NIEUWS LEIDEN EN DE GEMEENTE FONDSBELASTING De belastingdruk per hoofd en per aangeslagene is hier beduidend geringer dan elders DONDERDAG 9 FEBRUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; t 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? STORMACHTIG. De BUI seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Meest krachtige, tij delijk stormachtige. Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk opklarend, later weer toenemende bewolking en re gen, iets zachter. Voor het binnenland: matige tot krach tige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk opklarend, later weer toene mende bewolking en regen, iets zachter. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: matige regen, krachtige Z. Z. W. wind, 5 gr. C. Vlissingen: lichte regen, krachtige Z. Z. W. wind, 5 gr. C. De Bilt: lichte regen, matige Z. Z. W. wind, 3 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, matige Zui delijke wind, 2 gr. C. Maastricht: regen in het laatste uur, ma tige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. In den loop van den nacht "begon het con tinentale gebied van hoogen luchtdruk aan zijn Noordzijde af te nemen. Daar tege- lykertijd de storing over de Britsche Eilan- cien in diepte toenam, kwam ons land ïeeds heden onder den directen invloed van genoemde storing. Ten Westen van een rug van hoogen luchtdruk, waarin he denmorgen de Britsche Eilanden de baro meters snel stegen en het weer gedeeltelijk was opgeklaard, volgt op den Oceaan een nieuwe zeer diepe depressie, welke van groote beteekenis wordt voor het weer ten onzent. Het gebied van hoogen luchtdruk breidt zich thans vooral in Zuid-Westelijke richting uit. waarbij het luchtdrukverval over West-Europa overal toeneemt en war me vochtige Oceanische luchtmassa's ge leidelijk verder Europa binnendringen en de koude uit Duitschland en Frankrijk verdwijnen. Deze koudelaag was heden morgen van zeer geringe verticale afme tingen. Zoo meldde München ten tijde van de vliegtuigopstijging aan den grond een temperatuur van min tien graden Celsius, op vierhonderd meter hoogte echter een temperatuur van plus elf graden Celsius. Ook in de Poolzee ontwikkelde zich een diepe depressie. Daar de luchtdruk op groenland slechts weinig daalde, voeren thans stormachtige Noordelijke winden de zeer koude arktische luchtmassa's over IJsland Zuidwaarts den Oceaan op, het geen meewerkt tot verhooging van de de pressie-activiteit. LUCHTTEMPERATUUR. 9.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*.: Van Donderdagnamiddag 5.30 uur tot Vrijdagmorgen 6.58 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 10 Febr. voorm. 7.05 en nam. 7.30 uur. Maan op 0.16 uur Vrijdagnacht. Maan onder 9.54 uur Vrijdagochtend. .s Cs P rand is de waarschu- 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden V!!m|iii wing voor mogelijk gevaar. Rond lijn verkeer»- borden, die een verbod of een gebod inhouden. HAAGSCHE RECHTBANK. WARMOND CONTRA SASSENHEIM. DE STRIJD OM DE STORTPLAATS VAN HUISVUIL. B. en W. van Sassenheim in hooger beroep voor de Haagsche Rechtbank. Gistermiddag dienden in hooger beroep de zaken van den burgemeester van Sas senheim, P. P. G. en zijn wethouders W. W. en H. B. Aan hen was ten laste ge legd overtreding van de Hinderwet. Deze zaak heeft destijds gediend voor den Leidschen kantonrechter en deze had de overtreding wettig en overtuigend bewe zen geacht en omdat het hier een over treding betrof met een principieele grond slag, had hij elk der terechtstaanden ver oordeeld tot een geldboete van 6. zulks om hooger beroep mogelijk te ma ken. De rechtbank gelastte een nieuwe be handeling van de zaak, welke in het kort hier op neer komt. B. en W. hadden op een terrein aan de Zandsloot te Sassen heim, onder de gemeente Warmond een stortplaats van huisvuil doen inrichten door het daarvoor bestemde terrein af te lateh zetten met draad en er toegangswe gen naar toe te laten aanleggen, opdat de vuilnisauto's er naar toe konden rijden om het huisvuil te storten. In 1931 was bij raadsbesluit goedge keurd om over te gaan tot aankoop van het bedoelde terrein voor een bedrag van 30.000. De vuilnisstorting had plaats met een tweeledig doel. Ten eerste om het vuil kwijt te zijn en ten tweede, omdat als het terrein volgestort zou zijn, het uitermate geschikt zou zijn voor bouwterrein. Gede puteerde Staten hadden dit raadsbesluit tot aankoop goedgekeurd. Als getuige werd gehoord veldwachter H. C. Westenneng, die .een overzicht van de situatie gaf zooals die is en die wij reeds in het begin naar voren brachten. Daarna kreeg de burgemeester van Sas senheim gelegenheid om eenige bezwaren tegen een veroordeeling naar voren te brengen. B. en W. van Sassenheim hebben ten eer ste bezwaar tegen een persoonlijke veroor deeling, omdat zij in opdracht gehandeld hadden van den gemeenteraad van Sas senheim. Het raadsbesluit van den gemeenteraad van Sassenheim is toegezonden naar Gede puteerde Staten van Zuid-Holland met een toelichting en dat raadsbesluit is door Ge deputeerde Staten goedgekeurd en Gede puteerde Staten hebben de hinderwet dus niet van toepassing geacht op dit raadsbe sluit. De burgemeester zegt, dat de Leidsche kantonrechter zich in zijn vonnis beroept op een veroordeeling te Breda en neemt dit als voorbeeld. Het geval Breda is volgens den burge meester echter veel anders dan het geval Sassenheim. In Breda zijn schaftlokalen en privaten gemaakt en bovendien nog ande re dingen die in Sassenheim niet voorko men. Wat de afrastering aangaat deze is alleen gemaakt opdat het vee, dat nog op het weiland rondloopt, niet weg zal loopen. De z.g. ijzeren rijplaten op het terrein doen niets ter zake, want die vindt men na genoeg overal vooral in de bollenstreek. Verder stelt de Leidsche kantonrechter de overweging, dat het eenige voorop ge zette doel is om den grond bouwrijp te ma ken en op te hoogen en dit is in geenen- deele waar. Zeifs nu na circa acht jaar kun nen wij nog niet zeggen waarvoor het ter rein geschikt is en waarvoor het bestemd zal worden. De burgemeester vraagt zich af waarom men wel met duinzand op mag hoogen en men niet het straat- en huisvuil zou mogen gebruiken. Na nog eenige vonnissen o.a. van de kantonrechters te Assen en Rotterdam naar voren gebracht te hebben komt de burgemeester tot de conclusie, dat het von nis van den Leidschen kantonrechter ver nietigd zal moeten worden omdat hier van een overtreding van de hinderwet geen sprake is. De Officier van Justitie Mr. Bouffaert, bestrijdt de bezwaren van den burgemees ter en acht op verschillende gronden wel degelijk overtreding van de hinderwet aan wezig. Artikel 2 sub. 7 zegt wel degelijk, dat een terrein bestemd voor het bewaren van huis- en straatvuil een inrichting is bedoeld in den zin der hinderwet. De Officier vraagt dan ook bevestiging van het vonnis van den Leidschen kanton rechter. Rechter van Rijn van Alkemade: „Hoe is de zaak eigenlijk aan het rollen gebracht". Burgemeester: „Door de gemeente War mond." De burgemeester zegt dan nog, dat het terrein in de gemeente Warmond is gele gen en dat er tevens in de buurt een een denkooi gehouden wordt hetgeen nogal wat strubbelingen heeft gegeven en waar nog ai over gesproken is. Rechter van Rijn van Alkemade: „Ik vind het wel vreemd, dat het vuil van Sassen heim naar een andere gemeente gaat. Nadat de beide wethouders zich accoord verklaard hadden met het pleidooi van den burgemeester bepaalde de rechtbank de uitspraak over 14 dagen des morgens om tien uur. Spiritius slaap verdwenen handel stuk hout. Het was op 5 December van het vorig jaar een vroolijke boel geweest po de Middelste gracht te Leiden, A. P. B. D. en de 65-jarige zagenvijler T. uit Leiden hadden samen de noodige spiritus „genoten" en waren toen iet of wat beneveld geraakt, wat ten gevolge had, dat A. P. B. D. wat slaperig was ge worden. T. had toen zijn bed aangeboden en D. had zich in Moipheus armen gede poneerd. Na een uurtje was hij dusdanig opgeknapt, dat hij zich weer voort kon bewegen, maar toen had hij een ontdek king gedaan welke hem geheel ontnuch terde: zijn negotie was verdwenen. Een al gemeen gezoek begon, waarbij zijn vriend T. hielp. Tijdens het zoeken was bij D. de idee opgekomen, dat T. zijn negotie wel eens kon hebben „gepikt". Na veel heen en weer gepraat had D. zich opgewonden, had een stuk hout genomen en dit op des zagen- vylers hoofd nedergeiaten wat de wet ech ter mishandeling noemt. Daarvoor had D. zich thans te verantwoorden. Hij noemde het stuk hout een klein brandhoutje dus het zal zoo erg niet ge weest zijn. De Officier vroeg aanhouding van de zaak om verdachtes geestvermogens te laten onderzoeken. Uitspraak over 14 dagen. Dronken autobestuurder. Een koopman, J. de V. uit L e i d e n, was door den Leidschen kantonrechter 'veroor deeld tot een week hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs wegens het dronken besturen van een auto op den Rijnsburger weg te Leiden. Een en ander was gebeurd in den nacht van 30 op 31 Augustus. Er waren werk zaamheden in uitvoering aan genoemden weg en zoo was er lok een diepe kuil in den weg. Verdachte was trots de roode lantaarns die de kuil omzoomden met zijn auto regelrecht in de kuil gereden. Tweed getuigen, de caféhouder H. Swaak uit Oegstgeest en C. D. Ligtvoet, loodgieter te Leiden, hadden het ongeval zien gebeu ren en waren van meening dat verdachte onder invloed verkeerde, gezien zijn wag gelende gang toen hy uit de kuil was ge komen. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis hoewel verdachte ontkende dron ken te zijn geweest. De verdediger, mr. de Clerq, pleitte vrij spraak subs, de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Verkeer van rechts. G. E. S., kok te den Haag, was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 15 subs. 5 dagen we gens het als motorrijder niet verleenen van voorrang aan verkeer van rechts op het kruispunt WilhelminastraatHeilige Geest- weg te Noordwijk. In hooger beroep voor de Haagsche recht bank kwamen, na getuigenverhoor, geen nieuwe gezichtspunten naar voren, reden voor de Officier om bevestiging van 't von nis te vragen. Uitspraak over 14 dagen. Levend varken in kokend water. De loonslager, W. A. B. te Leiden, was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 30 subs. 10 dagen omdat hij een varken dat nog niet dood was in een kuip kokend water had geworpen, een z.g. broeikuip. Het gevolg was dat het beest „rustig" rondzwom en natuurlijk: vreeselijke pij nen moet geleden hebben. Na getuigen gehoord te hebben n.L een keurmeester en een stalknecht vond de Officier geen termen aanwezig om het vonnis van den kantonrechter te wijzi gen en vroeg bevestiging. Na verdediging van mr. Schofzer, die vrijspraak vroeg, werd de uitspraak be paald op 14 dagen. Weer verkeer van rechts. De chauffeur J. C. S. uit Rotterdam had ook al te N o o r d w ij k op het kruispunt WilhelminastraatHeilige Geestweg geen voorrang verleend aan verkeer van rechts met het natuurlijk gevolg, dat hij een auto, bestuurd door P. J. W. v. d. Meer uit Noordwijk had aangereden. De Leidsche kantonrechter had ver dachte S. schuldig verklaard aan deze aanrijding en hem veroordeeld tot een geldboete van 15 subs. 5 dagen. In hooger beroep terecht staande vond de Officier na een uitgebreid getuigenver hoor verdachte om verschillende redenen niet schuldig en vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en op nieuw eischende vroeg de Officier vrij spraak voor verdachte. Uitspraak over 14 dagen. Overtreding paardenwet. C, J. H. te L e i d e n was door den Leid schen kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van. 10 subs. 4 dagen wegens overtreding van de paardenwet, een z.g. dekbewijs dat ontbrak. Ter zitting in hooger beroep kon ver dachte zulk een document wel toonen, maar dat was te laat vond de president. De Officier vond dat aan de paardenwet ten strengste de hand gehouden zal moe ten worden en daarom vroeg spr. beves tiging van het vonnis van den kanton rechter. Uitspraak over 14 dagen. Ambtenaar pleegde huisvredebreuk en mishandeling. Terecht had moeten staan de ambtenaar va nden Raad van Arbeid A. ter C. die op 17 Maart de loonlijsten en boeken had willen controleeren van den aannemer van Wijk te Wassenaar. Hem was tot driemaal toe verzocht de woning te ver laten maar inplaats daarvan had hij den aannemer een klap op zijn oog gegeven. De Officier had het ten laste gelegde bewezen geacht en een geldboete geëischt van 50 subs. 50 dagen. De rechtbank uitspraak doende, veroor deelde verdachte terzake mishandeling tot De voornaamste belasting, die de ge meentebesturen kunnen heffen van het inkomen der ingezetenen, is die der op centen op de gemeentefondsbelasting. De gemeentefondsbelasting zelve is een rijksheffing van de gezamenlijke belas tingplichtigen uit het geheele land, die met enkele andere heffingen middels het gemeentefonds ten goede komt aan de /e.schillende gemeenten, zonder dat er evenwel -/ei Land bestaat tusschen de be dragen, die U-n behoeve van dit fonds in een bepaalde gemeente geheven worden en die, welke daaruit aan de onderhavige ge meente worden uitgekeerd. Met de opcen ten, tot welker heffing de gemeente zelf besluit, is dat anders: deze komen geheel ten bate van de gemeente in kwestie. Wel zijn de gemeentebesturen h.-iroij aan een limiet gebonden. Het maxiinam getal opcenten is voor „normale" gevallen u.l op 55 bepaald, terwijl tot 75 mag woiden ge gaan mits geen progresrie wordt toegepast, mits de overige plaatselijke belastingen tot redelyke bedragen zijn opgevoerd en de begrooting op geen andere wijze sluitend is te maken. De crisisjaren hebben ook deze normen gewijzigd: van de 1056 ge meenten in ons land kunnen er 735 het niet meer met 55 opcenten stellen, en wat al? uitzondering bedoeld was, is daarmede eigenlijk normaal geworden. Maar niet alleen door de opcentenrege- ling biedt de gemeentefondsbelasting aan t'e gemeentebesturen gelegenheid om de irkomens der ingezetenen te belasten, ze doet dat ook door de klasse-indeeling. Bij deze belasting kent men drie klassen van gemeenten en de plaatselijke overheid heeft he* recht haai gemeente naar eigen be lieven in de eerste of de tweede, dan wel in de derde klasse te rangschikken. Door deze rangschikking verandert er natuurlijk niets aan de financiëele positie van de in gezetenen, maar de fiscus is op den origi- r.eelen inval gekomen om eenvoudig aan te nemen, dat het inkomen van iemand in een tweede klasre-gem Dente honderd gul den hooger is dan in werkelijkheid het ge val is, en bij rangschikking in de derde klasse neemt de fiscus kalmweg aan, dat el!> inkomen tweehonderd gulden méér be- diaagt dan werkelyk het geval is, en naar dat honderd of tweehonderd gulden hoo gere inkomen worden de ingezetenen dan aangeslagen. Dat daardoor de opbrengst vai. de belasting zoowel als van de opcen ten toeneemt, ligt voor de hand en de plaat sing in een hoogere klasse is dan ook niets anders dan een algemeene belastingver- hooging. Van de 1056 gemeenten hebben z.ch er allengs niet minder dan 991 in de derde klasse geplaatst! Leiden, dat zich in de tweede klasse rangschikte, behoort dus tot de gunstige uitzonderingen. Teneinde te zorgen, dat de financiëele gevolgen van de klasse-indeeling ten volle aan de betreffende gemeenten ten goede komen, krijgen de eerste klasse gemeenten ui» het gemeentefonds 1.— per aange slagene uitgekeerd, de tweede klasse-ge meenten 3.en de derde klasse-ge meenten 5. Een vergelijking van Leiden met de beide andere steden in Zuid-Holland van ongeveer gelijke grootte, n.l. Schiedam en Dordrecht, laat zien, dat de bedragen, die langs dezen weg van de ingezetenen wor- cen geheven," sterk uitéén kunnen loopen, zoowel door het verschil in den gemiddel den welstand ter plaatse als door de ver schillende toepassing van de bevoegdheden, een geldboete van 20 subs. 20 dagen met vrijspraak terzake de huisvredebreuk. De treinbotsing te Leidschendam. De leerling-machinist H. P. W. uit den Haag had terecht moeten staan omdat hy als bestuurder van een trein door een on veilig signaal gereden was te Leid schendam, waardoor een botsing was ontstaan met een andere trein, terwijl er verder groote materieele schade was toe gebracht aan de treinstellen. De Officier had een voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt van een maand met drie jaar proeftijd. De rechtbank vonnis wijzend veroor deelde verdachte tot een straf gelijk aan den eisch. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP TE EINDHOVEN De rechtbank te '-Hertogenbosch heeft heden vonnis gewezen in de zaak tegen den chauffeur J. J. van der V. uit Eindhoven, die aldaar in den nacht van 17 op 18 Octo ber j.l. tydens een vechtpartij den arbei der L. S. met eenige messteken van het leven heeft beroofd. Op 26 Januari heeft de Officier van Justitie tegen van der V. wegens dood slag vier jaar gevangenisstraf geeischt. De rechtbank heeft van der V. wegens mishandeling, den dood tengevolge heb bende, heden veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. die ten opzichte van deze belasting aan de gemeentebesturen zijn verleend. Leiden heeft zich, zooals gezegd, gerang schikt in de tweede klasse en heft 55 opcenten, Schiedam plaatste zich in de der de klasse en heft 65 opcenten, terwijl Dor- crecht ook de tweede klasse koos, doch daarin 75 opcenten heft. De opbrengst van deze opcenten zal over het kalenderjaar 1939 in Leiden bedragen f 275.000.in Schiedam 285.000.en in Dordrecht 300.000.Vergemakkelijken wij de ver gelijking door deze bedragen per duizend inwoners om te rekenen, dan blijken deze openten de bevolking te belasten in: LEIDEN Schiedam Dordrecht ƒ3.616.— 4.562.— 4.901. Reeds uit deze cijfers blijkt, hoeveel méér van de bevolking elders geheven wordt aan ten onzent. Bovengenoemde bedra gen zullen in Leiden worden opgebracht, door rond 17000 aangesla«enen, in Schie dam door 14000 en in Dordrecht door 13000. Per duizend inwoners zijn er in de drie vergeleken steden dus de volgende aantallen in de gemeentefondsbelasting aangeslagen ingezetenen: LEIDEN Schiedam Dordrecht 223 Deze cijfers wekken der. indruk als zou den er in Schiedam verhoudingsgewijze nog meer belastingplichtigen, dus betrek kelijk-weigeste1 den, wonen dan in Leiden. Echter dankt Schiedam dit hooge cijfer alleen aan de plaatsing in een hoogere klasse dan Leiden en Dordrecht, waardoor in genoemde stad een aantal kleine inko mens belastingohchtig zijn, die hier ter plaatse juist belastingvrij zouden zijn. Een juist beeld van de onderlinge verhouding bieden wel de cijfers van Leiden en Dor drecht, die beiden in de tweede klasse zijn geolaatst en hieruit blijkt, dat ten onzent het aantal betrekkelijk-welgestelden rela tief het grootst is. De uitkeering .uit het gemeentefonds naar het aantal aangeslagenen, die in feite de uitkeering is van het bedrag, dat door de plaatsing in de 2e of 3e klasse extra var. de ingezetenen is geheven, bedraagt in Leiden 51.000.in Dordrecht 39 000 en in Schiedam (3e klasse) 70.000.Per duizend inwoners komt dit neer op: LEIDEN 670.— Dordrecht 637. Schiedam 1.120. De totale belasting-opbrengst, die elk der genoemde steden door de eigen maatrege len, dus door klasse-indeeling en opcenten- bepaling, uit de inkomens der ingezetenen tot zich trekt, beloopt blijkens het boven staande in Leiden f 326.000.in Schiedam 355.000.en in Dordrecht 339 000. Daar deze bedragen worden opgebracht door resp. 17000, 14000 en 13000 belasting plichtigen, is de gemiddelde belasting per aangeslagene in: LEIDEN Schiedam Dordrecht 19.17 25.35 26.07 Ook hieruit blijkt, hoeveel minder zwaar Leiden haar bevolking belast dan elders onvermijdelijk is. Berekenen wij de totale opbrengsten per duizend inwoners, dan ko men wij tot het volgende resultaat: LEIDEN Dordrecht Schiedam 4.286.— 5.538.— 5.682.— Klasse-indeeling en opcentenregeling op de gemeentefondsbelasting veroorzaken derhalve een belastingdruk per duizend in woners, en per hoofd der bevolking die in Dordrecht 29 pet. en in Schiedam 32 pet. zwaarder is1 dan ten onzent! ST. JOS. GEZ. VER. Zondag a.s. des morgens te half acht in de St. Lodewijkskerk installatie voor de neuwe leden. Te 8 uur de H. Mis voor de zielerust van J. Pegt, lid der afd. Gehuwden. Alle leden worden verzocht deze H. Mis bij te wonen en te communiceeren. PROF. MR. MOLENAAR IN DE GIDS-RED ACTIE. Tot de redactie van „De Gids" is toe getreden prof. mr. A. N. Molenaar, bij zonder hooglccraar hier ter stede en secre taris van het Verbond van Nedcrlandsche werkgevers, te Wassenaar woonachtig. Met ingang van 19 Februari a.s. wordt de heer D. Munnik, assistent b'j den sta tionsdienst der Ned. Spoorwegen op het station alhier, als zodanig overgeplaatst naar het station Vlaardingen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2