MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 NABESCHOUWINGEN De oorzaken van de overwinning van het Nederlandsch elftal op de fnalisten der we reldkampioenschappen 1938 zijn niet zoo moeilijk op te sporen. Er kwam een gedeel telijk verjongde oranjeploeg in het veld, wier meest geduchte wapenen snelheid, ini tiatief en energie waren, wapenen, welke wel in de eerste plaats moesten worden ge bruikt tegen een gerenommeerd elftal als dat der Hongaren, Qjn ten slotte een kans op een behoorlijk resultaat te verkrijgen. Tijdens den wedstrijd vestigde zich bij de spelers de overtuiging, dat het kon, het ver trouwen in eigen capaciteiten groeide en juist 't feit, dat alle spelers dit gevoelden, maakte, dat er een saamhoorigheid ont stond, welke weldadig aandeed en tot suc ces leidde. In verdedigend opzicht werd den tegen standers geen kans gegeven, hetgeen des te gemakkelijker ging, omdat de gasten vol hardden in het short-passing. Daar stelde de Oranjeploeg het typisch Hollandsch spel met verre passes door het midden en het bliksemsnelle opengooien naar de vleugels, tegenover, waardoor telkenmale verwar ring in de Hongaarsche gelederen ont stond. En uit het vertrouwen in eigen kun de groeide langzamerhand de wil om te v/innen, volgde in enkele perioden de eene explosie op de andere enwat belangrij ker was, kwamen de kansen, met een drie tal doelpunten van goede kwaliteit als uit eindelijk resultaat. Maar er was in onze ploeg nog meer. Vier de butanten waren opgesteld, waarvan er één, Drager, speelde, of hij al jaren in het Ne derlandsch elftal had gezeten. Maar naast deze nieuwelingen stonden enkele gerouti neerde krachten, die door hun tactische kwaliteiten de ploeg dirigeerde naar de zege. Deze factoren, gevoegd bij het feit, dat alle spelers over een meer dan behoor lijke techniek beschikten en over een enorm uithoudingsvermogen op het zeer zware veld hebben er toe geleid, dat de Hon garen, toch meesters in hun vak, volko men verdiend geslagen werden. Het is geen toevallige overwinning geweest van het Nederlandsch elftal, maar de zege is op re gelmatige wijze behaald, zonder dat hier van geluk of wat de Hongaren betreft, van pech, sprake kan en mag zijn. Tegenover dit spel van de Oranjeploeg hebben de Hongaren een systeem gedemon streerd, dat hoofdzakelijk op het korte spel was gebaseerd. Af en toe werd dit in de perfectie uitgevoerd, kwam het ongeëven aarde positiekiezen weer tot uiting, maar toch lag er te weinig bezieling in het ge heel, te weinig overtuiging om dit spel als buitengewoon gevaarlijk te kunnen bestem pelen. In de tweede helft kwam er wat meer va riatie in de uitvoering, werden de aanvallen ook meer over de vleugels geleid en ont stonden er meer gevaarlijke situaties voor het Hollandsche doel. Maar dit alles was toch eigenlijk meer de reactie op het „niet willen verliezen van Nederland", want in die perioden stond Hongarije achter. Dit Hongaarsch elftal bestond voorts meeren- deels uit geroutineerde krachten, spelers, die reeds talrijke malen voor hun land zijn uitgekomen. Maar wat voor het Neder landsch elftal als vaststaand gold, n.L dat de ploeg verjongd moest worden, zou ook wel eens voor de Hongaren een noodzake lijkheid kunnen zijn. Want de grootste fout in dit elftal was wel de bloedarmoede, waaraan het leed. Frissche jongere krach ten zullen hun intrede moesten doen, wil Hongarije weer aan den top van het cen traal Europeesche voetbal komen. Vente als onruststoker. Wij wezen reeds op de tactische kwalitei ten, welke er in de Nederlandsche ploeg scholen. De geroutineerde krachten, Van Male, Caldenhove, Anderiessen, Smit en Vente zouden de ruggegraat van het elftal vormen. Vente had daarbij de bijzondere taak ge kregen in de eerste helft door bewegelijk spel zoo veel mogelijk de achterhoede der Hongaren uit elkaar te trekken, iets, wal hem voor een belangrijk deel gelukt is. Vente werd gebruikt als onruststoker. In de rust kreeg hij van de keuzecommissie den wenk nu ook zelf te trachten doel punten te maken en ook dat is gebeurd, getuige het tweede, bijzonder fraaie en on verwachte doelpunt, direct na de ervatting gescoord. En naast hem opereerd Smit op de ouder- wetsche wijze. Toen wij na afloop in de Hollandsche kleedkamer kwamen was het eerste, wat Kick Smit tot ons zei: het ging weer net als vroeger. Inderdaad, zijn heroptreden in het Ne derlandsch elftal, met eenige angst in ver band met zijn knie, én door keuzecommis sie, én door andere insiders, tegemoet ge zien, is practig geslaagd. Hij was weer de grondlegger van de meeste aanvallen, hij di rigeerde het spel van links naar rechts, gaf afgemeten passes door het midden, zette Drager en de Harder om beurten aan het werk, hielp de middenlinie, waar' hij maar kon, kortom hij was de „zwerver", zooals wij hem van zijn beste wedstrijden zoo goed kenden. Alleen zijn schot was zwakker geworden, al dachten wij in den aanvang der tweede helft, dat het ook daar nog wel mee zou losloopen, getuige zijn kogel over dc- lat en zijn kopbal rakelings naast de paal. Dat laatste geschiedde in het „Hol landsch" kwartiertje na de rust, toen Ven te onhoudbaar inschoot, Smit twee kansen had en de Harder van dicht bij inschoot, waarbij het Hongaarsche doel op onbegrij pelijke wijze aan een doorboring ontkwam. Fouten waren er in het Nederlandsch elf tal ook. Wij willen daar speciaal op wij zen, opdat men niet in een hoerastemming komt, iets, wat overigens de officials wel zullen weten te vermijden. In de eerste helft bijvoorbeeld werd de buitenspeltac tiek door onze achterhoede slechts aarze lend toegepast. Dat ging soms zoo half- TEVREDEN STEMMING IN DE NEDERLANDSCHE KLEEDKAMER. „Misschien heb ik voor een jaar weer bijgeteekend", zegt Anderiesen. In de kleedkamer der Nederlandsche spelers heerscht een tevreden stemming. Allen zijn he er over eens, dat het een goede wedstrijd is geweest en dat de over winning bij dat team is gekomen, hetwelk de zege verdiend heeft. Officials komen de spelers gelukwenschen me hun spel en hun fraaie zege op dat sterke Hongaarsche elftal, dat immers on overwinnelijk voor het Oranje-team scheen te zijn. Toch zijn de meesten te moe om te spre ken, het zware veld heeft zijn werk gedaan en vooral het hooge tempo, waarin gedu rende tweemaal drie kwartier is gespeeld, heeft zijn sporen achter gelaten. Aanvoerder Anderiesen die gedebuteerd heeft als captain, de speler, die er reeds twee jaar geleden mee had willen uitschei den, en thans 36 jaar oud is, is volkomen tevreden over de verrichtingen van zijn ploeg. „En ik denk zelf", aldus de Ajaxied, „dat ik er maar voor een jaar weer bij- teeken" Hij vond het een zeer faire wed strijd en vooral aan Hongaarsche zijde is buitengewoon correct gespeeld. Door de Oranje-ploeg is er frisch aangepakt. Zeker, het ging niet alles even fijn, maar de wil om te winnen was er en dat je tenslotte je eersten wedstrijd als aanvoerder wint, is toch ook leuk. Smit constateert met voldoenning, dat het weer als van ouds ging. Hij had gaar ne een doelpunt gemaakt, maar zoo is het toch ook goed. Nergens heeft hij last van gehad en het spel van de Hongaren inspi reerde hem tot een gave partij voetbal. Overal heerscht een prettige stemming, niet het minst bij de debutanten, die zich al zeer snel in de voor hen vreemde om geving hebben weten aan te passen. BIJ DE HONGAREN. In de kleedkamer der Hongaren heersch- te een kalme stemming, hetgeen niet an ders dan natuurlijk was. Wij hebben daar dr. Dietz, „Verbandskapitan" van het Hon gaarsche elftal, naar zijn meening ge vraagd. „Holland heeft uitstekend gespeeld", zei- de hij, „bovenal snel en practisch. De Ne derlanders weten, hoe zij kansen moeten scheppen en doelpunten maken. Zij spelen een goed open spel, dat verrassingen brengt". slachtig, dat het ontzettend moeilijk te con- stateeren viel, of een der Hongaren inder daad buitenspel stond. Het eerste doelpunt was, volgens menigeen in buitenspelpositie gescoord. Ook volgens onze meening was dat het geval, maar we moeten onmiddellijk toegeven, dat het voor den scheidsrechter buitengewoon lastig te constateeren is ge weest, ook door het weifelend optreden on zer achterhoede. De samenwerking tusschen Caldenhove en Schubert klopte niet altijd, merkwaar dig genoeg, juist in de tweede helft. Een bepaalde afspraak, wie den buitenman zou dekken, bestond er blijkbaar niet. Voor de rust was dat ook het geval tusschen Blom- vliet en Stam, maar na de hervatting ging het daar veel betei. En dan moet, ondanks dat drie doelpunten geconstateerd worden, dat een groote schutter in deze voorhoede ontbrak. Vooral in de eerste helft heeft ons binnentrio talrijke kansen gehad, maar aan de afwerking ontbrak veel, al kreeg kee per Szabo heel wat te doen. Van der Veen, die een zeer goeden wedstrijd speelde, faal de evenwel met zijn schot en af en toe kregen wij den indruk, dat hij niet op doel durfde schieten, al had hij zelf een prachti ge kans. Veel zal er in deze ploeg nog moe ten worden bijgeschaafd, maar er zit pers- pectfief in 't Oranje-elftal, er is weer frisch- heid bij de spelers en dus is er heel veel gewonnen. Tot slot zouden wij willen constateeren, dat Nederland over het algemeen meer in den aanval is geweest en dat deze aan vallen een gevaarlijker karaktér droegen dan die der Hongaren. In verschillende pe rioden waren de Oranjespelers niet van het doel hunner tegenstanders weg te slaan en alleen in 't laatste gedeelte van de ont moeting, toen Nederland ongeveer tien mi nuten voor het einde de leiding heroverd had, was de Hongaarsche ploeg beslist ster ker in het veld. DE SPELERS ONDER DE LOUPE Na de uitvoerige beschouwing, welke op een andere plaats over het karakter van den wedstrijd en de kwaliteit van het spel is gegeven, mogen hieronder nog eenige opmerkingen volgen over de individueele prestaties der spelers. Als wij beginnen met de verdediging van de nationale ploeg wat nader onder de loupe te nemen, dan kan in de allereerste plaats met genoegen geconstateerd worden, dat doelman van Male het er in dezen wed strijd uitstekend heeft afgebracht. De lan ge Feijenoorder was zoo heette het jn laatsten tijd niet al te best op dreef en menigeen meende dan ook voor dezen kamp de voorkeur aan den Z.F.C.-er Dijk stra te moeten geven. Het is bekend, dat van Male nog nooit in het Nederlandsch elftal gefaald heeft en dat is dan ook ditmaal niet gebeurd. Hij heeft enkele lastige, lage ballen te verwer ken gekregen, maar de Rotterdammer heeft het toch over het algemeen veel minder druk gehad dan zijn collega in het andere doel. Zyn uittrappen hadden ditmaal al len de vereischte lengte en eenige malen koos hij heel goed het moment, waarop hij moest uitloopen. Aan de beidé door Hongerije gemaakte doelpunten had hij niet de minste schuld. Dat hij iets beter was ingesteld op het spel van Caldenhove dan van Blomvliet spreekt Dr Dietz schreef de nederlaag van zijn ploeg hoofdzakelijk toe aan het feit, dat zijn spelers nog niet voldoende getraind zijn, doordat deze internationale wedstrijd vroeg in het seizoen gespeeld werd. Toch had hij een nederlaag niet verwacht. Hij was niet optimistisch geweest, maar een gelijk spel had hij waarschijnlijk geacht. Dr. Dietz prees het spel van Caldenhove, Anderiesen en Drager. Hij was van oor deel. dat de Hongaren de buitenspelers niet genoeg in het spel betrokken hebben. Het eerste Hongaarsche doelpunt achtte hij volkomen regelmatig. De voorzitter van den Hongaarschen Voetbalbond, de heer Adalbert Usethy zei, dat Holland met veel meer élan gespeeld heeft. Stuk voor stuk zaten onze voetbal lers beter op den bal en ze hebben voor de zege veel harder gewerkt. Het spel van de Hongaarsche voorhoede was in het veld vaak niet onverdienstelijk, doch de afwer king der aanvallen was slecht. De Hol landsche voorhoede was veel doortastender en het verschil in doelpunten had nog wel grooter kunnen zijn. Wanneer de Harder evengoed was ge weest als Drager, zouden de Hongaren een zware nederlaag hebben geleden. Calden hove en Vente vond hij bij Nederland de beste spelers. Aanvoerder Sarosi vond de Hollandsche ploeg uitmuntend. De Hongaren hebben den strijd te licht opgenomen en zij waren niet voldoende getraind. Drager en Vente waren naar zijn meening, de beste spelers. Taksis, de trainer der Hongaren, was van meening, dat ongeoefendheid de oorzaak was van de nederlaag. Vente vond hij bij Holland veruit den besten man. Die kan werkelijk schieten, hetgeen bij de Hon garen veel te wenschen overliet. DE KEUZE-COMMISSIE OORDEELT: Na afloop van den wedstrijd hebben wij enkele officials gevraagd naar hun mee ning over het verloop van het spel en de prestaties van de spelers. De voorzitter van de keuzecommissie, de heer H. W. H. Herberts, was zeer tevreden over de Nederlandsche ploeg. Men moet niet vergeten, dat vier debutanten waren opgenomen en men was toch eigenlijk van het spel van Smit na de operatie aan zijn knie nog lang niet zeker. Maar zooals hij vanmiddag speelde, was het ook voor ons, aldus de heer Herberts, een openbaring. Mijn inziens is het eerste doelpunt der Hongaren beslist in buitenspelpositie ge scoord. van zelf, omdat laatstgenoemde voor de eerste maal als back voor hem stond. Blomvliet kwam er na een aarzelend be- gin, mede als gevolg van het feit, dat Stam te weinig contact met hem onderhield, steeds beter in. Vooral in de tweede helft was zijn ingrijpen zeker, maar de evenknie van Weber is hij toch niet. Aan de manier, waarop hij den bal weg werkte, mankeerde nog wel eens het een en ander. Niettemin kan de Ajaxied in dezen moei lijken wedstrijd met voldoening op zijn de buut terugzien en wanneer Weber voor- loopig niet beschikbaar zou zijn, heeft de K C. in Blomvliet stellig een degelijken plaatsvervanger. Caldenhove was ontegenzeggelijk de meer dere van zijn partner, maar toch had ook hij een tijd noodig om er goed in te zijn. Nu was dit niet zoo verwonderlijk, om dat rondom hem enkele debutanten ston den, aan wier spel hij zich uit den aard der zaak ook min of meer had aan te passen, hetgeen natuurlijk tot gevolg had, dat zijn taak verzwaard werd. Maar toen hij wist, wat hij aan die debutanten had, werd hij hoe langer hoe beter en in verschillende pe rioden bereikte hij toen weer zijn bekenden vorm. Na de rust had hij eenige brillante mo menten en in dat tweede gedeelte bleek herhaaldelijk dat hy zich uitstekend ver stond met Schubert. Bergen werk verzet Anderiesen heeft bergen werk verzet. Op dit zware veld heeft deze spil, die tegen de 40 loopt, het hooge tempo tot het einde volgehouden. Daarbij heeft hij zich een uit muntenden aanvoerder betoond, een pret- tige persoonlijkheid, die zijn medespelers wist aan te moedigen en door eigen voor beeld inspireerde. Opnieuw heeft Anderie sen laten zien, dat de beste spil toch nog altijd de speler is, die zoo aanvallend als verdedigend tegen zijn taak is opgewassen. Gezegd dient te worden, dat hij bij zijn aanvallende taak veel steun heeft onder vonden van Van der Veen en Smit. Men zal niet kunnen zeggen, dat Stam ge faald heeft, maar van de vier debutanten was hij toch verreweg de minste Hij heeft te lang noodig gehad om zich in dit milieu aan te passen, hetgeen wellicht zijn oor zaak vindt in het feit, dat hij den laatsten tijd regelmatig op de spilplaats is uitgeko men. In de tweede helft was hij beter op dreef, maar boven het middelmatige kwam hij slechts bij uitzondering uit. Als verde diger kon, wat hy liet zien, vaak er wel mee door, doch aan het steunen der voor hoede heeft hij veel te weinig aandacht ge schonken. Wanneer Paauwe weer volledig fit is. zal hij zeker boven den V.U.C.-er die overigens nog jong genoeg is om zijn talenten tot verdere ontwikkeling te bren gen moeten geprefereerd worden. Schubert heeft een rustige, vaak wel doordachte partij voetbal gespeeld, zon der veel technisch brille en zonder dat zijn spel herinnerde aan de groote dagen van v. HeeL Maar niet ontkend kan worden, dat het behoudens het eerste kwartier, toen hij er nog vat op moest krijgen nuttig was, zoowel in defensieven als in aanvallenden zin. Of hij de aangewezen op volger van v. Heel is, zal nog moeten blij- I ken, maar de K.C. doet stellig geen ver keerden greep, als ze hem straks ook tegen de Belgen in de ploeg plaatst. Uitvoerig ging de heer Herberts in over de tactiek van het elftal, waarbij de ge routineerde spelers zoo'n belangrijke rol te vervullen hadden. Vooral Vente heeft zich van zijn opdracht uitnemend gekweten. Uitblinkers? Drager, Smit, Anderiessen en na tien minuten Caldenhove, maar voor ons hebben de andere spelers niet minder vol daan. De heer C. de Vries, voorzitter van de technische commissie, was van oordeel, dat men gelukkig mocht zijn met den terugkeer van Kick Smit. Het was weer Kick van vroeger, aldus drukte de heer de Vries zich uit. Wij hebben weer een elftal om op te bouwen, al zal er nog veel geschaafd moe ten worden. Wat vooral te prijzen viel was de wil om te winnen, er zat vaart in de ploeg, er zat tempo in, en dat is toch ook voor een belangrijk deel te danken aan het frissche bloed. Over de leiding van Anderiesen in dit elftal ben ik zeer tevreden. Men moet niet vergeten, dat het Nederlandsch elftal stond voor een tegenstander, die physiek toch nog beter getraind is. Uitblinkers vond ds heer de Vries: Anderiesen, Smit en Vente, terwijl Drager hem buitengewoon was meegevallen. De heer Lotsy: In het Nederlandsche elftal speelden vooral de jongeren zeer goed. Hei geeft ons hoop voor de toe komst. 'Men kan van deze spelers een goed Nederlandsche elftal opbouwen. He Hongaarsche elftal heeft ons buiten gewoon teleurgesteld. De spelers toonden geen strijdlust. Het was een tiktak spelle tje. liever naar achteren, dan naar voren of naar de vleugels. Het Hongaarsche elf tal is slecht getraind, lichamelijk slecht in conditie. Ook de allerbeste techniek kan met een eenvoudig spel overwonnen wor den. De Hongaarsche speler verschafte zich geen lucht, hij speelde op den vierkanten meter. Ik heb geen enkelen goeden Hon- gaarscjien speler gezien. „Nemzeti Sport". Het Hongaarsche elftal speelde zeer zwak, met dit spel konden wij niet van Ne derland winnen. De Nederlandsche spelers speelden veel fantieker en ze streden en vochten voor de overwinning. Het geheele elftal was buiten vorm. Het elftal verloor zijn zelfvertrouwen. De slechte voorbereiding heeft zich ge wroken. Nederland beschikt over eenvou dige spelers, die degelijk werk leverden, ze speelden allen eerlijk en zich geheel op offerend. Een sterke vleugel. Drager, de vierde debutant, heeft een prachtige partij op de rechtsbuitenplaats vertolkt. In de eerste helft zigzagde hij met van der Veen herhaaldelijk door de Hon gaarsche verdediging, waar toch niemand minder dan Biro stond, heen. Verscheidene malen gaf hij zuivere passes naar vrijstaan de binnenspelers, die er echter niet van wisten te profiteeren. Ook zelf heeft hij een enkele maal een schot gelost. In de tweede helft was zijn spel iets minder bril- lant, maar ook heeft hij verbluffende staal tjes van snelheid en techiek gedemon streerd.. En is het derde doelpunt niet ont staan dank zij zijn schitterend voorberei dend werk? Van der Veen wordt als schakel in de voorhoede steeds beter, dat is in deze ont moeting wel gebleken. Zijn spel gaat lang zamerhand op dat van Smit lijken, maar hij blijft meer voor. Hy kon het uitnemend met Drager vinden en dit ondanks het feit, dat de rechtsbinnenplaats hem niet zoo goed als de linksbinnenplaats ligt. Alleen schoot deze Oostelijke spelei te weinig Hij is een speler met weinig persoonlijke am bities, hij gaat in het geheel op, te veel zelfs, want wat meer schieten kan zijn spel slechts ten goede komen. In elk geval heeft dit tweetal een ster ken vlelgel gevormd, waarvan men in de toekomst nog wel genoegen zal beleven. Een stormram. Over het heroptreden van Vente in de nationale ploeg zal de Keuze Commissie wel in haar nopjes zijn. Het mag zijn, dat de Boer en Dumortier, technicsh wat beter geschoold zijn, wellicht ook onder bepaal de omstandigheden iets meer spel in de voorhoede weten te brengen, tot een pres tatie als waartoe de Feijenoorder gisteren kwam, zijn zij, naar het ons voorkomt, toch niet in staat. Vente, spelende in den vorm van gisteren, vormt een voortdurend gevaar voor zelfs de allerbeste verdediging. Hij reageert bui tengewoon snel, beschikt als 't ware over een vliegenden start, waaraoor zijn tegen standers, herhaaldelijk gebeten worden, hij kan, met den bal aan zijn schoen, er on ver vaarlijk de sokken inzetten en hij beschikt over zulk een oer-stevige body, dat hij op een stormram lijkt. Maar bij alles wat hy doet, houdt hij het hoofd koel, getuige de wijze, waarop hij gisteren 't eerste en tweede doelpunt heeft gemaakt. Als hij maar een tikje gelukkiger was geweest met zijn schoten, dan zou Hon garije er niet met een 32-nederlaag zijn afgekomen. De Belgen zullen straks pleiziei van hem beleven. Maar jok Smit, want de Haarlemmer heeft duidelijk laten zien, dat de K.C. geen noodsprong maakte, toen zij hem weer in de ploeg opnam. Geheel de oude Smit is hij wel is waar nog niet, maar hij was toch wel zóó goed, dat hij tot het einde toe z'n bekende rol van zwerver heeft kunnen vervullen Aangeno men mag worden, dat deze wedstrijd hem zijn zelfvertrouwen weer heeft terugge- scl. jnken en daarom is het aan weinig twij fel onderhevig, of zijn spel zal in de ko- mene wedstrijden aan dat van de geheele ploeg, in belangrijke mate ten öoede ko men. Een tenslotte de Harder, de V.U.C.'er heeft veel pittiger gespeeld dan in October j.l. te Kopenhagen. Met Smit naast hem kwam zijn sypel veel beter tot uiting. Hy profiteerde uitstekend Van de kans, hem door Drager geboden en wist daardoor het winnende doelpunt te scoren. Ook hij was zeer snel, maar zijn voorzetten hadden niet altyd de goede lengte. Zijn totaalprestatie was echter ruim voldoende. De Hongai-en. In het Hongaarsche elftal was keeper Szabo uitstekend. Biro was veel beter dan Koranyi, terwijl in de middenlinie Lazar, de bekende rechtshalf, de beste was. In de voorhoede vielen de vleugelspelers Gyetvay en Beki tegen. Het moest van het binnentrio komen, waarbij voor de rust Szengeller en daarna Sarosi middenvoor speelde. De leiding van den Engelschman Dale viel tegen. Zijn kijk op buitenspel was niet al te goed. DE OEFENWEDSTRIJDEN DER JEUGDPLOEGEN. Op het Overmaas-terrein. Op het Overmaas-terrein te Rotterdam hebben gisteren de twee jeugdelftallen een oefenwedstrijd gehouden. Deze elftallen waren: Elftal A (in roode hemden). Jongewaard (Verkade) d.; Rol- fes (VUC); P. de Boer (De Volewijckers) a.; v. Dijk (WW), Bekenes (DHC), Stof- meel (NAC) m.; Lodensteyn (NEC), v. Stippent (BW), P. N. de Boer (KFC), Roosendaal (PSV), Klopman (UD), v. Elftal B: (witte hemden) Vos (HSC), d.; Louwe (Xerxes), Walther (DWS), a.; Mil- linkowitsch (Blauw Wit), Beumer (Ajax), Fanger (DWS), m.; Jansen (NOAD), Tim merman (EDO), De Jong (De Volewijc kers), Putten (LONGA), Heideveld (Ve- locitas) v. Zooals men weet was deze wedstrijd be doeld om de keuze-commissie voor jeugd voetbal de gelegenheid te geven een elftal samen te stellen dat in Antwerpen tegen een Belgisch jeugdelftal voor den wed strijd BelgiëHolland zou uitkomen. Het B-elftal won met 42. AMSTERDAMSCH ELFTAL- ZWALUWEN 5—1 Op het zeer zware terrein van Ajax cc Amsterdam is Zaterdagmiddag de ontmoe ting tusschen het Amsterdamsch elftal en een ploeg van de Zwaluwen gespeeld, wel ke wedstrijd in een 51 overwinning der hoofdstedelingen eindigde, een resultaat, d^t wel iets geflatteerd mocht worden ge noemd. Het Amsterdamsch elftal bestond uit: Doel Ferwerda, achter: Been en Wilders; midden: Looys, Melchers en Bergen, vóór: Fischer, Monteban, Bijl, Hazeweyer en Ooms. De ploeg der Zwaluwen had weer eenige wijzigingen ondergaan en zag er nu als volgt uit: Doel: Pil (Spurta); achter: Walhein (H.B. S.) en van der Heide (Feyenoord); mid den: de Haan (Xerxes), Houtman (Sparta) en Loof (A.D.O.); vóór: van Enge* (D.H. C.). van Spaandonck (Neptunus), Kante been (Feyenoord(, de Heer (A.D.O.) en Linssen (Feyenoord). In den aanvang werd er aan beide zijden in een vlot tempo gespeeld, waarbij de Zwa luwen die op dit modderveld in een wit shirt speelden, oh, onbegrijpelijk optimis me van het Zwaluwenbestuur zich met groot enthousiasme in den strijd wierpen, vlot combineerder. en voorts de Amster- damsche voorhoede weinig gelegenheid gaven gevaarlijk te worden. Het duurde dan ook niet lang of Kantebeen opende de scores uit een goede pass van Van Spaan- donck. Maar daarmede hadden de Zwalu wen hun kruit verschoten. De Amsterdam- sche voorhoede, goed gesteund door de midöenlinie, kwam er steeds beter in en vooral van rechts, waar de snelle Fischer stond opgesteld, dreigde er gevaar. Bijl maakte al spoedig gelijk en de Ajaxied gaf den hoofdstedelingen direct daarna de lei ding. Ooms, die weinig presteerde, deed eenmaal goed werk en wist met het rech terbeen een scherp schot in den hoek te plaatsen, dat Pil te machtig was (31). In de tweede helft waren de Zwaluwen in het eerste kwartier sterk in de meerder heid. De Rood-Zwart geblokten beperkten zich tot verdedigen, maar floor het slordig afwerken van de aanvallen, slaagde de Zwaluwenploeg er niet in den achterstand te verkleinen. De eerste de beste uitval der Amsterdammers leverde een prachtig doel punt op: Looys plaatste naar Fischer en diens voorzet werd keurig door Bijl inge kopt (41) De Zwaluwenploeg gaf toen den moed op. Op het modderveld werd meer gegleden dan gestaan en menige val partij gaf aanleiding tot koddige situaties. Ooms maakte er nog 51 van. DUITSCHLAND—ZUID-SLAVïë 3—2 Met een kleine zege wist Duitschland zijn internationaal seizoen met een nieuw suc ces te vervolgen. Maar deze overwinning is met de grootste moeite verkregen. Zuid- Slavië liet een verrassend goed spel zien gebaseerd op snelheid en enthousiasme. De doorbraken waren uiterst gevaarlijk ec vooral de beide buitenspelers wisten her haaldelijk verwarring in de Puitsche ach terhoede te stichten. Het achtertrio mei doelman Glaser aan het hoofd was uitste kend. Zoo behoefde het geen verwondering te wekken, da* Zuid-Slavië met de rust eer 2i-voorsorong had veroverd. In de twee de hellt herstelde het Duitsche elftal ziet goed, vooral de voorhoede werd gevaarlij ker, zoodat de achterstand nog in ee.i over winning kon woiden omgezet. 70.000 toeschouwers woo"d°n den wed strijd bij

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14