BINNENLAND VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 5 30ste Jaar"?n? No. 9270 S)e Êcki6clveSoii4<mt Bureaux Papengracïit 32o i t Adv, gn Abowi.-tirIevêii ric pjg Telefoon: Redactie 15» Administratie 935, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. V Excessen van partijen' politiek Met praten over de excessen in de par tijen-politiek snijdt men die excessen niet uit! Maar men moet toch beginnen met er over te praten en te schrijven om de aandacht er op te richten en de ac tiviteit te spannen naar verbetering van het kwaad. 't Is toch zoo gewenscnt, zoo noodza kelij k, dat de hier bedoelde verbetering er komt! Wjj schrijven dit vandaag neer onder den indruk van de begrootingsdebatten in den Leidschen gemeenteraad in Fe bruari 1939 wordt in Leiden de begrooting voor 1939 behandeld! Er wordt wéér uren- en uren-lang ge praat over de landspolitiek, alsof er niet is de Tweede Kamer en haar „doublure" de Eerste Kamer! 't Lijkt soms, of men een repetitie houdt voor de voordracht van een speech, welke moet worden afgestoken in de Tweede Ka mer of.... op een propaganda-vergade- ring van de partij. Dat laatste element dringt ook weer tel kens in de discussies naar voren: propagan da voor de partij, praten in het partij-be lang, zónder daarbij een min of meer con creet doel van gemeentelijke politiek voor oogen te hebben en na te streven. Van socialistische zijde is in allerlei toonaarden gecritiseerd in lange opge schreven speechen! op de regeering, op minister Romme speciaal. Dit moest de re geering doen en dat moest zij nalaten, om de werkloosheid met succes te bestrijden. Al wat verkeerd is, doet zij, en al wat goed is, laat zij na daarop kwam de critiek neer. Zóó zijn uren volgepraat in den Leid schen gemeenteraad, terwijl diezelfde so cialistische sprekers de wijze, waarop de Leidsehe overheid de werkloosheid in L e i d e n zóu kunnen bestrijden, in haar oorzaken en in haar gevolgen, op den ach tergrond lieten staan. Excessen van partijen-politiek. 't Doet ons, om de groote belangen die er op 't spel staan, veel genoegen, dat de be schouwingen, die wij onlangs aan dit on derwerp hebben gewijd, in meerdere krin gen de aandacht hebben getrokken. De Magistratuur, anti-rev. maand schrift voor gemeente-politiek, citeert het volgende uit de „Leidsehe Courant": Ieder partij, iedere afgevaardigde be hoort alle voorstellen, die haar of hem ter beoordeeling worden voorgezet, te beoordeelen op hun zakelijke waarde en daarbij mag niet van invloed zijn de vraag door wie(n) deze werden inge diend. De door ons gewraakte oppositie-po litiek wordt sterk bevorderd door een soort van kleingeestigheid, welke men herhaaldelijk helaas! bij partijen kan constateeren en welke hierin be staat, dat men als volmaakt beschouwt, wat zijn eigen partij doet, en, wat an dere partijen doen, vooral als zij in be ginsel ver van eigen partij afstaan, altijd als slecht veroordeelt. Een ander exces van de partijen-po litiek is, dat men in een vertegen woordigend politiek lichaam - met de bedoeling, om zijn partij te propagee- ren en te verheerlijken zaken en be langen gaat bespreken, die daar niet op hun plaats zijn. Een derde fout in de partijen-politiek is het publiekelijk bespreken van za- ken en belangen in een vertegenwoor digend lichaam, die, althans in eerste instantie, met meer resultaat in beslo ten kring, in een commissie-vergade ring b.v., zouden behandeld kunnen worden. Men laat zich, aldus optre dend, ook weer leiden door een klein en kortzichtig bekeken partij-belang (om van persoonlijke eer of ambitie maar te zwijgen). Wij stippen hier slechts aan. Doch wij wijzen meen en we in deze en kele zinnen duidelijk genoeg aan, wat wij bedoelen en beoogen. De partijen-politiek kan en moet in zich goed zijn; kan en moet staan op een hoog peil; kan en moet worden gevoerd in wat, naar eerlijke en op bevoegd heid tot oordeelen gegronde, overtui ging is in het belang van het volk, in het belang van het land. De partijen-politiek kan en moet streven naar een zekere, vruchtdra gende werkdadige eenheid boven ver deeldheid! Dr. C. Beekenkamp (anti-rev. lid van den Leidschen gemeenteraad) maakt hierbij de volgende behartenswaardige opmerkin gen: „In dit stukje worden drie belangrijke fouten aangewezen, waaraan men zich maar al te lichtvaardig schuldig maakt. Meer dan eens hebben wij het meege maakt, dat men, zondei de moeite te nemen zich in de mérites van een\ bepaald voor stel in te leven, kortweg tegenstemde, om dat het voorstel kwam uit een bepaalden hoek. En nu willen wij gaarne toegeven, dat het niet zelden gebeurt, dat een voor stel van b.v. de soc. democratische fractie zoo evident in strijd is met de meeest ele mentaire begrippen -an goed gemeentebe leid, naar anti-revolutionnaire opvatting, dat men zich waarlijk niet lang behoeft te beraden oyer de vraag, hoe men stemmen moet. Tegenstemmen, louter en alleen om dat het een voorstel is, dat „van de over zijde" komt, lijkt ons echter niet juist. Een tweede fout waaraan, voor zoover ons bekend, onze leden zich slechts zelden schuldig maken is deze, dat men de raadsvergaderingen misbruikt om te spre ken voor pers en tribune, en zijn denk beelden over de landspolitiek ten beste geeft. Van den gemeenteraad een doublure te willen maken van de Staten-Generaal moet èn misplaatst èn onjuist worden ge noemd. De vraag kan intusschen gesteld wor den, hoe onze houding moet zijn, wanneer (om een voorbeeld te noemen) een C.D.U.- raadslid er behoefte aan heeft om de denk beelden, door den heer Van Houten in de Tweede Kamer ontwikkeld met betrek king tot de sociale en economische politiek van het huidig kabinet, te repeteeren. Moe ten, mogen wij dat dan maar laten passee- ren? Ons antwoord luidt: Geenszins. Vooreerst rijst de vraag, of 's raads voor zitter niet den plicht heeft om aan derge lijke uitstapjes naar D?n Haag of naar Rus land tijdig een eind te maken door den spreker te verzoeken zich strikt tot het aan de orde zijnde onderwerp te bepalen. Maar gestéld nu, dat de burgemeester deh .stroom der welsprekendheid, althans der veel-pra- terij, niet in tijds heeft kunnen afdammen, hoe dan? Het schijnt ons toe, dat onzer zijds in zulk een geval kan volstaan wor den met twee opmerkingen. De eerste zij, dat 's raads vergaderzaal niet de geëigende plaais is om een politiek debat te houden over de al of niet juistheid van regeerings- maatregelen, vermits hier en nu alleen dit of dat onderwerp van gemeentepolitieken aard aan de orde is. En de tweede bevatte, indien daartoe aanleiding gegeven werd, een even bondige als afdoende bestrijding van de onjuiste voorstelling, welke ge wekt werd. Voor dit laatste is natuurlijk onontbeerlijk, dat men over argumenten beschikt en de gave bezit die argumenten op doeltreffende wijze af te schieten op de vijandelijke stelling. Kan men dat niet, dan is zwijgen goud. De derde fout, welke in het hierboven weergegeven stukje gesignaleerd werd, was deze, dat men in openbare raad zaken gaat bespreken of voorstellen ter tafel brengt die niet behoorlijk voorbereid werden, niet wel doordacht waren, en die in ieder geval eerst binnenskamers hadden moeten worden be studeerd en bediscussieerd. Wat dezer dagen bijvoorbeeld in den raad der gemeente Vlaardingen is voorge vallen met betrekking tot een voorstel tot invoering van het ambtsgebed, is een aller duidelijkste demonstratie van de juistheid der bovengemaakte opmerking. Indien men deze delicate zaak eerst grondig had be zien in fractie- of commissie-vergadering, dan zou stellig niet gebeurd zijn, wat nu geschied is, en wat slechts betreurd kan worden. (Wij hebben deze opmerking ook reeds gemaakt. Red. „L. Crt") Mr. Beumer zeide op de dezer dagen ge houden Wittebrug-conferentie van onze A.-R. partij: „Wie aan politiek doet, moet een zeer fijnzinnig mensch zijn." Zoo is het. Ook uit de gemeentepolitiek were men grofheid en lompheid. Ter wille van het behoud van de parle mentaire democratie. Ter bevordering van de parlementaire aristocratie." Wij hebben het artikel van den heer Bee kenkamp hier geheel overgenomen, en wij behoeven hier njet uitdrukkelijk te ver klaren, dat wij het er voor 100 mee eens zijn! DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wij ziging, voor de week van 23 Februari tot 2 Maart is vastgesteld op 60 cent per kg. (on gewijzigd). NEDERLAND ERKENT FRANCO DE JURE. De regeeringspersdienst deelt mede, dat aan den agent van de Nederland- sche regeering bij het bewind van generaal Franco opdracht is verstrekt, aan dat bewind mede te deelen, dat het door de Nederlandsche regeering de jure wordt erkend als de regeering van Spanje, TSJECHISCHE DIENSTMEISJES NAAR ONS LAND. Komst binnenkort op beperkte schaal te verwachten. Naar aanleiding van de mogelijke komst van. Tsjechische dienstmeisjes tiaar Neder land, in verband met den terugkeer van Duitsche dienstboden en het daaruit' voort vloeiende tekort, hebben wij ons om inlich tingen gewend tol den directeur van den Rijksdienst van de werkloosheidsverzeke ring en de arbeidsbemiddeling, ir. R. A. Verwey en den directeur van de Haagsche Gem. Arbeidsbeurs, den heer J. Boezer, on over deze materie het een en ander te vernemen. Hét blijkt, dat inderdaad in de bedoeling ligt Tsjechische meisjes als dienstboden naar ons land te laten komen, zij het ook in beperkte mate. Hun komst zal ook nog wel eenigen tijd duren, wellicht zal over een maand 't eerste contingent in ons land komen. De heer Boezer deelde ons nog mede, dat hij reeds een jaar geleden in contact was- getreden mét Tsjechische autoriteiten óp dit terrein, om het moge'ijk te maken, dat Tsjechische dienstmeisjes naar Nederland zouden komen. De moeilijkheid hierbij was de kwestie van de tsal daar men zich moest beperken tot de Duitscb sprekenden. Door de internationale verwikkelingen is deze zaak toen niet verder gekomen, en een deel van Tsjecho-Slowakije is inmiddels bij Duitschland gekomen. Intusschen is het contact weer opgevat, maar thans is deze zaak opgevat door het ministerie van soc'ale zaken, dat deze zaak centraal regelt, zoodat men dus mettertijd niet alleen bij de Haagsche arbeidsbeurs, maar ook bij andere arbeidsbeurzen terecht kan voor Tsjechische meisjes. De heer Boezer vees er voorts op, welke moeilijkheden een en ander met zich mede brengt, door de vele verklaringen, die men noodig heeft van de zijde van artsen, van politie, van werkgevers, enz. Ir. Verwey bevestigde deze mededeeiin- gen van den heer Boezer. Hij wees er ech ter op, dat hetgeen gebeuren gaat, niet van grooten omvang zal zijn, daar Nederland toch ook reeds in de laatste jaren zonder veel moeilijkheden het vertrek van 20.000 Duitsche dienstmeisjes heeft doorstaan, en het aanbod van vrouwelijke arbeidskrach ten voor betrekkingen in dienstverband als dienstbode uit Nederlandsche krachten weer in stijgende lijn gaat. De zaak zal centraal georganiseerd wor den, om den meisjes Waarborgen te geven, dat zij behoorlijk onderdak komen, en de huisvrouwen in Nederland waarborgen te geven, dat het goede meisjes zijn. Het zullen vooral dochters zijn van Tsje chische beambten uit streken, die aan Duitschland zijn gekomen, waarmede men te Praag tevens gebaat is, doordat deze meisjes aan een betrekking komen. Het zijn dus geselecteerde arbeidskrachten. De huisvrouwen zullen deze meisjes ge woon via de bestaande instanties kunnen betrekken. Dit zal er toe bedragen, om een even- tueelen dienstbodennood in de kiem te smoren. „N.R.Crt.". ERNSTIGE ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Twaalf dootlen, dertien zwaar gewonden. MONTCEAU LES MINES (Departement Saone et Loire), :24 Febr. (A. N. P.). Ten gevolge van een ontploffing in een mijn gang zijn twaalf mijnwerkers om het leven gekomen en dertien zeer ernstig gewond. Door het ontploffen. va:i een slaghoedje, van een dynamietpati;oon, welke wordt ge bruikt bij het loswerken van de steenkool, heeft de koolstof^ welke ia de lucht hing, vlam gevat en een geweldige steekvlam, van 250 meter lengte schoot de mijngang in. Men vreest, dat. nog verscheidene ge wonden het leven, zullen verliezen. ER ZIJN 1500 DUITSCHE VLUCHTELINGETJES IN NEDERLAND ONDERGEBRACHT. Uiting van dankbaarheid aan het werk van het kindercomité. Het Kindercomité voor hulp aan buiten- landsche kinderen, dat zich sinds Novem ber van het vorige jaar zeer intensief heeft bezig gehouden met het groote vraagstuk betrpffende de Joodsche kinderen in Duitschland en sindsdien al het mogelijke heeft gedaan om aan de duizenden aanvra gen om hulp en gastvrijheid gevclg te kunnen geven, heeft op het oogenblik in totaal ongeveer 1500 Joodsche vluchtelin- getjes uit alle deelen van het Duitsche rijk in zijn 13 tehuizen ondergebracht. Dit aantal is geselecteerd uit de circa 13.000 aanvragen, welke het comité tot nu toe be reikten. De kinderen, die hiér te lande in de tehuizen van het comité zijn onderge bracht, ontvangen een liefderijke verple ging en krijgen een onderwijs, waarbij is uitgegaan van de gedachte hen zoo spoedig mogelijk klaar te maken voor emigratie naar die deelen van de wereld, waar zii welkom zijn. Het heeft het comité zeer verheugd te mogen vaststellen, dat die mogelijkheden den laatsten tijd grooter zijn geworden en met name vooral Noord en Zuid-Amerika openen voor de jonge vluchtelingen ruimere perspectieven. Ten aanzien van deze emigratiemogelijkheden bestaat er uit den aard der zaak tusschen de onderscheidene comité's in de geheele wereld een nauw contact. Dat de in Nederland verblijf houdende vluchtelingetjes dankbaar zijn voor de gastvrijheid, welke hun door het Kinder comité wordt geboden, moge blijken uit een brief, die het comité dezer dagen ont ving namens de kinderen, die zijn onder gebracht in het tehuis „De Kleine Haar" bij Deventer, in welke brief de kinderen op zeer treffende wijze uiting gaven aan hun dankbaarheid jegens de liefderijke verpleging, die zij in Nederland ontvan gen. BERICHTEN OVER EEN NIEUW OFFENSIEF VAN FRANCO Madrid, Cuenca, Almeria en Valencia DU nummer bestaat alt vter bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Pierlots regeeringsverklaring. (2de blad). Rede van Halifax in het Hoogerhuis over de Engelsche solidariteit met Frankrijk. (2de blad). Maandag zal Parijs een beslissing nemen inzake de erkenning van Burgos. (2de blad) Binnenland Nederland erkent de regeering van Franco. (1ste blad). Een statistiek betreffende het Bisdom Haarlem. (2de blad). Tsjechische dienstmeisjes, naar ons land. (lste blad). Paard en wagen op onbewaakten over weg te Raalte door trein gegrepen; bestuur der komt er goed af. (lste blad). PE WERELD ld VOGELVLUCHT zouden tegelijkertijd worden aangevallen. ROME, 24 Februari Dee speciale ver slaggever van de „Messaggero" in Spanje meldt, dat men in rechtsche militaire krin gen binnen kort een eindoffensief ver wacht, tenzij de tegenstand der republi- keien plotseling geheel ineen zou storten, hetgeen niet waarschijnlijk is. Het rechtsche commando zou voor nemens zijn een' gelijktijdigen aanval te ontketenen op de vier voornaamste punten van verzet n.l. op Madrid, Cuenca, Almeria en Valencia. Alle legercorpsen, die aan den slag in Catalonië hebben deelgenomen, zullen hier in het vuur gebracht worden, evenals de luchtmacht en de buitenlandsche legioenen. Ook de vloot zal een belangrijke taak bij den aanval krijgen. Alvorens het offensief te beginnen zou Franco een proclamatie willen uitvaardigen, waarin hij de republi keinen zou uitnoodigen zich over te geven. DE ERKENNING VAN FRANCO DOOR ENGELAND. r PARIJS, 24 Febr. (A. N. P.). De „Matin" bericht uit Lor.den, dat de Britsche regee- ring besloten heeft Franco te eritennen en den Franschen ambassadeur Corl?in offi cieel van dit besluit in kennis heeft ge steld. Gistermiddag had men dit besluit bekend willen maken door een verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis. De Fransche minister-president Daladier heeft evenwel het verlangen te kennen gegeven, naar men zegt, om nog een laatste poging ie wagen een wapenstilstand in Spanje te doen sluiten, teneinde de pogingen van zijn- politieke tegenstanders, die zich ver zetten tegen cie erkenning van Franco te verijdelen. Dientengevolge zal de Britsche rtgeering de erkenning van Franco eerst in het begin van de volgende week be kend maken. HONGARIJE TEEKENT HET ANTI KOMINTERN PACT. BOEDAPEST, 24 Febr. (A. N. P.). Van morgen heeft in het ministerie van buiten- lpr.dsche zaker de formeel onderteekening plaats gevonden van het protocol, waarbij Hongarije toetreedt tot het anti-komin- tempact. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaki, verrichtte de onder teekening voor Hongarije. Voorts waren .vezig zanten vin Duitschland en Japan, en de zaakgelastigde van Italië. BRUSSEL: Pierlot heeft zijn nieuwe ka- b.net gisteren aan de Kamer voorgesteld er. er mededeeling gedaan van zijn regee- rmgsprogram. Wat zijn financieel program betreft, zal hij trachten de ..begroeting in evenwicht te brengen door bezuiniging ;en niet door het heffen van nieuwe belastin gen. Maar de voornaamste kwestie- schijnt voor de Kamerleden niet te zijn, hoe de staatsfinanciën in orde zijn te maken, maar hoe de zaak-Martens uit de wereld gehol pen moet worden. De liberalen blijven aan dringen op afzetting van dr. Martens als lid van de Academie van Geneeskunde, terwijl de Vlamingen zich tegen deze af zetting blijven verzetten. Bij dezen stand van zaken is het te betwijfelen, of het denkbeeld van een nationale commissie tot onderzoek naar de nieuwste beschuldigin gen tegen dr. Martens, de gewenschte pa cificatie zal kunnen brengen. De positie van het nieuwe kabinet is uitermate wan kel. PARIJS: Maandag a.s. zal de regeering te Parijs een beslissing nemen over de erken ning van Burgos. De Engelsche regeering heeft blijkens een bericht van de „Matin" diï besluit reeds genomen, doch het op aan dringen van Daladier nog niet officieel be kend gemaakt. De reden, waarom Frank rijk de erkenning tot nog toe heeft uitge steld, is gelegen in de hoop, dat men eerst tot een wapenstilstand zou kunnen, komen. Intusschen wordt het tijd, dat men de rea liteit erkent. Ook ons iand heeft dat inge zien en heeft blijkens een mededeeling van oén regeeringspersdienst Franco formeel de jure erkend. NAT. SOC. PARTIJ IN HONGARIJE ONTBONDEN. BOEDAPEST, 24 Febr. (A. N. P.). De n&tionaal-socialistische partij, welke on der leiding stond van majoor Szalassy, is ontbonden. Don laatsten tijd werden tal rijke huiszoekingen verricht in het Cen traal Bureau van de partij, in verband met den anti-Joodschen aanslag in de Dohény- straat te Boedapest. Vanochtend hebben 60-ü politiemannen de verschillende bureaux van de partij bezet, men verwacht, dat tal rijke arrestaties zullen worden verricht. Men kan thans verwachten, dat na het verbieden van een partij, waarvan de kracht reeds aanmerkelijk was verminderd .(majoor Szalassy toch is tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld en het blad van de beweging is verboden) het extremisme meer tot uiting zal komen in de nieuwe regeeringspartij, welke een sterke radicale vleugel heeft, waarvan de meest geziene leider de vroegere minister-president Im- redy is. Deze heeft, onmiddellijk na zijn aftreden en 'niettegenstaande de omstan digheden, welke tot dit aftreden noopten, besloten den strijd voort te zetten. Men Vv-eet zeer wel, dat Imredy en zijn vrien den streven naar een totalitaire regeerings- vorm met fascistische strekking.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1