De bijzetting van Pius XI DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hedenmiddag in de Krocht van St. Pieter Paus-herdenking Staten-Generaal DINSDAG 14 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9261 3)e GcicbcheSou^mt Bureaux Papengracht 3*. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. Giro 103003. Postbus 11. Een viervoudige lijkkist Ongeveer een millioen menschen zijn deze dagen langs het stoffelijk overschot van den overleden Paus ge trokken, dat hoog op een „lijktïoon", tusschen flakkerende kaarsen-heuvels achter de Confessio staat opgebaard. Bij de confessio wordt thans een constructie gemaakt om de zeer zware viervoudige lijkkist te verplaatsen. De bijzetting in de crypte van St. Pieter, naast Pius X, zal hedenmiddag omstreeks 5 uur plaats hebben. Bij deze plechtigheid zijn aanwezig de Kardinalen, de leden van het Pau selijk Hof, de verwanten van den over leden Paus, de leden van'het corps diplomatique geacrediteerd bij den Heiligen Stoel, een aantal vertegen woordigers van de Orde van Malta en leden van de Romeinsche aristocratie. Zoodra Kardinaal Pacelli met witten mijter op, voorafgegaan door het Hof en gevolgd door de kanunniken van Sint Pieter uit de sacristie de kerk binnen is gekomen, wordt het Mise rere aangeheven. Het stoffelijk overschot van den Paus wordt daarop in processie naar de zoogenaamde koorkapel gedragen, alwaar het, nadat het „In Paradisum" gezongen zal zijn, in een cypi-essen- houten kist wordt gelegd. Het gelaat wordt bedekt met een - sluier en een prelaat plaatst een beurs met geld en medailles, geduren de het pontificaat van Paus Pius XI gemunt, in de kist. Daarop spreidt de oudste door den overleden Paus tot het purper verhe ven Kardinaal over het geheele li chaam een sluier met gouden franjes uit en aan de voeten een looden ko ker, waarin op perkament een beschrij ving van het leven van den overle den Paus wordt neergelegd. De cy pressen houten kist wordt ver volgens gesloten, vergezeld en ge plaatst in een looden kist. De twee kisten worden weder in een derde kist geplaatst van olmenhout, waarop een Latijnsch epigraaf en het wapen van den overleden Paus. Nadat de laatste zegen gegeveh is, wordt de Paus door de knechten van Sint Pieter, de Sampietrini, in de krypte begraven, zooals men weet naast Pius X. Hedenmorgen vond in den Sint pie ter de derde groote lijkdienst platas. Tot en met Vrijdag zal zich dat op iederen morgen herhalen. Dan zullen er nog drie plechtige lijkdiensten vol gen, maar de dagèn hiervoor zijn nog niet vastgesteld. Ook hedenmorgen stroomden de Ro meinen in grooten getale naar den Sint Pieter. Weer dienen ter afzetting, behalve politie en carabinieri, solda ten. COLLEGE VAN KARDINALEN BIJEEN. Vanochtend zijn alle Kardinalen, die op het oogenblik te Rome zijn, bijeen gekomen. In den loop van den ochtend hebben nog duizenden een bezoek gebracht aan den Sint Pieter om een laatste bezoek te brengen aan het stoffelijk overschot van Z. H. Pius XI. Te twaalf uur werden de hekken gesloten ter voorbereiding van de teraardebestel ling welke te 16 uur zal geschieden. NIEUWE MUNTEN EN ZEGELS. De kardinalen hebben, naar de „Msb." verneemt, besloten sede vacante, d.w.z. gedurende den tijd, dat de Apostolische Stoel onbezet is, een kleine hoeveelheid zilveren munten uit te geven met de beel tenis of -het wapen van den kardinaal- Camerlengo, Z. H. Em. Pacelli. Naar Stefani seint, zal ook een speciale serie postzegels worden uitgegeven. Daar toe zullen eenige waarden worden her drukt van de in 1929 uitgegeven zegels met de gekruist^ sleutels, waarboven het z.g. umbraculum, de insignia der basiliek, zijn afgebeeld, terwijl het inschrift zal luiden „Sede Vacante". Het Conclaaf DATUM NOG NIET VASTGESTELD. De datum voor het Conclaaf is nog niet vastgesteld, doch wel heeft men toegegeven, dat het college van Kar dinalen zich zal uitspreken voor 1 Maart, den dag waarop de Zuid-Ame- rikaansche kardinalen zullen aanko men. De Paus en de Grieksche ritus. Kardinaal Tisserant, de secretaris van de Congregatie voor de Oostersche ker ken, heeft aan de bisschoppen van den Oosterschen ritus een schrijven gezon den, waarin hij in het licht stelde, hoe buitengewoon groot de zorg van den H. Vader was voor de Oostersche Christen heid, o.a. hieruit blijkend, dat Pius XI zelf prefect was van de Congregatie voor de Oostersche Kerken. In St. Pieter is gisteren een H. Mis vol gens den Byzantijnschen ritus gecele breerd. Een kardinaal op een oorlogschip. Uit Washington wordt vernomen, dat Kardinaal O'Connell, wiens gezondheids toestand wegens zijn hoogen ouderdom precair is, een oorlogsschip kreeg aange boden, om de reis naar Italië zoo snel mo gelijk te maken. De a.s. Vrijdag zal in Italië beschouwd worden als nationale treurdag. Rouwzitting Amerikaansche Parlement. De zitting van het Amerikaansche con gres is tot morgen verdaagd uit eefbied voor den ontslapen Paus, nadat beide hui zen van het parlement resoluties hadden aangenomen, waarin zij uitdrukking ga ven aan hun rouw over den dood van Z. H. Paus Pius XI. Indië bidt voor de zielerust van den Paus. In de Kathedraal aan het Waterlooplein te Batavia en in alle parochiekerken van de hoofdstad, zoowel als in de kerken en kapellen van alle vicariaten, prefecturen en parochies in geheel Nederlandsch In dië, werden gisteren H. Missen opgedra gen voor de zielerust van den overleden Paus. Van den kansel werden predikaties gehouden, wélke eindigden met een ge zamenlijk gebed. EEN „AS PARIJS—VATIC A AN". Onder den titel „een as ParijsVati- caan" doet de Westfaelische Landeszeitung heftige aanvallen op de Kardinalen Pa celli en Verdier. Het blad is in het bijzon- dre verontwaardigd over „den wensch van Fransche Katholieke kringen, thans een Paus te krijgen, die den strijd tegen het Fascisme wil aanbinden, overeenkom stig de wenschen van Kardinaal Verdier". Het blad ziet zich eveneens in verband met de Spaansche kwestie een as Parijs— Vatikaan afteekenen. „In het groote spel, dat op het oogenblik gespeeld wordt voor de bevrijding der volken, is het belang wekkend, kennis te nemen van de pogin gen van de as ParijsVaticaan om het nieuwe Spanje tot onmacht te doemen door het met den steun van de Londen- sche city te maken tot een clericale mo narchie". De Paus en Versailles In ontelbare toespraken heeft de thans ontslapen Paus Pi us XI gesproken over de vrede, over het bereiken van de vrede en over de wreedheid van den oorlog. Vele nr.alen schreef Hij hierover in Zijn Ency clieken. Wij laten een enkele passage uit Ency clieken en toespraken volgen: Reeds in zijn eerste Encycliek „Ubi Ar- cano" in 1922, in welke Encycliek Pius XI zijn program ontvouwde, sprak Hij reeds over het feit, dat het vredesverdrag van Versailles geen rust had geschapen. „Zeer zeker, een plechtig verdrag heeft de vrede tusschen de oorlogvoe renden bezegeld, maar die vrede staat geschreven in diplomatieke acten, hij is niet in de harten gegrift en het is in de harten, dat ihans nog oorlogs zuchtige hartstochten broeien, die met den dag hachelijker worden voor de maatschappij." De ware vrede kan alleen berusten op eerbied voor Gods wetten, en dit komt tot uiting in de wereldbrief van Pius XI over den tegenwoordigen wereldnood en in de wereldcrisis van 3 Mei 1932, waarin de H. Vader schreef: „Als men niet eerst de heilige rech ten van de natuurwet en van de God delijke Wet erkent, dan helpen geen vredesverdragen, geen plechtige over eenkomsten, geen Internationale bij eenkomsten of Conferenties, noch ook de meest belanglooze en grootmoedige krachtsinspanningen van staatsbestuur ders." Wij kunnen hier wijzen op andere uit spraken van den H. Vader o.m. op hetgeen Hij reeds schreef in Zijn Eerste Encycliek „Ubi Arcano" van 1922: „De beste garantie voor de rust, is geen woud van bajonetten, maar we- derzijdsch vertrouwen en vriendschap." Deze uitspraak is een duidelijk antwoord op het gezegde, dat hij, die den oorlog wil vermijden, zich op den oorlog moet voor bereiden. Internationale samenwerking is noodig, en hierover schrijft de H. Vader in Zijn grooee Encycliek „Quadragesimo Anno": „Wegens him sterke wederkeerige economische afhankelijkheid en op elkaar aangewezen zijnde, moeten de verschillende volkeren, één van zin en met vereende krachten er naar stre ven, om door verstandige verdragen en instellingen een vruchtbare en heilzame internationale samenwerking op economisch gebiéd te bevorderen." De gouverneur van Vaticaanstad, signer Seralini leest, omgeven door officieren der lijfwacht, de officieele acte voor betreffende het overlijden van Z. H. rau» Pius XI in Een ovoriicht tijdens de roewplectitigheid, welke gedurende negen dagen voor de »eierust ven wijlen Z. K Paus Pius XI in de Seerementitepel ven de 9t Pieter te Rome pkwrts keelt In de Eerste Kamer In de Eerste Kamer heeft hedenmiddag de voorzitter, mr. W. L. baron DE VOS VAN STEENWIJK, terwijl allen zich van hun zetels verheven hadden, Z.H. Paus Pius XI herdacht met de volgende rede: Een groote Paus is heengegaan. Na eene 17-jarige regeering is Pius XI tot hooger leven opgeroepen. Figuur van buitengemeene eruditie, the oloog, philosoof, historicus, jurist, kortom veelzijdig geleerde, diplomaat van voor name allure en bovendien scherpzinnig staatsman, heeft hij, in verzoenenden geest werkzaam, een suoqesvolle concordataire politiek volgende, na moeizame besognes zijn doelwit bereikt: de Romeinsche kwes tie opgelost, de volle souvereiniteit van het Vaticaan alom erkend te zien. Met diepgaanden blik der tijden nood peilende, heeft hij te midden van een ont wrichte- menschheid onverflauwd voor het behoud van den vrede geijverd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal betreurt in den doorluchtigen doode een wijs regeerder en brengt aan de nagedach tenis van dezen zoo waardigent vastberaden vorst eerbiedige hulde. De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, prof. SLOTEMAKER DE BRUiNE, zegt dat de regeering zich gaarne aansluit bij de woorden van waardeering, welke de voorziter wel heeft willen wijden aan den persoon van den overleden Kerk vorst en aan diens arbied, een arbeid dien hij zich wel heeft willen getroosten in het belang van vrede en recht. In de Tweede Kamer De Tweede Kamer kwam vanmiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. VAN SCHAIK. Deze sprak als volgt: „Geachte medeleden. Alvorens tot de eigenlijke werkzaamhe den over te gaan, zult gij met mij een oogenblik willen verwijlen bij het over lijden van Zijne Heiligheid Paus Pius XI. Vooral in stormachtige tijden als deze klemmen de oogen der wereld zich vast aan die zeldzame figuren, die als geestelij ke vuurtorens veilige steunpunten zijn in de bewogen en zich bedreigd gevoelende menschelijke samenleving. Een dier hel- derstralende lichtpunten was ongetwijfeld de overleden kerkvorst. Onverschrokken heeft hij aan wie naar hem wilden luisteren, zonder aanzien van welke macht ter aarde ook, op haast elk levensterrein vaste beginselen voorgehou den, die hij putte uit de in hem levende Christelijke waarheden. Bij voortduring de ondergeschiktheid van het tijdelijke aan het eeuwige, van 's menschen stoffelijke aan zijn zedelijke belangen in aller harten prentend en onvermoeid den terugkeer naar Christus predikend, reikte zijn ma nende en sterkende stem ver buiten de scharen van hen die hem als den Heiligen Vader eerbiedigden. Tot op zijn sterfbed heeft hij gebeden, gestreden en geleden voor den vrede in en onder de volken. Het zijn vooral de ver zoenende gevoelens van den opréchten vredesvorst welke weerklank hebben ge vonden bij de vredesgezindheid die zoo diep in het Nederlandsche volk veran kerd is. De nagedachtenis van dezen grooten Paus van universeele werkzaamheid zal ook hier te lande in gezegende herinnering blijven". De heer GOSELING, Minister van Ju- title, antwoordde als volgt: Mijnheer de voorzitter, U hebt den overleden kerkvorst willen herdenken voornamelijk in zijn werk'voor vrede en voor recht. Vooral in dezen tijd is dat van overwegende beteekenis. Geen Nederlander is er, die niet vurig hoopt, dat eenmaal door een betere verstandhou ding onder de volken de vrede beter dan tot dusverre zal zijn verzekerd. De regeering kan zich dan ook van har te bij uw herdenkingswoorden aansluiten. Het is vooral om zijn vredeswerk, dat de overleden Paus ook bij de regeering in dankbare herinnering zal blijven". Beide redevoeringen werden staande aanhoord. De twee leden der Staatk. Ger. fractie verlieten tijdens de rede van den voorzit ter de zaal!! HET WAS HUN LAATSTE CONCLAAF. Van de Kardinalen, die hebben deelge nomen aan het Conclaaf van 1922, waarbij Pius XI tot Paus werd gekozen, zijn nog de volgende Kardinalen in leven: Pignatelli di Beimonte, Sbaretti, Boggia, Ascalesi, Bertram, Faulhaber, Vidal y Baraquer, Schulte. In totaal namen 53 Kardinalen deel aan het Conclaaf van 1922. Kort na de Paus keuze arriveerde Kardinaal O'Connell, aartsbisschop van Boston, in Rome. De Kardinalen Bégin, aartsbisschop van Que bec, en Dougherty, aartsbisschop van Phila delphia, kwamen eerst drie dagen na het Conclaaf in Rome aan. EEN SYMPATHIEKE DAAD. Als een bewijs van groote erkentelijk heid voor het werk van Pius XI heeft de Spaarkas van de Italiaansche Provincie Lombardije bij den dood van den H. Vader, 'die zooveel voor de Missiën gedaan heeft, een som van 100.000 Lire ter beschikking gesteld van het Moederhuis te Milaan, van het Pauselijk Instituut voor de Buitenland- sche Missiën. De laatste oogenblikken Kardinaal Schuster, in wien menigeen den toekomstigen Paus ziet, heeft gisteren aan een aantal journalisten een onder houd toegestaan en daarin onder andere onthullingen gedaan over de laatste oogen blikken van Paus Pius XI. Toen Mgr. de Romanis, zoo vertelde Kardinaal Schuster, aan het oor van den Paus de drie heilige namen van Jezus, Maria en Joseph had geroepen en toen, na een moment aarzelen vervolgd had: „Moge in vrede met U mijn geest vertrek ken", beschaamde de Heilige Vader die aarzeling door Zelf te herhalen: „Moge ,in vrede, ja, moge in vrede met U mijn gees! vertrekken". Ook prof. Cesare Bianci, de hartspecia list, die meerdere malen door prof. Milani in consult werd geroepen, heeft een ont hulling gedaan en wel over het laatste bezoek, dat hij bij den Heiligen Vader op Woensdag j.l. bracht. De Heilige Vader, aldus prof. Bianci, vroeg mij om Hem in het leven te houden voor de audiëntie, welke Hij Zaterdag aan de Italiaansche Bisschoppen wilde verleenen en als hét mogelijk wasen op dit woord legde prof. Bianci. zooals begrijpelijk is, den na druk óók nog voor de plechtigheden van Zondag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1