Het Vaticaan in rep en roer Verhuis-drukte binnen de paleis-muren WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9268 Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven lie pag. 2 Telefoon: Redactie IS, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Een saai menu! (Van onzen Romeinschen correspondent). ROME, 21 Februari 1939. Het anders zoo stille plein van het Damasus-hof lijkt thans wel op een renbaan, waar groote luxe auto's vrij wel geruischloos voorbij suizen; de voorname passagiers in lange purperen gewaden stappen uit en de auto's kee- ren weer terug om opnieuw andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders ter bestember plaatse te brengen. Het Vaticaan als Hotel. Het is thans door de vergadering van Kardinalen bepaald, dat 272 personen zul len deelnemen aan het Conclaaf, dat op 1 Maart zal worden begonnen. Wie er worden ingesloten. De 272 deelnemers aan het conclaaf be staan uit de volgende categoriën van per sonen: 62 Kardinalen, verondersteld al thans, dat kardinaal Poggiani in staat zal zijn om zijn appartementen te verlaten, die hij betrokken heeft op de eerste ver dieping van het Spaansche college, op het Apolinaris-plein, waar hij thans verpleegd wordt. Deze kardinaal die aan een acute aanval van diabetis lijdt is reeds van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Maar aangenomen, dat zijn toestand van dien aard zal zijn, dat hij het conclaaf zal bij wonen, tellen we 62 kardinalen, 62 secre tarissen en 62 kamerdienaren, 24 bedien den, 10 leden van den technischen dienst (ingenieurs, geneesheeren, apothekers en verplegers) 4 hellebewaarders (zoo wor den de ambtenaren genoemd die met de censuur zijn belast), 48 leden van het ce remonieel en anderen, in totaal 272. Algemeepe verhuizing. Teneinde de noodige plaatsruimte in de Pauselijke appartementen te verkrijgen zijn allen die gehuisvest waren in de om geving waar het conclaaf gehouden wordt moeten verhuizen. Mgr. Vigone heeft zijn kamers verlaten, alle meubels zijn weggebracht en hij heeft thans zijn toevlucht gevonden in Sint Martha. Zijn kamers worden thans inge richt tot drie cellen voor kardinalen: iede re cel bestaat weer uit drie afdeelingen, met een kamertje voor de kardinaal, een voor zijn secretaris en een voor zijn ka merdienaar. De leden der Edelgarden hebben tot ver blijfplaats toegewezen gekregen de be roemden „Stanzen" van Rafaël (de ver trekken waar de meest beroemde schilde rijen en gobelins van Rafaël hangen). De wacht van het conclaaf is gevestigd in de Keliodorus-zaal. Ook de Pauselijke Gendarmerie heeft haar plaats moeten afstaan en de bevel hebber heeft elders zijn intrek moeten ne men. Typische bijzonderheid. Twee kardinalen die in de omgeving van het conclaaf reeds hun verblijf hadden, hebben niet behoeven te verhuizen. Op de tweede verdieping woont Kardinaal Ma- riani, de minster van Finantiën van het Vaticaan: bij hem logeeren thans twee collega's; in een van deze conclaaf-kamer- tjes heeft in 1922 Kardinaal Ratti gewoond. Ook Kardinaal Pacelli behoudt zijn eigen kamers en hij is de eenige die traditiege trouw nu geen gasten te logeeren krijgt. Rond het doodsbed. Overal zijn thans de Vaticaansche zalen ingedeeld in vertrekken van vier bij zes of zes bij acht meter. Zelfs de particulie re vertrekken van den thans ontslapen Paus zijn in beslag genomen. Deze ver trekken waren toch al niet te ruim en daar woonde, zoo goed en zoo kwaad als het ging, wijlen Paus Pius XI met Mgr. Vei- mmi. Mgr. Confalionieri, met de kamer dienaar Malvestiti; in deze kamers wor den nu vijf kardinalen gehuisvest. Alleen de werkkamer, de kapel en de slaapkamer van den vorigen Paus worden niet in beslag genomen. Zoo zal dus een der kardinalen in de onmiddellijke omge ving wonen van de plaats, waar dat een voudige ijzeren ledikant stond, waarin Pius XI den laatsten adem uitblies. Misschien zal die Kardinaal er later als Paus zijn intrek nemen. Pius XI heeft toen hij eenmaal tot Paus gekozen was de drie kleine kamertjes, die hem bij loting waren aangewezen tij dens het conclaaf, altijd in eere gehouden. Wat zullen we eten? De kwestie der voedselvoorziening is een heel voornaam probleem. Eerstens weet men niet, hoelang het Conclaaf zal duren: 2 dagen, 6 dagen of langer? lede ren dag moeten bijna 300 menschen ge spijzigd worden. Er zijn twee keukens in gericht met groote kolenkaehels; er moe ien schoorsteenen worden geïmproviseerd; vijf eetzalen ingericht voor de bedienden, technici, kamerdienaren, secretarissen en kardinalen. Voor de Kardinalen is de zaal der Paramenten tot refter in gereedheid gebracht. Het menu is reeds tevoren be kend: macaroni, kalfsvleesch en kalfs- vleesch met macaroni op verschillende wijzen toebereid. Inrichting der cellen. Een voornaam probleem is ook dat er ongeveer 200 altaren beschikbaar moeten zijn om de H. Mis te lezen. Veel apparte menten in het Vaticaan hebben reeds een eigen altaar. Maar bovendien is er nog een kapel ingereedheid gebracht, de be roemde zaal der Chiaroscuri, waar nu 20 altaren staan. Van het college der Propa ganda en van het Tsjecho-slowaaksche college zijn de bedden en ledikanten aan gevoerd. Strenge afzondering. De afzondering van de Conclavisten met de buitenwereld is bijzonder streng. Levensmiddelen, post etc. kan door twee draaibare torens, die reeds zijn opgetrok ken, worden binnengebracht. Hier is wel licht de meest strenge doorlaatpots van de geheele wereld. Alles is streng gesloten, zelfs de ramen zijn geplombeerd en het is tevens onmogelijk om ook maar eeni- gerlei optische signalen te geven. De jour nalisten, hoe nieuwsgierig overigens ook, zullen geduld moeten hebben. Zij verne men niets over de gehouden stemmingen en moeten wachten, totdat Kardinaal Mercati vanaf de buitenloggia van Sint Pieter, en.Pater Chocorci van Radio Va- ticana aan de wereld den naam van den meirwen Paus kenbaar zullen maken. Voor Postzegel- en Munten- verzamelaars. De posterijen van het Vaticaan hebben handen te kort om alle aanvragen te kun nen afwerken om nieuwe postzegels of munten die tijdens de periode dat de H. Stoel vacant is worden uitgegeven. Dui zenden brieven uit alle landen, zelfs uit de uithoeken der wereld worden ten Vati- cane ontvangen en zooveel mogelijk af gewerkt. Zoo heerscht er in de stad van het Va ticaan een drukke bedrijvigheid en span ning die haar hoogtepunt zal bereiken als de kreet over de wereld weerklinkt dat er een nieuwen Paus gekozen is. Moderniseering van oud gebruik. Zoodra de Paus gekozen is, zal dit aan de op het St. Pietersplein wachtende me nigte niet gelijk tot iusver het geval was door opstijgende wifüte rookwolken, doch cïoor luidsprekers belaend worden gemaakt. Het negatieve resultaat eener verkiezing zal evenwel door de traditioneele zwarte rookwolken uit de schoorsteen van het Vaticaan worden aangegeven. KERKVERVOLGING IN HET DERDE RIJK Volgens een mededeeling in het offici- eele orgaan „Des Schwarze Korps" moet in de leeskastjes, waarin vroeger „Der Stürmer" was opgehangen, voortaan het strijdblad voor de Duitsche Geloofsgemeen schap „Nordland" aangebracht worden, daar de taak van de Stürmer thais geëindigd is. Protestantsche kerkbladen verboden. Ingevolge een verordening van de Duit sche Geheime Staatspolitie is de verdere uitgave van de navolgende Protestantsche kerkbladen verboden; de „Reformierte Kir- chenzeitung", het orgaan van den Bond der Gereformeerden voor Duitschland; de „Evangelische Gemeindebote" voor het Bergland Waldenburg; verder is verboden de „Allgemeine Evangelisch-Lutherische Kirchenzeitung". Ook Protestantsche Jeugd organisaties verboden. Nadat thans de Diocesane Katholieke or ganisaties van het Jungmannerverband door de Nationaal-Socialistische autoriteiten ver boden zijn, is nu de beurt aan de Protestant sche Jeugdorganisaties. Er is reeds dezer dagen een verbod uitgevaardigd tegen de plaatselijke afdeelingen van de „Evangeli- scher Jungmannerverein" in Dresden, Plauen, Leipzig, Chemnitz, Bautzen, Zit- tau, Zwickau en Burgstadt. DE WERELD ld VOGELVLUCHT BRUSSEL. De nieuwe Belgische ka binetsformateur Pierlot heeft gistermiddag de samenstelling van zijn ministerie be kend gemaakt. Deze lijst toont aan, dat de voorspellende journalisten mis geraden hadden, de werkelijke lijst klopt niet met de als waarschijnlijk gepubliceerde lijst. In elk geval: België heeft weer een nieu we regeering. De Brusselsche correspon dent van de „Maasbode" heeft uitgere kend, dat het de twintigste is na den oor log. Dat beteekent dus gemiddeld één re geering per jaar. Het is niet bepaald aan moedigend voor de ministers, maar ander zijds is het wel een groot voordeel voor de ontelbare candidaat-ministers, die er steeds in alle partijen rondloopen en niet rusten, vóór zij zelf eindelijk aan de beurt komen. Vandaar de vele en alles behalve stich tende intriges, die zich niet zelden rondom de ministerportefeuilles afspelen. Pierlot heeft thans een aantal extra-par lementaire personaliteiten in zijn kabinet opgenomen en daarom verwacht men, dat aan het kabinet geen lang leven beschoren zal zijn. LONDEN. In het Lagerhuis heeft Chamberlain een rede gehouden, waarnaar ASCH-WOENSDAG. Vandaag, Aschwoensdag, vermaant de Kerk in Haar gebeden: „Laten wij verbeteren, wat wij uit on wetendheid misdreven hebben, opdat wij riet plotseling, door onzen sterfdag ver rast, tijd zoeken om boete te kunnen doen en hem niet meer kunnen vinden...." men geluisterd heeft, omdat het Cham berlain is, die sprak. Maar zelfs Cham berlain kan niet altijd wat nieuws zeg gen. Hij heeft in 't algemeen het regee- ringsbeleid inzake de defensie verdedigd. Uit de commentaren in de buitenland- sche pers blijkt, dat de rede in Duitsch land met gemengde gevoelens is ontvan- getn, terwijl men in Italië tevreden is. Zoowel in Duitschland als in Italië ziet men in de woorden van Chamberlain over het niet gelooven van „ieder verhaal, dat ons bereikt over agressieve bedoelingen van anderen" een waarschuwing aan Ame rika. De Duitschers noemen deze woorden een antwoord op de radiorede van senator Pittmann, waarin Duitschland, Italië en Japan werden beschuldigd van agressieve bedoelingen, terwijl de Italiaansche pers van meening is, dat deze woorden doelen op president Roosevelt. HET LEIDSCH STADHUIS: De restauratie-werkzaamheden aan de monumen tale trap voor het Leidsch Stadhuis noodzaakten tot wegneming van de sohutting ter plaatse. Daardoor kwam de gevel een oogenblik geheel vrij, waarvan onze fotograaf direct gebruik maakte.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1