Een zeer speciale premie-aanbieding r OMGEVING RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN Uitsluitend voor onze lezers in Aan de Administratis van „De Leidsche Courant" - Papengracht - Leiden VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 DE LEWSCKE CP'JRANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HET GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF. Tot mijn niet geringe verbazing beeft de •wnd. wethouder van Fabricage, volgens uw courantenverslag d.cL gisteren, in de zitting van dengemeenteraad verklaard: „Wat in het ingezonden stuk in de Leidsche dagbladen stond is onjuist", waaruit dus ge concludeerd moet worden, dat ondergetee- kende onwaarheid heeft gepubliceerd. Welke feiten zijn nu door mij genoemd? I. Er is kans geweest aan de Wasse- naarscheweg een perceel bouwterrein te verkoopen tegen circa 9.50 a 10.gulden per M.2 Ik houd vol, dat dit j u i s t is, terwijl het hier gaat om een perceel, grodt ca. 1300 M.2 Verder heb ik beweerd, dat nu een flink perceel bouwgrond, iets verderop ge legen verkocht is voor 6.40 per M2. Ik houd vol, dat ook dit juist is. II. Ongeveer een half jaar geleden werd voor een perceel bouwgrond aan de Hout laan 10.gulden per M.2 gevraagd. Thans wordt dit perceel door de gemeente ver kocht aan de N.V. „Uitgebreid bezit", dir. J. J. de Cler, voor 8.50 gulden per M.2. Ik houd vol, dat dit j u i s t is en wil hieraan nog toevoegen, dat dit is geschied buiten den eerstgegadigde om en wien 10.gul den per M.2 werd gevraagd. III. Voor een betrekelijk klein perceel bouwgrond aan het Rijn- en Schiekanaal wordt thans nog 13.per M.2 gevraagd. Ook dit is juist! Voor mij zijn er slechts twee mogelijkhe den: a. of uw verslaggever heeft den wnd. wethouder woorden in de mond gelegd, welke hij niet heeft gesproken; b. of de wnd. wethouder heeft een on juiste verklaring afgelegd. In het eerste geval verzoek ik uw Redac tie dringend een rectificatie aan te bren gen door letterlijk te publiceeren wat vol gens de Handelingen over deze zaak is ge zegd, en in het tweede geval rust op den ■wnd. wethouder de plicht waar te maken, dat door mij genoemde feiten onjuist zijn, waarmede hij tot heden in gebreke is ge bleven. Het gemeentebestuur oordeelt, dat vol doende handelsinzicht aanwezig is, doch om idit aan de fgeiten te kunnen toetsen zou men b.v. hetgeen de laatste 8 jaar is ge schied eens ondei de loupe moeten nemen. De uitlating van den wnd. wethouder, dat misschien nog zal zijn te verbeteren, wekt de indruk, dat er toch nog wel iets aan mankeert, en geeft hoop, dat verbetering niet zal uitblijven. Indien dit laatste het geval zal zijn, heb ik, Mijnheer de Redac teur, mijn doel bereikt. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, P. J. VAN HOEKEN Zonder ons in deze kwestie partij te stel len, willen wij toch wel opmerken, dat van de zijde van het gemeentebestuur moeilijk bewezen kan worden, dat er geen aan bod is geweest van 9.50 a 10 gld. voor den bedoelden grond. De bewijslast ligt op den inzender. De „Handelingen" van dezen ge meenteraad zijn natuurlijk nog niet ver schenen, maar ons verslag is, in de strek king van het medegedeelde, juist. Red. „L. Crt." De normale beleefdheid: Geldt zeker ook voor hel HILLEGOM Jaarverslag „Hulp in Nood". Gister avond hield deze vereeniging in „Flora", onder leiding van den heer Th. Paase, haar 45ste jaarvergadering, welke slechts matig bezocht was. In zijn openingswoord be klaagde de voorzitter zich dan ook hier over: 104 leden hebben bij het bestuur de controle-strook ingeleverd dat zij deze ver gadering niet bijwoonden, maai' dit ge schiedde zonder de reglementaire opgave van de reden der verhindering en het be stuur zal overwegen of op deze wegblij vers ook de boete niet van toepassing is. Het jaarverslag van den secretaris maak te melding van de jaarlijksche tekorten; in verband hiermede heeft het bestuur vrij willig besloten afstand te doen van lt3 der toegekende vergoeding, zulks ten bate der kas. Het aantal leden liep terug van 362 tot 344 met 4 donateurs en 15 weldoeners. Bracht 1937 een tekort van ruim 1900, daik zij de reorganisatie was het in 1938 beetje overdreven? Moeten ze nu speciaal ken, doch er was ook nog een batig saldo van 148.94. Het kapitaal van het fonds bedraagt 4002.52,5. Het sanatoriumfonds heeft een batig saldo van 15.58. Aan 89 leden werd gedureide 2724 dagen bij ziekte of onge val uitkeering verstrekt. Bij de landelijke vereeniging N.V.B. waarbij de vereeniging is aangesloten is een kastekort ontdekt van 6800. Dit heeft heel wat stof doen opwaaien en er is een verzoeningsraad ingesteld om deze zaak te vergeten. Het voorstel van dezen raad is, dat ge durende de eerste 5 jaren van elk lid de wekelijksche contributie met één cent ver hoogd wordt. Van dit bedrag komt dan 3/4 ten goede aan het sanatorumfonds en 1/4 zaJ worden bestemd tot delging van het tekort. Wordt dit voorstel niet aangeno men, dan dreigt er liquidatie, terwijl de leden dan toch voor deze schuld aanspra- Kelijk blijven. Na eenige discussie werd het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. De aftredende bestuursleden Th. Paase en N. A. Schippers werden bij acclamatie herkozen, alsmede het aftredende lid der cimmirsie var» toezicht J. C. Kat. In de financieele controle-commissie werd in de vacature M. van Ruiten benoemd J. Wassenaar als plaatsvervanger C. J. Brou wer. Waar de reglementaire uitkeeringen van 13 weken in 1938 zulke gunstige resul taten had gehad,e werd besloten deze bepa ling voor het jaar 1939 te handhaven. In zijn slotwoord bracht de heer Paase hartelijk dank aan de Doktoren voor hunne medewerking inzake adviezen en attesten. AALSMEER De geschiedenis van een merkwaardige devotie. In verband met de op handen zijnde „Stille Omgang" te Amsterdam be sprak Pater Gregorius Jongmans O.Carm. het ontstaan en de geschiedenis van deze merkwaardige devotie. Vanaf den dag van het bekende wonder, 15 Maart 1345, werd het H. Sacrament van Mirakel het middelpunt van de vereering van katholiek Amsterdam. Jaarlijks werd een luisterrijke processie met het Allerhei ligste gehouden. De hervorming maakte hieraan nelaas een einde. Openlijke hulde aan het H. Sacrament was niet meer mo gelijk, in stilte leefde echter de devotie voort en maakten velen de aloude proces siegang. Honderden jaren gingen aldus voorbij en juist toen de roemrijke geschie denis van de Heilige Stede in vergetelheid dreigde te raken, werd in 1885 het gezel schap van den Stillen Omgang opgericht. Sindsdien heeft een ongekende opbloei plaats gegrepen, zoodat nu jaarlijks tien duizenden pelgrims de nachtelijke bede tocht meemaken. In zijn dankwoord sprak Pater Angelus Bongers, prior van het klooster, den wensch uit. dat mede door den Stillen Omgang de liefde tot het H. Sacrament in de harten der katholieken mogen toenemen en dat de niet-katholieken door deze geloofsmanifes- tatie tot nadenken mogen worden gebracht. Een leerrijke avond. ROELOFARENDSVEEN Staatspartij. Bij de gisterenavond in de St. Pancratiuszaal gehouden ledenvergade ring, waarvoor veel belangstelling was, is de heer J. Struive tot bestuurslid gekozen. De heer M. Spring in 't Veld had n.l. voor een verdere candidatuur bedankt. Een zeer belangrijk agenda-punt was de bespreking van het voorstel voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De voorzitter, de heer J. J. de Koning, gaf een uiteen zetting der bestuurswerkzaamheden met de andere afdeelingen der gemeente, waartoe een vergadering is gehouden onder voor zitterschap van den heer Mr. Bolsius, voor zitter van de Kamercentrale Leiden. Spr. schetste de moeilijkheden in onze gemeen te wat betreft de plaatselijke politiek, maar drong toch aan tot onderling contact. Ver volgens legde de heer d* Koning aan de vergadering het resultaat der onderhan delingen voor. Naar aanleiding hiervan ontwikkelde zich een zeer lang debat, wa irbij verschillende leden opmerkingen maakten over de voor gestelde verdeeling van elf R. K. Raads leden over de betreffrmde afdeelingen. Naast pleiting voor een z er ruim mogeQijke kiesgelegenheid voor allen op ieders ge- wenschte candidaat, was er ook de over tuiging, dat onderling contact noodzakelijk gezocht zal moeten worden. Voorgesteld werd, dat het besprokene door het bestuur zal overwogen worden, waarna het zich opnieuw tot de Kamercen trale zal wenden. Als nadere bijzonder heden bekend zijn, zal dan opnieuw een vergadering der leden bijeengeroepen wor den. THEATER HOOM -ril LNHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: De Parijsche On deugd (Danielle Dar- rieux, Douglas Fair banks). Daphne en de diplo maat (Karin Hardt, Gerda Maurus). Romantisch Comedie lederen avond 8 uui. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Vrijdag, 3 uur matinée. Toelaatbaar y. volwassenen Casino: Spaansche Aarde (door Joris Ivens). De vliegende dood. (Jean Muir, Warren Huil). Spaansche burgeroorlog Sensatie lederen avond 8 uur. Zondag ook van 47 uur. Woensdag haif 3 matinée. Toelaatbaar v. volwassenen lido: Mr. Moto's laatste kans. (Peter Lorre). De strijd voor de vrijheid. (Clark Ga ble, Myrna Loy). Sensatie Speelfilm lederen avond 8.15 u Zondag ook van 27 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De Macht van het Goud. (Claude Rains, Geprge Brent). Een meisje uit dui zend. (Sonja Henie, Adolphe Menjou). Sensationeel dramatisch Sportfilm lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd volwassenen ïrianon: Afgekeurd. DORP IN DE HEI HET HUIS VAN DEN PROFESSOR Roman door EM. VAN HEMELDONCK. Org. prijs f 3. Dit werk is in den prijskamp voor de beste Kempi- sche roman met algemeene stemmen door de jury met den eersten prijs bekroond. „De schrijver bezit een rijke inspiratie, weet de karakters van zijn helden psychologisch te verklaren en niettegenstaande de talrijke typen, die beschreven worden, blijft het verhaal, dank zij de spannende en logisch opgebouwde intrige, een sterk geheel van He- meldonck veroverde met zijn „Dorp in de Hei" een schoone plaats onder onze Vlaamsche vertellers". (De Jury) „Het is een gave roman, met tal van wondermooie passages.... Ik zou het op één lijn willen stellen met Bartje van Anne de Vries of De Bikkel van Diet Kra mer, maar het geeft meer voldaanheid omdat de diepte en de kracht van het geloof er de folterende momenten van het leven nog draaglijk maakt". (St. Maarten) „Een eerlijk mooi boek, dat met recht een prijs won'" (De Zevende Dag) „Gegrepen uit het volle leven". (De Telegraaf) HAKENKRUIS EN SOVJETSTER Dagboek uit Duitsche gevangenschap, door F. SENTRY. Org. prijs f 2.20. „De vermaarde Bond-zonder-naam vind in dit diep- ontroerende dagboek zijn toegepaste evangelie en zijn grondwet Hij geeft een nuchter* en vaak humoristisch relaas van de feiten, maar die feiten zijn el erg genoeg. Al leen op 't eind na de bevrijding breekt het gevoel door; dan wordt het ook een prachtig stukje littera tuur vol zuivere ontroering. Een waar en simpel boek, geheel doortrokken van een heerlijke en diepe sensus catholicus". (Nieuwe Eeuw) Maar en dit is de grootste verdienste van dit werk het boek laat een onuitwischbaren indruk achtereen geschiedkundig document...." (De Bazuin) „Simpel en onopgesmukt vertelt hij en nierdoor is dit boek van den eenvoudige geworden tot een aan grijpend en ontroerend, maar soms ook vreeselijk do cumentOntroerend is dit dagboek, haast op elke bladzijde". (Volkskrant) „Dit boek is inderdaad een document, dat ons plot seling verrassend helder doet zien, op welk terrein de eigenlijke strijd van dezen tijd wordt uitgevoch ten, en waar de onverwoestbare krachten schuilen, die Europa ten slotte van een dreigende chaos zullen redden. Dit boek is in waarheid een levend stuk Katholicisme, waaraan men terecht de woorden van Augustinus als motto heeft meegegeven: „Bidt voor hen, die gij weerlegt en bestrijdt"." (Dr. H. v. R. Leidsche Courant) Roman van WILLA CATHER. Org. prijs f 2.60. li Het vertelt ons geen geschiedenis van uitslui tend brave, degelijk katholieke beginselen. Er komt in het heele verhaal maar één kath. figuur voor en dat is nog een bijfiguur. Het is echter de géést, de manier van de dingen te zien en te zeggen, die het meesterwerk stempelen tot een zuiver kath. roman. Door Gabriël Smit op lofwaardige wijze vertaald...". (Res.bode) „Wat dezen roman zijn bijzondere bekoorlijkheid geeft, is m.i. de prachtige weergave van den profes sor. Deze „professor" staat levend voor ons, in zijn eigenaardigheden en hobbies, een man met het hart op de rechte plaats. Een prachttype en op voortreffe lijke wijze levend geworden in dit boek... een merk waardig en spannend boek, een boek van een sterk en oorspronkelijk talent. Ieder die het openslaat zal het met genoegen ten einde toe lezen". (Boekenschouw). ANNA MARIA TAÏGI "V DE HEILIGE HUISMOEDER. Org. prijs f 2.75. Een leven meer passioneel dan het meest romanti sche uit de romans.Een'huismoeder, die een mys tiek leven leidde in een gewoon werkliedengezin. Deze levensbeschrijving komt juist op tijd, vooral omdat het nu meer dan ooit nuttig is een voorbeeld aan het gezin voor te houden. Deze ongeletterde huismoeder, die lezen noch schrijven kon, ziet in de 47 jaren van haar huwelijksleven door een soort „mystieke zon" ..et heden, verleden en de toekomst der wereld. Zij voorspelt de overwinningen en de nederlagen van Napoleon, de verbanning en den dood. Zij is „het ant woord van God", en de „hinderpaal", zoo schrijft Kardinaal Salotti, waardoor de dwingeland der we reld gebroken werd. Het leven van de zalige Anna Maria Taigi is een openbaring van Gods voortdurende, persoonlijke zorg voor Zijn Kerk. In een periode waarin „de poorten der hel" haar met laster, spot, vernedering, geweld sche nen te „overweldigen" de tweede helft der 18de eeuw en de eerste der 19de eeuw, de eeuw van Vol taire, de Groote Revolutie, Napoleon, van de vrijmet selarij en het liberalisme kiest hij een arme volks vrouw, moeder van een groot gezin, uit om te boeten voor het gruwelijke kwaad, dat wordt bedreven, en den bestuurders der H. Kerk tot raad en steun te zijn. Hoe wonderbaar is Gods Voqrzienigheid! Men kan slechts wenschen, dat ten minste wij Katholieken, kennis krijgen van dit heel bijzondere ingrijpen van God ten gunste van de Zijnen. Ook voor ons immers, ook ter onzer onderrichting en bemoediging heeft Hij dit gedaan. En mogen boeken als dit ook vele nfet-Katholieken, die oprecht van hart zijn, bereiken, opdat ze Gods leiding in het wereldgebeuren gemakkelijker leeren inzien. (Msbd.) ^en waardevol boek voor iedere Katholieke moeder KAMERADEN KEERDEN TERUG V van JAM NIEUWENHUI5 Org. prijs 2.60 „Het hartelijke en gevoelige boek dat Jan Niéuwen- huis schreef „Kameraden keerden terug" moge in de titel herinneren aan „Der Weg zurlick", het heeft er verder niets mee uit te staan dan zijn geest van solda tentrouw. Het mist echter alle opstandigheild, alle verscheurdheid, en is zoo gezond als een Hollandsch soldaat maar zijn kan. Zijn vernalen zijn gevoelig en hebben die vreemd- ontroerende klank van een ijzervreter die een snik versmoort door zijn snor kapot te bijten. En de gees- tingheid is er droog en zwaar zooals die in ons volk doorgaans is. Een kern-gezond, mannelijk en hartelijk boek". (De Volkskrant) Al deze pas verschenen boeken, fraai gebonden in linnen stempelbanden, zijn uitsluitend voor onze lezers, mits voor P7 Februari a.s. besteld, en zoolang de voorraad strekt, verkrijgbai r egen den uitzonderlijk lagen prijs van Fl. 1.50 per stuk De 5 boeken te samen voor slechts Fl. 7.i desgewenscht in 5 termijnen te betalen Ingenaaid Fl. 1.25 per stuk; 5 boeken te samen Fl. 6.-. Ondergeteekende NAAM: ADRES:. wenscht gebruik ie maken van Uw premie aanbod en verzoekt te zènden: geb, qeb, ex. no.ex. no.-ex, nc ing. ing. ex. gehele serie van 5 boeken ge^' ing. qeb. ing. Hoogachtend V-W'

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6