OMGEVING Poging tot moord Leidsctiendam De Dieren-Jamboree VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 DE I.EWSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 L.T.B. Kring Bloem bollenstreek In café-restaurant „de Nachtegaal" te Lisse werd Donderdagavond een groote ledenvergadering gehouden van den L.T.B. kring Bloembollenstreek onder voorzitter schap van den heer Th. F. van Rijn uit Lisse. De voorzitter opende met- een woord van welkom. Wij zijn bijeengekomen, al dus spr., voor de statutenwijziging, waar in een paai* vakgroepen worden inge- lascht. Een eigen bloembollenkweekers- groep zullen wij nu verkrijgen, wanneer deze wijziging wordt aangenomen. Hier door zullen vele moeilijkheden uit den weg worden genomen en zal de bloembollen- kweeker zijn eigen zaken kunnen behan delen. Een schrijven was ingekomen van den Bedïijfsraad inzake het extra werk in het bloembollenvak, waarvoor sibsidie wordt gegeven. De subsidie wordt gegeven ge- durende de maanden DeecmberMei en bedraagt ongeveer 70 pet. of hooger al naar gelang van het werk. De voorzitter heette den inmiddels ter vergadering gekomen geestelijk adviseur, prof. Cleophas, welkom. Over het verrichten van extra werk naar aanleiding van het ingekomen stuk werd een discussie gevoerd. Overgegaan werd tot de behandeling van de ontwerp-statuten. Voorheen waren in den L.T.B. de Tuinders- en Boerenaf- deeling. Thans zijn er volgens de gewij zigde statuten 4 vakgroepen, n.L de vak groep voor tuinders, kweekers, akkerbou wers en veehouders. Men is lid van de groote organisatie, doch de vakgroepen behartigen de belangen van de verschil lende groepen. De heer Freriks uit Hillegom meende, dat deze vakgroepen-indeeling nog niet ideaal was, omdat in de vakgroep kwee kers ook zijn opgenomen kastrekkers, sierbloemen, boomkweekers enz. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is om de belangenbehartiging van de verschillende groepen, door hun eigen vakgroepen te doen geschieden. Eerst na de vaststelling van deze statuten kan men over gaan tot de oprichting van de groepen. Prof. Cleophas wees er op, dat het wel van belang is om kringen te vormen, b.v. de kring bloembollenstreek. De heer Meskers uit Hillegom vroeg of in de vakgroepen ook de exporteurs zeg genschap hebben. Het bestuur meende, dat juist door de kringen meer contact zal worden verkre gen tusschen de kweekers en exporteurs, -omdat deze verschillende belangen dan niét langs elkaar worden besproken. Van katholiek standpunt bezien verkrijgt men bierdoor de goede verhoudingen. De kringen vakgroepen en afdeelingen verkrijgen him eigen reglementen en staan onder een bestuur van tenminste 5 leden. De heer Warmerdam vond in de bepa ling, dat er 20 afdeelingen noodig waren, om een algemeene vergadering te beleg gen, dit getal vooral groot, in verband met eventueele dringende aangelegenhe den. Het bestuur lichtte dit punt toe en wil de dit handhaven, omdat lichtvaardige bijeenroepingen te kostbaar zijn. Het huishoudelijk reglement werd thans behandeld. De afdeelingen kunnen worden verdeeld in vakgroepen. De voorzitters van de vakgroepen zijn ambtshalve lid van het dagelijksch bestuur van den L.T.B. Bovendien wordt uit elke vakgroep nog een lid tot hoofdbestuurslid van den L.T.B. benoemd. De mogelijkheid werd geopperd om de leden van de afdeelingen, die geen afzon derlijke vakgroep kunnen vormen in de afdeeling, dat deze leden een vakgroep kunnen vormen met de leden van een na burige afdeeling. De behoefte van de bloembollenkwee kers is steeds geweest om de vakbelan gen van de bloembollenkweekers zelf te behartigen. De L.T.B. laat de mogelijk heid open om kringen te vormen. De krin gen zijn z.g. onderdeelen van de groote standsorganisatie L.T.B. De beteekenis van een kring in de bloemenstreek is sterk en wordt vanwege het Hoofdbestuur sterk aangeraden. Hiermede worden de belan gen van de bloembollenkweekers gediend, alsmede die van den L.T.B. De oprichting hiervan komt nog wel later aan de orde. Prof. Cleophas drong sterk aan op aan neming van de gewijzigde statuten en huishoudelijk reglement. De aanneming hiervan heft veel bezwaren op. De afdee lingen hebben te beslissen. Het bezoek van de algemeene vergadering, welke op 10 Maart a.s. wordt gehouden, moet dan ook beter zijn als voorgaande keeren. De voorzitter beklemtoonde dit en sloot hierop deze druk bezochte vergadering. Z1LK Personalia. Tot tijdelijke onderwijze res aan de H. Hart van Jezus-school alhier is benoemd mejuffrouw Kierscken uit Haarlem. Huisbroeitentoonstelling. Zondag a.s. wordt de jaarlij ksche huisbroeitentoonstel ling gehouden in het parochiehuis. Bij deze tentoonstelling zal tevens een prijs beschik baar worden gesteld voor dengene, die de mooiste en juiste etiketteering heeft. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. De gx*oentenhandel geeft nog steeds het zelfde beeld van eenige weken lang te zien, n.l. een vluggen handel, een matigen aan voer, van sommige producten zelfs een zeer beperkten aanvoer, er over het algemeen genomen bevredigende prijzen. En de alge meene verwachting is dat, zoolang de jonge groente zich niet aan de markt kan vertoo- nen, die toestand nog wel bestendigd zal blijven, mogelijk met nog hoogere notee ringen. De handel kan het thans aange voerde gemakkelijk opnemen, en als er voor een bepaald product, b.v. door export, extra vraag is, gaat de prijs direct iets naar boven. Een der meest gevraagde produc ten is wel de Knolselderie. Er schijnt van dit bij uitstek grove product toch nog heel wat bevroren te zijn, anders is het onver klaarbaar hoe men voor dit artikel al sinds eenige weken een dergelijke prijs kan be talen. De A-kwaliteit noteerde in dit afge- loopen tijdvak nog steeds 9.80 tot 17.10 per 100 stuks en de B-kwaliteit kon zelfs nog van 5.20 tot 8.10 per 100 opbren gen. Ook de Schorseneeren staan in het teeken der belangstellii.g en brengen in de eerste kwaliteit van 12.10 tot /14.40 en de tweede soort van 6.10 tot 7.90 op. En Boerenkool is naar verhouding van de andere producten nog duurder. Maar het is nog maar om enkele dagen te doen. Dan is ook dat product van het veld verdwenen. De laatste noteeringen voor dit artikel waren van 10.tot 13.per 100 K.G. Ook Witlof bracht een zeer goede prijs op, n.l. van 18.20 tot 22.10 per 100 K.G. Toe vallig is dit jaar het gekweekte kwantum aanmerkelijk kleiner dan andere jaren en profiteeren er dus maar weinigen van dien besten prijs. Uien bleven in de prijs van vorige week, n.l. van f 4.40 tot f 6.20 per 100 K.G. Kroten wérden nog steeds graag gekocht tegen loonende prijs voor die een goed gewas hebben gehad. Gekocht werd voor 0 60 tot 0.85 per kist van 20 K.G. Grove en kleine kroten'konden het weer niet hooger brengen dan f 0.25 tot f 0.40 per kist. En Waspeen bracht geregeld een goed loonende prijs op in de goede kwaliteit. Ge kocht werd voor 1.tot 1.85 per kist van 20 K.G. Grove peen ging voor 0.55 tot 0.75 per kist Waspeen is momenteel het voornaamste product van aanvoer en al is er voor het klaar maken ter veiling van dit artikel veel arbeid te doen, geld, een bevredigende opbrengst, verzoet dien arbeid weer. Vervolgens de koolsoorten, roode en gele. De Groene kool is geheel ver dwenen. Roode kool brengt een zeer goede prijs op, mede in aanmerking genomen dat de kwaliteit allesbehalve prima is, n.l. van 5.10 tot 7.20 per 100 K.G. En ook de Gele kool is een goed gevraagd artikel. De noteering hiervoor was dan ook in de rede lijken kwaliteit van f '5.20 tot f 6.90 per 100 K.G. Al meerdere malen hebben wij de gevolgtrekking hooren maken dat de schade, door de vorst in Dec. teweeg ge bracht, voor de koucengrondtuinders in het algemeen zoo erg niet is als het zich aan vankelijk liet aanzien. Men neemt aan dat bij een open winter geheel andere prijzen gegolden zouden hebben als die thans ge maakt zijn en de totaaluitkomst een ge heel andere zou zijn geweest! KATWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt a.s. Maandagavond te half 8 in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststellen van de notulen der ver gaderingen van 21 December 1938 en van 25 Januari 1939. 2. Mededeeling van inge komen stukken. 3. Benoeming van leden der Raadscommissies. 4. Benoeming van een lid in de sch dtingscommissie voor het grondbedrijf. 5. Voorstel tot het onder- handsch verhuren van eenige perceelen grond. 6. Voorste.' tot het verleenen van een voorschot op de toe te kennen vergoe ding aan de bijzondere scholen. 7. Voor stel tot wijziging der verordening op de straatbelasting. 8. Vaststelling der uitkee- ringen ex art. 104 der Lager Onderwijswet 1920. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor den luchtbeschermings dienst. 10. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van wijziging van het talud van Wassenaerkade-hoek Waai gat. 11. Voorstel tot wijziging van de be grooting van den schoolartsendienst, dienst 1939. 12. Voorstellen tot wijziging van de gemeentebegrootingen dienst 19381939. 13. Behandeling van belastingreclames. 14. Prae-advies op het adres van de winkeliers- vereeniging „Altijd Paraat". 15. Voorstel tot wijziging der verordening op het be heer van het Grondbedrijf. 16. Rondvraag. Collecte. Een door het R.K. Armbe stuur gehouden collecte langs de huizen bracht de som op van f 123. LISSE Volksbond. Gisteravond hield onze afdeeling van den R.K. Volksbond, in sa menwerking met de afdeeling Lisse van den R.K. Landarbeidersbond, een extra ontwikkelingsavond. Op deze vergadering zou de heer H. J. Kuyper, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond het „Plan Westhof" en de „Kinde-rbijslagregeling" komen toelichten. De leiding berustte bij den voorzitter van den R. K. Volksbond, den heer J. P. de Koning, die de talrijke opgekomenen hartelijk welkom heette. Op voorstel van den voorzitter zou spreker eerst het ontwerp ..Kinderbijslagregeling" van minister Romnië behandelen. Spreker wees er bij den aanvang op, dat het niet doenlijk is het gehëele ontwerp, bestaan de uit 100 artikelen, te behandelen, wes halve hij zich moest bepalen tot de voor- namste bepalingen. Allereerst zette spr. uiteen, wie onder de wet vallen en hier uit bleek, dat maar weinigen zijn uitge sloten. Voorts wie recht hebben op kin derbijslag, waaruit bleek dat het aantal kinderen geldt wat op 1 Januari van het kalenderjaar aanwezig was, ook al zou er in het komende jaar in een gezin een drie ling geboren worden. Hiertegenover staat, dat bijv. een kind dat op 2 Januari 15 jaar wordt het geheele kalenderjaar in den kinderbijslag meetelt. Hierop is door het Verbond een wijziging voorgesteld om het aantal kinderen tweemaal per jaar vast te stellen. Vervolgens besprak spr. de uitkeering per kind, hetgeen verband houdt met de loonen; de hoogte der uitkeering houdt verband met de hoogte der loonen. De uitkeering begint bij hét derde kind. Voor alle arbeidsloon moet de premie door den patroon worden betaald met een centrale verzekeringskas. Hiermede wa ren de voornaamste bepalingen behan deld en ging spreker over tot behandeling van het „Plan Westhof". Ook hieruit be handelde spr. slechts de voornaamste be palingen omdat het niet doenlijk is er een enkel uur het geheele dossier door te werken. Spr. concludeerde dat dit plan Westhof groote aanbeveling verdient. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn heldere uiteenzetting. Enkele vragen werden gesteld en door spreker beantwoord. LEIDSCHEN DAM Volksboni In het R.K. Vereeni- gingsgebouw aan de Damlaan hield giste renavond de R.K. Volksbond onder voor zitterschap van den heer Th. Blokland, baar maandelijksche ledenvergadering, welke zich in een groote opkomst mocht verheugen. Mededeeling geschiedt, dat de 3 groote vakbonden hebben besloten de contribu tie met 1 cent te Verhoogen ten bate van het moederfends, zoodat dit fonds in staat zal zjjn aan de leden hetzelfde als voor heen te kunnen uitkeeren. Betreffende het retraitewerk wordt aller medewerking ge vraagd. Het woord is dan aan den heer Slinger land, die op geestdriftige en heldere wijze zijn onderwerp „Het wetsontwerp van Mi nister Romme, Kinderbijslag-Fonds en de gehuwde vrouw" uiteenzette, en waarin spreker aantoonde, dat deze kinderbijslag noodig is en o.m ook uit gemeenschaps oogpunt van belang is. Kapelaan van Niekerk richtte nog woor den van aansporing tot de leden voor het retraitewerk en de recollectie. In bespreking komt de oprichting van een R.K. Damclub; daar er te weinig ani mo is wordt niet tot oprichting overge gaan; de vo.orzitter adviseert de liefheb bers onderling de zaak te bespreken, het bestuur is bereid alle medewerking te ver leenen. Door de heeren van Kampen, van Hol- steijn en Rolvink wordt verslag uitge bracht van het nazien der boeken, resp. van den Bond, het moederfonds en Hulp in Nood; allen verklaren alles in de beste or de bevonden te hebben. Hierna sluiting. Roode Kruis. De voor gisteravond vastgestelde vergadering van de afdeeling van het Roode Kruis vond wegens de ge ring eopkomst geen doorgang, alleen werd besloten binnen 14 dagen een nieuwe ver gadering uit te schrijven. IC Gisteren is in deze gemeente door den 63-jarigen J. B. G. uit Amsterdam een poging tot doodslag gepleegd op den heer W. uit Voorburg, een schoon zoon van G. G. was bij zijn dochter gekomen, doch deze liet hem niet toe en belde haar man op, waarop G. vertrok. W. kwam spoedig thuis en is zijn schoon vader achterop gegaan met de bedoe ling hem te verzoeken in het vervolg zijn vrouw niet meer lastig te vallen. G. heeft echter, zoodra zijn schoon zoon hem naderde, met een dolkmes naar hem gestoken. Gelukkig wist de heer VV. de stoot af te weren, zoodat hij alleen een diepe snede aan de hand op liep, welke door een dokter uit Voor burg gehecht werd. Door eenige arbeiders, die aan de St. Bonifaciusstraat werken, is het dolk mes in beslag genomen. De politie heeft de zaak in handen en doet opsporing van den dader. Recollectie Volksbond. De recollectie voor de bestuurders van Volksbond en vakafdeelingen is uitgesteld wegens de meditatie. Harmonie. Het bestuur van de R.K. Harmonie „Triumph" maakt langs dezen weg bekend, dat wegens het bedanken van een paar bestuursleden in het bestuur een wijziging is gekomen en dat als voorzitter is gekozen de heer P. A. den Boer, Oude Rijnzichtweg 19 en dat de andere be stuursfuncties zijn verdeeld als volgt: J. H. Kuijken, Oude Rijnzichtweg 4 secreta ris, H. J. Juffermans penningmeester, J. G. v. d. Hulst, commissaris en N. H. Döffer- hoff, functionaris. Ook kunnen wij met genoegen mededee- len, dat zich weer een paar nieuwe leden aangemeld hebben, en wij doen een beroep op onze parcchianen, die iets voor muziek gevoelen of zoons hebben, zich in verbin ding te willen stellen met bovenvermelde bestuursleden, of op een onzer repetitie avonden te willen komen, en wel 's Maan dagsavonds van 7 tot 10 uur, daar wij nog een paar instrumenten ter beschikking hebben. Vooral met het oog op de a.s. feestviering bij gelegenheid van het 12e eeuwfeest van St. Willibrord 'te Oegstgeest is versterking ledental gewenscht. Ook oud-leden zijn van harte welkom. RIJNSBURG Tuinbouw. Niettegenstaande de tuin ders vrij goede prijzen krijgen voor hun winterproducten hoort men de consumen ten geen ach en wee roepen over de dure groenten alhoewel er toch wel eenige aan leiding voor zou zijn. Want alle winterpro ducten zijn allesbehalve goedkoop. Roode en gele kool, en dit zijn veilingprijzen, gaan voor 4.50 tot 6.90 per 100 K.G. Uien van 4.10 tot 6.90, Witlof 18.— tot 22.—. Selderieknollen f 10.30 tot 16.90 per 100 in de 1ste soort en 4.10 tot 6.50 in de tweede soort. Waschpeen 4.20 tot f 9.10 per 100 K.G. Kroten van 2.50 tot f 3.90 per 100 K.G. De handel is vraag; de pro ducten kunnen gemakkelijk geplaatst wor den. VOORHOUT R.K. „E.H.B.O." Onder zeer veel be langstelling kwam de afdeeling van de R.K. E.H.B.O., onderafdeeling van het Wit- Gele-Kruis voor het eerst in huishoudelijke vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer M. P. A. Meissen, die deze bijeenkomst opende met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den zeereerw. heer Pastoor Waimen- hoven. In zijn openingswoord zeide de heer Meissen ter oprichtingsvergadering te zyn gekomen uit pure belangstelling voor het werk van de E.H.B.O., zonder te weten voor deze vereeniging het voorzitterschap te moeten gaan bekleeden. Ook zijn in die vergadering aangestelde medebestuurs leden wisten van niets, en hadden niets an ders verwacht of een uit te schrijven leden vergadering zal een definitief bestuur kie zen. Doch de heer Berger uit Rotterdam heeft al meer met dat bijltje gehakt, en maakte van de gelegenheid gebruik om een 7-tal bestuursleden aan te wijzen, omdat een huishoudelijk reglement waarin de be noeming van bestuursleden moet worden geregeld, ontbrak. Alleen de heer Bern. P. Schulte heeft om redenen van huishoude- lijken en redenen van zakelijken aard zijn bestuursfunctie niet kunnen aanvaarden, zoodat het bestuur de functies als volgt heeft verdeeld: M. P. A. Meissen, voorzit ter; H. A. Allard, secretaris; A. W. Deute- kom, penningmeester; Mw Lukassen geb. Vermeulen, commissaresse van verband; Bern. Zwetsloot, commissaris van mate rieel; Mw Schulte geb. Van Mol, 2e pen- ningmeesteresse en de heer Th. P. van der Hulst, 2e secretaris. Hierna werd het huishoudelijk reglement in behandeling genomen. De voorzitter ge troostte zich de moeite om het artikelsge- wijze voor te lezen en te behandelen. Nadat nog eenige toelichting was gegeven, werd dit huishoudelijk reglement zonder hoofde lijke stemming ongewijzigd vastgesteld. Inmiddels hadden de overige bestuurs leden de gelegenheid om het aantal deelne mers aan den cursus vast te stellen, dat tot over de 100 beliep, zoodat het bestuur staande de vergadering een plan moest be ramen ter verkrijging eener bevredigende oplossing. Immers het aantal deelnemers is voor één cursus veel te groot. Het be stuur zegt dan dat er een splitsing zal plaats vinden, waarbij rekening wordt gehouden met het beroep van den deelnemer en de tijd van het jaar; bijzondere wenschen kun nen eventueel individueel worden 'bezien en beoordeeld. De contributie is vastgesteld op 0.05 voor z.g. rustende leden en f 0.10 voor werkende leden. Onder werkende leden ver staat men dan die leden die een cursus vol gen of een cursus gevolgd hebben. Bij deze contributie-bepaling komt nog een uitzon deringsclausule, n.l. dat indien meerderen uit één gezin lid worden, het tweede lid vrij is van contributiebetaling, zoodat van 3 leden behoorende tot eenzelfde gezin er slechts 2 behoeven te contribueeren. De cursus-avond werd bepaald in over leg met leeraren en Parochiehuis-exploita tie op Woensdag. Voor de dames vangt de cursus aan met het practische gedeelte om half acht, daarna volgt om half negen voor dames en heeren tezamen het theoretisch gedeelte, waarna de cursusavond wordt besloten om half tien met het practisoh ge deelte, uitsluitend voor de heeren cursisten. Om de eerste les te kunnen aanvangen buiten bezwaar van de kas van den pen ningmeester welke nog gevormd moet wor den, wordt een collecte gehouden omdat op de eerstvolgende cursus-avond materiaal aanwezig moet zijn. Een collecte biacht het bestuur uit den nood en schonk 6.60 aan de kas der vereeniging. Tot'slot deelde de voorzitter mede, dat ook niet-katholieken aan den cursus kun nen deelnemen, die dan beschouwd zullen worden als zoogenaamde hospitant-leden der vereeniging. De cursus-leiding blijft in handen bij den zeergel. heer Dr. H. A. G. Bots met aan zijn zijde als assistenten Mej. Gré Bots en de heeren Ritzen uit Warmond en A. W. Bots alhier. Hierna sluiting. 107. Men hoorde op de tribune vele uitroepen van bewon dering. Een klein pauwtje, dat ook op de tribune zat, werd er geweldig trots van. Hij ging opeens staan en zette zijn kleine kale staartje op. Parmantig keek hij rond of er ook voor hem gejuicht werd. 108. Maar ach, zijn staartje was nog zoo sprieterig en leelijk, dat ieder hem begon uit tc lachen. Een brutale musch riep, met een vleugel op hem wijzend, „ga maar weer zitten broer, dat staartje van jou lijkt nog niets". Geboren: Clasina d. van K. Slootweg en M. Roubos Leonardus Gerardus z. van G. Th. van Veen en M. Hassing Lyda Martina d. van H. van der Aart en A. M. Veldhoven. Ondertrouwd: J. Groeneveld 30 j. te Haarlemmermeer en B. van der Schaaf 31 j.. Overleden: Paulina Barnhoorn 67 j. wed. van A. W. van der Meer Antonius Johannes Hogenes 51 j. echtg. van A. M. A. Verhagen Johanna Hendrikje Voome- veld 63 j. wed. van J. -"an Vliet. Gevestigd: H. H. M. Lefeber uit Voorschoten: D. J. Steenbergen uit Bever wijk ,T. Westerhout uit Noordwijk P. N. Haring uit VelsenH. Pronk en gezin uit Hillegom. Vertrokken: Th. P. van der Vlugt naar Hannover (Duïtschland) Wed. A. de Bruin en gezin naar Haarlemmermeer Wed. J. Marbus naar Alphen aan den Rijn. NOORDWIJK Personalia. B. en W. hebben den heer B. C. Schalks te Leiden, thans werkzaam ter secretarie te Zoeterwoude, toegelaten als volontair ter gemeente-secretarie alhier. Bonwen. B. en W. hebben aan den heer W. de Wijn, arts te Ridderkerk, ver gunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Rembrandtweg te Noord wij ic aan Zee. Architect is de heer L. Lang, alnier. Voorts hebben B. en W. aan den heer J. Tiessen te Velsen, vergunning ver leend tot het bouwen van zes woonhuizen aan de Zoutmanstraat te Noordwijk aan Zee en aan den heer P. J. Klein te Noord- wijk aan Zee tot den verbouw van zijn pen sion, Rembrandtweg 12. OEGSTGEEST

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10