Hongaarsche prof-techniek door Hollandsch amateurisme verslagen Fraaie 3-2 zege van Oranje op de finalisten der wereldkampioenschappen Drager en de Harder uitstekend op dreet MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DOELPUNTEN VAN VENTE EN DE HARSER In een periode, waarin men weinig of niets van het Nederlandsche voetbal ver wachtte, hehben de Oranjespelers een ver diende en fraaie overwinning behaald op de sterke Hongaren. Dat is gisteren de bekende klap op de vuur pijl geworden. Het was duidelijk merkbaar, dat het pu bliek weinig fiducie had in het half-oude en half-ver jongde Ned. elftal. Het Feyenoord- stadion was naar schattng met slechts 25 a 28.000 toeschouwers gevuld, een gevolg misschien van het feit, dat men voor 'n wedstrijd tegen de Hongaren niet zooveel belangstelling had, óf wel dat finantieele omstandigheden noopten 'n keertje een in ternationalen wedstrijd over te slaan. De grootste factor zal wel geweest zijn, dat men in de verrichtingen van het nieuwe Ned elftal vooralsnog weinig vertrouwen had Wat het tweede punt betreft: zouden de bestuurderen van den K.N.V.B. niet beter doen de toegangsprijzen eens wat omlaa'g te brengen? Maar afgezien van allesde wegblij vers hebben wel heel erg ongelijk gehad, want het Oranje-elftal heeft 'n wedstrijd gespeeld, welke tot de beste der laatste ja ren gerekend kan worden. We kregen een wedstrijd te aanschou wen, die uitmuntte door spanning en door goed spel. Het Ned. elftal heeft zich door deze prestatie met één slag weer in het mid delpunt der belangstelling geplaatst en we kunnen gerust zeggen, dat de spanning voor de Holland—België-wedstrijden juist op het goede moment is teruggekeerd. Of dat met precies hetzelfde elftal zal zyn, durven we niet zoo zeker zeggen, maar veel verandering zal de Keuze-Commissie in de samenstelling niet behoeven aan te brengen om ook den wedstrijd tegen de Belgen met vertrouwen tegemoet te zien. DE WEDSTRIJD Het Stadion bood wel een heel anderen aanblik dan we in de wedstrijden tegen de Belgen gewend zijn. Er-waren heele leege vakken en dat deed ietwat vreemd aan. Intusschen, 't was na den regen van Zater dag en Zaterdagnacht fraai weer met een vroolijk zonnetje en dat heeft er ongetwij feld toe bijgedragen, dat velen op' het laat ste moment nog besloten toch maar naar Rotterdam te gaan en zoo mogen we mis schien aan het goede weer danken, dat er nog zoovele toeschouwers waren. Tegen half drie kwamen de Hongaren in het veld, begroet met het volkslied, dat door de muziek van de Steenkolen Han delsver. werd ten gehoore gebracht. Daar na volgden de Oranjespelers, als gebruike lijk met het Wilhelmus verwelkomd. Het bleek, dat de Hongaren een invaller hadden voor den linksbuiten Titkos, ter wijl Sarosi en Cseh van plaats waren ver wisseld. Aanvoerder Anderiessen won den toss, hetgeen echter heel weinig voordeel bood, want de zon zoowel als de wind stonden nagenoeg dwars over het veld. De Hongaren trappen eenige minuten over half drie af, maar, als de bal bij de Hollandsche verdediging komt, valt al da- VENTE scoorde tweemaal. delijk een vrije trap den Hongaren ten deel, slechts enkele meters buiten het straf schopgebied. De bal, door Turai geschoten, wordt door een der verdedigers gekeerd en daarna naast doel geschoten. Daarop volgt dadelijk een Hollandsche aanval en er ontstaat een gevaarlijk oogenblik voor den Hongaarschen doelmond, maar Biro en Koranyi bieden van stonde af aan ste vig weerstand en retourneeren nagenoeg alles met een bijna grenzenlooze zeker heid Keeper Szabo komt er zelfs niet veel aan te pas. Nadat een Hongaarsche aanval op bui tenspel is gestrand volgt een korte periode met een serie outballen, welke zeker niet tot de bestek van dezen wedstrijd gerekend kan worden. Tenslotte volgt er een Hol landsche aanval, waaruit de Harder ach ter doel schiet. De Hongaren nemen de leiding. Weer loopt een aanval der gasten op buitenspel uit, maar de grensrechters vlaggen niet en de scheidserechter laat doorspelen, waarop de linksbinnen Cseh zijn ploeg de leiding geeft (01). Er is dan nauwelijks 8 minuten gespeeld. De toekenning van dit doelpunt veroorzaak te een danig fluitconcert van de tribune. De Oranjespelers laten'zich door dezen tegenslag allerminst ontmoedigen. Dadelijk trekken zij weer ten aanval en de Harder lost een stevig hard schot, dat echter door Szabo goed gestopt wordt. En uit een nieuwen aanval volgt een schot van Dra ger van dichtbij, dat de keeper echter tot conner verwerkt. De Hongaren toonen zich virtuosen in het voetbalspel, de bal gaat afgemeten van voet tot voet met een bijna onfeilbare ze kerheid, maar het spel wordt te veel in de breedte gehouden, waardoor het niet tot die gevaarlijke aanvallen kon komen als men aan Hollandsche zijde zag. Daar was het b.v. Stam, die telkens opnieuw zijn voorhoede aan het werk zette of Smit, die weliswaar nog niet op volle kracht speel de, doch zijn zwerversrol weer aardig ver tolkte, die met lange centers naar den rechtervleugel telkens opnieuw verwarring stichtte in de Hongaarsche gelederen. En Drager deed het ook uitstekend, want zijn voorzetten waren lang niet van gevaar ontbloot. Als de bal dan weer eens bij de Harder komt, schiet hij deze hard tegen het hoofd van keeper Szabo, die hem corner werkt, doch hieruit schiet de Hage naar ver achter doel. Intusschen zijn de Hollandsche aanval len heel wat gevaarlijker dan die der Hongaren en Szabo heeft in de eerste 25 minuten meer schoten te verwerken gehad dan van Male. Er volgt dan een staaltje van prachtig veldspel der Hongaren, 'n soort salon-voet bal, overigens vrij improductief en de Hol landers, hierdoor als 't ware geïnspireerd, laten eveneens zien, dat zij de kunst ver- CALDENHOVE VAN MALE De Oranje-verdediging in nieuwen vorm. staan, doch weten daaruit tevens een kans vcor doel te scheppen, doch de Harder laat zich ten slotte den bal ontnemen. De VUC er schiet even later ver naast. Halfback Dudas verzet bergen werk en de Harder, die weinig steun ondervond van Smit en Schubert, moest er maar wat van zien te maken. Er onstonden hierdoor nóg al eens hiaten op den linkervleugel, waar door de Hongaarsche rechtervleugel ver schillende gevaarlijke aanvallen kon op zetten, maar Caldenhove stond als een rots in de branding en, als van Male er al eens aan te pas moest komen, deed hij zijn werk naar behooren. Een aardig opgezette Hongaarsche aan val wordt door vermeend buitenspel van Birko gestuit en uit den hierop volgenden aanval schiet Smit ver naast Hollandsch overwicht onverwacht beloond. Er is dan een half uur gespeeld en steeds sterker wordt de Hollandsche aanval. Dra ger lost een fraai hard schot, maar Szabo stopt het leer vallende. Dan probeert Smit zijn kans. maar het leer wordt corner ge werkt De Hollandsche aanvallen zwellen als het ware aan en, als v. d. Veen en Drager een prachtig staaltje van sa menspel hebben laten zien, besloten met een schot, blijft de bal dicht voor het Hongaarsche doel liggen in de on middellijke nabijheid van Biro, Turai en Dudas, maar het lijkt of de een den ander de eer wil laten het leer weg te trappen en in de enkele seconden, die hiermede verloopen, snelt Vente, goed starter als hij is, op den bal af om de zen tusschen het kluwen van spelers door in het Hongaarsche doel te trap pen (1—1). Er zijn dan nog eenige minuten van de eerste helft te spelen, maar verandering in den stand komt er niet meer en we zijn zeer waarschijnlijk niet het Ned. Elftal en alle toeschouwers niet ontevreden als we in de rust de kansen bespreken. Het had evengoed 21 of 31 voor Hol1and kunnen zijn, een teeken, dat onze ploeg in de eerste helft toch zeker beter had kunnen en had moeten spelen. In de tweede helft: het befaamde kwartiertje? We twijfelen er niet aan of de keuze commissie heeft den Oranje-spelers in de rust een riem onder het hart gestoken door te zeggen, dat de wedstrijd best door hen gewonnen kon worden, als zij nu maar da delijk als duivels van leer trokken. En de hervatting had er veel van, want nog hadden alle toeschouwers hun plaatsen niet opnieuw ingenomen, of Holland had reeds de leiding.- Het gebeurde noe vlugger, dan wij het kunnen vertellen. Vente bracht den bal weer aan het rollen, er volgde een'g heen en weer getrap met onmid dellijk een aanval, 'n ren van Vente en op 'n vijftiental meters afstand lost hij een fornvdabe! gloeienden kogel, waar keener Szabo eenvoudig geen kijk op had. Zoo had Holland in de eerste minuut na de rust de leiding (2—1). Dat verlevendigde het zelfvertrouwen der Hollanders en de golf van aanvallen hield zoodanig aan, dat onmiddellijk weer twee corners op het Hongaarsche doel volg den. Uit de laatste loste Smit een hard schot dat juist over de lat ging. En weer DE HARDER STAM die op 'n goeden wed strijd mogen terugzien. DRaGEfe Nederland: VAN MALE BLOMVLIET CALDENHOVE STAM ANDERIESSEN SCHUBERT VAN DER VEEN VENTE SMIT J. B. DE HARDER Scheidsrechter O L. DALE (Engeland). GYETVEAY SAROSI ZSENGELLER DUDaS TURAI BIRO KORaNYI H o n g a r jj e: SZABO CSEH LéZaR kwamen de Hollanders voor het vijande lijke doel; Drager, die zien thans op zijn best toonde, zette fraai voor en Smit kopt, doch juist naast doel Na den uittrap van S?abo volgt weer een Oranje-aanval, weer een uitstekende voorzet van Drager en Vente schiet hard in, juist voor de voeten van de Harder, die zich geen oogenblik bedenkt en opnieuw inschiet, maar weer s'aat de Hongaarsche doelverdediger het leer weg, dat'corner rolt. Deze wordt weg gewerkt en nu is de beurt aan de Honga ren. 't Wordt even gevaarlijk voor het Hol landsche doel en.... zes minuten na de rust volgt de eerste corner op het doel der KoPanders. Echter blijft ook deze zonder resultaat, opnieuw volgt een Hollandsche aanval, Vente snelt naar den linkervleugel er. zet dan voor, doch de binnensoelers zijn te ver achter, zoodat de kans verloren gaat. Het lijkt wel of de Holanders er hoe langer hoe beter inkomen. Ook v. d. Veen komt meer en meer los en in de verdedi ging weet Caldenhove in menige situatie voor de noodige opluchting te zorgen. Tel kens opnieuw wordt de Oranjevoorhoede aan het werk gezet en nu is het de Harder, die op fraaie wijze een voorzet vrij voor deel plaatst. Vente snelt toe, maar ook Szabo is mfgeloopen en deze is het eerst bi: den bal. Er is dan ruim een kwartier gespeeld. E\en komen de Hongaren weer opzetten, maar hun snel l« te machinaal Telkens weten de middenlinie of verdediging in te grijpen en zoo komt de bal weer in de Holl. voorhoede. Vente geeft een goeden pass aan v. d. Veen, doch deze schiet te zacht op doel en de keeper werkt het leer weg. Dan zit Vente weer op den rechter vleugel, zet voor naar de Harder en deze koDt over. Ook Smit komt meer naar voren, maar ook zijn schot wordt door Szabo gestopt. Een mooie aanval van v. d Veen en( Dra ger wordt ten onrechte wegens buitenspel onderbroken. Afwisselend gaat het spel op en neer. maar en zit onmiskenbaar meer actie in de Hongaarsche ploeg. Caldenhove en Blomvliet staan echter hun mannetje en ruimen voortdurend op. Weer onderneemt Vente een ren, maar zijn schot gaat over. Uit goed werk van Smit volgt een corner, welke wordt weggewerkt. Opnieuw de gelijkmaker. Hieruit wordt een vrij onschuldig uitziende Hongaarsche aanval ongezet. Linksbuïten-inval'er Gyetveay ijlt met den bal naar voren en passeert v. Male voor den tweede keer. (22). m J OIV^MIACIN Nog is het Oranje-elftal niet geslagen. Maar de gasten voelen zich ook weer ster ker. Zij komen opnieuw voor het Holl. deel en als Cseh een kans ziet schiet hij naai in, maar v. Male is op zijn hoede en retourneert het leer. Dragerde Harder hergeven Oranje de leiding. De bal komt weer op den rechter vleugel, Drager krijgt het leer te pak ken, draait eenige malen om Biro heen totdat hij den bal goed vrij voor de voeten heeft en geeft dan een afgeme ten voorzet over het hoofd van de Ko ranyi heen voor de voeten van de Harder, die geen moeite heeft Szabo voor de derde maal te passeeren (32). Het applaus en de toejuichingen van het publiek zijn niet van de lucht en de juich kreten zijn nauwelijks verstomd of Vente trekt er weer, op een pass van Smit tus- schenuit, omloopt den keeper en doelpunt opnieuwdoch er was reeds voor bui tenspel afgefloten. Nog geven de Hollanders niet op, maar een goede kans voor Holland gaat verlo ren als Drager een voorzet van de Harder te kort geeft. Nu eens is de Hongaarsche keeper in actie dan weer v. Male en tot het einde blijft de spanning erin zonder dat de Hollandsche overwinning veilig is. De laatste seconden verstrijken met een heftigen Hongaarschen aanval in het mid den, waarna het einde komt. Uitgelaten van vreugde na hun overwinning op het sterke Hongarije, namen de Nederlandsche spelers na afloop van den wedstrijd den heer Herberts, voorzitter der technische commissie van den K. N. V. B., op de schouders.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13