DINSDAG 7 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANl EERSTE BLAD - PAG. 2 c Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten ^0 cent per wetfk; 2.60 per kwartaal. Franco per poart 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: SO cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? VEEL WIND EN KOUDE. De BUI seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Wisselende bekolking enkele buien, krachtige tot matige Weste lijke tot Noord-Westelijke wind, iets kou der. Voor het binnenland: Wisselende bewol king, plaatselijk enkele buien, meest mati ge Westelijke wind, iets kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur:: Den Helder: licht bewolkt, krachtige W. N. W. wind, 6 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, matige W. N. W. wind, 7 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Weste lijke wind, 5 gr. C. Groningen: half bewolkt, matige Weste lijke wind, 4 gr. C. Maastricht: regen in het laatste uur, ma tige W.Z.W. wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De scheidingslijn van de koude po laire luchtmassa's, welke over de Britsche Eilanden naar het vasteland aangevoerd worden, en de warmvochtige lucht, welke uit het Zuid-Westen over de Golf van Bis- caye Frankrijk binnenstroomt, verplaatst zich steeds meer Zuidwaarts. Een laatste storing ontwikkelde zich gisteren langs deze scheidingslijn. Deze trok, vergezeld van zeer zwaren regen, over Noord- en Midden-Frankrijk naar Zuid-Duitschland. Zij bracht ook in het Zuiden van ons land matigen tot zwaren regen. In Zwitserland viel in de lager gelegen stations zeer veel regen. De bergstations melden echter weer daling van temperatuur, bij zeer slecht weer. Zoo meldde de Saentis hedenmorgen sneeuw met mist, bij een temperatuur van min drie graden en een zeer zware Wester storm (11 Beaufort) terwijl er in den nacht 43 m.m. neerslag in den vorm van sneeuw viel (dit komt overeen met gemiddeld on geveer 40 c.m. sneeuwhoogte). Het Jung- fraujoch meldde mist bij stormachtigen fraujoch meldde mist bij stormachtigen Noordenwind en min 9 graden. Onder in vloed van het verder doordringen van de koude luchtmassa"s is de temperatuur over al gedaald en zal de temperatuur ook in Zwitserland weer spoedig onder het vries punt komen, terwijl de regen in de lager gelegen dalen in sneeuw zal overgaan. In Je koude-lucht is het weer wisselend be wolkt met buien. In Ierland en Schotland komen hagel en sneeuwbuien voor. Ons land bevindt zich thans geheel in deze koude strooming. zoodat de temperatuur geleidelijk verder daalt en het weer ook bij ons een buiig karakter krijgt. In Mid den-Zweden nam de bewolking toe en ver dween de strenge vorst plaatselijk. Op den Oceaan nadert thans een machtig gebied van hoogen luchtdruk, hetwelk zich naar onze omgeving uitbreidt. LUCHTTEMPERATUUR. 7.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 6.16 uur tot Woensdagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 8 Maart voorm. 4.30 en nam. 4.55 uur. Maan op 20.36 uur Dinsdagavond. Maan onder 7.23 Woensdagmorgen. Academienfcuws LEIDEN G e s 1 a g d: Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren Th. O. M. Dieben, Wassenaar, F. L. M. Steenwinkel. Scheveningen, F. Rempt, Rotterdam, D. de Heer, Rotterdam. BINNENLAND DE MINISTERS COLIJN EN STEENBERGHE NAAR NEW YORK? Voor de opening van het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling. Naar de .,N. Rott. Crt." verneemt, ligt het in de bedoeling, dat zoowel dr. H. Co- lijn als mr. M. P. L Steenberghe op 4 Mei aanwezig zullen zijn bij de opening van het Nederlandsche paviljoen op de wereld tentoonstelling te New York. Aanvanke lijk zou deze opening op 11 Mei plaats vinden, doch de ministers zouden dan in verband met hun werkzaamheden te laat in het land terug zijn, reden waarom de opening een week is vervroegd. De ministers zullen met een groot aan tal andere autoriteiten de reis maken per s.s. Nieuw Amsterdam. Tot zoover de „N. R. Crt.". Men meldt ons uit den Haag: Naar aanleiding van verschenen be richten kunnen wij mededeelen, dat er den laatsten tijd van verschillende Amerikaan- sche zijden bij dr. Colijn op is aangedron gen dat hij een bezoek aai Amerika zou brengen, doch dat tot nu toe geen enkele toezegging door hem is gedaan. Het moet ook onwaarschijnlijk worden geacht dat aan het denkbeeld gevolg zal worden gegeven. DE KATHOLIEKE ARBEIDERS BEWEGING AAN DEN H. VADER. Het R. K. Werkliedenverbond heeft het volgende telegram verzonden. Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XII Vaticaanstad. Het R. K. Werkliedenverbond in Neder land zich van ganscher harte aansluitende bij de wenschen voor een zegenrijk bestuur, welke Uwe Heiligheid uit de geheele wereld bereiken, hoopt, dat tijdens het bestuur van Uwe Heiligheid door den triomf van rechtvaardigheid en liefde de ware ge meenschap van volkeren, rassen en standen schoone werkelijkheid zal worden en vraagt eerbiedig Vaderlijken zegen. DE BRUIJN, voorzitter. SCHUTTE, secretaris. DE WOLFHEZER BOSSCHEN. Aankoop door Natuurmonumenten? Wij vernemen, dat onderhandelingen gaande zijn tusschen de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten en de N.V. maatschappij „De Tafelberg", eige naresse van de bosschen nabij Wolfheze over den aankoop dezer bosschen door Na tuurmonumenten. Het complex omvat enkele tientallen h.a. fraai boschterrein, de Wolfhezer beek en ook de bekende Wodanseiken. Het zou in de bedoeling liggen, tevens aan de gemeente Renkum, waarin de bos schen gelegen zijn, enkele gedeelten van het complex te verkoopen. DE AANKOOP VAN BOSSCHEN DOOR DEN STAAT. Productief werk voor honderden arbeiders gedurende eenige jaren. Behalve onder Beekbergen zijn door het Staatsboschbehee? ook bosschen onder Zeist aangekocht. Deze beide complexen beslaan ongeveer 1200 H.A. De financie ring van den aankoop geschiedt door het departement van sociale zaken uit de gel den, welke ter beschikking zijn gesteld voor den aankoop van terreinen ten be hoeve van de bestrijding van de werk loosheid. Op de aangekochte gronden bestaat na melijk de mogelijkheid honderden arbei ders eenige jaren aan productief werk te plaatsen. FILM-TENTOONSTELLING IN DEN HAAG. De Encycliek „Vigilanti Cura" van Pius XI. Van 1823 Maart a.s. wordt in de aula van het Aloysius-College, Oostduinlaan 50, te 's-Gravenhage, een tentoonstelling ge opend, om propaganda te maken voor de goede film. De organisatie is in handen van Huize Katwijk, en van het Advies-bureau der Ka tholieke Film Actie. De tentoonstelling is opgebouwd volgens de leidende princiepen van de prachtige maar te weinig bekende film-encyclieken van Pius XI. De technische afdeeling zal toestellen be vatten van de Agfa-Siemens- en Philiips- fabrieken, van de firma Loeb, Vos, N.V. Gofilex, en van de Viero-daglicht projecto- De historische afdeeling, deskundig ver zorgd door den heer van 't Hof, leider van het Adviesbureau der K. F. A. zal o.a. uit beelden hoe de filmkunst in de kiem, reeds lang tot uitdrukking is gekomen in de beeldende kunsten. Tijdschriften, literatuur en een groote collectie film-foto's ingezonden door de meeste Film-maatschappijen, zullen de- monstreeren hoe het goede in de filmkunst wordt nagestreefd. Behalve speciaal ingerichte stands o.a. van de K. F. A. en van de Graal, zullen ci taten en motieven uit de film-encycliek de WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN LASTER. Zooals onze lezers weten, heeft „Volk en Vaderland" voor hare beschuldiging, dat de centrale propagandadienst der R.K. S.P. in 1936 tot doodslag op N.S.B.-ers zou hebben aangespoord, zich beroepen op een valsch stuk, waarvan slechts één blad de dupe is geworden. Dit blad de W e k e.l ij k s c h e Nieuwsbron, dat in de Mijnstreek ver schijnt erkent zelf, misleid te zijn ge worden en schrijft, na uiteengezet te heb ben, hoe zulks mogelijk was: „Hoe het ook zij, alles is geschied, en wij zijn de dupe geworden van een of eenige personen, misschien ook van een partij, die ons misleid heeft en zich zelf schuil heeft gehouden. De daders zijn natuurlijk achterbaks ge bleven. Laaghartig hebben zij hun werk gedaan, en misschien heeft men er plezier in gehad, dat tenminste één blad met de publikatie is gekomen In het volgende nummer van de „Weke- lijksche Nieuwsbron" werd door ons het artikel van begin tot einde herroepen on der het hoofd: „Grove Misleiding", en leg den wij er den nadruk op, dat dit artikel noch van ons noch van de Staatspartij af komstig was, doch dat wij de dupe gewor den waren van grove misleiding. Ook dat artikel zal de N.S.B. niet ont gaan zijn, doch zeer waarschijnlijk' heeft men de herroeping niet willen lezen, temeer waar men nu weer het geheele ar tikel gaat oprakelen. Begrijpelijkerwijs hebben wij ons voor den rechter moeten verantwoorden, die ook ingezien heeft, dat hier van misleiding sprake was. Waarom vermeldt de N.S.B. zulks niet? Waarom gaat zij zich beroepen op leugen en bedrog, en tracht zij op deze manier de Staatspartij zwart te maken in de oogen der Katholieken? Niemand zal de beweringen, die de V.O.V.A.-pers nog eens meent flink onder de aandacht te moeten brengen, als waar aannemen. De leugen en de misleiding lig gen er te dik op. „Volk en Vaderland" beroept zich op het artikel van de „Wekelijksche Nieuwsbron", en daarom verklaren wij hier nogmaals met kracht, dat het hec-le artikel op valsch ge schrijf berustf'. STEL NIET UIT TOT MORGEN.... Stuur vaudaag uog Uw gele kaart der Geluksraee 1939 naar Utrecht, postbus 2004. Definitieve trekking 15 Maart. Sluiting dei- inzending Maandag 13 Maart a.s. Vraagt kosteloos toezending: Postbus 2004 Utrecht geheele tentoonstelling plaatsen in een pro- paganda-sfeer voor de goede film. Vanaf Zaterdag 18 tot en met Woensdag 22 Maart is de expositie opengesteld voor het publiek, 's avonds van 710 uur, en des nu'adagis op nader te bepalen uren. Tijdens de avonduren zullen korte de monstraties plaats hebben. We hopen binnenkort op deze zeer be langrijke tentoonstelling terug te komen. HET WEER IN DEN AFGELOOPEN WINTER EN IN DE KOMENDE LENTE. De seizoensverwaehtingen van het K. N. M. I. te de Bilt hebben betrekking op de gemiddelde afwijking, berekend voor het geheele seizoen en het geheele land. Er kunnen plaatselijke en tijdelijke ver schillen optreden, die niet te voorspellen zijn bij den huidigen stand van het onder zoek. De afgeloopen winter gaf hiervan een voorbeeld. Over den geheelen winter genomen slaagde de tempeïatuurverwachting, maar noch de recordkoude van December, noch de record-warmte van Januari kon w.orden voorzien. Ook de regenval voldeed, over den geheelen winter en het geheele land berekend, aan de verwachting, maar de vaak grillige verdeeling van den neerslag over ons land valt ook buiten de mogelijk heden, die de seizoensverwachting alsnog biedt. Deze geeft de groote lijnen, maar niet de vaak sterke fluctuaties. Men mag niet concludeeren, dat deze verwachtingen waardeloos zijn. Voor al diegenen, die het algemeene karakter van het seizoen wil len kennen, is reeds nu de seizoenver wachting bruikbaar. Wij denken hier b.v. aan de waterleidingbedrijven, die reeds sinds enkele jaren gebaat zijn met een neerslagverwachting voor het geheele jaar. Het instituut hoopt de seizoensver wachtingen op den duur met meer zeker heid en zoo mogelijk op korteren termijn te kunnen geven, waarmede de bruikbaar heid zal worden vergroot. Op grond van de berekeningen en in overeenstemming met de bovenstaande uiteenzettingen kan worden medegedeeld, dat de komende lentemaanden Maart, April en Mei gemiddeld over het geheele land met een waarschijnlijkheid van 80 pet. te droog zullen zijn, terwijl de tem peratuur met dezelfde waarschijnlijkheid normaal zal zijn, d.w.z. dat de afwijking van de gemiddelde lentetemperatuur klei ner zal zijn dan 0.7 graden. Koopt bi| hen, die In Uw Dagblad adverteeren I RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Een aartsoplichter, maar toch een zielig geval. Op 10 November van het vorig jaar was bij den landbouwer J. C. van Dorp te Z o e t e r m e e r J. H. M. uit den Haag ge komen met het vei haal, dat hij gedurende drie weken aan het Lage Einde te Zoeter- meer woonde, dat hij gewerkt had aan den nieuwen weg, maar nu zonder werk was gekomen. Hij was naar het raadhuis te Zoetermeer gegaan om steun, maar dat zou nog wel even uitblijven en of de landbou wer hem nu niet kon helpen aan wat eten voor zijn vrouw en twee kinderen. En de landbouwer had hem een gulden gegeven. Maar verdachte was niet werkzaam ge weest aan den nieuwen weg en woonde ook niet in Zoetermeer. Wel had hij een vrouw en twee kinderen. Hetzelfde ver haal had hij ook gedaan te Schipluiden en daar had hij van een veehouder vijf gulden gekregen. De Officier deelde allereerst mede, dat verdachte reeds tienmaal veroordeeld is en dat hij steeds personen moet hebben, die hun godsdienst beleven. In dien tijd heeft hij acht oplichtingen gepleegd bij personen van verschillend geloof. Zoo was verdachte 8 November Gereformeerd, 10 November Roomsch Katholiek, 12 Novem ber Ned. Hervormd en 12 November Re monstrant enz. enz. Het pleit alleen voor hem. dat hij al het geld terugbetaald heeft al moet men daar toch niet te veel waarde aan hechten. Een flinke straf achtte spr. op zijn plaats en hij eischte ook een gevan genisstraf voor den tijd van een jaar en drie maanden. Verdachte schetste zijn levensloop en zeide alleen uit armoede te hebben gehan deld. Het geld heeft hij niet voor zich zelf gebruikt, maar ten bate van zijn vrouw en twee kinderen. Hij zou op straat gezet wor den als hij de huur biet voldeed. Steun ont ving hij niet, terwijl zijn kinderen aan on dervoeding leden. Bij alle mogelijke instan ties is hij geweest, maar hij werd van het kastje naar de muur gestuurd. Hij had ge schreven naar H. M. de Koningin, naar B. en W., maar het resultaat was: er zal een onderzoek ingesteld worden. Hij heeft zijn toestand persoonlijk uiteengezet op het hoofdbureau van politie, resultaat: het zal onderzocht worden. Toen geèn uitweg meer ziende, had hij het op die manier geprobeerd. Verdachte ontkende geld ge vraagd te hebben, maar alleen levensmid delen. Nog meer armoede en ellende bracht verdachte naar voren, waarvan hij overal de bewijzen van zeide te hebben en dat ook onderzocht kan worden. De president zeide, dat met alles, wat verdachte naar voren had gebracht, reke ning zal worden gehouden, waarna de uit spraak werd bepaald op over 14 dagen. Uitgever uit Voorburg dupeerde predikant. De Haagsche rechtbank heeft zich heden morgen bezig gehouden met een groote ver- duisterings- en oplichtingszaak tegen den uitgever L. L. te V o o r b u r g. Een predikant te den Haag was in 1935 in contact gekomen met verdachte en had hem opgedragen de administratie te voeren voor een uit te geven liederenbundel „gees telijke liederen uit den schat van de kerk der eeuwen". De predikant had 30.000 bijeen weten te krijgen, waarvan het be heer opgedragen was aan verdachte, die daartoe blanco cheques had gekregen. Ongeveer 11.000 had verdachte zich toegeëigend en ten eigen bate aangewend. Daarna was verdachte in contact geko men met den directeur v an een groote beek- drukkerij in den Haag, die hem eerst tot zijn compagnon gemaakt had en daarna tot directeur van een nieuw opgerichte uit gevers-maatschappij „De Kern". Pas was hij directeur geworden of verdachte had zijn mede-directeur bewogen om een be drag van 500 aan hem af te staan, welke hij noodig had om den liederenbundel te drukken „Onze psalmen". Maar deze liederenbundel bestond alleen in het brein van verdachte. Vervolgens had verdachte nogmaals 250 losgekregen van zijn mede-directeur als voorschot voor de bekende schrijfster Willy Corsari, die dan haar boeken door verdachte uit zou laten geven. Ook dit ver haal bleek geheel verzonnen te zijn. Verdachte gaf de feiten volmondig toe, waarna de Officier het woord nam, die de feiten, welke verdachte begaan had, schandalig noemde. Jarenlang heeft hij ge bruik gemaakt van de goed- en lichtgeioo- vigheid van den predikant. Verdachte is zijn heele leven een egoist geweest en heeft daar naar gehandeld. Hij heeft altijd a!t?en aan zich zelf gedacht en nooit aan een an der. In de cel zal hij zich kunnen beraden en zijn afgeloopen leven eens kunnen be schouwen. Mogelijk zal hij dan in de maat schappij terug kunnen keeren moreel en geestelijk herbewapend. Daarom zal spr. een flinke gevangenis straf eischen en wel voor den tijd van twee jaar. De verdediger vroeg de uiterste clemen tie, waarna de uitspraak bepaald werd op over 14 dagen. ZWAAR VONNIS TEGEN BUSONDER NEMER ZONDER VERGUNNING. „Het spelletje kan niet langer worden voortgezet". Door den HaagsChen kantonrechter, mr. P. S. Noyon, is hedenochtend de 39-jarige Haagsche busondernemer W. v. d. W. bij verstek veroordeeld tot een geldboete van L000 gulden subs, zes maanden hechtenis. Op 16 Februari van dit jaar had hij lui- dens de dagvaarding omstreeks den mid dag op den Leidschestraatweg onder Was senaar anders dan krachtens eenigerlei vergunning ils bedoeld in art. 2 van het AGENDA LEIDEN. Dinsdag.. „Geloof en Wetenschap", lezing met lichtbeelden over „Ocstersche Kerken". „In den Vergulden Turk" te 8.15 uur. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmakers- pati'oonsvereen. „St. Jozef", Kring Leiden, café Bremnier, 6 uur. Donderdag, Residentie-orkest 4e Abonne mentsconcert, soliste Erica Morini, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Maandag, Propa'ganda-avond H.K.W. Spre kers de heer de Graaff uit A'dam en pater Tesser O.F.M., foyer van Hotel „Den Burcht", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater- d a g 4 tot en met Vrijdag 10 Maart a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. tc-n Dijk, Haven 18, tel. 85 en M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oeggstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. Schietpartij te Hoensbroek Drie personen gewond Vanochtend vroeg heeft zich in de Zand straat No. 4 te Hoensbroek een drama af gespeeld, waarbij drie personen min of meer ernstig werden gewond. Bedoeld perceel werdt bewoond door het gezin van den mijnwerker Duisings, be staande uit vader, moeder, zoon en twee dochters. Bovendien woont bij hen in een broer van vrouw Duisings, Ruiters ge naamd en de 40-jarige kostganger Bierman. Den laatsten tijd was de verstandhou ding tusschen Duisings en Bierman, die reeds twintig jaar bij hem in de kost is, niet goed. Herhaaldelijk ontstond er ruzie, zoo ook gisteravond. Bierman was onder den invloed van sterken drank en het kwam tot een woordenwisseling tusschen beiden. De ruzie liep zoo hoog, dat de hulp van po litie en marchaussee werd ingeroepen om den vrede te herstellen. Het bleek 's nachts, dat B., zijn kwade bui nog niet te boven was, want tusschen drie en vier uur ontstak hij over het snor ken van Ruiters, die met hem de slaapka mer deelt, in woede. Onder de woorden: „Dat moet maar eens uit zijn", schoot hij op den slapenden man, die een schampschot aan den hals kreeg. Het merkwaardige is, dat niemand in huis de schoten heeft ge hoord en iets van den aanslag gemerkt heeft. Tusschen kwart voor vijf en half zes nam het drama omvangrijker afme tingen aan. Toen men gereed was om naar de mijn te vertrekken, verweet Duisings Bierman zijn onverantwoor delijk gedrag van den vorigen avond, waarop laatstgenoemde wederom in woede ontstak, zijn revolver trok en eenige schoten op Duisings loste, die hem ernstig in de maagstreek troffen. Het slachtoffer viel onmiddellijk ter aarde. De 27-jarige zoon, die zijn va der te hulp wilde snellen, werd op een drietal schoten onthaald, die hem op zeven plaatsen troffen. De inmiddels gewaarschuwde politie kwam juist op tijd, aangezien Bierman zijn revolver met nieuwe patronen wilde vul len. Hij was spoedig overmeesterd en werd zwaar geboeid naar het politiebureau te Hoensbroek overgebracht. De slachtoffers zijn naar het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De toe stand van vader Duisings is ernstig, zijn zoon is er minder ernstig aan toe. Ruiters is er het beste af gekomen. Het parket uit Maastricht is te Hoens broek aangekomen om het onderzoek te lei den. Wilt U Iels weten? Vraag: J. B. te L. inzake stemmen bij volmacht voor vader, die ziek is. Antwoord: Daartoe is het nu te laat. Om bij volmacht te stemmen moet men vóór 1 Januari een verzoekschrift hebben ingediend. V r aa gJ. H. v. d. T. te A. inzake de nalatenschap van een op 21 April 1938 ge storven tante. Antwoord: Indien u noch uitdruk kelijk, noch stilzwijgend de erfenis hebt aanvaard, d. w. z. nooit een daad hebt gesteld, welke alleen een erfgenaam rech tens stellen kan, is het niet te laat om de nalatenschap te verwerpen. U kunt aan het kantoor der successierechten opgeven, dat u niets ontvangen hebt. reglement autovervoer personen 1939 met een autobus bedrijfsmatig en in de uit oefening van 'n autobusdienst tusschen den Haag en Amsterdam, althans tot het uit voeren van een toerwagenrit in den zin van art. 1, sub k van bedoeld reglement per sonen tegen vergoeding dóen vervoeren naar Amsterdam, teneinde met dat ver voer voor zichzelf of voor de N.V., waar van liij directeur is, winst te behalen. De ambtenaar van het openbaar minis terie, mr. E. W. R. M. van der Kun. zeide in zijn requisitoir, dat de tijd, dat deze za ken principieel behandeld moesten worden, voorbij is. Het spelletje kan niet langer worden voortgezet. Een hooge boete is hier op zijn plaats. De eisch luidde duizend gul den boete subs, zes maanden hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den niet ver schenen verdachte conform.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2