Het Palestijnsch probleem BUITENLAND )rcmiÊ Bijeenkomst van den Partijraad der R. K. Staatspartij LUCHTVAART faeelrt£(inc/, l/e&y! RECHTZAKEN MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 DE LEW>«rHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 EEN NIEUW BRITSCH PLAN. Onafhankelijke Palestijnsche staat. Naar vernomen wordt is de Britsche re geering van plan vandaag een eigen rege ling van de situatie in Palestina voor te stellen, nadat de besprekingen met de Ara bieren en de Joden mislukt zijn. Bijzonder heden zijn nog niet gepubliceerd, doch men gelooft, dat dit plan de eerste stap zal zijn op den weg naar de uiteindelijke stichting van een Palestijnschen staat met gelijke rechten voor alle burgers, waar borgen voor de Joodsche minderheid er een defensief verbond met Engeland. Als overgangsmaatregel zou een wetge vende vergadering kunnen worden inge steld, bestaande uit Arabische, Joodsche en Britsche leden. Joden en Arabieren zou den worden uitgenoodigd deel te nemen aan de uitvoerende macht van het land. Beide partijen hebben reeds een korte uiteenzetting van het plan ontvangen. Jcden verwerpen de Britsche voorstellen. Vernomen wordt, dat de uitvoerende raad van Jewish Agency, na Zondag te Londen voortdurend te hebben vergaderd, besloten heeft, de categorische verwer ping van de voorstellen der Britsche re geering inzake Palestina aan te bevelen. De definitieve beslissing ligt thans bij het conferentie-comité van Zionisten en niet- Zionisten, dat de Joodsche delegatie bij de besprekingen over Palestina van advies dient, en dat de aanbeveling vandaag zal bespreken. In een verklaring, welke is gepubliceerd door den Joodschen Nationalen Raad van Palestina te Jerusalem wordt gezegd, dat de Joden zich zullen verzetten tegen iede re poging om den Joden een minderheids positie op te dringen. Het voorstel om het mandaat over Pa lestina te vervangen door het instellen van een onafhankelijken Arabischen staat wordt beschouwd als een ondermijnen van het Joodsch Nationaal Tehuis. Joodsche delegatie niet naar de lunch. Naar vernomen wordt zal de Joodsche delegatie niet aanzitten aan de lunch, waartoe zij door de Britsche regeering is uit^noodigd, in verband met de voorstel len van de Britsche regeering inzake Pa lestina. DU1TSCHLAND DE JODENHAAT. In het Duitsch Staatsblad wordt een lijst gepubliceerd met de namen van 199 per sonen, voor het meerendeel Joden, die van de Duitsche nationaliteit zijn vervallen verklaard. De Kerkeraad van de Evangelische Kerk in Thüringen heeft een besluit afgekon digd, waarin bepaald wordt, dat in den ver volge geen bekeerde Joden meer lid van deze Kerk kunnen zijn. HONGARIJE DE ACTIE TEGEN DE NATIONAAL- SOCIALISTEN. Zeven-en-veertig leiders der Hongaris- ten, de nationaal socialistische beweging, v/elke Vrijdag j.l. werd verboden, zijn naar een concentratiekamp overgebracht. Tot hen behooren journalisten, een professor, eenige lagere regeeringsambtenaren en eenige reserve-officieren, die allen de kans loopen tot twee jaar gevangenisstraf te zullen worden veroordeeld. De politie heeft Zaterdag in de provin cie tweehonderd tot driehonderd perso nen gearresteerd. De fondsen van de organisatie zullen worden verbeurd verklaard en voor wel dadige doeleinden worden aangewend. Het gevaarlijkste was een geheime groep, het Zwarte Front, welke verantwoordelijk is voor den bomaanslag, welke begin van de maand op de synagoge te Boedapest werd gepleegd. Ondanks het feit, dat de partij der Hon- garisten zuiver Hongaarsch was en zij geen Duitsche leden telde, bestaat er geen twijfel over, dat zij gehispireerd werd door het buitenland en vandaar haar mid delen heeft ontvangen. Volgens Reuter ziet men met belang stelling de reactie van de Duitsche pers tegemoet. TSJECHO SLOWAKIJE BOMAANSLAG. Gisterochtend is in het centrum van Praag een bom ontploft, tengevolge waar van alle ruiten van een Joodsche zaak en van een vroegere communistische coöpera tieve winkel werden verbrijzeld. Men denkt, dat deze bomaanslag gepleegd is door fascisten, die ontstemd zijn over de weigering der regeering, haar leider Gaj- da in de regeering op te nemen. DE VREEMDELINGEN IN ITALIË. De Romeinsche correspondent van de Tijd seinde Zaterdagmiddag: Zooals wij uit uigen ervaring konden vaststellen, wordt momenteel den vreem delingen in Italië officieel gevraagd, wat zij in geval van oorlog denken te doen: of zij van plan zijn op eigen gelegenheid naar hun land terug te keeren dan wel het aan de regeering denken over te laten hen te transporteeren. De vreemdelingen worden bezocht door ambtenaren, die de antwoorden, welke zij op hun aanvragen ontvangen, op spe ciaal daarvoor aangelegde lijsten noteeren. Voorts meldt Havas uit Rome, dat drie buitenlandsche journalisten de mededee- bng hebben ontvangen, dat zij vóór 5 Maart te middernacht Italië moeten verlaten. Het zyn: Paul Gentizon, die sinds 12 jaar cor respondent is van „Le Temps'' te Rome en die medewerkt aan verscheidene Zwit- sersche bladen. Er is den betrokkenen niets door de Italiaansche autoriteiten medegedeeld om trent de motieven voor hun uitwijzing. Italianen uit Frankrijk teruggekeerd. Op het station van Turyn heeft de se cretaris der fascistische party, Starace, de eerste groep Italianen, die uit Frank rijk naar het vaderland terugkeeren ont vangen. Veertienhonderd personen kwa men aan met drie extra treinen. Zij wer den met vreugde begroet. POLEN HET BEZOEK VAN CIANO. In verband met het bezoek van Ciano aan Warschau schrijft de „Giornale d'Ita- iia", dat de ontmoeting, hoewel belangrijk, geen enkele nieuwe diplomatieke actie noch eenige beslissing tengevolge zal hebben, welke verwijdering op politiek gebied ten gevolge zou kunnen hebben. Er zal geen er.kel pact worden onderteekend en Polen zal geen enkel nieuw besluit in deze of g r?-'-ting nemen. De ontmoeting beoogt vooral een ophel dering der betrekkingen tusschen de beide landen, door een onderzoek van den toe stand en de Europeesche kwesties, welke hun belangen en de richtlijnen van hun politek raken. RUSLAND MISBRUIK VAN GEZAG DOOR RUSSISCHE AMBTENAREN. Vier gewezen ambtenaren van de gepoe worden beschuldigd van provoceerende en oi gefundeerde arrestatoes van schoolkin deren, die zij er van hadden beschuldigd deel te hebben gehad in contra-revolution- naire misdaden. Thans is bekend geworden, dat deze ge wezen ambtenaren *p Leninsk in het steen kolenbekken van Kusnetzky (West-Sibe- rië) terecht staan. De beklaagden moete bekend hebben kir deren van tien tot twaalf jaren te heb ben aangehouoen wegens beweerde poli tieke misdaden. Dit proces is het derde van dezen aard dit jaar. Het vormt een onderdeel van een algemeene campagne tegen machtsmis bruik. PALESTINA DE TERREUR IN HET H. LAND. Twee bomaanslagen te Haifa. Vanochtend zijn in de Arabische wijk van Haifa twee bommen ontploft, waardoor 21 personen werden gedood en 44 gewond. Voorts is een trein tusschen Jaffa en Je rusalem buiten een Arabisch dorp ont spoord, doordat de bouten uit de rails wa ren verwijderd. De locomotief en een wa gon zijn omgevallen. De Arabische machi nist en stoker en twee Arabische passa giers werden gewond. MEXICO REBELLEN OF ROOVERS? Een bloedige botsing met federale troepen. Een groote bende roovers is te La Pal- ma in den staat Sinaloa slaags geraakt met een bataljon federale troepen, die op dé roovers af waren gzonden. Hierbij zijn, naar gemeld wordt, 43 personen gedood, waaronder een kolonel, een kapitein, een luitenant en tien man van het bataljon. De resten van de bende verspreidden zich in de bergen. Volgens een onbevestigd bericht hebben de bandieten een aanval ondernomen op een mijnwerkerskamp te Rosita, waarna zij zich met de loonen ten bedrage van 20.000 pesos uit de voeten maakten. Vol gens een ander onbevestigd bericht is ge neraal Menchago, de chef der federale troe pen in Sinaloa, gedood. De botsing is een op zich zelf staand geval, dat geen georga niseerd karakter draagt, zegt men in Mexico. Maar van den anderen kant spreekt men van rebellen, die een bepaalde poli tieke actie op het oog hebben. REDE VAN Mr. Dr. DECKERS. DE ACTUEELE POLITIEKE TOESTAND EN HET PARLEMENTAIRE WERK. Mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de R. K. fractie der Tweede Kamer, sprak ver volgens over den actueelen politieker, toe stand en het parlementaire werk. Spr. schetste de moeilijkheden, welke zich in den tegen woordigen tijd voordoen. Europa is gelukkig door enkele voor het behoud van den vrede gevaarlijke span ningen heengekomen, dank zij vooral het initiatief van Chamberlain om zich met de Fuehrer van het Duitsche rijk persoon lijk in verbinding te stellen. Spr. herinnerde voorts met dankbaarheid aan den vredesarbeid van wijlen Paus Pius XI. Het acute gevaar in Spanje mag als geweken worden beschouwd. Tot elk overleg bereid, wacht ook Ne derland op een vreedzame oplossing van de tusschen Frankrijk en Italië hangende kwesties. Ten opzichte van Nederland heeft de lei der van den Duitsohen staat nog onlangs van zijn goede gezindheid doen blijken. Niemand behoeft er aan te twijfelen, dat de buitenlandsche politiek van Nederland gericht is op volkomen en volwaardige on afhankelijkheid. Het moet uitgesloten worden geacht, dat de stremmingen van het internationale handelsverkeer van blij venden aard zullen zyn. Met instemming gewaagde spr. van de aanneming der tariefsmachtigingswet en met belangstelling, aldus spr., wyzend op de voorstellen der regeering tot verlichting der bedrijfslasten door exportpremies en credietgranties, zien wij haar belasting plannen tegemoet, waarvan wij verminde ring van sommige lasten op het bedrijfs leven en leniging van de nooden der kin derrijke gezinnen mogen verwacht. Spr. wensohte den minister van financiën een spoedig volledig herstel toe, welken wensch de vergadering met applaus onder steunde. Wat de verhouding van de katholieke partij tot andere politieke groepen betreft, zede spr., dat het algemeen belang het eenige doel is, waarop de R.K.S.P. haar streven heeft gericht. Wij betreuren, aldus spr., dat sommigen ons optreden misverstaan. De katholieken hebben hun medewerking, om tot een ka binet op breede basis te komen, niet onthou den. Tot dusverer hebben de linksohe groe pen aanleiding gegeven tot de opvatting, dat haar opneming in het kabinet de kracht hiervan niet zou hebben versterkt. Het katholieke volksdeel heeft nimmer ge brek aan gemeenschapszin getoond, ook niet vroeger, toen in het kabinet geen ka tholieken waren opgenomen. Van de leerlingen der lagere scholen be hoort 42% tot den katholieken godsdienst. Den groei van het katholieke volksdeel aanvaarden wij zoo eindigde spreker als een zegen en wij willen er alles op zet ten, om dit volksdeel te stellen in dienst van H. M. de Koningin, tot heil van ons dierbare vaderland. Op deze rede volgde een gedaohtenwis- seling. De heer Matser (Arnhem) vroeg, welke beteekenis de heer Deckers nog hecht aan het voortbestaan van den Volkenbond. Verder bepleitte spr. doeltreffende maat regelen tot bestrijding van de werkloos heid, in het bijzonder voor de jeugdige per sonen. De heer Morsing (Hengelo, G.) vroeg DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het Duitsche verkeersvliegtuig, waarvan men sinds Vrijdag niets vernomen heeft, wordt thans officieel als verloren be schouwd. Het toestel had tien personen ana boord, en zou vergaan zijn bij de Ba learen. DE SPORTVLIEGERS ROUS EN HEYMANS TE CALCUTTA. De sportvliegers Rous en Heymans, die op weg naar Nederlandsch Indië Zaterdag morgen op het vliegveld te Karachi start ten ter voortzetting van hun tocht, landden Zaterdagmiddag 12 uur (pl. tijd) te Jodh- pur. Gedurende den geheelen tocht van Karachi naar Jodhpur was het uitstekend vliegweer. De vliegers besloten Zaterdag niet verder te gaan, maar in Jodhpur te blijven voor het nazien van den motor. Zondag werd verder gevlogen. Het toe stel moest een tusschen landing maken te Allahabab, omdat de vliegers met regen hadden te kampen. Het toestel is later opgestegen en door gevlogen naar Calcutta, alwaar het te 17.30 uur landde. Het weer was hier goed. POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op Ned. O.-Indië was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikten de „Valk" Alexandrië. De „Buizerd" Singapore en de „Wielewaal" Basra. De „Oehoe" landde op de thuisreis te Rangoon en de „Emoe" bereikte, even eens op de thuisreis, Bagdad. De „Nandoe" is gistermiddag te 16.26 uur op Schiphol geland. een nadere toelichting van het standpunt der katholieke Kamerfractie inzake de leer- lingenschaal. De heer van Bergen (Helmond) wenschte invoering van halve werkdagen voor jeug dige personen tot overbrugging van de klove tusschen den leerplichtigen leeftijd en de toelating tot het arbeidsprogramma. Dr. Deckers, de sprekers beantwoordend, meende, dat het gewenscht ware, de ont wikkeling van den internationalen toestand even af te wachten, alvorens te zeggen, dat de Volkenbond nu maar moet verdwijnen. De R. K. Kamerfractie zal gaarne nieuwe denkbeelden, die tot bestrijding van de werkloosheid kunen leiden, vernemen. Het denkbeeld van de halve werkdagen voor 14 a 15-jarigen zal waarschijnlijk we gens tcehnische bezwaren in het bedrijfs leven moeilijk uitgevoerd kunnen worden. Ten opzichte van de leerlingenschaal blijft de- aandacht der fractie op verlaging gericht, evenals zij streeft naar afschaffing van het instituut der kweekelingen met akte. Hierna werd pauze gehouden. Na de pauze werden de voorgestelde eenigszins geamendeerde reglementswij zigingsvoorstellen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierna kwam in behandeling het voor stel van het Partytoesbuur tot verhooging van het voor ieder aangesloten Partylid aan de centrale Partijkas af te dragen con tributiebedrag van 10 cents tol 15 cents totdat het ledental op 50% der op de R. K. lijsten stemmende kiezers is toegenomen. Door den Kring Den Bosch was een voorstel ingediend on. de contributie-af dracht te verhoogen van 10 tot 11 cents en een speciale actie (driejarenplan) te gaan voeren om minstens 50% van het aan tal op de R.K.S.P.-lijsten stemmende kie zers in de R.K.S.P. te organiseeren en voorts aparte bijdragen van minimaal één gulden 's jaars te verwerven voor finan ciering van het werk voor de organisatie der jeugd in het kader der Partij en voor verruiming van het contact met Neder- landsch-Indië. De heer Beliën, Den Bosch, verdedigde dit voorstel en wees er op, dat door het be stuursvoorstel de ledencontributie zal moe ten worden verhoogd, waardoor het leden tal der kringen achteruit zal gaan. De heer Tersteege zou de behandeling van het bestuursvoorstel willen aanhou den, totdat in de afdeelingen tot contribu tie verhooging is besloten. De heer Heilker gaf in overweging het benoodigde geld te vinden door een jaar lij ksch en speldjesdag. Prof. Bemelmans wilde de zorg voor het jeugdwerk aan de krir.gen opdragen. De kring Limburg kon zich overigens aansluiten bij het voorstel-Den Bosch. De heer Hinfelaar, Den Haag, betoogde, dat het moeilijk is de contributie der leden te verhoogen, nu er al zoovelen zijn, die zich gedwongen zien htm contributie te ver lagen. De heer en Hemel, Zomerdijk, Berger en Nolet, verdedigden het voorstel van het Partijbestuur. De heer Heemskerk, Leiden, stelde voor de afdracht met 2 1/2 cent in plaats van met 5 cent te verhoogen. De heer De Bruyn wees op het groote belang der politieke organisatie van dezen tijd. Om haar taak te kunnen vervullen moet de Partij over voldoende geld kunnen besohkken. Het bestuursvoorstel is redelijk. Wat gevraagd wordt, 5 cent per lid en per jaar, is miniem. Misschien zullen aanvan kelijk een aantal leden bedanken, maar zy komen terug, vooral als onze partij - een partij is, die representatief is. Om een mas sa-organisatie te zijn, moet de organisatie wat kunnen doen en, om wat te kunnen doen, moet er geld zijn. Het bestuursvoorstel werd in stemming gebracht en aangenomen met 51 tegen 39 stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. Steunt Luchtverdedigingsfondit Postgiro Den Haag VH7I77 ten name van HAAGSCHE POLITIERECHTER Onwillige „verduisteraars" Er is sedert het gevaar voor luchtaan vallen een nieuw wetsartikel naar voren gekomen en wel tegen degenen, die niet voldoen aan het verduisteren van hun per ceel etc. Een heele serie overtreders had zich hedenmorgen voor den Politierechter te verantworden. Allereerst de veehouder T. W. te W o u- brugge. Omstreeks 10 uur was plotse ling het licht aangedaan in den veestal van verdachte. Politierechter „Waarom deed je plotse ling het licht op". Verd. „Er moest een koe kalveren en ik kon het beest toch niet laten martelen". Pol. „Maar dan had je tevoren toch voor zorgsmaatregelen kunnen nemen". Verd. „Dat kon niet, want het kwam te onverwachts". Verder kwam wel vast te staan, dat ver dachte het niet opzettelijk gedaan had, want hy had zijn woning wel goed ver duisterd. De Officier nam dat wel aan en eischte een geldboete van 10 subs. 10 dagen. De Politierechter wilde niet over een nacht ijs gaan en wilde wel eens infor- meertn of de koe werkelijk een baby ge kregen had. Nummer twee was de landarbeider S. J. B. te Noordwykerhout. Deze ver dachte was bang geweest met zijn rijwiel in het water te rijden en had des avonds om 10 uur reeds zyn lantaarn in werking gesteld. De Officier vond het hoogst ernstig het geen verdachte zoo roekeloos gedaan had. Omdat hij bang was in het water te rijden had hy zijn lantaarn maar aangezet zon der zich verder van iets aan te trekken. Dat is hoogst ernstig, want verdachte had best even kunnen gaan loopen. De wel willende bevolking wordt de dupe van het niet meewerken van eenige onverschilligen Eenerzijds kunnen de welwillende dan gaan denken, dat het niet zoo erg is, want het wordt toch niet streng gestraft en dat werkt dan niet in het voordeel van de ver duisteringsproeven. Anderzijds kan er een vreeselijk gevaar ontstaan waarvoor de gevolgen niet te overzien zijn. De Officier had eerst tegen verschillende verdachten een gevangenisstraf willen eischen, maar spr. zal ditmaal nog volstaan met een geldboete welke spr. bepaalde op 15 subs. 15 dagen. De Politierechter wees er den verdachte op, dat de wetgever dit geen overtreding heeft genoemd maar een misdrijf, waarop maximum twee jaar gevangenisstraf staat. Ter waarschuwing wilde de Politie rechter ditmaal nog volstaan met het op leggen van de geëischte boete van S 15 subs. 15 dagen. A. van O. te Berkel e Roder ij s had tijdens de verduisteringsproef op 19 Januari hard loopen schreeuwen en dat wel aanhoudend. Verdachte liet verstek gaan maar de Officier vond dit feit zoo erg, dat hy tegen dezen luidbrullenden verdachte een geld boete eischte van 25 subs 25 dagen. Uit spraak conform. A. C. K. eveneens uit Berkel en Ro de r ij s had met een brandende zaklan taarn rondgeloopen en dat wel geheel on- noodig. De officier was van meening, dat het niets anders dan een relletje maken was geweest en dat is heel minderwaardig van den verdachte en zijn kornuiten geweest. Een ieder deed zijn bést behalve een stel letje opgeschoten kwajongens. De politie heeft den geheelen avond last ondervonden van de „flinke jongens". Ter waarschuwing wilde spr. ditmaal nog volstaan met een geldboete en wel een boete van 25.subs. 25 dagen. De Politierechter nam deze manieren hoogst kwalijk en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 25 subs 25 dagen. De veldwachter zeide, dat hij hoorde schreeuwen en hij had gezien, dat de vol gende verdachte C. P. met zijn handen aan zijn mond stond. De verdachte had dade lijk gezegd, dat hy met zijn handen „in zijn neus stand te graven" maar thans vertel de hr, dat hij hard had loopen zingen. De Officier stelde deze straatzang aller minst op prijs en zei, dat er orde op straat moot wezen tijdens de .proeven. Het zin gen was dermate luid, dat de verdachte zelfs zijn handen voor zijn mond gebracht had om het geluid nog sterker te maken. Allen moeten meewerken en de zaken zijn te ernstig om ze naast zich neer te leggen. De eisch werd een geldboete van 25 subs 25 dagen. Gezien de slechte financieele omstandigheden van deze verdachte ver oordeelde de politierechter hem tot een geldboete van 10 subs 10 dagen. Heling van een motorrijwiel. De automonteur P. A. v. d. S. te Al phen a. d. Rijn had van zijn broer een D.K.W. motorr'.nwiel gekregen. De broer had evenwel later gezegd, dat het motor rijwiel van diefstal afkomstig was. Trots deze wetenschap had verdachte het motor rijwiel toch verkocht en het geld in zijn zak laten verdwijnen. Zoo moest verdachte terecht staan wegens heling. Er was veel berouw van de zijde van verdachte en omdat het rapport en zijn verleden gunstig waren wilde de Officier het nog wel eens met hem probeeren, zoo dat de eisch werd een voorwaardelijke ge vangenis straf voor den tijd van drie maan den met een proeftijd van drie jaar en te ruggave van het motorrijwiel aan de firma „Stokvis". De Politierechter ging met dezen eisch mede zoodat de uitspraak conform werd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6