DONDERDAG 16 FEBRUARI i»3!» 30ste Jaargang No. 9263 Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven rie pa*. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Ons bijzonder onderwijs Als de ouders hun kinderen toe vertrouwen en overgeven zoo goed als zonder eenige controle aan de school, is het voor hen van zoo'n eminent be lang, geeft 't hun een blijde gerust stelling, als zij weten, dat de onderwij zers hun kinderen zullen onderwijzen, zullen opvoeden in hun geest. Daarom wordt ook in ons vaderland door de overgroote meerderheid der be trokken ouders het bijzonder onderwijs zóó gewaardeerd. Men noemt ons, Katholieken, tegenstan ders van het openbaar onderwijs. Dat is betrekkei ij k waar. Wij willen onder de huidige omstandig heden het openbaar onderwijs zeker niet opheffen! En wij willen ook, dat het open baar onderwijs, waar het is en waar het moet zijn, zoo goed is, als maar mogelijk kan worden geacht! Maar wij willen tevens in het alge meen beschouwd voor de principieele voorstanders van het bijzonder onderwijs dat principieel onderwijs, dat zij voor hun kinderen wenschen; wij willen in het algemeen beschouwd financieele gelijk stelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. En wij hebben het voorrecht, deze finan cieele gelijkstelling in ons vaderland voor het lager onderwijs geheel en al te bezit ten! Wij hebben dat voorrecht; dank zij de nog al 'ns gesmaaldepolitiek! Men leze nu 'ns het volgende: Zondag 5 Februari 1.1. werd in alle Katholieke kerken van het Aartsbis dom Keulen 'n Herderlijk Schrijven voorgelezen van Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen. Dit schrij ven was gericht tegen de Gemein- schaftsschule en tijdens de voorlezing werden de menschen verzocht, indien zij zich tegen de Gemeinschaftsschule verklaarden, dit door het opsteken van hun hand kenbaar te maken. Geest driftig en spontaan vormden de ker ken een zee van opgestoken handen. Waar men ginds nu voor moet vechten, vrijheid van onderwijs, bezitten wij hier. Zijn wij er dankbaar genoeg voor? Zijn wij actief genoeg, om, voorzoover 't van ons afhangt, dat voorrecht te behou den? Benutten wij dat voorrecht ook vol doende? DE WERELD IN VOGELVLUCHT BRUSSEL: De Belgische regeeringscrissi is nog niet opgelost. Op het oogenblik is de heer Pierlot bezig om te trachten een oplossing te vinden voor de impasse, waar in de kwestie-Martens het land gebracht heeft. Het is wel tragisch, dat de onmid dellijke voorganger van Pierlot, Henri Jas par, thans plotseling is overleden. Een paar dagen geleden was hij nog volop in de weer voor de vorming van een kabinet, doch hij kon niet slagen. De vermoeienissen van die dagen hebben hem blijkbaar geen goed gedaan; hij moest geopereerd worden, doch ondanks dit chirurgisch ingrijpen is hij gisteren overleden. Jaspar was Katholiek. Hij heeft allerlei regeeringsfuncties be kleed en welhaast in alle departementen een ministerspost vervuld. Met de Vlamin gen stond hij op niet al te goeden voet. LONDEN: Volgens berichten uit Londen, zou de Engelsche regeering reeds besloten hebben, de regeering van gen. Franco „de facto" te erkennen. Met de publicatie daar van zou men willen wachten totdat de Fransche regeering een besluit zou heb ben genomen in deze kwestie. Vooral van de Fransche regeering is dit een delicate aangelegenheid, omdat de republikeinsche sympathieën nog altijd zeer sterk zijn in Frankrijk en de republikeinsche regeering rog altijd niet gehjel verslagen is. Daar om zal van een erkenning „de jure" in geen geval sprake kunnen zijn, ofschoon sommige landen (o.a. Ierland) daartoe reeds zijn overgegaan. De Engelsche re geering schijnt het echter nog niet zoover ie willen laten komen. Pontificale Requiemmis voor Z.H. Paus Pius XI In de St. Jacobuskerk te 'sGravenhage De pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe heeft hedenmorgen in de St. Jaco buskerk in de Parkstraat te 's Gravenhage een pontificale Requiem-Mis gecelebreerd voor de zielerust van Z.H. Paus Pius XI. Voor deze plechtigheid was in de ruimte voor het priesterkoor een catafalk ge plaatst, gedekt met zwart laken met zilver geborduurd, waarop de tiara op een wit kussen en de stola geplaatst waren. Ter weerszijden van de catafalk waren drie lange zilveren candelabres met gele kaar sen geplaatst, die een zacht licht uitstraal den. Een eenvoudige versiering met pal men voltooide deze aankleeding. De pila ren van het priesterkoor waren met zwart laken bekleed en het altaar was met paarse tulle versierd. Tusschen tien uur en half elf Vulde het kerkgebouw zich met genoodigden voor deze plechtigheid. Als altijd bij zulke ge legenheden vielen op de rijke ambtsgewaden en schitterende decoraties van de gezanten van vreemre mogendheden, van de minis ters en andere vooraanstaande aanwezigen. In toga waren de leden van het Permanente Hof gekleed. Op de eerste rijen ter linkerzijde (evan gelie-zijde) voor het hek, dat toegang geeft tot de ruimte voor het priesterkoor, waren gezeten de minister-president, dr. H. Colijn en de ministers van Justitie, van Onderwijs, van Waterstaat, van Economsiche Zaken, van Sociale Zaken en van Koloniën. Verder: de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de pro cureur-generaal bij den Hoogen Haad, mr. W. J. Berger, de voorzitter van de Algemee- ne Rekenkamer, de heer R. Zuyderhoff, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Se- venaer, oud-gezant bij den Heiligen Stoel, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, de gouverneur der Re sidentie, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, de se cretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje en de chef van de diplo matieke afdeeling van dat departement, mr. E. N. van Kleffens. Ter rechterzijde voor dit hek waren ge zeten de minister van Buitenlandsche Za ken, mr. J. A. N. Patijn met den deken en zeer vele leden van het corps diplomatiqueè Achter de diplomaten hadden plaats geno men de president en de vice-president van het Permanente Hof van internationale jus titie, onderscheidenlijk de heer J. G. Guer rero en sir Cecil Hurst, eenige rechters in dat Hof, onder wie de Nederlandsche rech ter, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga en de griffier van dat Hof. de heer Lopez Oli- van. Velen van deze genoodigden waren -vergezeldr van hun dames. Zij werden ont vangen door jhr. mr. G. C. J. van Reenen, chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, bijgestaan door mr. Crommelin, jhr. mr. G. Beelaerts van Blok land, dr. Boon en mr. Luns, allen van het departement van Buitenlandsche Zaken. Vlak bij den troon van den internuntius, ter zijde van de catafalk, waren de zetels bestemd voor de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin. Het waren H.Ms. groot meester gep. luitenant-generaal tit., J. H. F. graaf du Monceau en kapitein-luitenant ter zeer jhr. E. J. van Holthe, ter andere zijde van de catafalk was de zetel van mgr. Cagna, secretaris van de internuntiatuur. Ter zijde van de zetels, bestemd voor H.M.'s vertegenwoordigers waren de plaatsen van mevrouw van Tuyll van SerooskerkenBo- reel, grootmeesteres van de Koningin en H.M.'s dames du palais, mevr. Snouck Hur gronjevan Tets en mevrouw de Brauw- van Reenen. De minister van Binnenlandsche Zaken had zich doen vertegenwoordigen door mr. H. W. J. Mulder, chef van de afdeeling binnenlandsche bestuur, de minister van Financiën door baron J. C. E. van Lijn den, hoofd van den rijksgebouwendienst. Voorts waren er leden van het Amster- damsche college van B. en W. van den Amsterdamschen gemeenteraad, hoofden van diensten van publieke werken en ver der vele architecten, waaronder tal van inzenders van ontwerpen. Ten slotte waren in de ruimte voor het priesterkoor, waar anders de communie banken staan, gezeten vertegenwoordigers van het kapittel van de Balije Nederland der Souvereine Orde van Malta, van het Convent der Commenderij Nederland der Johanniter-orde en van de orde van den Heiligen Gregorius den Groote en vele R.K. geestelijken uit den Haag. Op het priesterkoor was de troon van den internuntius, mgr. Paolo Giobbe. Verder werden in het kerkgebouw opge merkt: generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, commandant van de eerste divisie, gep. luitenant-generaal P. J. van Munekrede, lid van het hoog militair ge rechtshof, staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, de burgemeesters van Noordwijk en van Rijswijk, prof. mr. van Kan, oud lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, de oud-ministers mr. T. J. Verschuur, voorzitter van de R.K. Staatspartij, mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de Katho lieke Tweede Kamerfractie en mr. H. P. Marchant, verschillede Katholieke leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, de Haagsche wethouder ir. L. J. M. Fe- I ber, de kapitein van den generalen staf A. I H. J. L. Fiévez, als vertegenwoordiger van den R.K. Officieren Bond, Katholieke leden van den Haagschen gemeenteraad en verschillende hoofden van kloosters en ge stichten. Even over half elf reden de verte genwoordigers van H. M. de Koningin in een gala-rijtuig voor den ingang van de kerk. In het portaal waren te hun ner verwelkoming aanwezig de Pau selijke internuntius en zijn secretaris met den deken van 's-Gravenhage. Terwijl alle aanwezigen zich van hun plaatsen verhieven werden Hr. Ms. ver tegenwoordigers naa? de voor hen bestem de zetels geleid. De plechtigheid nam daarna een aanvang. Bij de H. Mis fungeerde naast den celebrant mgr. P. Giobbe als presbyter assistens mgr. J. M. van der Tuyn. Troondiakens waren mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van le ger en vloot en mgr. dr. Th. J. F. Ver hoeven. Pastoor G. A. Bulters O.F.M. en pastoor Vermeulen S.J. waren resp. diaken en subdiaken. Als ceremoniarii fungeerden de weleerw. heeren A. J. van den Oudenhoven en dr. Ramselaar. Het koor van de parochiekerk, versterkt door leden van andere katholieke zang koren, zong onder leiding van den heer P. van den Oever de vierstemmige Requiem mis van Perosi. Voor den aanvang der plechtigheid speelde de organist, de heer J. H. Kapteyn, de Prélude Funèbre van Alphonse Maily en na afloop een treur- marsch van Mendelssohn. De secretaris van de Internuntiatuur deed de vertegenwoordigers van de Ko ningin na afloop der plechtigheid uitgelei de, waarna de overige aanwezigen de kerk verlieten. q PONTIFICALE REQUIEM VOOR Z.H. Wbs XI. In de Kathedraal te Haarlem. Hedenmorgen om 9 uur heeft Z.Hoogw. Excellentie Mgr. J. P. Huibers onder gToote belangstelling in de Kathedrale kerk te Haarlem een pontificale Uitvaart-mis ge celebreerd voör Z.H. Paus Pius XI. De Bisschop werd geassisteerd door Mgr. H J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kapittel, als presbyter assistens, de hoog- eerw. heeren J. C. Aalberse, Officiaal van het Bisdom, en J. H. Niekel, Directeur van het Philosophicum als troon-diakens, de weleerw. kapelaans J. Heyink, diaken en kapelaan A. Blok, sub-diaken. Beide secretarissen van het Bisdom fun geerden als ceremoniarissen. Het hoogaltaar was in zware rouw ge huld. In het midden van de kerk was een ka tafalk opgericht, terwijl achter het altaar het wapen van Z.H. den Paus was opge hangen. De Gregoriaansche gezangen werden uit gevoerd door het Kathedrale koor, onder leiding van kapelaan dr. L. Kat. Mgr. Huibers verrichtte na de H. Mis de absoute. Bij deze plechtigheid waren o.a. tegen woordig het volledige hoogwaardig kapit tel, het gemeentebestuur van Haarlem, Burgemeester, Wethouders en Secretaris, de leden van Ged. Staten mr. J. B. Bomans en mr. P. J. Witteman, de president van de Haarlemsche Rechtbank mr. G. Sluis, en vele anderen. PONTIFICALE REQUIEM TE UTRECHT. Vanmorgen heeft de Aartsbisschop van 1 Utrecht, Z H. Exc. Mgr. J. de Jong, in de metropolitaankerk aan de Lange Nieuw- straat een pontificale Requiemmis opge- 1 dragen voor de zielerust van Paus Pius XI. Mgr. de Jong werd hierbij geassisiteerd door Mgr. D. Huurdeman, vicaris-gene raal van het Aartsbisdom en plebaan J. 1 Batenburg als troondiakens, Mgr. G. van 1 Schaick, proost van he mtetropolitaan ka pittel, als presbyter-assistens, de hoogeer- 1 waarde heeren Th. Knuvelder, deken van de stad Utrecht en S. A. van der Loo, offi- t ciaal van het Aartsbisdom, respectievelijk als diaken en sub-diaken. Het zangkoor voerde de Gregoriaansche Requiem-Mis uit. t Velen woonden de plechtigheid bij, o.w. wethouder Zegers namens het gemeente- 1 bestuur. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PAUS PIUS XI. De geloovigen hebben verlof gekregen, de crypte, waar het stoffelijk overschot van Paus Pius XI z.g. rust, te bezoeken. De ba siliek van St. Pieter is den geheelen dag van 's morgens zeven tot des namiddags t vijf uur geopend en gedurende dien gehee len tijd treft men bij het graf groepen ge loovigen aan, die eerbiedig geknield voor 's Pausen zielerust bidden. DE VERKIEZING VAN EEN NIEUWEN PAUS. De Romeinsche bladen melden, dat de naam van den nieuw gekozen Paus ter stond door middel van het Vaticaansche radio-station aan de geheele wereld zal worden bekend gemaakt, zelfs nog voor dit door kardinaal Caccia Dominioni op het St. Pietersplein geschiedt. UITVAART-DIENSTEN. Naar wij vernemen zal de volgende week in alle katholieke kerken van Nederland een gezongen Requiem-mis worden opge dragen voor de zielerust van Z. H. den Paus. De Paus en de Pers Voorvechter voor de katholieke krant. Door heel Zijn Pontificaat is het inte resse van Z. H den Paus voor de pers als draagster der waarheid zeer opvallend. Hij noemde zich een zoon van zijn tijd; be greep en doorzag vanuit de zuivere hoog te van zijn ambt wat een macht de pers ten goede het verspreiden en beleven der waarheid, het geluk der menschen is. Maar evengoed, wat een grootmacht de pers is tot het verderf der menschhcid vervreemding en bestrijding van God, en verheerlijking van het groftste materia lisme. Geen geestelijke of wereldlijke leider der menschen heeft zoo veel gesproken en geschreven, en telkens weer doen schrij ven over het belang der Goede Pers, dan Pius XI. Er is uitgerekend, dat de H. Va der tot Mei 1936 in niet minder dan 130 officieele stukken op de beteekenis van de Pers gewezen heeft, dat is gemiddeld iede re maand van zijn Pontificaat. De Paus zag de macht van de Pers als een der grootste machten, die zijn devies, het ideaal ook der Kerk, kunnen verwe zenlijken; de uitbreiding van het onzicht bare Rijk van Christus in de zielen, door in de harten den vrede te brengen, die de wereld niet geven kan. „Een dagblad zou in staat zijn, heel wat krachtdadiger dan talrijke periodieken, die ieder hun eigen doel nastreven, en die on gelukkigerwijze zooveel kostbare energie opslorpen, de christelijke waarheid te ver spreiden, en de problemen en gebeurtenis sen van den dag te bespreken in het licht der eeuwige beginselen van het H. Evan gelie en de leer der Kerk, tot christelijke opvoeding van geheel het volk, en het her stel in Christus van het geheele indivi- dueele leven" Aldus heeft de H. Vader eens tot een Amerikaansch bisschop gezegd. VERDACHTE WAARHEIDSLIEFDE „Tegen de N.S.B. is alles geoorloofd, zoo schreef het propaganda-bureau van de R.K.S.P., wellicht zullen er dooden vallen maar dat hindert niet". Aldus „Volk en Vaderland" van 3 Fe bruari j.l. in een oproep tot steun aan het „strijdfonds" der N.S.B. „De Utrechtsche Courant" van 6 Februari j.l. noodigde de „opstellers" van Vova uit, te bewijzen, dat een erkende instantie van de R.K. Staats party ooit zulk een uiting had gedaan. De opstellers voldeden na eenige moeite aan die sommatie, na vooraf te hebben toegege ven, dat zij „uit 't hoofd citeerden", een gevaarlijke bezigheid bij het lanceeren van beschuldigingen, waarvan de ernst den hee ren opstellers misschien ontgaat, maar die voor fatsoenlijke en verantwoordelijke lie den zeer zwaar weegt. In het N.S.B week blad van 10 Februari wordt het „bewijs" geleverd, door overgave van een publicatie in „De Wekelijksche Nieuwsbron" van 4 September 1936, die een circulanre publi ceerde, waaraan bovenstaand „citaat" is ontleend. De circulaire, aldus de Wekelijk sche Nieuwsbron was ter publicatie toege zonden door het Centraal Propaganda-Bu reau der R.K. Staatspartij, Mauritskade 23, Den Haag. Zouden de opstellers van Vova zij we ten toch zoo goed, wat de Staatspartij wil en doet niet weten, dat het Partijbureau der R.K. Staatspartij gevestigd is Maurits kade 2 5, Den Haag, en zouden de heeren opstellers van Vova niet weten, dat aan het Partijbureau verbonden is een Centrale Propaganda Dienst en geen Centraal Propaganda-Bureau? Zouden de opstellers van Vova niet weten, dat het Algemeen Secretariaat der R.K. Staatspartij in Sep- temper 1936 een circulaire verzond, waarin gewaarschuwd werd tegen een „verdacht pamflet van provoceerenden aard". In die circulaire staat o.m.: „De samenstellers van dit pamflet, dat uit Den Haag verzonden is, zijn net niet slim genoeg geweest. Zij spreken van een Propaganda Bureau (niet: VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Engelsche regeering zon reeds beslo ten hebben, Franco „de facto" te erkennen. (2de blad). Henri Jaspar overleden. (2de blad). Het Amerikaansche defensie-plan door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. (2de blad). Binnenland De plechtige ingebruikneming van het vernieuwde Missie-college te Katwijk. (2de blad). Plechtige Requiem-Missen voor Z. H. den Paus z.g. te 's Gravenhage en te Haar lem. (1ste blad). „Dienst") en zij hebben zich vergist in het huisnummer van het Dr. Schaep- manhuis, dat is gevestigd aan de Mau ritskade no. 2 5 (niet 23). De inhoud en strekking van dit gestencilde pamflet, dat zich op verschillende plaatsen van een doorzichtige woordenkeuze bedient, verraden duidelijk een provo- ceerende bedoeling" Samenvattend stelde het Algemeen Se cretariaat der R.K. Staatspartij uitdrukke lijk vast: 1. dat het hoegenaamd niets te maken heeft noch met de samenstelling noch met de verspreiding van dit pamflet, waarin met valsche bedoelingen naam en adres van het Partijbureau foutief worden ver meld; 2. dat ernstig moet gewaarschuwd tegen de geraffineerde poging om de Katholieken van Noord-Brabant en Limburg in conflict te brengen met den uitdrukkelijken wensch en het voorschrift van den Bisschop van Roermond; 3. dat de Katholieken van Noord-Bra bant en Limburg nogmaals behooren te worden aangespoord om getrouw en nauw keurig de aanwijzingen te volgen welke het bevoegde gezag hen op ondubbelzinnige wijze heeft gegeven. Wij hebben zoo den indruk, dat de Vova- scribenten met bovenstaande zeer goed be kend waren. Zij zouden anders in 1936, 1937 en 1938 wel een hun dienstig gebruik hebben gemaakt van de „moordhetze" der Staatspartij. „De herkomst dezer provocatie? aldus de Utrechtsche Courant. Er is indertijd naar gevorscht, doch verder dan tot vermoedens is men nooit kunnen ko men. En al dringt er zich een heel sterk naar voren, we willen het niet uitspre ken. Beschuldigingen mogen voor ons slechts op zekerheden berusten. We willen „Volk en Vaderland" intusschen wel uitnoodigen de triomfvaan in te halen, om zijn lezers mede te deelen, dat het de R.K. Staatspartij ten on rechte van onzedelijke en onmensche- lijke stellingen heeft beticht.Ook te gen de R.K. S. P. is niet alles geoor loofd!" DE VERGADERING VAN DEN FASCISTISCHEN RAAD. Ingrijpende hervormingen op onderwijs gebied. ROME, 16 Febr. Op voorstel van den minister van onderwijs heeft de Groote Fascistische Raad gisteravond, onder voor zitterschap van Mussolini, een nieuwe re geling van het onderwijs goedgekeurd. Het betreft hier, zoo meldt Stefani, zeer belang rijke hervormingen, welke een volledige vernieuwing moeten brengen op dit ge bied en de positie van de school bepalen in den fascistischen staat. Krachtens de hierin gehuldigde opvattin gen, vormen de school, de jeugdorganisa tie en de universitaire groepen tezamen het militaire instrument van de fascisti sche opvoeding, waartoe de burgers ver plicht zijn tot hun 21ste jaar. De studen ten der universiteiten moeten bovendien lid zijn van de fascistische studentengroe- pen. De studie beoogt hun cultureele en mo- reele vorming en tevens hun politieke en militaire voorbereiding. Handenarbeid in bepaalde perioden zal van het onderwijs deel uitmaken. Er zal strenge controle ge houden worden op de te gebruiken school boeken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1