Grensversterking op groote schaal Burgerlijke Stand Dc twee kruisers AGENDA Academlcnicwws DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Eersle Kamer Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.50 per kwartaal Bij oioe «genten 10 cent per wvvk; f 2.60 per kwartaal. Franco per poat 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING De Bill selnl: Verwachting: Voor het geheele land: Aanvankelijk ge deeltelijk opklarend, morgen weer toene mende bewolking met eenige regen, meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, wei nig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, Zuidelijke krach tige wind, 1 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, Z. Z. W., krachtige wind, 5 gr. De Bilt: regen, Z. Z. O. matige wind, 2 gr C. Groningen: sneeuw in buien, Z. O., krach tige wind, 1 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, Zuidelijke matige wind, 5 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie over de Britsche Eilanden ontwikkelde zich tot een diepe kern, doch is thans bezig zich op te vullen. Zij ver plaatst zich Noordwaarts, doch de bewe ging is slechts gering. Boven de Golf van Biscaye is een nieuwe secundaire zich aan het vormen en doet den barometer op de Fransche Westkust reeds weer dalen. Het oude depressie-centrum tusschen IJsland en Groenland is grootendeels opgevuld. Het gebied van hoogen luchtdruk over Fin- Kind nam nog in beteekenis toe en breide rich vooral naar het Zuiden uit. Het restant van de depressie, dat gisteren nog over de Randstaten lag, is geheel opgevuld. Ver in het Westen op den Oceaan nadert reeds weer een nieuwe storing. Onder invloed van de storing op de Britsche Eilanden is Let weer in West-Europa over het alge meen regenachtig, met krachtige Zuide lijke winden, op Ierland is de wind echter naar Noord omgeloopen. In het Zuiden en midden van ons land, in België en Frank rijk is de temperatuur aanmerkelijk geste gen, zoodat de vorstlijn naar het Oosten teruggedrongen werd. Ook in Oost-Europa is de temperatuur tot boven het vriespunt gestegen, in Midden- en Zuid-Duitschland kwam vanmorgen nog lichte vorst voor. In Scandinavië kwam plaatselijk strenge vorst voort. LUCHTTEMPERATUUR. 7.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJL: Van Donderdagnamiddag 5.56 uur tot Vrijdagmorgen 6.31 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 24 Febr. voorm. 5 en nam. 5.25 uur. Maan op 8.45 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 23.28 uur Vrijdagavond. LEIDEN. Geboren: Jacobus Andries, z. v. H. J. Arkeveld en H. C. Hentrup Hendrik, z. v. H. v. Noort en A. C. Cornelisse Karei Jacobus, z. v. K. J. de Jaeger en J. Jansen Aukje, d. v. S. C. Burgij en J. Tisseur Willem Frederik, z. v. W. F. Wijting en P. A. Planken Margaretha Johanna, d. v. A. v. Hooidonk en G. v. Vegten Jean- nette Anthonia, d. v. Th. Heuzen en G. E. Stoffels Dirkje Johanna, d. v. H. H. Fiege en J. den Hartog Cornelis Willem, z. v. C. W. Zuilhof en A. M. Scheelings Aafke, d. v. D. Kuik en L. v. d. Linde Emaliela, d. v. P. B. Wijtenburg en H. J. v. d. Lubbe. Ondertrouwd: A.de Bruijn jm 34 j. -H. Stap jd 31 j. Gehuwd: A.v. Heusden jm en S. Brou wer jd J. Koning jm en A. Thunke jd P. de Wolg jm en J. Oostveen jd. O v e r 1 e d e n: J. G. Snel, m. 65 j. Worden in Rotterdam gebouwd Wij vernemen, dat thans een defi nitieve beslissing is genomen over den bouw van de twee vervangende krui sers, welke op het aanbouwplan der regeering staan. De regeering heeft een der kruisers in bestelling gegeven bij de werf Wil- ton-Fijenoord te Schiedam en de an dere bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. Beide werven zullen bij den bouw samenwerken, waardoor kostenbespa ring zal worden berenkt. De machine- en ketelinstallaties zijn besteld bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. De electri-. .sche installaties zullen worden gele verd door de Rotterdamsche firma's N.V. Rotterdamsche Electriciteits Maat schappij v.h. H. Croon en Co. en de N.V. Van Rietschoten en Houwens. Het is de bedoeling, dat de eerste kruiser in September 1941 en de tweede op het einde van dat jaar voor de proefvaart gereed zal zijn. De beide schepen zullen de grootste zijn van onze marine. De tonnage zal 8350 ton bedragen. De gecontracteerde snelheid is 33 mijl. De bewapening zal bestaan uit tien kanons van 15 cm., twaalf dubbelmitrailleurs van 40 en acht van 3 2.7 m.m., en zes torpedolan- ceerbuizen in twee groepen van drie van 53 c.m.. Beide schepen zullen beschikken over een draaibaren catapult en zullen twee vliegtuigen aan boord hebben. DE WERELD tft VOGELVLUCHT LONDEN: De Britsche minister-presi dent Chamberlain heeft gisteravond te Blackburn een redevoering uitgesproken, waarin hij een beroep heeft gedaan op het land, om de politiek der regeering van „vrede door kracht" te steunen. ..Vrede door kracht" is de nieuwe formu- letring voor het oude Latijnsche adagium „Si vis pacem, para bellum". (Indien gij den vrede wilt, bereid u dan ten oorlog). Men weet nog altijd niet, of deze spreuk waarheid uevat of niet. Vóór den wereld oorlog werd deze spreuk in praktijk ge bracht en het resultaat was een oorlog, zooals de menschheid nog nooit had mee gemaakt. Daarna gooide men de spreuk overboord en zeide: Door ontwapening naar vrede. Maar de ontwapening der goedwil lende landen was oorzaak, dat sommige landen hun kans waarnamen en in 't ge heim bewapenden, wat opnieuw een be wapeningswedloop deed ontstaan. En nu herleeft de oude leuze weer, maar gesto ken in een moderne formuleering. Cham berlain gaf zelf het zwakke punt van den „vrede door kracht" aan, toen hij zeide: „Wanneer overal sterk wordt bewapend, kan dit niet een zekere bezorgdheid wegne men, dat een incident, misschien op zichzelf onbeteekenend, de geheele machinerie in be weging kan zetten. Indien zich een derge lijke ontzettende gebeurtenis zou voor doen, zou niemand er op kunnen rekenen te ontsnappen aan de gevolgen." Inderdaad, dat is het groote gevaar; hoe sterker men zich voelt, des te minder is men geneigd door concessies of tot mati ging van zijn eischen. En dan hoeft er maar weinig te gebeuren of de kanonnen spreken hun woordje mee. Van den ande ren kant is het hoe jammer ook nu eenmaal noodzakelijk, dat men zich wa pent. wanneer de tegenpartij het ook doet. BRUSSEL: Het nieuwe Belgische kabi net heeft gisteren z'n regeeringsprogram opgesteld, waarmede het vanmiddag voor het parlement verschijnt. Wij zullen met belangstelling afwachten, hoe Pierlot denkt te zullen regeeren en dan maar afwachten, boe lang hy het uithoudt. Tweede Kamer De Indische olie Vergadering van gisteren. Gisteren zijn in de Tweede Kamer in hoofdzaak aan de replieken over de Indi sche begrooting gewijd, welke eindigden "met de verwerping van de motie-Stokvis met 49 tegen 30 stemmen, hetgeen betee- kent, dat geen onderzoek naar staatsex ploitatie van petroleumbronnen wordt in gesteld. Aan de replieken hebben deelgenomen de heeren Wagenaar (A.R.), van Poll (R.K.), Meyerink (A.R.) en Rutgers van Rozenburg (C.H.) en voor wat de motie betreft de heeren Rost van Tonningen (N.S.B.) en Effendi (Comm.) zoomede de voorsteller daarvan. De heer Rost van Tonningen, die aanvankelijk voor de mo tie zou hebben gestemd, zag daarvan af, nu de heer Stokvis haar zoodanig had ge wijzigd, dat zij in plaats van tegen het grootkapitaal gericht, naar zyn oordeel veeleer een buiging daarvoor beteekende. Voor de motie stemden de vrijzinnig-de mocraten, de sociaal-democraten, de com munisten en de christen-democraten. Minister Weiter noemde de actie voor staatsexploitatie van oliebronnen een oud stokpaardje van den heer Stokvis, welke opmerking een kamerlid de interruptie ontlokte, dat het veeleer een oud stok- vischje was. Overigens vond de minister Minister en N.S.B. Vergadering van gisteren. REDE VAN DEN MINISTER. Nadat de vergadering te 2 uur was her opend, nam de minister van Defensie, de heer VAN DIJK, het woord ter beant woording van de sprekers. De minister bestrijdt de meening, dat aan sociale en cultureele belangen van het volk is tekort gedaan. De opmerkingen van den heer Van Embden beantwoordend, zegt de minister, dat de positie der landen zeer ver schillend is. Is er één land te vergelijken met Nederland? De preventieve werking van Defensie kan nooit uitsluitend lokaal zijn. En indien dit het geval was, zou een sterke defensie dan niet noodzakelijk zijn. Is het denkbaar, vraagt de minister, dat een sterke Nedenandsche weermacht een bedreiging voor nabuurstaten zou vormen. De minister verwerpt met den meesten na druk de conclusie van den heer Van Emb den, als zoude een verlaging van defensie uitgaven mogelijk en noodzakelijk zyn. Komende tot de rede van den heer Van Vessem, merkt de minister op, dat een aantal reserve-officieren, aangesloten bij de N. S. B., de weermacht heeft verlaten, omdat deze officieren zelf verklaarden het leger niet te kunnen steunen. De heer Van Vessem is bevredigd doof spr.'s antwoord op zijn vragen, doch dit was volgens hem te laat Er was overigens geen sprake van dubb-izirnige uitlatingen in het EngeLsche parlement. Spr. heeft bovendien verleden jaar ir de Kamer een uitdrukelijke verkla ring afgelegd op dit punt en hij neemt het den heer Van Vessem kwalijk, dat hij geen vertrouwen in den minister stelt. De vliegvelden. De minister houdt vast aan den aanleg van een militair vliegveld bij Valkenburg, doch hiermee zal het eventueele centrale vliegveld bij Leiderdorp niet in discrediet komen. Bij onderzoek is namelijk gebleken, dat een modus vivendi is. gevonden, waardoor een vliegveld voor de burgerluchtvaart bij Leiderdorp niet onmogelijk is, door de keu ze van het type vliegtuig, dat te Valken burg zal worden gestationneerd. Ten aanzien van de vliegtuigenindustrie zal spr. de bmnelandsche industrie zooveel mogelijk bevorderen. In Amerika wordt momenteel een uitgebreid onderzoek naar materiaal ingesteld. Eenige versnelling van de grensbeveili- ging kan worden verkrijgen, doch versnel ling der mobilisatie is niet mogelijk bij de huidige organisatie. Een 2-jarige oefentijd is nieat mogelijk. Grensbeveiliging. De versterking der grensbeveiligings- troepen betreft de mobilisatie. Er zullen bij mobilisatie heel wat meer grensbataljons direct onder de wapenen komen dan de thans daartoe bestemde 16 bataljons. Er is aangedrongen op verdere terreinversterkin gen. Spr. verklaart, dat binnenkort een groote reeks versterkingen zal worden uit gevoerd; welke een veelvoud van de ge vraagde 200 kazematten uitmaakt. De grensgarnizoenen mogen niet te dicht fcij de grenzen liggen. Spr. acht dit gevaar lijk. Wat de luchtbescherming betreft, zegt de minister, dat de particuliere bedrijven zeker kunnen overgaan tot het instellen van actieve luchtbescherming, hoewel de landsverdediging zaak van het Rijk is. Maar het gaat hier niet om landsverdedi- dat dit stokpaardje vuurwerk noodig had om nog op gang te komen. De Minister noemde een aantal voor beelden van staatsexploitatie van mijnen in Indië, die nu niet bepaald voordeelig voor den staat waren, integendeel tot mil- lioenenverliezen aanleiding hebben ge geven. Wel is een onderzoek gaande naar de vraag of de olie genoeg aan de schatkist betaalt. Indien dat onderzoek tot een ont kennende beantwoording mocht leiden, dan zal de minister niet aarzelen maat regelen tot verhooging voor te stellen. Wat de radioberichtgeving betreft, licht te de minister nog toe, dat het de bedoe ling is de verspreiding van ontvangen ra dioberichten in Indië aan een vergun ningsstelsel te onderwerpen. Verder zal de regeering niet schromen, indien noo dig, een verbod van lidmaatschap der N.S.B. aan dè ambtenaren in Indië op te leggen. Tegenover den communist Effendi nam de minister de Aneta-berichtgeving op nieuw in bescherming, constateerend, dat deze dienst zeer objectief werkt. De heeren Kupers en Van Gelderen (beiden S.D.), Effendi (Comm.) en Ser- rarens (R.K.) hebben uitbreiding van so ciale wetgeving en maatregelen tot ver hooging van loonen bepleit, de heer Meye rink (A.R.) was van oordeel, dat deze aan gelegenheid voldoende de aandacht van de regeering heeft. Verder deelde de Mi nister in antwoord aan de heeren Effendi en Kupers nog mede, dat de exorbitante rechten en het interneeringskamp aan den Boven-Digoel nog niet kunnen wor den opgeheven, maar dat de liquidatie van genoemd kamp reeds wordt bewerkt. Heden voortzetting. ging, doch om bescherming van particulie re bedrijven. Bij de bespieking der maritieme weermid delen, betoogt de minister, dat thans 40 tot 50 grootere en kleinere eenheden in aan bouw zyn. De regeering werkt met den grootsten spoed aan deze belangrijke kwes tie. Er wordt van alle kanten gesproken over zware schepen. De onvoldaanheid hierover komt uit Indië tot ons over. Men mag toch niet uit het oog verliezen, dat al die desiderata uitsluitend door Nederland moeten bekostigd worden. In Indië schijnt men weinig te weten over den budgetairen toestand van Nederland. Men moet alles in verband, in verhouding tot elkaar zien. De verdediging van Indië is evenwel ge weldige offers waard. De minister zegt ten slotte verheugd te zijn over de belangsteling in deze Kamer voor de defensievraagstukken. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) repli ceert. Spr. komt er tegen op de N. S. B. uit de weermacht te houden. De heer VAN RAPPARD (Lib.) komt nogmaals op voor de belangen van oud- gepensionneerden. De MINISTER dupliceert. Men moet niet den indruk weken als worde slechts een ideologie tot de weermacht toegelaten. Dat was spr.'s bezwaar tegen den heer Van Vessem. Officieren, behoorende tot de N. S B. zijn door een commissie onderzocht o.m. op hun trouw aan het Nederlandsch gezag. Men moet daar volmondig bevesti gend op kunnen antwoorden. (Interrup ties van den heer Van Vessem). Anders behoort yien in het leger niet thuis. Hierna wordt het hoofdstuk z.h.st. aan genomen met aanteekening, dlat de heer Van Embden (V. D.) tegen is. Aangenomen worden ook de begrooting 'an het defensiefonds over 1939, alsmede de begrooting van het staatsbedrijf der ar- tilerie-inrichtingen voor 1939. Hierna wordt de vergadeirng verdaagd tot heden 11 uur. Vergadering van heden DE BEGROOTING VAN BUITENLAND- SCHE ZAKEN. Onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk is de Eerste Kamer vanmorgen te elf uur bijeenge komen. Aan de orde was de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1939. De heer HELDRING (LIB.) opent de besprekingen. Spr. merkt op, dat sedert 1931 de wereld is afgedaald tot den toe stand van thans, waarin macht zooveel be- teekent. Wanneer de volkenbond zich ooit weer verheft dan moge dit zijn op de basis van algemeenheid. Velen werden te leurgesteld in den volkenbond, hetgeen mede te wyten is aan het feit, dat werd vastgekoppeld aan een vredes pact met verschillende onjuistheden. Wij vervolgen onzen weg op ongewisse baren. Het geeft geen blijk van realiteitszin, dat ook wij den weg hebben geeffend voor de groote mo gendheden tot verschillende dwalingen. We nemen aan, dat we allen den vrede willen, waarbij we ons hebben te houden aan het zelfstandigheidsbeginsel; zonder dat we een indruk van zwakheid geven. Daarvoor heb ben we noodig een sterke defensie in Ne derland en Indië. De verdiensten op sociaal en economisch gebied van den Volkenbond zyn groot ge noeg om naar herstel te streven. Onze zelf standigheid blijve daarbij op den voor grond. De heer BRIëT (A.-R.) heeft het volle vertrouwen, dat de regeering op het juiste oogenblik tot een erkenning van het Fran co-bewind zal overgaan; het doet er weinig toe of dit een erkenning de jure of de facto is. Spr. laakt de meening van den heer Vorrink en de zijnen, inzake de houding tegen totalitaire staten. Men moge geden ken, dat het fascisme gegroeid is op den zelfden bodem als hoeralisme en socialis me en dezelfde bronnen heeft. Hier te lande is de suggestie verspreid als zou ons land den volgenden keer aan de beurt zijn om hetzelfde te ondergaan als Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Deze mentaliteit is gevaarlijk. Wij moeten ons niet laten span nen tegen ideologieën, welke in de wereld bestaan, doch we moeten er een eigen Ne- derlandsche ideologie op na houden, welke gepaard gaat met gewetensvrijheid, vrij heid van woord en werkelijkheidszin. De nat.-socialisten kunnen in het bin nenland hun gang gaan, doch wat de bui tenlandsche politiek betreft moet men de uiterste voorzichtigheid betrachten. Er kan een dag komen, waarop alles ten verkeerde wordt uitgelegd. Men zou zich erop kunnen beroepen, dat men de zaak in Nederlandsche pers en parlement allang niet vertrouwd heeft. Komende tot bespreking van den Vol kenbond, vraagt spr. of artikel 16 van het Volkenbondshandvest nog eens zal herle ven. In verband met den toestand in Euro pa acht spr. art. 16 samen met art. 11 voor Nederland bedenkelijk. Hier past de uiterste voorzichtigheid. Men zou den in druk krijgen, dat Nederland zich partij stelt. De Minister heeft voorloopig gedaan, wat noodig was om Nederlands internatio nale positie veilig te stellen. Daarover is spr. verheugd. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) voelt geen behoefte aan een uitvoerig be toog over de buitenlandsche politiek. Bij de ontwikkeling van den toestand heeft de Nederlandsche regeering de eenig-juiste houding aangenomen. LEIDEN. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Z a t e r- d a g 18 tot en met V r ij d a g 24 F e'b r. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. LEIDEN. Geslaagd: candidatasexamen Rechten: mej. G. van Vliet, te Gorssel, mej. M. L. A. J. v. Osch, te Delft, de heer W. J. Geertsema, Den Haag. BRAND IN TEXTIELFABRIEK TE HELMOND. Vanmorgen heeft een felle brand gewoed in het. fabriekscomplex van de N.V. Tex tielfabriek voorheen Diddens en van As ten aan den Kanaaldijk te Helmond. Bij de reparatie van een machine in de krempelzaak ontstond kortsluiting en in een oogwenk grepen de vlammen om zich heen. Terwijl het personeel trachtte met emmers water het vuur in zijn snellen loop te stuiten, werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd, die met de motorspuit spoe dig ter plaatse was. Met twee stralen werd water gegeven en het duurde niet lang of de brand was bedwongen. Het bleek, dat alle acht spinmachines nagenoeg geheel door het vuur waren ver woest. Bovendien liep de copspinnerij wa terschade op. Van het gebouw is een houten afschei ding gedeeltelijk weggebrand. Van de dakramen is niet veel heel gebleven. Als gevolg van den brand zijn tweehon derd arbeiders en arbeidsters tijdelijk werkloos, doordat de copspinnerij en we verij hun grondmateriaal, dat zij uit de thans uitgebrande krempelzaal ontvingen, vcorlooRig moeten missen. De schade bedraagt ongeveer twee ton. De firma was op beurspolis verzekerd. VIJFTIEN TON IJZER VALT OMLAAG. Goed afgeloopen. Bij het met een laadboom ophalen van ongeveer vijftien ton ijzer aan boord van het aan de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen liggende nieuw gebouwde motorschip „Balkan" voor den Rotterdamschen Lloyd, is een defect aan de hijschinrichting ont staan, waardoor deze zware vracht van een hoogte van pl.m. tien meter naar be neden is gevallen. Het ijzer viel juist op den kant van een langszij liggende zolderschuit. Op deze zolderschuit bevonden zich vier arbeiders, van wie er twee te water werden geslin gerd. Onmiddellijk schoot een motorboot te hulp, die de drenkelingen redde. Nie mand had letsel bekomen en ook de be drijfsschade is gering, zoodat dit ongeluk goed is afgeloopen. Nederland heeft geenendeele „de vlucht genomen" in de politiek van neutraliteit en zelfstandigheid, zooals de S D.A.P. cri- tiseert. Deze critici laten thans meermalen oorlogszuchtige taal hooren. Spr. vergoe lijkt geenszins de geweld-politiek van ver schillende staten. Maar wie de historie met open oog beschouwt, zal zien dat de we reld in het booze ligt. Spr. gaat niet ir op de houding van de N.S.B. het zou inhumaan zijn. De heer VAN VESSEM: Begin nog maar eens. De heer DE SAVORNIN LOHMAN: Men kan u ook te veel eer bewijzen. Bij de behandeling van den Volkenbond, zegt spr., dat de houding van onze regee ring ten opzichte van den bond de juiste is. Spr. meent, dat wij nog wel verder had den kunnen gaan in de richting van de voor-oorlogsche neutraliteit. De bevoegd heid om sancties toe te passen is echter nog een beletsel op den weg naar neutraliteit. Spr. beroept zich hierbij op de meening van oud-minister Van Karnebeek. De heer VORRINK (S.D.) geeft een over zicht van de snel-wisselende internationale gebeurtenissen. Spr. stelt vervolgens de uit spraken van Hitier en de daden van Duitschland tegenover elkaar. Hij conclu deert hieruit, dat men geen waarde mag hechten aan uitspraken van de totalitaire staten. Men heeft den toestand van thans ge weten aan het verdrag van Versailles. De sociaal-democratie heeft de gebreken van dit verdrag breed uitgemeten. Maar in de eerste plaats is de toestand te wijten aan de agressieve mentaliteit der totalitaire staten en vervolgens aan den onwil van de Volkenbondsstaten om de col lectieve veiligheid met kracht te waarbor gen. Het optreden van sommige Duitsche fir ma's hier te lande is niet scherp genoeg af te keuren. Uit allerlei gebeurtenissen con cludeert spr., dat hier onze nationale onaf hankelijkheid op het spel staat. De kleine naties zijn van de ontwikkeling na 1933 het slachtoffer geworden, soms zijn ze daar zelf schuldig aan. De vergadering wordt geschorst tot 2.05 uur.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2