BANDJARSARI EMIGREERDE. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Het geluk ligt in de sneeuw Een merkwaardige emigratie in Ned. Indië. Met hulp van het gouvernement is de bevolking van het doodarme Bandjarsari in haar geheel verhuisd naar de Lampongs op Sumatra. Tijdens het transport H. M. de Koningin bracht Maandag een bezoek aan de nieuwe kazerne aan den Waalsdorperweg te Den Haag in verband met het 125-jarig bestaan van het derde regiment huzaren. De Koningin tijdens de inspectie Groot gevaar van instorting bedreigt vele huizen aan de Dieze te Den Bosch, tengevolge van gestadige ondermijning der fundamenten (foto boven). Verschillende bewoners gebruiken het riviertje als „vuilnisbak", waardoor ook de hygiëne be dreigd wordt (foto onder) FEUILLETON Een Wintersportroman van PETER KRA YENBüHL. (Nadruk verboden). 41) Een oogenblik staart Learsner peinzend voor zich uit. Vooral Dieter's brief heeft hem diep getroffen en opnieuw glijden zijn oogen over het ietwat, strenge, maar jeugdig-openhartige schrift. Ongeveer op hetzelfde tijdstip verlaat Grace boven haar kamer om op de veran da te gaan, die om het hotel heen loopt. Ze kan niet slapen, vraagt zich telkens weer opnieuw af wie toch iets van den kostba ren „Amicus" kan hebben geweten en kctait daarbij tot geen enkel resultaat. Daartusschen door denkt ze aan Dieter, dien ze lief heeft en die door haar schuld in zoo'n moeilijk parket is geraakt Ze huivert.De nacht is koud en zon der sterren. Een vochtige nevel hult de om geving in een grijzen mantel en zoo komt het, dat zij ook het lichtschijnsel niet ziet, dat twee étages hooger van Dieter's ka mer naar buiten valt. Als Grace aanstalten maakt om weer naar binnen te gaan, hoort zij iemand zwak hoes ten. Verbaasd blijft zij staan. Er is dus nog iemand buiten en op hetzelfde oogenblik, dat dit tot haar doordringt, loopt ze een paar stappen door tot den hoek van de ve randa, waar vaag een gestalte voor. haar opdoemt. Resoluut treedt ze naderbij en dan her kent ze plotseling Brigitte. Om 's hemelswil, die vochtige nacht lucht is immers vergif voor u Ik zou haast wenschen, dat het zoo wasantwoordt Brigitte met een pijn lijke glimlach. Gaat u toch naar binnen, u moet in bed blijven met dit weer Ik kan immers toch niet slapen. En u? Waarom slaapt u niet? Wat was dat voor een lawaai vannacht? Grace dringt Brigitte zachtjes de kamer binnen en voor dat deze het goed beseft, heeft Grace haar naar bed gebracht. Dan schuift ze een stoel bij het ledikant en ver telt hoe Dieter door een samenloop van om standigheden geheel buiten zijn schuld on der verdenking is geraakt debet te zijn aan een juweelendiefstal. Zij vertelt een en an der zoo uitvoerig mogelijk, teneinde de eventueele later volgende beschiudigingen van den baron reeds bij voorbaat hun be- teekenis te ontnemen. Brigitte hoort met zeldzame kalmte toe; ze schijnt trouwens plotseling totaal veran derd te zijn, het vlinderachtige, dat haar vroeger kenmerkte, is geheel verdwenen. Als Grace aan het eind is van haar verhaal, richt ze zich eensklaps in bed op: Geeft u mij m'n mantel eens aan, als u wilt. Ja, heusch, doet u het maar! Ze staat op en laat zich door Grace in haar mantel helpen. Gaat u nu alstublieft naar uw eigen kamer, miss Arlen, maar zorgt u er voor wakker te blijven. Ik kom dadelijk bij u. Haar optreden is zoo gedecideerd, dat Grace het niet waagt om tegen te spreken. Op den drempel van haar kamerdeur vindt zij Dieter's brief. Nadat Lersner eenig koppen sterke kof fie heeft gedronken, grijpt hij weer naar de post; als eerste van den stapel brieven opent hij een dik couvert' in acteformaat. Het bevat, behalve eenige formulieren voor statistische opgaven, het maandelijksche communiqué van de directie van het Ho telconcern te Munchen aan de bedrijfslei ders. Lersner toont aanvankelijk niet bijs ter veel belangstelling, maar zijn aandacht wordt spoedig getrokken door een passage op bladzijde 4, welke met drie roode krui sen en de woorden „strikt vertrouwelijk" is aangegeven. Zij bevat het signalement en de foto van een hotelrat, die reeds in ver scheidene hotels van het concern slachtof fers heeft gemaakt. De beschrijving is in overeenstem ming met de behendigheid van den betrok kene om van gedaante verwisselen voor verschillende uitleggingen vatbaar, maar de foto laat aan duidelijkheid niets te wen schen over.Lersner kan zichzelf het verwijt niet besparen, dat het beter ware geweest, als hij gisteravond de post nog even doorgekeken had. Zijn verdere overpeinzingen worden on derbroken door het ratelende bellen van de telefoon. HalloGoeden morgen, waarde collega! Al zoo vroeg wakker, meneer Hohrain? Wat....? U spreekt zoo onduide lijk.... ja, u b.eht-slecht te verstaan.... Wat? Wat zegt u? Is die bij u? Om één uur gekomen? Kon hij niet slapen door het la waai. Ach, datris interessant.Wat? Is hy aan het pakken? Hoort u eens even, meneer Hohrain, die man mag onder geen voorwaarde 't hotel verlaten! Zorgt u er voor, dat u hem vasthoudt! Hoe? Dat komt er niet op aan. Ik ben in den kortst moge lijken tijd bij uit... Ik dank u voorloopig.... Lersner legt langzaam de hoorn op het toestel, aarzelt een oogenblik, maar belt dan vastbesloten den portier. Onmiddellijk Zwanziger en Spangen berg wekken dat zijn twee stevig ge bouwde kellners, die op de zolderverdieping van het hotel slapen binnen twee minu ten buiten óp ski's aantreden! De portier kent dezen commandotoon en spoedt zich weg. Hij is vroeger in Ween en bij de brandweer geweest. „Groot alarm!" Als Grace vijf minuten later de trap komt afrennen, vindt zij Lersner's kantoor geslo ten. Eerst na herhaalde aandringen deelt de portier haar mede, dat de gérant blijk baar in groote haast op ski's vertrokken is. Waarheen weet hij niet precies, maar hij vermoedt naar St. Valentin. Traag en kennelijk teleurgesteld gaat Grace weer naar boven. Brigitte zit op haar kamer in een toestand, welke het Voor Gra ce onmogelijk maakt haar alleen te laten.... Den portier heeft zij opgedragen Lersner onmiddellijk naar boven te sturen als hij te rugkomt. Grace behoeft niet lang te wachten. Nog geen uur later wordt er hard op de deur geklopt. Miss Arlen, wat wenscht u? Ik ben het, zegt Lersner en als hij haastig binnen treedt, blijkt zijn pelsjas nat van de mist, terwijl zijn schoenen een hoeveelheid sneeuw naar binnen dragen, die groote, vochtige plekken op het tapijt achter laat. Ja, u bent er, meneer Lersner, zucht Grace, die er nu toch was vermoeid en af gemat uitziet, en de gestolen sieraden zijn er ook, maar Girsholm is weg. Met een handgebaar, vol onjeugdig scep ticisme, wijst ze op een tabouret naast de leunstoel van Brigitte. De facetten van den grasgroenen „Amicus" weerkaatsten het licht van den electrische kroon in honderd voudige reflexen. Ja, Girsholm vs weg, nu weet ik het ook. De stoker zag hem vertrekken en lachte om den dwazen skihaas, die er bij nacht en ontij op uittrek.... Peinzend staart Lersner naar het kostba re kleinood, vandaar naar Grace en van Grace naar Brigitte, die in een donkerblau we kimono uitgeput in haar stoel ligt, het gelaat in de witte handen begraven Hoe hebt u hem ontdekt, meneer Lers ner? vraagt Grace en hij hoort onmiddel lijk, dat er een ongewoon harde klank in haar stem ligt. Ach, vraagt u me liever hoe het komt, dat hij er vandoor is gegaan, stommeling, die ik ben. Dat is zelfkennis, denkt Grace geërgerd. Juist als ik zijn signalement lees, gaat de telefoon: zoogenaamd Hohrain zijn stem klonk wat heesch die me vraagt, wat er met den baron aan de hand is. Hij is midden in den nacht weer in het hotel terug gekomen en nu zijn koffers aan het pakkenAls ik buiten adem met twee kellners Kaiserhof kom binnenvallen, blijkt Hohrain nog rustig op bed te liggen ik ben eenvoudig voor den gek gehouden. Als ik hier terug kom, is Girsholm in den mist verdwenen. Hij zal wel niet ver komen. Er is bui ten geen twee meter zicht en het zal me dan ook niets verwonderen, als hij in een kringetje ronddraait. Maar u kimt voor al le zekerheid de douane waarschuwen Wordt vervoigd Het stoffelijk overschot van wijlen Z. H. Paus Pius XI opgebaard in de St. Pieter te Rome, omringd door het licht der gewijde kaarsen en omgeven door de talloore kerkelijke autoriteiten, die met de tienduizenden geloovigen een laatste bezoek aan den ont slapen kerkvorst kwamen brengen Flatteuze hoofdtooi op de folkloristische tentoonstel ling te Parijs De aankomst der kardinalen ten Vaticane te Rome ter bijwoning van de vergadering der kerkelijke prelaten in verband met het overlijden van Z. H. den Paus

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5