RIJNSTREEK Burgerlijke Stand Letteren Kunst Laatste berichten MARKTBERICHTEN WOENSDAG 8 MAART 1939 m IJFWCHF COIïRAh* EERSTE BLAD - PAG. 3 VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER Leidsche Instrumentmakersschool. In de gisteravond gehouden algeemeene ledenvergadering, van bovengenoemde vereeniging bracht de secretaris, dr. C. A. Crommelin, verslag uit over het afgeloo- pen jaar. Wij ontleenen hieraan het volgende: Het aantal leden der Vereeniging on derging een vermindering door bedanken van 31 leden, 18 nieuwe leden traden toe zoodat het aantal op 31 December 1938 be droeg 264. Het bestuur was na de alg. vergadering van vorig jaar aldus samengesteld: prof. dr. W. J. de Haas, voor zitter; prof. dr. W. H. Keesom, onder-voorz.; dr. C. A. Crommelin, wnd. secretaris-penningmees ter; mr. P. J. Idenburg; dr. E. Oosterhuis; G E. E. Kuijntjes; prof. dr. M. de Haas. Den 28sten Maart werd een buitenge wone ledenvergadering gehouden. In de bestuursvergadering van 9 Februari was namelijk dr. C. A. Crommelin met ingang van 1 Januari 1938 tot Directeur der Leid sche Instrumentmakersschool benoemd; aangezien deze functie niet met het be stuurslidmaatschap v'ereenigbaar is, moest in zijn plaats een nieuwe secretaris-pen ningmeester benoemd worden. In de alge- meene ledenvergadering van 22 Februari bad deze benoeming nog niet kunnen ge- ichieden, aangezien de goedkeuring der regeering op de benoeming van dr. Crom melin tot directeur der school toen nog niet had plaatsgevonden. In de bovenge noemde buitengewone ledenvergadering werd met algemeene stemmen dr. H. B. G. Casimir tot secretaris-penningmeester be noemd. Het beheer der geldmiddelen eischte bij zondere voorzichtigheid en zorg. Een ver meerdering der inkomsten werd verkre gen, door evenals het vorige jaar zoowel van de deelnemers aan de examens als van die aan dg vacantiecursussen een bij drage van 10 te vorderen, en door ver koop van examenwerkstukken. Voor de practische opleiding zorgden de ambtenaren van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, n.L de heeren G. J. Flim en H. J. Wismeier voor het instrumentma ken, H. Kuipers voor het glasblazen, L. Ouwerkerk, A. Ouwerkerk en H. Th. van der Starre voor het amanuensisvak, en J. F. Groen voor het smeden en bankwerken en het electrisch bedrijf; zij allen genoten een toelage uit de kas der vereeniging. Voorts waren de heeren P. J. van der Baan en L. W. Muller als leeraren in het instrumentmaken, A. R. B. Gerritse als leeraar in het glasblazen en G. H. A. W. Hampe als leeraar in het glasslij pen, uit sluitend voor rekening der vereeniging werkzaam. He taantal leerlingen bedroeg bij den aanvang des jaars 74. Gedurende het jaar 1938 verlieten ons 14 leerlingen. Twee werden geplaatst als instrumentmaker bij de K.L.M., Schiphol, één als tijdelijk ama nuensis aan het gymnasium te Leiden, één als instrumentmaker bij de P.T.T. te Nij megen, één als laborant (onderzoek smeer middelen) bij de Bataafsche Petroleum Mij. te Amsterdam, twee als instrument maker aan het Laboratorium voor Phy- sische Strijdmiddelen te Waalsdorp, één als vertegenwoordiger van de Instrumen- tenhandel N.V. dr. D. H. Cocheret te Arn hem; één als glasblazer bij de Ned. Gist en Spiritusfabrieken te Delft, één ging te rug naar Montréai, vanwaar hij een jaar naar Leiden was gedetacheerd, als in strumentmaker naar het Scheikundig La boratorium te Delft, één als glasslijper (technicus 2de klasse) naar het Laborato rium voor Technische Physica te Delft, één vertrok met het doel een werkkring* aan een Duitsche electro-technische fa briek te vinden, één tenslotte verliet de school om zijn militairen dienstplicht te gaan vervullen. Toegelaten werden 20 leerlingen, ko mende van de Ambachtsscholen te Amers foort, Delft, Deventer, Den Haag, Leiden, Meppel, Tiel, Scheveningen, Wageningen en Rotterdam. In September werden wederom als naar gewoonte de practische instrumentmakers examens afgenomen. Deelgenomen werd: door 36 candidaten aan het examen voor leerling-instrumentmaker; door 8 cand. aan het examen voor gezel-instrumentmaker; 13 leerling-glasblazer; 3 gezel-glasblazer; 1 meester-glasblazer; 2 leerling-glasslij per. De aantallen der geslaagden van deze 6 groepen waren respectievelijk: 21, 6, 11, 3, 0, 2. De nieuwe werkplaats Met den bouw der nieuwe werkplaats op den hoek van het Rapenburg en de Nieuw- steeg werd in de eerste dagen van Januari begonnen. De kap was den 6den Mei ge reed, zoodat op dien datum in tegenwoor digheid van den voorzitter, den ondervoor zitter, den directeur en vele leeraren en leerlingen de vlag geheschen kon worden. De bouw kwam omstreeks half Juli ge reed; de plannen hiervoor zijn vervaardigd door den heer ir.. R. C. Versteeg te 's Gra- vijhage; de uitvoering ervan berustte bij de firma B. J. Buurman en Zoon, te Lei den, terwijl het dagelijksch toezicht van wege de Vereeniigng door den heer A. We ber werd uitgeoefend, een en ander tot volle tevredenheid van het bestuur. Van dit gebouw, dat twee verdiepingen bevat, zal voorloopig slechts die van den beganen grond worden betrokken. De bo venverdieping blijft in reserve voor ver dere uitbreiding. Ten aanzien van de architectuur van het nieuwe gebouw, werd de eisch gesteld, dat deze lij het straatwandrythme van het oude Rapenburg zou aansluiten in den zelfden geest, als dit bij het nieuwgebouwd hofje tegenover de school het geval is. In de eerste plaats is daartoe de goot op dezelfde hoogte gehouden als het bo vengenoemd hofje, terwijl verder bij de indeeling van den voorgevel eenigszins rekening werd gehouden met de gemiddel de gevelbreedte van de groote en deftige woningen aan het Rapenburg. Dank zij deze overweging ontstond de geleding van den voorgevel: een breede, hooge midden partij (waarvan de diepte echter ten aan zien van de breedte overheerscht), ge flankeerd door twee smalle en lagere zij gedeelten. De zijgevel ligt aan de Nieuw- steeg, met vrij smalle perceelen en eenvou dige topgevels. Dien overeenkomstig ver toont de zijgevel twee smalle topgevels, verbonden door de groote overkapping van het werklokaal in het midden. Deze oplossing schept tevens de gelegenheid om het groote lokaal boven van staand licht in de kopwanden te voorzien. De achtergevel daalt af naar den tuin, waar, ter weerszijden van een verdiept middengedeelte, twee met pannen gedekte fietsenbergplaatsen, ter halverhoogte ach ter een ligusterhaag verscholen, een onop vallende plaats gevonden hebben. Een muurtje van oude steen om een zonnewij zer, een ruwe bank van een op de bouw plaats gevonden zerk van roode zand steen, en verder bloemen, heesters, enz. voltooien het genoeglijk gehee*. De plattegrond van het gebuuw volgt de schuine begrenzingen van het grond stuk, waardoor terrein verlies werd voor komen. De indeeling van den plattegrond is eenvoudig: er is slechts één groot lokaal, dat als werkplaats voor plm. 25 leerlin gen zal dienen, waaromtheen zich de ne- ventuinen groeneeren, als een smidse en een klein werklokaal aan den eenen kant, terwijl aan de andere zijde een garderobe en een waschlokaal gelegen zijn. In het groote lokaal is een kantoortje voor den meester der werkplaats ingericht, dat te vens dient voor de reguleering van electrii- sche meetinstrumenten. Door middel van ingeblazen stofvrije en voor-verwarmde lucht kan in dit vertrekje een overdruk t.o.v. het aangrenzende werklokaal worden gehandhaafd, zoodat geen ijzerstofjes uit de werkruimte verstorend op de fijne ge magnetiseerde onderdeelen der meetinstru menten kunnen inwerken. Op de verdie ping herhaalt zich ongeveer dezelfde in deeling. De steen is roode zandvorm steen, de houten kozijhen zijn crème, de ramen wit geverfd. Het gebouw werd af gedekt met blauwe Oud-Hollandsche pan- nen, het eenige model dat. dank zij de geerende kopeinden, kon worden toege past. De draaibanken en verdere machines voor metaalbewerking zijn thans nage noeg alle besteld, doch de levertijden zijn over het algemeen lang, zoodat de werk plaats in 1938 nog niet in gebruik kon wor den genomen. Naar wij vertrouwen, zal dit in het najaar van 1939 kunnen geschie den. Ook in 1938 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium toebehoorende toe stellen en instrumenten verricht, die van wege de daaraan verbonden moeilijkheden nergens elders in ons land konden worden uitgevoerd. In het bijzonder geschiedde dit ten dienste van openbare instellingen en steeds alleen in zulke gevallen, waarbij deze werkzaamheden buitengewone moei lijkheden opleverden en van concurrentie met de Nederlandsche industrie geen spra ke kon zijn. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de plaat0 van den heer mr. P. J. Idenburg, die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen de heer A. van Hoog straten. Na de pauze hield prof. dr. J. M. Bur gers uit Delft een voordracht over: „Instru menten en hulpmiddelen voor aërodyna misch onderzoek". EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per min., afgeno men dor den Alg. Stenografenbond, slaag den: mej. J. H. M. Klinker, Oegstgeest. Voor kantoorstenograaf in de Fransche taal: mej. C. M. Zandee. Voor Kantoorstenograaf in de Ned. taal: mej. P. H. A. Hogendoorn en de heer E. Barnard, Katwijk aan Zee. Voor machineschrijven didoma B (ten minste 120 regels pet uur): de dames J. C. Bonnet, E. Develing, J. Hartelust, G. v. Leeuwen, E. Luytjes, Voorschoten, A. C. G. Pellekoorne, W. F. Perquin, W. F. Splinter, J. G. Stikvoort, W. Wiggers en de heeren W. A. Bodewes, J. Bonte, W. Driessen, J. C. v. Duijn, F. J. T. M. Filbry, J. de Geus, N. v. Groen in gen, J. de Groot, T. L. v. Kampen, H. Kreft, Oegstgeest, P. Mazurel, D. Meirink, Rijnsburg, D. v. d. Niet, Noordwijk aan Zee, C. L. Riemens, C. A. Verstraaten. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3, alhier. STILLE OMGANG De leden worden eraan herinnerd, dat hedenavond voor het laatst, gelegenheid bestaat tot het afhalen van spoorkaarten en wel van 89 uur in de Romanus-zaal achter de Hartebrugskerk. Ook nieuwe leden kunnen zich daar aan melden. DE AUTOMATISCHE VERKEERS- SEINEN Naar wij vernemen zal de automatische verkeerssein-installatie op het kruispunt BreestraatNoordeinde en Kort Rapen burgRapenburg a.s. Maandag in werking worden gesteld. - Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. 6477. N.V. Technisch Bu reau Jan Mulder. Leiden, Langebrug 8a. Uittr. Pres. Comm. (wnd. dir.): W. de Clercq, Noordwijk, d.d. 17 Aug. 1938. VOLKSBONDNIEUWS. Soc. Recollectie. Morgen, Donderdagavond te 9.15 uur worden de resp. bestuursleden der Vakor ganisaties in de St. Lodewijkskerk ver wacht, waar een Sociale Recollectie zal worden gehouden. Alle opkomst gevraagd en gewenscht! VEILING COLLECTIE PROF. MR. D. VAN BLOM. De bekende bibliotheek, nagelaten door pref. mr. D. van Blom alhier, zal in de tweede helft van Mei verkocht worden bij Burgeisdijk en Niermans, Templum Salo- Deze veiling zal zoowel bij economen, sta tistici, juristen als bij historici groote be- langs elling wekken. Een dergelijke collec tie is sinds jaren niet onder den hamer ge komen BEGRAFENIS L. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van den H. Leonardus Portu Mauritio aan den Haagweg de uitvaartdienst plaats voor de zielerust van wijlen den heer L. A. van Berge Henegouwen, die j.l. Zondag op 81 jarigen leeftijd te Wateringen over leed. De overledene was het oudste lid der Leidsche Burgerwacht. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den weleerw. pater G. Dolle O.F.M. Om 10 uur vond onder groote belangstel ling op de begraafplaats aan de Zijlpoort de teraardebestelling plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op overste M. v. Mens, Commandant van de Leidsche Burgerwacht, den heer F. v. d. Mark Fzn.. oudste commandant van de patrouille, waarvan de overledene deel heeft uitge maakt. Een 8-tal leden van de Leidsche Burger wacht fungeerde als slippendragers. Het ge heel stond onder leiding van den comman dant der mobile garde, den heer J. H. v. Staveren, alhier. Een krans van de Leid sche Burgerwacht dekte de kist. Een zoon van den overledene, de heer P. van Berge Henegouwen, dankte allen aanwezigen voor dc betoonde belangstelling en in het bij zonder de Leidsche Burgerwacht voor haar tegenwoordigheid. Op zyn verzoek is eervol ontslag ver leend aan den heer ir. G. L. Driessen, oud directeur van gemeentewerken alhier als lid van het hoofdstèmbureau voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in den kieskring VII, met dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten en is bij voormeld hoofdstembureau benoemd tot lid de heer D. L. Landman, architect alhier. Het overzicht der vervoersopbrengst van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-maat schappij N.V. gedurende Februari 1939 (on gecontroleerd) geeft de volgende cijfers: totaal-opbrengst ƒ1939 ƒ209.929, 1938: 223.802. Een stem uit Ter Aar. Over de tuinbouwsteun. Men meldt ons uit Ter Aar: Na eerst met huivering een kort bericht gelezen te hebben over de extra-uitkee- ring is dan vandaag bedoelde uitkeering afgekomen en bij een vluchtige beschou wing moeten wij terstond verklaren, dat zij voor Ter Aar en omgeving zeker van eenige beteekenis is, nu de toeslag op snijboonen over 1937 20 ets per zak be draagt, terwyl de steun op augurken niet onbelangrijk mag genoemd worden. Het jaar 1937 mag zeker als een nor maal jaar beschouwd worden wat betreft de oogst, al zij vermeld, dat enkele tuin ders toch tegenslag hadden. Nog niet pre cies wetende het totaal bedrag, dat de vei ling van Ter Aar zal ontvangen, kan toch uit de voorloopige berekeningen worden geconstateerd, dat het een van de groot ste uitkeeringen zal zijn, die de veiling heeft verricht. Een woord van dank moeten wij op de eerste plaats brengen aan den Minister voor deze beschikking, maar direct moet een woord van hulde volgen aan de orga nisaties en aan de veilingen, die zorgden voor een uitgebreid cijfer-materiaal. Extra dank aan den L. T. B. Immers, wij, die van nabij bekend zijn met de pogingen van de plaatselijke afdeeling terloops zij opgemerkt, dat het kring-verband in deze actie niet het sterkste was weten wat er te doen geweest is, en dan zal men respect moeten hebben voor de taaie vol harding, waarbij zij telkenmale den nood van deze streek kenbaar maakten bij de instanties te Den Haag. Het is geen wonder, dat zij door het lang uitblijven van resultaten den moed bijna zouden gaan verliezen. Alleen met ijzeren wil, gesteund door het Hoofdbe stuur en het actief Kamerlid Van der Weijden gingen zij onverdroten voort. Met succes. Voor het bestuur moge het een voldoe ning zijn en voor de leden een stimulans, dat zij steeds trouw achter hun voorman nen blijven staan. Voor de zooveelste maa1 is bewezen, dat de L. T. B. een organisatie is, die opkomt voor d_ belangen van do tuinders. LEIDEN Geboren: Geertruida Maria Lucia d. van H. F. A. M. Walenkamp en L. A. A. Koch Elisabeth Petronella Maria d. van H M. Montanus en A. A. Rauckes. Overleden: A. M .H. ter Linden vr. 80 j. D. Beij wedn. 74 j. Het Schild Apologetisch Maand schrift Uitg. der A.V. Petrus Canisius. Korte artikeltjes, welke in een paar blad zijden een bepaald punt behandelen en een afgerond geheel vormen, hebben onge twijfeld hun waarde. Maar het nut van vervolgartikelen in een tijdschrift, dat een trouwen lezerskring heeft, is evenmin te onderschatten. Men bewaart n.l. de afle veringen en heeft dan een verhandeling over het een of andere interessante onder werp, welke dit onderwerp tot in de fines ses heeft uitgewerkt. Verondersteld wordt dan vanzelfsprekend, dat de lezers voldoen de belangstelling voor het onderwerp heb ben, om de afleveringen op te sparen en daarna nog eens de geheele verhandeling achter elkaar te lezen. Met de serie artikelen over Huwelijks processen. welke prof. dr. L. Bender in het Schild schrijft, zal dat ongetwijfeld het geval zijn, daar het hier gaat over een ma terie, waarover veel misverstand en on wetendheid bestaat, ofschoon zij de nieuws gierigheid toch in hooge mate moet trek ken. In de Maart-aflevering van het Schild, welke wij thans voor ons hebben, wordt de gang van het ongeldigheidsproces uitvoerig beschreven en o.a. afgerekend met het fabeltje, dat het geld in deze processen een belangrijke rol zou spelen. Een ander vervolgartikel is van de hand van pater A. W. ter Maat O.P. over het Levend gezag en de Bijbel, waarvan thans het zesde vervolg is versohenen. J. Lam- mertse Lz. is eveneens aan een dergelijke serie bezig en wel over Kunst en Religie. Pater Landelicus O. M. Cap. heeft een meditatie geschreven over Christus' liefde, welke alle menschen omvat, terwijl pater A. v. Dieren O.P. den apologeet Alber- dingh Thijm nog eens in de herinnering terugroept. Vijftig jaren zijn alweer ver vlogen sinds zijn dood, maar zijn eere naam „de Roomsche Thijm" is nog niet vergeten. In de rubriek „Op den Uitkijk" treffen wij o.a. een stukje aan over de toekomst van de Protestanten in Oostenrijk. Het zeer onnationale „Nationale Dagblad" heeft on langs bij de „Anschluss" gejuicht, dat de Oostenrijksche protestanten thans voor het eerst geestelijke vrijheid verkrijgen sinds 1517. J. Lammertse Lz. voert daar tegen aan, dat de Oostenrijksche protes tanten in Oostenrijk zelf, dat heel anders inzien en erover klagen, dat het nu heele- maal gedaan is met hun geestelijke vrij heid. Binnenland BELASTINGPLANNEN THANS BIJ DEN RAAD VAN STATE. Naar wij vernemen heeft het complex van belastingvoorstellen (waartoe o. m. de nationale inkomsten- en winstbelasting en de herziening van eenige accijnzen behoort) dat in de millioenenota voor het eerst door den Minister van Financiën is aangekon digd, het departement verlaten. De ont werpen berusten thans bij den Raad van State. VERSTORING VAN NEO- MALTHUSIAANSCHE VERGADERING. De kantonrechter te Arnhem, mr. G. J. van Brakel, heeft heden schriftelijk von nis gewezen in de zaak tegen een viertal R. K. studenten, nl. den 20-jarigen H. J. van L., den 23-jarigen R. C. J. M. R., bei den uit Nijmegen, den 25-jarigen G. W. A. M. V. uit Arnhem en den 25-jarigen P. J. H. C. uit Wageningen, die op 17 November van het vorige jaar te Arnhem een bij eenkomst van den Neo-Malthusiaanschen Bor.d hadden verstoord. Na een inleiding van dr. Tuyt, waren zij opgestaan en hadden geroepen: „Er uit met de vuile Tuyt". Verd. V. had ook ge roepen: „Zóó tracht men ons volk te beder ven". De ambtenaar van het O. M., mr. dr. J. C. Maris, die het optreden van deze jon gelui buitengewoon ergerlijk vond, eischte dï veroordeeling van ieder der vier ver dachten tot 15 gulden boete, subs, tien da gen hechtenis. De student R. C. J. M. R. werd veroordeeld tot vijftien gulden boete, subsidiair zes dagen hechtenis, G. W. A. M. V. eveneens tot vijftien gulden boete, subsidiair zes dagen hechtenis, H J. van L. tot tien gulden boete, subs, vijf dagen hechtenis en P. J. H. C. werd vrijgesproken. De kantonrechter overwoog in zijn ver- oordeelend vonnis ten aanzien van de drie verdachten o. m., dat uit de getuigenver klaringen is komen vast te staan, dat de verdachten tijdens de bijeenkomst door het roepen de goeue orde van de vergadering hebben verstoord en zij derhalve strafbaar zijn. Ten aanzien van verdachte C. overwoog de kantonrechter, dat het ten laste gelegde feit niet wettig en overtuigend is bewezen, dat echter de verdachte uit de thans te ge- Gemeentel. Aankondigingen UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat op 17 Maart 1939, des voormiddag 11 uur, in een der vertrekken van het Gemeentehuls zal worden overgegaan tot uitloting van de achter de navolgende obligatieleeningen vermelde bedragen: 3 obligatieleening van 1896 groot 1.069.000: 16.000; 3H obligatieleening van 1904 groot 500.000: 10.000; 3 yt obligatieleening van 1938, groot 1.000.000: 34.000. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN,, Secretaris. Leiden, 8 Maart 1939. 349 ven vrijspraak niet de overtuiging moet putten, dat het geoorloofd zou zijn door eenigerlei protest een bijeenkomst van andersdenkenden te verstoren, integendeel, het enkel tot de taak der daarmede belaste o/erheids-organen behoort om te waken voor de openbare zedelijkheid. DE R.-K. VERKENNERS NAAR ROME. Naar wij vernemen zullen met Paschen 1940 de Nederlandsche R. K. Verkenners 'n pelgrimstocht naar de Eeuwige Stad ma ken. Aan deze pelgrimstocht naar Rome zul len ook de R.-K. Verkenners uit België en Frankrijk deelnemen. Alle landen waar katholieke Verkenners zijn, zullen delegaties naar Rome afvaardi gen. Men verwacht in het bijzonder een groote deelname uit Zuid-Amerika, waar de R. K. Verkennersbeweging sterk groeiende is. BURGEMEESTERS. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester: der gemeenten Maarssen en Maarsseveen: Mr. J. van Haselen; der gemeente Ouder-Amstel: G. F. M. baron van Voorst tot Voorst. DISTILLEERTOESTEL IN BESLAG GENOMEN Gisterennacht hebben ambtenaren van de accijnzen met medewerking van de politie der gemeenten Vlaardingen en Vlaardin- ger-Ambacht een inval gedaan in de wo ning van A. M. aan het Emous te Vlaar- dinger-Ambacht, waar zij een volledig distilleertoestel in beslag hebben genomen en waar tevens een hoeveelheid jenever en beslag werd aangetroffen. In verband hiermede is nog een tweede persoon aangehouden en wel v. d. W. uit Vlaardingen, die hieraan ook schuldig is. daar het toestel eenigen tijd in zijn woning heeft gestaan en ook daar gewerkt heeft. Bij A. M. is het reeds voor de tweede keer binnen een jaar dat een distilleertoestel in zijn woning in beslag is genomen. DE SCHIETPARTIJ TE HOENSBROEK Een der slachtoffers overleden De 58-jarige H. J. Duyzings, die Dins dagochtend in alle vroegte bij de schiet partij te Hoensbroek zeer ernstig werd ge wond, is in den loop van Dinsdagavond in het St. Jozephziekenhuis te Heerlen over leden. De toestand van zijn zoon Frans is naar wij heden vernemen, hoewel ernstig, naar omstandigheden redelijk, terwijl de derde gewonde Ruyters, een zwager van den ver- slagene het iets beter maakt. Het schijnt, dat zijn hersenen zijn geraakt. Bierman, die in het geheel geen berouw toont over zijn daad is vanochtend naar Maastricht overgebracht, waar hij ter be schikking van den officier van Justitie is gesteld. Gisteren heeft het parket van de recht bank te Maastricht in gezelschap van den burgemeester van Hoensbroek en een in specteur van politie, een diepgaand onder zoek ingesteld. AMSTERDAM, 8 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 251 vette kalveren 6468, 5462, en 4050 cent per kg slachtgewicht; 179 nuchtere kalveren 47 per stuk; Varkens: vleeschvarkens wegende van 90110 kg. 5657 cent, zwa re 5556 cent en vette 5455 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon ge slachte runderen uit Denemarken. WOERDEN, 8 Maart. Kaas. Aanvoer 25 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 2526, 2e kwal. 2324.50 per kg. Han del matig. VOORSCHOTEN, 7 Maart. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 3.303.90, eenden eieren 2.402.60 per 100 stuks, eenden 5055 cent, konijnen 5090 cent per stuk; zoetekaas per kg. 5256 cent, Leidsche kaas 4044 cent per kig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.825 Berlijn 75.45 Parijs 4.987 Brussel 31.66 Zwitserland 42.77 Kopenhagen 39.44 Stockholm 45 47 Oslo 44.37 New Vork 1.881 Praag 6.44

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3