Hakenkruis tegen Kruis A jemengde berichten LUCHTVAART VRIJDAG 3 MAART 193& r>F CtTjcoHF. COURANT V'FP^F. R'.AD - PAG. 13 Duitschland's weldoener klaagt aan. Hitier en Paus Pius XI. In een keurige en toch goedkoope Vobi- uitgave is verschenen „Hakenkruis tegen kruis" van de hand van J. A. Vesters, re dacteur-buitenland van „De Volkskrant". In dit boek beschrijft dez- bekwame jour nalist „zes jaar Hitler-regiem", zooals de ondertitel luidt. Hij geeft daarin zóó scherp en welom lijnd den weg aan, dien Hitier welbewust is gegaan naaf het heidendom, dat dit boek een scherpe en verbijsterende aanklacht is geworden. De schrijver toont aan, dat in het Duitschland van Hitier woordbreuk als een systeem werd toegepast, dat 't con cordaat en alle toezeggingen werden ge sloten en gegeven met de bedoeling het plechtig gegeven woord eenvoudig te schen den, zoo spoedig door al deze beloften der Katholieken hun de wapens uit de handen zouden zijn geslagen. Uit dit boek dat wij in handen wen- echen van alle Katholieken willen we twee hoofdstukken publiceeren, welke een schril beeld werpen op de erntsige toestan den in Duitschland Het eerste dezer twee hoofdstukken volgt hieronder: Het is ons onmogelijk in dit bestek recht te doen wedervaren aan alle woorden van protest, van bemoediging en van onwan kelbare trouw, die Duitschlands' bisschop pen in de afgeloopen zes jaar gesproken hebben. Duizenden malen is het Concor daat geschonden, maar geen enkele maal bleef op deze schending een bisschoppe lijk protest uit. Als primaat van de Kerk in Duitschland vertolkte kardinaal Ber- tiam steeds de meening van het geheele epkcopaat. En in kardinaal Faulhaber, man van temperament, begiftigd met de gave van het woord en bezield met een on tembare wil, een i.ooit versagende moed, hebben Duitschlands bisschoppen hun meest weisprekenden en geduchten voor vechter. Harde scherpe taal was nu een maal noodig om de kerkvervolgers te gee- selen met de waarheid. Voor zachte woor den van vermaan rijn zij doof. In de geheele wereld hebben de bis schoppen de Duitsche katholieken steeds hun onschatbare moreele steun gegeven. Alle bisschoppen hebben gesproken en ge waarschuwd, niet tegen Duitschland, maar tegen de verderfelijke dwaling die evenals bet bolsjewisme de geheele menschheid wil besmetten. Maar onder deze groote en eerbiedwaardige rij neemt een bijzondere plaats in kardinaal Mundelein, de Ameri- kaansche Faulhaber, wiens veroordeeling van het nationaal-socialisme de Duitsche kerkvervolgers als mokerslagen getroffen heeft. Kardinaal Mundelein, Duitscher van afkomst, was scherper en harder dan an deren, maar daarom juist werd hij door do nieuw-heidenen het best verstaan en begrepen. Zooals de Duitsche kerkvervol gers in de figuu rvan kardinaal Faulhaber hun meest geduchten tegenstander zien en dit door de volheid van hun haat tot uit drukking brengen, zoo is kardinaal Mun delein de meest gehate der buitenlandsche kerkvorsten. Meer dan eenig ander had kardinaal Mundelein het recht en de plicht te spre ken over iets, dat geen „binnenlandsche aangelegenheid" der nazi's was, maar een zaak van hei geheele Chri'tendom. Dr. Göbbels heeft deze kardinaal als den giootsten vijand van het Duitsche volk uit gekreten. Maar deze afvallige vergat, dat d? aartsbisschop van Chicago tijdens den oorlog het uiterste gedaan heeft om de Amerikaansche interventie tegen Duitsch land te voorkomen. Dat na den oorlog kardinaal Mundelein een der eersten was om de onrechtvaardige vredesverdragen aan de kaak te stellen; dat het kardinaal Mundelein was die zijn warme sympathie voor de noodlijdenden in Duitschland in een daad van ede^ naastenliefde omzette door het organiseeren van een grootscheep- sche hulpactie. Maar kardinaal Mundelein deed meer dan het verlichten van de ma- teriëele nood. Deze weldoener van het Duitsche volk stond als geen ander op de bres voor de geestelijke opbouw van het zwaargetroffen Duitschland. Kardinaal Mundelein wist de in de na-oorlogsche ja ren zoo noodzakelijke charitatieve instel lingen in Duitschland en in Centraal Eu ropa in 't leven waren te houden door het fourneeren van enorme bedragen. Toen allen Duitschlands vijand waren, toen niemand zich iets van het lot van dit volk aantrok, toen vrijmetselaars zich lieten leiden door hun haat, was de Amerikaansche kardi naal de groote en eerlijke vriend van het Duitsche volk. Toen na den oorlog de di plomatieke vertegenwoordigers van Duitsch land en Oostenrijk naar de Vereenig'de Sta ten terugkeerden, was hec weer kardinaal Mundelein die hun in een vijandige omge ving de weg effende. Later, bij gelegen heid van het Eucharistisch Congres te Chi cago, was het voor den kardinaal een bij zondere vreugde de talrijke Duitschers en Oostenrijkers te ontvangen. Allen stonden verbaa-d over de groote belangstelling, die de kerkvorst voor de „Duitsche landen" toonde en over zijn diepe kennis. Van alle buitenlandsche kerkvorsten was deze kardinaal, de weldoener en pleitbe zorger van het Duitsche volk, op de eerste plaats gerechtigd zijn „ernstig woord" te spreken over het land, dat hem zoozeer aan het hart ligt. Niet uit vijandschap maar uit S A.--: i Kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chicago, een der grootste kerkelijke figuren van onze eeuw. liefde en bezorgdheid voor een volk dat m de greep van een heidensch regiem was geraakt. Striemend troffen de woorden van den kardinaal de lasteraars en eerroovers, die zich niet ontzien de Kerk en haar priesters van de gruwelijkste misdaden te beschul digen. „De Duitsche regeering aldus de kardinaal, „heeft zich gedurende en na de Europeesche oorlog bitter be klaagd over de gruwelpropaganda der geallieerden, die de Duitsche troepen alle mogelijke schandalen ten laste legden. De tegenwoordige Duitsche regee ring echter maakte thans zelf van dit soort propaganda gebruik tegen de katholieke Kerk. Zij laat door den zonderlingen propaganda-minister in grooten getale allerlei verhalen ver spreiden over zoogenaamde onzede'ijk- heid in kerkelijke instellingen. En deze methode is van dien aard dat de pro paganda uit de oorlogsjaren er maar een kinderverhaaltje bij is." In scherpe bewoordingen veroordeelde kardinaal Mundelein de ontkerstening van de school en de vernietiging der katho- ieke jeugdorganisaties, het bedrog en de leugens waarmee de ouders gedwongen werden hun kinderen naar de heidensche gemeenschapsscholen te sturen. Toen de H. Vader tegen deze duizendvoudige schen ding van het Concordaat Zijn stem verhief, hrak de strijd eerst in volle scherpte en woede los. De regeering zoo zei de kar dinaal mobiliseerde haar verschrikkelij ke propaganda-machine tegen de Kerk en ae geestelijkheid. Hierna sprak kardinaal Mundelein zijn historische aanklacht uit tegen het nazi regiem, die door de scherpte der formu- leeving de nazi's van woede deed razen en die een schok door de geheele beschaaf de wereld deed gaan. Want kardinaal Mun delein sprak niet met de hooge waardig heid en voornaamheid van den H. Vader, hier was de Amerikaan Munaelein aan het woojó om kort en krachtig de waarheid te ;eggen. „Gij zult misschien vragen, hoe een land van 60 millioen menschen intelli gente menschen, zich in angst en sl&af-chheid onderwerpen kon aan een vreemdeling, een Oostenrijks behan ger en naar men zegt nog een slechten ook, en enkele bondgenoten, zooals Göbbels en Goring, die een tijd waarin alles duurder wordt, tot een heele natie kunnen zeggen: „De loonen kunnen niet verhoogd worden." Wel licht zouden wij het kunnen begrij pen, wanneer we zouden leven in een land waarin de helft der bevolking een spion van de regeering is. waar de gewapende macht de huizen binnen dringt en boeken en kranten van parti culieren zonder gerechtelijk vonnis in beslag neemt, waar de vader zijn jongen niet meer kan straffen, uit angst dat zijn eigen kind hem kan aanklagen en in de gevangenis bren gen, waar persoonlijk eigendom en waardevolle bezittingen in beslag ge nomen en verkocht worden om de goudvoorraad op te voeren. Wellicht zouden we het kunnen be grijpen, wanneer we in een land zou den leven, waar'-- brieven ooenge- maakt en gelezen worden, zooals men in oorlogstijd doet met de correspon dentie der vijanden; in een land, waar het jonge, teere meisje van moeders zijde wordt weggerukt en naar een arbeidskamp wordt gezonden, om daar samen te leven met het schuim van de straat; waar de priester-stu denten niet alleen naar de arbeids kampen maar ook naar de militaire kampementen gezonden worden. Nog nooit te voren was de Kerk in Duitschland zoo hulpeloos als thans het geval is, zelfs niet in de dagen van de KuUurkampf. Destijds was er nog het Centrum in het Parlement; toen hadden ze nog leiders, geestelijken zoowel als leeken; toen was er een katholieke pers. Thans heeft de Kerk geen spreek buis meer. Wanneer de bisschoppen spreken, worden hun woorden over stemd door het spektakel van het ver schrikkelijk propaganda-apparaat der regeering. Het minste wat wij voor de Kerk in Duitschland kunen doen is openlijk in deze ure der beproeving onze sympa thie betuigen. En nog meer ons gebed wij moeten bidden voor de Kerk in Duitschland en voor het Duitsche volk." - Kardinaal Mundelein zei niets nieuws, maar hij was de eerste kerkvorst, die zon der eenige reserve, zonder een blad voor de mond te nemen, de duivelsche aard van het nazi-regiem geeselde. En zoo moest gesproken worder om te worden verstaan door menschen die een verheven document als de Pauselijke Zendbrief ne geerden. Dr. Göbbels c.s. hadden den Amerikaan- schen kardinaal verstaan. Nu zweeg de r.azi-pers niet als een graf, maar ondernam onder leiding van de „Angriff" het lijfblad van Göbbels een woedend scheldoffensief tegen den weldoener van bet Duitsche volk. De kwestie werd door 6f= nazi-autoriteiten op de spits gedreven. Er ging een protest-nota naar het Vaticaan waarin gedreigd werd met opzegging van het Concordaat als de kardinaal niet tot d" orde geroepen werd. De Duitsche regeering haalde zich hier door in twee maanden tijds de tweede bla mage op den hals. Het eerste protest tegen de encycliek was zonder meer afgewezen. Au; de Duitsche regeering het Concordaat wilde onzeggen moest zij haar gang maar gaan. Maar de Duitsche regeering deed niets. En in de antwoord-nota op het Mun delein-protest werd gezegd dat de H Stoel er niet aan dacht dezen kardinaal te be rispen. De nadruk werd er op ge^gd. dat de Duitsche autoriteiten, die nu zoo licht geraakt waren, nooit stappen hadden ge daan om te voorkomen drDuitsche minis ters beleedigende aanvallen deden op de ^c^holi^ke godsdienst het Vaticaan en den Paus. En het bescheid was weer: Als Ber lijn het Concordaat wilde opzeggen, stond di' den heerpn vrii Uet Vaticaan had in deze zaak. daar he* Concordaat van deze zijde steeds geëerbiedigd was, geen enkel ir;x'oAief te nemen. Het was een grandioze neder1 aag die de nazi-diplomatie hier leed. De dteigers, die in de Mundelein-kwestie nul op rekest hadden gekregen, krabbelden opnieuw te rug. Het Concordaat werd niet opgezegd en de Duitsche ambassadeur in Vaticaan stad, die reeds opdracht had gekregen zijn koffers te pakken, moest blijven. Inmid dels had dr Göbbels de woorden van kar dinaal Mundelein benut voor een nieuwe lastercampagne tegen de Kerk. Het hoog tepunt van dit bedrijf werd gevormd door de groote rede die de propaganda-minister c/ 28 Mei in de Deutschlandhalle te Bariijn hield. De inhoud van deze rede kwam hier- cp neer dat de katholieke Kerk in al haar geledingen corrupt en zedeloos was. Alduc Jozef Göbbels, de afvallige. Ook hier echter boekte het nationaal- s.cialisme een klinkend fiasco. Zonder dat oe Gestapo het kon verhinderen werd in geheel Duitschland in tienduizenden exem plaren een „Oper brief aan dr. Göbbels" ver~preid, onderteekend door „Michael Germanieus". In deze brief werden de las terlijke bewering van dr. Göbbels tegen de Kerk en kardinaal Mundelein weerlegd, waarbij den minister den raad gegeven werd wat corruptie en zede^osheid betreft de hand in eigenboezem te steken. Dit merkwaardige schrijven eindigde aldus: „Bekommer u *och niet om de Kerk! De Katholieke Kerk weet wel, hoe ze onwaardige elemen*en uit haar rijen moet verwijderen. Zij zal hervormen, waar hervormingen noodig zijn. Houdt u maar met eigen Dartij bezig! Daar heerscht -- zooals uit ei^en verklarin gen bliikt het bederf uit beginsel. En in dienst var. dit Tegale bederf staat tegen woordi<* de Duitsche .iurtitie! Kardinaal Mundelein kan over u te vreden zijn, Göbbels. Door uwe rede hebt ge he* onaantastbare bewijs ge leverd, dat de kern van zijn beschuldi ging volkomen gerechtvaardigd is." En om het Mundelein-fiasco voor het na tionaal-socialisme voHedig te maken snrak de Paus eenige dagen later met nadruk de volgende woorden tot een groep pel- gims uit Chicago: „Gij mee* trots zijn op de grootheid van uw stad en ook, waarom het niet te zeggen, op de grootheid van uw prachtiger aartsbisschop, die zno moe dig is bij de verdediging van de rech ten van God en de Kerk en het heil der zielen." „Uw prachtige aartsbisschop" dit was he* laatste woord "an den H. Vader over deze kwestie, die het nationaal-socialisme echter niets geleerd heeft. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Zedenverwildering Meer dan door de grove pornografie wordt onze zedelijke volkskracht ontzenuwd door vele geïllustreerde bioden, welke in Nederland ver krijgbaar worden gesteld. Week in week uit die fo'o's van revues en badnuditeiten, die langzaam maar zeker het gedachteleven vergiftigen. Wie geregeld dergelijke illustraties koept, overprikkelt zijn sexueele nei gingen en steunt onde-memingen die ons volk langzaam maar zeker neer halen en sloopen. KIND UIT EEN RAAM GEVALLEN. Mej. Nagelhout te Hattem nam Donder dagmiddag haar 2 1/2-jarig dochtertje mee naar den zolder, waar zij het een en ander te doen had. In een onbewaakt oogenblik is het kind, dat aan het spelen was, uit een openstaand raam gevallen en van een hoogte van ongeveer zeven meter op straat terecht gekomen. Met een schedelbasis- fractuur werd de kleine opgenomen. Er is weinig hoop op herstel. DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN. Donderdagmiddag om kwart over vijf is op den rijksweg te HoutBlerick de 23-ja- rige mej. Schoen door een vrachtauto uit Blerick aangereden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en een gecompliceerde armbreuk en is in zorgwek- lcenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. GOEDE VANGST VAN DE ROTTERDAMSCHE POLITIE. Op den Kreekweg te Rotterdam surveil leerden op een dag in Juli van het vorige jaar twee agenten van politie, toen zij een man zagen, die beantwoordde aan een sig nalement, dat de dienaren der wet zich in het hoofd geprent hadden. Het was een schilder, de 33-jarige L. van D., die in het westen van Rotterdam woont. Een onderzoek van 's mans zakken le verde een merkwaardig resultaat op: drie pandhuisbriefjes, waarop twee dames rij wielen en een heerenrijwiel waren beleend, nummer- en rijbewijzen van auto's en een bewijs van een kosteloos rijwielmerk van een derde en tenslotte een bewijs van Ne derlanderschap, dat hem eveneens niet toebehoorde. Omdat de justitie in Dor drecht nog een appeltje met den schilder had te schillen, werd hij naar de Merwe- destad op transport gesteld om daar nog straf te ondergaan. Op het hoofdbereau van politie aan het Haagsche Veer te Rotterdam bevindt zich overigens een lijvig dossier, over 'smans oneerlijkheden en dat zijn er heel wat. In- tusschen werd hij op verzoek van de Rot- terdamsche politie reeds naar Rotterdam teruggebracht, om de rest van zijn „Dordt- sche'' straf in het Huis van Bewaring te Rotterdam uit te zitten. De politie nam reeds eenigen tijd gele den op de kamers, die van D. in Rotter dam bewoonde, een kijkje. Er werd nog een zeer groot aantal beleenbriefjes in een kast aangetrofen, waarop regenjasen en rijwielen waren beleend. De rijwielonder- deeelen, een damestasch, en eenige hand schoenen, die intusschen nog op zijn ka mers aangetroffen waren, deden vermoe dens koesteren, dat hij nog wel meer op zijn kerfstok zou hebben. Ten eerste bleek, dat hij in Nieuwen- hoorn een heerenrijwiel had gestolen, waarmee hij naar Hellevoetsluis was ge reden, met de bedoeling hier weer een diefstal te plegen, hetgeen hem inderdaad gelukte. Op het indrukwekkende lijstje komt voorts nog een diefstal van een heerenrij wiel te Rotterdam voor. Nadere opsporing leidde het onderzoek naar 's-Gravenhage, waar de schilder eenigen tijd geopereerd heeft. Hier zag hij zijn kans in z.g. huis- garages, kleine gebouwtjes achter woon huizen, waarin de eigenaar zijn auto kan stallen. In eenige van deze garages brak hij in en zes fietsen waren een welkome buit. Daarna koos de man Voorburg als jacht terrein. Hier ontvreemdde hij ergens een regenjas en twee fietsen werden meegeno men. In een schuur trof de politie twee bretels aan, die de man in Delft gestolen moet hebben. Deze voorwerpen liet hij in deze schuur liggen, maar een tandem nam hij er voor in de plaats. Het lijstje ver meldt hierna diefstal van een fiets te Rot terdam, waarna van D. të Gouda in een kiosk het bewijs van Nederlanderschap stal. Te Bleiswijk stal hij. weer twee dames- handtasschen, te Zoeter meer nam hij een heerenrijwiel mee. Een bezoek aan Pijnacker leverde hem een damesrijwiel op, dat hij in een schuur vond. Bij deze ge legenheid dreigde het echter spaak te loo- pen. Het werd gemerkt en een achtervol ging werd ingezet. Van D. liet zich niet uit het veld' slaan, hij stapte rustig af en zei tegen zijn achtervolgers, dat hij spoedig naar den dokter moest en dat hij daarom de feits even genomen had. „Maar hier heb je hem natuurlijk terug", zei hij vriende lijk en de menschen lieten den haastigen man, die naar den dakter moest, gaan. Te Heenvliet brak van D. in een con sumptietent in, waar hij een honderdtal prentbreifkaarten stal. Deze kaarten zijn in zijn woning eveneens door de politie aangetroffen, evenals een verwarmingstoe stel dat ook uit de consumptietent gesto len was. Tenslotte brak hij in Den Haag nog eenige malen in, waarbij hij o.a. een por- temonnaie met inhoud en eenige rijwielen stal. Van D. heeft alles bijeen een aanzienlijk aantal rijwielen gestolen, warvan hij het grootste deel in Rotterdam beleend heeft. Op zijn kamer trof men niet minder dan twaalf regenjassen aan, welke volgens va^. D. door hem voor een vriend, zeke ren G., wonende te Delft, in bewaring waren genomen. "Ofschoon van D. door verschillende pandhuishouders pertinent herkend is, bleef hij ontkennen, iets met al deze fei ten te maken te hebben. TWEE POLEN AANGEHOUDEN. Zij hadden wel inbrekerswerktuigen, doch geen geldige papieren. De gemeentepolitie te Venlo heeft Woens dag twee Polen gearresteerd, die kans heb ben gezien zonder geldige papieren ons land binnen te dringen. Tijdens de overbrenging naar het bureau nam een der aangehoudenen de vlucht Dank zij de hulp van enkele toegescho ten politiemannen, kon de vluchteling na een spannende jacht door de stad weer worden gearresteerd. De aangehoudenen bleken te zijn de 29- jarige K. B. en de 31-jarige W. W. van Pooï- sche afkomst. Uit het onderzoek bleek, dat zij tijdens hun overbrenging naar het bu reau kans hadden gezien zich te ontdoen van de in hun bezit zijnde inbrekerswerk tuigen. Een bos valsche sleutels, een appa raat voor het opensnijden van brandkas ten, een breekijzer, vijlen en andere inbre kers werktuigen zijn door de politie gevon den en in beslag genomen. Aangezien de beide Polen kort tevoren via de Duitsche grens ons land waren bin nengekomen, wordt in samenwerking met de Duitsche politie een uitgebreid onder zoek naai- de gedragingen van het tweetal ingesteld. e mannen zijn voorloopig op het poli tiebureau opgesloten. Vermoedelijk zullen zij worden uitgewezen. LIJK OPGEGRAVEN. Gistermorgen is op last van de justitie te Rotterdam het stoffelijk overschot van zekeren B„ die gewoond heeft in de Ru- broekstrat te Rotterdam en daar op 2 Fe bruari op 58-jarigen leeftijd is overleden, opgegraven voor sectie-onderzoek. Er loopen n.l. geruchten, dat de man geen natuurlijken dood gestorven is, doch ver giftigd is. De sectie is gisteren verricht, maar naar de „Msbd." meldt, is er geen sprake van vergiftiging, zooals zou zijn gesuggereerd. Voor alle zekerheid echter zal men de in gewanden van den overleden man voor na der onderzoek opsturen naar Leiden. De politie heeft verder gegronde reden om aan te nemen, dat men hier te doen heeft met een laffe wraakneming. Een ze kere man zou de weduwe hebben willen treffen door het praatje te verkondigen, dat zij haar man zou hebben vergiftigd. VERDACHT VAN ZEDENMISDRIJVEN. Zeven personen aangehouden. Omstreeks December van het vorige jaar heeft de gemeentepolitie van de Rijp en Graft geassisteerd dcor den rijksveldwacht, een onderzoek ingesteld naar een zeden misdrijf, hetwelk te de Rijp zou hebben plaats gehad. Een groot aantal nog zeer jeugdige meisjes en jongens, in hoofdzaak schoolkinderen, werd toen een verhoor af genomen, waarna een verdachte uit de Rijp werd gearresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Daarna werd een minutieus en langdurig onderzoek ingesteld. Na verloop van eeni ge weken konden niet minder dan tien per sonen, woonachtig in de Rijp en in andere gemeenten, verdacht van diverse, meestal op zichzelf staande zedenmisdrijven, wor den achterhaald. Vijf personen zijn in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgeslo ten. Naderhand is in de Rijp nog een arres tatie verricht en wel van een omstreeks 75-jarigen alleenwonennden man, die zich aan een zedenmisdrijf zou hebben schuldig gemaakt. Deze verdachte is eveneens in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten. Het verdere onderzoek in deze delicten heeft er toe geleid, dat gisteren nog een persoon, afkomstig uit de provincie Gelder land, werd gearresteerd. Dze zou het vorige jaar in Graft eveneens een ernstig zeden misdrijf hebben gepleegd. Hij is heden over gebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. In totaal zijn thans dertien verdachten achterhaald, waarvan er zeven zijn inge sloten. DE POSTVLUCHTEN OP NED. OOST INDIE. De positie der K. L. M. vliegtuigen op de Indiëlijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Peli kaan" te Singapore, de „Valk" te Basra, de „Reiger" te Napels en de „Wielewaal" ie Bandoeng. Op de thuisreis landden de „Oehoe" te Amsterdam, de „Gier" te Jodhpur en de Zilverreiger" te Medan. 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rood en r rand is de waarschu- wing voor mogelijk A gevaar. Rond zijn verkeers- borden, die een verbod of een gebod inhouden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15