3)e Êeidóeh^Soii/ïcmt Paus Pius XI hedv nmorgen overleden DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het doodsbericht Dè laatste oogenblikken Conclaaf VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9258 Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven zie pay. 2 Giro 103003. Postbus 11. Z. H. Paus Pius XI is hedennacht overleden, Z. H. stierf om 4.51 (Ne- derl. tijd). Het Heilig Oliesel ontving de H. Vader uit handen van Kardinaal Lauri. Z. H. heeft tot het einde toe zijn volkomen helderheid van geest be waard. Aan de beweging der lippen yiel te zien, dat hij de gebeden volgde van hen, die om hem heen ge schaard stonden. Alvorens den laatsten zucht te ge ven, maakte hij een gebaar, alsof hij zijn omstanders wilde zegenen. VATICAAN-STAD, 10 Febr. Aan het sterfbed van den Paus waren aanwezig dr. Ratti, alsmede ver scheidene hooge geestelijken en professor Aminta Milani, de lijfarts van Zijne Heiligheid, die hem in zijn laatste oogenblikken bijstand heb ben verleend. Monseigneur Gonfalioneri, de ge heim kamerheer, heeft het overlijden getelefoneerd aan de kerkelijke autoriteiten. De kardinalen Eugenio Pacelli, staatssecretaris, en Caccia Dominici, alsmede markies Serafini, gouverneur van Vaticaan-Stad, be gaven zich terstond na het overlij den naar de pauselijke vertrekken op de tweede verdieping. VATICAAN-STAD, 10 Febr. De Paus heeft den leeftijd bereikt van 81 jaar. Hoewel de laatste woorden welke hij sprak niet duidelijk verstaanbaar waren, meent men dat zij luidden: „Vrede, vrede o Jezus". Het was den Paus niet meer moge lijk mede te doen aan de gebeden der stervenden. Slechts aan de be weging der lippen kon men zien, dat hij de gebeden volgde. Zijn oogen stonden helder en duidelijk, uitge zonderd, wanneer een nieuwe hart aanval hem kwelde. Op het laatste oogenblik hief hij de hand op om den laatsten zegen te geven. Toen liet hij de hand vallen en sloten zich zijn oogen voor altijd. Toen de dood intrad, was zijn ge laat bleek, maar met zee* zuivere en verheven trekken. In het Vaticaan is afgekondigd, dat een volkomen stilzwijgen in acht genomen moet worden. De poorten van Vaticaan-Stad zijn gesloten. Al le vreemdelingen hebben de omge ving van het Vaticaan moeten verla ten. Het bestuur over de kerkelijke Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli, en van een commissie van ker kelijke hoogwaardigheidsbekleeders die door den Paus kort voor zijn dood benoemd waren. Twee wachters met d^ 1 getrokken sabel naar den grond gericht staan voor de deur van de sterfkamer. Kort na het overlijden werden de veertig in Rome aanwezige kardina len tot de sterfkamer toegelaten, waar zij een voor een neerknielden en den H. Vader de hand kusten. De prefect der ceremoniën, mgr. Respighi, kleedde den Paus daarop in zijn pontificaal gewaad. Het bal semen, van het stoffelijk overschot zal eenigen tijd in beslag nemen, en waarschijnlijk zal het twee dagen duren alvorens het publiek in de Sint Pieter den Paus zijn eerbied kan be- toonen. VADER STIERF Terwijl de ochtendbladen nog van den hoogernstigen toestand spreken, waarin de algemeene Vader der Christenheid giste ren verkeerde, spreidt de Radio plotseling de aangrijpende mare over de werelddee- len: „De Paus is dood". Echte Katholieke menschen zullen het slechts met ontsteltenis en ontroering ver nemen: „De Paus is dood. Vader stierf". .In een tijd, waarin de technische vol maaktheid der mechanische reproductie welhaast haar hoogtepunt bereikt heeft, kan men wel zeggen, dat iedereen hem van aangezicht kende, misschien zelfs hem levend op het witte doek gezien heeft: dat rustige, serene, altijd ernstige gelaat, met het groote denkersvoorhoofd, waarin de „zorg voor alle Kerken" zulke diepe rimpels gegraven had. Vader stierf. We staan nu doodstil rond zijn lijkbaar en we denken aan wat hij deed en wat hij voor ons geweest is. Naar welke kant van het kerkelijk leven we ook onze aandacht richten, overal ont moeten we de vaderlijke zorg van Pius XI, Pius de Groote, zooals het nageslacht hem wellicht noemen zal, die, universeel geleerde als hij was, met een wonderlijk universeelen blik alle nooden peilde en tel kens weer tot aller verrassing op de meest uiteenliggende gebieden verlossende, lich tende woorden wist te spreken. Men noemt hem den Paus van de Mis sies, men kan hem evengoed den Paus van een nieuwe sociale gemeenschap noemen, den Paus van Christus' Koningschap, den Paus van de Christelijke opvoeding, het Christelijk huwelijk, den Paus van de priesters. In Italië zal hij vooral de Paus van de "Verzoening heeten. Hij begreep de beteekenis van fitrn -en radio voor den nieuwen tijd en bevorderde op vorstelijke wijze de belangen van de wetenschap. Hij doorzag scherp de geva ren van de nieuwste ketterijen en beeft er klaar en onomwonden zijn veroordeeling over uitgesproken. En ik geloof, dat hij in de geschiedenis nog het meest als de Paus van de Katholieke Actie bekend zal staan. Want dat hij de leekenwereld gewekt heeft voor het Apostolaat is een feit, waarvan men de draagwijdte wellicht eerst over honderd jaar voldoende zal kunnen me ten. Heel de wereld zal getuigen, dat hier een groot, nobel mensch van ons is heen gegaan; als Katholieken weten wij, dat zijn beteekenis dieper ligt. Want iedere Paus heeft zijn bijzondere persoonlijke ga ven (en de gaven van Pius .XI waren bui tenmate rijk), maar wat aan die gaven toch den hoogsten glans gegeven heeft, is het feit, dat hij Petrus was, Petrus, de rots. waarop de Godmensch Zijn Kerk gebouwd heeft Petrus sprak door zijn mond: dat is de reden, waarom hij in dezen wilden, brandenden tijd steeds het juiste, verhelde rende woord vond, dat als een ster aan den hemel stond, om het dobberend scheepje van Petrus onfeilbaar den weg te wijzen. Op dit moment gaan als vanzelf mijn gedachten terug naar elf jaar geleden, toen ik zelf het geluk Jjad in Rome onder den Italiaanschen hemel te leven en meer dan vijf en twintig maal, bij tal van gele genheden, den Paus in eigen persoon heb mogen zien. De eerste maal was dat bij de plechtige herdenking van het concilie van Nicaea, 15 November 1925, toen de Paus van den troon af assisteerde bij een Ponti ficale Grieksche Mis, door een stoet van Oostersche bisschoppen in het schip van Sint Pieter geconcelebreerd. De intocht van den Paus in den Sint Pieter is een onvergetelijk beleven en een telkens nieuwe ontroering. De geweldige tempel is langzaam volgestroomd, de Zwitsers, de pauselijke gendarmen en de soldaten van de palatijnsche wacht heb ben het middenpad bezet. Door de hooge vensters valt in breede bundels hét witte, verblindende licht. Daar hoort men plotseling bij den ingang de eerste juichkreten; zoo gauw de Paus, hoog op zijn draagstoel, met de tiaar ge kroond in de ruime opening van de mid den poort verschijnt, zetten lange, zilveren bazuinen de statige, feestelijke pausmarsch in. En als dan de Paus wat dieper den Sint Pieter is binnengedragen, breekt eerst goed het gejubel los. Zakdoeken wuiven en het wordt een machtig koor van kreten: „Evviva il Papa! Viva! Viva! Evviva il padre di tutti! (leve de vader van allen!) Evviva il Papa re! (Leve de Paus-koning!) Rustig, vorstelijk zetelt de Paus op zijn draagstoel; zegenend wordt hij naar het altaar gedragen. En als hij bij aijn troon is aangekomen, breekt als voor een laatste hulde in nog feller uitbundigheid het da verend juichen los. Daarna valt een stilte in, het geheime nis der geheimenissen zal voltrokken worden. En dan, van die stilte, dringt het eerst goed tot je door, dat daar de plaats vervanger van Christus op aarde voor je staat, als een levende hostie, die den zegen van Christus uitdeelt en het woord van Christus spreekt. Het Woord is vleesch geworden: Zijn zichtbare zending op aarde wordt door een mensch zichtbaar voort gezet. Dat is het mysterie van de Kerk, dat men in Rome meer dan ergens ter wereld als met de oogen zien en met de handen betasten kan. De schoonste herinnering, die ik aan Pius XI bewaar, was wel bij gelegenheid van een z.g. Accademia polyglotta v&n de leerlingen der Propaganda, het pauselijk Missiecollege, die dan elk in hun eigen taal den Paus komen toespreken. In 35 talen werd de Vader der Christenheid door zijn kinderen begroet en bewenscht; er waren negers, Voor-Indiërs, Chineezen, Ja- panners_ Arabieren, Noren, Zweden, Denen enz. enz. te veel om op te noemen. Na de voordracht der verschillende wenschen kwam de Heilige Vader zelf aan het woord (hij had de gewoonte zeer lang te spreken); het was in de dagen, dat de vervolging in Mexico tot een toppunt ge stegen was en ook in China een wreede oorlog woedde. Toen sprak de Paus, met tranen in zijn stem: „God heeft mij een vaderhart ge- - geven. Daarom lijd ik op het oogenblik zooveel smarten om hetgeen mijn kinde ren in Mexico en China te verduren heb ben". Dat was de stem van den waarachtigen Vader der Christenheid; ik voel de stilte nog, dieop de piazza San Damaso over de luisterende menigte viel. En nu is Vader gestorven. Zijn vader hart kon misschien de smart der laatste maanden niet meer verwerken. Hij heeft veel droefheid gekend: ver volging van zijn kinderen in Rusland, in Mexico in Spanje, in Duitschland. Hij zag de oorlogsdreiging naderen en bood God zijn leven aan. Een tijd lang scheen het, dat God hem nog voor de Kerk wilde sparen: thans is zijn offer aanvaard. Laat ons vurig hopen, dat het bij den troon van God om vrede voor deze verscheurde aarde bidt. Wij gelooven dat hij hoog bij God zal zijn. Maar we bidden toch, in den geest van Onze Moeder, de Heilige Kerk: God, die door Uw onuitsprekelijke beschikking Uw dienaar Pius onder het getal uwer hoogepriesters wilde opnemen, geef, bid den wij U, dat hij, die op aarde de plaats van Uw Eeniggeboren Zoon bekleed *heeft in het gezelschap Uwer heilige hoo gepriesters worde opgenomen. Amen. Dr. HENRI VAN ROOIJEN. kruisheer. Zoeterwoude 10 Februari 1939. ROME, 10 Februari. Naar Reuter verneemt, zullen de kardinalen der Katholieke Kerk op 28 Februari in conclaaf bijeenkomen, om den nieu wen Paus te kiezen. De autoriteiten van het Vaticaan hebben terstond Mussolini van het overlijden in kennis gesteld, die daarop onverwijld Koning Victor Emmanuel op de hoogte stelde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1