ErkomtlichtindeHaagsche juweelen-inbraken STADS NIEUWS STOPPEN AGENDA VKIJDAÜ 1U MAAKT 1339 DE LETOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per wwk; f 2.60 per kwartaal. Franco per pavt 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? GORE WIND. De Bilt seinl: Verwachting; Voor het geheele land: zwakke tot ma tige, later in het Noorden wellicht toene mende Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt: krachtige N. N. W. wind, 6 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, matige N. N. W. wind, 5 gr. C. De Bilt, zwaar bewolkt, matige N. N. W. wind, 5 gr. C. Groningen: licht bewolkt, matige N. N. W wind, 4 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, matige N. W. wind, 3 gr. C. BÜITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De algemeene luchtdrukstijging over het geheele vasteland, Scandinavië en de Brit- sche Eilanden, die na. het aftrekken van de stormdepressie begon, is nog niet ten j-.de. Het snelst stijgt de luchtdruk in Scandinavië. waar een tweede gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling komt. Dat boven de Golf van Biscaye blijft stationair. De Oceaandepres sies blijven beperkt tot het Westelijk ge deelte van den Oceaan en volgen een koers naar het Noord-Oosten naar de Poolzee. Na een tijdelijke daling in den nacht stijgt hedenmorgen de luchtdruk op IJsland weer. De invloed der depressie strekt zich niet verder uit dan de Westkust van Schot land en de Faroer. De regenval was nog zeer verspreid, doch de hoeveelheden wa ren, uitgezonderd ver in het Noord-Westen, nergens meer dan licht. Geheel Scandina vië en het vasteland worden overstroomd met arktische luchtmassa's, welke stroo ming zich over de Alpen voortzet tot ver in het Middellandsche Zee-gebied. In de Alpen heerscht extreme koude en de wol kenmassa's zijn tot boven Jungfraujoch. Dit station meldt een temperatuur van min. 22 graden, dat op de Saentis min 13 graden met zwaren,sneeuwval. Het is. te verwach ten, dat de wind naar Noord-Oost zal om gaan en dat het geleidelijk kouder zal wor den, met waarschijnlijk lichte vorst in den nacht. LUCHTTEMPERATUUR. 7.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 6.21 uur tot Zaterdagmorgen 5.57 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 11 Maart vcorm. 6.35 en nam. 7 uur. Maan onder 9.04 uur Zaterdagochtend. Maan onder 9.04 uur Zatrdagochtend. Eerste Kamer is veel moeilijkei dan hard rijden. Stoppen duurt ,,hoe langer hoe langer" naarmate uw snelheid stijgt. Maar wie van tijdig stoppen een gewoonte maakt, houdt 't verreweg 't langst vol Sociale Zaken Vergadering van gisteren. (Vervolg). Koloniën. Aan de orde is hoofdstuk XII (departe ment van Koloniën) van de Rijksbegroo- ting voor 1939. De heer HELDRING (Lib.) uit zijn ver heugenis over dên bloei van Curasao, wel ke in hoofdzaak aan de olie te danken is. De minister van Koloniën, de heer WEL TER, beaamt, dat de ontwikkeling van Cu rasao de laatste jaren phenomenaal is ge weest. De omstandigheden hebben dit mo gelijk gemaakt, n.l. de nabijheid van de olievelden in Venezuela doch dergelijke bronnen kunnen opdrogen. De begrooting wordt z. h.st. aangeno men. Sociale Zaken. Aan de orde is hoofdstuk XI (departe ment van Sociale Zaken) van de rijksbe- giooting 1939. De heer VAN DE BILT (S. D.). wijst op de groote gevaren, die de langdurigheid van de werkloosheid voor de bevolking me debrengt. Men moet voor arbeid zorgen; extra-uit- keeringen geven niet den doorslag. Men moet spoed betrachten met de oplossing van dit beklemmende vraagstuk. Spr. vraagt of het rapport van den Hoo gen Raad van Arbeid betreffende de ar- beidsspreiding in practijk wordt gebracht. Verkorting van den arbeidstijd brengt werkgelegenheid mede voor andere arbei ders. Spr.*is van meening, dat men de 40-urige werkweek niet mag afwijzen op grond van het Fransche voorbeeld, daar de Fransche werkgevers niet hebben medegewerkt. Het verheugt spr., dat de minister een wettelijke vacantieregeling voorbereidt. Spr. wenscht een vacantieregeling met doorbetaling van loon. Hy is van meening, dat te weinig collec tieve arbeidsovereenkomsten bindend wor den verklaard. De heer HIEMSTRA (S.D.) bespi'eekt den arbeidsduur in den land- en tuinbouw. Hij wenscht een regeling voor volwassen mannen, niet alleen voor vrouwen en kin deren. De verbetering der werkloosheid gaat te langzaam. Spr. bepleit verstrekking uit het Werk fonds van bedragen k fonds perdu aan ver schillende gemeenten. De afwijzing door den minister van een brandstoffenbijslag acht hij onjuist. Hij is verder van meening, dat de ar beid van Nederlandsche arbeiders in Duitschland vrijwillig moet zijn. De heer VAN EMBDEN (V. D.) is van meening, dat de Arbeidswet niet voldoen de wordt beschermd. Hij acht de boeten in het algemeen te laag. Verder wijst hij op de krachtdadige ver betering van de volkshuisvesting als object voor werkverschaffing. De heer GELDERMAN (Lib.) meent, dat het mogelijk moet zijn de werkloosheid voor een groot gedeelte te doen verdwijnen. Werkverschaffing en opname van werk- loozen in het bedrijfsleven zijn de midde len ter oplossing van het probleem. Hij kan zich met het beleid der regeering ten aan zien van de werkverschaffing vereenigen. Opneming van werkloozen zal moeten ge schieden in de industrie, niet in den land bouw of den handel. Spr. voelt meer voor vakopleiding dan voor arbeidsspreiding. Hij staat sceptisch tegenover het arbeidsverbod voor jongens en meisjes resp. jonger dan 15 en 16 jaar. Vele bedrijven zullen nu overgaan tot ra tionalisatie. Spr. beveelt den minister voor zichtigheid aan op dit gebied. De vergadering wordt om 16.10 uur ver daagd tot hedenmorgen 11 uur. Vergadering van heden. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk XXI (Departement van Sociale Zaken) der Rijksbegrooting voor 1939. De heer DE BRUIJN (R.K.) merkt op, dat door de maatregelen van den minister het aantal tewerkgestelde arbeidskrachten met ongeveer 10 pet. is toegenomen. Men kent nu het programma van den minister. Hij laat geen twijfel over aangaande de middelen, die hij ter bestrijding van de v/erkloosheid wil toepassen. Spr. ontkent, dat de aanvaarding van het plan-Westhoff een late erkenning zou zijn van het Plan van den Arbeid. Het plan-Westhoff beperkt zich in hoofdzaak tot de bestrijding van de werkloosheid. Pet plan van den arbeid gaat veel verder er. is gericht op conjunctuurherstel. Het plan-Westhoff beperkt zich tot de uitvoering van bepaalde openbare werken. De doelstelling is geheel verschillend. Het is niet bekend wat de regeering nu denkt te doen. De opmerkingen van den minister Colijn hebben licht gebracht. Kan de Minister nu mededeelen, wat de regee- ring van het plan-Westhoff overneemt? De tewerkstelling, eerst leniging van de werk loosheid, zal nu bestrijding van de werk loosheid worden. Hoe zal deze omzetting plaats hebben? wordt de tewerkstelling normaal? Kan de werkweek op 40 uur ge steld worden? Waarom h.eeft de minister geen uitvoering gegeven aan zijn voorne mens ten aanzien van de kinderbijslagre geling bij de werkverschaffing? Het zijn de groote gezinnen met geringe inkomsten, die behoefte hebben aan deze regeling. Spr. heeft waardeering voor de maatre gelen van den Minister ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid genomen. Spr. is Griep Periodieke pijnen Koorts en Kiespijn Uw kennissen gebruiken ze reeds lang en hebben er baat bij. VERGEET VOORAL NIET ZE IN HUIS TE HALEN GROOT SUCCES VOOR DE HAAGSCHE POLITIE. Verschillende arrestaties in verband met groote inbraken. In aansluiting aan hetgeen onder Gem. Ber. is gemeld omtrent de arrestatie van een man in de Parkstraat te 's-Gravenhage heeft inspecteur van Looy van de Haagsche politie hedenmiddag om half een de vol gende mededeelingen aan de pers ver strekt. In verband met verschillende belangrijke inbraken in juwelierszaken, die de laat ste maanden in Den Haag zSjn gepleegd, heeft de politie een naarstig onderzoek in gesteld, dat zich niet bepaalde tot Den Haag en andere gemeenten des lands maar zich ook uitstrekte tot diep in het buiten land. Zoo heeft de politie overleg gepleegd met de corpsen in steden als Londen, Brus sel en Parijs en aanvankelijk heeft dit overleg geen resultaat gehad. Hoe nauw keurig de Haagsche politie hierbij te werk ging blijkt uit het volgende voorbeeld. Eenige maanden geleden deelde de politie te Brussel telefonisch aan de Haagsche po litie mede, dat iemand per vliegtuig uit Brussel naar Londen was vertrokken, die een belangrijke partij juweelen bij zich had. Onmiddellijk waarschuwde de Haag sche politie Scotland Yard met het ver zoek den man bij aankomst te Croydon te arresteeren. Hij bleek een bonafide hande laar te zijn, zoodat deze arrestatie geen licht bracht in de verschillende belangrij ke onopgehelderde Haagsche inbraken. Daarna is een langdurig onderzoek inge steld te Parijs, waarheen zich omstreeks Kerstmis verschillende bekende Haagsche inbrekers hadden begeven. In samenwer king met de Sureté te Parijs is een razzia gehouden in Montmartre, waarbij verschil lende bekende ledèn van het Parijsche in brekersgilde gearresteerd zijn en per ar restantenwagen naar het hoofdbureau van de Sureté zijn vervoerd. Onder de arres tanten was een bekend Parijsche souteneur, die ten tijde van de inbraken in Den Haag in deze stad verbleef. De man was vier maal uitgewezen. Ook deze arrestatie bracht geen licht in de Haagsche zaken. In Brussel en Antwer pen heeft de Haagsche politie vertegen woordigd door eenige rechercheurs van den justitioneelen dienst dagen en nachten ge werkt om verdachten te schaduwen. De hoofdpersonen van dit uitgebreide onder zoek waren de heeren C. A. Struick, inspec- teui van de recherche en de rechercheur J. C Oubuysen, die maanden lang dag en nacht op het pad zijn geweest, Al dit werk had geen resultaat en toen heeft de hoofd commissaris van politie de heer N. G. van der Mey zich persoonlijk met het onderzoek belast. Het gevolg van dit ingrijpen van den Haagschen hoofdcommissaris was, dat nieuwe methoden van onderzoek werden gevolgd en dat andere personen dan tot dus verre met het recherchewerk werden be last. Ongeveer 2 maanden geleden (midden Januari) kwam in Den Haag in een van de groote hotels een Engelschman aan op wien Scotland Yard de bijzondere aan dacht van de Haagsche politie had geves tigd. Deze man bleef hier twee dagen en werd dag en nacht geschaduwd door re chercheurs van de Haagsche politie. Bij dat schaduwen bleek, dat de man eenmaal con tact heeft gehad met twee bekende inbre kers en dit feit was voor de Haagsche po litie aanleiding om de gangen van deze twee inbrekers dag en nacht na te gaan. Het waren de heeren Struick en Ophuysen, die speciaal belast waren met het schaduwen van deze twee inbrekers. /an meening, dat de commissies ten deze te traag te werken. Tot slot behandelt spr. de ordening van de bedrijfsorganisaties. Hij bepleit een or gaan voor ieder bedrijf. Parlement en re geering moeten op den duur bevoegdheden overdragen op lagere organen met publiek rechtelijke bevoegdheden, b.v. bedrijf schappen. De regeering moet dezen gang van zaken bevorderen. De omstandigheden zijn nog niet rijp voor bedrijfsraden met verordenende bevoegdheid. Spr. betwist, dat de arbeiders er voor rijp zijn. evenals vele ondernemers. De voortbrenging is geen particuhere zaak. Spr. verdedigt voorts de actie voor een Nieuwe Gemeenschap". De heer VON BöNNINGHAUSEN (N. S. B wijst den minister op verontreiniging van de openbare wateren door afvalwater. Spr. eischt van de regeering onmiddellijk maatregelen tegen deze verontreinigingen. Naar sprekers meening kan het nog een tiental jaren duren eer de bedrijfsraden het geheele bedrijfsleven omvatten, Slechts op nationaal-sociaüstischen grondslag is juiste ordening van het bedrijfsleven mo gelijk, aldus spr. Als kern moet de onder- reming, niet het bedrijf gezien worden. Van medewerking van Nederlandsche werkgevers aan de z. g. „nieuwe gemeen schap" is niet veel gebleken. Toen de rechercheur Ophuysen van ochtend om kwart over negen door de Parkstraat liep, kwam hij een van de twee inbrekers tegen. De man was op de fiets en maakte een schichtigen in druk. De rechercheur meende, dat hij iets onder zijn jas verborg en dat was voor hem aanleiding den man staande te houden. De man bleek hier weinig voor de gevoelen en zou waarschijnlijk ontsnapt zijn, ware het niet, dat in specteur Struyck toevallig naderde. Toen de aangehoudene trachtte te ont snappen heeft inspecteur Struyck ter waarschuwing vier schoten in de lucht gelost. De inbreker, die de 35-jarige koopman J. D. bleek te zijn, liet zich na deze schoten van zijn fiets op straat vallen op den hoek van de Parkstraat en de Kazernestraat, vlak voor het ge bouw van het dagblad „Het Vader land". De twee politiemannen wierpen zich op hem en hebben hem naar het hoofdbureau van politie gebracht. Bij fouilleering werd op den man gevon den: 1. 9 platina-armbandhorloges met brillan- ten ingezet. 2. 3 partijen brillanten: bestaande uit een partij brillanten van 140 karaat, een partij zgn. rozen-brillanten van 40 karaat, waaronder zgn. baguets en een partij emeralden. Alle brillanten waren afkom stig van „uitgebroken goed". 3. Eenige staven en plakken goud, wegen de ongeveer 4 kilogram, ter waarde van ongeveer 4400. 4. Een paar brillanten oorringen en een brillanten stuk afkomstig van een collier. Het onderzoek ln deze zaak is nog in vol- heeft de Haagsche politie nog verschillen- Maandag, Propaganda-avond H.K.W. Spre kers de heer de Graaff uit A'dam en pater Tesser O.F.M., foyer van Hotel „Den Burcht", 8.30 uur. Maandag. R. K. Bakkerspatroonsver. „Sint Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel „Central", 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 4 tot en met Vrijdag 10 Maart a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. tt-n Dijk, Haven 18, tel. 85 en M. Boekwijt, Bieestraat 74, tel. 552. Te Oeggstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE ERWTENSOEP IN BLIK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden wederom erw tensoep in blik beschikbaar wordt gesteld aan werkloozen en armlastigen, die thans voor tomatensoep in blik in aanmerking komen. De erwtensoep is verkrijgbaar tegen af gifte van de daarvoor uitgereikte bons en. tegen betaling van 15 cent per blik. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. 289 len gang. In den loop van den ochtend de arrestaties verricht. Onder de arrestan ten is ook de tweede inbreker waarmede de Engelschman gedurende zijn twee- daagsche verblijf in den Haag contact heeft gehad. Nog niet opgehelderd is of de eerste arrestant de dader of de heler is van de op hem gevonden voorwerpen. Ook de herkomst van deze voorwerpen is nog niet vastgesteld. In hoofdzaak dankt de Haagsche politie dit succes aan het vele en onvermoeide werk van den inspecteur Struick en den rechercheur Ophuysen. Verder heeft hoofdinspecteur G. B. Bouwhof een werk zaam aandeel in het opsporingswerk gehad. PROF. D. VAN BLOM Een in memoriam Meer dan twee derde deel van zijn loven heeft Durk van Blom in Holland doorge bracht, en toch is hij steeds een echte Fries en Leeuwarder gebleven, aldus vangt een in memoriam aan, dat de heer C. B. Menalda den overledene wijdt in het Leeu warder Nieuwsblad. De schrijver vertelt dan nog verschillende bijzonderheden over Van Blom's afstamming en jeugd. Over diens betrekkingen met Ameland meldt hij: Zijn vacanties als student bracht hij ln Leeuwarden en in Drachten door, maar reeds in 1898 logeerde hij met een vriend in het logement „De Zwaan" te Hollum op Ameland. Brouwer's Antje, de vroriw van den logementhouder, verzorgde de jongelui uitstekend voor één gulden per dag, en hoewel er machtig veel was, dat hem naar Ameland trok en bleef trekken de eigenaardige rechtstoestanden en recnusgescniedenis, de bodemverdeeling, het markt-wezen, de ongerepte natuur, de verlatenheid van het eiland zal toch de vriendelijke ontvangst, die hem telkens weer "te beurt viel, waardoor hij zich als kind aan huis kon voelen, er ook toe heb ben bijgedragen, hem ieder jaar het eiland weer te doen opzoeken. De Van Blom's brachten de eerste dagen van hun vacanties te Nes door, waar de familie (Notaris) Poelstra geregeld ver bleef en togen vervolgens naar Hollum in 't Zwaantje. Met mijn vriend Knappe.rt heb ik hen daar bezocht en hen in actie gezien op zoek naar de vele merkwaardig heden, die Ameland nog altijd aanbood, ten huize van de eilanders of van den pastoor te Nes, geleerd beoefenaar van de geschiedenis van het eiland, levendig belangstellend in de talrijke procedures, waarvan weiderechten en domeinkwesties de inzet waren, en meermalen bezoeker van de jaariijxsche vergaderingen van het Friesch Genootschap te Leeuwarden. En ik geloof niet, dat na 1923 een jaar voor bij ging, waarin Van Blom met zijn vrouw met op Ameland kwam. Kort voordat hij zich in Leiden onder medische behandeling stelde( kwam hij van Ameland en Leeuwarder terug, want hij besloot die bezoeken aan Ameland en Terschelling, dat mede zijn belangstelling had, doorgaans met een verblijf in hotel de Nieuwe Doelen te Leeuwarden en be zocht van daaruit familie en kennissen in de stad. Dan kon men hem en zijn vrouw door de stad zien wandelen, hij 's morgens met een pijpje in den mond, vol aandacht voor de oude buurten, die hij als school jongen had leeren kennen, voor de ver anderingen, verbeteringen en uitbreidin gen, die sedert zijn laatste bezoek hadden plaats gehad en vol vreugde over het be houd van het stadsschoon, dat de verande ringen hadden overleefd. De schrijver vermeldt dan verder, dat prof. van Blom grooten lust heeft gehad zich na zyn emeritaat te Leeuwarden te gaan vestigen. Zoo zon hij op plannen om het huis van zijn vriend en clubgenoot dr. S. A. Waller Zeper, toen die was over leden, te koopen. Doch het plan kwam niet tot uitvoering. In Leeuwarden te wonen met zijn Friesch Genootschap, zijn Museumi zijn Provinciale, zijn Buma-, zijn stedelijke bibliotheeken, zijn Rijksarchief, dat zou zijn Otium zeldzaam hebben veraange naamd. Helaas dat dit leven zoo onver wachts werd afgesneden en dat aan al de toekomstverwachtingen zoo'n weemoedig einde kwam! Tenslotte wijst schr. nog op Van Blom's aanhankelijkheid aan kinderen. Want zoo vervolgt hij deze ernstige man had een kinderlijk gemoed, dat hem graag de nabijheid van kinderen deed zoeken en hem de geheel spontane genegenheid van kinderen bezorgde. Ze zochten hem en voelden zich bij hem terstond op hun ge mak. Werden wij, niet telkens weer ge troffen door zijn verteederende trouwhar tigheid, die men slechts met een onbe paald vertrouwen kon beantwoorden? Van geen nobele hoedanigheid was hij zoozeer de drager, het toonbeeld als van de goede trouw. De argeloosheid, de onbevangenheid, de afwezigheid van elk vertoon maakten hem tot een zeldzaam beminnelijk man, rechtschapen en betrouwbaar. Wanneer men hem ontmoette, werd het te meer be grijpelijk, dat ooit tot ouderen is gezegd: „Als gij niet wordt gelijk de kinderkens". FILMAVOND V.O.L.A. In den foyer van hotel „Den Burcht" waren de oud-leerlingen der Ambachts school bijeen gekomen voor een film avond, welke verzorgd werd door P.B.N.A. te Arnhem. Nadat de voorzitter de bij eenkomst geopend had werd eerst de film vertoond van het Panamakanaal. Vervolgens hield de heer Maas, leider van P.B.N.A. een korte causerie over: de sociale beteekenis van het schriftelijk on derwijs in Nederland. Na de pauze werd vertoond de bedrijfs film van P.B.N.A. Door deze film is een verhaal geweven van een jongen, Marra geheeten, wiens leven is nagegaan vanaf de schoolbanken, totdat hij, na het beha len van het diploma van het meergenoem de instituut, zich een goede positie in de maatschappij had verworven. Een groot gedeelte van deze film laat ons zien hoe de schriftelijke lessen van P.B.N.A. in Ne derland en ver daarbuiten, behandeld en verzonden worden. De voorzitter dankte den heer Maas voor het gebodene, wenscht te hem veel succes en w~' te de leden op vooral te denken aan de excursie naar de „Haagsche Courant''.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2