fagt FREEFORM Schoenen Mijn eerste PASVORM ALS VAN MAATWERK Steensiraat 21 J.A SCHRAMA, Voetkundige DONDERDAG 9 FEBRUARI 1939 l)F. UWSCKF courant TWEEDE BLAD - PAG. 6 BEDIENING 't Is de avond voor Kerstmis. Om kwart over zes komt er een catechist met de boodschap, dat er een ernstige zieke is, die den volgenden dag wel niet meer ha len zal. Het begint al aardig te donkeren en daar ik de eenigste ben, die een goede lamp op zijn motorfiets heeft, vraagt mijn pastoor mij of ik wil gaan. Om half zeven vertrekken we, de cate chist op de duo, om den weg te wijzen. De stialenbundel van de lamp schiet gretig vooruit en grijpt alles wat zij ontmoet, cm het even later weer los te laten: gras bermen, menschen, boomen. Nu eens schiet zii vlug omhoog dé diepte in, dan weer kruipt zij langzaam omhoog. Na eenigen tijd waarschuwt mijn bege leider: „Zachtjes aan". We gaan van den hcofdweg af,.een zijpad in. Aan beide kan- ter- staat een muur van hoog oliphanten- gras, de regen heeft diepe groeven in de bruin-roode grond geschuurd, hier en daar steekt een mierenheuvel tot halverwege het pad vooruit. Even later rijden we langs bananentuinen, en katoenplantages; door de open deur van de hutten schijnt een vuurgloed; negers komen naaf buiten en knielen op den grond, want zij weten, dat O. L. Heer voorbij gaat. Zoo nu en dan loopt de catechist op een sukkeldrafje voor mij uit, om mij te wij zen waar ik precies moet rijden, want het beeft dien middag flink geregend en op sommige plaatsen is alleen een smalle strook vlak langs de grasmuur nog be rijdbaar. Na eindelooze kronkels en draaien komen we aan het kerkje van de buiten- stc.tie. De rest van den weg moet te voet worden afgelegd. De catechist gaat met etn stallamp voorop, en ik volg hem maar op goed geluk af; ik weet niet waarheen er. ik weet niet hoelang. Als de bocht wat scherp is, verdwijnt hij heelemaal, maar na een paar passen zie ik hem weer. Het eene oogenblik kijk ik recht tegen de jonge maan aan die frisch in de licht-geele lucht hangt te blinken, en heel vlug daarna zie .k in het Oosten de bliksem door een wolk- bank schieten De negers hebben nog geen idee van de kortste lijn, die twee punten verbindt. Soms ga je weer terug in de richting van waar je gekomen bent. „We zijn er". De roode schijn van de lamp valt op een scheefgezakte deur. We kmppen. „De priester is er". Geen ant woord, en ik begin te vreezen, dat ik te laat ben. We kloppen nog 'eens en nog eens, maar we hooren niets. De catechist loopt om de hut heen en kruipt aan den achterkant naar binnen. De grendel wordt weggeschoven, de deur gaat open, en daar vlak voor den drempel ligt een man te sterven, hij had geen kracht meer om zelf de deur te ope nen. Ik zie geen bed, alleen een kreupele tafel, een stoel en een hoop droog gras, waarin de muizen wegritselen. In zulke oogenblikken denk je onwillekeurig aan een ziekenhuis in Holland, waar alles hel der en zindelijk is, waar dokters klaar staan met alle hulpmiddelen der weten schap, waar witte zusters vlug maar on hoorbaar door de gangen gaan om lichaam en ziel te helpen. Ik heb den man bediend, zooals hij daar lag, en ik hoop dat zijn ziel in den Kerst nacht de Engelen is tegen gekomen, die den zielevrede kwamen melden, ook over Afrika. Fath. C. JUFFERMANS, C. Mission, Nk. Okonjeru, Lugasi P. O., Uganda. Waar „Schrama" helpt SS wordt voetleed gestelpt Luxe - Orthop. Maatschoen werk - Pijnloos Pedicure - Steunzolen naar maat BINNENLAND DE NIEUWE BELASTINGEN NIET VOOR 1940? Wetsontwerp nationale inkomsten- en winstbelasting nog niet gereed In belastingkringen, zoo vernemen wij, houdt men zeer ernstig rekening met de mogelijkheid, dat. de „nationale winst- en inkomstenbelasting", zooals de minister van Financiën, mr. De Wilde, haar in zijn Mil- lioene.nnota heeft aangekondigd en waartoe o.a. ook de loonbelasting van twee procent te heffen bij de bron, behoort wel ni et voor "t komende belastingjaar in gaande 1 Mei a.s. gereed zal komen. Het zal dus 1940 worden, eer deze voor genomen belasting practisch kan worden doorgevoerd. Men deelde ons mede, dat ontwerp van wet inzake de loonbelasting het ministerie nog steeds niet heeft verlaten, en voor zoover dit wel het geval mocht zijn nog niet zfjn definitieven vorm heeft gekregen, waarin het de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Toen wij te bevoegder plaatse hiernaar informeerden, zeide men ons in het stadium van voorbereiding waarin een en ander zich bevindt „niets definitiefs te kunnen mededeelen". Dat invoering van de nieuwe belastingen reeds op 1 Mei a.s. zou kunnen geschieden, mag inderdaad aan gerechte twijfel onder hevig zijn. Het is immers kort dag en ge zien de periode, die ons nog van den begin datum van het belastingjaar scheidt, ziet het er niet naar uit, dat de ontwerpen alle stadia Raad van State, Tweede en Eer ste Kamer, Staatsblad voordien nog zul len kunnen doorloopen. „Vooruit". DE UITVOER VAN KAAS NAAR NEDERLAND SCH-INDIë. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, te 's-Gravenhage, deelt mede: De uitvoer van kaas naar Nederlandsch- Ir.dië bedroeg in Januari 57.303 kg. bruto, met een waarde van 30.048, waarvan: Goudakaaslj 36.17 kg. bruto, met een waarde van 19.449, en Edammerkaas 1) J 2.486 kg. bruto, met een waarde van 5910.z (St.crt.) 1) Evenals voorheen is in deze opgaaf r.jet begrepen de Gouda- en Edammerkaas in broodvorm. Mr. A. BARON VAN WIJNBERGEN. Vraagt ontslag als voorzitter van den Centralen Raad van Beroep. Naar het „Utr. Dgbl." verneemt, heeft mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van den Centralen Raad van Be roep te Utrecht, uit deze functie ontslag aangevraagd met ingang van 1 April a.s. Deze ontslag-aanvrage houdt verband met het feit, dat baron van Wijnbergen op 8 Maart as. 70 jaar wordt, en daarmede de leeftijdsgrens bereikt, wélke voor leden van de rechterlijke macht gesteld is. Het voorzitterschap van den Centralen Raad bekleedt de heer Van Wijnbergen sedert 1932. HET KAMERLID SURING. Het Kamerlid 'Suring woonde na zijn langdurige ongesteldheid gisteren de ver gadering van de Tweede Kamer weer bij. DE DUITSCH—NEDERLANDSCHE BETREKKINGEN De Berliner Bee; senzeitung schrijft: De Nederlandsche minister van Buiten- Iradsche Zaken heeft vastgesteld, dat in Nederland en in het Duitscha Rijk goede wil tot het onderhouden van de beste be trekkingen aanwezig is. Des te bedenkelij ker is het, dat uit Nederland steeds nog ge ruchten naar Londen worden overgebracht dat Duitschland van plan zou zijn in Maart Nederland aan te vallen. Deze geruchten hebben de bedoeling in de eerste plaats den indruk van ontspanning, welke de rede van den Führer heeft gewekt, weg te ne men en in de tweede plaats de openbare meening van Engeland te vergiftigen ten einde een nieuwe crisisstemming te ver oorzaken. Gezien de hardnekkigheid der duistere elementen zou het in het algemeen belang zijn indien van Nederlandsche zijde nogmaals een duidelijk woord zou worden gehproken. Naar aanleiding van bovenstaand tele gram kan na informatie te bevoegder plaatse worden ougémerkt, dat berichten als waarop de Berliner Boersenzeitung doelt, hier te lande onbekend zijn Gedtpl. Voetkundige en Pedicure. en U loopt pijnloos! Gratis advies en voet- onderzoek bij: 4653 Voetmassage! GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE. Langebrug no. 51 (bij Diefsteeg) TELEFOON 1509 «42 Aanbevolen door H H. Doktoren. FAILLISSEMENTEN Uitge proken: Jan Dijkstra, koop man in vast goederen, te Haarlem, Zonne bloemstraat 36. Mr. W. G. J, Veenhoven, te Haarlem. W. G. Peet, bou wond era emer, Haarlem mermeer. Marialaan 39. Cur. Mr. Salvain Groen, Haarlem. Een duidelijk woord van Nederland sche zijde als waarop het Berljjnsche blad aandringt is juist enkele dagen ge leden gesproken door den minister van Buitenlandsche Zaken in de memorie van Antwoord inzake de begrooting voor 1939, in de uitvoerige paragraaf, welke daarin aan de betrekkingen tus- schen Duitschland en Nederland werd gewijd en welke in de Nederlandsche pers in extenso is afgedrukt. De tekst van dit regeeringsstuk, opgenomen in de Nederlandsche bladen van Dinsdag, stond te zelf der tijd ter beschikking van het officieele Duitsche Nieuwsbureau. Men zou er zich dus over moeten ver bazen, indien de Berliner Boersenzei tung daarvan tot heden nog geen ken nis heeft gedragen. HET NIEUWE RAADHUIS VAN AMSTERDAM Door de besloten prijsvraag werd geen definitief schetsontwerp verkregen. De jury beveelt aan, de tweetallen M. Duintjer en A. Komter en J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter in de gelegenheid te stellen, hun plannen om te werken. De jury voor de prijsvraag voor het nieuwe raadhuis van Amsterdam is, blij kens haar gisteravond verschenen rapport, tot de conclusie gekomen, dat het definitie ve schetsontwerp in den zin van art. 9 van het prijsvraagreglement door deze prijsvraag niet is verkregenf ondanks de greote moeite, welke de inzenders zien hebben gegeven, en het voortreffelijke werk, dat in vele opzichten is tot stano gebracht. De thans gevolgde werkwijze, waarmede werd beooga, langs den weg van een open bare en een Desloien prijsvraag tot een de finitief scnetsontwerp te komen, heeft der- naive volgens de leiter van het hierboven aangehaame artikel niet het beoogde re sultaat opgeleverd. Desalniettemin heeft de jury de over tuiging, nat bij de voor de besloten prijs vraag ingezonden ontwerpen twee plan nen aanwezig zijn, welke door hun bij zondere kwaliteiten de verwachting wet tigen, uat hieruit, zij het ook na omwer king, het definitieve schetsontwerp voor het raadhuis van Amsterdam kan worden verkregen. De piannen zijn de ontwerpen no. 159, motto iVieron, en no. 201, motto Belfort (ingezonden resp. door de tweetailen-M. Duintjes en A. Komter en J. F. Bergnoel en ir. J. J. M. Vegter). Zoo de ontwerpers daarvan in de gelegenheid worden gesteld, hun ontwerpen te herzien, is, naar de mee ning der jury, de kans groot dat een pro ject zal worden verkregen, dat het ge- wenschte definitieve schetsontwerp zou zfjn en dat dan niet in twee, doch in drie etappes zou worden bereikt. Hoewel strikt genomen het uitbrengen van een dergelijk advies niet werd ver langd in het noofdstuk van het prijsvraag- reglement, handelende over de taak en de fc^voegheid van de jury, heeft de jury toch gemeend, het college van B. en W. dit inzicht niet te mogen onthouden. De jury bestond uit: W. de Vlugt, voor zitter; S. R. de Miranda, vice-voorzitter; W. A. de Graaf, A. R. Hulshoff, M. J. Gran- pré Moliere, L. van Ravesteyn, Herm. v. d Kloot Meyburg, A. v. d. Steur, P. Vorkink, J. H. Mulder secretaresse, en A. B. Tak- kenberg, adj. secretaris Wij herinneren eraan, dat als antwoord op de eerste (openbare) prijsvraag in to taal 225 ontwerpen waren ingeleverd. De ontwerpers van vier plannen werden daar na tot de tweede (besloten) prijsvraag oe- gelaten. a.w.: ir. H. T. Zwiers; M. Duintjer en A. Komter; J. F. Staal en A. Staal, en J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter. NAAR DEN STILLEN OMGANG Zuid-Limburg komt met twee extra treinen Zuid-Limburg zal dit jaar met twee extra-treinen deelnemen aan den Stillen Omgang te Amsterdam, onder leiding van aalmoezenier Roumen te Maastricht. Zeer vermoedelijk zal het aantal deelne mers uit Zuid-Liraburg, die in den avond var 18 Maart naar Amsterdam zullen ver trekken 1800 bedragen. De eene extra-trein loopt vanuit Kerk- rade, de tweede vanuit Maastricht. NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Raad van advies bijeen Zaterdag is te Utrecht de tweede bijeen komst gehouden van den Raad van Advies van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken. De besprekingen hadden we derom een aangeaam en vlot verloop. Het reisprogramma voor 1939 werd in grove trekken medegedeeld. Het voorne men, om een of meer reizen uit te schrij ven naar het Internationaal Eucharistisch Congres, dat in 1940 te Nice zal worden ge houden, vond volledige instemming van den Raad van Advies. De verhouding tusschen de katholieke pers en de reisvereeniging, alsmede het verzorgen van reizen voor den hoogeren stand, vormden punten van behandeling. De officieele ingebruikneming van het eigen gebouw der vereeniging aan de Kei zersgracht te Amsterdam zal omstreeks half Maart geschieden door oud-minister Deckers. NEDERLANDSCHE R. K. BLINDEN- RAAD. „Het sprekende boek". In een dezer dagen te Nijmegen gehou den vergadering van bovengenoemde Raad werden bejpre ringen gevoerd over eenige belangrijke blindenviaagstukken. Er kwam o.m. ter sprake „Het spreken de boek" en werd de houding vastgesteld, die de R. K. Blindenwereld hiertegenover heeft in te nemen. Belangrijke besm—kingen werden ge voerd over de mogelijkheid van uitbrei ding der beroepsopleiding voor blinden. Besloten werd hierover een advies in te winnen en rapport te vragen aan een be kend Psycho-techniker. Uitvoerig werd beraadslaagd over de resultaten van het gehouden Congres en de verder te voeren actie bij de Regee ring door de blinden-instanties. Gememoreerd werd het 5-jarig bestaan van den Raad; de werking van het cen traal Bureau en de medewerking, die de blindenorganen daaraan kunnen geven. Na een jaaroverzicht van den voorzitter, dat door wethouder Lieverse werd beant woord werd het voorschot ingevolge arti kel 103 der L.O. vooi het jaar 1939, ten be hoeve van de bijzondere scholen vastge steld. De voorzitter merkte op, dat blijkens een in December 1938 afgekomen K.B. een vaste interpretatie ontstaan is over de ver rekening van schoolgeld met dit voorschot. De wet nl. spreekt hierover niet, zoodat de gemeenten naar analogie van vroeger en aritkel 103 L.O.-wet tot aftrek overgingen. Voor zoover echter eeri schoolbestuur zelf het schoolgeld int mag dit op het voorschot geen invloed uitoefenen. Hierdoor Komt dus zulk een bestuur in de eerste plaats in het volle genot van een voorschot (zijnde 100 pet. van het berekende bedrag), terwijl daarnaast nog baten ontvangen worden uit het langzaam binnenkomende schoolgeld. Voor de schoolbesturen dus voordeelig, levert het voor de gemeenten renteverlies op, terwijl over een grooter bedrag aan kasgeld beschikt moet worden. Nu deze gemeente, aldus de voorzitter, reeds met aftrek van schoolgeld bij het op maken der begreoting rekening heeft ge houden, stellen B en W. voor met het be trokken schoolbestuur tot overeenstemming te komen in het oontinueeren van den be- staanden toestand. De Raad kan hiermede accoord gaan. Alle beetjes helpen. Het begrootingsstuk voor 1939 lag wel iswaar wederom op de groene tafel, doch v/as nog niet van de goedkeuring van G.S. voorzien. Het feit, Jat uit de reserve een bedrag van 7000.— geput, was om den dienst sluitend te maken was voor Ged. Staten aanleiding de gemeente te advisee- ren enkele wijzigingen aan te brengen, voor het meerendeel betrekking hebbende op bijdragen aan den kapitaaldienst. Al met al kon een voordeel bereikt worden van pl.m. 4000.—, zoodat de reserve maar met 3000 behoefde te worden gekoort. De post onvoorziene uitgaven, voorheen, op hooger voorschrift, gesteld op 5 der totale in komsten, mag thans slechts 1 ervan be dragen. Zuinigheid en voorzichtig beheer is der halve gehoden. Met dit alles kon de Raad accoord gaan. Niet echter met de post ver- verschingen. Deze behoorde verlaagd te worden van 75.— tot 50.Wat dus wil zeggen dat de minimaal 8 raadsvergaderin gen, de 26 vergaderingen van B. en W., de verschillende commissievergaderingen en dp ontvangst van personen door den bur gemeester met een consumptiebedrag van 50.moeten toekomen. Begrijpelijkerwijze vonden verschillende leden deze bezuiniging van 25.op een totaalbedrag van pl.m. 100.000.wel wat simpel. Maar aangezien alle kleine beetjes helpen, meende de Raad de raad van den voorzitter te moeten aanvaarden en zich bij deze gewichtige verlaging te moeten neerleggen. Waardoor dus een blijk gege ven is van opoffering voor het gemeene- best. Hondenbelasting en schoolgeldbelasting werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. Verpachting eigendommen. In 1936 had de Raad B. en W. de bevoegd heid overgedragen om verschillende eigen dommen der gemeente voor een bepaalde minimumprijs te verpachten. Een dezer eigendommen, :en stuk tuinland bij de oude o.l.-school te Woubcugge, kon, in ver band met verkoop van een gedeelte, niet meer de pacht opbrengen welke in dat be sluit als minimumpiijs was genoemd, wes halve een verdere verlaging behoorde plaats te hebben. De raad keurde goed, dat de minimale prijs gesteld werd op 1. daarbij de opmerking makende, dat B. en W. er uit moesten halen wat er te halen was. Bedrijfsverordeningen. Indien op heden geen tijdige betaling plaats heeft van het verschuldige voor water- en lichtgebruik wordt het bedrag verhoogd met 0.10 administratiekosten, waarna tot afsluiting van het licht c.q. wa ter zou moeten worden overgegaan. De be drijven hebben echter eenige tijd een ander systeem geprobeerd wat geslaagd genoemd kan worden. Voordat tot afsluiting wordt overgegaan wordt de betrokkene in de ge legenheid gesteld de noL te voldoen, we derom verhoogd met administratiekosten, i.e. 0.25, meer bedoeld als vergoeding voor het uurloon van den monteur, die de af sluiting moet verrichten. Deze vorm moet thans in de verordening verankerd wor den. Daarnaast wordt enkele malen tot ge rechtelijke inning overgegaan. De civiele procedure, voortvloeiende uit de toegeken de bevoegdheid der gemeentewet, wordt door B. en W. ook ter hand genomen doch kan buiten de gemeentelijke regeling blij ven. Wel verklaren B. en W. zich bereid, voordat tot procedeeren wordt overgegaan, nogmaals een poging te wagen om het ver schuldigde geld te innen, ditmaal door een deurwaarder of een ander door B. en W. aan te wijzen perèoon. Voor deze innings wij ze wordt dan een administratieloon ge vergd van 10 van het verschuldigde be drag, met een minimum van 0.50 per te innen bedrag. De verordening wordt op de ze wijze, naar de meening van B. en W. bij zonder soepel toegepast. De Raad verklaart zich accoord met deze voorgestelde wijzigingen. Stembureaus. Ten behoeve van de provinciale Staten en Gemeenteraad worden de stembureaux als volgt geformeerd. District I, burgemeester voorzitter. L. Donker en J. Walraven, leden. District II, wethouder v, d. Nager, voorzitter. P. v. Ruiten en J. J. Anker, leden. District III, wethouder C. W. Lieverse, voorzitter. J. Zwetsloot en C. v. Rijn, leden. Het restant bedrag van de leening 40.000.ten bedrage van 2050.wordt uitgeloot. In de vacature van lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Woubrugge, ontstaan door het vertrek van P. Zijder- veld, wordt benoemd J. D. Brinksma, hoofd der o.l. school. Van steun uitgesloten. Bij de rondvraag informeert de heer van Ruiten naar de juistheid van het royeeren van verschillende leden van den arbeiders bond „St. Deus-Dedit". De voorzitter beaamt dit doch zegt, dat B en W. inmiddels tot uitstel van het on derzoek hebben besloten In verband met een onderhoud van den secretaris met een afgevaardigde van den bond hebben B. en W. goedgevonden de loopende uitkeeringen uit de kas te doen plaats hebben. Het on derzoek zal thans plaats hebben na 1 Mei a.s. De heer Zwetsloot vraagt, of het persbe richt inzake toepassing van art 10a der steunregeling juist is. Spr. vraagt nadere explicatie van het standpunt van B. en W. De voorzitter zegt, dat, nu de minister aan de gemeentebesturen deze bevoegd heid heeft gegeven, (derhalve geen impe ratief voorschrift) de mogelijkheid niet uitgesloten wordt dat in een bepaald gezin een bedrag aan inkomsten binnenkomt, dat verre ligt boven de grens van hetgeen in normale tijden binnenkomt. Met een voor beeld wordt dit aangetoond. Art. 10a be paalt n.l. dat de inkomsten in het gezin (dus ook van gezinsleden) niet meer mag bedragen dan 1 1/2 maal het theoretisch steunbedrag. Heeft derhal"e een gezin met 10 kinderen 15.50 steun, dan mag, met de verdiensten der kinderen, het inkomsten bedrag niet meer b.dragen dan 23.25. Verdienen meerdere kinderen, als huis dienstbode (dus niet bij boerenbedrijven) een behoorlijk weekloon, dan beloopt deze steuntrekker de kans dat niet alle inkom sten van deze kinderen vrijgehouden wor den. Zijn er slechts enkele kinderen die verdienen, dan zal van aftrek geen sprake zijn. Het is niet waar. I De voorzitter acht zich gelukkig de maatregelen der steunregeling zoodanig te kunnen toepassen in deze gemeente, dat zij overeenstemmen met de bedoeling van dgn minister. Het verhaai, dat herhaalde lijk opduikt, dat de omliggende gemeenten meer voor hun werkloozen over hebben noemt spr. met de waarheid in strijd. Het moge waar zijn, dat andere gemeenten, liggende aan de rand van noodlijdendheid of misschien geheel noodlijdend hooge steunbedragen willekeurig uitgeven omdat het werkloosheidssubsidiefonds 99 te rugbetaalt, Woubrugge tracht aan haar werkloozen de moraliteit van werken te rug te geven en hierin slaagt het gemeen tebestuur. Op het oogenblik zijn, in tegen stelling met andere jaren, waarin aan pl.m. 30 a 40 werkloozen steun moet worden uit gekeerd, slechts 10 personen in ondersteu ning. 1938 heeft de steun 20 weken stop ge staan. Noodige gevallen werden uit het burgerlijk armbestuur gesteund. Spr. zegt dat zachte heelmeesters stin kende wonden maken. Straffe tospassing der maatregelen zal ook hier het doel be reiken dat de minister zich voor oogen houdt en dat H. M. de Koningin in haar ra diorede van Januari jl, duidelijk liet uitko men. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6