PAS OP VOOR HET WILD! Het geluk ligt in de sneeuw 3)e £cictoch& @ou/ïa/nt a m OVERSTEKEND LL Met toestemming van H. M. de Koningin worden door den A.N.W.B. op verschillende wegen, loopende door het Koninklijk Domein, waarschuwings borden geplaatst ter aanduiding van het gevaar, dat overstekende herten en reeën voor automobilisten kunnen opleveren. Het eerste bord werd Vrijdag geplaatst tusschen kilometerpaal 28 en 29 op den straatweg Amersfoort Apeldoorn FEUILLETON Een Winteisportroman PETER KRAYENBüHL. 45) De zwijgzame Petra heeft, nadat zij reeds twee weken hier, bij de vroegere verloofde van haar overleden broeder is, eindelijk haar vriendin in vertrouwen genomen. Zij heeft haar verteld van de ontmoeting met den jongen skileeraar Dieter Prausnitz, die haar in enkele uren teruggaf, wat zij meende reeds lang te hebben verloren: haar vertrouwen in de wereld. Zij ver zwijgt zelfs niet haar plotseling ontwaak te liefde voor den jongeman, dien zij het leven redde, een liefde, die weliswaar niet werd beantwoord, omdat ook hier de jeugd haar rechten eischte en sterker bleek dan een door vele desillusies verbitterd gemoed maar die haar desondanks de overtuiging beeft bijgebracht, dat elke mensch een na tuurlijk recht heeft op een plaats in deze wereld, dat men zijn plicht verzaakt door zich in eenzaamheid af te zonderen wan neer men zich nuttig kan maken en dat ten slotte elkeen de smid is van zijn eigen ge luk. Zie je, Lisa, zoo besluit Petra haar biecht, dat alles bracht mij in korter tijd dan ik zelf ooit voor mogelijk zou hebben gehouden tot het besluit de mij toegedachte plaats in de wereld weer in te nemen, mij opnieuw aan te sluiten bij den macht, die ons aller leven verder draagt en al moge die plaats dan niet naast Dieter zijn, zij zal mij, ook zonder hem en waar ze ook zij, meer voldoening schenken dan m'n kluize naarsbestaan in de bergen, dat geen ruim te liet voor idealen, zonder welke ons le vens nu eenmaal geen waarde heeft.... Zoo is het Petra, zegt haar vriendin en in haar stem ligt oprechte blijdschap over de groote verandering, die er in Petra heeft plaats gegrepen. Met beide voeten op den grond blijven staan, maar opzien naar de sterrenik weet niet, waar ik het dezer lagen las, maar dat lijkt me wel een bij uitstek gezonde levensopvatting.... Ik heb het zelf ook niet gemakkelijk gehad, je weet het, maar al trok ik me dan ook zooveel mogelijk uit het gezelschapsleven terug, omdat dit te veel droeve herinne ringen bood, ik heb m'n vertrouwen in het goede van den mensch nooit verloren. En ik heb het nu teruggevonden, Lisa, dank zij Dieter.M'n vertrouwen in de menschen enin mijzelf. En al zullen wij elkaar ook nooit terug zien, Dieter en ik, dan nog zal onze ontmoeting niet tever geefs zijn geweest, want zij leerde me in enkele uren meer dan de jaren van eenza me afzondering daar bij het Satanshom.... Berlijn.... Anhalter Bahnhof! Allen uitstappen! Dieter doet zijn rugzak om, legt zijn ski's op den schouder en draagt zijn stokken onder den arm. Hij is blij het doel van zijn reis te hebben bereikt. Het doel? vraagt hij zichzelf af. Is een moeder het doel? Niet slechts hét begin, het uitgangs punt, het verleden? Een deel van den weg legt hij te voet af om de straat weer eens te voelen, de geas falteerde straat van een wereldstad. Zij is nat van de mist, die zich klam en vochtig op gelaat en handen der voorgangers legt. Zoo zacht mogelijk ontdoet Dieter zich in het portaal van zijn bagage, hij trekt zijn zware laarzen uit en sluipt op z'n teenen naar zyn kamer. Juist wil hij de deur ach ter zich sluiten, als hij plotseling hoort roe pen: Dieter? Dieter, ben je daar? Ja, moeder ik ben het. Wel te rus ten laat je maar niet storen. Kom maar binnen, Dieter, 't is toch al by zessen. Dieter voldoet aan het verzoek. Moeder en zoon begroeten alkaar allerhartelijkst, maar nemen elkaar tevens onderzoekend op.... Ga maar naar de keuken; op tafel staat een thermosflesch met thee. Brood, boter en wat je verder noodig mocht heb ben, staan in de kast. Ja.Zeg moeder, heb je me dan ver wacht? Ach, ik dacht wel, dat je dezer dagen weer eens aan zou komen Hoezoo? En waarom alleen maar „aan komen"? Ga nu maar en drink eens eens een paar koppen thee. Je bent zeker door en door koud. Dieter gaat naar de keuken, m^ar hij gunt zich niet veel tijd. Een paar minuten later is hij al weer terug. Vertel nu eens,"móéder. Zij richt zich op en lacht. Eet toch eerst was, Dieter, domme Dieter, jij gedeserteerde kluizenaar. Moeder! Er- is hier iemand geweest; dat zijn jouw woorden, niet... Zeg eerlijk, wat z ij hier? Ja, Dieter, z ij - was frier.Daar op het hoektafeltje onder ïdie vaas ligt een brief voor je. Haastig stelt Dieter zich in het bezit van het ongesloten epistel, dat hij vluchtig door leest en daarna nog eens voor de tweede en voor de derde maal: „Domme Dieter, lieve Dieter, gedeser teerde kluizenaar? Je moeder is een voor beeldige vrouw. Het ware te wenschen, dat je wat meer van haar had! Ga naar Ho tel Bristol, daar zul je ons aantreffen of misschien ook niet, als je niet heel gauw komt. In dat geval zal ik een brief bij den portier achterlaten. Tot ziens! Het is een schande, zooals ik je naloop. Hartelijke groeten van GRACE". Het kost mevrouw Prausnitz heel wat moeite haar ongeduldigen zoon aan het ver- .stand te brengen, dat hij zich fatsoenshal ve niet vóór tien uur aan Hotel „Bristol" kan vervoegen. Als Dieter zich om dien tijd ongeveer bij den portier meldt, wordt hem verzocht te wachten. Na een half uur verschijnt mr. Arlen, vergezeld door Walter Dillmann.... 't Spijt me, beste Prausnitz, maar Gra ce is gisteren vertrokken.... Zoo, hmDan kan ik wel weer gaan. Jammer, ik zou haar graag gespro ken hebben. Nou, kom maar eens mee, Dieter, zegt mr. Arlen met een knipoogje naar Wal ter Dillmann. Laten we eerst maar eens behorlijk ontbijten. Ik hoop niet, dat u het mij kwalijk neemt, mr. Arlen, maar ik zou toch lie ver. ....Alleen zijn? Ben ik zoo'n gewel dige teleurstelling voor je? Neen, dat natuurlijk niet, maar. Niets te maren; we zijn nu eindelijk uitgemaard. Kom mee, ik heb nog een en ander met je te bespreken.... Mr. Arlen laat zijn jongen vriend nog eenigen tijd aan zijn teleurstelling over al vorens het gesprek te openen. Eindelijk vraagt hij: Zou je zin hebben in een onderwij zersbaantje op het platteland? Waarom niet? zegt Dieter op een toon, waaruit blijkt, dat het hem op het oogen- blik vrij onverschillig is, wat hem wordt aangeboden. In Pommeren, niet ver van de zee, wordt een groot riddergoed verkaveld en opnieuw betrokken. Tegen de honderd landbouwersgezinnen, meest jonge boeren, zullen er zich binnenkort vestigen. Dan zal er natuurlijk een school noodig zijn.... Nu houd ik het niet langer uit, onder breekt Walter Dillmann ongeduldig de nuchtere mededeelingen van mr. Arlen. Laat ik je maar eens vertellen, wat je Me cenas heeft uitgeknobbeld. M'n zuster, het rijke weeuwtje, heeft van haar overleden echtgenoot een riddergoed geërfd. M'n zwa ger was bankier, zooals je weet en hij heeft het, onder hypotheken begraven landgoed uit een faillissement moeten overnemen. Wat zou Gritte met zoo'n uitgestrekt be zit in Pommeren moeten beginnen? Hier, deze buitengewone man, wist raad. Hij heeft wat geld in Duitschland staan en daarvan meent hij geen beter gebruik te kunnen maken dan het landgoed tegen taxatiewaarde van Gritta over te nemen en het tegen een lagen prijs aan een hon derdtal jonge boeren te verpachten. Ja maar, gaat dat dan maar zoo zon der meer? wil de tamelijk verblufte Die ter weten. (Slot volgt). De Oude Kerk te Delft, die inwendig gevaarlijke teekenen van ouderdom vertoonde, wordt thans gerestaureerd Een kijkje op de werkzaamheden Nieuwe Fransche koloniale troepen zijn naar Djiboeti vertrokken. Het vaarwel aan het Gare de Lyon te Parijs bij het vertrek naar Marseille Een felle brand verwoestte het bekende „Chateau de Clères" nabij Rouen, waar de wetenschappelijke bezitter Delacour kostbare collecties en dieren had verzameld. De dieren konden gered worden, doch het kasteel met de waardevolle inventaris ging verloren. Het blusschingswerk Het Albert-kanaal in België nadert zijn voltooiing. Een over zicht bij de brug van Vroenhoven De eenvoudige kachel, die het nieuws van de Pauskeuze aan de wereld zal laten weten Het is de kachel, waarin de stembiljetten worden verbrand en waarvan de witte of zwarte rook het al of niet definitieve resultaat zal verkondigen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9