OMGEVING De Dieren-Jamboree DINSDAG 7 MAART 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BODEGRAVEN Kruisvaart. Een tiental damleden van het St. Willibrorduscohort heeft Zondag j.L te zamen met Langeraar en 't Noorden een bezoek gebracht aan Alphen om daar een kleine competitie te spelen. Vanwege 't minder gunstige weer was Nieuwkoop niet opgekomen. De einduitslag luidt aldus: Bodegraven Langeraar Alphen 't Noorden 3 3 0 3 0 0 0 41—15 1 29—27 2 25—31 3 13—35 Het waren zeer prettige wedstrijden en de middag was schitterend geslaagd, te meer, daar allen een verfrissching werd aangeboden, die door de jongens dankbaar werd aanvaard. Nadat de directeur Broers de eerste prijs aan het Bodegraafscne Cohort en de 2e prijs aan Langeraar had uitgereikt, volgde het sluitingsgebed. Voor Christust onzen Koning, God wil het! Stille Omgang. Gisteravond verga derde deze vereeniging om half acht in het parochiehuis. Als de voorzitter, de heer J. de Groot, de vergadering met den chr. groet opende waren zeer velen aanwezig. Na het welkomstwoord aan allen in het bij zonder aan onzen pastoor las de heer P. Scheen de notulen der vorige vergadering die onder dankzegging werden goedgekeurd Als punt 3 der agenda kwam de bestuurs verkiezing aan de orde. Na stemming werd de heer Koen Piket tot secretaris benoemd, die onder dankzegging de benoeming aan nam. Voorts werden er diverse mededee- lingen gedaan over de reis en Omgang op Zondag 19 Maart a.s. De onkosten bedragen voor niet-leden f 2.50; voor leden 2.00. Het vertrek met een extra-dieseltrein zal plaats vinden des avonds om elf uur. Na vijf minuten stilte zullen er vijf Onze Vaders gebeden worden voor het welslagen van den Stillen Omgang. Om 1.15 uur na afloop der H. Mis is er bij de eerw. zuster ontbijt tot half drie. Om half drie gaat men naar het Spui en om 4 uur is er Lof bij de zusters. De voorz. wees vervol gens op de algemeene intentie n.l. de sociale rechtvaardigheid en liefde. De heer Scheen las vervolgens het ver slag voor van de morgenvergadering die eind Januari te Amsterdam was gehouden terwijl de pas gekozen secretaris het ver slag van de namiddag vergadering ten gehoore bracht. Na een dankwoord - aan beiden, was het woord aan pastoor Lühn. Het is voor mij een voorrecht zoo begon onze pastoor dat ik immer in de gelegenheid ben om de vergadering te mogen meemaken. Over twee weken gaat ge met een diep geloof op naar de Amstel- stad om hulde te brengen aan de God der Altaren. Ongetwijfeld zult ge, zoo ver volgde spr., degenen, die de beteekenis van deze tocht niet kennen, tot andere gedach ten brengen. Onze pastoor wijdde verder nog uit over de algemeene intentie en wees op de Bond zonder Naam. Spr. wenschte allen een zéér devote bedetocht naar Amsterdam. De voorz. dankte met welgekozen woor den voor deze prachtige woorden en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. Tot slot willen wij nog mededeelen, dat de kaarten voor den Stillen Omgang te verkrijgen zijn bij den penningmeester, den heer P. Scheen, Emmakade 23. Wij hopen en dit is ook de wensch van het bestuur dat zeer velen aan deze bede tocht zullen deelnemen om' hulde te bren gen aan den Christus Eucharisticus. NOORDEN Triduum Middenstand Donderdag avond wordt alhier in de kerk gehouden triduum, voor den Middenstand, dat zal staan onder leiding van pater Silvius Hart- velt. ZOETERWOUDE (H. R.) Stille Omgang. Donderdagavond van 7 tot 8 uur zijn de kaartjes voor de deel nemers aan den Stillen Omgang af te halen aan het Patronaat. ZWAMMERDAM Arbeidsbemiddeling. Ingeschrevenen arbeidersbemiddeling te Zwammerdam: 34 mannen, 5 vrouwen. Verdeeld naar de beroepen: Steenfabr. arb. 4, Bouwbedr. 10, Houtbew. 2, Kunst- nijverh. 1, Landbouwbedr. 14, Huisel. diensten 3, Kleeding 1, Metaalbew. 4. To taal 39. KATWIJK AAN DEN RIJN Nieuwe vinding. Onze vroegere stad genoot, dr. M. H. Werther, thans leeraar aan het Christ. Lyceum te Zwolle, heeft een nieuwe vinding gedaan op het gebied van electrische verlichting. Hij heeft een electrische lamp uitgevonden die het na tuurlijke daglicht zeer nabij komt. Het ge boortehuis van Dr. Werther is van deze „daglichtlamp" voorzien en een der tee kenzalen van het Chr. Lyceum te Zwolle waar Dr. Werther leeraar in scheikunde is, zal dezer dagen met deze nieuwe lamp verlicht worden. Tuinbouw. Ten opzichte van de dezer dagen verspreide berichten over een nog komende steunuitkeering aan den tuinbouw zij vermeld, dat zulks niet iets nieuws is, omreden de tuinders weten, dat nog een steunuitkeering 1938, de zoogenaamde slot- steunuitkeering, nog niet heeft plaats ge had. Iets nieuws is wel, dat in de bedoelde slct-steun uitkeering naar alle waarschijn lijkheid zullen worden opgenomen de aangevoerde bloemkool over de maand November. Van groote beteekenis kan dat bedrag echter niet zijn aangezien de mas sale bloemkoolaanvoer in October plaats had. Maar alles helpt! KAAG AFSCHEID VAN KAPELAAN BRANS. In verband met het vertrek uit onze pa rochie van den weleerw. heer H. Brans, die zooals bekend is naar Haarlem is over geplaatst, heeft zich uit de parochianen een huldigings-comité gevormd, dat met medewerking van de verschillende plaatse lijke vereenigingen den kapelaan een waardige afscheidsavond zal bereiden op Donderdag 9 Maart a.s. in de kerk, aan vang 8 uur precies. Alle vereenigingsbesturen en alle pa rochianen zullen aldaar in de gelegenheid worden gesteld, persoonlijk van den kape laan afscheid te nemen. Wij twijfelen niet, of geen onzer zal op dezen avond willen ontbreken. LISSE Stille Omgang. De afdeeling van het Genootschap van den „Stillen Omgang" hield gisteravond in het Bondsgebouw haar 14e Jaarvergadering onder presidium van haar voorzitter, den heer Chr. v. d. Eist, met een tamelijk goede opkomst. Door den secretaris, den heer F. J. van Rooijen, werd het jaarverslag uitgebracht. Uit het nu volgend finantieel verslag van den penningmeester, den heer Fr. v. d. Vlugt, bleek, dat ontvangen was 237.86, en uitgegeven 232.06, voordeelig saldo was 5.06. Ir. het bestuur waren aftredend de heeren C. van Kesteren, F. J. van Rooijen en Th. v. d. Vlugt voorz.; deze laat ste stelde zich niet herkiesbaar wegens verhuizing naar een andere parochie. De aftredenden werden bij enkele candidaat- stelling herkozen, terwijl in de ontstane vacature een candidaat was gesteld, de keer N. Mens uit de H.H. Engelbewaarders parochie, zoodat de verkiezing een vlug verloop had. Hierna was het woord aan Kapelaan v. Ingen, kapelaan der St. Agathaparochie, die sprak over de beteekenis van deze jaar- Ej ksche stille betooging. Gd moet het middelpunt zijn van al ons doen en laten, zooals God ook het middelpunt is van onze jaarlijksche stille betooging. Dan, maar ook dan alleen zul len we de oplossing naar een nieuwe we reld orde vinden. Een dankbaar applaus vcolgde op deze mooie rede, waarvoor de voorzitter een dankwoord sprak. Uit de mededeeling van het bestuur bleek, dat ook dit jaar voor Lisse de kerk van het H. Hart in de Vondelstraat is toe gewezen en dat daar te 3 uur de H. Mis wordt opgedragen. Op de 18e Maart, Za terdagavond, wordt te half 12 in de St. Agathakerk een Lof gecelebreerd, waarna per autobussen den tocht naar Amsterdam wcrdt gemaakt. Kaartjes zijn verkrijgbaar or Zaterdag 11 Maart in hett Bondsgebouw van 8 tot 9 uur, Woensdag 15 Maart van 8 tot 9 uur in het Darochiehuis van de pa rochie van de H. H. Engelbewaarders en voor hett allerlaatst op Vrijdag 17 Maart 's avonds tusschen 8 en 9 uur in het Bonds gebouw; nadien zijn onherroepelijk geen kaartjes meer verkrijgbaar. De voorzitter herdacht voorts het overlijden van Z. H. den Paus en van enkele onzer leden, voor wier zielerust een kort gebed werd gestort. De prijs der kaartjes, zoo deelde de voorzitter nog mede, bedraagt 90 cent. De voorzitter verzocht met klem, om teleur stellingen te voorkomen, reeds op den eer sten avond, dus Zaterdag, de kaartjes te komen halen. Met een hartelijk dankwoord sloot de voorzitter deze mooie vergadering. LEIDSCHENDAM HANZE. Huldiging van den heer Scholtes. Onder voorzitterschap van den heer G. C. Scholtes kwam gisterenavond de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" in jaar vergadering bijeen. Met een hartelijk wel komstwoord, bijzonder tot den heer J. Mol, Mr. Jonker, rechtskundig adviseur en Frans Steffen wordt de vergadering geopend, waarbij de voorzitter nog dank brengt voor de groote opkomst. Het jaarverslag van den secretaris wordt onder dank goedgekeurd, evenals het fi nancieel verslag va: den penningmeester, waarbij de heer J. Bleijs namens de kas- commissie verslag uitbrengt en verklaart, dat er geen enkele opmerking te maken was. In de kascommissie voor 1939 worden benoemd de heeren J. van Wijk en G. de Groot. De begrooting voor 1939 in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 850.24, wordt met alg. stemmen aangenomen. Het woord is dan aan den heer Stoffen voor het houden van zijn verzekerings praatje. Op zeer bevattelijke wijze worden door spreker de diverse verzekeringen uit eengezet. De voorzitter heet dan bijzonder welkom den Pastoor, die inmiddels ter vergadering is gekomen. Bij de bestuursverkiezing wordt met groote meerderheid van stemmen herko zen de heer H. van Kampen, terwijl in de vacature G. C. Scholtes, die zich niet her kiesbaar stelt, met groote meerderheid wordt gekozen de heer J. Schuijt Sr. In een navergadering van het bestuur werd tot voorzitter gekozen de heer J. Schuijt, ter wijl de overige functies onveranderd ble ven. Op het einde der vergadering werd de heer G. C. Scholtes op grootsche wijze ge huldigd bij zij afscheid als voorzitter en werden vele waardeerende en hartelijke dankwoorden gesproken. Het woord werd gevoerd door den heer Willemse, die na mens bestuur en leden dank en hulde bracht voor het zeer vele en goede werk en hem namens bestuur en leden, die hier aan allen spontaan hadden bijgedragen, een schitterende cassette tafelzilver aanbood. Verder werd het wooi-b gevoerd door den Pastoor, die hiervoor speciaal ter verga dering was gekomen, door den heer Mol namens het Hoofdbestuur, Mr. Jonker en kapelaan Wentholt. De heer Scholtes dankt allen hartelijk voor de hulde en den dank en voor het mooie geschenk, bijzonder dankt hij het bestuur voor de prettige samenwerking en hij vraagt allen zijn opvolger hetzelfde ver trouwen te schenken, wat voor hem de grootste dank zal zijn. Gemeenteraadsverkiezing. Door het bestuur van de afdeeling Leidschendam der S.D.A.P. is de groslijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing opgesteld. Als can- didaten zijn aangewezen: G. Kerkhof f, H. Booman, A. Visser, D. Grootveldt en Mevr. Visser-v. d. Linden. Per referendum zal de juiste volgorde worden vastgesteld. STOMPWIJK Volksbond. Op 3 Maart hield onze afdeeling haar maandelijksche vergadering onder leiding van den heer J. Groeneweg De voorzitter deelde mede. dat de leiding van de propaganda club berust bij den heer Chr. Bollenboom, en van St. Nicolaas- comité bij den heer G. Verhagen. Door den heer J. Kuipers werd een film vertoond genaamd „Een goed hart", de geestelijk adviseur gaf. een korte inleiding over de Nieuwe Gemeenschap. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. 125. Zij kwamen in het apenkamp terecht. Een stel pad vinders, waaronder een bijzonder groote, zaten in een kring op den grond even uit te blazen. De groote padvin der had ringen in zijn ooren en een paar vroolijke git zwarte oogen. Het kippenmoedertje gaf een gilletje. 126. „O Betje, kijk eens wat een nikker." De groote aap was heelemaal niet beleedigd en grijnsde zelfs vriendelijk tegen het oudje, waarbij hij zijn groote witte tanden liet zien. Dat vond ze zoo aardig, dat ze terug knikte. K. J. AL V. Maandagavond werd in de zaal van den heer v. Geylswijk een bijeen komst gehouden van de K. J. M. V. De voorzitter, dc heer Floor Beekman, verwel komde de niet talrijke aanwezigen en gaf het woord aan den moderator, kap. Kla ver, die een lezing houdt over „De Mid denstand in de communistische en fascis tische staat". Na de lezing werd er gele genheid gegeven vragen te stellen over het behandelde onderper. De voorzitter deelt hierna mede, dat op 22 Maart de Bondsmoderator, rector Beu nen, een lezing houdt over „Beroepskeu ze". Spreker doet een beroep op de aan wezigen alles in het werk te stellen om te zorgen, dat op dien avond alle leden te genwoordig zijn. Voorts werd mededeeling gedaan, dat getracht zal worden een K. J. M. V.-elfta' op te richten. B. V. L. Op Vrijdag 10 Maart worden in de zaal van ,,Het Blessepaard" de groote sch.etwedstiijden gehouden om de Burge meester Keyzerbeker en andere prijzen. Al le P. V. L.'ers kunnen en moeten aan de wedstrijden deelnemen en worden dien avor.d dus verwacht. Voor den wedstrijd gelden de bekende re gels. De wachtenden kunnen hun tijd door brengen in een ander lokaal, waar ver schillende attracties opgesteld zijn. De deelnemers kunnen zich op een alge- meenen schietavond, welke a.s. Woensdag gehouden wordt zich voor de laatste maal oefenen. NOORDW1JK St. Josephsgezellenver. In de ver plichte bijeenkomst der St. Josephsgeezllen vereeniging van deze week trad gister avond als spreker op de heer H. de Boer, welke een interessante causerie hield over de „Duinflora", verlucht met lichtbeelden. Na een korte inleiding over het ontstaan van de duinen, waardoor de zee zichzeive in toom hield, gaf spr. op aangename en on derhoudende wijze weer het groote aanpas singsvermogen der planten, welke in onze duinen voorkomen en dit zijn er niet wei nige. Spreker liet zien en schetste op dui delijke wijze, dat hoe simpel soms de plan tjes ook zijn, veel onvergelijkelijk schoons hierin door den Schepper van het heelal is vastgelegd. Het streven om bij onze jon geren meer kennis en liefde bij te bren gen van hetgeen in hun onmidellijke na bijheid is te bewonderen, kunnen wjj ten zeerste prijzen. Laten de leden der Sint- Josephsgezellen dit op prijs stellen. Te snel vloog deze avond om en wij vertrouwen, dat de heer de Boer in de naaste toekomst zijn toezegginglgestand zal doen om nog maals, misschien iets meer uitgebreid nog, over het interessante van onze flora te komen vertellen. Kostelooze inenting. Op Woensdag 15 Maart a.s., des middags te 3 uur, bestaat gelegenheid zich kosteloos te laten inen ten en herinenten ten huize van dokter J. P. Niekerk, Voorstraat 85, Noordwijk-Bin- nen. Zij die daarvan gebruik willen maken, gelieve zich tot 12 Maart a.s. ter gemeen te secretarie te vervoegen (afd. algemeene zaken), met medebrenging van het trouw boekje. Bouwen. B. en W. hebben aan den heer A. Eecen te Noordwyk aan Zee ver gunning verleend voor het bouwen van vijf middenstands woningen aan de Quarles van Uffordstraat aldaar (nos. 43 tot en met 50); idem aan den heer P. J. van der Zalm te Noordwijk aan Zee voor den ver bouw van „Haus Briesen" aan den Pické- weg, aldaar; idem aan de Wed. P. H. van dei Voort te Noordwijk-Binnen voor den verbouw van haar café in de Kerkstraat, aldaar. NOORDWIJKERHOUT Personalia. De heer H. van Rossum, telegrafist bij de Nederlandsche Spoorwe gen standplaats Noo^dw ijkerhout is over geplaatst naar Sliedrecht. Geboren: Bartholomeus Pius Maria, z. v. C. Th. Willemse en J. J. Zandbergen Catharina Petronella, d. v. C. P. Busch- man en A. G. van Leeuwen Cornelia Maria Louisa, d. v. H. B. Keijzers en M. J. van der Putten Wilhelmus Gerardus, z. v. A. C. Flipphie en G. van den Berg Mathilda Petronella Geertruida Maria, d. v. Th. F. Hogendorp en G. Smit Joannes Emilius Jozef, z. v. J. P. dé Jong en G. H. M. Sompers Cornelia Margaretha Catha rina, d. v. C. H. Koster en P. Tetteroo Wilhelmus Joannes Huibertus, z. v. A. W. Vreeburg en J. M. van Nobelen Wilhel mus Johannes Maria, z. v. C. J. Duiven voorden en P. G. van Schooten Johan nes Cornelis, z. v. W. de Winter en Th. Wij- nands Martien, z. v. M. W. van Denzen en M. de Groot Gerardus Maria, z. v. N. L. Duijndam en M. Duivenvoorden Jo hannes Jacobus Joseph, z. v. Ph. J. Pijpers en A. M. Waasdorp Maria Cornelia Ja- coba, d. v. E. Slingerland en G. Hupje Christianus Jozef, z. v. L. van Schagen en M. M. Langeveld. O v e r 1 e d e n: J. F. A. Kriek, 69 j., echtgenoot van H. P. A. Overdijk J. Ro denburg, 23 j. M. Michel. 72 j., weduwe van J. van Iperen G. Belt, 40 j., echtge noot van A. van Doren Jan van der Voort 78 j., weduwn. van C. van den Burg W. J. H. Vreeburg, 1 dag. G e h u w d: W. N. Bakker, 25 ja en E. C. van Berkel, 24 j. D. Algera, 30 j. en M. C. M. Guldemond, 30 j. SASSENHEIM Jubileum. De heer W. Sluymers her dacht het feit,* dat hij voor 25 jaar bij de Een nieuwe Sassen- heimer vaart Kronkels rechtgetrokken VOOR AANLEG PROVINCIALEN WEG. Zes maanden na de gunning moet het gistermorgen in den Haag aanbestede werk: graven van een gedeelte Sassenhei- mer Vaart en het maken van een gedeel te weglichaam langs die vaart, gereed zijn. Dan zullen de schippers dus niet langer de bochtige, kronkelige Sassenheimer sloot behoeven te benutten om „Het Wije" te bereiken; de plaatselijke motorreederijen zullen daarvan zeer zeker het meest pro fiteered niet langer meer een tocht van uren als men slechte wind had. Vooralsnog profiteeren de werknemers, die aan dit werk emplooi zullen vinden ervan. De arbeidsvoorwaarden en de be palingen omtrent de tewerkstelling van werkloozen zijn gelijk aan die welke wij 14 dagen geleden publiceerden met een verandering, dat, waar het geheele uit te voeren werk in de gemeente Sassenheim ligt, de plaatselijke arbeidsbeurs daar ter plaatse 50 pet. van de benoodigde werk krachten ingevolge deze bepalingen mag leveren. De nieuwe Sassenheimer Vaart. Gegraven moet worden vanaf het motorgemaal van den Floris Schou ten Vrouwenpolder (de molen ,van Berk hout) tot aan de Oosthaven te Sassen heim. De lengte van dit gedeelte is ongeveer 650 M., de breedte van de te maken vaart is op 60 c.m. minus N.A.P., d.w.z. op het bemalingspeil 18 M. en de diepte welke men zal moeten graven is 2 M. 10 minus N.A.P., daarna zal de diepte door bagge ren met een meter vermeerderd worden en dus op 3.10 M. N.A.P. worden ge bracht. Buiten dit gedeelte vaart moet de oude Sassenheimer Vaart nog onder de Ter Leedebrug worden doorgebracht. De leng te hiervan is 60 M. en de diepte zal even eens door graven en baggeren op 3 M. 10 worden gebracht. Bovendien zal tegenover de doorvaart van de Ter Leedebrug een zwaaikom wor den gemaakt; de diepte zal vanzelfspre kend gelijk zijn. Het ontgraven van den grond moet met de hand geschieden en in den droge. Op afstanden van hoogstens 100 M. moeten gronddammen blijven staan. Dat de oeververdediging een groot ge deelte van het werk inneemt moge blij ken uit het feit dat o.m. noodig is 85 kub. M. bezaagd dennenhout, 150 dennenpalen lang 2 M.; 1000 K.G. ijzer voor ankers en verankeringen. 11700 M. vlechttuin, 6100 dennen perkoenpalen van 1.60 M. en 2100 kub. M. puin. Dat hieraan veel arbeid moet geschieden is duidelijk o.m. moet aan de zuidkant, gemeten vanaf de ha ven, over 130 M. een houten beschoeiing worden gemaakt. Ook deze werkzaamhe den moeten in den droge geschieden. Weglichaam. De vrijkomende grond moet gedeeltelijk gebruikt worden voor het te maken weglichaam van pl.m. 340 M., vanaf het gedeelte weglichaam het welk reeds klaar is tot aan het motorge maal. De breedte zal 21 M. bedragen, de hoog te over 260 M. 0.50 M. plus N.A.P. en over 80 M. van 0.50 tot 0.90 M. boven N.A.P. Het baggeren van de nieuwe en bestaande vaart over een gezamenlijke lengte van 1100 M. moet geschieden van af de haven, en mag niet eerder worden aangevangen dan nadat het betreffende gedeelte gedurende 2 weken met water is gevuld. Zooals gezegd moet de diepte 3 M. 10 worden en de bodembreedte van 8.20 tot 6.20 M. De bodembreedte van de zwaaikom zal op die diepte 33 M. zijn. Dit werk zal met de baggermolen geschieden. Onder de Sassenheimerbrug echter moet de vaartbodem over een breedte van 6.50 M. met beugels op de vereischte diepte worden gebracht. Het dempen van de oude vaart. Na het gereedkomen van de nieu we vaart zal er ten Westen van de Ter Leedebrug een verbinding met den vasten wal gemaakt moeten worden. De oude vaart zal over een lengte van 45 M. ge dempt moeten worden met zacd tot N.A.P. en daarop een oprit tot een hoogte van 2 M. 60 plus N.A.P. en een kruinbreedte van 5 M. Deze oprit en een gedeelte aan de Oostzijde van de Ter Leedebrug, totaal 200 M., moet worden bestraat. Bij de zwaaikom moet een steiger wor den gemaakt, breed 3 M.; ten Westen van deze kom komt een duiker van 30 M. Voor het bezaaien der bermen en taluds moet een 57 K.G. gemengd graszaad per H.A. worden gebruikt. Het scheepvaartverkeer in de Sassenhei- mervaart zal ongehinderd kunnen plaats vinden; de erven en landerijen langs het werk gelegen zullen als voorheen te be reiken zijn. Thans rest nog het laatste gedeelte van het weglichaam tot aan den nieuwen rijks weg, het wegdek vanaf de Ter Leedebrug in Oostelijke richting en de weg door Ter Leede. fa. Warnaar Co. in dienst trad. Door zjjn patroon werd hem een envelop pe met inhoud overhandigd, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat hij nog vele jaren tot eigen voldoening mag medewer ken aan het bedrijf der firma.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7