STADS NIEUWS ,V,ÏTV)"' DONDERDAG 2 MAART 1939 DE LEW>SCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onxe agenten ^0 cent per wv>i»k; 2.60 per kwartaal. Franco per poat 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING De Bilt seint: Verwachtihg: Voor het geheele land: Overwegend droog, meest zwaar bewolkt, zwakke tot matige Zuidelijke wind, iets zachter des nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige Zuide lijke wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokkken, matige Zuidelijke wind, 5 gr. C. De Bilt, half bewolkt: matige Z. Z. O. wind, 3 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z. O. wind, 2 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, zwakke Zui delijke wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke gistermorgen op de Noordzee lag en ons buiig weer bracht, is geheel verdwenen. De luchtdruk bleef in Frankrijk, Duitschland, onze omgeving en in Scandinavië voortdurend stijgen, zoodat thans een uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk, met kernen over Zuid-Duitsch- land en Finland, het vasteland van West- Europa bedekt. Onder invloed van het ver der doordringen van de koude polaire luchtmassa's in Zuidelijke richting, bleef de luchtdruk tusschen de Azoren en Por tugal voortdurend dalen, zoodat over Frank rijk, de Britsche Eilanden en ons land de wind naar het Zuiden terugdraaide en de vochtige oceanische luchtstrooming over het vasteland plaats maakt voor een wat drogere. Tengevolge van deze ontwikke ling in de algemeene luchtdrukverdeeling kan de Oceaan-depressie, welke gisteren ten Westen van Ierland lag, niet verder r.aar het Oosten doordringen en slaat zij een Noordelijken koers in. Onder haar in vloed daalt de luchtdruk op IJsland en nam de wind aldaar plaatselijk tot storm kracht toe. Over het vasteland is het weer over het algemeen rustig, veelal nog met zware bewolking. Plaatselijk echter was de nacht helder en daalde de ochtendtem- peratuur tot onder het vriespunt, terwijl in Scandinavië de vorst weer toenam. Over de Britsche Eilanden steeg de tempera tuur en melden enkele stations zware re gen (Valentia 32 m.m.). LUCHTTEMPERATUUR. 10.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eju: Van Donderdagnamiddag 6.07 uur tot Vrijdagmorgen 6.15 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 3 Maart voorm. 0.20 en nam. 12.45 uur. Maan onder 5.uur Vrijdagmorgen. Maan op 15.05 uur Vrijdagmiddag. Hef Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De kracht van hei gebed Bij orze voortdurende actie, om de hereeniging van de afgeschei denen te bevorderen, erkennen j wij volkomen dat deze voortreffe- I lijke eei heid door geen enkel I middel beter tot stand kan komen I en bevestigd worden, dan door de kracht van het gebed. Paus Leo XIII. V Onderwijs en opvoeding Wij hebben gelezen een verslag van een rede, door den bekenden paedagoog dr. de Boer uit Den Haag gehouden voor den R.-K. Bond voor Groote Gezinnen te Til burg. De „Maasbode", waarin wij het verslag lazen, plaatste er enkele korte opmerkin gen bij tusschen haakjes. Wat wij volko men kunnen begrijpen. Onvoorwaardelijke instemming van ieder moet hebben dat gedeelte van het betoog van dr. de Boer, hetwelk de strekking liad, krachtigen klem te leggen op de waar heid, dat de ouders hun taak van opvoe ders niet aan anderen mogen en kunnnen overlaten; dat zij de eigenlijke, de beste opvoeders zijn. Maar daarnaast s c hij n t wij moeten ons, afgaande op een verslag (dat echter wel juist schijnt te zijn) voorzichtig uitdruk ken dr. de Boer toch tè weinig opvoed kundige waarde, paedagogischen invloed toe te kennen aan de school. Hij zeide: wat goed op school komt, gaat goed weg; wat verkeerd op school komt, gaat verkeerd weg. Bij dat laatste merkt de „Maasbode" op: „dit lijkt ons iets te pes simistisch". Inderdaad, ook ons lijkt dat iets te pessimistisch. Zooals 't ons ook zéker te op timistisch lijkt, om te zeggen, dat wat goed op school (welke school??) komt, goed weg gaat. Herhaald zij echter, dat, waar in het ge zin de opvoeding plaats heeft, de school, zelfs de beste school met de beste paeda- gogen, héél moeilijk b 1 ij v e n d kan ver beteren, als de opvoeding thuis van zooda- nigen aard is, dat daarop past de kwalifica tie: slecht. Dat is zooals duidelijk is héél moei lijk, maar, dat het absoluut uitgesloten is in alle gevallen, zouden wij toch niet dur ven beweren. Indrukken, op school stevig ingeheid, kunnen toch ook nog wel na werken en, als ze door andere indrukken overstroomd worden, later weer boven drijven In het gezin heeft de opvoeding plaats. Maar is het juist, wat dr. de Boer zegt, dat de school alléén is voor de ontwikke ling? „Wij hopen, dat. dr. de Boer „op voeding" toch niet geheel uitsluit", com mentarieert hier de „Maasbode". En wij hopen dat óók. Zeker als alléén ontwikkeling het doel van de school is, dan nóg zou er alle re den zijn, om voor katholieke kinderen een katholieke school te wenschen. 't Kan ons niet onverschillig zijn, wat de inhoud van die ontwikkeling is. 't Zou van groote oppervlakkigheid en gemis aan eenig na denken getuigen, wanneer men zou den ken, dat ontwikkeling wel „neutraal" kan worden geschonken! Maar wij zijn er van overtuigd, dat' er op de school óók opvoeding wordt gege ven. De persoon van dengene, die het on derricht geeft, de wijze waarop dat onder richt wordt gegeven, de sfeer op de school, de gebruiken op de school, enz. in dat alles ligt een opvoedend element. Wij schreven deze week: het onderwijs i3 een wezenlijk, een vornaam deel in de opvoeding. Daarvan blijven we diep overtuigd. Spaarregeling van minister Romme Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting te Leiden is aangedrongen om voor de door Maatschappelijk Hulpbetoon onder steunden eenzelfde soort „spaarregeling" in te voeren, als bestaat voor de werklooze arbeiders. Zooals men weet, worden door Maat schappelijk Hulpbetoon ondersteund dege nen, die niet vallen onder de categorie werklooze arbeiders, en voor wie dus het Rijk niet mee-betaalt in den steun. De aandrang in den Leidschen Raad uit geoefend om de steun voor de door Maat schappelijk Hulpbetoon ondersteunden te verhoogen door de z g. spaarregeling stuitte af op verzet, niet. het minst van socialistische zijde. Wij werden dezer dagen opmerkzaam gemaakt op een artikeltje in het Maand schrift der Vereeniging van den H. Vin- centius a Paulo in Nederland, waarin met waardeering wordt geschreven over be doelde spaarregeling: Wel resultaten bereikt kunnnen worden met de Spaarregeling van Mi nister Romme toont het volgende over zicht aan, samengesteld door de con ferentie van den H. Joseph aan den Maagdenberg te Venlo. Van November 1937 tot en met Oct. 1938 werd gespaard door 29 gezinnen, waarvan het minste met 3, het meeste met 52 geplakte zegels. Het totaal door deze spaarders bij eengebrachte drag was groot 101. de conferentie steunde met 151.50 terwijl de subsidie van de regeering be droeg 335.60, waardoor in totaal een spaarbedrag werd verkregen van 588.10. Deze regeling is gebaseerd op een bijdrage per gezin van 0.10 per week en van de conferentie op een aanvulling per gezin van 0.15 per week terwijl de Bijzondere Raad te Venlo 25 pet. van het door de conferentie gesteunde bedrag aan deze restitueerde; d.i. over voornoemd tijdvak 25 pet. van 151.50 is 37.87. Moge dit resultaat een voorbeeld zijn ter navolging van die conferenties welke dit werk nog niet voldoende on der de oogen hebben gezien. Tot zoover het Maandschrift. In Leiden nemen 65 pet. van de werk looze arbeiders deel aan de spaarregeling. Hoevelen dezer geheel of gedeeltelijk aan hun kwartje in de week worden geholpen, weten wij niet. Wij vermoeden, dat dit slechts zeer weinigen zullen zijn. Moge het juiste inzicht baanbreken en Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden de ze regeling ook invoeren voor de door deze instelling met gemeente-geld ondersteunde behoeftigen. Niemand wordt er minder van. De deelnemers gaan er op vooruit. Bij hun wekelijks kwartje wordt (aldus is de Rijksregeling voor de werklooze arbei ders) wordt dan bijgelegd een ander kwar tje of veertig cents naar gelang de ge zinsgrootte. Wij vestigen op deze plaats de aandacht op de spaarregeling, omdat zij nuttig is, sociaal gewenscht niet alléén voor Leiden! Men kan door de spaarregeling voor komen het koopen op afbetaling, het leenen, om een of ander te kunnen koopen, waarvoor 'n betrekkelijk groot bedrag in eens noodig is. RECHTZAKEN DE NIEUWE FASE IN DEN STRIJD TEGEN DE WILDE BUSSEN HOOGE STRAFFEN. De strijd tegen de wilde autobusdiensten is in een nieuwe fase gekomen. Nadat het nieuwe R.A.P. op 13 Fe-' bruari in werking is getreden is door de politie een groot aantal processen- verbaal opgemaakt tegen de wilde bus diensten, die zich aan de nieuwe be palingen niet stoorden. Thans hebben de eerste strafzaken voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. I. van Creveld, 'gediepd. Er was voor de be handeling zeer groote belangstelling uit het autobusbedrijf. De eerste verdachte was H. de Jong, die een wilden busdienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Haarlem. De ambtenaar van het O.M., mr. Over- beek, zeide in zijn requisitoir, dat de exploi tanten ook na de inwerkingtreding van de nieuwe bepalingen kalm met hun bedrij ven zijn doorgegaan. Zij zullen blijkbaar door strenge straffen tot andere gedachten moeten worden gebracht. Op deze gronden vorderde spr. tegen den verdachte een geldboete van 500. De kantonrechter wilde, omdat het hier de eerste overtreding betreft na het in werkingtreden van de nieuwe bepalingen, clementie betrachten. Hij veroordelde den autobusexploitant tot 300.boete. De tweede verdachte, J. W. Bredenhorst, exploiteert een dienst tusschen Amsterdam en Utrecht. Deze verdachte was niet ver schenen, zoodat zijn zaak bij verstek werd behandeld. Ook tegen hem eischte de ambtenaar 500.boete en ook hij werd tot 300. boete veroordeeld. Voor den Haagschen Kantonrechter, mr. G. A. van Haeften, verschenen vanmorgen ook twee autobus-ondernemers, wien ten laste was gelegd, dat zij in strijd met de bepalingen van het nieuwe R.A.P. een auto busdienst haden onderhouden. Het eerste geval betrof een autobus, van het onlangs opgerichte „Christoffel- fonds", waarvan de heer Stoop voorzitter was. Deze onderhield een dienst Den HaagLeiden. In deze zaSk werden ge hoord. Allereerst de twee agenten, die het proces-verbaal hadden opgemaakt. Zij ver klaarden, dat zij de buspassagiers hadden ondervraagd, hoe ze in de bus waren ge komen en wat ze betaald hadden. Na in de bus plaats genomen te hebben en den wensch kenbaar te hebben gemaakt, dat zy naar Leiden wilden vervoerd worden, hadden de passagiers, zoo hebben zij ver klaard, vrijwillig een bijdrage in het ge noemde „Christoffel-fonds" gestort. Wat dat precies was, wisten niet allen te vertel len, maar het ging erom, zoo was den meesten wel duidelijk, om op goedkoope wijze vervoerd te worden. De chauffeur, die daarna als getuige werd gehoord, verklaarde opdracht te hebben gekregen, dat hij alle passagiers moest toelaten, of ze betaalden of niet. Het Christoffel-fonds noemde hij een fonds voor een liefdadig doel. Enkele buspassagiers traden daarna als getuige op. Niemand werd gedwongen te betalen, verklaarden zij eenparig. Maar de een kon het met zyn geweten niet in over eenstemming brengen, als hij meereed zon der te betalen, een ander had inderdaad dikwijls voor niets gereisd, terwijl een derde geregeld bijdragen stortte, zonder van de diensten van het Christoffel-fonds gebruik te maken, zoo sympathiseerde hy het doel van het fonds. Even voordat hy zyn requisitoir hield, deelde de ambtenaar van het O.M., mr. van der Kun, evenwel mede, dat een politie agent in burger getracht heeft voor niets mede te rijden, wat evenwel mislukt was. De vertegenwoordiger van het O.M. achtte dan ook overtreding van het R.A.P. bewezen. Mr. van der Kun maakte in dit verband een vergelijking met de prik- plank, de lotery-, en voetbalpoolzaken. De Hooge Raad heeft hiermee korte metten gemaakt en niet beoordeeld, wat de onder nemers voorgeven, dat er gebeurd was, maar wat er in werkelijkheid plaats heeft gehad. Zoo is het ook hier. De z.g. vrijwillige bijdragen van het fonds zijn gefixeerd. Er zijn vaste prijzen voor bepaalde trajecten. Het fonds stelt zich ten doel de „internationale betrekkingen tus schen de verschillende landen van Europa te verbeteren". Zij wil dat doel bereiken door een autobusdienst tusschen Leiden en Den Haag te onderhouden! Wat ten slotte het woord exploiteeren betreft, zooals het R.A.P. dat noemt, zeide spr. dat men dit ruim moet opvatten, d.w.z. het behoeft niet het doel om winst te maken in te sluiten. Den tijd, dat deze zaken als principieele moeten worden beschouwd, achtte spr. voorbij. Van nu af aan zou hij hooge boetes eischen en in dit geval requireerde hij een geldboete van 1000.subs, zes maanden hechtenis De kantonrechter zal op 16 Maart schrif telijk vonnis wijzen. Ook in de andere zaak werd 1000. subs, zes maanden hechtenis geëischt en de uitspraak op denzelfden dag bepaald. AGENDA LEIDEN. Donderdag: Bureau-zitting R.K. Reclas- seeringsvereeniging. Gebouw St. Vincentiusver., Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur n.m. Dinsdag.. „Geloof en Wetenschap'lezing met lichtbeelden over „Oostersche Kerken". Turk te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 25 F e b r. tot en met Vfjjdag 3 Maart a.s. waargenomen door de apo- t.neken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, teJ. 1060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen rechten: de heer G. P. A. Dijker, Wassenaar; candidaatsexamen rechten: mej. E. M. L. Korsmeyer, Den Haag, J. Gelderman, 01- Honderdjarig bestaan L. S. C. Feest voor de jeugd. Gisterenmiddag waren op het N.B.L.O.- terrein aan den Zoeterwoudschen Singel tal van schoolkinderen verzameld voor het ballonnenfestijn. Het was er aardig druk en gelukkig hield het weer zich goed en de kinderen waren natuurlijk druk in de weer, hetgeen tot gevolg had, dat menig ballonnetje ontijdig in de lucht verdween. Omstreeks kwart voor drie echter klonk officieel het sein voor het oplaten der bal lonnen, die toen, voorzien van de adressen der kinderen in Noordoostelijke richting verdwenen. De kinderen kregen bovendien een trac- tatie in den vorm van een reep chocolade, welke natuurlijk dankbaar aanvaard werd. DE WIELERWEDSTRIJD. Door M. C. Segaar gewonnen. Van de 39 ingeschrvenen voor den wie lerwedstrijd rond het v. d. Werffpark wa ren 29 deelnemers, leden der Swift-combi- natie, opgekomen. Op de Steenschuur voor het Kamerlingh Onnes Laboratorium was de start voor den wedstrijd en na een loos rondje te hebben gereden ving de strijd aan. Het begin was vrij kalm. Al dadelijk lag Laven een ronde achter. Na acht ronden zetten Alb. Lode- wijks en M. C. Segaar een spurt in, waar door ze iets wisten uit te loopen. Als lei der van het groote peleton trad bijkans tel kens een ander op. Na 17 ronden viel Laven uit. Als er 25 ronden zijn afgelegd hebben Lodewijks en Segaar een ronde voorsprong en zij blijven van nu af bij het groote pele ton. Zoo nu en dan komt er wat leven in de brouwerij als er premies verreden wor den. De race wordt ten slotte gewonnen door M. C. Segaar in 1 uur 7 min. 44 sec. Het parcours was 40 K.M. lang en besloeg 60 maal het traject Steenschuur, Doezastraat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur. De volledige uitslag werd: 1. M. C. Segaar, 2. Alb. Lodewijks, 3. W. Rijsbergen, 4. N. de Romijn, 5. J. L. v. Klinken, 6. R. Riethoven, 7. W. v. Rooyen, 8. C. dé Vink, 9. H. Hollander, 10. A. Ver- sluys. De onderlinge tijden waren 10 K.M. 15 min. 26 sec., 20 K.M. 22.46, 30 K.M. 49.51, 40 K.M. 1 uur 7 min. 44 sec. Van de 29 renners hebben er 19 het par cours uitgereden. Na dezen wedstrijden had onder groot vermaak der toescl ouwers de wedstrijd om den Raddraaiersbeker plaats voor de Stu denten. Hiervoor waren 15 deelnemers, die het parcours tienmaal moesten afleggen. De uitslag werd: 1. C. v. Noort in 13 min- 11 sec., 2. C. J. Zilverschoon; 3. H. F. O. Strikker. Het programma voor morgen. Morgenochtend zal de hengelwedstrijd voor de werkloozen worden gehouden. Om 8 uur is het verzamelen voor de Eeuwfeest-hengelaars op de Pieterskerk- gracht, waarna te half negen naar de Wil- helminabrug gemarcheerd wordt. Te half tien vangt de wedstrijd aan, het einde is te 11 uur. Morgenmiddag te half twee begint de voetbalcompetitie op het R. K. Sportpark aan den Haagweg. Morgenavond te 8.15 uur wordt de eerste voorstelling in den Schouwburg gegeven. Als studenten feestvieren De studenten zijr by de viering van hun eeuwfeest extra in stemming. Dat is hun niet kwalijk te nemen en een beetje meer rumoer dan gewoonlijk nemen we hun niet kwalijk. Maar.... alles heeft zijn grenzen en daarom kunnen we niet anders dan afkeuren wat zich gisteravond of vannacht in de „feestzaal", de Gemeentelijke Stads gehoorzaal heeft afgespeeld. Daar hebben enkele ..feestvierders" een gedeelte der balustrade boven een der trappen afge broken. De stukken vielen een kelner, die juist passeerde, voor de voeten. De politie, bij die wij naar dit geval in formeerden, wist van niets. Er was geen aangifte binnengekomen BENOEMING OVERSTE ST. ELISABETH- GESTICHT. Zuster Huberts. Als opvolgster van de Eerwaarde Zuster Avellina, die reeds zeven maanden lang aan het ziekbed ligt gekluisterd en in het St. Elisabethziekenhuis wordt verpleegd is door de Algemeen Overste van de Congre gatie der Zusters Franciscanessen van Bre da benoemd tot Overste van. het St. Elisa- beth-ziekenhuis alhier de eerwaarde Zus ter Huberta. Zuster Huberta is reeds 40 jaar in het St. Elisabethgesticht als zieken-verpleeg- ster werkzaam. De installatie tot Moeder-Overste zal op Maandag a.s. plaats hebben. EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM. Dit jaar op 212223 Juni. In de vergadering welke het Ziekentri- duum-comité gisteravond heeft gehouden is besloten het Ziekentriduum dit jaar te houden op 21, 22 23 Juni in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph. Mededeeling werd ook gedaan dat een nieuw gebouwtje is verrezen naast de kerk op de plaats, waar de rijwielstalling stond. Deze groote uitgave heeft het comité ge daan wegens de belangrijke besparing, welke het bewaren der beddegoederen op de verwarmde bovenverdieping van dit ge bouwtje zal opleveren. Uitgespaard worden nu huur, vervoerkosten, terwijl de, levens duur der goederen, welke nu in een droge bergplaats worden bewaard, belangrijk zal stijgen. Het comité heeft deze uitgave echter gedaan, vertrouwend op de hulp van alle katholieken, die toch dit bij uitstek geeste lijke liefdewerk gunstig gezind zijn. De katholieken van Leiden en omge ving hebben het Ziekentriduum nog nim mer vergeten. Het comité vertrouwt daar om, dat zij het ook nu in staat zullen stel len, deze groote uitgave te financieren. De katholieken worden dringend gebe den hiervoor uw gave te wilen storten en wel op giro 70089 ten name van den voor zitter van het comité, den heer H. Simonis, Haarlemmerstraat 138, Leiden. Het nieuwe gebouwtje zol op 26 Maart wo:den ingewijd. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 756. Naamlooze Vennoot schap Houtbouw- en Houthandelmaatschap- py „Padox". Warmond, Veerpolder. N. Comm.: Jhr. mr. dr. J. R. Clifford Kooq van Breugel, Driebergen. AUTO TE WATER. Gisteravond te 10.10 uur is ter hoogte van de Groenhovenstraat een auto, be stuurd door den 21-jarigen J. J. L., van den Witten Singel te water gereden. De autobestuurder reed met een vaart van 69 K.M., waarbij de wagen in den bocht was geslipt. Een Eltaxbus, welke uit de richting Doezastraat kwam, kon nog juist bijtijds voor den wagen stoppen. In de auto waren mede gezeten J. B. B. M. de K. en A. v. d. W., beiden uit Oegstgeest. Alle drie kwamen er met een paar natte voeten af, want de wagen sloeg in het water ge- lukig niet om. De motorspuit van de poli- tie-brandweer en de ladderwagen waren ter assistentie uitgerukt, doch behoefde geen dienst te doen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2