ASPIRIN Burgerlijke Stand Laatste berichten MARKTBERICHTEN MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Uit den Leldschen Raad De begrooting voor het jaar 1939 is al weer onderdak. Naar aanleiding van deze begrooting heeft de raad den gebruikelijken termijn van vijf-en-een-halven dag besteed aan een debat, dat met den inhoud der begroo ting slechts in een zeer ver verwijderd soms zelfs in geen enkel verband stond. Ook dat is gebruikelijk en vloeit voort uit een o.i. onjuiste opvatting van den taak van den raad. Dat men deze gelegenheid aangrijpt om het geheele financieele beheer van B. en W. onder de loupe te nemen, spreekt vanzelf. Zelfs kan niemand er bezwaar te gen hebben, dat men de gemeentelijke poli tiek in 't algemeen breedvoerig beziet, ook die onderdeelen, welke van geen invloed zijn op de gemeente-financiën; al is een be- sperking daarvan ieder jaar opnieuw wel wat overvloedig, daar de verhoudingen in den raad vier jaar lang dezelfde blijven. Maar dat men zich gaat verdiepen in be schouwingen over de landspolitiek en er zelfs de internationale politiek bij sleept, dat men propaganda-redevoeringen houdt voor eigen beginselen, is een methode, wél ke wij meer en meer gaan aanvoelen als uitermate onzakelijk. De socialisten huldi gen in deze kwestie een principieel ander standpunt; zij meenen, dat het de taak der gemeenteraden is om de landspolitiek op het stuk van gemeentebelangen te beinvloe- den. Zij houden er een soort totalitelts- leer op na wat de volksvertegenwoordiging betreft en meenen, dat men elkander den bal moet toewerpen. Wij meenen echter, dat het in het belang is van een gezonde decentralisatie, wanneer ieder overheidscol- lege zich houdt aan de hem opgedragen be perkte ook locaal beperkte werkings sfeer. Wy maken deze opmerkingen weer eens naar aanleiding van het feit, dat er dezen keer wel bijzonder weinig - gesproken is over de begrooting zelf. Hetgeen trouwens niet te verwonderen was, daar bij de aan vaarding in December van de opcenten- verhooging op de Personeele Belasting de begrooting feitelijk reeds was afgedaan. Er was dan ook nauwelijks één steen te ver leggen aan het bouwsel dezer begrooting en daarom zou het rationeel geweest zijn, indien men de discussies aanzienlijk be kort had. Dat men de gelegenheid aangreep, om een terugblik te werpen op de welhaast af- •geloopen vier-jarige zittingsperiode, was begrijpelijk en te verantwoorden. Dat lag te meer voor de hand, omdat er nu een ba lans viel op te maken over de eerste perio de. waarin de soc.-democratische wethou ders deel hadden uitgemaakt van het col lege van B. en W. De rechterzijde was na tuurlijk de critiek niet vergeten, welke de soc.-democraten in de vorige periode zoo vaak en dikwijls zoo fel hadden uitge bracht op het toenmalige bestuursbeleid. Dat de soc.-democraten toen aandrongen op een doelmatiger en intensiever werk loosheidsbestrijding, dat zij werkverrui ming en speciaal het uitvoeren van open bare werken wilden dat was hun niet kwalijk te nemen, maar wel heeft het de rechterzijde meermalen gegriefd, dat de voorstelling werd gewekt, alsof het slechts onwil van die zijde was, waardoor er niet meer gebeurde, alsof alles veel beter zou tgaan als er een andere geest in het col lege van B. en W. kwam. Er kwamen an dere mannen in het college, maar de geest veranderde al zeer weinig om de doodeenvou dige reden, dat de heeren, die zich vroeger slechts om de wenschelijkheid bekommer den, nu te maken kregen met de term „practische uitvoerbaarheid". De rechterzijde heeft dan ook niet nage laten om te constateeren, dat de soc.-demo craten nu proefondervindelijk bewezen hebben, het op z'n minst genomen niet beter te kunnen dan hun voorgan gers. Ook zij hebben zich noodgedwongen moeten houden aan een voorzichtige poli tiek en het zij tot hun eer gezegd zij hebben de consequenties daarvan ook aan vaard. Maar al hebben de soc.-dem. wethouders het niet beter kunnen doen dan hun voor gangers, hebben zij het dan tenminste even goed kunnen doen? Hebben zij hun bewind gevoerd de omstandigheden in acht ge nomen tot tevredenheid van den raad of zelfs maar van de S. D. A. P., die blij kens een gezegde van den heer Hessing met zoo weinig tevreden is? Wy wijzen in dit verband op de motie- Beekenkamp, die door den geheelen raad eenstemmig is aanvaard en Waarin op een ineer intensieve werkloosheidsbestryding wordt aangedrongen. Daarin ligt opgeslo ten een verwyt aan het college, dat er zelfs in dezen tijd nog wel meer kan gebeuren dan er op het oogenblik gebeurt. En dat er met name ook in soc.-dem. kringen ge voeld wordt, dat' er meer gedaan had kun nen zijn, bewijst de critiek van pg. Snel, dat er zoo weinig actie is gevoerd om geld uit het Werkfonds te krijgen. Welke critiek on weerlegd bleef. Men kan dus moeilijk volhouden, dat er dank zij het optreden der soc.-dem wet- houders zooveel verbeterd zou zyn. Het constateeren van dit feit en het vrij zwakke verweer van de S. D. A. P., die niets beters wist te doen dan de schuld op de regeering werpen, had aanvankelijk plaats in een sfeer, welke zoo min mogelijk vertroebeld werd door politieke hartstoch ten of persoonlijke aanvallen. Althans er werd gestreefd naar objectiviteit. Maar de natuur is dikwyls sterker dan de leer; zoo nu en dan kwam de strijdersnatuur boven drijven en werden er onnoodig scherpe woorden naar de overzijde gekaatst, wel ke dan weer met een scherpe klap moes ten worden teruggekaatst. Het meest bewogen en dramatisch mo ment deed zich voor aan het eind der re plieken, toen de hoer Tobé terug kwam op de onregelmatigheden bij de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen en uitdrukkingen bezigde, welke door wethou der van Stralen gemakkelyk konden wor den misverstaan. Onder invloed van dit misverstand verdedigde de wethouder zich in een emotioneel pleidooi, waarna het in cident gesloten werd door de verklaring van den heer Tobé, dat hy niet bedoeld had te beweren, wat de wethouder er uit begrepen had. Behalve dit waren er nog een paar mo menten, waarop plotseling de oratorische hartstochten opspatten, maar over het ge heel genomen zat er niet veel vuurwerk in de discussies. Waarbij overigens kan wor den opgemerkt, dat wij nog nooit gehoord hebben, dat iemand een ander met nydige en sarcastische uitvallen heeft kunnen over tuigen. Mr. H. G. P. M. BLEEKSTIJN. In den ouderdom van 82 jaar is hier ter stede overleden de heer P. M. Bleekstyn, een bekend figuur in het oude Leidsche stadsleven en vooral in studentenkringen geen onbekende. De neer Bleekstijn was n.l. tal van jaren bede van het studenten Muziekgezelschap „Senipre Crescendo". By burgervereenigingen trad de thans overledene dikwijls als bode of suppoost op. A. J. DEN HOLLANDER In het St. Elisabeth-ziekenhuis is op 79 jarigen leeftijd overleden dc heer A. J. den Hollander, te Leiden, in leven penningmees ter van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, oud-lid van de Commissie tot wering van School verzuim. -en oud- waarnemend rentmeester van Rijnland. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Het eeuwfeest van het L.S.C. Vereenigingen aangeslove bij „Katholiek Leiden", die deelnemen ~an de serenade op Dirsdagavond 28 Febr. a.s., worden ver zocht om 8.30 uur op de Kaasmarkt aan- wazig te zyn en zoo mogelijk met hun vaandels zich op te stellen ichter het vaan del van „Katholiek Leiden". R. K. HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING. De afd. Leiden van bovengenoemde ver- Harmonie" een ledenvergadering. By de opening moest de voorzitter tot zyn spijt constateer en, dat de opkomst matig genoemd moest worden, terwyl de agenda meer belangstelling had doen ver moeden. Na een hartelijk welkomstwoord werd door den voorzitter herdacht het sterven van onzen grooten Paus Z. H. Pius XI, die door zyn vele encyclieken rot in verre toekomst de richtlijnen heeft aan gegeven, welke moeten leiden tot een be tere gemeenschap. Staande de vergadering werd gebeden voor de zielerust van den Paus. De notulen werden met dank voor de nauwkeurigheid goedgekeurd. De besprekingen tot deelname aan den „Stillen Omgang" leidde tot het zich opge ven van een 12-tal leden. De leden, die zich alsnog willen aansluiten, zullen goed doen eich zoo spoedig mogelyk aan het secreta riaat te melden. Aan de gedachtenwisseling omtrent al of niet aansluiten by het W.V., werd door ve len deelgenomen. De voorzitter deelde me de, dat het afd.bestuur, na het voor en te gen goed bestudeerd te hebben, voor aan sluiting is, wat spr. in een breedvoerig be toog als het eenige juiste standpunt uiteen zette. De Geest. Adv. lichte dit standpunt eveneens nader toe. Aan het einde van deze leerzame en aangename discussie, werd unaniem besloten, het voorstel van het H.B. tot aansluiting bij het W.V. te steu nen. De beantwoording der moeilijke geval len, betrekking hebbende op de „Verkoop- kunde", moesten wegens het ver gevorder de uur uitgesteld worden. Van de rondvraag werd door eenige hee ren gebruik gemaakt. HET EEUWFEEST VAN HET L.S.C. Morgen zal de feestviering ter gelegen heid van het L.S.C. een aanvang nemen. Te 12 uur heeft de aanbieding plaats van het geschenk der Leidsche burgery aan het Leidsche Studenten Corps in den tuin van de Sociëteit „Amicitia". Te 3 uur aanbieding van het geschenk der Leidsche Chr. Georg. werkloozen aan het L.S.C. op de sociëteit Minerva. Te 6 uur diner van het Collegium aan geboden aan den burgemeester, den rector magnificus, enz. Te 9 uur taptoe van de Leidsche ver eenigingen onder leiding van „Pro Patria" en de Leidsche Studenten Carousselver- eeniging. Te 10 uur zal de optocht voor de Sociëteit Minerva arriveeren. Hier zullen vertegenwoordigers der deelnemende ver eenigingen worden ontvangen. By de wielerwedstrijden op Donderdag a.s. zullen van 1012 uur voormiddag E.H. B.O.-posten gevestigd zijn in het Nutsge- bouw (E.H.B.C.-brigade), het voormalig gymnasium( afd. Leiden Ned. Roode Kruis) en in het gebouw van de Meisjes-H.B.S. (afd. Leider Ned. Vereen, v. E.H.B.O.). Ook de Reddingsbrigade zal op het Steenschuur aanwezig zijn. NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING De Vrijwillige Brandweer oefent Op het terrein van de brandweerkazerne is Zaterdagmiddag de eerste oefening ge houden van de onlangs door de afd. Leiden van de NederJandsche Vereeniging voor Luchtbescherming in het leven geroepen vr'y willige brandweer organisatie. Door 30 vrywilligers werd, nadat zij den avond te voren waren geïnstrueerd, prac- tisch geoefend met standipypen waarop eenige slangen werden gekoppeld. De oefening „tond onder leiding van den heer Couzy, het hoofd van de politiebrand- weer, die werd bij gestaan door een drietal agenten. Door de ieiders van de vry willige brand weer is de stad verdeeld in 11 districten, die weer zyn onderverdeeld in verschillende wijken. In elke wyk zal een standpyp met oebehooren worden geplaatst, terwyl voor de bediening zes man zal worden aange wezen. In totaal heeft men 560 k 600 man noodig. Men heeft er thans ongeveer 90. Gega digden kunnen zich aanmelden by den heer Lindenbergh, gebouw Leidsche Duinwater My, Stationsweg 12, telefoon 3434. Eiken Vrydagavond en Zaterdagmiddag zal door een" ploeg van 30 man worden geoefend. Hebben alle vrywilligers een beurt gehad, dan zal een oefening worden gehouden in de verschillende wijken, ter wyl daarna van tijd tot tijd herhalings oefeningen zullen worden gehouden. Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade. Als gevolg van gehouden verkiezingen heeft het bestuur van deze brigade wyzi- ging onder gaan en is thans als volgt sa mengesteld: eere-voorzitter dr. E. J. J. G. Renaud; voorzitter: G. H. Splinter; vice- voorzitter: F. v. d. Mark; eerste-secretaris: C. v. d. Kraan, Maredyk 89 A; tweede secretaris: L. F. M. Groffie; eerste-penning- meester: A. P. v. d. Voort; tweede-pen ningmeester: H. Treur; algemeen-adjunct: J. A. -Verkuylen; comm. materiaal: Mej. M. A. v. Ingen Schenau; verbanddepot: Mevr. J. C. v. Heel-Zonderop. Tevens heeft de brigade hulpposten in gericht aan de navolgende adressen: Mej. M. A. v. Inge Schenau, „Oud-Hortuszicht"; Mevr. J. C. v. Heel-Zonderop, Jan van Hout kade 30; A. P. v. d. Voort, Haagweg I; P. A. de Haan, Oude Vest 99; P. M. Piela- nen, v. Speykstraat 1; F. v. d. Mark, Ju- lianastraat 41-43; A. Verhoog, Haarlemmer straat 57; F. H. v. Remundt, Zijlsingel 3; W. F. Smit Jr, Javastraat I; D. P. Weyers, Mar- nixstraat 17; J. A. Verkuylen, De Sitter- laan I A; H. Treur, Heerensingel 51 A. Op elk dezer posten is een verbandkoffer aanwezig. Tijdens afwezigheid der bewoners, die naar een familiefeestje waren is Zaterdag nacht ingebroken ten huize van de fam. de l'E. in de Oltmansstraat. Uit een hand- •.aschje en een spaarpot werd een bedrag van ongeveer 20.— ontvreemd. Aan de Aannemersfirma Bik Breede- veld alhier is opgedragen: Het bouwen van kantoren, magazynen, garage, woning, transformatorenruimte en terreinafschei dingen benevens het maken van een ge wapend betonschoeiing bij de Oliefabrieken te Maassluis. Zondagmorgen is in de Gehoorzaal de 26-jarige huisknecht J. S., die met een bak met flesschen de trap afkwam gevallen doordat hij dacht reeds den beganen grond te hebben bereiki, terwyl hy nog twee tre- Jen dfda'en moest. Hij kneusde den rech tervoet en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. TOONEEL „De Schakel". Groot-Slem, door Paul Armönt en Leopold Mar- chand. Dit spel in zeven tafreelen waarom niet zeven bedryveq, het duurde immers van kwart ovei acht tot kwart voor twaalf is een spel over bridge èn bridgers. Het speelt met de mogelijkheden, die er zyn voor iemand, die een behoorlijke partij bridge speelt, zooals Gustave Lorillon dat doet, huisknech. bij de diplomaten-familie Ravier de l'Orne. Want Gustave Lorillon brengt het, dank zij het feit, dat hij bridget LEIDEN. Ondertrouwd: G. Biesbroek, jm. 27 jaar en J. Post, jd. 21 jaar I. Arnoldus jm. 28 jaar en P. W. Bey jd. 26 jaar G. Fasseur jm. 34 jaar en A. H. Zonderop jd. 28 jaar J. H. Onnos jm. 20 jaar en M. F. Kukler jd. 18 jaar. Geboren: Jannetje d. van G. A. Jas- perse en A. B. Kriek Anna d. van H. v. Weizen en J. W. G. Bakker. als Culbertson een heel eind op de maat schappelijke ladder. Als het stuk begint is hy maar gewoon huisknecht bij den diplo maat, voor wiens dure echtgenoote hij in zyn vryen tijd het noodige huishoud- en speld'egeld by elkaar bridget. Honni soit qui mal y pense. Maar het wordt al gauw ingewikkelder, als hij door het hulpverlee- ningsbureau erop uit wordt gestuurd om de vierde man te zijn op een bridgeparty ten huize van een Ostersche schoone, waar de vierde man ontbreekt. Maar tot de bridge-partners behoort zijn patroon, de di plomaat, die,naar Brussel is. Dat ver hindert hem tenslotte niet, zyn patroon en diens clubgenooten een klein kapitaaltje uit den zak kte bridgen. Dan ook zij zijn bridge-gasten brengt hij het tot gunsteling dezer Oostersche schoone en hij wordt zelfs een zeer gehuldigde kampioen in de edele kunst van het bridgen om tenslotte en deze satyre op de diplomatie is zeer goed als eerste secretaris van zijn dipomaat de Sandjak-affaire al bridgende op te lossen voor Frankrijk aldus een petroleum-rijk gebied te winnen en voor zichzelven de schoone Oostersche. „Groot-Slem" is een boulevardstuk, dat op geestige, maar tevens tamelijk lichtzin nige wijze spot met bepaalde kringen. Het mag dan al geen enkele pretentie hebben, noch artistiek noch serieus, het is toch al lerminst geschikt om juistere opvattingen omtrent het huwelijk te verspreiden, wel ke het integendeel op zeer lichtzinnnige wijze demonstreert. Maar het bridge-geval zelve is amusant, de tegenstellingen vooral die in 't karakter van Gustave Loril lon zijn prachtig. Zoo bedeesd als hij is in de kringen der grooten, zoo'n durfal is hy, zoo gauw als hij aan het bridgen slaat. En nog erger maakt hij het als hij den be ker met champagne geledigd heeft, die de club door zyn toedoen heeft teruggewon nen. Dit was een kolfje naar de hand van Constant van Kerckhoven, die van dezen huisknecht-bridgekampioen-diplomaat een vertolking gaf waar vaart in zat. Louis Gimberg was een pracht van een diplomaat, Pierre Myin een wat seniele oude graaf. Mien van Kerckhoven een zeer goede ba zige en bemoei-allige diplomaten-echtge- noote, en vooral Tilly Lus schitterde als Yucca, de bekoorlijke en mysterieuze Oos tersche. Eén andere bemerking hebben wij over de décors van dit overigens amusante stuk. Deze waren slordig en pasten in geenen- deele by de sfeer, waarin de verschillende bedryven speelden. Er was veel applaus by een matig be zetten Schouwburg. Tilly Lus kreeg bloemen. Binnenland VERLAGING INVOERRECHT SIGARET TENPAPIER EN WIJZIGING VOORSCHRIFTEN OMTRENT ZEGELING De Staatscourant van heden bevat een beschikking van den minister van Finan ciën, waarby met ingang van 1 Maart de verplichte zegeling van sigarettenpapier is opgeheven en waarin voorts voor de dek king van het vervoer en de nederlage van sigarettenpapier de gewone bepalingen van vroeger worden hersteld. Voorts wordt ingevolge het K. B. van 24 Februarfi, dat op de tariefmachtigingswet is gegrond, het invoerrecht op sigaretten papier met ingang van 1 Maart a.s. ver laagd en wel L dien zin, dat het invoer recht per 1000 stuks vaun 1.50 wordt ver laagd tot 0.12 1/ en het invoerrecht per M2. van 0.60 tot i 0.05. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Vanmorgen om elf uur is op den Nispen- schen weg te Roosendaal een gespan, waar op de 35-jarige lanboudwer P. J. Verbraak uit Nispen zat, door een met stalen puien geladen trailer, welke te dicht passeerde, aangereden. V. werd tegen de straat geslin gerd en overleed na korten tyd, op de plaats van het ongeluk. Hy laat een groot gezin na. FELLE BOERDERIJBRAND Vier paarden in de vlammen omgekomen Gisteravond omstreeks zeven uur is brand uitgebroken in de kopitale boerderij van den heer A. J. Heslinga te Arum. Men vermoedt, dat het vuur door kort sluiting of in den schoorteen is ontstaan. Binnen korten tijd laaiden de vlammen, aange wakkers door den krachtigen wind, fel op en slechts met groote moeite slaag- Zorg Aspirin in huis te hebben! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIlPt den de bewoners en eenige buren erin het beslag vee te redden. Vier paarden echter kwamen in de vlammen op. In de schuur waren groote hoeveelheden hooi, graan en vlas opgeslagen, welke ge heel door het vuur werden verteerd. Het huisraad kon voor het grootste deel in veiligheid worden gesteld. De boerdery brandde tot den grond toe af. De motorspu;t uit Witmarsum deed vUf uur onafgebroken dienst. Vanochtend was men nog met de nablussching bezig. Verzekering dekt de zeer aanzienlijke schade. Een party vlas, welke verkocht was aan den heer K. Hoekstra, en nog in de schuur lag, was niet verzekerd. Buitenland DE WEDUWE VAN LENIN OVERLEDEN MOSKOU, 27 Februari (A.N.P.) Van- ochtend te kwart over zes is de weduwe van Lenin, Nadeja Konstantinova Kroeps- kaja, overleden. Zy was gisteren 70 jaar geworden. ONGEVAL AAN BOORD VAN 8 STOOMSCHIP „BAARN" ANTWERPEN, 27 Februari (A.N.P. De opvarende W. Groen uit Egmond aan Zee van het stoomschip „Baard", toebehoo- rende aan de K.N.S.M., is op zee in het ruim gevallen en op zijn hoofd terecht geomen. De „Baarn" is direct naar Antwerpen ge stoomd. G. is in een ziekenhuis te Antwer pen opgenomen. Zyn toestand is zorgwek kend. AMSTERDAM, 27 Febr. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 391 vette koeien, waarvan de pryzen waren: 6878, 58— 66 en 50- -56 cent per kg. slachtgewicht 5866, 5056 cent per kg. slachtgewicht; 95 melk- en kalf koeien 180260 per stuk, 5! vette kalveren 2e kwal. 4656 cent 3e kwailteit 3644 cent per kg. levend ge- v'cht, 183 nuchtere kalveren 48 en y.'l schapen en lammeren 1425 per stuk, 456 varkens, vleeschvarkensc wegende van 90—110 kg. 5?58 cent, zware 5657 en vette 5455 cent per kg. slachtgewicht; Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen ma tige aanvoer, gedrukte handel, pryzen iets hooger, weinig eerste kwaliteit; Melkkoeien ruime aanvoer, stille handel, pryzen als d' vorige week, vette kalveren matige aan voer, stille handel, lage pryzen. Nuchtere kalveren, ruime aanvoer, stugge handel, lage prijzen. Schapen zeer matige aanvoer, stugge handel, hooge prijzen. Varkens ma tige aanvoer, gedrukte handel, pryzen vast en vraag naar vleeschvarkens. ROTTERDAM, 27 Febr. Vee. Aanvoer: 2441 totaal. 647 vette runderen, 224 vette kalveren, 39 nuchtere kalveren, 601 scha pen en lammeren, 929 varkens, 1 bokken of geiten. Pryzen per kg.: vette koeien 72, 69 en 3646 cent, vette ossen 66, 58 3646 ctnt, vette kalveren 100, 90 en 6070 cent, varkens levend gewicht 47, 46 en 44 cent, schapen 47, 41 en 30 cent, lammeren 52, 45 en 40 cent. Prijzen per stuk: schapen i 23—18—16, lammeren 19—15—11. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer ruim, handel lui, pryzen le en 2e kwal. ossen en 2e kwal. koeien hooger, overigens onveranderd, prima koe tot 74 cent, prima ossen tot 68 cent. Vette kalveren aanvoer kleiner, handel levendiger, pryzen iets hooger prima tot 1.10; schapen en lam meren aanvoer aanmerkelyk korter, handel vlot, le soort lammeren-iets hooger, overi gens goed pryshoudend. varkens aanvoer zeer groot, handel traag, pryzen vanwege de groote aanvoer Iets lager, terwyl er voor hoogste noteering nog vrijwel varkens werden verkocht. Eenige partijen schapen werden voor export verkocht. WISSELNüTEERlNGEN (AMSTERDAM) Kopenhagen 39.50

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3