AAN ONZE ABONNE'S RECHTZAKEN WOENSDAG 8 MAART 1939 OF. IF.'WHF rnitRANT VIERDE BLAD - PAG. 12 HAAGSCH GERECHTSHOF TREEDT STRENG TEGEN INBREKERS OP. Ondanks ontkentenissen, straffen in hooger beroep verzwaard. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden ochtend arrest gewezen tegen drie ver dachten, die voor de rechtbank hier ter stede wegens inbraak en poging tot in braak terecht hebben gestaan en die in hooger beroep zijn gekomen, omdat zij het hun ten laste gelegde ontkenden. In alle drie gevallen heeft het Hof de straffen aanmerkelijk verzwaard, o.m. overwegende, dat de algemeene preventie 'een streng optreden tegen inbrekers in Den Haag vordert. Het eerste geval betrof een meubelma ker, die op heeterdaad gesnapt werd, toen hij zich verdacht ophield in den tuin van' een woning aan den Haagweg te Rijswijk. In het huis bleek een en ander overhoop te zijn gehaald, doch verdachte ontkende, dat hij binnen is geweest. Hij zou alleen maar in den tuin op den uitnijk hebben gestaan, zich dus niet aan poging tot in braak hebben schuldig gemaakt. De recht bank veroordeelde hem niettemin tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den, welke straf het Gerechtshof verzwaar de tot drie jaar. Het andere geval betrof de inbraak, op 17 Juli van het vorig jaar gepleegd, in het kantoor van de Haagsche ziekenkas aan de Lange Beestenmarkt 192, te Den Haag. Hiervoor hebben terecht gestaan de 28- jarige chauffeur H. J. C. H. en de 30-jarige varensgezel G. P. J. S., die ondanks hun ontkentenis door de Haagsche Rechtbank tot ieder drie jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld. Ook in hooger beroep ontkenden zij. Het Gerechtshof verklaarde beiden even wel aan het hun ten laste gelegde schuldig en legde ieder een gevangenisstraf van vier jaar op. INBRAKEN IN FRIESLAND. Eveneens zware straffen. Vandaag zijn de 28-jarige K. en diens neef, de 24-jarige K., beiden uit Franeker, door de rechtbank te Leeuwarden ieder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf in verband met talrijke inbraken in het Noorden en Westen van Friesland. De eisch luidde voor beiden zes jaar gevange nisstraf. BELEEDIGING VAN HET HOOFD VAN EEN BEVRIEND EN STAAT. De rechtbank veroordeelde een colpor teur wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat tot vijf en twintig gulden boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand. POGING TOT MOORD. Wegens poging tot moord op zijn meisje, dat hij op St. Nicolaasavond na afloop van een danspartij door een messteek ernstig verwondde heeft de rechtbank te Leeuwar den den 19-jarigen boerenknecht P. L. uit Wartena veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf. De eisch luidde tien jaar ge vangenisstraf. OPLICHTING. De rechtbank veroordeelde een man. die zich bezig hield met oplichting doordat hij voorgaf te komen namens een vereeniging voor werkverschaffing aan blinden. Hij inde kwitanties en stak hett geld in eigen zak. De rechtbank legde hem conform den eisch een gevangenisstraf op van drie jaar met aftrek van de voorloopige hech tenis. OPTICIëN VEROORDEELD. Wegens gebruik van refractometer. Voor den Haagschen kantonrechter stond terecht een 32-jarige opticiën uit Voorburg, die blijkens de dagvaarding een bediende, die niet toegelaten was tot de uitoefening van de geneeskunde, dat beroep buiten noodzaak als bedrijf heeft doen uitoefenen. Deze bediende had n.l. op 19 October van het vorige jaar de oogen van een dame in den brillenwinkel van verd. met den z.g. refractometer doen onderzoeken, tegen betaling van 2.50. Verd. had deze over treding uitgelokt door zijn bediende daar toe in de gelegenheid te stellen en de mid delen te verschaffen. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat er was afgesproken, dat er 2.50 betaald zou worden, indien de dame zich geen bril aan schafte. Dit bedrag was een z.g. aanbeta ling, welke voor de dame bleef staan en in mindering zou worden gebracht van den prijs van de bril, indien zij deze later mocht aanschaffen. Op de door verd. afgeleverde kwitantie stond echter vermeld, dat dit be drag voor het onderzoek met de refracto meter werd betaald. De bediende, die deze kwitantie had geschreven, verklaarde, dat dit niet de bedoeling was en dat het ook nimmer werd geschreven. Door de dame echter, die het bedrag als vergoeding voor het onderzoek beschouwde, was hij in de war gebracht. De ambtenaar van het O.M., mr. E. W. R. M. van der Kun, zeide in zijn requisitoir, dat het hier ging om de vraag, in hoeverre verd. schuld heeft aan de overtreding. Dit is de eerste zaak, die op de gewijzigde wet betrekking heeft. Naar de meening van den ambtenaar heeft verdachte wel degelijk schuld. De eisoh luidde een geldboete van 25 gul den of 14 dagen hechtenis. De raadsman van verd., dr. M. H. H. Franssen, betoogde, dat verd. de dame niet had onderzocht om een diagnose te stellen, doch de refractometer had gebruikt als middel om een bril aan te raden. Hij achtte het feit daarom niet zoo ernstig. Het be drag van 2.50 was inderdaad een aanbe taling. Dr. Franssen achtte het feit wel be wezen doch niet strafbaar, daar hier zelfs niet de geringste schuld aanwezig was. Daarom drong hij aan op ontslag van rechts vervolging. Mr. v. d. Kun meende, dat ontslag van rechtsvervolging de indruk zou kunnen wekken bij de opticiëns, dat het feit niet strafbaar is. Het feit is strafbaar en er is wel degelijk sprake van schuld. De kantonrechter, mr. P. S. Noyon, wees dadelijk vonnis. Hij achtte schuld hier niet heelemaal afwezig, daar een beroep op ont breken van wetskennis de schuld niet weg neemt. Hij hield echter rekening met het feit, dat de opticiëns niet van de inwerking treding op de hoogte waren en dat het feit niet zeer ernstig was. Het vonnis luidde een geldboete van drie gulden subs, twee dagen hechtenis. KANTONGERECHT VAN ALPHEN AAN DEN RUN. Verstek-vonnissen. M. en R. Reglement en Wet: H. de J. 1 subs. 1 week tuchtschool; J. J. H. te Noord- wijk idem; J. V., 15. 5 dagen met toewij zing der civ. vord. ad 33.05; G. O. te Riet veld 2, 2 dg en 1.50, 1 dg; G. T., idem; K. J. A. T. te Ter Aar, idem; A. R. 2.50, 2 dg en f 2, 2 dg; D. D. B. van V. te Am sterdam 7, subs. 7 dagen; C. H te Nieuw koop, 3.50, 4 dg; J. P. te Aalsmeer 3.50, 3 dg; C. v. d. B. te Ter Aar 1.50 2 dg; J. van L. idem; W. v. d. Y. idem; M. den B. idem; J. van L. idem; P. H. M. te Zeven hoven idem; D. v. d. B. te Hazerswoude 2, 2 dg; C. J. de J. te Roelofarendsveen idem; R. v. d. L. 2.50, 2 dagen. Arbeidswet: J. D. te Woubrugge 2, 2 dg; W. V. te Ze venhoven 2.50, 2 dg; Ph. B. 8, 4 dg. Verkeersverord. van Alphen aan den Rijn: A. W. P. te Waddinxveen 4, 4 dagen; A. R. 1.50, 2 dg. A. P. V. van Ter Aar: C. v. d. L. te Ter Aar 4, 4 dg; A. P. V. van Bode graven: H. L. van G., 1, 1 dag. Leerplicht wet: B. v. d. B. te Benthuizen f 2, 2 dg. Lelden Gevonden voorwerpen in de maand Februari 1939. Atlas, armband, actetasch, armbandhor loges, brillen, bankbiljetten, broche, b.ood- schappentasch (raffia), bossen stroo, baal tje veevoeder, cokes (1 mud), ceintuurs, damestasch, damesparapluie, doosje, inh. rozenkrans, gymnastiekschoenen, gewicht, gummi kindei'cape, handschoenen, hand warmers, herdenkingsspeldje, halsband met riem, hoed, insigne, jongensjasje, kop van schijnwerper, koffertje zonder inhoud, lint, mutsen, nummerborden, notitieboek je, portemonnaie, plaat triplex, passerdoos, penhouder, padvindersriem, rolletje geld, rijwielbelastingmerken, regenkapje, R.K. kerkboekje, rozenkrans, regenpijp, rin getje, sleutels, stormlantaarn, schoen, sjaal, schoenen (1 paar meisjes-), tasch met schoolboeken, tasch voor fototoestel, vulpotlooden, vulpenhouders, zilveren ket tinkje, zak aardappelen, zakje van V. D. inh. elastiek, zweep, zilveren kettinkje met medaillon. Gevonden in de Tram (stadslijn): por temonnaie, handschoenen, parapluies, 1 boek, 1 boodschappentasch, 1 vulpotlood, 1 schrift, 1 H.B.S.-agenda. Gevonden in het Postkantoor: 1 paar heerenhandschoenen, 1 tabakspijp, een ring met sleutels. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag tusschen 1 en 3 uur namiddag, behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. Uit Leiden vertrokken: A. Arzeius Wattenscheid Harkortstr. 13 P. Beimers Arnhem, Steenstr. 56c E. K. Beurschgens den Haag de Sillestr. 189 M. H. H. v. d. Borden Wassenaar Duin- lustweg 23 H. J. Boterman Haarlemmer meer Zwanenburgerdijk 444 H. L. Ten Cate Brouwer New York USA Wed. H. v. d. Borden-den Dopper Voorschoten Bij- dorpstr. 48 G. Ouwerkerk-v. Brunen Zeist Boulevard 19 A. J. v. Eek den Haag Dr. v. Welylaan 2 A. v. Egmond Sassenheim Lindelaan 23 H. C. Elbsrt- sen Oegstgeest Endegeesterstr.weg 12 J. M. Elzenga den Haag Vreeswijkstr. 281 A. M. Fasel den Haag Deimanstr. 258 A. C. v. d. Geest Noordwijk Narcellus- straat 21 G. E .de Groot Amsterdam Nassaukade 398 bov. J. de Groot Rot terdam Nw. Binnehw. 5a J. Groen Vel- sen Huijgensstr. 44 P. K. Grossman Boxtel Parallelw. 19 P. v. Gulik Amster dam O.Z. Achterburgwal 116 C. J. G. Harbers Amsterdam Jos Israëlskade 120 II J. P. M. v. d. Hart Den Helder Keizerstr. 30 G. M. Höchter Duisburg Meiderich Wasgaustr. 20 J. Th. Ph. v. Hooff en fam. Hilversum 's Gravenlandschew. 35 Wed. D. Gordijn-Jonker Zoeterwoude F 7 J. Baars-Kanis den Haag Tramstr. 20 J. Kasteelen en fam. Gouda L. Gouwe 52 M. J. Kriens Haarlem Rustenb.laan 60 M. Kuivenhoven Heemstede Achter weg 5 G. D. v. d. Laaken Alkmaar Wil- helminalaan 11 G. J. Litti Duisburg Meiderich Büglstr. 35 E. J. Los Baarn L. Vuursche 53 S. H. v. Luyken Bloe- mendaal Merellaan 5 F. Mandemaker Weesp Slijkstr. 47a M. Memminger Voorourg Veenkade 4 Gh. Trier-Neu mann Amsterdam Scheldestr. 187 III C. T Notenboom Curasao Gr. Kruis zieken huis J. N. Optendrees en fam. Zaandam Lijsterstr. 23 A. M. G. J. Poot den Haag Laan v. Meerdervoort 176 M. Reis Rot terdam Rochussenstr. 75a L. Ph. Schreinemachers en fam. Monster Molen straat 105 M. E. v. d. Steen Zoeterwou de F 7 J. ter Stege Alkmaar Wilhelmina- laan 11 A. C. v. d. Veek Wassenaak Kat- wykschew. 19a W. Velthuyzen Rhijnberg Did. H. Verbiest Parijs Hopital dela Pitié PC. Wernink-Verhey-v. Wijk den Haag Weissenbruchstr. 29 I. H. Ph. Ver schoor Amsterdam N. Witsenstr. 18 H. Th. A. C. Versteeg Heeze Leenderw. 2 A. S. Verstraaten den Haag Javastr. 5a W. J. Visser Rotterdam Opl. schip „de Nederlander" J. G. W. Vissers den Haag Warmoezierstr. 91 B. Wasser theu- rer Kirohbach F. v. Weizen en fam. Am sterdam Kuiperstr. 62 Kie Tjing Yap Bandjermasin Schoolweg 19 H. v. Zan ten Alkemade B 459 E. v. d. Zeeuw Oegstgeest Endegeesterstraatweg 5. In Leiden gevestigd: M. H. Akkerman, verpleegster, Boerhaa- velaan 25 J. Bakker, electr. lasscher. Seringenstraat 33a A. C. Bal en fam., vertegenw., Maredijk 90 J. v. Bergen en Henegouwen en fam., Dominicushuis C. F. Biermann, stoker K. M., Tessel- schadestraat la R. A. Blatt, bedrijfslei der, Lorentzkade 5 L. B. M. Borkowski, dienstbode, Witte Singel 17 M. Brand, de Sitteriaan 58a S. Buitenveld, dienst bode, Rijnsburgerweg 10 N. C. Creijgh- ton, verkooper, Rijnsburgerweg 144 G. v. Dam, piano-onderw., Zoeterw. Singel 18 T. Dik, dienstbode, Wassenaarschew. 6 F. M. Frijlink, 1.1. verzorgster, Zoe terw. Singel 98 M. Geurts, dienstbode, Boerhaavelaan 16 M. G. A. Haaleboos en fam., ingenieur, de Sitteriaan 61 M. de Haas, Rijnsburgerweg 20 A. Har- denberg, H. de Vriesstraat 7 J. C. Hei- dema, electr. lasscher, Brederodestraat 9 Th. A. Huiting, ass. bedrijfsleider, Hee renstraat 118 J. Langerak en fam., koopman, Moriaansteeg 10 J. Leder, laborant B.P.M., Wasstraat 54 B. Leen- stra en fam., ass. posterijen, Spieghelstr. 40a J. M. v. Leeuwen, teekenares, Hee rengracht 4 H. C. J. Melis, 1.1. verpleeg ster, Boerhaavelaan 39 H. P. Minder- houd, machinist Gr. Vrt., Schelpenkade 63 W. Opechowski, physicus, Stationsweg 35a M. C. Oudshoorn, dienstbode, Rijns burgerweg 22 P. Pape, Morschweg 85 H. Pastoor, dienstbode, v. Oldenbame- veltstr. 34 W. Goijaarsde Pommerol- le .Steenstraat 59 P. Roodnat, Groen- hazengracht 12 A. J. B. Roseleur, ban ketbakker. Heerengracht 8 J. A. Ruig- rok en fam., koopman, Coornhertstraat 48 J. C. E. Schmeltz en fam., Fagelstr. 43 A. P. Schrijer, sigarenmaker, Balistr. 64 N. Slootweg, chauffeur, Hooigracht 96 W. L. Steenbakkers en fam., café houder, Steenstraat 59 H. Stikkelorum en fam., los werkman, Aloëlaan 20a Wed. E. EgbertsSijpkes en fam., Tulpen straat 12 R. H. Tempelaars, dienstbode, Mare 110 K. M. J. Timmerman, hout handelaar, Tomatenstraat 6 G. v. Wee- len, hulp i. d. huish., Cronesteinkade 20 A. G. v. Velsen, dienstbode, Hooigracht 40 A. Vei-heij en fam., mach. bankwer ker, Sumatrastraat 46a Wang Ting Chan, koopman, Uiterstegracht 159 J. v. d. Wilk, werkster, Gasstraat 13 A. A. S. Wubbolts, huisoverste, Hooigracht 31. HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN De Commissaris van Politie te dezer stede brengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoeven de vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nacht verblijf verschaft binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente, in casu de Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, ge opend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar geseld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogte 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! Losse nummers van DE LFIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn ;,INSULINDEM Heerenstraat I Sigarenmagazijn J. G. v ZWIETEN v. d Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SO MER WIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat ll?a KIOSK. Prinsessekade Sigarenmagazijn J)E HALTE" Hcogewoerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. Sparen met overleg Onlangs stonden wij met nog andere klanten in een kruidenierswinkel, toén een huisvrouw een heel lijstje van boodschap pen „afwerkte1^ waardoor wij allen min of meer verbaasd en ook wel wat ongeduldig werden door het lange wachten. Doodkalm «verd ae lange lijst bestellingen gedaan: een half ons boter, een ons suiker, een ons bloem, een half ons krenten, een half ons rozijnen, een half ons griesmeel, nog een half pond bloem, anderhalf ons suikert en zoo volgden nog ettelijke onsjes. Een huis vrouw, die met een klein meisje aan de hand stond te wachten, werd prikkelbaar, temeer, daar het kleintje telkens vroeg, „of ze nu nog zoo lang moesten wachten!" Een andere kon zich niet weerhouden te vra gen, of de dame niet in de war raakte met uj cue kie±ne zakjes, waarop deze gekrenkt antwoordde: „Wat denkt U wel, ik eb thuis een weegschaal en kan zoo noodig nawegen, wat noodig is, maar deze afge wogen zakjes vind ik gemakkelijk". De eerste huisvrouw antwoordde haar toen, dat zij dan beter alles thuis in kleine por ties kon verdeelen, want dat zij nu den tijd yan anderen onnoodig in beslag nam. Er ligt zeker een groote grond van waar heid in dit laatste, doch er is nog een an dere reden, waarom de aan de beurt zijnde klant blijken gaf geen zuinige huisvrouw te zijn. „Waarom, zult ge vragen? Zooveel vrou wen koopen kleine hoeveelheden van aller- Je Kruiuenier&waren te gelijk in." Zij vergeten echter, dat dit een weinig rationeele wijze is want niet alleen dat het papier ook mee weegt, doch de prijs speelt een rol, want de bedragen worden nimmer naar beneden, altijd naar boven afgerond, wat trouwens noodig is voor het „inwegen". Komt er eens onverwachts bezoek, dan :s er nimmer leus in huis om een middag maal meer klaar te maken. Het is geen tijd voor vele huisvrouwen om voorraden b.v. voor een maand tegelijk op te doen, dooh dat is ook niet de bedoeling, wanneer men maar zooveel tegelijk koopt, dat niet onnoodig te veel betaald wordt. Het spaart trouwens ook tijd, indien niet telkens iets gehaald moet worden, omdat de voorraad op een gegeven oogenblik verbruikt blijkt te zijn. Met een weinig nadenken kan iedere huisvrouw wel onge veer weten, hoeveel en welke boodschap pen zij noodig heeft bij een normalen gang van de huishouding. Een enkel blik groen ten, 1 busje tomatenpuree. eenige uien, enkele kilo's aardappel; n' in voorraad kosten niet zoowel en zijn zoo heel ge makkelijk indien men onverwachts iemand ten eten krijgt, vooral wanneer men niet in de buurt van winkels woont. Sparen is noodig en nuttig en vele klein tjes vormen een flink öedrag. Daarom moeten huisvrouwen met overleg haar huis houdgeld weten te besteden en waar moge lijk is b.v. besparingen aanbrengen door rationeel in te koopen. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke ftoonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van ƒ300.tegen eeD hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en reehtstrceksche corzapJc is van den dood van de(n) abonné. hétzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten sj>oedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het omvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene w?s; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of fcjj, die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-. Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta. dynamiet of andere licht ontvlam- cf ontpiofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is. zooals: luchtreizigers, acrobaten, circustijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. e. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen. Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) aboimé. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een e*-varen bootsman zjjn al- .een dan onder de verzekering begrepen Is het bewijs wordt gelevcil, dat de dcod rechtstreeks is veroorzaakt door een plot- selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al- .een dan recht up uitkeering wanneet on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen Is een verzeke. de een ongeval overko, men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- neeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van ,,De Leidsche Couran*". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om ïaar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wei om de(n) getroffene te behandelen. »n het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de ^oorschriften var den geneesheer te gedragen en zich, indien di» nccli;: geoordeeld w^rdt in een zieken- tiuis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tiidig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen var voorschriften '/an aen geneesheer nadeelige gevolgen *oor de(n) patiën ontstaan Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen eelden, I zijn op straffe "an het te niet gaan hunner i echten verplicht den daartoe door de Directie van ,De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe ber.oodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij uiet "oldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn is „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplinht tenz.ij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had (den) be- hooren te doen. daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin m staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan dc(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar mei wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overliiden

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12