ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939 DE LEI'BSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 RK. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN 25 JAAR. Na al de sympathieke woorden, die op onzen feestdag gesproken zijn, willen wij zelf geen terugblik meer werpen op het verleden. Wanneer wij echter van al het werk ge hoord hebben, dat zij die voor ons kwamen verzet hebben, is dit voor ons een aan sporing met nog meer ijver aan te pak ken. Ook de ieden hebben nog weer beter be grepen, wat de Vrouwenbond in haar le ven beteekent. Hfj kan nog veel meer beteekenis krij gen, als alle leden trouw de bijeenkoms ten bijwonen, als alle leden propagandisten zijn. Welke een invloed zou er niet uit kun nen gaan van een katholieken Vrouwen bond, waarvan zoo goed als alle katholieke Leidsche vrouwen lid zijn. Ook en ftiet op de laatste plaats de ver- eenigingen van katholieke vrouwen zullen mede moeten werken aan den opbouw van de Nieuwe Gemeenschap. Helpt allen. „WACHTUUR BIJ HET H. SACRAMENT". Hoe schoon klinkt deze titel, maar wordt er wel genoeg nagedacht over de verheven beteekenis dezer woorden. Zij zeggen zoo veel en vele gevolgtrekkingen kunnen uit dit opschrift gemaakt worden. De vraag rijst echter: wordt er voldoende aan het doel dezer schoone vereeniging beant woord? Het doel is u allen bekend, n.l. Je zus Eerherstel te brengen voor de vele be- leedigingen Hem in Zijn H. Sacrament aangedaan. Op de allereerste plaats wordt dit gevraagd van de leden van den R.K. Vrouwenbond door de voorgenomen bid uren trouw te vervullen en, indien dit door omstandigheden niet kan, dan door een plaatsvervangster. Meisjes en vrouwen, die geen lid zijn van den R.K. Vrouwenbond, kunnen echter ook lid worden van deze vereeniging, want, hoe meer leden, hoe vol ler de kerken, en, hoe meer eerherstel er wordt gegeven aan Hem, Die dit ten voile toekomt. Een maand geleden klonken saluutscho ten door ons land en klokken luidden het oude jaar uit en 1939 begon. Ook voor onze vereeniging begon een nieuwe periode. Het oude jaar met zijn biduren was voorbij en 5 dagen na Nieuwsjaarsdag brak de 1ste Vrijdag van een nieuw jaar aan. Ongetwij feld hebben de leden dien ochtend hunne biduren volbracht, het eerste vuur mag niet uitdooven. Ook de 2de eerste Vrijdag van dit jaar kwam en vervolgens draait de klok tot en met de maand December. Aan biddingen, 40 urengebed en H.H. Missen zullen gedurende dit jaar in de kerken der stad gehouden en gelezen worden. Leden van den R.K. Vrouwenbond, komt gij allen op de eerste plaats de voorgenomen bid uren vervullen en zorgt voor een plaats vervangster, indien ge verhinderd zijt. Verzet uw werft, al kost het mceite, want voor tijdelijk gewin wordt zooveel gedaan, maar gaat dan allereerst tot Hem, Die u tijdelijk gewin kan en wil geven. Gij allen, die enkel lid zijt van het wachtuur en niet van den R.K. Vrouwenbond, vergeet uwe voorgenomen biduren niet en cm den band onderling hechter te maken is het treffend allen naar de H.H. Missen van Eerherstel te gaan en gezamenlijk ter H. Tafel te naderen. Om echter iets verhevens te bereiken moet een stoffelijke gave niet vergeten worden. Gedenkt toch onze busjes, die ge titeld zijn: Wachtuur bij het Heilig Sa crament". De gaven, daarin gestort wor den besteed voor bloemen en H.H. Missen van Eerherstel. Als de leden hun biduur hebben volbracht, kunnen de kaartjes in de bus gestopt worden en tegelijkertijd een willekeurig offertje brengen. Hoe meer leden, des te meer giften komen er in de busjes, des te fraaier kunnen onze Alta ren versierd worden en des te vuriger wordt er gebeden. Deze gebeden zullen op stijgen tot den Allerhoogste, Die niets an ders beoogt dan ruimschoots te vergoeden hetgeen op aarde te Zijner Eere onderno men wordt. MISSIE NAAI-VEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". Ons jaarverslag begint met een optimis tisch geluid. Het geheele jaar stond in het teeken van de herdenking van het koperen feest op 9 October. Eerstens de puzzle, hoe dit blijde gebeu ren doeltreffend en vruchtbaar zou kun nen gemaakt werden voor de vereeniging. In onderlinge bespreking en overleg van bestuur en leden, van de presidente en af gevaardigden van den R.K. Vrouwenbond mag geconstateerd worden, dat het feest alleszins geslaagd is. De papieren zakjes, die bij de Katholie ken aan huis werden bezorgd en na eeni- ge dagen teruggehaald, brachten een schit terend resultaat op. Of het kwam door het mooie versje, dat door mevrouw Manders speciaal voor de zakjes gemaakt was, of wel dat de missie de factor was, of te wel het koperen feest, wie zal het zeggen? Toen op Zondag 9 October de feestdag was aangebroken, werd door den wel- eerw. Pater Cl. Bayer te 9.15 uur een H. Mis van dankbaarheid opgedragen in de St. Lode wij kskerk. Zij neer w verrastte ons met een toepasselijke toespraak. Bestuur en leden gingen allen ter H. Tafel. Hierna had een feestelijk ontbijt plaats in het clubgebouw P. K. Koorsteeg. Onder de aanwezigen waren twee da mes, me*. v Tongeren en mej. Steins, die van*f de oprichting aan de missieclub ver bonden zijn geweest en dus ook haar ko peren feest vierden. De presidente, mevr. Speet, sprak haar in hartelijke bewoordingen tce en over handigde haar een blijvend aandenken aan dezen dag. Er heerschte een feestelijke stemming; het was een prachtige ochtend. De Vrijdag daarop werd het feest onder ling gevierd Er was gelegenheid tot ge- lukwenschen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De jeugdclub had verder de leiding van den avo jd, wat later bleek in zeer goede handen te zijn. Programma's, liedjes, en voordrachten, alles eigengemaakt werk en uitstekend verzorgd. Een tombola van 250 lootjes a 10 cent was spcedig aan den man gebracht en was een mooi sommetje tot dekking der onkosten. Bij het einde van den avond werd door de presidente een hartelijk dankwoord gesproken. En zoo behoort het 12 V.-jarig feest weer tot het verledene, maar de onderlinge pret tige verhouding, die altijd op onze club avonden heerscht, is wederom verstevigd, de trouwe opkomst is hiervan het bewijs. Het finantieele voordeel, dat het bracht, kcmt den missionarissen ten goede, want de vele aanvragen, alleen al voor het noodza kelijke, zijn zeer groot. De tentoonstelling werd dit jaar later gehouden dan anders, dit in verband met de missiefilm in de Stadsgehoorzaal. Door Pater van Rijn, den leider der missiefilm, werd ons, tijdens de dagen der film, wel willend een zaal aangeboden voor het hou den van onze tentoonstelling. Het kwam het bestuur geschikt voor hiervan gebruik te maken, het resultaat was goed te nce- men. Hier een woord van dank aan Pa ter van Rijn. die de bezoekers der film steeds aanspoorde een bezoek aan onze ten toonstelling te brengen. Dit alles in overweging nemende, geeft het ons reden tot dankbaarheid aan God voor Zijn milden zegen op ons missiewerk en ook aan allen, die eenigermate hebben bijgedragen aan den vooruitgang van onze vereeniging. Hierbij ook bijzonder dank aan de werkende leden, vooral vcor de stiptheid met' verzorging der papieren zak jes. alsook voor hun ijver en trouw bezoek der club. In den loop van het jaar werd ons een nieuwe Adviseur toegevoegd, Kap. Berne- feld van Oegstgeest. In het bestuv kwam geen verandering. Bij het beëindigen van dit jaarverslag be velen wij gaarne ons missiewerk in uw ge bed en milddadigheid aan. Het Bestuur. JAARVERSLAG OVER 1938. R.K. Vereeniging „Hulp in de Huishouding en de Baby". Niettegenstaande de Regeering alles in het werk stelt de nood onzer tijden te le nigen, moeten wij helaas constateeren, dat in vele gezinnen nog diepe armoede en ellende heerschen. Langdurige werk loosheid, lage loonen, gevolg: ondervoe ding vooral bij de moeders. Hoe kan het nieuwe geslacht sterk en gezond zijn, als de moeders afgetobd als zij reeds zijn nog haar bescheiden deel van de maaltijden grootendeels afstaan aan man en kinde ren? Rust op de charitatieve vereenigingen niet de dure plicht, vooral nu, zooveel in haar vermogen is, te helpen, het leed v i deze gezinnen te verzachten. Ook onze vereeniging h'eeft in dezen har taak. Bij ziekte of zwakte van de moeder en bij vermeerdering van het gezin tracht zij zooveel mogelijk de zorgen van deze ge zinnen te verlichten door een hulp in de huishouding te plaatsen, door vrije was- schen te geven, zoo noodig, door de kin deren tijdelijk op haar kosten bij de Eer waarde Zusters te laten verzorgen. Voor de baby's geeft onze vereeniging de noo- dige uitzetjes enz. De „warmvoedselactie" ingesteld door het bestuur van den R.K. Vrouwenbond, werkt zoo schitterend voor ons doel, dat ons bestuur niet dankbaar genoeg kan zijn voor dit initiatief van de presidente van den Vrouwenbond. Ruim 40 gezinnen, ge holpen door onze vereeniging, mochten hiervan reeds profiteeren. Dat deze verschillende vormen van hulpbieding groote finantieele offers vraagt zal ieder begrijpen. Maar God zegende ons werk en met .frisschen moed gaan we het nieuwe jaar in, vertrouwend, dat allen, die ons in het afgeloopen jaar bijstonden met hun fi- nancieele en materieele steun, ook dit jaar ons in staat zullen stellen ons v/erk van barmhartigheid voort te zetten. Onze bronnen van inkomsten waren de vaste donaties, de opbrengst van de speld jesverkoop, de zakjes collecte en losse gif ten. Extra willen wij hier vermelden de vrije wasschen, ons geschonken door ver schillende firma's hier ter stede en de gulle gave van het bestuur van den Vrou wenbond. Ook voor de baby ontvingen wij fraaie pakjes, door de Graalleden werd op smaakvolle wijze een wieg gegarneerd en opgemaakt. Dit jaar werden 4 bestuurs- en 11 le denvergaderingen gehouden en 1 gecom bineerde vergadering met het bestuur van Sancta Veronica. Op deze vergaderingen werden de belangen van de vereeniging besproken om zooveel en goed mogelijk hulo te kunnen bieden. Op de vergaderingen van Katholiek Leiden en van Armenraad vertegenwoor digde onze presidente onze vereeniging. Met andere charitatieve vereenigingen werd in prettige verstandhouding samen gewerkt. Ook dit jaar verstrekte het Pa rochiaal Armbestuur ons de noodige in; lichtingen. Onzerzijds werden deze ook gegeven. Van het Comité „Oranje en Jong Ne derland" ontvingen 8 onzer patiënten een fraaie wieg met volledige babyuitzet. Voor gezinnen, waar langdurige hulp of wasch- behandeling noodig was, ontvingen wij van de gemeente een finantieele tege moetkoming. Niettegenstaande dat we vele giften mochten ontvangen, hebben wij het tekort van de laatste jaren niet kunnen aanzui veren. We vertrouwen dat nieuwe dona teurs zich zullen aanmelden, elke gift hoe klein ook wordt dankbaar aanvaard. Babygoederen uit het magazijnver- slag zal het blijken worden wekelijks in groote getale uitgegeven, zoodat gere gelde aanvulling noodig blijft. De jaar- lijksche H. Mis voor onze overleden leden en weldoeners werd dit jaar gelezen in de parochiekerk St. Leonardus. Onze vereeniging telt 11 leden, uit deze IN TERPAROCHIE ELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN INSTALLATIE. Zondag had de installatie plaats van 42 nieuwe leden. Van de 50 aspiranten zijn er 46 trouw gebleven; 4 waren er Zondag ver hinderd en worden later geïnstalleerd. Wij mogen echt tevreden zijn over Jeze nieuwe aanwinst. Wij hebben een groot vertrouwen in deze nieuwe groep van jongemannen. Vrijwillig hebben jullie trouw gezworen aan de St. Jos. Gezellen. Uit naam van jullie allen gesproken: „Wij verklaren plechtig en eerlijk het lidmaat schap der St. Josephsgezellenvereeniging vrijwillig te aanvaarden. Tevens nemen wij op ons alle verplichtingen en aanvaar den wij alle rechten die dit lidmaatschap met zich brenkt. Dit aanvaarden wij met den handslag". Het doel van de vereeniging is jullie te vormen tot degelijke Christenen, jullie plicht is het dus mede te werken, dat dit doel bij jullie bereikt wordt en daarom rekenen wij op jullie belangstelling bij de verplichte bijeenkomsten; daarom mag je je niet onttrekken. En wil het doel van onze vereeniging zoo goed mogelijk bij jullie bereikt worden dan rekenen wij op nog veel meer, dan vragen wij je belangstelling voor onze retraite- en recollectieclub. Je godsdienstige vorming is van het aller grootste belang en wordt door deze club verzorgd. Grootere belangstelling wenschen wij bij onze recollectie-oefeningen. Wij vra gen je belangstelling voor onze kern, waar godsdienstige, sociale en cultureele onder werpen worden behandeld en waar ook de vragen en moeilijkheden, welke jullie op je werk ontmoet worden behandeld. Onze vereeniging is rijk aan nog zocvelt- onaerafdeelingen, waarvan jullie lid kunt worden, ieder naar eigen aard en ianleg. Laten cte nieuwe leden hun trouw toonen door ijverige leden te zijn; leden, die too nen te begrijpen, dat de vereeniging er is, niet alleen om ontspanning te brengen, maar vooral om je iets mede te geven voor het leven. SCHAAKCLUB. In het bovenzaaltje der St. Josephsgezel- len. GongPiet aan zet: koning, paard of looper naar Antoon 6 of Hendrik 7? GongPiet moet zetten, hij zet ver keerd; Jan aan zet: Koningin,-toren of pion? naar recht of links? Jan moet beslissen. Het gongt maar door. Telkens met tus- schenpoozen van 30 seconden. Pionnen vallen; paarden sneuvelen; de koning wordt bedreigd; loopers snellen te hulp, zelfs de koningin steunt haar gemaal. Ge hebt het al begrepen. Er vindt een gong wedstrijd zijn snel verloop. In groe pen verdeeld vechten de Gezellen 20 mi nuten lang om de eer van het geblokte veld. En telkens als de gong gaat, moet een stuk verzet worden. 23 Febr zal er weer zoo'n gongwedstrijd gehouden worden. Alle schakers worden uitgenoodigd, het gaat hier natuurlijk om de kennis van het spel, maar ook om het snel zich concen- treeren. Donderdag rekenen wij op aller opkomst, de vorige avond was een succes, deze avond moet het nog winnen van den vori- gen. DE VERPLICHTE BIJEENKOMST. De verplichte bijeenkomst van Dinsdag 21 Febr. vervalt, het L de laatste avond voor de Vasten. De zaal zal wel geopend zijn. STILLE OMGANG. Maandag 20 Febr. wordt er in de St. Jo- sephsgezellen een vergadering gehouden voor degenen die deelnemen en lid zijn van de vereeniging „De stille omgang". De zaal is dus niet geopend voor de ontspanning der leden van de St. Josephsgezellen. MISSIE-AVOND. Maandag Missie-avond in de Gehoorzaal. Mgr. Bouter, Bisschop van Nellore, spreekt over zijn Missiewerk, een Missie-film zal door hem worden vertoond. Kaarten ver krijgbaar a 20 cent, plaatsbespreken Zondag van half 1 tot half 2 aan de Stadsgehoor zaal. Volgnummers zullen worden uitge reikt. Ook Maandagavond zullen kaarten verkrijgbaar zijn aan de Stadsgehoorzaal. WAT DE VAKBEWEGING HEEFT GEDAAN? Het best kunnen wij het resultaat af meten, wanneer wij een vergelijking ma- leden is het bestuur samengesteld. Presidente: mej. Th. Elshof. Magazijnmeesteresse: mevr. H. Colla Hueber. Penningmeesteresse: mej. A. van Deene. Ie secretaresse: mevr. J. M. van Kam penhoutRuhe. 2e secretaresse: mej. S. Timmermann. Als afgevaardigde van het bestuur van den Vrouwenbond bezoekt mej. M. Niemer geregeld onze maandelijksche vergaderin gen. Onze geestelijke adviseur is de Bondsadviseur kap. Bernefeld. Bij j aai-lij ksche loting wordt den dames de parochie aangewezen, waarin zij dit jaar haar patiënten moeten bezoeken om zooveel mogelijk in haar vermogen ligt op afdoende wijze te helpen. Moge dit jaaroverzicht u een beeld geven van de veel omvattende taak onzer vereeniging en u opwekken onze vereeniging daadwer kelijk te blijven steunen. J. M. VAN KAMPENHOUT— RUHE, Secretaresse. Van onze Adverteerders DUBBEL SPAREN! Wie Persil gebruikt, spaart dubbel. Tot heil van haar huishoud-kas: Zij spaart geld èn door de zegels, En door kosten van de wasch. Cl. D. Door voor alles wat gewasschen moet worden Persil te nemen, spaart U nu dubbel, want Persil is allerzuinigst in het gebruik en bespaart U een heele hoop werk, tijd en moeite. Bovendien kunt U, door de spaarzegels, welke thans op Persil en de andere Persil- producten Henco, Ata, iMi en Sil bevin den, te verzamelen en op de plakken op een verzamelkaart, welke bij iederen win kelier gratis te krijgen is, contant geld spa ren. Een geheel volgeplakte verzamelkaart kunt U bij Uw winkelier inwisselen en U ontvangt daarvoor van hem een gulden! Dus, Dames, gebruikt regelmatig de Per- sil-producten dan spaart U dubbel. ken tusschen een vijftig jaar geleden en thans. Gij ziet dan de schrille tegenstelling, veel en hard moet er zijn gearbeid door de organisaties om zooveel tot stand te brengen. Een vorige maal hebben wij u en kele feiten genoemd. Gij zult ons misschien vragen, waarom een Katholieke organisatie? Na het voor gaande kunt gij zelf reeds het antwoord aaarop geven. Natuurlijk hebben wij zeer veel gemeenschappelijks, arbeidsvoorwaar den, loonsverbetering enz. Wat is dan wel het verschil? Het groote verschil bestaat hierin, dat er zijn die uitgaan van de ma terie, het materialisme; er is niets anders dan stof, geen ziel, geen God, geen hierna maals, geen eeuwig geluk, geen hel. Er is niets anders dan stof, men moet uit het leven halen, wat er uit te halen valt. Alles is geoorloofd om rijk en mach tig te worden, ligt je verlangen op een an der terrein, goed ga je gang; er is geen geweten. Er is geen maatstaf voor goed en kwaad, want alleen in God kan de maatstaf zijn voor goea en kwaad. Jongens, wij leven nu in een grooten tijd, wij zouaen aezsn tijd kunnen noemen een overgangstijd; achter ons de tijd van materialisme en nu een streven, een ver langen naar liefde en vrede. Men wil een nieuwe gemeenschap, deze drang leeft in ae menscnen. Het Werkliedenveraond heeft dit in ae laatste maanden ondervonden. Het resultaat van haar opzet: „naar de nieuwe gemeenschap" heeft het R. K. Werklieden verbond verbaasd doen staan. De Kath. aroeiaers hebben reeas seaert jaren een geweidige activiteit ontplooit, zij hebben altijd principieel gestreaen; zoo moet het blijven, in onzen tijd moeten wij een dam opwerpen tegen ae moderne dwalingen, vooral tegen ae anti-God-actie. Op het oogenblik hebben wij niet te vreezen, en dat wij niet te vreezen hebben, wij kunnen het zonaer overdrijving en met rechtmatige trots zeggen, is voor het groot ste aeel te danken aan de Kath. arbeiders, die in de vijftig voorbije jaren hun plicht zoo goed heooen begrepen, en in die jaren zich vast aaneen heoben gesloten. Gij siaat nu aan het begin van uw leven. Gij hebt uw idealen, gij denkt aan u zelf, aan een bestaan, aan een bestaan voor u zelf en voor degen en en, die in de toekomst aan uw zorgen zuLen worden toe ver irouwa; vergeet het niet, gij moogt niet alleen aan u zeil' denken, gij zijt een sociaal wezen. Gij moet u zelf de vraag stellen, hoe kan ik voor mijzelf en voor de samen leving medewerken aan een zoo goed mo gelijk bestaan. De onoverkoombare voorwaarde is uw liomaatschap van uw organisatie. Door uw lidmaatschap zorgt gij het best voor uw eigen toekomst. Dit is niet alleen de plicht van de vol wassenen, dat is een piicht ook van den jongeman. Zijn er niet vele kwesties, die den jongeman aangaan? Het ontoereikende loon, zoodat men niet kan en mag denken aan eigen zelfstandig bestaan; het ontslag op een bepaalden leef tijd, wanneer men in aanmerking zou komen voor een hooger loon; niet te ver geten het werkloozen-vraagstuk, de jeugd- werkioosheia; ook op dit terrein is er al veel door de organisatie gewerkt, maar zal het meeste nog moeten worden gedaan. Wij hebben daarom de luup noodig van alle Katholieke mannen, ook van de jon geren, gij moogt uw lidmaatschap niet uit stellen tot de' huwbaren leeftijd. Jongens beseft het, als er geen organi satie was gekomen, hoe zou het dan zijn? De toestanden zouaen dan als het tenminste mogelijk ware nog erbarme lijker zijn dan voor 50 of 60 jaar terug. Wij hebben hier niet gesproken over de her haalde uitspraken van Paus en Bisschop, die zeer dikwijls spreken over de plicht van den Katholiek om zich bij zijn vak- genooten aan te sluiten. Wij hebben er niet over willen spreken; omdat wij meenen, dat een overzicht van datgene, al s het zeer beknopt en zeer onvolledig, wat is gedaan, beter tot u spreekt. De vraag: „Wat doet de organiastie voor mij"? is nu voor u een overbodige vraag en gij zult na deze korte verhandeling vol doende offerzin bezitten om in het belang van u zelf en van de gemeenschap u aan te sluiten bij uw organisatie. Het bezwaar van contributie valt voor u weg, om net groote nut, de groote voordeelen en het safe gevoel, dat gij hebt, want uw organisatie staat achter u. Wilt gij jonge Katholieken, een belang rijke taak vervullen in dit geweldige tijd perk, wilt gij medewerken dat dit tijdperk een Christelijk tijdperk worde, dan is het eenige middel: uw lidmaatschap van uw organisatie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16