SPOORWEGWERKEN Het Blad Papier In den mist had voor New Jersey, op 4D K.M afstand van New York, een botsing pjaats tusschen het Duitsche schip „Wiegand" en het vracht schip „Lillian De .Lillian' werd ernstig beschadigd en zonk na ketelontploffing. Het zinkende vaartuig De kinderen van Joseph Kennedy, den Amenkaanschen gezant te Londen, bij hun vertrek uit de Engelsche hoofdstad naar Rome, waar zij met hun ouders de kroning van Z. H. Paus Pius XII zullen bijwonen Het van 1676 dateerende carillon in den St Laurens- ot Stadstoren te Weesp wordt thans grondig gerestaureerd, welke werkzaamheden geschieden onder toezieht van den bekenden beiaardier, den heer J. Vincent De derde en laatste baggermolen, voor Russische rekening te Sliedrecht gebouwd, heeft Donderdag op de Maas proefgevaren en zijn bagger- capaciteiten beproefd I Met behulp van een stoomhamer wordt een stalen walbeschoeiïng j in den grond geheid voor den bouw van het nieuwe spoorweg- i viaduct over de Leidschevaart te Utrecht FEUILLETON door W. WANIEK. (Nadruk verooaen). 15) En wie zegt u, dat die bede om hulp eerst den lOden November op papier werd gebracht? Maud Kandrun was, laten wij dit aannemen, van 5 tot 8 November bij de Stroller's in Weenen. Misschien heeft ze met 't echtpaar een ernstig geschil ge had, dat Streller noodzaakte, de vrijheid van het 'hem toevertrouwde meisje eenigermate te beperken. Misschien ook heeft hij dat met de beste bedoelingen ge daan, bijvoorbeeld om Maud een overijlden terugkeer naar haar oorspronkelijke woon plaats of wel een onvoorzichtig voortzet ten van de reis te beletten. De jonge dame, wier zenuwen heel zeker door den dood ha- rer ouders en van de lange reis v streek waren, heeft toen in haar opg.. onden- heid die regels geschreven en het blaadje papier op straat geworpen. Weet u hoe lang dat blaadje heeft rond gedwarreld, vóórdat het aan de voeten van dr. Kron- berg terechtkwam? 't Kan dagenlang een speelbal van den wind zyn geweest Roch zweeg. En toen, ging Kenton triomfantelijk voort, besloot juffrouw Kandrun, toch maar te vertrekken en het onnoozele blaadje pa pier, waar zij zelf misschien niet meer aan dacht, heeft later aanleiding gegeven tot allerlei fantastische vermoedens en veron derstellingen. Alles is mogelijk, beste Kenton; maar welke verklaring vindt u voor de zeer ver dachte houding van de Steller's? Wie weet, wat die menschen verder nog op hun kerfstok hebben! Misschien was hun uw belangstelling om een andere reden onaangenaam, en hebben zij zich daarom uit de voeten gemaakt. De dame, die u vandaag hebt gezien, is heel zeker juffrouw Kandrun. En waar was Fred Meingast van 5 tot 9 November? vroeg Roch. Hij is een degelijk zakenman en ik vermoed, dat hij van zijn verblijf in Euro pa gebruik heeft gemaakt om handelsken nissen te gaan bezoeken. Dit nu valt niet zoo gemakkelijk na te gaan Uit het door my ingesteld onderzoek is gebleken, dat hij in niet één der voor naamste steden bij de autoriteiten als vreemdeling is aangemeld. Hij heeft waarschijnlijk bij handels vrienden gelogeerd. Waarde heer Roch, ik vrees, dat u zich ten aanzien van dit geval vergist; trouwens een geval is 't zelfs niet. Roch glimlachte en gaf zijn collega fa miliair een paar tikjes op den schouder. En toch, beste Kenton, laat ik mij door uw argumenten niet bekeeren, verklaarde hij. 'n Fantast bent u altijd geweest! schertste de detective. Maar, alle gekheid op 'n stokje: ik heb middelerwijl ook niet stil gezeten.... -- Ik geloof niets van de heele zaak, maar 'n vriend van my is een goede ken nis van een ingenieur, die sinds vele jaren in de machinefabriek van John Green werkzaam is Uitstekend! dien man moet ik spre ken! riep Karl Roch. Dat had ik wel gedacht. En daar mijn vriend bijna iederen avond in een klein res taurant in Jersey City komt, zullen wij daarheen gaan. Zeer goed.... En hoe heet die inge nieur? Hij is een geboren Duitscher en draagt den eenvoudigen naam Paul Hofer. Ik behoef dus niet te praten in mijn schitterend Engelsch? Neen, maar in gesprek met mijn vriend Moonly, zult u het goed kunnen ge bruiken. De heeren gingen uit en werden door het overmatig drukke verkeer in Fulton Street om zoo te zeggen naar de halte van den onderaardschen spoorweg gestuwd. Op den duur zou ik niet gaarne te New-York wonen, zei Roch, toen zij einde lijk in den vollen trein zaten. Bij de overvaart van den-Hudson zult u beter op uw gemak zijn, beloofde Ken- ton. In New York is de mensch maar een zandkorrel, doch men wordt er gauw aan gewend. v De troebele golven van den Hudson wer den opgezweept door tallooze booten. Roch gevoelde zich als verdoofd door zooveel drukte en lawaai. In Jersey City aan land gestapt, legden zij te voet den weg af naar het kleine „Union"-restauranL De heer Moonly, Kenton's vriend, zat reeds in 'n gezellig hoekje, toen de twee detective's binnentraden. Zijn gladgeschoren, aangenaam gezicht, met de gryze oogen, die achter de groote, ronde glazen van een bril waren verbor gen, deed veeleer aan een geleerde, dan aan een gezeten eigenaar van een winkel in Jersey City denken. Het gesprek liep aanvankelijk over zeer -alledaagsche dingen. Daarna schilderde Roch den indruk, welke het reusachtige New-York op hem had gemaakt en Kenton vertelde 'n nieuw, interessant criminaliteits- geval. Na verloop van eenigen tijd trad een heer van middelbaren leeftijd het lokaal binnen. Moonly noodigde hem door een wenk aan hun tafel en stelde Roch zijn ver wachten vriend, den ingenieur Hofer voor. Roch bekeek den ingenieur met nieuwsgie rige belangstelling. Hofer was een flink gebouwd man, met een opvallend groot hoofd, dat door dicht, donkerblond haar als door manen was omlijst. Onder de bor stelige wenkbrauwen flikkerden groote blauwe oogen, welker uitdrukking vertrou wen en sympathie wekten, terwijl de vorm van den mond en de nog al breede, hoe kige kin van buitengewone energie getuig den. Kenton wist het gesprek behendig te brengen op de kolossale ontwikkeling van het machine-bedrijf in de Vereenigde Sta ten, en meer in het bijzonder op de instal laties van John Green in Jersey City. Zou ik ze niet eens kunnen bezichti gen, vroeg Roch. Vroeger zou ik voor u gemakkelijk toe gang hebben verkregen, antwoordde de ingenieur, maar nu zal het, naar is vrees, bezwaarlijk gaan. Zoo! En waarom? Sinds de heer Meingast de leiding van de fabrieken heeft overgenomen, is men in dat opzicht zeer streng geworden. Meingast.... is dat de nieuwe eige naar? Neen, de fabrieken behooren nog steeds aan John Green. Doch na den dood van zijn eenigen zoon heeft hij zich bijna geheel teruggetrokken uit de zaken en laat alles over aan zijn neef, mijnheer Mein gast. Dat overly den moet een verschrikke lijke slag voor den ouden heer zijn ge weest. Dat begrijpt u en ook voor mij: ik heb in Percy Green mijn besten vriend ver loren. Waaraan is de jonge man gestorven? Zijn dood is nooit volkomen opgehel derd geweest. Zonderlinghier in New-York? Neen, Percy had met eenige vrienden een jachtpartij naar de Andirondack Moun- tans ondernomen. Ik moest hem vergezel len, maar werd op het laatste oogenblik door dringende bezigheden verhinderd. Ik zal het nooit vergeten En daar is hij plotseling overleden? Ja, plotseling, in 't jachthuis, dat de heer Green in de nabijheid van Tawahus bezat. Heel den dag had Percy met zijn vrienden rondgezworven in het woud, en na in vroolijke stemming het avondmaal te hebben gebruikt, had hij zich ter ruste begeven. Den volgenden morgen vond men hem dood in zijn bed.... Misschien een beroerte? Dat kan ik niet aannemen. Percy was door en door gezond. Hij leidde een zeer geregeld leven en had stalen zenu wen. Men heeft toch een geneeskundig on derzoek ingesteld? Natuurlijk, hier in New-York, en dat onderzoek werd door specialisten van den eersten rang gedaan, zonder -esultaat (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12