visschen mede uit de buurt van heet wa ter bronnen, welke op 40 C. gehouden moesten worden, doch zeer goed op 28 C. konden worden gebracht. Het stekel baarsje laat zich niet naar Indië overbren gen. De karper echter wel. De eerste is een zuiver inheemsche visch, -de karper niet. Zuid-Amerika werd vervolgens door spr. doorgenomen. Daarvan de Mollienisia La- tipina en de Zwaarddragers besproken, waarvan de laatste in de vrije natuur heel anders zijn dan in onze aquariums. Het is niet mogelijk hier allefe weer te De Koninklijke familie in het Berner Oberland EEN REPORTAGE UIT GRINDELWALD EN HONDRICH .up?* t Het „Berliner Tageblatt" bevat in zijn nummer van 9 Maart een speciale repor tage uit Grindelwald en Hondrich over het verblijf van Hare Majesteit de Koningin en het prinselijk gezin, waarin o.a. het volgende vermeld wordt. De geheele Nederlandsche koninklijke familie vertoeft op het oogenblik in het Berner Oberland. Het zijn grootmoeder, moeder en kind, dus drie generaties: Ko ningin Wilhelmina vertoeft in het stille Hondrich, Kroonprinses Juliana en haar ge maal Prins Bernhard thebben het glet- scherdorp Grindelwald uitgekozen, en hun dochtertje Prinses Beatrix meegenomen. Het is bekend, dat de vorstelijke, gasten uit Nederland gaarne in Zwitserland vertoeven. Sedert vele jaren keeren deze hartelijk welkome bezoekers steeds weer, om gedu rende eenige weken het hof te verwisselen voor het bergland. Zij willen hier wonen als menschen onder menschen, dus zonder hoffelijke buigingen, zonder stijf ceremo nieel, zonder bekijk en zonder dat de foto grafie-toestellen voortdurend op hen ge richt worden. Zij willen volop vacantie houden, daarom zal ook de verslaggever, die de koninklijke gasten wil volgen, de noodi ge gereserveerdheid in acht moeten nemen. Een paar minuten van het station Grin delwald verwijderd, staat in de dorpsstraat een crême-kleurive kinderwagen. Er staan eenige personen bij, die een oog werpen op de inzittende baby. De kleine, in haar blauwe manteltje en kapje op het hoofd, schijnt behagen te scheppen in alles wat zij om zich heen ziet: uit haar helderblauwe oogen lacht zij eiken omstander toe, zegt soms „dada" en toont daarbij haar tot dus ver twee eenige tandjes. Op het dek van den kinderwagen liggen een paar mimosa's. Dat is Prinses Beatrix, ruim dertien maan den oud. Twee mannelijke oersonen houden zich bij den wagen op. Het zijn rechercheurs, die de Prinses en haar dochter op alle schreden moeten volgen. De een is een Ne derlander, de ander een Zwitser (een spe cialist in het bewaken van vorstelijke, per sonen Thans wachten zij bij den kinderwagen op Prinses Juliana, die zonder gevolg de winkels binnengaat. Daar komt zij uit een der zaken met een paar stukjes kantwerk in de hand. De stoet zet zich in beweging: Prinses Juliana en de hofdame rijden den kinderwagen en daarachter volgen de bei de rechercheurs. In het hart der dorpelin gen neemt Prinses Juliana reeds een groote plaats in. Zij vrageen elkaar: „Heb je de Prinses al gezien?" en de menschen praten onder elkander over "„onze Prinses", hoe zij is, hoe zij alleen haar inkoopen doet en hoe zij nooit vergeet de menschen vriende lijk terug te groeten. Prinses Juliana houdt veel van de wintersport, maar in Grindel wald moet zij volledige rust nemen wegens de gegronde hoop, dat half Augustus een blijde gebeurtenis te wachten staat, zooals een mededeeling van het Hof heeft aange kondigd. Daarom vermaakt de Prinses zich met wandelingen in het dorp en zijn naaste omgeving. Vaak moet Inka hofdiensten ver richten eri den kinderwagen of slede van de kleine Beatrix omhoog trekken. Inka is een der bekendste figuren in het gletscher- dorp. Hij is n.l. de groote trouwe St. Bern- hardshond, die het waarschijnlijk nooit heeft durven droomen, dat hij op zijn ouden dag nog een prinses zou mogen voorttrek ken. De kleine koningsdochter geeft hem af en toe een zacht tikje, maar Inka laat dat rustig toe. Hij kent manieren. En waar is de prins-gemaal Bernhard? Om hem te zien moet men zich naar een skiterrein begeven, want de Prins is een enthousiast skiër, die dagelijks een paar tochten in het Scheidegg-gebied onder neemt. En naar het oordeel van de gestren ge kenners in Grindelwald is de Prins zelfs een goed skiër, die voor geen moeilijkhe den terugdeinst. Bruin gebrand door den zon schijnt de Prins den geheelen dag te lachen en te fotografeeren. Nooit ziet men hem zonder fototoestel. De mooie streek van Grindel wald wil hij op de gevoelige plaat vastleg gen en daarmede het familie-album ver rijken. Daarom hechten de vorstelijke gas ten er geen groote waarde aan om gefo tografeerd te worden: zij willen vacantie hebben en van hun vacantie genieten. De dorpelingen respecteeren dezen wensch: niemand zou het wagen zijn fotografietoe- siel op hen te richten en niemand staart het prinselijk paar aan. En het prinselijke gezin voelt zich goed thuis in het gletscher- dorp. Voor het verblijf is het geheele hotel „Adler" afgehuurd waar het uit 25 perso nen bestaande gezelschap uit Nederland logeert. Een rood-wit-blauwe vlag wap pert in den wind en van het terras op de eerste verdieping, waar de prinselijke ver trekken zich bevinden, heeft men een heer lijk uitzicht op de Fischerhorn en het mas sief van de Eiger en de Witterhorn. Wij verlaten Grindelwald om in Spiez geven, wat spr. dezen avond vooTdroeg en voor de aanwezigen zoo bijzonder leerrijk wah. De voorz. dankte spr. voor al datgene wat spr. ten beste had gegeven. Hij wenschte hem een voorspoedige reis toe naar de Trcpen en hoopte spr. bij zijn be houden thuiskomst, wederom bereid te vinden om voor de vereen, op te treden. Voor het examen van apothekersassis tent is te Amsterdam geslaagd mej. A. H. Stein, alhier. de postauto naar Aeschi te nemen. Wie tot den chauffeur als doel van zijn reis opgeeft Hondrich, wordt door zijn mede passagiers aangekeken, als wilden zij zeg gen: „Die zal toch niet de rust van de Ko- cingin willen gaan verstoren?" Koningin Wilhelmina kiest gaarne afgelegen plaat sen uit om werkelijk rust te hebben. Wel dra zijn wij in Hondrich, De „Hirschen" is een landelijk hotel van twee verdiepin gen, geel geschilderd en met groene ven sters. Aan den ingang zijn blijkbaar ter eere van de hooge gast twee laurierboo- men geplaatst. De vorstin heeft hier in ge zelschap van twaalf personen haar intrek genomen. Zij heeft het geheele hotel voor drie weken gehuurd. In haar gevolg be vinden zich een hofdame, een vleugeladju dant, hooge officieren, een kamerdienaar, een kamenier enrechercheurs. Hon- droch is stil en eenzaam. Op straat komt men soms geen mensch tegen. Vanuit haar kamer op de eerste verdieping heeft de Koningin een prachtig uitzicht op het meer en het bergland. Stroomend water is in het hotel niet aanwezig. Maar de Koningin houdt juist van eenvoud en heeft haar tevredenheid betuigd. Hoewel zy va cantie heeft, staat de vorstin reeds om ze ven uur 's morgens op, om half acht ge bruikt zij het ontbijt, daarna maakt zij een wandeling naar Haslerwinde of naar Aeschi, of zij zit aan het open raam te schrijven of te schilderen. Das middags maakt zij gewoonlijk in een open auto een uitstapje, waarvan het doel dikwijls Grindelwald is. Met de nauwkeu righeid van het hofceremonieel rijden de donker gelakte groote wagens voor de „Hir schen". Op den vastgestelden tyd, geen minuut eerder en geen minuut later, treedt de Koningin der Nederlanden uit den hoofd ingang, de chauffeurs staan stram en sa- lueeren. De Koningin neemt achter in den wagen plaats met een hofdame aan haar linkerzijde. De hotelhouder, die aanvanke lijk zeer verbouwereerd was, toen hij ver nam, dat een Koningin bij hem kwam lo- geeren, is thans over zijn verbazing heen. Behalve het personeel is vrijwel niemand bij zulk een vertrek van de Koningin aan wezig. Zelfs wanneer de hooge gast wan delt, valt er in Hondrich vrijwel niemand op straat te bekennen. Ook hier bewaren de dorpelingen een voorbeeldige afzijdig heid, ja, zij kijken zelfs niet uit het raam. Zoo brengt de Nederlandsche Koninklijke familie haar vacantie door in het Berner Oberland, in een voorbeeldige eenvoud en in een evenzeer voorbeeldige gereserveerd heid der bevolking. Zwitserland verheugt zich over de banden van hartelijke vriend schap met het verwante Nederland en voor deze vriendschap zou het devies van het het Huis van Oranje-Nassau tot het zyne willen maken: „Je Maintiendrai". Laatste berichten DE OPVOLGING VAN HET KAMERLID DROP Dr. H. Brugmans lid der Tweede Kamer In de vacature, door het overlijden van den heer W. Drop ontstaan in de Sociaal- Democratische Tweede Kamer-fractie, zal worden voorzien door de benoeming van Dr. H. Brugmans, voorzitter van het insti tuut voor arbeidersontwikkeling te Am sterdam, die als opvolger op de lijst van Kamercandidaten der S.D.A.P. staat en die, naar wij vernemen, deze benoeming zal aannemen. H. Brugmans, zoon van den Amster- damschen hoogleeraar prof. Dr. H. Brug mans, is 13 December 1906 te Amsterdam geboren en derhalve 32 jaar oud, zoodat hij het jongste kamerlid zal zijn. POKKEN AAN BOORD VAN DUITSCH PASSAGIERSCHIP „GENEISENAU". Aan boord van de Geneisenau", van den Norddeutschen Lloyd, die te middernacht, komende van Japan, te Rotterdam is bin nengekomen, heeft zich een geval van pok ken voorgedaan onder de bemanning. De hofmeester, bij wien pokken werden ge constateerd, is te Genua van boord gegaan. Bemanning en passagiers zijn daarop in geënt. Toen het schip te Rotterdam arri veerde, heeft de G.G.D. quarantaine-maat regelen getroffen. Voor zoover noodig zijn leden van de bemanning en passagiers her- ingeënt, terwijl de havenarbeiders, die aan boord moesten werken, werden ingeënt. Dit geschiede met C4 man. De politie houdt toe zicht, dat niemand het schip betreedt tenzy met een door den G.G.D. afgegeven bewijs. Zij die ingeënt zijn mogen wel het schip verlaten. Ook te Southampton, de laatste haven, welke het schip aandeed, waren quaran tainemaatregelen getroffen. LEK IN ONDERGRONDSCHE GASLEIDING Driejarig meisje naar ziekenhuis vervoerd Vanmorgen vroeg nam in het beneden huis Walcherenstraat 29 te Amsterdam aan de overzijde van het IJ de heer des huizes bij het wakker worden een zware gaslucht in zijn woning waar. Hij gooide onmiddellijk aan voor- en achterzijde de ramen open en maakte alarm. Medische hulp was spoedig ter plaatse. Van de vier leden van het gezin, bestaande uit man, vrouw, een 17-jarige zoon en een drie jarig dochtertje, '/l.rtoonde alleen het meisje verschijnselen van gasvergiftiging. Het kind is ter observatie naar het binnen gasthuis overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat in de onder- grondsche gasleiding een lek was ontstaan, waardoor het ontsnappende gas de woning is binnengestroomd. Door het tijdig ont waken van den man is een groot ongeluk voorkomen. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Geertruida Theodora, doch ter van P. Ligtvoet en F. A. M. Seesink Elisabeth Johanna, dochter van I. M. Ver hoef en E. van Weerlee, Ondertrouwd: A. v. d. Visch jm. 25 jaar M. Webber jd. 27 jaar J. J. van Steenbergen jm. 26 jaar en E. C. Huber jd. 22 jaar. Overleden: G. Raben, wed. van J. van Gelder 69 jaar C. Brandt wed. van G. Selier 74 jaar J. Kooien, m. 67 jaar P. Noordam, hsvr. van Ph. Kroes 85 jaar H. J. W. Jansen, m. 59 jaar. Van onze Adverteerders GOUD- EN ZILVERWERKEN S. v. d. WATER. De heer S. v. d. Water, die zijn zaak in goud- en zilverwerken gedurende enkele jaren op de Boommarkt 11, had gevestigd, heeft haar thans verplaatst naar Haarlem merstraat 185, waar een voor dit doel ge riefelijk winkeltje is ingericht. Goud- en zilverwerken in velerlei verscheidenheid zijn hier voorradig en voor reparatiewerk zaamheden komt men hier bij een be kwaam vakman. Den heer v. d. Water wenschen we veel succes in deze nieuwe omgeving. LACH IEDEREN DAG. Gisteren hebben wij vermeld, dat de re vue „Lach iederen dag" in de Stadsge hoorzaal zal worden opgevoerd op Zater dag, Zondag en Maandag. Dit dient in zoo verre te worden gerectificeerd, dat dit moet zijn Zondag, Maandag en Dinsdag, zooals men uit de annonce in ons blad reeds zal hebben begrepen. Overigens deelen de Sunlight-fabrieken dienaangaande mede, dat aan iederen be zoeker een Vim-waardecoupon en een stukje Lux-toiletzeep zal worden aange boden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 Maart. Vee. Aanvoer: 9 Stie ren; 170 kalf- en melkkoeien 210280, handel tamelijk; 181 varekoeien e. a. f 100 190, handel matig; 115 vette koeien 180 —290, 4672 cent, handel tamelijk vlot; 19 vette kalveren 75100, 7090 cent, han del tamelijk; 486 nuchtere fokkalveren 47, handel stroef; 348 vette schapen 1729, schoon gewicht 3446 cent, en 800 vette lammeren 1419, schoon ge wicht 4452 cent, handel kalm; 25 lam meren, 31 zeugen 4070, 468 mestvar- kens 18—35, 449 biggen 7—12.50. han del iets vlugger; 11 paarden 120225, en 14 bokken of geiten 412, handel tamelijk. Kaas. Aanvoer 35 partijen waarvan 25 partijen Goudsche kaas 24.5026.00 en 2e soort 23—24, 10 partijen Leidsche kaas 21—24, handel matig. BOSKOOP, 9 Maart. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Aug. Noack 68 cent, Azalea 1.50—2.10, Rhod. Pink Pearly 90 cent, Rhod. Catawbrenise 70 ct., Forsytia 0.60—1.50, Seringen 65—82 cent, Narcissen 9 cent, Andromeda 917 cent, Mahoniea 5—12 cent, Cerasus Hisakura 1.602.90, Prunus triloba 5080 cent, Funkia per stuk 35 cent, Clematis per stuk 22 cent, Cromclia per stuk 15 cent. NOOSDORP, 8 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 4924 stuks. De prijzen waren als volgt: kippeneieren 2.703.55, eenden eieren 2.75—2.90, ganzeneieren 6—8, krieleieren 2.per 100 stuks, konijnen 80 cent per stuk, kaas 2030 cent per pond. ZEVENHOVEN, 8 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 1807 eieren. Urijzen 2.903.40, kuikeneieren 2.70—2.90, eendeneieren 3.00 per 100 stuks. AARLANDERVEEN, 9 Maart. Eierenvei ling. Prijzen: kippeneieren 2.903.40 en eendeneieren 2.502.80 per V00 stuks, kaas 1825 cent per pond. LEEUWARDEN, 10 Maart. Vee. Aanvoer 36 Enterstieren f 60—150, 72 Twenterstie- ren 150—320, 392 vette koeien 120—260 per stuk, 3866 cent per kg,. 970 melk- en kalfkoeien 115265, 58 pinken 50160, 15 vette kalveren 1855, 1465 nuchtere kalveren 36, 801 vette schapen f 9—22, 180 weischapen 9—16, 450 vette varkens 40—140 per stuk, 38—48 cent per kg., 26 magere varkens f 240, 81 kleine biggen 7—15, 18 bokken en geiten, 54 paarden. Totaal aanvoer 4618 stuks. Kaas. Nagelkaas 5—23, Goudakaas 15—38, Edammerkaas f 19—23. Aanvoer 2442 kg. Boter. Veilingboter 1.301.27 per kg. Aanvoer 5 zesde vaten. Commissie 81 cent. 's HERTOGENBOSCH, 10 Maart Boter. Aanvoer 14.550 kg. Prijzen: Hoogste 1.45, laagste 1.40, middel f 1.34 per kg. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.831 /ft Berlijn 75.521/2 Parys 4991/4 Brussel 31.67 Zwitserland 42.80 Kopenhagen 39.40 Stockholm 45.45 Oslo 44.35 New York 1.881 Praag 6.46

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3