Academienieuws Felle brand te Haarlemmermeer OMGEVING RIJNSTREEK AGENDA KERKNIEUWS VRIJDAG 3 MAART 1939 DE LEWSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onxe «genten *0 cent per wwk; 2.60 per kwartaal Franco per port 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met gefll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag, HOE WORDT HET WEER? ZACHT. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheelen land: Helder tot licht bewolkt, iets kouder des nachts met kans op nachtvorst, overdag zacht, zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: licht bewolkt, matige Z. Z. O. wind, 4 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt: matige Z. Z. O. wind, 4 gr. C. De Bilt: licht bewolkt: matige Zuid-Oos telijke wind, 4 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, windstil 4 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De ontwikkeling van het gebied van hoo- gen luchtdruk in Duitschland en rond de Oostzee had nog verder voortgang. Over Frankrijk veranderde de luchtdruk weinig, zoodat thans over West-Europa warme dro ge luchtmassa's in Noordelijke richting getransporteerd worden. Het weer is over het algemeen fyelder tot lichtbewolkt ge worden. Tengevolge van uitstraling zijn de nachtelijke minima laag, in Duitschland onder het vriespunt, in Noord-Frankrijk tesgen het vriespunt aan. Overdag stijgt de temperatuur echter onder invloed van de zonnestraling overal sterk. Zoo waren gis termiddag de temperaturen in Frankrijk bijna overal boven de vijftien graden Cel sius, Biarritz had, mede onder invloed van tegen het vriespunt aan. Overdag stijgt de mum-temperatuur van 21 graden en meld de hedenmorgen reeds 15 graden. In de bo venlucht zijn de temperaturen nog verder gestegen, zoo werd de nulisotern heden morgen boven ons land aangetroffen op 2800 meter, terwijl het op 1100 meter 7.5 graad was. Ook de Zwitsersche bergstations meldden hoogere temperaturen, bij mooi veer (Saentis min 3, Jungfraujoch min. 3 gr.). De scheidingslijn van deze warme luchtmassa's en de koudere, welke in Oostelijke richting van den Oceaan aange roerd werden, liep hedenmorgen van de Zuid-Westpunt van Engeland naar Schot land, de stations, waarover deze scheidings lijn gepasseerd is, meldden zware regen. Dit regenfront verplaatst zich echter nau welijks meer. Op den Oceaan trok weer een zeer diepe depressie van New Found- land Oostwaarts. Deze bevond zich heden morgen op 52 gr. N. B. en 25 gr. W. L., met een barometerstand van 960 millibar C720 m.m.) Zij beweegt zich thans nog in Oostelijke richting, doch zal zeer spoedig, evenals de vorige, naar het Noorden afbui gen en het weer ten onzent voorloopig niet kunnen beinvloeden. LUCHTTEMPERATUUR. 12.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van- Vrijdagnamiddag 6.09 uur tot Zaterdagmorgen 6.13 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 4 Maart voorm. 1.25 en nam. 1.50 uur. Maan onder 5.34 uur Zaterdagmorgen. Maan op 16.30 uur Zaterdagmiddag. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen Rechter: de heer F. H. Fries, Hengelo; artsexamen le gedeelte: de heeren E. F. G. van Doorn, Den Haag, M. L. J. Vaessen, Kerkrade, J. M. Mowoka, Leiden. Bevorderd: tot arts: de heeren A. B. van Haatten, Oegstgeest, A. P. Kalis, Den Haag, L. D. J. Feeser, Leiderdorp en mej. C. J. Buurman, Rotterdam; doctoraal-examen geneeskunde de heeren A. C. M. Stam, Den Haag en H. Dékema, Den Haag. GRAANPAKHUIS, WONING EN KANTOOR UITGEBRAND. SCHADE RUIM VIJFTIGDUIZEND GULDEN. Vanochtend heeft een felle brand de opslagplaatsen, woning en kantoor van de N.V. WijkCatz' zaadhandel aan den Cru- qiusdijk te Haarlemmermeer geheel ver woest. Omstreeks tien uur had in de droogka- mer van het pakhuis, dat geheel met graan en zaad gevuld was, door nog niet bekende oorzaak een explosie plaats. Er ontstond brand en de vlammen grepen direct snel om zich heen. Zij vonden gretig voedsel in de groote voorraden graan en zaad. On middellijk waarschuwde men de brand weer uit Haarlemmermeer. Toen zij ter plaatse kwam, had het vuur reeds een zoo grooten omvang aangenomen, dat ook de brandweer van Heemstede ter assistentie werd geroepen. Inmiddels waren de vlam men overgeslagen naar de silo, het voor gebouw en de woning. Met alle kracht bestreed men het vuur, dat in de voor raden graan en zaden en de houten ge bouwen gretig voedsel vond. Met zeven stralen werd water gegeven, doch men kon niet verhinderen, dat de pakhuizen, woning en kantoor een prooi der vlam men werden. Eén groote loods, waarin veel regeeringsgraan was opgeslagen, bleef gespaard. Van den inboedel van het huis en kan toor heeft men nog iets in veiligheid kun nen bréngen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade bedraagt ruim vijftigduizend gulden. De firma was tegen brand- en be drijfsschade verzekerd, zoodat het perso neel, dat uit dertig man bestaat, geen schade ondervindt. MR. F. F. BARON DE SMETH DOOR AUTO AANGEREDEN. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is de kamerheer en hofmaarschalk van H. M. de Koningin mr. F. F. baron de Smeth op de Koningskade ter hoogte van den Dierentuin bij het oversteken van den rijweg door een personenauto aangereden en tegen den grond geworpen. Baron de Smeth brak daarbij het rechter been, ter wijl het linkerbeen werd versplinterd. Bo vendien bekwam hij een schedelfractuur. In zeer ernstigen toestand is het slachtof fer door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Voor nader onderzoek is de auto, welke werd bestuurd door een 31-jarigen bewo ner van de Prinses Mariestraat, door de politie in beslag genomen. Omtrent de schuldvraag is nog niets vastgelegd. Mr. F. F. baron de Smeth is vanmid dag te half twee in het gemeentezieken huis aan den Zuidwal overleden. Mr. F. F. baron de Smeth is in 1887 ge boren. In 1912 werd hij commies ter Provinciale Griffie van Overijssel. In 1915 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Ferwer- deradeel, in 1918 tot burgemeester van Sas- senheim, in welke functie hij tot 1920 bleef. In de jaren 1922 en 1923 was hij secretaris en procuratiehouder van de Hollandsche Bank voor de Middellandsche Zee te Con- stantinopel. Van 1922 tot 1924 was hij gezantschaps attaché, werkzaam gesteld aan het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken. Jn 1924 was hij burgemeester van Schoon hoven, in 1925 volgde zijn benoeming tot kamerheer en hofmaarschalk van H. M. de Koningin. Baron de Smeth is oud-reserve-ritmees ter van het eerste regiment huzaren. Hij was lid van den Hoogen Raad van adel, Officier in de Orde van Wasa van Zweden, ridder in de orde Polonia Restituta, groot officier van de eikenkroon van Luxemburg en drager van het grootkruis van de orde van Leopold II van België. LEIDSCHEN DAM Stille Omgang. In het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Damlaan kwam gis terenavond het Genootschap van den Stillen Omgang in algemeene ledenverga dering bijeen; de vergadering mocht zich in een zeer groote opkomst vei-heugen. De voorzitter, de heer J. Schuijt, opende met gebed en heette allen hartelijk welkom in het bijzonder den pastoor, de kape laans en den spreker van dezen avond, den heer Schrijvers uit Leiden. Hij spreekt zijn vreugde uit over de zoo groote opkomst en hoopt, dat het voor allen een leerzame avond moge zijn en allen aangespoord zullen worden met groote devotie den Omgang te maken. Na goedkeuring der notulen, brengt de secretaris, de heer L. C. de Koning, een keurig jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat vergezeld van een dankwoord van den voorzitter. het genootschap steeds groeiende is en het aantal deelnemers telkenjare grooter wordt. Het woord is dan aan den heer Schrijvers Alvorens zijn lezing met lichtbeelden over „Het wonder van de H. Stede en Stille Omgang te Amsterdam" aan te vangen, houdt spreker een geestdriftig betoog, waarin hij de grootheid van den Stillen Omgang aantoont. Door den voorzitter werd op duidelijke wijze de regeling der bede vaart uiteengezet. Evenals vorig jaar wordt de reis gemaakt per Viosbus; reiskosten en ontbijt zullen in totaal 1.40 bedragen; werkioozen zullen wederom gratis de reis meemaken. Zaterdag 11 Maart om 10.30 uur zal in de parochiekerk een kort lof met predikatie zijn, waarna men naar Am sterdam vertrekt. De verkoop van kaarten geschiedt op Zondag 5 Maart na de H.H. Missen tot 1 uur en Donderdag 9 Maart na het Lof tot 9 uur in het R.K. Vereeni- gingsgebouw. De pastoor richtte sympathieke woorden tot het bestuur van het genootschap uit Leiden en dankte den heer Schrijvers. Spr. spoorde alle leden aan met innige devotie den Omgang te doen eri hartelijk te bid den. Met gebed wordt deze mooie avond gesloten. Hanze. Uit het uitvoerige jaarverslag van „De Hanze", dat ons werd toegezon den, stipten wij o.m. aan, dat het ledental in het begin van 1939 bedroeg 71, terwijl het ledental momenteel 77 bedraagt. De Hanzebusjes brachten op een bedrag van 40.40, het hoogste gemiddelde per lid van alle af deelingen. De speldjesdag voor San tos bracht op ƒ70.02, terwijl aan vrijwil lige bijdragen 115.20 kon worden afge dragen. AARLANDERVEEN L. T. B. Gisteravond werd in de zaal van den heer W. v. d. Berg een ledenver gadering gehouden van den L.T.B. onder voorzitterschap van den heer C. J. Kem pen. Op de nieuwe statuten en het huis houdelijk reglement, wat door den se:r. werd voorgelezen, werden geen anmer- kingen gemaakt. Ter bijwoning van de algemeene vergadering van den L.T.B. werden benoemd de heeren Th. v. Eg- mond en C. Kempen. De heer Jac. v. Eg- mond wenschte de volgende punten onder de aandacht van het hoofdbestuur te brengen: ten le. om te probeeren dat de z.g. zelfkazende veehouders voor de win termaanden kunnen- teekenen bij de C. M. C.; ten 2e. tegen te gaan dat de Z. H. kalverschetsen worden opgekocht door handelaren uit andere provincies. Door den heer Th. v. Egmond werd een zeer practische en duidelijke lezing gege ven over veevoeding. Bij de rondvraag bracht de geestelijk adviseur namens bestuur en leden een woord van welgemeenden dank aan den spreker. Hierna sluiting. NIEUWVEEN Vertrokken: J. Bon en gezin naar Zevenhoven L. Hoogeboom en gezin naar Zevenhoven. Overleden: Jan Morsink, 8 maanden J. C. Buist 76 jaar overleden te Gheel (België). NOORDEN Volksbond. De voorzitter, de heer P. de Jong, opende de vergadering. In het Lourdes-comité zijn de volgende heeren be noemd: H. v. Leeuwen, C. de Koning en M. de Jong. Besloten werd 2.50 te zenden aan het Mgr. v. Schaik-fonds. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental dit jaar is vooruit gegaan. Wat de Centrale Volksspaarbank betreft, daarvan wordt goed gebruik ge maakt; er zijn reeds 72 spaarboekjes in om loop. Ook „Concordia" begint al aardig op te nemen. En vooral ons mooie fonds „H. in N." heeft dit jaar nuttig werk gedaan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat wij dit jaar wederom een klein saldo hebben gemaakt. Namens de con trole-commissie bracht de heer G. Vroon hof gunstig verslag uit. Tot controleurs werden benoemd de heeren G. Vroonhof, P Splinter en A. Lelieveld Wzn. Verschil lende jaarverslagen werden uitgebracht, o.a. van „H. in N.". Aftredende waren de bestuursleden P. de Jong, H. v. Leeuwen, G. Lelieveld; al len werden met groote meerderheid geko zen. De begrooting sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van ƒ268.18. Hier na sluiting. „H. in N." bracht op 49 cent. TER AAR Stille Omgang. Voor de leden-jaar vergadering van het Genootschap van den Stillen Omgang, welke gisteravond werd gehouden in het Parochiehuis onder prae- sidium van den heer J. A. Koeleman, be stond een tamelijke belangstelling, toen even over achten het teeken van beginnen werd gegeven, gevolgd door verwelko ming van den Pastoor, Kapelaan en leden op deze dertiende bijeenkomst. Wanneer voor de zielerust van Z. H. den Paus en een lid is-gebeden, brengt de secr., de heer H. Volgering jaarverslag uit, waaruit wij aanstippen, dat het ledental bedraagt 259. De beevaart werd meege maakt door 196 pelgrims onder volmaakte orde en devote stemming. De secr. mocht een spontaan applaus in ontvangst nemen, Een blik in het financieele gedeelte van de vereeniging, gaf ons een totaal bedrag aan ontvangsten van 344.94, uitgaven 269.dus een batig saldo van 75.94, wat beteekent een terugkrabbeling van 20.48. Deze cijfers zijn gecontroleerd door kerkelijke autoriteiten en in orde bevonden. De Pastoor, nu het woord verkrijgende, uit op de eerste plaats zijn vreugde over de groote vereering, die in de parochie heerscht voor het Allerheiligst Sacrament, getuige het jaarlijks meemaken van de' tocht naar Amstels Stede, en deelt dan mede, welk een onbeschrijfelijke jubel er is losgeslagen nu wij weer een Paus heb ben, Kardinaal Pacelli, die den naam koos van Pius de twaalfde. Hierna hield zijn- eerw. een causerie over de kerken van Rome met lichtbeelden. Uit de Eeuwige Stad met zijn 359 ker ken mochten wij een viertal pracht-basi- lieken aanschouwen, n.l. de St. Jan van Lateranen, de Sint Pieter, de St. Paulus en van de H. Maria. Dank zij de heldere toelichting van den Pastoor, kon alles dui delijk gevolgd en begrepen worden. Bij het doen van mededeelingen over de aanstaande bedevaart, door den voorz., kwam naar voren, dat onze afdeeling we derom de beschikking heeft over het Be gijnhof; Kapelaan Switsar zal ons verge zellen. De algemeene intentie luidt: Wel slagen actie van de Nieuwe Gemeenschap. De tocht gaat per boot. Kosten dezes zijn slechts vijf en zeventig cent; mochten sommigen iets meer willen betalen om zoodoende minder gegoede menschen te laten meegaan dan zal deze daad op hoogen prijs worden gesteld. De Omgang vindt plaats op 11 Maart, des avonds om zeven uur Lof. Daarna gaan we gezamen lijk naar het Papenveer om per boot, wel ke kwart over achten afvaart, de reis te volbrengen. Te Amsterdam aangekomen moeten de pelgrims om één uur in het Be gijnhof zijn ter bijwoning van de H. Mis en dan volgt de Ommegang. Opnieuw werd den leden op het hart gedrukt zich vooral in Amsterdam stichtend te gedra gen en geheel te houden aan de leiding van het bestuur, bizonder het laatste eindje naar de boot. Steeds de regelmaat van vier aan vier blijven vasthouden. De verkoop der kaarten geschiedt bij den voorzitter en secretaris en wel van af Zondag tot Vrijdagavond. Voor een goed overzicht wordt het wenschelijk ge acht, zich tijdig van en kaart te voorzien, dus niet wachten tot het laatste nippertje. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredend lid, de heer J. A. Koeleman, met alg. st. herkozen, voor welk vertrouwen de heer Koeleman erkentelijk was. Vermelden wij nog, dat een achttal leden van het zangkoor, onder leiding van den heer. C. van Dam, met pianobegeleiding van den heer Mourits, verschillende schoo- ne gezangen uitvoerden, waarvan wij noe men: Benedictus, Laudate Dominum, enz., terwijl de heer C. Volgering het jubellied zong. Even over tienen volgde sluiting, nadat bij de rondvraag' gevraagd werd de kosten in het Begijnhof ponds-ponds-gewijs te verdeelen en de voorz. het verzoek over bracht van den Deken van Amsterdam, om, wanneer iemand in Amsterdam komt, een bezoek te brengen aan het Allerhei ligste, wat altijd ter aanbidding is uitge steld in het Begijnhof. ZEVENHOVEN Zangvereeniging NieuwveenZevenho ven. Woensdagavond werd de eerste ledenvergadering gehouden van de R.K. Zangvereeniging. De dirigent, de heer G. Speet, heette allen welkom; vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuur. Tot voorzitter werd met bij na algemeene stemmen gekozen de heer G.- v. Vliet, Nieuwveen, tot secretaris de heer J. Louwers, Zevenhoven, penning- meesteressen de dames mevr. Haakman, Nieuwveen en Fr. v. Trigt, Zevenhoven, bibliothecaris de heer N. Speet, Nieuw veen. Vervolgens werd een begin gemaakt met de repetities. Dames of heeren die nog animo hebben voor zang kunnen zich nog opgeven bij het bestuur. Dinsdag.. „Geloof en Wetenschap", lezing met lichtbeelden over „OGstersche Kerken". Turk te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken teLeiden wordt van Zater dag 25 F e b r. tot en met V r ij d a g 3 Maart a.s. waargenomen door de apo theken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, teJ. 1060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. 236 We onderbreken even onze Congo-reis, of liever, we varen een weekje rustig verder, om intusschen wat over het Missiehuis te vertellen. De maand Maart is begonnen en „Mill Hill's zonen", die zich veel meer beroemen „St. Joseph's zonen" te zijn, hebben den bescheiden Heilige uit den achtergrond naar voren gehaald, om hem deze maand het middelpunt te maken van hun bijzondere vereering. Heel in den stijl van den Heilige hebben we een bescheiden bloempje en een paar kaarsjes bij zijn beeltenis gezet. De oefe ningen van de zeven smarten en vreugden van St. Joseph op de 7 Woensdagen voor zijn feest zijn al aan den gang en bijzon dere gebeden en H. Missen worden opge dragen om den Stillen Werker de belangen en intenties van onze weldoeners aan te be velen. Een stille werker is St. Joseph wel. Ik weet ze'ker dat hij er achter zit dat ons cijfer hierboven deze week maar eventjes drie punten omhoog is gegaan. K. B. te B. heeft bij laatste wilsbe schikking het Missiehuis met een Stichtting willen gedenken. Moge St. Joseph hem een zalig sterfuur geschonken en de Hemelheer hem reeds voor zijn goedheid beloond hebben. N.N. te N. en N.N. te S. zijn er verder •in hun bescheiden onbekendheid de be werkers van. Hartelijk danik aan die on bekende weldoeners. Moge St. Joseph ook hun voorspreker zijn. Eerstgenoemde, 'n veehouder, verklaarde dat hij z'n vee bij de maatschappij had ver zekerd, maar bovendien op deze manier Gods zegen over zijn bedrijf wilde afbidden. Immers in gevallen van leven en gezond heid ondervinden wij zoo vaak hoe al onze menschelijke kennis en vernuft machteloos staat. Door den mensh zonder geloof en Godsvertrouwen wordt het dan aart geluk of toeval of noodlot toegeschreven als het geval al of niet tot een goed einde komt; maar wij, die gelooven aan een Voorzie nigheid, weten dat alles terug te voeren naar den Heer van leven en dood, in Wiens hand het lot en de bestemming van eik schepsel gelegen is. En zouden wij daarom in deze maand St. Joseph niet tot onze „Stille Makelaar" nemen, om, zooals zoovelen reeds onder vonden hebben, onze moeilijke, dikwijls bijna hopelooze gevallen, tot een goed einde te brengen? Father G. v. Leeuwen, Directeur. St. Bonifacius Missiehuis. Hoorn. Giro 120937. keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt?... NOOITI

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 4