Paus-Keuze De eerste dag van het Conclaaf DONE .DAG 2 MAAki isja 3Öste Jaargang No. 9275 S)e £eid&ch£(Ek>ti/fca/nf Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven lie pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Een zwarte rookpluim uit de schoorsteen VATICAAN, 2 MAART. - DE ZWARTE ROOK, WELKE VANMORGEN OPSTEEG UIT DEN SCHOORSTEEN VAN HET VATICAAN, DUIDDE EROP, DAT DE EERSTE STEMMING, WELKE DE KAR DINALEN HEDENMORGEN VOOR DE PAUSKEUZE GEHOUDEN HEBBEN, GEEN RESULTAAT HEEFT OPGE LEVERD. DE TWEEDE STEMMING. VATIKAANSTAD, 2 Maart. (A. N. P.). De tweede stemming voor de Pauskeuze hedenochtend heeft eveneens geen resultaat opgeleverd. De levensmiddelen voorziening. VATICAAN STAD, 2 Maart. Van ochtend zijn de eerste levensmiddelen voor de deelnemers aan het Conclaaf door mid del van een der tourniquettes afgeleverd. Deze levensmiddelen bestonden uit brood, visch uit de zee, kaas en groente uit de tuinen van Castel Gandolfo. Vanochtend te acht uur werden twee an dere tourniquetten geopend in tegenwoor digheid van prelaten en den maarschalk van het Conclaaf, die de voor de kardinalen bestemde correspondentie controleerde. Toespraak over de keuze van een nieuwen Paus. Nadat gisteren in de Sixtijnsche kapel de Mis van den Heiligen Geest was opge dragen heeft de secretaris van de Latijn- sche brieven, mgr. Bacci, de predikatie ,,pro elegendo Pontifice" voorgelezen. Mgr. Bacoi begon met er op te wijzen, dat, zooals Tacitus reeds zoo prachtig had gezegd, „alle vorsten sterfelijk zijn". Zoo zijn ook de Pausen sterfelijk. Onsterfelijk daarentegen is de Kerk. Vervolgens haalde spreker verklaringen aan van verschillende Kerkleeraren over de verhevenheid van het Pausschap, waaruit de groote verantwoordelijkheid van het H. College bij het verkiezen van een nieu wen Paus blijkt. Mgr. Bacci gaf vervolgens een kort over zicht over de geschiedenis der Kerk en over de Paus-verkiezingen in de aller eerste tijden van het christendom en ge durende de Middeleeuwen tot op heden, waarbij de Pausen een voortdurenden strijd hebben gevoerd tegen de dwalingen van hun tijd. Mgr. Bacci sprak hierbij den vurigen wensch uit, dat de nieuwe Paus die ziele- sterkte, die wijsheid en die heiligheid zou bezitten, waarvan zijn groote voorgangers zulke lichtende voorbeelden zijn geweest. Sprekende over den huidigen toestand wees mgr. Bacci op het ver verbreide on geloof, op de zedeloosheid, de sociale wan orde, op den terugkeer der menschheid tot vroegere dwalingen, op den haat tusschen de individuen en tusschen heele volken. Velen pogen deze kwalen te bestrijden, doch alleen de terugkeer tot het christen dom brengt volkomen genezing. De ver heven, doch uiterst zware taak van den thans te kiezen Paus zal het zijn, daaraan op de eerste plaats mede te werken. „Gij ziet derhalve, aldus spreker, hoe de nieuwe Paus zal moeten zijn en hoe groot de wijsheid en de heiligheid moeten zijn van dengene, die in staat zal moeten zijn, zich te kwijten van een zoo belangrijke taak met de hulp des Heeren". Aan het slot van zijn schitterende predi katie herdacht mgr. Bacci den ontslapen Paus en smeekte diens voorbede af by God voor een gelukkige Pauskeuze. Paus Pius XI herdacht Op den avond van de opening van het conclaaf heeft Radio Vaticana een uitzen ding gewijd aan de nagedachtenis van Paus Puis XI. In een toespraak in de Fransche taal kwamen op sprekende wijze tot uitdrukking de gevoelens, die geheel de wereld bezield hebben bij het heengaan van dezen grooten Paus. Het waren niet alleen de landen met een grootendeels katholieke bevolking, die het verscheiden van den Stedehouder Christi officieel hebben herdacht. In Roemenië woonden Koning Carol en de kroonprins een plechtige requiemmis bij, terwijl alle feestvoorstellingen werden afgelast. De Roemeensche radio zond de begrafenis plechtigheid uit. Zwitserland en Duitsch- land waar Mgr. Bornewasser en in de Ostmark waar kardinaal Innitzer den Paus hebben geëerd bleven niet achter. En het weinig katholieken tellende Zweden erkende, dat met Paus Pius XI niet alleen het Hoofd van de Katholieke Kerk is heen gegaan, maar een bijzondere figuur die voortleeft in de geschiedenis. In deze summiere opsomming ontbrak ook Nederland niet en wij hooren de vol ledige herdenkingsrede, welke de voor zitter der Eerste Kamer der Staten Gene raal, baron de Vos van Steanwijk die met name werd genoemd heeft gehou den. Hierop volgde de volledige herden king in de Tweede Kamer met de woor den van den minister van Justitie namens de Nederlandsche regeering. Uitzendingen door de K.R.O. Gedurende het Conclaaf zal de K. R. O. in samenwerking en in verbinding met de Vaticaansche radio de korte mededeelin- gen, die te Rome voor de radio worden ge geven ook in het Nederlandsch uitzenden Uren van spanning de eerste stemmingen (Van onzen bij zonderen correspondent). ROME, Donderdagmiddag. Als ik omstreeks 9 uur uit mijn ho tel aan de Via XX Septembre per taxi naar San Pietro wil vertrekken, blijkt, dat in heel de stad geen huurauto te krijgen is. Eindelijk slaag ik er in om mij vast te klampen aan een van de toch reeds volle autobussen, die mij dan aan den breeden, nieuwen weg via della Con- cilatione bij het St. Pietersplein brengt, waar tienduizenden menschen uit alle volken, stammen en natiën met span ning wachten op het resultaat der eerste stemming die om 10 uur een aanvang neemt. Het is^ een gegons van stemmen, waar- tusschen wij in onvervalscht Amster- damsch plotseling hooren vragen: „Zou het de eerste keer al witte rook wezen". Daarmee is in eens het probleem aange geven, dat in het middelpunt der geheele belangstelling staat. Roerloos staat daar de hooge schoor steen, die uit de Sixtijnsche kapel op rijst. „Als kardinaal Pacelli bij de eer ste stemming niet onmiddellijk de meer derheid haalt, dan gelooven wij niet dat hij nog veel kans heeft", zegt ons een Romeinsch prelaat, die zich heel gemoe delijk naast ons geïnstalleerd heeft. Wij hebben een plaatsje veroverd even buiten de linkerzuilenrij van Bernini, van waar wij een goed uitzicht hebben op de lange kachelpijp, waaruit straks de rook gaat opstijgen, terwijl wij tevens niet al te op alle dagen, waarop de K. R. O. in den aether is. Afhankelijk van de mededeelin- gen te Rome zullen 's morgens omstreeks half elf, en 's middags omstreeks half vijf deze korte uitzendingen in het gev/one pro gramma worden ingelasoht. Wanneer de beslissing gevallen is zal voor de microfoon worden meegedeeld, over hoe veel tijd de plechtige afkondiging en de naam van den nieuwen Paus door den kar dinaal-deken wordt bekend gemaakt. De reportage daarvan te Rome, alsmede de plechtige zegen Urbi et Orbi van de bui ten-loggia worden eveneens uitgezonden. Van de kroningsplechtigheid zal de K. R O.-reportage-dienst een eigen verslag verzorgen. Datum en uur daarvan worden nader bekend gemaakt. in de eeuwige stad ver verwijderd zijn van de buitenloggia van de St. Pieter, vanwaar de reuzenge stalte van kardinaal Caccia Dominion! zal verschijnen om aan de duizenden en tien duizenden nieuwsgierig wachtenden mede- deeling van het groote nieuws te doen. Krachtig zal zijn stentorstem als een metalen geluid over het weidsche St. Pie tersplein klinken. De groote luidsprekers, die zijn opgesteld zullen de blijde tijding uitdragen en dan zal het volk in een geju bel uitbarsten, zoo geweldig en tevens zoo ontroerend schoon, als daar heel in de verte op de buitenloggia de witte ge stalte verschijnt van den nieuwen Stede houder Christi. Het is mooi, zonnig weer, al staat er een eenigszins straffe wind. De meeste men schen dragen nog hun winterjas. De spanning stijgt met het verstrijken der minuten. Het is nu reeds elf uur en de eerste stemming heeft reeds plaats gehad. Wy wachten nog op het resultaat van het. tellen der uitgebrachte stemmen. Wanneer de eerste stemming geen positief resultaat oplevert rl.r wordt onmiddellijk overgegaan tot een tweede stemming en er is geen enkele rookpluim te zien. Doch de briefjes van de eerste stemming wor den tegelijk verbrand met de briefjes van de tweede stemming. Halsreikend zien de tienduizenden menschen uit naar de schouw aan de rechterzijde naast de klok van de basiliek. Op de linkerrij van de colonade van Bernini staan zes radiohuisjes van Radio Vaticana, van waaruit vanaf elf uur regel matig berichten worden uitgezonden. Er komt dan plotseling beweging in de duizendkoppige menigte. De soldaten maken een begin met de trappen van den St. Pieter te bezetten. Zal dan de keuze reeds bekend gemaakt worden? Men is op alles voorbereid, dus ook dat bij de eerste stemming reeds een der kar dinalen 2/3 der uitgebrachte stemmen op zich zou vereenigen en de nieuwe Paus dus reeds gekozen zou zijn. Honderddiuzenden oogen turen naar de lange schoorsteen, maar er is geen witte rook te zien! Om kwart over elf doen de luidsprekers hun massaal geluid hooren. Plotseling verstomt het geroezemoes van stemmen en wordt er aandachtig geluis terd. De omroeper deelt mede, dat de eerste stemming vermoedelijk ten einde is, en dat een tweede stemming gehouden wordt. Dan neemt het rumoer weer de over hand, en worden de kansen der candidaten weer gewogen. Twaalf doffe slagen klinken uit de bron zen keel van de machtige klok van den St. Pieter en buldert het kanon, dat hier steeds het middaguur aankondigt. Nu gaat het komen; er komt weer be weging in de mengeling van kleurige roo- de, blauwe en zwarte toga's, de gele, vio lette en roode cingels van de studenten- groepen der verschillende buitenlandsche colleges, die op het St. Pietersplein wach ten. Plotseling, om 12.18 uur kringelt een witte rookpluim uit de schoorsteen van de Sixtijnsche kapel omhoog. Er barst een geweldig gejubel los onder het volk, doch de vreugde is slechts van korte duur, want na de kleine vleugjes witte rook stijgt dan een dikke zwarte rookpluim uit den schoorsteen omhoog. De teleurstelling is algemeen; alleen de kooplieden, die allerlei etenswaren ten verkoop aanprijzen, zijn tevreden Langzaam trekt de menschen-menigte zich van het St. Pieters-plein terug. DE WERELD Ifl VOGELVLUCHT Het schijnt, alsof in de berichtgeving een periode van stilstand is ingetreden. Het is moeilijk aan te nemen, dat men de uitslag van de Pauskeuze wil afwachten, maar het is een feit, dat overal het parool heerscht: „afwachten". In Spanje staat de strijd stil; er valt weinig of niets te melden voorloopig. De president der republiek is afgetre den en volgens de Spaansche grondwet is dc voorzitter van de Cortes, dat is Marti nez Barrio, waarnemend president. Deze bevindt zich momenteel ook al in Frank rijk, doch hij zal zich nu naar Spanje be geven. Uit China hooren we de laatste dagen heelemaal niets meer, tenzij een paar aan slagen te Sjanghai. De Palestina-conferentie is vastgeloopen. De Engelsche regeering probeert nog de machine weer op gang te brengen, maar als de reparatie-werkzaamheid na een dag of tien nog geen resultaat heeft opgeleverd, is de Britsche regeering van plan haar eigen weg te gaan. In België is de crisis nog altijd hangende. Senator Soudan hoopt vanavond of mor genochtend te kunnen mededeelen of zijn pogingen tot formatie van een kabinet al of niet geslaagd zijn. Een voornaam punt is daarbij of de regeling, welke hij heeft uit gedacht voor de affaire-Martens, inderdaad beide partijen bevredigen kan, zooals hij meende. Wij leven dus over de heele linie in afwachting. Oil nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Na het aftreden van president Azana. (2de blad). De anti-Duitsche betoogingen in Polen duren voort. (2de blad). Berichten omtrent versterking van Ly- bië door Italiaansche en Duitsche troepen. (2de blad). LEIDEN. A. COERT OVERLEDEN. Oud-directeur van „De Lakenhal". Te Sousau in Tunis is op 66-jarigen leef tijd geheel on vei wacht overleden de heer A. Coert. oud-directeur van het Stedelijk Museur „De Lakenhal" alhier en bekend schilder. Anthony Coert werd geboren te Goede reede op 14 December 1872. Hij volgde de H. B. S. alhier in welke stad hij les in handteekenen nacn tij Lampe. Als schilder werkte hij onder leiding van Floris Ver stel'. Van nu afaan woonde hij in Den Haag. 's Zamers werkte hij op de Veluwe, ter wijl hij ook in Parijs veel schilderde. In 1921 werd de heer Coert onder-direc teur, en in 1931 directeur van het Stede lijk Museum „De Lakenhal" alhier, als op volgers van mr. dr. J. C. Overvoorde. Met ingang van 1 Januari 1938 werd hem wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeeftijd eervol ontslag ver leend. Het stoffelijk overschot is in Tunis ter aarde besteld. y De heer Coert heeft groote verdiensten voor ons Leidsch Museum „De Lakenhal" gehad. Bij zyn afscheid in 1937 zijn hem dan ook ondubbelzinnige blijken van waardeering geschonken. Waardeering voor het begrip voor his torie en den smaak van het schoone, waar mede hij zooveel in de Lakenhal heeft ge ordend. Waardeering voor het organisatorisch ta lent, waarmede hij in de Lakenhal zoovele tentoonstellingen op uitstekende wijze heeft gearrangeerd. De heer Coert heeft de gemeente en de gemeenschap waardevolle diensten bewe zen. J. VAN STADEN, die Maandag a.s. zijn zilveren jubileum viert als chef van de behangerij en beddenmakerij der firma V. en D. Een schilderachtige groep uit de Italiaansche provincie, welke naar Rome is getogen ter bijwoning van de groote gebeurtenissen rond het Concla^'

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1