GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De vierde dag der begrootings-debatten VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 ÜE LEEOSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 VERVOLG ANTWOORD B. EN W. SUPPLETOIRE AGENDA ALS INTERMEZZO Donderdagmiddag werden de Algemeene Beschouwingen over de Gemeentebegroo- ting voor 1939 voortgezet. Alvorens over te gaan tot voortzetting van de Woensdag afgebroken rede van wethouder v. Stralen, wordt eerst aan de orde gesteld: de benoeming van vijf amb tenaren van den Burgerlijken Stand, uit sluitend belast met het sluiten van huwe lijken. Benoemd worden de heeren: H. L. J. Tobé, W. v. d. Laan, F. Eikerbout, mr. N. G. Geelkerken en Fr. A. Schilthuizen Sr. Voorstel tot het wederom verlengen van de tijdelijke opdracht aan mej. J. G. Lecker tot het geven van onderwijs in de Fransche taal aan het Gymnasium. Goedgekeurd. Voorstel tot het verkoopen van het per ceel Oude Vest no. 137, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H No. 3628 aan A. J. Langeveld, te Leiden. Goedgekeurd. VOORTZETTING REDE v. STRALEN Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) be strijdt de door de meerderheid van B. en W. voorgestelde afschaffing van de schoolkin dervoeding tijdens de vacanties. In de ge zinnen der werkloozen en armlastigen zijn de inkomsten absoluut onvoldoende om te voorzien in de behoeften. In dergelijke omstandigheden is voedingverstrekking voor de kinderen absoluut noodzakelijk. Ook de wethoudei van onderwijs ziet dit wel in, doch hij meent, dat daar dan an dere instanties voor dienen te zorgen. Hij geeft echter niet aan, welke die andere in stanties zijn. Men heeft gesproken over geestelijke en moreele herbewapening Dat heeft ~spr.'s sympathie, maar in de practijk zal de toe passing niet gemakkelijk zijn. Bij particu- i lieren bestaat zoo weinig medewerking wanneer het betreft werkloozenzorg. Zoo heeft de collecte voor de spaarregeling in Leiden niet meer dan 800 opgebracht. Men heeft aangedrongen op meer te werk stelling bij de sneeuwopruiming. Er zijn dezen winter 400 werkloozen aangesteld, d.i. het dubbele van vroeger. Het koude werk wordt echter minimaal beloond. De heer v. d. Kwaa_k heeft eenige maatr regelen opgesomd ter beperking van de uit gaven van den steunregeling. Deze maat regelen zijn echter reeds genomen. De heer Tobé heeft de spaarregeling ter sprake gebracht. Spr. geeft toe, dat het aan tal deelnemers aan deze regeling stijgende is. Maar het is te bejammeren, dat er nog een zoo groot aantal overblijft, dat het zoo noodig heeft maar niet in de gelegenheid is er aan deel te nemen. De meesten sparen trouwens niet zelf, maar krijgen het kwartje. De heer Wilmer (R.K.)Is dat zoo erg? Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.): Neen, maai' het vervelende is, dat de een het krijgen kan, de ander niet. De heer Wilmer (R.K.)Niemand heeft er dan toch schade van. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.): Men moet eerst een kwartje „sparen", dat is de opzet. Maar van het steunbedrag is niets te sparen. Spr. blijft er tegenstander van deze spaarregeling bij M. H. in te voeren. Inzake de werkverschaffing constateert, spr. twee uitersten. De heer v,. Eek bestrijdt het systeem, de heer Knibbe beveelt het warm aan. De laatste meent, dat de oorzaak van de weinige werken welke hier in Lei den in werkverschaffing worden uitge voerd, te zoeken is in het gemis aan enthou siasme bij den wethouder, v. Soc. Zaken. Spr. wijst er echter op, dat het op het plat teland veel gemakkelijker is werkver schaffingsobjecten te vinden dan in de ste den. Blijkens de cijfers van spr. is er even wel niet zoo weinig gedaan als de heer Knibbe het voorstelt. Het aantal werkver schaffingsobjecten raakt hier trouwens uit geput. Bovendien is er gelegenheid om deel te nemen aan de rijks werkverschaffing, doch daaraan wit spr. niet medewerken, evenmin als zijn voorganger. Principieel wijst spr. de werkverschaffing af, doch in sommige speciale gevallen kan hij er vrede mee hebben. Een werk als de zweminrich ting komt z.i. zeker als werkverschaffings- object in jaanmerking. Een groot bezwaar blijft het lage loon. Spr. deelde mede, hoop te hebben, dat de minister een ruim stand punt zal innemen t.a.v. de loonen bij tech nisch werk. Overigens heeft minister Rom- me een reorganisatie aangekondigd, waar door aan de bezwaren van de werkver schaffing zal worden tegemoet gekomen. Daar er zoo weinig objecten in Leiden zelf te vinden zijn, zal het zaak zijn, in den om trek zooveel mogelijk werkloozen ge plaatst te krijgen bij verschillende werken. Inzake het vraagstuk van het werken voor den steun zegt spr. dat de minister de voor keur geeft aan werkverschaffing. De moge lijkheid van werkverruiming op groote schaal bestaat alleen, wanneer het rijk daaraan z'n krachtige medewerking ver leent. Spr. betreurt het, dat er in het over- wegvraagstuk geen schot zit; eerst na re organisatie van hét Werkfonds is er iets te verwachten. Spr. noemt het resultaat van de herscholing bij de firma Zaalberg zeer gunstig. De besparing aan steungeld is vrij aanzienlijk. Een andere maatregel is de om vorming van jeugdige arbeiders tot textiel arbeiders, waarvoor cursussen zijn inge steld Onregelmatigheden bij de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen. Tenslotte komt spr. tot de onregelmatig heden in de centrale werkplaats voor jeug dige werkloozen. Gebleken is, dat de leider van die werk plaats in verschillend opzicht is .ekort ge schoten. Op grond van een naar aanleiding van verkregen mededeelingen ingesteld onder zoek, werd den leider o.m. ten laste'ge legd, dat hij materialen van de centrale werkplaats ten eigen behoeve heeft ge bruikt, en zelfs ten behoeve van derden; voorts, dat hij werkmeesters en jeugdige werkloozen in tijd van de centrale werk plaats arbeid heeft doen verrichten ten eigen bate; verder, dat hij heeft toegestaan, dat oud materiaal werd verkocht cn de op brengst werd verdeeld onder eenige werk meesters; vervolgens, dat hy heeft toege staan, dat door een werkmeester in de werkplaats na bezetten tijd werd gewerkt voor privé-doeleinden, waarbij materiaal, gereedschappen en stroom van de werk plaats werden gebruikt; en tenslotte, dat hij, ondanks hem verstrekte instructies om via de bestekken van Gemeentewerken in te koopen, buiten die bestekken om en te duur inkocht en ook overigens niet doel matig bij die inkoopen te werk ging. De sub-commissie voor de centrale werk plaats en de werkobjecten van de door B. en W. ingesteld commissie voor Ont wikkeling en ontspanning van werkloozen, welke met het beheer van de centrale werkplaats is belast en den leider be noemt en ontslaat, heeft den leider met be trekking tot hetgeen hem ten laste werd gelegd, gehoord. Zij achtte zijn verdediging zwak en onbevredigend, zoodat zi; van oor deel was, dat de leider niet als zoodanig kon worden gehandhaafd. Aan den ande ren kant achtte zij de tekortkomingen van den leider niet zóó ernstig, dat zij tot ontslag op staanden voet mpest overgaan en zij besloot in haar vergadering van 16 Decem ber j.l. den leider, mede om het hem mo gelijk te maken een werkkring in het vrije bedrijf te zoeken en gelet ook op het ove rigens verdienstelijke werk, dat door den leider bij den bouw van de centrale werk plaats is verricht, in de gelegenheid te stel len ontslag te nemen ingaande 1 Maart a.s. De leider maakte van die gelegenheid ge bruik. Intusschen is de Justitie in deze aange legenheid gemengd en B. en W. meenen, dat er thans geen aanleiding is dieper op deze beschuldigingen in te gaan, doch dat de uitslag van het justitieel onderzoek dient te worden afgewacht. B. en W. die in grove trekken door spr. te voren mondeling op de hoogte zijn ge houden, hebben 'zich in details over de te kortkomingen van den leider doenj inlich ten, toen van de zijde van het Departement den eisch werd gesteld, dat de leider on middellijk were, geschorst, welke eisch half Januari j.l. ter kennis van B. en W. werd gebracht en waarop onmiddellijk tot schorsing door de Commissie werd overge gaan. B. en W. betreuren het, dat zij niet eerder over een volledige kennis van de fei ten beschikten, aangezien zij van meening zijn, dat hetgeen den leider werd ten laste gelegd, aan de Commissie aanleiding had moeten geven tot dadelijke schorsing van den leider te besluiten. In dit opzicht kun nen zij zich derhalve niet vereenigen met het beleid van de Commissie. Het College voegt hier nog aan toe, dat het Departement van Sociale Zaken alleen gestaan heeft op onmiddellijke schorsing van den leider, doch heeft goedgevonden, dat het ontslag eerst op 1 Maart a.s. ingaat en dat aan den leider derhalve tot aan ge noemden datum zijn loon wordt uitbetaald. Aanmerkelijke financieele schade heeft de gemeente door de onregelmatigheden, die dei leider ten laste zijn gelegd, niet ge leden. Wethouder Wilbrink (C.H.) ant woordt nog op een vraag om inlichtingen naar het voorkomen van bouwspeculaties door gemeente-ambtenaren, dat hiervan geen sprake is geweest. De directeur van gemeente-werken heeft een paar huizen laten bouwen en gekocht, maar van „bouwspeculatie" kan in dit geval niet worden gesproken. DE BURGEMEESTER AAN HET WOORD De voorzitter komt terug op hetgeen gezegd is over het recht van petitie. Het recht van petitie wordt volmaakt erkend, maar men moet er voor waken, dat er geen misbruik van gemaakt wordt. Wan neer er besluiten genomen zouden worden waarbij Leiden direct betrokken is, is er alle aanleiding om te adresseeren, maar niet in algemeene zaken. Spr. heeft met belangstelling geluisterd naar wat de heer v. Eek gezegd heeft over de monarchie. Hij heeft echter tot zijn spijt niets van waardeering vernomen voor het tastbare goed, dat Nederland in de monarchie be zit. De heer v. Eek beschouwt de monar chie teveel als een tijdelijke bondgenoot. Wat de optochten op Zondag betreft, zegt spr. dat het hier gaat om de Zondags rust, welke spr. niet verstoord wil zien. Hij handhaaft het verbod. De heer Wilmer heeft gewezen op de bekeuringen bij ge ringe verkeersovertredingen en daarbij aangehaald een gezegde van spr., dat daar mede z.i. niet klopte. Dat is volmaakt on juist, hetgeen spr. nader uiteenzet. Over de vervanging van de tram door bussen zegt spr. dat er van de trammaatschappij geen medewerking is te verwachten. Wat de verkeersagenten en verkeersheuvels betreft, erkent spr. dat deze verkeersbe- lemmeringen kunnen zijn, doch daarom zijn ze nog niet nutteloos, integendeel, ze vormen een zeer wenschelijke hinderpaal. Jeugd herinneringen. ouderlijk tehuis, 't Gele gaslicht mét dat teere, witte kousje", misschien wel die oude koperen olielamp met haar grillige vogeltjesmotie ven, dat ouderwetsche be hang, knalrood, felgroen of donkerbruin, gestreept of met meloen «prooi patroon, we herinneren t ons als den dag van gister. Veel is veranderd, doch kinderen hechten nog evenzeer aan hun ouderwo ning. Verwen Uzelf, verwen Uw kinderen en kies een licht, zonnig R&D behang uit de splinternieuwe R&Ö stalenjjoeken. Vraagt ze vrij blijvend aan Uw behanger. Seri e 50, d e keurverzameli ng, Series 47-48 en 49, die extra laag geprijsd zijn. Als het R&D lettermerk op de kaft staat hebt U zekerheid, de origineele R D behangsels vóór U te hebben, gedrukt in de mooie, transparante „Fixa-Color" kleuren. FABRIKANTEN: Ratli &I>oodle3ieef ver Levering via Uw behangei\ Toonkamers te Leiden, Hooigracht 36. Inzake de luchtbescherming zal het col lege alle medewerking verleenen; nadere mededeelingen worden door spr. gedaan, o.a. wat betreft schuilloopgraven enz. Wanneer het militaire vliegveld en mis schien ook het vliegveld hij Leiderdorp er komen zal, krijgt de kwestie van de lucht bescherming een geheel hieuw aspect. Het college is in dit opzicht diligent. Wat de handhaving van de maximum snelheid betreft,'wijst spr. erop, dat de Verkeers- verordening toch gewijzigd moet worden om haar in harmonie te brengen met nieu we wettelijke maatregelen. De heer v. Eek wil de gemeentegebou wen laten verhuren aan alle groepeerin- gen zonder onderscheid; de heer v. Wei zen wil het verhuren verpachten. Het col lege handhaaft echter zijn eenmaal inge nomen standpunt. Spr. komt tenslotte op tegen de bewe ring van wethouder v. Stralen als zou er van particulieren zpo weinig mècTèwèr- king' worden ondervonden. Dat is onjuist. Doch spr. acht het ook volmaakt onjuist om te gaan controleeren welke bijdragen in verschillende wijken zijn gegeven. Spr. doet ten slotte mededeeling, dat hij bezig is maatregelen te beramen, om ge hoor te geven aan den oproep van H. M. de Koningin wat betreft geestelijke en moreele herbewapening. Spr. doet ten slotte een beroep op de raadsleden, om de replieken zoo beknopt mogelijk te houden. REPLIEKEN. De heer v. Eek (S.D.A.P.) constateert, dat Hij niet veel succes heeft gehad met zijn oproep tot samenwerking. Men heeft zijn oproep z.i zonder voldoende argu menten afgewezen. Dat de S.D.A.P. o.a. inzake de ontwapening van standpunt veranderd is, is geen wonder, de tijdsom standigheden zijn ook veranderd. Wij zijn nooit tegenstanders van het koningschap geweest, al waren wij er ook geen voor standers van. Spr. dringt er nog eens op aan, de handen ineen te slaan om weer stand te bieden aan de veld winnende ge- weldsleer. De democratie staat z.i. boven dien bloot aan den funesten invloed van het kapitalisme. Om principieele en op portunistische gronden weigert de S.D.A.P. een samenwerking met de Communisten. Een communist is in wezen geen voor stander van de democratie en met zulke menschen kunnen wij de democratie niet verdedigen Spr. betreurt het, dat de heer Beekenkamp de excessen van het parle mentarisme naar voren heeft geschoven en daardoor koren heeft gebracht op de molen van het fascisme. De arbeidswijze van den Leidschen Raad kan tot derge lijke verwijten geen aanleiding hebben gegeven. Het is spr.'s meening, dat de raad wel degelijk de plicht heeft om te spreken over sommige onderwerpen, waarover de Staten-Generaal het beslissingsrecht heb ben. Spr. keert zich tegen de uitdrukkin gen van den heer Knibbe, die het Plan v. d. Arbeid fantastisch en een paradepaard heeft genoemd. Vooral de uitdrukking „paradepaard" acht spr. in een college als den raad ongeoorloofd. Dat de werkver schaffing „het" middel zou zijn om de werkloosheid te bestrijden, acht spr. ten eenen male ong'erijmd. Wij moeten de werkloosheid grondig bestrijden. Wie een ander plan heeft, brenge het naar voren, maar er moet één vaste lijn komen in de huidige chaos. Ten slotte verdedigt spr. de door hem ingediende voorstellen. Hij is bereid eenige wijzigingen aan tebrengen in zijn voorstel inzake het reglement voor de dienstcom missies. 4 De heer Wil "me Y (R.K.) heeft geen weerlegging gehoord van spr.'s bewering, dat het optreden .dgr soc. dem. wethou ders inzake de werkloosheidsbestrijding een teleurstellrftg is ""géworden. In 1935 is uitdrukkelijk gezegd, dat alleen op de voorwaarde, dat er meer openbare wer ken zouden worden uitgevoerd de S.D. A.P. bereid was aan het stadsbestuur deel te nemen. Men heeft toen den schijn ge wekt, alsof er meer geld uit de gemeente kas genomen kon worden ter uitvoering van openbare werken. Welk een indruk maakt het, als men na het zitting nemen in het stadsbestuur de vóór dien gepropa geerde plannen eenvoudig laat varen? Als dat geen parade-paard is.... De tijden veranderen en dan moet men meegaan Maar de tijden zijn niet veran derd na het optreden van de soc. dem. wethouders. Niet weerlegd is ook spr.'s bewering, dat de verhooging der steunbedragen voor een zeer groot deel het gevolg is geweest van de maatregelen van minister Romme. Wethouder v. Stralen heeft toegegeven, dat de steunverbetering 120.000 per jaar bedraagt. Voorts breekt spr. een lans voor de spaarregeling. De naam is ongelukkig gekozen, maar de bedoeling is dat de men schen iets op zij leggen voor noodzakelij ke aankoopen van kleeren bijv. Het is be ter dat zij dat kwartje verdubbeld of méér dan verdubbeld terugkrijgen, dan dat zij het moeten reserveeren voor afbetaling van voorwerpen, die zij op de pof hebben moeten koopen, of van geleend geld. Tenslotte bepaalt spr. zijn standpunt t.o.v. van eenige ingediende voorstellen, waarbij hij verklaart meer activiteit van dienstcommissies in het belang van den betrokken dienst van groote waarde te achten. Hij wijst ook op het verplichte wekelijksch spreekuur van den directeur. En ten slotte spreekt hij als zijn meening uit, dat de politie-agenten, die het minste processen-verbaal opmaken, zeker niet pei' se de slechtste zijn. (De voorzitter zegt, dat hij 't hiermede eens is). De heer Bergers (R.K.) bepleit .nog eens verlaging der slachttarieven, waarna hij terugkomt op de kwestie der school kindervoeding. Het is bezwaarlijker om iets terug te nemen, wat men eerst gegeven heeft, dan iets te onthouden, wat men nooit gegeven heeft. Daarom is hij er voor gaan gevoelen, om de voedselverstrekking onder alle vacanties te laten doorgaan. De heer Manders (R.K.) heeft wel eenig bezwaar tegen het deelnemen van Leidsche werkloozen aan werken, welke den buitengemeenten ten goede komen. Wij moeten eerst de Leidsche objecten uit putten. Daarna wordt de vergadering geschorst tot 's avonds 8 uur. AVONDVERGADERING. dacht worde geschonken aan de hoofden van groote gezinnen. Spr. betreurt het gebeurde bij de Cen trale Werkplaats en spreekt den wensch uit, dat in den vervolge zoo noodig spoe diger zal worden ingegrepen. 'i Is duidelijk, dat B. en W. het optre den van de desbetreffende sub-commissie, waarvan wethouder v. Stralen voorzitter is, hebben gedesavoueerd. Dit verheugt spreker. De heer de Re ede (Chr.-Hist.), meent, dat de heer Verweij in zijn rede geen enkel nieuw gezichtspunt heeft ge opend. Spr. heeft er slechts een geluid in gehoord, dat anders was dan de vroegere politiek der S. D. A. P. De minder pret tige dingen heeft wethouder Verwey ter zijde gelaten. Voor de toekomst heeft hij geen positieve gegevens, dat heeft hij voor de begrooting ook niet. De begrooting in zijn geheel is een raming. Spr. acht het ge vaarlijk bijdragen te doen uit de gewone dienst aan den kapitaaldienst. De kapi- taaldienst moet volgens spr. omlaag, daar bij anders later te zwaar zal gaan drukken. Wat de belastingverhooging betreft, deze is in December door den Raad in arren moede aanvaard. Spr. dringt er nog eens op aan de begrooting tijdig in te dienen, opdat de Raad met voorstellen kan komen. Di- tariefsverlaging bij de L. D. M. is ge schied om op het gebruik van water te be zuinigen. Spr. zou geneigd zijn tegen de begrooting te stemmen, omdat hij uitzicht op de toekomst geen verstandige financie- iingspolitiek vindt. Spr. erkent echter gaarne, dat het college meent te handelen in het belang der gemeente. De heer Van Weizen (Comm.) ver dedigt de uitlating van Dr. Horst over de zelfgenoegzaamheid van het bestuur der Schoolkindervoeding. Spr. heeft bezwaar tegen de opmerking van wethouder Tepe, dat deze passage beter uit het rapport weg ware gelaten. Door het verbod de Stadsge hoorzaal te verhuren aan de Comm. Partij wordt deze in een uitzonderingspositie ge plaatst. Den heer Knibbe antwoordt spreker op diens aanval op het historisch materialis me, dat het gaat om de bepaling der ver houding tusschen verschillende klassen. Te spreken van een geïdealiseerde heb zucht acht spr. niet op zijn plaats. Spr. ziet geen fundamenteel verschil tusschen het Communisme en de S. D. A. P., maar hij wijst af de bewering van den heer van Eek dat de communisten geen aanhangers van de democratie zouden zijn. De heer Wilbrink: Doe geen moei te. Je kunt r.og beter ons bekeeren dan den heer van Eek. Als de vergadering om 8 uur is heropend, krijgt de heer Beekenkamp (A.R.) het woord, die nog eens terug komt op het Utreohtsche stelsel inzake het bewaar- sohoolonderwijs, waaraan hij een begin van uitvoering zou wenschen te zien ge maakt. Sprr weidt-verdei^uit over hetgeen hij in zijn réde van Maandag zeide over het par lementaire stelsel en zegt, dat zijn bemer kingen in het algemeen waren bedoeld. Spr. legt er den nadruk op, dat art 3 van den Grontwet den arbeid van een Raad beperkt tot zaken, die alleen het gemeente belang raken. Terug komend op het plan van den Ar beid zegt spr. dat ook iemand als v. d. Tem pel een vraagteeken zette achter de koop- krachtverhooging van het Plan van den Ar beid. Waarom is het Leidsche Plan van den Arbeid in den steek gelaten? De oplossing van de werkloosheid ligt niet alleen in het uitvoeren van groote werken. Dat heeft Leiden bewezen. Spr. slaat den aanval van wethouder V er- wey af, dat de A.R. partij zijn financieele saneeringspolitiek zou hebben gesaboteerd. Er is geen sprake van dat de A.R. partij, de politiek van den heer Verweij zou heb ben voorgesteld als een bankroetierspoli- tiek. Hem is door de A.R. partij de steun niet onthouden. Spr. illustreert dit met eenige voorbeelden. In plaats van verwijt past den heer Verweij eerder dankbaarheid jegens de A.R. partij. Wat de sociale maatregelen betreft, waar tegen de A.R. zich verklaarden, dit vond zijn oorzaak in het belang van gezonde ge- meentefinanciën. Spr. gaat dieper in op het verzet tegen verschillende sociale maatre gelen en de redenen, die daartoe leidden. Spr. zegt tenslotte, dat er van de be schuldigingen aan de A.R. partij niet veel overblijft. Dat de gemeentefinanciën hief nog gezond zijn is niet te danken aan de socialistische politiek, maar aan het beleid van B. en W. met de steun der partijen en aan het feit, dat men steeds de tering naar de nering heeft gezet. Spr. raawt den heer Verweij aan de cijfers inzake uitvoering openbare werken dezer 3-jarigen periode te zetten naast die van een vorige 3-jarige periode, hij zal dan zien, dat zijn cijfers geflatteerd waren. Aan de hand van cijfers toont spr. aan, dat de cijfers der openbare werken zelfs zijn teruggeloopen. De S.D. A.P. heeft haar Leidsche Plan van den Ar beid ter zijde gezet. Het bezwaar tegen het zenden van ge huwden naar de werkverschaffing behoeft de ongehuwden toch niet uit te sluiten. Spr. wijst op het voorbeeld van Amster dam. Spr. zou wenschen, dat de Raad zich eens positief uitspreekt over de werkver schaffing en dient daarom de volgende motie in: De Raad, gehoord de verklaring van den wethouder van Sociale Zaken inzake werk verschaffing, van oordeel, dat het moreel beter is, dat de werkloozen te werk worden gesteld, dan gedwongen worden te stempe len, dringt er nogmaals bij het college ten sterkste op aan belangrijk meer werkloozen bij de werkverschaffing geplaatst te krij gen dan in de afgeloopen 4-jarige periode het geval was, waarbij inzonderheid aan De heer v. W e 1 z e n: Ook in uw krin gen wtfidt gevoeld voor het socialisme. De S. D. A. P. kan geen principieele redenen aanvroren om de steun der communisten te weigeren. S;>r zegt met nadruk, dat de ge varen dreigen van finnen en van buiten. Mevr. Braggaa rd e D o es (S.D. heeft er geen bezwaw tegen de woordeii va-i de Koningin over liefde'en vèrtrouwéri in de nieuwe Raadzaal te vereeuwigen. Maar be langrijker is hët, dat deze voorden in allef harten leven. De he.;r Knibbe heeft echter wantrouwen getoond, welke aan liefde loosheid grenst als hij de kinderen in de vacantie de voedselvoorziening weigert. De S. D. A. P. is niet alleen materialistisch, zij bevordert ook het onderwijs en andere geestelijke belangen. De spaarregeling achtte spr.'s fractie een onmogelijkheid. Wat de melkverstrekking betreft, spijt het spr., dat de wethouder van onderwijs hiertegen bezwaren heeft. Dat door de schoolkindervoeding het gezinsverband zou worden aangetast, bestrijdt spr. School kindervoeding is evenmin armenzorg, het zal juist het onderwijs bevorderen. Het is bovendien onjuist de voeding buiten de vacanties stop te zetten. Op het door den heer Wilmer genoemde cijfer van 25 pet., dat zou hebben deelgenomen, antwoordt spr., dat dit zeker op 65 pet. moet worden De heer Snel (S. D.) heeft gen antwoord gehoord op zijn bemerkingen betreffende de uit te voeren werken. Spr. herhaalt zijn ergernis, dat. het werk in den Stadhuis bouw vier maanden heeft stilgelegen. Ook hierop heeft de wethouder niet geantwoord. Ook de te late oplevering van het Stad huis behandelt spr. Het is meer dan een jaar te laat. De geuite critiek is niet ge zocht, maar in het belang der gemeente. Dit belang ligt ook in de tewerkstelling van meer arbeiders, terwijl er belangrijk zou worden bespaard aan huur voor ge meentegebouwen. Spr. handhaaft zijn bezwaren tegen wer ken in werkverschaffing. Hierin mag slechts de aard van het werk beslissen. Spr. laat zijn wensch aangaande tewerk stelling van Leidsche arbeiders bij den ver koop van grond vallen, daar dit moeilijk heden zou opleveren bij den verkoop, ver trouwend op de toezeggingen van den wet houder. Spr. spreekt zich nog eens uit voor het uitvoeren van groote werken ter be strijding der werkloosheid. Het verwijt van den heer Knibbe, dat er in spr.'s fractie geen rekening zou worden gehouden met de belangen der werkloozen inzake de werkverschaffing, wijst spr. af. Hoe rijmt dit overigens met de arbeidsschuwheid, waarover de heer Knibbe eenige weken geleden sprak. Tegen arbeid in contrapres tatie, zooals de heer Eikerbout dit wensch- te, zullen wij ons verzetten. De voorz. dringt nog eens op bekor ting aan. De zitting wordt geschorst tot Vrijdag middag. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9