Kamerontbinding in België RIJNSTREEK EEN PERSOONLIJKE BRIEF KONING LEOPOLD Op 2 April nieuwe verkiezingen BUITENLAND DINSDAG 7 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 VAN De heer Pierlot heeft Maandagnamiddag op het departement van buitenlandsche za ken te Brussel den vertegenwoordigers van de pers het volgende communiqué voorge lezen: „De regeering heeft, na de beide laatste dagen te hebben gewijd aan het zoeken van elementen voor een oplossing van de tegen woordige politieke moeilijkheden, met al- gemeene stemmen het besluit genomen, dat het noodzakelijk was, den koning voor te stellen de Kamers te ontbinden. De koning heeft zoo juist het ontbindings decreet onderteekend. Zijne Majesteit heeft tegenover mij ver klaard, dat hij het ontslag der regeering niet aanvaardde. De regeering zal dus tot de verkiezingen in functie blijven. De ver kiezingen zullen op 2 April worden ge houden. Het decreet is gecontrasigneerd door den heer Eekeiers. minister van binnenland- sche zaken". KONING LEOPOLD DOET EEN BEROEP OP HET LAND. De Belgische koning heeft aan den eerste minister het volgende schrijven ge richt: Mijn waarde eerste minister, Zooeven heb ik het besluit tot ontbinding der Kamers, dat mij door mijne regeering werd voorgelegd, onderteekend. Op het oogenblik, dat men zich bovenal zou moeten inspannen om de eendracht van het land te verstevigen, is het besluit tot ontbinding van het parlement een daad. waarvan de diepe ernst mij niet ontsnapt. Maar de onmogelijkheid, waarin ik mij heden bevind een duurzame regeering samen te stellen, die de staatszaken zou kunnen beheeren in overeenstemming met een vaste parlementaire meerderheid in de huidige omstandigheden dringend ver- eischt biedt geen anderen uitweg dan beroep te doen op de natie. Zoo vorderen het de grondwettelijke regels en de be stendige overleveringen van ons publiek recht. Het land werd in dien toestand ge bracht door de politieke dwalingen van den laatsten tijd, dwalingen die derwijze wer den verergerd, dat ze de opeenvolgende mislukkingen van de laatste regeeringsfor- mateurs hebben veroorzaakt. Zooals ik het tot mijn spijt heb moeten vaststellen tijdens een onlangs gehouden ministerraad werden de grondwettelijke beginsels, die tot nog toe de vastheid van onze instellingen hadden gewaarborgd, al meer en meer miskend: de verantwoorde lijkheden worden verplaatst, de scheiding der machten wordt niet meer geëerbiedigd, organen zonder wettelijke mandaat wegen op de vorming en de instorting van de re geeringen; de uitvoerende macht wordt niet meer uitgeoefend in overeenstemming met de grondwettelijke regels: het staatshoofd bevindt zich meermaals in de noodzake lijkheid, beslissingen te bekrachtigen, die buiten hem genomen zijn. Indien de beginselen van ons nationaal charter op die wijze worden verwaarloosd, kan het staatshoofd niet langer de rol hou den, die hem beschoren is, en zeer ten on rechte wordt de Kroon betrokken waar alleen de ministers voor de Kamers de ver antwoordelijkheid hebben te drukken van akten met de handteekening van den ko ning bekleed. Niet om redenen van persoonlijken aard druk ik mij aldus uit. Ik word hierin alleen bezield door de overleveringen, die mijne voorgangers in het belang van het land zelf hebben be vestigd. Bij de raadpleging van het kiezerscorps, waartoe thans werd besloten, noodig ik mijne medeburgers uit, hun streven te rich ten naar de oplossing van de vraagstuk ken, die de toekomst van het land beheer- schen: binnenlandsch evenwicht, hartelijke samenwerking in een geest van loyale wederzijdsche verstandhouding ten dienste van de nationale eenheid, saamhoorigheid ten overstaan -.an de internationale pro blemen, d:e een zeer nabije toekomst stel len kan. Moge mijne medeburgers tijdens de komende weken het voorbeeld indachtig zijn van onze dappere soldaten, die onder het bevel van koning Albert destijds den KONING LEOPOLD geboortegrond en het zedelijk en stoffelijk belang van het vaderland verdedigd heb ben. Het lot van België ligt in de handen der Belgen zelf. Laten zij een blik slaar. over de grenzen. Zij zullen dan overtuigd zijn van de noodzakelijkheid aan het land on verwijld een parlement te schenken, dat in een ruimen gee^c van rechtvaardigheid en gelijkheid de nationale eenheid vereen zelvigt, en waarop een regeering zal kun nen steunen, die bij machte is den eerbied af te dwingen en het moreele gezag van België hoog te houden. ENGELAND DE PALESTIJNSCHE CONFERENTIE. Informeele Britsch-Joodsche besprekingen. Macdonald, Butler en lord Dufferin heb ben gisteravond een informeele bespre king gehad met enkele der Joodsche ge delegeerden, die het Joodsche standpunt ten opzichte van de Britsche voorstellen nader uiteenzetten. Van gezaghebbende zijde wordt omtrent de besprekingen al leen medegedeeld, dat binnenkort opnieuw een informeele ontmoeting zal plaats vin den. Naar men meent te weten, zijn de Brit sche voorstellen in geen enkel opzicht ge wijzigd, doch het is duidelijk, dat de Jood sche gedelegeerden nog niet hun defini tieve houding ten aanzien van de Brit sche voorstellen hebben vastgesteld. On getwijfeld zal dit het voornaamste punt van bespreking zijn in de bijeenkomst, die het Joodsche comité van advies vandaag zal houden. Havas meldt nog, dat men na de bespre kingen van gisteravond den indruk kreeg, dat de weigering der Joden, de Britsche voorstellen als grondslag voor de bespre kingen te nemen, minder krachtig is dan tot dusver, en dat de kans aanzienlijk ge stegen is, dat de Britsch-Joodsche bespre kingen officieel zullen worden voortgezet. De terreur gaat voort. Te Haifa zijn gisteren weer twee Ara bieren doodgeschoten. Een der aanvallers werd door een militaire patrouille dood geschoten. Gisteren zijn bij een gevecht met Britsche troepen ten Noordwesten van Galilea zes Arabieren gedood en ééa gevangengenomen. TSJECHO SLOWAKIJE DE BETREKKINGEN TUSSCHEN TSJECHEN EN SLOWAKEN. Lichte verbetering merkbaar. Te Bratislava wordt officieel medege deeld, dat de ministerraad en de afge vaardigden van de Slowaaksche volkspar tij gisteren een bijeenkomst hebben ge houden, waarin de betrekkingen tusschen de Slowaken en de Tsjechen zijn bespro ken, en dat tijdens deze bijeenkomst over eenstemming is bereikt. De genomen be sluiten zijn aan de regeering te Praag me degedeeld. Volgens inlichtingen uit goede bron zou bij de Slowaaksche besprekingen overeen stemming bereikt zijn ten gunste van handhaving van het Tsjecho-Slowaaksche staatsverband. Het schijnt echter, dat de regeering te Bratislava weigert een plech tige verklaring ten gunste van de Tsjecho- Slowaaksche eenheid af te leggen, waar om de regeering te Praag had gevraagd. De te Bratislava genomen besluiten zijn niet tot in bijzonderheden bekend. In wel ingelichte kringen heeft men den indruk, dat, ondanks de beknoptheid van het of- ficieele communiqué, de besprekingen tus schen Praag en Bratislava achter de scher men worden voortgezet. Het feit, dat de Slowaaksche ministers spoedig te Praag worden verwacht, is in dit opzicht een gunstig voorteek c ITALIË FELLE ANTI-FRANSCHE REDE VAN FARINACCI. In een te Ancone uitgesproken rede heeft Farinacci, lid van den grooten fascisti- schen raad, er op gewezen, dat „Frankrijk steeds de vijand is geweest van de een heid van Italië en van de Italiaansche be langen". Hij verklaarde: „Thans wordt het pro- vocatiewerk van Frankrijk in Djiboeti voortgezet, waar het de uitgewekenen or ganiseert, waar het de rebellen bewapent of de Italianen exploiteert". Het onderdrukkingswerk wordt voort gezet in Tunis, waar Frankrijk Bizerte be wapend heeft, onze rechten met voeten treedt en de Italianen met laffe wreedheid vervolgt. Maar de geschiedenis is op marsch en zal ons eerder recht schenken dan men wel denkt". ROEMENIË MIRON CRISTEA OVERLEDEN. Hij zocht herstel aan de Riviera. De Roemeensche minister-president, Mi- ron Cristea, die om gezondheidsredenen aan de Fransche Riviera vertoefde, is gis teren te Cannes overleden. Miron Cristea was in 1868 geboren. In 1909 werd hij benoemd tot bisschop van Caransebes, in 1919 tot metropolitaansch orthodox primaat van Roemenië, waarop in 1925 zijn benoeming tot patriarch van Roemenië volgde. Na den dood van koning Ferdinand I was hij in de jaren 19271'930 regent. Uit zijn kerkelijke loopbaan kan als be langrijkst feit vermeld worden, dat hij de preliminaire onderhandelingen voltooide betreffende een toenadering tusschen re Anglicaansche kerk en de apostolische or thodoxe kerk door aanvaarding en goed keuring van de 79 kardinale punten van leergezag door de wettige lichamen der kerkprovincies van York en Canterbury. Voorts is Miron Cristea werkzaam ge weest als auteur, als spreker, terwijl hij veel verricht heeft op het gebied van de organisatie der Roemeensche kerk en van htt kloosterleven. Na het mislukte optre den van de regeering-Goga deed koning Carol een beroep op den patriarch om zich aan het hoofd te stellen van een nieuwe regeering. Eind Februari was Miron Cristea om rust te zoeken voor de vermoeienissen der regeering op zijn hoogen leeftijd in Can- ner, aan de Fransche Riviera. Aan de gevolgen van een daar opgeloo- pen longontsteking is de patriarch thans overleden. AMERIKA STERKTE DER LUCHTMACHT WORDT OP 6000 VLIEGTUIGEN GEBRACHT. Bij de behandeling van het door de Ame- rikaansche regeering ingediende wetsont werp, waarbij 358 millioen dollar voor de landsverdediging wordt uitgetrokken, heeft de Senaat met 54 tegen 28 stemmen een voorstel aangenomen tot verhooging van het aantal vliegtuigen van het land leger tot 6000. Het Huis van Afgevaardigden had reeds eerder een grens van 5500 vlieg tuigen goedgekeurd. CHINA BIJ HANKAU WORDT FEL GEVOCHTEN. „Hevigste strijd van dit jaar." Volgens Chineesche berichten wordt thans in midden-Heipei, ten Oosten van de rivier Han, op 200 km. ten Westen van Hankau, tusschen de Chineesche en Ja- pansche troepen de hevigste strijd van dit jaar gevoerd. De Japansche aanvallen worden met vliegtuigen gesteund. De slag woedt reeds t en dagen. De Chineezen beweren de vast beraden pogingen der Japanneezen, om de rivier over te steken, te hebben doen mis lukken. Het aantal dooden en gewonden zou aan beide zijden gelijk zijn en in het geheel 6000 bedragen. Verklaard wordt, dat beide partijen met spoed versterkingen naar dit front zenden. Een honderdtal Japansche marinesolda ten heeft vanavond, waarschijnlijk hande lende op bevel van hoogerhand, het bu reau der internationale politie omsingeld en directe uitlevering geëischt van verschei dene Chineesche gevangenen, die beschul digd worden van anti-Japansche activiteit. Tusschen de Japansche autoriteiten en de politie der internationale concessie wor den de besprekingen voortgezet over de wettigheid der inmenging van de Japan sche mariniers en van de door hen op de internationale politie bij de uitoefening van haar functie uitgeoefenden druk. De beteekenis van het incident wordt echter verminderd door het feit. dat het incident zich heeft voorgedaan in het Yangtsepoe-kwartier, d. w. z. in het ge deelte der concessie, dat bezet is door het Japansche leger en de Japansche vloot en waar de controle der internationale politie ALPHEN AAN DEN RIJN EEN ALPHENAAR VERDRONKEN In de Holl. IJssel In den namiddag is uit den Hollandschen IJssel nabij de Julianasluis onder de gemeente Moordrecht het lijk opgehaald van den 30 jarigen ongehuwden fabrieks arbeider G. Jansen uit Alphen aan den Rijn, die gistermorgen zijn woning aldaar had verlaten en per rijwiel op weg was gegaan, De gemeente-arts van Moordrecht heeft den dood geconstateerd. Het stoffelijk over schot is naar het lijkenhuisje te Moordrecht overgebracht. Bezichtiging nieuwe raadhuis.. Thans is definitief vastgesteld, dat het nieuwe Raadhuis a.s. Vrijdag door volwassenen bezichtigd zal kunnen worden en wel van 's-morgens 9 tot 's-middag 12.30 uur; van 1.305 uur en 's-avonds van 79 uur. Personalia. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens slaagden voor typist de dames. F. v. Egmond, W. v. d. Helm, N. de Ruyter en de heer H. Ahles en voor kantoorstenograaf (130 lettergr. per mi nuut) de heer C. Trimp te Boskoop, allen op geleid aan de erkende Pontschool, directeur de heer C. Klok alhier. Tot telefoniste tot bediening van de telefooncentrale aan het nieuwe raadhuis is benoemd mej. M. Rogaar alhier. Speldjesdag. Donderdag zal alhier de jaarlijksche speldjesdag worden gehouden, voor de boottocht van de ouden van dagen. Niet: „presenteert het geweer!" doch „in den arm geweer!" In het verslag van de opening van het Raadhuis is een voor den Commandant der Burgerwacht een zeer onaangename fout gemaakt. De derde alinea behoort teluiden als volgt: „De eere-wacht werd gevormd door d§ Mobiele af deeling van de Vrijwillige Bur gerwacht „Alphen aan den Rijn", waarbij ingedeeld het Vaandel het geheel onder Commando van den Commandant der Burgerwacht, den heer Bem. Knaapen. Zoodra de Commissaris der Koningin de auto had verlaten klonk het comando: „in den arm geweer" en presenteerde de com mandant den troep aan den Commissaris der Koningin. Deze heeft daarna, in ge zelschap van den burgemeester en den Commandant, de eere-wacht geinspecteerd" Geweren „presenteeren" zooals in ons verslag staaf; vermeld geschiedt slechts voor leden van het Koninklijk Huis, mili taire begrafenissen en vaandels en stand aarden ontplooid. Het hoogste eerbewijs voor een burgerlijke autoriteit is dan ook het door de burgerwacht gegevene. AARlANDERVEEN Stille Omgang. Gisteravond hield het Genootschap van den Stillen Omgang haar jaarvergadering in de zaal van den heer W. v. d. Berg, onder voorzitterschap van den heer Th. Verhagen. De notulen werden door den secretaris, den heer Jac. Rozestraten, voorgelezen. De heer L. Arkestein gaf een verslag van het financieel beheer der kas, hetwelk sloot met een batig saldo; de stand der kas be draagt 72.40. Eesloten werd jaarlijks 2.50 af te dragen aan het hoofdbestuur en 2.50 voor het Jubileumfonds. Verzocht werd bij den te houden om gang van 18 op 19 Maart a.s. te bidden voor de nieuwe gemeenschap. Vóór het vertrek zal door den Pastoor een kort Lof worden gehouden. Voor deel name kan men zich opgeven tot Zondag avond 12 Maart bij het bestuur. Bij de be stuursverkiezing was aftr. de heer L. Ar kestein, die met groote meerderheid werd herkozen. Hierna sluiting. BOSKOOP Arboricultura. Gisterenavond had in Hotel Klaassen, voor de Vereen, van Oud- leerlingen en leerlingen der R. T. S. te Boskoop, een voordracht plaats met kleur- lichtbeelden en brandveilige smalfilms over: Zweden en Lapland. Deze inleiding werd gehoulen door den heer Dr. W. G. N. van der Sleen. Nadat deze zeer druk bezochte avond door den heer Weyer, voorz., was geopend gaf deze direct 't woord aan den geachten inleider. Wie den heer Van der Sleen reeds eenmaal heeft medegemaakt, zal ondervon den hebben, dat een vlotter causeur nau welijks te vinden is. Met zijn prettige stem en zijn onderhoudende, vaak geestige wijze van voordracht weet hij een ieder reeds in de stemming en de atmosfeer te brengen welke tevens op het witte doek werd weer gegeven. En wanneer we de kleur-lichtbeel- den op het doek zien, zooals ze vervaardigd zijn door den heer Van der Sleen zelf, dan stijgt onze bewondering voor dien man met sprongen en waardeeren we weer des te beter, dat hij zich al die moeite heeft getroost, om ons in de gelegenheid te ste'- len er ook van te kunnen genieten. En zooals de lichtbeelden waren vervaardigd in Agfacolor, kon men zich geen mooiere juistere kleur-weergave denken. We wer den als het ware meegetrokken door den crroVor van 7nïH ZwoHon tn+ T.anland en waren getuige van een zonsondergang te middernacht aan den Poolcirkel, terwijl we even later het er roerend mee eens waren, dat 's zomers men in Lapland en Noord- Zweden boven de poolcirkel een tempera tuur om en nabij 36 gr. heel gewoon is en er zich 's winters mee getroostte, dat het cmgekeerde, ja zelfs 40 gr. het geval wa^. Wanneer we dat bedenken, dan staan we verbaasd over de vele planten, welke daar r.og kunnen groeien en dan noemen we behalve het dennenbosch, de berkenbos- schen en de lijsterbesboomen. Dank zij de vele en goede proefnemingen is men er zelfs in geslaagd, om in drie weken tijd, tijdens de „zes-weken-dag" als de zon niet ondergaat, gerst te zaaien en te oog sten. Het lijkt onbegrijpelijk, in drie we ken van korrel tot rijpe aar, maar wan neer we dat hooren van Dr. van der Sleen, zeggen we spontaan. Maar natuurlijk! dat vind ik zoo gek nog niet. Maar we behoe ven niet alles te gelooven v/at de heer Van der Sleen vertelt we zien het ook wer kelijk en aan de hand van schitterende op namen, gaan we langs ijsvelden, bosschen, stroomversnellingen en watervallen. We zien er menschen: De Lappen, in origineele kleedij. We zien er hun groote kudden ren dieren met prachtige geweien. En steeds weer blijft onvergetelijk de schitterende ondergang der zon over de zilveren, diep blauw weerspiegelenden meren. Arboricultura mag zich wel feliciteeren met een kracht als deze, die zich reeds meerdere malen bereid toonde, om de schoonheid van andere landen en volken te toonen. En wie dan ook maar even tijd heeft dezen zomer, zal gaan genieten van de schoonheden welke Lapland en Zweden bezitten. Met een woord van dank van den heer Weyers, werd deze leerzame, goed geslaagde avond gesloten. Ziekenhuisvereen. en Operatiel'onds. De R. K. Vereen, voor Ziekenhuisverple- ging en Operatiefonds kwam in het veree- r.igingsgebouw in jaarvergadering bijeen. Na opening door den voorz., den heer H. G. Mathot, las de heer P. L. Binken, waarn. sec., de notulen voor, welke werden goed gekeurd. Het verslag van den penn. toonde een nadeelig saldo over de exploitatie-re kening van 1938. Door de ineensmelting van deze beide, eerst afzonderlijke ver- eeniglngen kan men nu met een kapitaal v/erken van 3296.Do bestuursverkie zing had tot uitslag, dat de heer Adr. Pan nebakker werd herkozen, terwijl voor den heer A. Brand Pzn., die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer C. P. de Gunst. Tot leden der controle com missie worden benoemd: C. J. van Vliet en Th. A. Houdijk. Hierna sluiting. HAZERSWOUDE rc—nendük) Stille Omgang. Maandagavond werd in de zaal van Wed. Verhaar een bijeen komst gehouden voor de leden der drie plaatselijke parochies van het Genootschap van den Stillen Omgang. Op deze bijeen komst waren mede aanwezig Pater Salvator Booms O.F.M. (Geestelijk Directeur der afdeeling Leiden) de heeren Van Ovost, Bergsma en Schouten, leden van het Leid- sche Bestuur. Na een kort openingswoord van den heer A. Suidwijk, werd direct door Pater Booms een lezing gehouden over het H. Sacrament van Mirakel te Amster dam. Dat deze lezing insloeg bij de aanwe zigen, bleek wel uit de ademlooze stilte, die er in de zaal heerschte. De heer Van Ovost herdacht het overle den lid, propagandist en stoere werker in stilte voor het Genootschap in de paro chie van den H.H. Engelenbewaax-ders, den heer Jac. Opdam z.g. en hoe deze nog slechts enkele dagen voor zijn dood (hij was reeds eenigen tijd lijdende aan een ongeneeslijke ziekte) nog een brief schreef aan het Leidsche bestuur betreffende het Genootschap Vpor de zielerust van den overledene werd gebeden. Ook aan de aanwezige correspondenten, de heeren G. de Vogel (die ondanks zijn 84-jarigen leeftijd ook dit jaar de bede vaart wederom zal meemaken) alsmede de heeren Suidwijk en Rietveld (de laatste pas benoemd in plaats van J. Opdam) werd dank gebracht voor het vele werk, dat zij in het belang van het Genootschap tot he den hebben verricht. Daarna werd de aanwezige leden op het hart gedrukt (dit geldt ook voor allen die de bedevaart zul- ler meemaken) dat zij toch vooral de re geling van het bestuur trouw nakomen, ook het rooken vooral nalaten, ook bij het verlaten der Hartebrugskerk te Leiden, alsook bij het verlaten der Mosos en Aaron- kerk te Amsterdam na de H. Mis. Nadat de heer Bergsma ook nog eenige woorden had gesproken, wei'd, nadat door den heer Suidwijk 'n woord van dank was gericht aan den spreker alsmede aan de heeren van het Leidsche bestuur voor hun aanwezigheid, deze bijeenkomst gesloten met gebed. Vermeld zij nog, dat spoorkaartjes zijn te verkrijgen tot uiterlijk Donderdag bij de bovengenoemde correspondenten. Nadien vorden geen spoorkaartjes meer afgegeven Dus degenen, die deze bedevaart mee willen maken, haasten zich en wachten niet het laatste uur af! THEE DOETJE GOED!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6