HET LEIDSCHE STADHUIS De strijd in Catalonië beëindigd Letteren en Kunst Negrin zet den strijd voort De bezetting van Hainan buitenland ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 12 FEBRUARI 1929 12 FEBRUARI 1939 Leidsch jubilé Wij hebben morgen jubilé Ik deel dit U slechts mee, U mocht het zijn vergeten. En zulk een feest van onze stad Wie van de burgers zou nu dat Niet gaarne willen weten? Er komen bloemengarven dan Van kind en maagd en vrouw en man Omdat de feestdag daar is; Zij komen juichend by elkaar, Op dat gezegend plekje daar, Voor 't huis des jubilaris. Morgen, tien jaar geleden, 12 Februari 1929, brandde het Leidsche Stadhuis af. Het is een leelijkhuis van hout, Dat aan den straatkant is gebouwd En niet ons ten pleiziere, Maar dat kan toch geen reden zijn Om op dit heugelijk festijn Eens prettig feest te vieren. Dus burgers, treedt nu morgen aan Komt allen daar vol eerbied staan Nu 't tien jaar is geleden, Dat onze brandweer onzen brand Van ons stadhuis, de trots van 't land, Met water heeft bestreden. Draagt bloemen en draagt kransen bjj Op dit verheven jubeltij Van onze steun en stutting. Dan danken wij de Stadsche Raad, Dat hier nu al tien jaren staat, De schoone Leidsche schutting. TROUBADOUR. 1250 MAAL „DE ROZENKRANS"! De Vereen. Schouwspelers (o. 1. van Pierre J. Mols) zullen van Zaterdag 18 Febr. af tot en met Woensdag 22 dezer een serie van zes voorstellingen geven van „De Rozenkrans", in den Hollandschen Schouw, te Amsterdam. De voorstelling van Zaterdag 18 dezer zal de 1250ste zijn, en een feestelijk ka rakter dragen. AUGUSTA DE WIT OVERLEDEN. In den ouderdom van 75 jaar is te Baarn, waar zij de laatste jaren verblijf hield, overleden de bekende schrijfster Augusta de Wit. Anna Augusta Henriette de Wit is gébo ren te Siboga (op Sumatra). Na de H.B.S. te Utrecht te hebben doorloopen, bezocht zij het Bedford College te Londen en het Girton College te Cambridge. Zij was leerares aan de H.HS. te Batavia en lite rair medewerkster aan de Javabode en en kele Nederlandsche dagbladen. In een door het rechtsche hoofdkwartier uitgegeven officieel communiqué wordt ge zegd: De zegevierend oprukkende troepen hebben gisteren de Fransche greDs bezet van Puigcerda tot Portbou. De oorlog in Ca talonië is geëindigd. Det rechtsche troepen hebben gisteren om kwart voor vier Puigcerda bezet Het stadje staat in brand. Tegen half drie had de volledige staf van het republikeinsche leger, dat zich in de buurt der grens had teruggetrokken, zich reeds bij de Fransche autoriteiten gemeld. Evenals eergisteren te Perthur kwam ook gisteren het rechtsche leger tamelijk onver wacht. te Portbou. Er bevonden zich nog republikeinsche soldaten op Spaansch ter rein, toen op 300 M. afstand van den grens post der eerste groep phalangisten zicht baar werd. Een luitenant der phalangisten was de eerste, die de Fransche grenswacht in den persoon van een kapitein der mobiele gar de, kwam begroeten. Op hun nachtelijken terugtocht uit de richting van Seo de Urgel hebben de repu- bleikeinen den oprukkenden vijand eenigen tijd kunnen ophouden door munitieopslag plaatsen en benzinedepots op te blazen. Zij moesten echter wijken voor de tanks der phalangisten. De Fransche wegen van Bourg Madame naar het binnenland zijn volkomen verstopt. Met groote moeite wordt tusschen vrachtauto's en tanks do .r een weg gebaand voor de indringende laatste vluchtelingen. REPUBLIKEINSCHE REGEERING VESTIGT ZICH IN MADRID Negrin heeft medegedeeld, dat Madrid het officieele hoofdkwartier zal zijn der republikeinsche regeering. Negrin en Del Vayo zijn gisteravond te Valencia aangekomen. Zij hebben reeds een bespreking gehad met generaal Miaja. Met de aankomst van Negrin en Del Vayo in de centrale zone bereidt het volk zich voor op verder verzet. Alle twijfel, die nog kon bestaan omtrent het voortzetten van den strijd, is thans weggenomen. De benoeming van Miapa tot opperbevelhebber over alle strijdkrachten wordt een duidelij ke aanwijzing voor de plannen der regee ring geacht. Radio-Valencia heeft een officieele me- dedeeling van de linksche regeering uitge zonden, welke o.m. behelst, dat Madrid is aangewezen als de officieele zetel der re geering, en waarin dan verder gezegd wordt: Ondanks alle ondervonden moeilijk heden is de regeering vastbesloten, tot het laatste oogenblik de beginselen van de na tionale vrijheid te verdedigen. In een gemeenschappelijke vergadering van vertegenwoordigers van alle republi keinsche partijen, hebben deze haar trouw jegens de huidige republikeinsche regee ring uitgesproken en zich bereid verklaard tot de offers, die noodig zijn om de verdedi ging der republiek en de onafhankelijkheid van Spanje te verzekeren. Valencia bestookt. Nadat 10 rechtsche vliegtuigen gister morgen reeds een aanval hadden onderno men op Valencia, hebben twintig rechtsche toestellen binnen een uur tijds ongeveer 150 bommen op de stad geworpen. Een aan tal deze bommen kwam neer bij de Brit- sche schepen „Mirupanu" en „Narvia", die echter niet getroffen werden. WAT ZICH OP MINORCA AFSPEELDE Bombardement tijdens onderhandelingen De Britsche kruiser „Devonshire" is met 450 Spaansche vluchtelingen van Minorca allen Spanjaarden aan boord, gister morgen te Marseille aangekomen. De vluchtelingen deelden mede, dat ge durende die onderhandelingen op Minorca gevochten is. Italiaansche vliegtuigen heb ben het eiland gebombardeerd. De republikeinsche militaire gouverneur kwam te Mahon aan boord van den kruiser en besloot na een gesprek met den recht- schen kolonel San Luis het eiland over te geven. Toen brak echter de strijd uit: Ita liaansche vliegtuigen vernielden 30 huizen, waarbij een aantal bewoners om het leven kwam. De „Devonshire" werd door eenige bomscherven getroffen. Bij het onderhoud tusschen San Luis en den milifairen gouverneur waren geen Britsche officieren tegenwoordig. De onder handelingen hadden Woensdagochtend plaats en de „Devonshire" is vóór de aan komst der rechtsche troepen vertrokken, Kapitein Muirhead Gould, commandant van de „Devonshire", heeft een protest-tele gram tot de regeering te Burgos gericht Hij had zich als bemiddelaar opgeworpen opdat de partijen elkaar niet behoefden te ontmoeten, doch zij gaven er de voorkeur aan met elkaar te praten. „Mijn eenige voorwaarde voor hulp was dat er geen bom bardementen en executies zouden worden verricht. In den loop van Woensdag begon een intensieve beschieting en ik telegra feerde een protest naar Burgos. Daar het bombardement niet ophield, keerde ik naar mijn schip terug; later begaf ik mij op nieuw naar de stad, waar een paniek heerschte". Te Londen wordt bevestigd, dat tijdens het verblijf van de „Devonshire" te Mahon een luchtaanval op Minorca gedaan is hoe wel met de rechtsche autoriteiten op Ma jorca was overeengekomen, dat er geen aanvallen gedaan zouden worden, zoolang de kruiser aan de kust van Minorca lag, terwijl op initiatief van deze rechtsche auto riteiten de afgezant van Franco aan boord van de „Devonshire" naar Mahon was ge bracht. De afgezant was nog op het schip, toen het door scherven van afweergeschut werd getroffen. Hij deed, aldus de diplo matieke redacteur van Reuter, onmiddel lijk een onderzoek naar de oorzaken en den oorsprong van den aanval instellen door de rechtsche autoriteiten. De „Devonshire" vuurde niet op de aanvallers en is vrijwel niet beschadigd. Chamberlain zal Maandag in het Lager huis een verklaring afleggen over het be zoek van de „Devonshire" aan Minorca. FRANCO'S DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN Frankrijk en de erkenning van Franco Volgens aanwijzingen, verkregen in de wandelgangen van de Kamer na het on derhoud van Daladier met drie delegaties, zouden de socialisten erop hebben aange drongen, dat de Fransche regeering te Bur gos niet de jure zal erkennen, voordat Spanje en Majorca door de Italiaansche troepen zal zijn ontruimd. Uit naam van de FranschSpaansche groep heeft Flandin er op aangedrongen, dat Frankrijk zoo spoedig mogelijk te Bur gos zal zijn vertegenwoordigd. De Fransche ministerraad zal Dinsdag a.s. de problemen, gesteld door de gebeur tenissen in Catalonië, bestudeeren. De betrekkingen met België De Spanjaard De Zulueta heeft den Bel gischen minister van Buitenlandsche Za ken Janson, zijn geloofsbrieven overhan digd voor zijn functie van agent-generaal der regeering van Franco bij de Belgische regeering. De Belg Marcel Polain is in dezelfde hoe danigheid benoemd bij de regeering te Bur gos. Hij zal zich naar zijn standplaats be geven. DRIEHOEKSPOLITIEK. Italië zon er niet vreemd aan zijn. Verantwoordelijke kringen te Tokio stel len de bezetting van het eiland Hainan zui ver voor als bestemd om den Chineeschen tegenstand te breken. Welingelichte nationalistische kringen wijzen er evenwel op dat de bezetting een diepere beteekenis heeft. Zij aarzelen niet te zeggen, dat het geen toeval is, dat de Japansche actie samenvalt met het streven van de as Rome-Berlijn in de Middelland- sche Zee. Zij verhelen niet, dat de krijgs verrichtingen in Zuid-China zich afspelen in de invloedszones van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten, welke landen door Japan er van beschuldigd worden het verzet van Tsjang Kai Sjek te steunen. Voorts wijst men er op, dat zich nog steeds een Japansche legermacht aan de grens van Mandsjoekwo bevindt, en dat deze in reserve wordt gehouden, totdat de driehoeksmogendheden een gezamenlijk optreden in Europa en Azië tegen de Kom intern mogelijk achten. Dat tijdstip is nog niet daar, en dit verklaart de defensieve houding van dat leger. Maar zoodra Italië en Puitschland hun streven naar het Oos ten zullen richten,, zou het Japansche le ger gereed zijn, hen met volle kracht te helpen. Japan zal dus handelen of in het Noorden of in het Zuiden, naarmate Duitsch land en Italië zullen verkiezen te hande len in het Oosten of het Zuiden van Europa Italië zou, zoo verklaart men verder, niet vreemd zijn aan de bezetting van Hainan. De indruk in Engeland. Officieele Engelsche kringen hebben tot dusverre nog slechts in korte telegrammen uit Tokio berichten ontvangen over de ont scheping van Japanneezen op Hainan en kunnen onder deze omstandigheden nog geen oordeel vormen over de strekking dier berichten, noch de beteekenis der Japan sche actie afmeten. In dit verband kan gewezen worden op de verklaring, die Butler op 27 Juni in het Lagerhuis heeft afgelegd: De Fransche en Britsche regeeringen heb ben de Japansche regeering duidelijk te verstaan gegeven, dat zij een bezetting van Hainan door Japansche troepen zouden be schouwen als van zoodanigen aard, dat daardoor betreurenswaardige complicaties zouden kunnen worden gewekt. Parijs zal waarschijnlijk protesteeren. In hun commentaren over de Japansche bezetting van het eiland Hainan tegenover Fransch Iudo-China, schrijft de „Jour" o.a.: „Hoe het ook zij, Italië en Duitschland zijn van tevoren van dit optreden op de hoogte gesteld, en Irankrijk, dat er rechtstreeks bij betrokken is, is er buiten gehouden. Waarschijnlijk zal een zeer krachtig pro test tot de Japansche regeering gericht wor den, en waarschijnlijk zal Frankrijk in dit proest niet alleen staan. Washington houdt zich er buiten. In Amerikaansche diplomatieke kringen wordt de bezetting van Hainan vooral be schouwd aas een politiek gebaar, dat ten doel heeft, de kracht of de zwakte van de Fransch Britsche entente in het Verre Oos ten in het daglicht te stellen. In Ameukaansche diplomatieke kringen overweegt men geenerlei diplomatieke ac tie of geste, aangezien Hainan Chineesch grondgebied is. BELGIË DE REGEERINGSCRISIS EERST MOET DE KWESTIE-MARTENS VAN DE BAAN. Koning Leopold heeft gisteren Spaak ontvangen en hem verzocht in samenwer king met anderen te streven naar een op lossing van de zaak-Martens, die de ge moederen zal doen kalmeeren. In afwach ting daarvan heeft de Koning zijn bespre kingen gestaakt. Het schijnt, dat Spaak, die eerst tegen het vertrek van dr. Martens gekant was, er thans naar streeft een oplossing te doen aanvaarden, waarbij wordt toegelaten, dat het nieuwe Academielid aftreedt. Vele le den van de Vlaamsche Academie der Me dicijnen, gesteund dcor de Vlaamsche lei ders, hebben echter den vasten wil te ken nen gegeven, af te treden als Martens hun gezelschap zou verlaten. Op het oogenblik kan omtrent het resultaat van de bespre kingen van Spaak niets gezegd worden. DUITSCHLAND PRINSES KT RA VAN RUSLAND HEEFT EEN ZOON. De gemalin van Ludwig Ferdinand van Pruisen, groothertogin Kyra van Rusland, heeft het leven geschonken aan een zoon. ENGELAND DE PALESTINA-CONFERENTTE. Arabieren stellen hun eischen. De Arabieren hebben een verklaring gepifbliceerd, waarin zij zeggen, dat hun zaak op het natuurlijke recht van het volk berust in het ongestoord bezit van zijn land te blijven. De poging om een Jcodsch Nationaal tehuis in Palestina te vestigen moet men laten varen. Het mandaat moet worden afgeschaft en in de plaats daarvan moet een verdrag worden gesloten, gelijk aan dat tusschen Engeland en Irak, tot instelling van een souvereinen Arabisch-Palestijnschen staat. Voorts moe ten zoowel de Joodsche immigraties als alle grondtransacties onmiddellijk worden gestaakt. Volgens welingelichte kringen zouden de Britsche gedelegeerden te verstaan hebben gegeven, dat de Joodsche immi gratie onmogelijk als tot dusver kan blij ven doorgaan. Ofschoon de besprekingen nog niet in dit stadium gekomen zijn, zouden de En- gelschen bij de voorloopige besprekingen, welke da laatste weken met de gedelegeer den der Arabische staten gevoerd zijn, zich de medewerking van deze staten hebben verzekerd voor het opnemen van de Jood sche immigratie, o.a. van Irak, dat zich bereid zou hebben verklaard, 300.000 Jo den op te nemen. Meeningsverschil in het kamp van Nasjasjibi. Gemeld wordt, dat Nasjasjibi, de voor zitter der Nationale Verdedigingspartij, plotseling ziek is geworden. Volgens Reuter zijn aan deze plotselin ge ongesteldheid interessante bijzonderhe den verbonden. Zooals bekend, is medegedeeld, dat de Arabische delegaties, t.w. van den ex- Moefti en van de partij van Nasjasjibi tot overeenstemming waren gekomen. De pu blicatie hiervan volgde na een bezoek van zekere gedelegeerden van de partij van den ex-Moefti aan Nasjasjibi's hoofdkwar tier, waar zij, naar verluidt, er in slaagden toegang te verkrijgen tot het vertrek van laatstgenoemde, zonder tusschenkomst van andere gedelegeerden. Toen de andere gedelegeerden van de Verdedigingspartij het besluit van hun lei der. Nasjasjibi, vernamen, kwam het tot een stormachtig tooneel, waarbij Fakhri Bey en Nasjasjibi dreigden naar Palestina te zullen terugkeeren. Laatstgenoemde kon echter overreed worden zijn werk zaamheid in de delegatie van de Nationale Verdedigingspartij voort te zetten, doch in de boezem van deze delegatie heerscht thans verschil van meening, waarover Nasjasjibi zich eerst wenscht te beraden. Dit en het feit, dat hij een lichte influenza heeft, hebben hem doen besluiten in zijn hotel te blijven. Het is nu niet waarschijn lijk, dat Nasjasjibi aan de besprekingen met de Britsche regeering zal deelnemen vóór de aankomst van den gedelegeerde Ferraj uit Jeruzalem, wien, zooals reeds gemeld, telegrafisch verzocht is onverwijld naar Londen te komen. AMERIKA SENAATSCOMMISSIE VOOR MILITAIRE ZAKEN. De Amerikaansche Senaatscommissie voor militaire aangelegenheden is over eengekomen den leden toe te staan, voort aan mededeeling te doen uit de geheime zittingen, behalve voor zoover het militai re geheimen betreft. De commissie verwierp een motie, waar bij er op werd aangedrongen een open bare vergadering te houden over de ver dedigingsprogram der regeering.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5