DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ah.mni.-Mb.il. R.K.VREDESBOND NEDERLAND Televisie wint veld! DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9269 Se GeicbelieSoti/fca/iit Bureaux PapengracM Telefoon: Eedactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven rie pag. J OH nummer bestaat alt vier bladen. IN Te Utrecht vond in aansluiting op de hoofdbestuursvergadering de algemeene ledenvergadering plaats van den R.K. Vre- desbond in Nederland. De voorzitter, prof. mag. dr. J. B. Kors O.P. verwelkomde de voltallige bijeenkomst en legde er den na druk op, dat juist in dezen tijd plaats moet zijn voor de vredesbeweging. Hierna herdacht de eerw. spr. den over leden Paus Pius XI, den grooten Vredes- paus. Het vredesideaal was het begin en het einde van Zijn Pontificaat. Zijn devies was immers: „De vrede van Christus in het Rijk van Christus". Toen Hij stierf, her haalde de H. Vader tot driemaal toe: Pace. (Vrede). Deze woorden dienen voor ons te zijn een voorbeeld en een wekroep, een stimuleerende kracht voor het vredeswerk. Wij moeten den Paus zeer dankbaar zijn en Zijn nagedachtenis steeds in ons blijven ronddragen. Deze gedachtenisrede van den voorzitter werd door de vergadering staande aange hoord en besloten met een Onze Vader en Wees Gegroet voor de zielerust van den grooten Docde. Hierna werden de jaarverslagen uitge bracht. Mr. dr. Lambert Janssens bracht het financieele verslag uit, dat met een ba tig saldo sloot, In het verslag van den Bcnds-secretaris, den heer Aug. Boudens, werd op de eerste plaats het groote Inter nationale Vredes-Studie-Congres 1938 te 's Gravenhage gememoreerd, dat op initia tief van den R.K. Vredesbond in Nederland met zoovegl succes plaats vond. In dit ver band werd speciaal den heer Serrarens een bijzonder woord van dank gebracht voor zijn groot aandeel in de voorberei dende werkzaamheden. Voorts werd in het verslag de groote vergadering te Amsterdam van het R.K. Werkliedenverbond voor de Nieuwe Ge meenschap op waardeerende wijze naar voren gebracht, waar ook de R.K. Vredes bond speciaal was vertegenwoordigd. Uit het verslag van het Actie-Comité van den R.K. Vredesbond stippen wij aan, dat het Actiebureau werd omgezet in een actie comité met de volgende functionarissen: Ko de Haan, voorzitter, Rotterdam, A. E. van Schijndel, secretaris, W. Croneman, Den Bosch, commissaris, mej. Laura Marks, Eindhoven (voor jeugd-aangelegenheden). Aangedrongen wordt in het verslag op een zoo groot mogelijke actie bij dé af deelin gen en op de totstandkoming van een al- gemeenen Vredesdag, met medewerking van de geestelijkheid, de K.R.O. en de Ka tholieke Pers. Het plan werd kenbaar ge maakt, om op 18 Mei a.s. te 's Hertogen bosch een nationalen of diocesanen jeugd- dag voor den vrede te houden. Dank werd 'gebracht aan de af deelingen Eindhoven en Den Bosch, die in het afgeloopen sei zoen groote vredesrneetingen organiseer den. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende leden met groote. meerderheid van stemmen herkozen. Deze waren de professoren mag. dr. J. B. Kors O.P. en dr. Titus Brandsma O.Carm., de dames mej. dr. Hillen en mej. L. Marks, de heeren G. Bulten en Ko de Haan. In de plaats van den heer H. van Vliet te Gouda, die zich niet verder herkiesbaar stelde, werd geko zen de heer mr. van den Heuvel, voorzit ter van de af deeling 's Hertogen bosch. Aangezien prof. Kors wegens drukke werk zaamheden het voorzitterschap van den Bond niet langer kon blijven waarnemen, vond de verkiezing plaats van een nieuwen algemeenen voorzitter. Gekozen werd de heer G. Bulten, oud-burgemeester van Voorhout, die deze benoeming aanvaardde. Hierna hield het hoofdbestuurslid, de heer W. Wiltschut, zijn zeer interessante inleiding over het onderwerp: „School en Vrede". Spr. wees op de misschien op het eerste gezicht iets vreemd lijkende combinatie van school en vrede. Den ken we aan de school, dan denken we aan de jeugd, en vooral aan de jon- gensjeugd, die tamelijk vechtlustig van aard is. En thans diezelfde jeugd op de schoolbanken den vrede leeren, ziedaar een van de heerlijkste op drachten voor den modernen onder wijzer, Spr. wees op foutieve helden- vereering in de geschiedenisboeken, doch wenschte ook een waarschuwend woord te laten hooren, teneinde niet in het andere uiterste te vervallen. Zeer uitvoerig schetste de geachte in leider de veelomvattende taak, die in de opvoeding tot den vrede voor het onderwijzend personeel ligt besloten, af en toe een en ander illustreerend r^et staaltjes uit de praktijk van het schoolleven. Voorts besprak de heer Wiltschut de taak van de school ten opzichte van de luchtbescherming, waarbij hij den nadruk legde op het zooveel mogelijk trachten te vermijden van al te hevige indrukken, welke het zien van al dat oorlogsleed op lucht- beschermings-tentoonstellingen, etc., in de zoo licht ontvankelijke kinderziel zou moeten achterlaten. Nooit mag de school den oorlog prediken en haat zaaien, doch moet daarentegen alle aandacht van de kinderen steeds zoo veel mogelijk trachten te concentree- ren op deallerwegen ondernomen vredespogingen. Laat ons de jeugd vooral leeren bidden om den vrede. Spr wekte zijn gehoor nogmaals op, in de onschuldige kinderzielen uitslui tend het goede zaad van den vrede te storten voor God en de Kerk en tot heil van het vaderland en de interna tionale samenleving. Dan is spr. over tuigd, dat ook de jeugd van heden zal bidden en den hemel geweld aandoen tot behoud van den vrede. Dat geye God. Een dankbaar en langdurig applaus be loonde den deskundigen inleider voor zijn met bijzondere belangstelling door alle aanwezigen gevolgde voordracht. Aan de orde was vervolgens een voorstel van de af deeling Den Bosch, reeds in de dagbladpers gepubliceerd, om het vraag stuk van de algemeene bewapeningsver mindering der volkeren internationaal in ernstige studie te nemen. Een langdurige gedachtenwisseling ont stond daarover. Tenslotte werd het voor stel van het hoofdbestuur aangenomen, dat luidt: „De R.K. Vredesbond in Nederland blijve met alle doelmatige en gewettigde middelen de gedachte propageeren der al gemeene en gelijktijdige vermindering der bewapening, neerkomende op den inhoud van de Vredesnota 1917 van Benedictus XV". Op verzoek van prof. dr. Titus Brandsma O.Carm., werd hieraan toege voegd, dat het Hoofdbestuur aan het Ac tie-Comité opdraagt, geschikte middelen te vinden tot concretiseering van het boven staande voorstel. Bij het begin van de rondvraag sprak de heer J van Meegeren, voorzitter van 1 den Nederlandschen Bond voor Groote Ge zinnen, in zijn hoedanigheid van oudste der hoofdbestuursleden, een hartelijk woord van dank namens allen tot den af tredenden bondsvoorzitter. Hij herinnerde aan de prettige leiding en de helderheid van inzicht van prof. Kórs, en hij ver heugde zich met alle overige hoofdbe stuursleden om het feit, dat prof. Kors als lid van het hoofdbestuur voor den R.K, Vredesbond in Nederland behouden blijft, zoodat ten allen tijde op zijn groote des kundigheid en ervaring weer een beroep kan worden gedaan. (Luid applaus). Na de voortgezette en zeer geanimeerde rondvraag, waarbij nog diverse belangrij ke punten ter sprake kwamen, sloot prof. Kors, voor de laatste maal als voorzitter van den Vredesbond, de door alle aanwe zigen met veel belangstelling bijgewoonde jaarvergadering met den Christelijken groet. MATROOS TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Vannacht omstreeks half twee is de 24- jarige matroos A. A., wonende te Rotter dam, toen hij van boord wilde gaan van het s.s. „Lorca", liggende in de Maashaven al daar, van een ladder gegleden en te water geraakt. Hoewel onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld hem te redden, mocht dit niet gelukken. De man is jam merlijk verdronken. Het lijk is.nog niet ge vonden. (Van onzen Londenschen correspondent). Vandaag, '23 Februari, is een belangrijke datum in de ontwikkelingsgeschiedenis der televisie in Engeland. Want voor het eerst zat het publiek in twee groote bioscopen door middel van televisie een gebeurtenis kunnen aanschouwen, welke zich op dit zelfde oogenblik afspeelt. Ook buiten Enge land is dit nog nimmer voorgekomen. Er zijn te Londen, en ongetwijfeld ook in het buitenland, een aantal kleine „televisie schouwburgen" waar men de door de stu dio's uitgezonden programma's kan volgen, maar nog nooit is een actueele gebeurtenis op het doek van een booscoop geprojec teerd. Bioescoop-televisie, waarnaar de radio- industrie reeds zoo lang gestreefd heeft, is thans, nadat vele moeilijkheden overwon nen werden, mogelijk gewroden, dank zij het succes, dat de onderzoekingen van John L. Baird, den Schotschen-uitvinder van den Televisor, den laatsten tijd gehad hebben. Aan het succes van de eerste doorzending schijnt men niet te twijfelen. De mogelijk heden, welke zich in een niet te ver verwij derde toekomst voordoen, zijn onbegrensd. Gebeurtenissen van algemeen en nationaal belang, zooals de te water lating van groo te schepen, optocht en andere plechtighe den, zullen dan gevolgd kunnen worden in de bioscoop, schouwburgen, of wellicht ook in speciale, door de B B. C. te bouwen za len. Zoover zijn wij' natuurlijk nog niet, maar, nu de bokswedstrijden van 23 dezer m bicsccpen geprojecteerd kunnen worden zijn toch in beginsel die moeilijkheden overwonnen. Technisch bestaan er thans geen. bezwaren meer tegen de doorzending van, sportgebeurtenissen, zöoals voetbal wedstrijden, naar bioscoopzalen. De tech niek van Baird is van zoodanigen aard, dat nagenoeg elk moment van een gevecht of van een spel volkomen duidelijk waar genomen kan worden. Doormiddel van een nieuw type projector zullen de beelden ge projecteerd worden op een scherm dat 15 voét (4.5 metèr) breed en 12 Vöet hoog is. In Engeland, waar. meer radiotoestellen (bijna 10 milioen) -in gebruik zijn dan in eenig ander Europeesch land, wint Ook het televisietoestel de laatste jaren snel ter rein. Nog is de prijs te hoog, dan dat tele visie- toestellen algemeen ingang zouden kunnen vinden, maar zij worderr thans ver kocht volgens het zoogenaamde huurkoop systeem, en vallen aldus binnen het be reik van velen, die geen aanzienlijk bedrag ineens, maar wel een maandelijksche som van anderhalf of twee pond kunnen beta len Belangrijke en voortdurende vorderin gen worden evenwel gemaakt, en de be langstelling neemt steeds en snel toe. Televisie-demonstraties worden sinds zooveel jaren reeds gegeven, dat er niet zoo heel veel Londenaars meer zijn, die het „wonder" niet reeds aanschouwd hebben, maar de groote tentoonstelling van dien aard is toch dezer dagen geopend in het vermaarde magazijn van Selfridge, aan Oc- ford-street, De installatie van deze ten toonstelling heeft 20.000 pd.st. gekost en de bezoekers van het magazijn kunnen da gelijks en kosteloos! die programs zien, welke uitgezonden worden van het Alexandra Palace uit, waar de televisie studio's van de B. B. C. gevestigd zijn. De bedoeling is. natuurlijk televisie popu lair te maken. DE NOODLIJDENDE PAROCHIES IN HET BISDOM HAARLEM. COLLECTE OP ZONDAG 26 FEBRUARI. Dezer dagen verschenen in de dagbla-, den verschillende aankondigingen van uitloting en aflossing van rentelooze schul den ten laste van een aantal parochies in het, Bisdom Haarlem. Het is nu de 5e maal, dat deze aflossin gen geschieden. Dit jaar is daarvoor een bedrag beschikbaar gesteld van ƒ227.000. In dit bedrag zijn begrepen de opbrengst der beide collecten in de kerken, de bij dragen van de priesters, van verschillen de besturen, van het Liefdewerk voor de Arme Parochies en van het Bisdom zelf, over het jaar 1938. In totaal is nu aan versterking van kas middelen, kosten van reorganisatie en af lossing van schulden besteed: A. Tot versterking van kasmiddelen en als kosten van reorganisatie: in 1934/35 in 1936 in 1937 125.000.— 28.500.— 20.022.14 173 522.14 B. Tót aflossing van Schulden: in 1935 162.500. in 1936 219.000.— in 1937 201.394.13 in 1938 212.300.— in 1939 227.117.50 1.022.311.63 1.195.833.77 De crediteurender betrokken parochies zien uit deze cijfers, dat werkelijk het uiterste wordt gedaan, om uit te voeren, wat hun istoegelegd. Den 25en December 1934 publiceex-de wijlen Mgr. Aengenent een herderlijk schrijven, waarbij" hij de saneringsmaat regelen, door de daarmede belaste Com missie voorgesteld, aankondigde en aan beval; het daarin opgenomen plan tot del ging der schulden van overbelaste paro chies voorzag in een serie geldinzamelin gen, vooi'loopig aanvaard voor 5 jaren,^én berekend op een j aarlijksche opbrengst van 200.000.—. Deze vijf jaren zijn eigenlijk eerst einde 1939 verloopen. Doch reeds in den aanvang van dit jaar, dus veel spoediger dan verwacht was, is het mogelijk geweest 200.000.meer of bijna 12 ton gouds te besteden tot ver lichting der schuldenlast. Een prachtig resultaat, dat mogelijk is gemaakt door de zeer uitzonderlijke en volhardende mild heid van geestelijkheid en geloovigen, welke wij hier ook namens den Bis schop en de betrokken Kerkbesturen de zeer verdiende lof en oprechte dank brengen. Het is juist deze schitterende uitslag, welke de verwachtingen overtroffen heeft die ons den moed geeft, met zeer bijzon dere nadruk opnieuw een beroep te doen op dezelfde milddadigheid, opdat de col lecte van a.s. Zondag 26 Februari en de verdere inzamelingen tot delging der schulden een nog schitterender succes mo gen hebben. Want, de ondervinding heeft helaas be wezen, dat de economische inzinking in 1934 nog lang niet haai' vollen druk had doen voelen op de finantieele omstandig heden van onze Kerkbesturen. Dienten gevolge hebben sinds dat jaar nog vele Kerkbesturen een beroep moeten doen op „Wie is er bang voor den grooten hond". De kleine Prinses Beatrix was zeker niet bang voor den Si Bernhardshond, die tijdens een tochtje in de omgeving van Grindelwald groote belangstelling voor het Prijsje toonde VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chamberlain over Engelands streven om den vrede te verzekeren door kracht. (2de blad). De Palestijnsche conferentie in een im passe. (2de blad). Het nieuwe Belgische kabinet vanmid dag voor het parlement. (2de blad). Een schip getorpedeerd bij de Azoren? Onzekerheid omtrent de nationaliteit. (2de blad). Lelden Plechtige Uitvaartdienst voor Z. H. Paus Pius XI in de dekanale kerk. (1ste blad). Vanwege het Leidsch Universiteitsfonds is mr. F .M. Baron van Asbeck benoemd tot bijzonder hoogleeraar in het vergelijkend koloniaal staatsrecht. (1ste blad). de bemiddeling der Commissie. De zeer belangrijke daling van den rentevoet heeft het mogelijk gemaakt verschillende van deze te saneeren, zóó dat zij thans zelf geheel aan haar verplichtingen kunnen voldoen, maar een aantal anderen was niet te helpen zonder dat ook voor hen een deel der schuld renteloos gemaakt werd en uit de opbrengst der collecten enz. moet worden gedelgd. Dientengévolge zijn nu 45 Kerkbesturen aangewezen op de hulp van het Bisdom tot aflossing van een rentelooze schuld die nu nog bedraagt ruim 5 millioen gul den. Kan deze schuld niet sneller afgelost worden dén thans geschiedt, dan zullen nog 25 jaren noodig zijn om de Kerkbe sturen van hun overbelasting te bevrijden. Is het wonder, dat wij een beroep doen op een nog grooter krachtsinspanning der liefdadigheid in ons Diocees? De gesaneerde parochies kunnen thans, mits zij de uiterste inspanning en de zorg vuldigste zuinigheid betrachten, aan hun gereduceerde verplichtingen voldoen; maar alle beschikbare activa zijn dan ook ge lik wideerd; de rentelooze schuld kunnen zij zelf onmogelijk aflossen. Maar, de hulp die noodig is om hen daarvan te bevrijden, legt op het Bisdom zulk een last, dat daaraan alle beschik bare middelen moeten worden besteed, zoodat er niets nieuws kan worden onder nomen. En toch vraagt de uitbreiding der bevolking ook regelmatig uitbreiding der zielzorg, op de eerste plaats stichting van nieuwe parochies! Het zielenheil zal dus werkelijk schade en zeer groote schade gaan lijden, als niet zóó spoedig mogelijk deze drukkende last wordt verlicht. Het is om deze groote nood-toestand, waarin het Bisdom Haarlem verkeert, dat wij een krachtig beroep doen op al zijn diocesanen om de collecte van aanstaanden Zondag nog beter dan haar voorgangsters te doen slagen. TH. M. P. BEKKERS, Voorz. der Comm. v. K. C. Voorschoten, Quinquagesima 1939. PROEFVLUCHT OVER DEN STILLEN OCEAAN. SAN FRANCISCO, 23 Febr. (A. N. P.). De groote vliegboot Clipper 18 is gister avond naar China vertrokken met een be manning van 12 personen en 10 deskundi gen aan boord voor een proefvlucht over den Stillen Oceaan. GROOTE SCHADE DOR TORNADO. Vier dooden. WINDSOR, (North Carolina), 23 Febr. (A. N. P.). Ambtenaren van het steunco mité ramen de door den tornado in het ten Oosten van hier gelegen landbouwgebied aangerichte schade op 75.000 dollar. Vier personen zijn in den storm omgekomen en 96 zijn gewond. HET S. O. S. MYSTERIE. Geen contact met het schip. CHATHAMM (Massachusetts), 23 Febr. (A. N. P.). Te 9 uur Greenwich tijd van ochtend berichtte het Radio Marine Sta tion, dat het in contact kon komen met het Britsche petroleurn-tankschip „Peeten", dat naar men veronderselt, het geheimzin nige S. O. S. heeft uitgezonden. LONDEN, 23 Febr. (A. N. P.). De eige naars van de „Pecten" hebben Reuter me degedeeld, dat zij geen geloof hechten aan de geruchten, volgens welke de „Pecten" het mysterieuze S. O. S. zou hebben uit gezonden. Zij voegen hieraan toe, dat d' „Fécten", mijlen af is van de positie, wc' ke in het S. O. S. werd opgegeven.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1