PRINSELIJK GEZIN IN ZWITSERLAND. Het Blad Papier De kleine Prinses Beatrix in den kinderwagen op sledeijzers tijdens een tochtje met H. IC H. Prinses Juliana in de fraaie omgeving van Grindelwald De tewaterlating van het nieuwe Engelsche oorlogs schip H M.S. .King George" heeft te Walker-on Tyne plaats gehad in tegenwoordigheid van het Britsche Koningspaar Aan den pont-transbordeur onder de brug over het Merwede- kanaal te Maarssen wordt de laatste hand gelegd. Het ge vaarte is 71/- meter lang en 3 meter breed en is de eerste zwevende pont-transbordeur in Nederland H. M. de Koningin woonde Woensdagavond den ijshockeywedstrijd tussehen de Canadeesche wereldkampioenen, de Trail Smoke Eaters, en Amerika op de Haagsehe kunstijsbaan bii Pierlot doet mededeeling aan de journalisten omtrent zijn resultaten bij de samenstelling der nieuwe Belgische regeer- Een gulle lach. Een interessant snapshot van Z K H Prins Bernhard tijdens een geanimeerd gesprek op een der ski tochten te Grindelwald, waar het Prinselijk Gezin thans vertoeft De 24 uitverkoren hockeyspelers, waaruit het nationale team voor den wed strijd tegen België gekozen zal worden, hebben Woensdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam hun eerste training ondergaan FEUILLETON door W. WANIEK. (Nadruk verboden). 2) Kronberg ging langzaam de vier huizen aan den rechterkant der straat voorbij en keek naar de vensters. De meeste waren reeds donker. Achter welk venster verborg zich het schrikkelijk geheim? Eensklaps zag hij een auto, die kwam aangereden, haar vaart vertragen. Hij sprong in de schaduw van den muur. De auto hield stil voor no. 26. Kronberg sloop dichterbij. Een net gekleed heer en een dame in pelsmantel, waaronder een avond-, japon was te zien. stipten uit. De heer be taalde den chauffeur, haalde een sleutel te •voorschijn en opende de deur; beiden traden vroolijk babbelend de vestibule binnen. Teleurgesteld zette Kronberg zijn wande ling voort. Wat wilde hij eigenlijk? Bij kalm naden ken moest hij bekennen, dat het dwaas en vooral ook nuteloos was, hier in den regen te blijven drentelen, om een meer dan on waarschijnlijk toeval af te wachten. Maar hij voelde dat hij toch niet zou kunnen slapen, dat de pijnlijke bezorgdheid voor de arme Maud hem geen oogenblik rust zou laten. PI. tseling hoorde hij een kreet. Zijn hart kromp ineen. Met ingehouden adem luis terde hij. Niets. Geen geluid. Alleen in de verte het geratel van een wagen. Kronberg voelde, dat het bloed hem naar de hersens drong; de spanning van zijn zenuwen werd onverdragelijk. Er moest iets worden gedaan! Hij moest een middel vinden om de arme Maud te redden! En plotseling schoot hem een gedachte door 't hoofd. Hij ijlde verder da straat in en trad het koffiehuis binnen, dat zich op den hoek be vond. Na thee te hebben besteld, vroeg hij om het adresboek. Toen de kellner 't hem had gebracht, dronk hij haastig een weinig thee en begon met zenuwachtigen haast in 't boek te bla deren. Spoedig had hij 't gezochte gevon den; hij betaalde en liep weer naar buiten. Toevallig stond er voor het koffiehuis een vrije taxi. Kronberg stapte er in. Parkstrasse, 37! Geen kwartier had hij noodig om het doel van zijn tocht, een kleine, in moderne stijl gebouwde villa, te bereiken. Hij betaalde den chauffeurd en belde aan. Een bediende kwam de deur openen. Kronberg reikte hem zijn kaartje over en verzocht hem nog te willen aanmelden, ofschoon het reeds laat was: de zaak, waar voor hij kwam, was van 't allerhoogste be lang. Eenige minuten later stond hy voor Kar] Roch, den berotmdsten particulieren de tective der stad. Kronberg zag hem voor de eerste maal en was eigenlijk teleurgesteld. Vóór hem stond een nog al rijzig, elegant heer, met een ietwat slappe houding, die aan vermoeid heid kon worden toegeschreven. De blik zijner groote, grijze oogen had iets vaags en zyn mond was bijzonder mooi gevormd. Zijn trekken hadden bijna iets vrouwe lijks. De detective verzocht Kronberg plaats te neircn en hem 't doel van zijn bezoek bloot te leggen. Kronberg vertelde alles in bijzonderhe den en sprak over zyn vruchtelooze opspo ringen en over zijn aangifte bij de politie. Karl Roch luisterde naar 't scheen met onverschilligheid; van tijd tot tyd streek hy met zijn witte, keurig verzorgde hand door het lichtgrijs, achterovergekamd haar. Toen Kronberg eindelijk zweeg, verzocht ny hem het blaadje papier te toonen. Kromberg haalde het te voorschijn en gaf het den detective. Nauwelijks had deze een blik er op ge worpen, of de uitdrukking van zyn gelaat veranderde. Alle sporen van slapheid wa ren plotseling verdwenen. De mond was nu dichtgeklemd, de kin energgiek vooruit gestoken en er kwam leven in de eerst zoo droomerige oogen. Hij bekeek het papier met de grootste aandacht, hield het tegen 't licht, rook er aan, nam vervolgens een vergrootglas en onderzocht het nogmaals met de uiterste nauwkeurigheid. Toen gaf hij het Kronberg terug en zei: U hebt gelijk. Ik heb veel aan schrift- kunde gedaan. Deze regels zijn waarlijk geschreven door iemand, die aan geweldi gen angst ten prooi was. Kronberg schrok. Dus gelooft u, dat er een misdaad.... De detective viel hem in de rede: Dat wil en kan ik nog niet zeggen.... Maar 't is mogelijk, dat spreekt vanzelf. 't Mag niet gebeuren! riep Kronberg op gewonden. U moet 't verhinderen; u moet dat arme schepsel redden! - Ik zal men best doen.... Maar 't is een moeilijk geval, want het ontbreekt ons aan voldoende aanknoopingspunten. Het blad papier is Engelisch fabrikaat en werd uit een in linnen gebonden boek over Na tuurkunde gescheurd; 't is het schutblad. De regels zijn geschreven met een stomp stukje potlood. Maar dat is ook alles, wat wy voor het oogenblik weten.... Kronberg keek hem verbaasd, ja verbijs terd aan. Ik begrijp nietHoe kunt u dit alles weten? Uitgebreide kennis van alle mogelijke soorten papier komt den detective voor treffelijk te pas. Ik ben, zooals u weet, geen nieuweling in mijn vak, en daar jarenlan-- ge, stelselmatige studie heb ik op dat be langrijk punt meer dan gewone kennis ver worven. Wil even opletten. Hier ziet u hij hield 't papier tegen 't licht een ge- styliseerde roos als watermerk. Dat is het fabrieksmerk der Londensche firma Day- lonMaar dat dit papier het schutblad van een gebonden boek vormde, blijkt mij uit ae omstandigheid, dat zich hier aan de drie met de machine gelijkmatig besne den kanten op eenigen afstand van den rar.d lichte indrukken bevinden. De oor zaak daarvan is, dat het materiaal van den band in dit geval linnen den binnen kant van het karton slechts met een strook ter breedte van ongeveer een centimeter bedekt, waardoor natuurlijk een oneffen heid ontstaat, die zich dan ook in het schut blad prent. Voorts ziet u ook hier, aan den vierden, afgescheurden kant van het blaad je e?n dieperen indruk, dien van den rand van het karton, alsmede een meer platten. geiibden indruk: deze komt van de strook iinr.cn, waarop bij het binden de rug van 't b»-ek wordt vastgenaaid. Kronberg bekeek het blaadje papier op merkzaam en gaf het toen den detective terug. Ja, ja, zei hy, u hebt gelijk; ik zie het nu zelf. Maar hoe kunt u weten, dat het een boek over Natuurkunde was? Karl Roch glimlachte: Daarvan ben ik niet heelemaal zeker, 't Is enkel een vermoeden, maar dat ver moeden heeft in ieder geval een hoogen 2raad van waarschijnlijkheid. In zooverre my tekend, betrekken van de voornaam ste uitgevers alleen John Clifford Son hun papier van de firma Day Ion. En deze uitgeverij houdt zich uitsluitend bezig met het drukken en verkoopen van werken over Natuurkunde. Kronberg's verbazing werd nu bewonde ring. En het potlood? vroeg hij. Zelfs wanneer men den hoogsten graad van opgewondheid veronderstelt, is het schrift zeer onvast en onregelmatig, zooals dat steeds het geval is, wanneer men een potlood gebruikt dat te kort is om be hoorlijk te worden gehanteerd. Dat het bovendien stomp was kunt u vooral hier aan de „J" en aan de „t" zien* dicht tegen de letters hebben zich krasjes gevormd. Deze zijn hierdoor ontstaan, dat 't hout var het potlood in aanraking gekomen is met 't papier, wat alleen bij een stomp potlood mogelijk is. Maar deze bijzonderhe den zyn misschien van weinig beteekenis voor ons.... (Wordt vervólgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10