Bij het overlijden van Paus Pius XI „Sede Vacante" Wie thans de Kerk besturen. Kardinalen achter slot en grendel ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9259 S)e£cidóoKeSou/fca/nt Bureaux Papengracht 32» Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. In het Vaticaan. OVERBRENGING VAN HET LIJK NAAR DE ST. PIETER. Het stoffelijk overschot van den H. Va der is vandaag van de Sixtijnsche kapel overgebracht naar den Sint Pieter. Het gebalsemde lijk is met het pauselijk or naat bekleed. In de Sixtijnsche kapel rustte het stoffe lijk overschot op een catafalk, waarom heen twaalf kaarsen branden. Twee edel- garden, met helmen op het hoofd en ont- bloote zwaarden, de bandelieren om- floersd, hielden de wacht in gezelschap van twee geheim-kamerheeren in zwarten toog. De Paus was toen nog gekleed in een rooden schoudermantel, het hoofd ge dekt met een rooden muts met hermelij nen rand. Het gelaat van den ontslapene heeft een uitdrukking van groote gemoedsrust. De toevloed van rouwdragende geloovi- gen was zoo groot, dat de toegang tot de kapel versperd wordt. Buiten, in den kou den nacht, stond een onafzienbare menig te, waartusschen zich talrijke geestelijken bevinden, rustig te wachten op het oogen- blik, waarop zij toegelaten zouden worden voor de laatste hulde aan den Paus. GRAAF CIANO OP HET VATICAAN. Om half zeven gisteravond is de Ita- liaansche minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, vergezeld van den Ita- liaanschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, op het Vaticaan aangekomen. Hij bracht de deelneming over der Italiaan- sche regeering. Vervolgens heeft hij zich, vergezeld van kardinaal Pacelli, naar de Sixtijnsche ka pel begeven, waar hij het stoffelijk over schot van den Paus den Romeinschen groet gebracht. Na geknield en gebeden te hebben, bracht graaf Ciano opnieuw den Romein schen groet, waarna hij het Vaticaan ver liet. Om 19 uur kwam de gouverneur van Rome op het Vaticaan aan. VOORBEREIDINGEN VOOR HET HET CONCLAAF. De technische afdeelingen van het Vati caan zijn reeds begonnen met de noodige voorbereidingen voor het conclaaf, waar van de juiste datum nog niet schijnt vast te staan, doch dat, naar men aanneemt, over circa twee weken zal beginnen, op of vóór 28 Februari. Men is reeds bezig met de tronen op te stellen voor de 62 kardi nalen, die zullen vergaderen om den nieu wen Paus te kiezen. Op den dag na de plechtige opening van het conclaaf in de Sixtijnsche kapel, beginnen de stemmin gen, die viermaal daags gehouden worden, twee des morgens en twee des middags. Degene, die tot Paus gekozen wordt, moet tweederde van de stemmen behalen. AMERIKAANSCHE KARDINALEN REIZEN AF. Kardinaal Mundelein, die met vacantie in Florida vertoefde, heeft den trein naar New York genomen, waar hij zich heden waarschijnlijk zal inschepen met bestem ming Rome. Kardinaal Dougherty, de aartsbisschop van Philadelphia, bereidt zich eveneens voor op een reis naar Rome. Men twijfelt er echter aan of kardinaal O'Connell, de aartsbisschop van Boston, die zich thans wegens gezondheidsredenen op de Bahama-eilanden ophoudt, de reis naar Rome zal kunnen maken. DE VRIJHEID VAN DE KARDINALEN. In de Gazzetta Ufficiale wordt medege deeld, dat de regeering nauwkeurige op drachten heeft gegeven ter uitvoering van artikel 21 van het Verdrag van Latera- nen, opdat vooral de volledige vrijheid zal worden gewaarborgd van de kardinalen en op Italiaansch gebied geen daden worden begaan, die op eenigerlei wijze de bijeen komsten van het conclaaf zouden kunnen storen. Rouwbeklag. Vele staatshoofden hebben door middel van hun gezanten hun deelneming betuigd bij het overlijden van Z.H. Namens den President der Vereen. Staten heeft Huil aan kardinaal Pacelli het volgende telegram gezonden: „Roosevelt wenscht u uitdrukking te geven aan zijn innige deelneming met het overlijden van Z.H. Paus Pius XI. Zijn grootmoedige hoedanigheden, zijn ijveren voor vrede en verdraagzaamheid hebben hem de harten doen winnen van alle ras sen en alle godsdiensten. Het bericht van zijn dood heeft in de harten van alle Ame rikanen diepe droefheid veroorzaakt". Hitier heeft staatsminister Meissner op dracht gegeven den Apostolischen nuntius, mgr. Orsenigo te condoleeren met den dood van Paus Pius XI. Ook Rijksminister von Ribbentrop heeft den Apostolischen nuntius de deelneming van hemzelf en de Rijksregeering doen toekomen. Motie van den Grooten Fascistischen Raad, De gisterenavond onder voorzitterschap van Mussolini bijeengekomen Groote Fas cistische Raad heeft een motie aangenomen waarin hij „eerbiedige hulde brengt aan de nagedachtenis van Paus Pius XI, die de verzoening tusschen de Kerk en den Ita- liaanschen Staat wilde en die door het con cordaat betrekkingen van samenwerking heeft gevestigd tusschen den Staat en de Kerk, waardoor de Fascistische en Katho lieke eenheid van het Italiaansche volk werd gewaarborgd" In geheel Italië zijn de bioscopen en schouwburgen gesloten. Bij den Internuntius te Den Haag. Bij de Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gravenhage zijn talrijke telegrafische en andere betuigingen van deelneming in ver band met het overlijden van den Paus ont vangen. Van de gelegenheid tot teekening van het rouwregister heben verscheidene leden van het corps diplomatique en vele auto riteiten, o.w. minister Steenberghe, ge bruik gemaakt. Ook de minister van Koloniën, de heer Ch. Wel ter bracht een rouwbezoek. Rouwbeklag van H. M. de Koningin. In opdracht van H. M. de Koningin heeft de opperkamerheer mr. W. J. baron van Lynden gisterenavond een bezoek van rouwbeklag gebracht aan den internum tius. TELEGRAM VAN DEN DUCE AAN KARD. PACELLI. Acht dagen hofrouw in Italië. Mussolini heeft het volgende telegram gezonden aan Z. H. Em. kardinaal Pacelli: „Het heengaan van den Paus der Verzoe ning is een ongeluk voor de Kerk en voor 'het Italiaansche vol'k. Uitdrukking gevend aan de gevoelens van het Italiaansche volk, zend ik Uwe Hoogwaardige Eminente en aan de overige leden van het H. College de condoleances van de fascistische regeering en van mij zelf. (w.g.) Mussolini". Het Italiaansche hof heeft besloten voor den duur van acht dagen rouw aan te ne men in verband met 's Pausen dood. De Italiaansche regeering heeft bepaald, dat vandaag en op den dag der bijzetting alle openbare vermakelijkheden verbo den zijn, terwijl alle scholen op den dag der bijzetting worden gesloten. De prins van Piemont zal vandaag na mens den koning en graaf Ciano namens den duce de laatste eer aan het stoffelijk overschot van Z. H. den Paus 'bewijizen. DE PAUS IN DE ZITTING DER FRANSCHE KAMER HERDACHT. De president van de Fransohe Kamer, Herriot, heeft gistermiddag in de Kamer hulde gebracht aan de nagedachtenis van den Paus. De Kamer 'heeft deze woorden staande aangehoord. Na het overlijden van den H. Vader in den vroegen morgen van 10 Februari is het bestuur van de Kerk overgegaan in handen van den Kardinaal Camerlengo, n.l. Kardinaal Pacelli, die wordt bijgestaan door een commissie van drie Kardinalen, n.l. Kardinaal Granito Pignatelli di Bel- monte, Kardinaal Caccia Dominioni en Kardinaal O'Connell, aartsbisschop van Boston. Kardinaal Pacelli, sinds 1930 Kardinaal Staatssecretaris, een buitenge woon diplomaat, werd in 1876 in Rome ge boren als zoon van een advocaat bij het Pauselijk Consistorie. SReeds in 1901 trad hen in dienst van hef Pauselijk Staatsse cretariaat. In 1917 werd hij benoend tot Pauselijk Nuntius 'n iffcnchen. Hier leidde hij de vredesbemiddelingen van Paus Be- nedictus XV bij de Duitsche regeering, welke bemiddeling geen resultaat had. Van 1920 tot 1929 was hij Nuntius in Ber lijn. Kardinaal Granito Pignatelli di Belmonte werd in 1851 te Napels geboren, in 1893 werd hij geroepen om zijn talenten in dienst te stellen van het Pau selijk Staatssecretariaat. Hetzelfde jaar werd hij uitverkoren om de Kardinaals hoed over te brengen naar Kardinaal Lo- cot, aartsbisschop van Bordeaux, terwijl mgr Radini Hedeschi de Kardinaalshoed overbracht aan Kardinaal Bourret, bis schop van Rhodes. Van deze pauselijke delegatie maakte ook Achille Ratti deel uit, die destijds verbonden was aan de Ambrosiaansche bibliotheek van Milaan. Kardinaal Pignatelli di Belmonte verte genwoordigde Pius X bij de kroning van George V van Engeland, en in 1911 werd hij tot Kardinaal verheven. Toen in 1930 Kardinaal Vanutelli op 93-jarigen leeftijd overleden was, werd hij de deken van het H. College. Nu, bij den dood van den Paus, is de autoriteit van den Kardinaal Deken zeer groot. Hij is voorzitter van de bijeenkom sten der Kardinalen, die na den dood van den^Paus met het tijdelijk bestuur van de Kerk belast zijn. De Kardinaal Camerlengo zorgt voor de materieele organisatie van het Conclaaf, terwijl de Kardinaal Deken de verkiezing zelf voorzit en aan den nieuw gekozen Paus zijn toestemming vraagt. Kardinaal O'Connell is de oud ste der Kardinaal-Priesters. Hij werd ge boren in 1859 te Lowell in de Vereenigde Staten. In 1901 werd hij benoemd tot bis schop van Portland. In 1906 maakte hij deel uit van een missie van Pius X naar den Mikado van Japan. In 1907 werd hij aartsbisschop van Boston. In 1911 werd hij verheven tot Kardinaal. Hij is met Kar dinaal Pignatelli di Belmonte de eenigste overlevende Kardinaal, die nog door Paus Pius X gecreëerd werd. Daar zijn bisschopsstad zoo ver verwij derd is van Rome, kwam hij tweemaal te laat op het Conclaaf, zoodat hij niet kon deelnemen aan de Pauskeuze. Zoo groot was zijn droefheid erover, dat Pius XI op zijn aandringen de termijn van den aan vang van het Conclaaf verschoof, zoodat het Conclaaf nu niet op den tienden, maar op den vijftienden dag( hoogstens den achttienden dag) na het overlijden van den H. Vader zal aanvangen. Kardinaal Caccia Dominioói is bij de Rome-pelgrims een van de meest bekende Kardinalen. Bijna altijd bevond hij zich rechts van den troon van Pius XI tijdens de audiënties in de St. Damasus- hof of in de zaal der Zegeningen. Hij werd in 1877 geboren te Milaan uit de familie der graven Caccia-Dominioni. Hij was lid van de Pauselijke Legaties naar de Eucha ristische Congressen van Sydney, Chica go en Buenos Aires. Hij werd in 1935 tot het Kardinalaat verheven. Hij is de oud ste der Kardinaal-Diakens, en als zooda nig komt hem het recht toe om den nieu wen Paus te kronen, en hij heeft ook het voorrecht om onmiddellijk na de beslis sende stemming den naam van den tot Paus gekozen Kardinaal aan te kondigen. Strenge bepalingen van het conclaaf De a.s. Pauskeuze. Het woord Conclaaf (afgeleid van Clavis is sleutel) waarmede de geheele Paus keuze wordt aangeduid, is eerst de uitdruk king geweest voor de plaats, waar zich de Pauskeuze afspeelde. Met elkaar in verbinding staande ver trekken van het Vaticaansche paleis wor den door muren en schotten geheel afge scheiden, en alleen door van binnen en van buiten scherp bewaakte draaideuren wordt het hoogst noodige verkeer gehandhaafd. De vensters zijn van buiten van blinden voorzien, en van binnen met lood bezegeld. De afsluiting en de in vroegere tijden ri goureuze, nu wat verzachte beperking der persoonlijke vrijheid van de Kardinalen heeft het uitgehproken doel om eerstens de Pauskeuze te verhaasten en vervolgens om ieder contact van de kiezers met de buiten wereld onmogelijk te maken. Komende en uitgaande brieven worden gecensureerd en er kan niet rechtstreeks getelefoneerd wor den. Iedere Kardinaal mag twee Kamerhee- ren meebrengen, een geestelijke als secre taris een een bediende. Volgens de nieuwe bepalingen van Pius XI betreffende de Pauskeuze moet de secretaris echter voort aan een leek zijn. Vroeger moest de kiezer zelf zijn etensvoorraad meebrengen (brood, wijn en water), maar nu zorgen de keu kens, die in de vertrekken van het Con claaf gelegen zijn, voor de nog steeds bepaalde voorschriften gebonden voedsel voorziening der deelnemers aan het Con claaf. Iedere Kardinaal heeft een eigen ka mer, waarin slechts een bed, een tafel en enkele stoelen staan. Alle voorschriften over de organisatie van het Conclaaf moe ten punctueel opgevolgd worden, anders is de Pauskeuze volgens het kanonieke recht ongeldig. Met het oog op de buitenlandsche Kardi nalen begint de Pauskeuze eerst op de vijf tiende of ten laatste op de achttiende dag na het overlijden van den H. Vader, dus op 25 Februari of uiterlijk 28 Februari. (Deze bepaling is door den overleden Paus ge maakt. Tot nu toe begon de Pauskeuze op den tienden dag). De aanwezige leden van het College van Kardinalen de helft plus een is vereischt wonen des morgens in de Paulijnsche Kapel de H. Mis ter eere van den H. Geest bij, zij luisteren naar een in het Latijn gestelde predikatie over de plichten van de kiezers en zij ontvangen de H. Communie. De plechtige intocht in het Conclaaf, verbonden met de herhaling van de eed in de Six 'jnsche Kapel, moet nog dienzelfden dag geschieden. Daarna begeeft EUGENIUS PACELLI Camerlengo der H. Kerk. iedere Kardinaal zich naar zijn cel, die hem door het lot is toegewezen. Tegen zeven uur in den avond, nadat driemaal een klok is geluid, roepen de ceremoniemeesters „Ex tra Omnes" en alle personen, die niet aan het Conclaaf deelnemen, moeten de voor het Conclaaf aangegeven vertrekken ver laten. De deuren worden van binnen en van buiten gegrendeld, en de Kardinaal Ca merlengo gaat, door drie Kardinalen bege leid, alle vertrekken rond om te zien of alle regels van het Conclaaf in acht zijn geno men. Tijdens het avondmaal worden buiten op het St. Pietersplein de wachtvuren van de Italiaansche infanterie aangestoken. De eigenlijke verkiezing Den volgenden morgen begint de eigen lijke verkiezing in de Sixtijnsche Kapel. De Kardinalen, met de violette rouwkleeding en met het witte koorhemd wonen, zonder zelf te celebreeren, de H. Mis bij en bidden de hymne „Veni Creator Spiritus". Hierna volgt de eerste verkiezing. Van de drie rechtens toelaatbare vormen is sinds lan gen tijd nog slechts de geheime keuze door briefjes overgebleven. Het in drieën ge deelte papier wordt in het midden, zoo mo gelijk met verdraaid handschrift, voorzien van den naam van den persoon, die de Kar dinaal als Paus wil kiezen. Boven plaatst hij zijn eigen naam, eronder zijn kengetal en zijn kiesspreuk. Hierna wordt het bo venste en onderste gedeelte tweemaal ge vouwen en verzegeld, zoodat eigen naam en kiesspreuk verborgen zijn, terwijl de naam van den gekozene in het midden vrij- blijft. Hierna worden de briefjes ook in midden gevouwen. Zoo is het mogelijk later na te gaan, of de Kardinaal eventueel op zichzelf gestemd heeft. Na elkander verheffen de Kardinalen zich van hun zetel en met het stembriefje in de opgeheven rechterhand gaat ieder apart naar het houten altaar, dat opge richt is voor het marmeren altaar van de kapel. Op dit altaar branden zes kaarsen. Na een gebed en na de luidop afgelegde eede, dat hij met Christus als Zijn getuige naar zijn geweten gekozen heeft, legt hij zijn biljet op de pateen, die boven een kelk ligt, neemt dan de pateen op en laat het briefje in de kelk glijden. Na een buiging voor het Kruisbeeld keert hij naar zijn plaats terug. Het rookwolkje Als alle stemmen op deze wijze zijn af gegeven, wordt de bedekte kelk geschud, daarna wordt briefje voor briefje in een tweede kelk gelegd, die op een tafel staat in het midden der kapel, om na te gaan of alle kiezers hun plicht hebben vervuld. Zonder de zegels te schenden gaan de briefjes door de handen van drie stemopne- mers, waarvan de laatste iedere gekozen naam met luide stem voorleest. Aan een keuze-commissie komt dan de zorg toe het resultaat van het totaal aantal uitgebrachte stemmen bekend te maken, waarna dit re sultaat door revisors opnieuw wordt onder zocht. Wanneer geen enkele candidaat twee derde meerderheid heeft weten te behalen, worden de briefjes tesamen genaaid met nat hooi en stroo in een oven verbrand en de walmende rook de sfumata die op stijgt uit de schoorsteen boven de Sixtijn sche kapel verkondigt aan de menigte die buiten te wachten staat dat de stemming nog onbeslist is gebleven. Wanneer de

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1