STADS NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. Laatste berichten DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 DE LEfOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Plechtige Requiemmis voor Z.H. Paus PiusXI In de dekenale kerk aan den Heerensingel. Geslaagd initiatief van „Katholiek Leiden" Nog voordat was verschenen het ge meenschappelijk bisschoppelijk schrijven naar aanleiding van het overlijden van on zen H. Vader Paus Pius XI, waarin werd voorgeschreven, dat deze week in elke kerk een plechtige Requiemmis zou wor den gecelebreerd tot intentie van Z. H. den Paus, had de Vereeniging „Katholiek Lei den" het initiatief genomen, om een plech tige Uitvaartmis te doen houden in de de kenale kerk aan den Heerensingel. De actieve voorzitter, de heer W. J. Kriek, heeft dezen plechtigen Uitvaart dienst tot een gedenkwaardig gebeuren gemaakt in het Leidsche Katholieke leven door de stedelijke, universitaire en mili taire autoriteiten mede voor deze plech tigheid uit te noodigen en het zal onge twijfeld in breeden kring voldoening wek ken, dat door zoovelen aan de uitnoodiging gevolg was gegeven. Tegen half tien was de kerk reeds vrij wel geheel gevuld met genoodigden en Katholieken uit de geheele stad. Aanwezig waren o.m. de burgemeester, mr. A. van de Sande. Bakhuyzen, de ge meente-secretaris, mr. dr. C. E.- van Strijen, weth. A. F. L. M. Tepe en alle le den der R.K. Raadsfractie, de rector mag nificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. P. C. Flu en de secretaris van het College van Curatoren, mr. P. J. Idenburg, de gar nizoenscommandant van het 4e Reg. In fanterie luit.-kol. H. D. Buurman, de kan tonrechter mr. F. Ligtenberg, mevr. prof. Duyvendak, mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten, prof. Carp, dr. S Rozemond, di recteur van den Gem. Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, de heer R. Meyer, commissaris van politie en de heer W. G. Weyers, hoofdinspecteur van politie en chef der recherche, twee vertegenwoordi gers van het Collegium van het Leidsch Studentencorps, de doktoren Niemer, Si mons en Kortmann, de heer C. M. v. Ha- mersveld, directeur van „de Leidsche Cou rant", mr. A. J. Sormani, notaris C. J. F. Dolk, de heer A. H. J. Engels, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; verder waren aanwezig de moeder-oversten of haar plaatsvervangsters van Cortona- Stichting, van de Zusters, van Liefde (Pe likaanstraat), van de Zusters Carmelites- sen (Oude Vest), en van de Zusters Domi nicanessen (R.K. Weeshuis), terwijl het bestuur van de Voorzienigheid was verte genwoordigd door den heer J. Th. Her mans. Verder waren aanwezig het voltallig kerkbestuur der dekenale kerk met hun dames en vertegenwoordigers of vertegen woordigsters van de navolgende katholieke vereenigingen: Katholiek Leiden, Geloof en Wetenschap, R.K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus", Comité voor het Ziekentriduum, de Hanze, R.K. Vrouwen bond, R.K. Volksbond, de K.J.M.V., Ver. van Gezinshoofden, Sancta Veronica, Hulp Sn de Huishouding, St. Elisabethvereeni- ging, St. Vincentiusvereeniging, R.K. Schoolbestuur, Dr. Schaepman, A. R. K. A. Pulchri Studio, Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, R. K. Politiebond „St. Michaël", Onderoff.ver. „St. Martinus", Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- lus", R. K. Onderoff. Ver. „St. Georgius" (capitulanten), R. K. Alma Materkoor, de Missie-Naaivereeniging, het bestuur van het R. K. Kerkhof en het college van col lectanten. In het priesterkoor hadden voorts plaats genomen de zeereerw. pater mr. dr. L. J. G. Beaufort O.F.M., de zeereerw. heer rec tor Reynen, de weleerw. heeren J. Jans sen en P. J. J. Hofsteede en de weleerw. pater L. Zonderland O.F.M. Van verschillende particulieren alsmede van diverse vereenigingen was bericht van verhindering binnengekomen. Het hoofdaltaar was in stemmige rouw gekleed en vooraan in de kerk was een catafalk geplaatst, omgeven door branden de kaarsen. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, met assistentie van den weleerw. heer P. M. Verhoofdstad als diaken en den weleerw. heer J. Lansbergen als subdiaken. Het koor van de parochie, verstrekt door leden van andere zangkoren, zong onder leiding van den weleerw. heer E. A. M. Paap de driestemmige Requiemmis van Perosi. De soli werden vertolkt door de heeren Th. A. B. Laken (le tenor). J. P. Gordijn (2e tenor) en A. Castelein (bari ton), terwijl de begeleiding in handen was van den organist der kerk, den heer A. van den Biegelaar. Na de H. Mis en absoute werd de plech tigheid besloten met- de Marche funébre van Beethoven. Leidsch Universiteits fonds Mr. F. M. Baron van Asbeck benoemd tot bijzonder hoogleeraar De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds heeft, na verkregen Koninklijke machtiging, benoemd tot bij zonder hoogleeraar in het vergelijkend ko loniaal staatsrecht, Mr. F. M. baron vein Asbeck, te Scheveningen. Tot curatoren van dezen leerstoel zijn benoemd Mr. W. C. Beucker Andreae te 's-Gravenhage, Prol. Jhr. Mr. W. J. M. van Eysinga te Leiden en Mr. J. A. N. Patijn te 's-Gravenhage. Frederik Mari Baron van Asbeck werd den 27sten Februari 1889 te Nieuwediep geboren. Hij studeerde aan het gymnasium te 's-Gravenhage en werd op 22 Sept. 1908 ingeschreven als student in de rechtsweten schappen en staatswetenschappen aan de Leidsche Universiteit. Op 7 Juli 1916 pro moveerde hij tot doctor in de staatsweten schappen op proefschrift, getiteld: „Onder zoek naar den juridischen wereldbouw". Tijdens de mobilisatie werd Baron van Asbeck geplaatst aan de afdeeling Kabinet van het Departement van Oorlog te 's-Gra- ve.-hage. In 1919 werd hij door de Ned. regeering toegevoegd aan de Nederlandsche delegatie naar de Vredesconferentie van Parijs ter bespreking van het ontwerp Volkenbonds verdrag. Tegen het einde van 1919 werd hij be noemd tot referendaris der Algemeene secretarie te Buitenzorg, om vervolgens drie jaar later bevorderd te worden tot chef van het Kabinet aldaar voor buitenlandsohe aangelegenheden. In 1924 werd hij benoemd tot gouver- nements-secretaris titularis en buitenge woon hoogleeraar aan de Rechts Hooge- school te Batavia om onderwijs te geven in het volkenrecht en het buitenlandsch kolo niaal recht. Twee jaar later werd hij door de Ned. regeering toegevoegd als secretaris aan de Ned. Gedelegeerden ter conferentie van on derteekenaren van het statuut van het Per manent Hof van Internationale Justitie, terwijl hij tevens secretaris was ter 7e As semblee van den Volkenbond. In 1927 werd hij als hoofdambtenaar ter beschikking gesteld van de Alg. secretarie voor Volkenbonds- en andere internationale zaken, terwijl hij tevens wederom buiten gewoon hoogleeraar werd te Batavia. In 1933 repatrieerde baron van Asbeck en in Jan 1935 werd hij benoemd tot lid van de Permanente Mandatencommissie van den Volkenbond. Van zijn publicaties noemden we hier boven reeds zijn in 1916 verschenen disser tatie over: „Onderzoek naar den juridi schen wereldbouw". Verder verschenen van hem tal van artikel in tijdschriften en Koloniale Studiën. DE MISSIE-AVOND VAN MGR. ROUTER. De missie-avond, welke Maandag in de Stadsgehoorzaal plaats had voor de missie Van Mgr. W. Bouter in Britsch-Indië heeft een prachtig resultaat opgeleverd. Als batig saldo van dezen avond kon aan Mgr. Bouter worden ter hand gesteld een bedrag van 310. Tevens deelen wij mede, dat de film over Britsch-Indië, welke dien avond werd ver toond, niet werd gedraaid door de firma Remundt, maar door het filmbedrijf „Filca" alhier. De firma van Remundt zorgde op dien avond alleen voor een goede geluids- versterking. EEN HISTORISCH SCHILDERIJTJE. Eenigen tijd geleden verwierf de heer G. Oldeman te Zeist een schilderijtje, voor stellende een rond den middagdisch ge schaard gezin bestaande uit man, vrc-uw en 9 kinderen. Enkele reeds moeilijk te ontcijferen opschriften deden den bezitter tot de conclusie komen, dat in dit schilde rijtje een afbeelding bewaard was van den Vrijbuiter Barend Cornelis van Keulen. Deze vrijbuiter doodde bij een uitval tij dens het beleg in 1574 met zijn verrejager (dat is een polsstok met lanspunt) een Spanjaard, gelijk de kleinzoon tot roem van zijn grootvader achterop het paneel liet schrijven Wij lezen verder in de 4e druk van Se- verinus' Belegering en Ontzet der Stad Leiden, dat de stad den vrijbuiter van Keulen voor deze en andere diensten be giftigde met een schippersplaats op Utrecht en bovendien nog „met een ge schilderde glas in zijn woonhuis, waarin zijn persoon, vrouw en negen kinderen waren afgebeeld, naar welk glas in dezelf de orde en vorm gemaakt is een zeer nette schilderij". Tot in het einde van de 18e eeuw is het schilderijtje in het bezit van de nakome lingen gebleven, en is thans weer opgedo ken. De heer Oldeman is zoo welwillend deze bijzonder aardige voorstelling voor korten tijd in bruikleen af te staan aan de Lakenhal. Het paneeltje, dat de herinnering wak ker houdt aan een der vele personen, welke een rol gespeeld hebben in Leidens historie, is geplaatst in de onlangs weer opnieuw gereorganiseerde en uitgebreide afdeeling Beleg en Ontzet. DE BOUWVAKARBEIDERS EN DE ZIEKTEWET. In de berekening van het dagloon, die nende als grondslag voor het ziekengeld, is voor de bouwvakarbeiders sinds Januari 1938 een aanmerkelijke verbetering inge treden. In de practijk is echter gebleken, dat aan deze overigens gunstige regeeling toch nog gebreken kleefden. Het Staatsblad No. 840 bevatte een Ko ninklijk Besluit van 17 Januari 1939, waar bij aan de gerezen bezwaren wordt tege moet gekomen. De belangrijkste wijziging is, dat bij de bepaling en de uitbetaling van ziekengeld thans ook rekening zal worden gehouden met vacantiebons. Indien de arbeider, die naast zijn loon in geld, van zijn werkgever tevens vacan tiebons ontvangt, arbeidsongeschikt wordt door ziekte, zal hem thans ook over de volle kalenderwerken, waarover zieken geld wordt uitgekeerd, een vacantiebon worden verstrekt van tenminste 80 pet. van de waarde van den vacantiebon, waarop hij, niet ziek zijnde, recht zou hebben. Verder is bepaald, dat geen recht op zie kengeld bestaat over niet op Zondag val lende vacantie- of feestdagen, waarvoor vacantiebons kunnen worden verzilverd. Dit laaiste geldt niet, indien de arbei der aannemlijk maakt, dat hij door om standigheden buiten zijn wil niet beschikt over een voldoend aantal vacantiebons als moet worden ingewisseld voor een vollen vacantie- of feestdag. Bedraagt de geldswaarde der beschik bare vacantiebons minder dan het zieken geld, dan heeft hij voor het ontbrekende bedrag recht op aanvulling met zieken geld. Bovenstaande geldt niet voor arbeiders met een vast week- of maandloon en voor hen, die bij wijze van werkverschaffing zijn te werk gesteld. JUBILEUM-WEDSTRIJDEN. f WijtenburgP. V. C. Ter gelegenheid van het 50 jaar in dienst zijn bij de firma A. H. J. Wijtenburg van den heer C. Bonte, zal Zaterdagmiddag cp het terrein aan de Wassenaarscheweg gespeeld worden tusschen het personeel van Wijtenburg en P. V. C., aanvang, 2.45 uui. De directie heeft voor dezen wedstrijd een medaille beschikbaar gestéld. BEEN GEBROKEN. De 51-jarige mej. A. F. uit Voorschoten is gisteren in een winkelmagazijn hier ter stede uitgegleden, tengevolge waarvan zij het linkerbovenbeen brak. Door den E.H.D. werd zij naar het Aead. Ziekenhuis ver voerd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 4027. Naamlooze Ven nootschap Duinker en Verruyt's fabrieken van en handel in bouwmaterialen, Alphen aan den Rijn, Gnephoek 56. De statuten zijn gewijzigd Wijz. handelsn. in: Duinker Verruijt N.V. 6372. Eerste Leidsche Ghroomindustrie. Leiden, Rijn- en Sohiekade 124. Verchroo- men, vernikkelen, lakken enz. Uittr. E.: J. M. v. d. Horst, Leiden, dd. 1 Maart 1939. N. E.: J. Ghr. van der Horst, Leiden. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Maart a.s. benoemd en aangesteld tot re- serve-eerste-luitenant bij het 6e reg. veld artillerie de res.-tweede-luitenants J. A. Burgers, jhr. E. W. de Jonge en D. E. P. Scholte. EEN UITSTEKEND VLEKKENMIDDEL „Tetrachloorkoolstof'. In de laatste jaren treedt tetrachloor- koolstof zeer op den voorgrond en is in de meeste gezinnen steeds voorradig, aange zien het een uitstekend preparaat blijkt te zijn om vlekken uit kleedingstukken te doen verdwijnen. Het groote voordeel van deze vloeistof is, dat het integenstelling met benzine, geen brandgevaar geeft en reeds als zoodanig is# het gewenscht oy voorkeur tetrachlorkoolstof te gebruiken, niet alleen om vlekken uit te maken, doch tevens om kleeren te reinigen. Het is een chemisch preparaat, dat kleurloos en aethe- risch is, terwijl men bij goede aanwending niet behoeft te vreezeni dat men weefsels bederft. In den regel heeft men met twee vlek- kengroepen te doen, n.l. die van water achtige of van vetachtige herkomst zijn. Weliswaar heeft men tot dusver geen uni verseel vlekken-middel weten te prepa reeren en kan het gebeuren, dat ook het aanwenden van tetrachloorkoolstof een enkele maai niet het gewenschte resultaat geelt, doch de ervaring leeit, dat het verre weg het beste en meest onschadelijke mid del is. Het verwijdert, mits goed gebruikt, vet, hars, olie, teer, lak- en olieverf, vernis e.d. Zou men dit preparaat evenwel willen ge bruiken om inkt en roestvlekken te doen verdwijnen, dan is het resultaat nihil. Tetrachloorüooistof is onscnadeiijk ten opzicnte van de verschillende weeiseldra- aen zoowei kunstzijden als celwoilen. Bij gekleurde weelsels is het aangeraden een proet te nemen op een weinig in het oog vaiiend gedeelte van een kieeoir.gstun, aangezien emcele kleurstoffen niet tegen de mwei'King van teira bestand zijn. Zuiks js dan een ter niet allen met di preparaat het geval, doch zal zich eveneens voordoen oij het gtöruiü van benzine en soortgelijke midoeien. Men heeft ook gemengde vlek ken, d.w.z. die met alleen door vet, doch ook door waterige bestandcteelen zijn ont staan, zooais onoer andere meikviekiten. In dergeiijKe gevahen behandelt men eerst de veivien en wascht de eventueel achter blijvende vlek na met lauw water, eventu eel met een weinig zeep. Thans nog iets over de eigenlijke metho de om vieitKen te verwijderen, waarbij men in de eerste plaats moet trachten te ver- den, dat zich een kring vormt. Men mag ae vloeistof nimmer op net weefsel gieten, terwijl het te behandelen kieedingstuk tevens voiKomen oroog moet zijn. Voorts legt men oe stof op een onderlaag, die het voent kan opnemen, b.v. vloeipapier of wauen, cue gedurende de benandeling meer maten vernieuwd woroen. De tetracn- loorKooistol doet men op een schoon lapje, zoo mogeiijk van net zeilde materiaal en maakt uit niet doornat, doch goed vochtig waarna men van buiten naar bmnen in cir kelvormige bewegingen over de plek wrijft met zacmen oruü beginnende en krachtiger naar het midden toe. Nooit wrijft men van binnen uit naar biuten, aangezien dit on vermijdelijk tot het vormen van een rand zou leiden. Is het lapje vuil, dan neemt men een andere plek, terwijl men bij de benandeling door zacntjes met den mond te blazen op de plek, voorkomt, dat deze droog wordt en een rand vormt. Heeft men dit niet weten te voorkomen, dan helpt het menigmaal, indien men de behandelde plek boven stoom houdt. Alhoewel tetrachloorkoolstof geen brand gevaar oplevert, is het toch aan te bevelen, althans indien men het gebruikt voor het reinigen van heeren-costumes en derge lijke groote stukken, om een venster te openen. De dampen, die zich eventueel kun nen ontwikkelen en in een kamer blijven hangent zouden gevoelige personen een ge voel van bedwelming of flauw vallen kun nen geven en daarom is het beter dezen voorzorgsmaatregel te treffen. Wij weten, dat .De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerd© huisvriend is. dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarnp ook, moet missen Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaariljk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van dsn vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „Do Leidsche Courant" o! aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonm's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden vereisend, lederen daq een e" -nplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de aboané's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant (Reeds opgenomen In een gedeelte onzef vorige oplage). SPOORWEGBOOMEN TE VROEG GEOPEND. Bestuurder van dieselstrein voorkomt catastrofe. Vanmorgen te 10.40 uur waren de hoo rnen van den spoorwegovergang aan de Lir.iiaeusslraa' te Amsterdam gesloten. Nadat een losse locomotief naar het cen traal station wa.s gepasseerd, werden de boomen, welke het verkeer in de richting Watergraafsmeer doorlaten, ge opend, en er bevonden zich reeds een groot aantal personen, en voertuigen midden op den overweg, toen in volle vaart een die- seltrein van Utrecht, welke volgens de ge wone dienstregeh"g den overweg van het centraal station naar het Weesperpoortsta- tion moest passeeren, naderde. De bestuurder van den electrischen trein wist door krachtig remmen een catastro fe te voorkomen. De trein kwam vlak voor den overgang tot stilstand. Het is nog niet uitgemaakt, om welke reden de spoorweg- wachter de boomen, waar het hier een te verwachten trein van de dagelijksche dienst regeling betreft, heeft geopend. De politie heeft de zaak in onderzoek. MOORDAANSLAG OP VROEGERE VERLOOFDE GEPLEEGD. De Rechtbank te Leeuwarden behandel de heden de zaak tegen den 19-jarigen P. L„ boerenknecht, wonende onder Wartena, die na afloop var. een St. Nicolaasbal te Warga een cansiag op mejuffrouw I. Postma had gepleegd, omdat zij de ver keering met hem had verbroken. Volgens de verklaring van verdachte had hij deze daad met voorbedachten rade gepleegd. De avmd voor het bal had hij het mes geslepen. Toen hij het meisje ach tervolgde, droeg hij het open in zijn zak. Het was zijn bedoeling het meisje in het hart te treffen, doch daar zij zich om draaide, toen h'j haar vastgreep, trof de steek haai in de recherborst, waardoor zij veel bloed verloor en bewusteloos geraak te. Na deze mishandeling was verdachte in een sloot gespr< ngen en had getracht het meisje er in mee te trekken. Het gelukte niet en toen hulp kwam opdagen, koos de dader het hazenpad. De eisch luidde wegens poging tot moord tien jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Veldman, vroeg op neming in de jeugdgevangenis te Zutfen. Buitenland NIEUWE EISCHEN DER DUITSCHE MINDERHEID? LONDEN, 23 Febr. (A. N. P.). De „Daily Telegraph" meldt uit Praag, dat Kundt, de leider der Duitsche minderheid in Tsjecho- Slowakije, na zijn bezoek aan Berlijn met de volgende eischen komt: Meer rechten voor de Duitsche bevol kingsgroep, die zouden naderen tot een verm van capitulaire rechten. Benoeming van Kundt tot Duitsch mi nister in het Tsjecho-Slowaaksche kabinet, opdat hij het oog' kan houden op de eer biediging dezer rechten. Vergunning tot het oprichten van een nationaal-socialistische partij, waarvan Tsjecho-Slowaaksche burgers lid kunnen worden. Zooals bekend, heeft de regeering het bestaan eener nationaal-socialistische partij, waarvan alleen Duitschers lid kun nen zijn, goedgekeurd. Herbenoeming van ambtenaren van Duit sche afkomst, die voorheen goede betrek kingen te Praag en in andere centra be kleed hebben. Kundt zou verder wenschen als Duitsch minister secretarissen bij de regeering van S'owakije en de Karpathische Oekraine, cue jegens he mverantwoordelijk zouden zijn, te kunnen benoemen. De correspondent van de „Daily Tele graph" meent te weten, dat de minister president, Beran, tegen deze nieuwe eischen der Duitsche minderheid gekant is, en dat de Minister van Buitenlandsche Zaken, Chwalkowski, en die van Binnenlandsche Zaken, Krejci, tot toegeven geneigd zijn. Volgens de schatting van Kundt zijn 450.000 Duitschers in Tsjecho-Slowakije ge bleven, terwijl de Tsjechc-Slowaaksche re geering spreekt van 170.000 tot 180.000. Chwalkowski heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat men tot een compro mis moet komen. „Wij moeten aldus zei- de hij niet met het noodlot spelen, in dien wij niet willen, dat Mtinchen de in leiding tot een nieuwe catastrofe is ge weest. De crisis van München zijn wij te boven gekomen, die crisis is ontstaan, doordat wtf de teekenen des tijds niet had den begrepen. Als het door dezelfde fou ten tot een tweede crisis zou komen, zou den wij die niet kunnen overwinnen." W1SSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) Kopenhagen 39.20

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3