RIJNSTREEK De Dieren-Jamboree DONDERDAG Z MAART 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 VOORSCHOTEN Stille Omgang1. Woensdag 1 Maart ver gaderde alhier de onderafd. van het Ge nootschap „De Stille Omgang". Na ope ning met gebed heette de voorzitter allen welkom in het bijzonder den spreker van dien avond, den weleerw. heer A. Hoppers SM.M. en den heer Schrijvers, voorzitter van de afd. Leiden. De lezing van de notu len en de bespreking van den omgang ver liepen vlot. Pater Hoppers, hierna het woord verkrijgend, schetste uitvoerig het geschiedkundig gebeuren van het Mirakel te Amsterdam; de gevolgen daarvan op geestelijk en ook op materieel gebied voor onze hoofdstad en gaf een vergelijking tus- schen de processies in Limburg en onzen stillen omgang. Hij wekte allen op deze stil te te benutten voor een verinniging van ons gebed en ons devoot contact met het K. Sacrament. Bij de rondvraag werden enkele opmer kingen naar genoegen beantwoord. De heer Schrijvers wees nog eens met nadruk op de mooie intentie van dit jaar: „Bevordering van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde". Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat er Woensdag avond 8 Maart spoorkaartjes verkrijgbaar z\jn bij den secretaris, Leidscheweg 35, al hier. Luchtbeschermingscursussen. De ge- zinsbeschermingscursussen van de Ned. Vereeniging voor luchtbescherming begin nen Maandag, 6 Maart a.s., telkens des avonds van 810 uur. Momenteel worden er 6 cursussen gegeven, en wel in: café restaurant de Oude Vink, op Mandagavond 6, 13, 20 en 27 Maart, en op Woensdagavond 8. 15 en 22 Maart, muziektent Benvenuto A-cursus op Woensdagavond 8, 15, 22 en 29 Maart, en op Vrijdagavond 9, 16 en 23 Maart, gymnastieklokaal achter de R.-K. school op Maandagavond 6, 13, 20 en 27 Maart en op Woensdagavond 8, 15 en 22 Maart, café-restaurant Versteegen op Dins dagavond 7, 14, 21 en 28 Maart en op Don derdagavond 9, 16 en 23 Maart, ten huize van den heer Hoogwerf Kroon op Maan dagavond 6, 13, 20 en 27 Maart en op Don derdagavond 9, 16 en 23 Maart, van 7.30 9.30 uur. Alle personen, die zidh voor deel name aan deze cursussen hebben opgege ven, zijn gegevens hiervoor door de admi- nistratiev afdeeling toegezonden. Wie als nog aan deze cursussen, welke geheel gra tis zijn, wenscht deel te nemen, kan dit doen, door op den eersten avond der be treffende cursussen zich om 8 uur op te ge ven bij den leider der cursus. Programma en boekjes worden dan uitgereikt. Voor de cursus bij café-restaurant Versteegen is nog plaats beschikbaar. Ieder is moreel ver plicht aan de gemeenschap en aan zijn eigen gezin, deze cursus mee te maken. ZOETERMEER Geboren: Abradina, dochter van H. Klos en H. C. Naaijen Hermanus Wil helmus, zoon van L. J. Pinkse en C. Hij dra. Vertrokken: I. J. van Oosterom naar Nootdorp. ALPHEN AAN DEN RIJN Begrafenis P. Jansen Gisterenmiddag werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Jansen, in leven directeur van -het PTT-kantpor naar Maassluis overgebracht, alwaar Vrijdag op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling zal plaats vinden. Toen het stoffelijk overschot van den hoog- geachten chef de directeurswoning werd uitgedragen, stonden voor het kantoor het bestellerspersoneel en beambten opgesteld, om hun directeur de laatste eer te bewijzen De heer Jansen stond bekend als een humaan chef, zijn medeleven met het per soneel vooral had hem vele vrienden be zorgd. Ook de armen en minder bedeelden in onze gemeente verliezen in hem een groot vriend. Zijn nagedachtenis zal in Alphen steeds in eere blijven. Bestuurswijziging Bouwvakarbeiders bond. In de gisteravond gehouden jaar vergadering, werd in de bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van den secre taris, den heer J. van Capel, gekozen, de heer Adr. Goedemondt. De heer J. van Ca pel had deze functie reeds ruim een tien tal jaren waargenomen. Verandering van werkzaamheden hebben hem ertoe ge noopt, voor de afdeeling Alphen aan den Rijn van den Ned. Bond van R.K. Bouw vakarbeiders, te bedanken als bestuurslid. Geboren: Jan, zoon van Matthijs van Rijkswijk en van Geertruida van Rijswijk Gerritje Jacoba, d. van Cornelis Roest en van Gerritje Jacoba Boezaard Fre- derik, z. van Martinus de Leeuw en van Hendriksje Johanna Barth Rudolf Wil helm z. van Marinus de Grauw en van Dis je van Oosterom. Overleden: Pieter Janzen, oud 56 jaar Johannes Cornelis van der Maal 78 j. (overleden te Leiden) Cornelis Jan Koelewijn 64 j., gehuwd met Antonia Hen- drika Roosen. Geve stigd: Arie Kammeraat, opzich ter, Conradstraat 21, van Ter Aar, D 32 Adrianus Verbij, landarbeider, Rietveld- schepad 13 van Zwammerdam, C 122 Willem Zeilstra, veehoudersknecht, Ma- chneweg 1, van Zegveld nr. 162 Ma- ra E. Marsé, denstbode, Raadhusstraat 162, van Noordwijkerhout, Kerkstr. 16b Evert Smorenburg, typograaf, Toussant- straat 50, van Alkmaar, Boomkampstr. 13. AARLANDERVEEN Huldiging A. Berger. Dinsdagavond had in het Vereenigingsgebouw de huldi ging plaats van den heer A. Berger, die agent van politie den politiedienst met pensioen gaat verlaten. Na met zijn gezin van zijn woning te zijn afgehaald, werd op het voormalige schoolterrein door de mu- ziekvereeniging D.S.S. een serenade ge bracht. Inmiddels hadden zich de leden van het comité, rijks veld wacht, collega's belas ting-ambtenaren van de opsporingsdienst, zich in het vereenigingsgebouw opgesteld, en werd een toepasselijk welkomslied ge zongen. Door den heer P. Verdonk, voorzitter van het comité, werd den heer Berger dank gebracht, voor hetgeen deze in de afgeloo- pen 22 jaar gedaan heeft in belang van wijk Aarlanderveen. Hij was een plichts getrouw ambtenaar, een man van veel tact. Als blijk van waardeering werd den jubi laris aangeboden een schrijfbureau en aan mej. Berger een niand bloemen. Namens rijksveldwacht, collega's en de ambtenaren, bood met een toepasselijk woord de majoor der Rijksveldwacht een leeslamp met rooktafel aan. De heer Snijders uit Ter Aar bood na mens de afd. Politiebond aan een zilveren potlood met inscripte. Door den heer Udo, rijksveldwachter te Nieuwveen, werd dank gebracht voor de prettige en hartelijke samenwerking in de 13 jaar ondervonden. De heer de Koning uit Ter-Aar sprak namen belasting-ambtenaren waardee- rende woorden. Daarna bracht de heer Berger mede namens zijn gezin, dank voor de groote belangstelling en het organisee- ren van dezen avond. Het Vereenigingsge bouw was voor deze gelegenheid smaak vol versierd. Polder-vergadering. Woensdagmorgen had in de zaal van den heer W. v. d. Berg een vergadering plaats van Stemgerechtig de Ingelanden van den Zuid- en Noordein- derpolder, onder voorzitterschap van den heer J. H. Ruting. Het voornaamste punt van bespreking op deze vergadering was, dat door de Pro vinciale Waterstaat de brughoogte in de nieuw aan te leggen weg van de Oostka- naalweg over de oude spoorbaan tot aan het Dorp, was bepaald op 1.50 M. boven A.P. Het bestuur was van meening dat de ze hoogte moest zijn 1.70 M. ten gerieve van de belanghebbende ingelanden, wat dan ook na enkele besprekingen met bijna algemeene stemmen werd aangenomen. Aan de rondvraag gekomen zeide de voorzitter, dat naar zijn meening weer spoedig een ledenvergadering zal moeten gehouden worden, voor een bespreking over den Ziendeweg, daar deze weg in het wegenplan is opgenomen. Niets meer aan de orde sloot de voor zitter deze vergadering. HAZERSWOUDE Aanbesteding weg verbetering'. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het uit voeren van grond- en stratwerken en het maken van grond- en straatwerken en het maken van een duikerbrug en een beschoei ing, met bijkomende werken, tot verbete ring van den rijksweg no. 11, Haagsche SchouwLeidenBodegraven, tusschen de K.M. punten 24.400 en 25.150, onder de gemeente Hazerswoude. Laagste inschrijfster was fa. wed.: H. van Wriel Koudekerk aan den Rijn voor 51700.— KOUDEKERK Gevestigd: Willem J. R. Snoek van Krimpen a. d. IJsel Joh. W. den Ei sen van Zoeterwoude Gerritdina A. Drost van Sassenheim. V ertrokken: Cornelia A. van Kampen naar Hazerswoude Bastiaantje Verburg naar Leiden Cornelis J. van der Laan naar Alphen a. d. Rijn Maar ten de Kooter naar Hazerswoude Antje van der Ster naar Leiden Cornelis Bol naar Dirksland. LEIMUIDEN K. J. M. V. Simultaan damwedstrijd. Dinsdagavond had in het parochiehuis de wekelijksche bijeenkomst plaats van de K. J. M. V. De heeren J. Hartveld en A. Hartveld speelden een simultaan wedtsrijd tegen de K. J. M. V.'ers. De heer J. Hart veld speelde tegen 7 borden en won alle partijen. De heer A. Hartveld speelde te gen 12 borden, de sterkste. Hij verloor 2 partijen, speelde één remise en won er 9. Het was een mooie prestatie van de K. J. M. V.'ers en het blijkt hieruit, dat de dam club van de K. J. M. V. goede vorderingen maakt. Er moet echter nog meer animo ko men. Na den wedstrijd dankte de Mode rator de beide heeren Hartveld voor den mooien avond. Candidaatstelling Prov. Staten In Statenkieskring „Gouda" Bij de in 37 afdeelingen der R.K. Cen trale Kiesvereeniging Statenkieskring Gouda gehouden stemming, ter vaststelling van de definitieve lijst van candidaten voor de a.s. Provinciale Statenverkiezing, heb ben 9093 kiezers hun stem uitgebracht. In totaal waren 358 biljetten ongeldig, zoodat het aantal geldige stemmen 8735 bedroeg. De door de Adviescommissie geadviseer de candidaten waren: M. P v. d. Weijden te Zevenhoven, A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven en A. Heerkens te Gouda. De uitslag der stemming is als volgt: 1. A. G. A. Deerenberg te Schoonhoven 7678 stemmen; 2. M. P. v. d. Weijden te Zevenhoven 7173 stemmen; 3. A. Heerkens te Gouda 6342 stemmen; 4. G. W. Kampschoer te Monster 4681 stemmen; 5. H. J. v. d. Poll te Bodegraven 4552 stemmen; 6. W. L. M. Daniëls te Hülegersberg 3608 stemmen; 7. B. N. Loerakker te Hillegom 3586 stemmen; 8. Th. Bosman te Hoogmade 3037 stem men; 9. P. van Rijn te Ter Aar 2086 stemmen; 10. Mr. T. J. Verschuur te Voorburg 1786 stemmen; 11.* A. C. Paardekooper te Zoeterwoude 1455 stemmen; 12 L. C. de Koning te Leidschendam 1318 stemmen; 13 J. J. Ruijs te Woerden 1005 stemmen; 14 H. C. A. M. Schölvinck te Nootdorp 902 stemmen; 15 A. J. van Lieshout te Schiebroek 881 stemmen; 16. E. A. Meijer te Voorburg 863 stem men; 17. A. C. van Zwieten te Berkel 744 stemmen; 18. C. J. van Veen te Zevenhoven 712 stemmen. De officieele candidatenlijst zal de negen eerste namen bevaten. GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN TER AAR Ziekenhuisver. „Aardam" Onder voor- ztterschap van den heer D. van Eyk kwa men een vrij groot, aantal leden van de vereengng voor Zekenhusverplegng Aar- dam" jaarvergadering bijeen. De heer Hoogstraten las de notulenf waarop een financieel verslag werd uitgebracht door den penningmeester, den heer Hegeman. Hieruit bleek, dat het ledental is toege nomen tot 1361, waaronder 317 hoofden van gezinnen of alleenstaande personen. In het verloopen vereenigingsjaar werden 29 verzekerden in een ziekenhuis ver pleegd met een totaal aantal ligdagen van 780. Hiervan werden 23 heen en 19 terug vervoerd per auto. De totale ontvangsten zijn geweest ƒ2049.01, uitgaven ƒ2638.05, zoodat het boekjaar sloot met een nadee- ilg saldo van 589.04. De reserve bedroeg op 1 Jan. 1938 ƒ2600.37, en alzoo per 1 Jan. 1939 ƒ2011.33. Betreffende het operatiefonds rappor teerde de penningmeester, dat thans de groote meerderheid der ieden hierbij is aangesloten. De ontvangsten bedroegen 286.54, de uitgaven 175.41. Het batig saldo, gevoegd bij de reserve in vorige ja ren gekweekt, bedroeg 1 Jan. '39 111.13 en ƒ353.59 is ƒ464.72. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren H. Bos en C. van Spronsen werden hierop herkozen, terwijl een ont- werp-reglement, bestemd voor vervanging van het oude, na eenige wijzigingen met algemeene stemmen werd vastgesteld. As leden der controle-commissie koos ed vergadering de heeren J. Bezemer, P. Fokker en G. Bogerd. Bij de rondvraag deelde de voorz. mede, dat het bestuur besloten heeft geen vergoeding voor reis kosten meer te zullen toekennen aan loo- pende patiënten, waarover uitvoerig van gedachten gewisseld werd. Hierna slui ting. Dat dis Raadscollege overdruk verga dert, zaj wel niemand beweren. Half De cember (ladden de heeren hun laatste ver gadering in het afgeloopen jaar en giste ren hun eerste in het loopende. Het is half acht, als de voorzitter, de edelachtb. heer J. A. Bakhuizen, de bij eenkomst met het ambtsgebed opent. Dan krijgt de1 leer J. J. Roovers het woord voor zijn notulsn, die onder dank worden goed gekeurd. Van dep heer Vreeken is bericht van verhinder} ng ingekomen. Van het uitspreker, eener nieuwjaarsde heeft de voorz. maar afgezien; spr. rele veert enkel de heuglijke gebeurtenis van de geboorte vrn Prinses Beatrix, en wat de raadszitting >n betreft, hoopt hy, dat deze in 1939 eve. i vruchtdragend en prettig als voorheen zullen verloopen. Onderwijs. Na een reeks hamerstukken komen de voorschotaam ragen voor 1939 van de be sturen der bi '.ondere lagere scholen ter tafel. De uitk» iring per leerling wordt ge steld op li.6 3. De R. K. School, met een gemiddeld aan al leerlingen van 135, zal zoodoende een voorschot van 1.578,15 genieten, en de Christelijke School, met een gemiddelde van 8& leerlingen, een voorschot ad 1005.34; beide in termijnen uit te kee- ren. Subsidie-aanvrage van het Wit-Gele Kiuis. Het volgende agenda-punt roept Dy ve len der aanwezigtn leutige herinneringen op aan de uitstekend verzorgde en ge slaagde propaganda-avond, die het plaatse lijk Wit-Gele Kruis een paar weken gele den aan genoodigden en leden heeft aan geboden. De klaaglijk schreiende, ouder- wetsch gebakerde baby van40 jaren, die zelfs met de traditioneele tul niet tot bedaren gebracht kon worden, en daar tegenover de goedgemutste, schier vorste lijk cerpleegd baby van het Wit-Gele Kruis „deden" het toen best. In haar schrijven aan den Raad heeft de wijkverpleging de luim aan de kant ge zet. maar vraagt zeer zakelijk om een sub sidie uit de openbare kas. Eenige jaren geleden had de vereeniging reeds een sub sidie-verzoek ingediend, doch, waar men toen slechts met 40 aargesloten gezinnen kon aankomen, meende de Raad afwijzend *e moeten beschikken, onder toezegging van een betere ontvangst, indien het le dental merkbaar hooger zou zijn. Ditmaal dc et zij haar aanvrage namens 148 katho lieke gezinnen en 46 van andere gezindten. Een beduidende vooruitgang dus. De voorz. hoopt, dat bij iedereen het nut der wijkverpleging als een onomstootelijk goed vaststaat. Spr. zegt vele en interes sante dingen op voornoemde propaganda- avond te hebben geleerd. B. en W. zijn in principe voor subsidie, maar voorzichtig heidshalve zouden zij er prijs op stellen, als het Wit-Gele Kruis haar aanvrage mede zou laten onderteekenen door het plaatse lijk Groene Kruis. Want, aldus spr., stel, dat het Groene Kruis in de toekomst een eigen wijkzuster zou aanstellen, dan zou de gemeente ook van die zijde een eventueel verzoek om subsidie moeten inwilligen. Ofschoon spr. deze mogelijkheid wel zoo goed als uitgesloten acht, vindt hij het voor de gemeente toch een daad van wijs be leid aldus te handelen. De heer Akerboom kan zich aanvanke lijk moeilijk met het standpunt van B. en W. vereenigen, doch geeft zich later ge wonnen. Weth. Joha is van meening, dat het Wit Gele Kruis wijzer had gehandeld, als bet de bestaansmogelijkheid van een wijk verpleging beter onder de oogenhad ge zien, doch de heer Springinhetveld zegt, dat gebrek aan eensgezindheid in het ver leden het groote struikelblok was. Met een verwijzing naar den oproep van H. M. de Koningin tot geestelijke en mo- reele herbewapening, is de voorz oprecht overtuigd, dat het Wit-Gele en het Groene Kruis elkaar zullen vinden, en een sub sidie aan de eerste het gevolg zal zyn. Inzake werkloozensteun. Een schrijven van den Ned. R. K. Volks bond, onderteekend door den heer Steln- metz, doet een beroep op de vroedschap voor inwilliging van de vier navolgende punten: 1. Te verzoeken aan het depar tement van Sociale Zaken om Nieuwveen van de 9de in de 8ste klasse te plaatsen voor de steun aan werkloozen, waardoor de steunnormen gelijk worden aan die in de omliggende gemeenten als Zevenhoven, Nieuwkoop en Ter Aar; 2. De spaarrege ling voor werkloozen in te voeren. 3. De regeling aan te nemen, waarbij werkloozen, aangesloten bij een ziekenfonds, een te gemoetkoming in de betaling van hun fondsgeld ontvangen van de gemeente en van het fonds, waardoor zij in de weken dat zij steun trekken, persoonlijk slechts een vierde gedeelte hebben te voldoen. 4. In voering van de B-steun. Bij punt 1 zegt de voorz. alle medewer king toe en "de Raad sluit zich hierby aan. Wat het 2de verzoek raakt, op 1 Jan. j.l. is dp spaarregeling in werking getreden. Inl zake punt 3 deelt de voorz. mede, dat de wethouders hem niet willen volgen, of schoon hij volmondig onderstreept, wat de heer spr. dienaangaande aanvoert. Dp laatste heeft er niets op tegen, dat de secretaris van het Rijnlandsch Ziekenfonds de beide wethouders van de voordeelen, dip ook de gemeente van deze regeling kan trekken, op de hoogte stelt. De B-steun wil het College alsnog nader bestudeeren. Een schrijven van de gezamenlijke werk lieden-organisaties ter plaatse om de loon- norm van 14 op 15 te brengen, wordt eveneens gunstig in gehoor ontvangen. Sprokkelingen. Alvorens aan de ronnvraag te beginnen, deelt de voorz. nog even de samenstelling van het stembureau mede: Weth. Ran, plaatsvervangend voor., de heeren Joha en Vreeken, leden, en de heeren Akerboom en Jonker, plaatsvervangende leden. De heer Springinhetveld laat by de rondvraag de bouwvallige ambtswoning van het hoofd der openbare school nog eens aan alle kanten lekken en vraagt of het eigenlijk niet zonde van het geld is daar nog kosten aan te besteden. Het huis is bewoond, zegt de voorz., dus we moeten wel repareeren. Tot 1 Aug. a.s. is de be woner verplicht er te wonen. Spr. wil zich echter vanavond niet met de toekomst van di1 onzalige pand bezighouden. De heer van Ankeren laat ten slotte nog een vreemd geluid hooren. Hij heeft van middenstanders de klacht gehoord, dat de gemeenteontvanger buiten de gemeente woont. Er zijn meer klachten te noemen van dat genre, b.v. de Directeur van de ..Elf Gemeenten" drinkt ons water niet, v/ant hij woont in Woerden; de Burge meester van Nieuwveen koopt ons brood niet, want hij woont in Leimuiden. Spreker meent de kwestie van den heer Robertz echter belangrijker, temeer daar de vo rige ontvanger, de heer Menningh, niet in Zwammerdam mocht blijven wonen, doch zich te Nieuwveen moest vestigen. Vragen steller vindt, dat de ontvanger van zijn salaris wel van Langeraar naar hier kon verhuizen. De meeste raadselden gelooven niet aan een vestigingsgebod voor den vorigen ont vanger. De voorz. gaat gelukkig nog iets verder en houdt den heer van Ankeren voor, dat het wel wat van plagerij weg zou hebben, als deze jonge ambtenaar, die nog bij zijn ouders inwoont, gedwongen zou worden te verhuizen op zoo'n salaris. Als wij op die wijze gemeentebelangen gaan zoeken, komen we niet veel verder. Wat hem persoonlijk raakt, zegt de voorzitter glimlachend: „Laat de gemeente een bur gemeesterswoning bouwen, goedkooper dan die in Leimuiden! Hierna volgde sluiting. NIEUWVEEN Geestelijke en moreele herbewapening. Onder leiding van den Burgemeester de zer gemeente, kwamen Disdagavond j.l. een aantal dames en heeren, ten Raadhuize bij een,a ter bespreking van de wijze waarop te Nieuwveen, meerder gevolg zou gege ven kunnen wkorden aan het beroep dat van Hare Majesteit de Koningin is uitge gaan, op den gemeenschapszin en de naas tenliefde van ons volk. Als resultaat van deze eerste bijeenkomst werd het navolgende comité gevormd, be slaande uit de heeren: P. Baurdoux, Hoofd der O. L. School; Ds. H. G. Brink, Ned. Herv. Predikant; H. Kooistra, Directeur van de Johannts Stichting; A. van Scher- penzeel, Godsdienstonderwijzer; I. M. Schoorl, Hoofd R. K. School; H. H. Snel, Pastoor; J. D. Speelman, Geref. Predikant; P Spreij, Hoofd der Chr. School; B. Nout, arts. 117. Het gebeurde zelfs, dat een van de muizen struikelde en viel. De kat, die er achter liep, bukte zich en zette het beestje weer op de pootjes. De kijkers op de tribune klap ten als razenden, zoo blij waren ze met dit vertoon van vrede. 118. Big en Joko hoorden opeens een luid gesnuif naast bich. Ze keken waar het vandaan kwam en zagen de dikke buurvrouw zitten snikken. Joko en Biggie vroegen direct wat er aan scheelde en of zij konden helpen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11