30ste Jaargang No. 9255 AGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINNENLAND UINöUAli 7 ffcBKUAKl 1939 S)e£cki6cHcSoii^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. V Nederland en Duitschland Met algeheele sympathie zal de over- groote meerderheid, zal wij mogen wel zeggen: het Nederlandsche volk kennis nemen van wat de regeering in haar ant woord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van buitenlandsche zaken op merkt over de verhouding tusschen Neder land en Duitschland. Het Nederlandsche volk is niet anti- Dultsch. Het Nederlandsche volk is wèl anti jegens de ..politieke ideologie en haar prac- tische consequenties", welke in Duitschland het regeeringsbeleid bepaalt en welke op haar geweten heeft een zoo bedroevende een ergerlijke godsdienst-bestrijding en kerk-vervolging. Bij de critiek op dat regeeringsbeleid mag men zooals de regeering het fijn op merkt „geenszins blind zijn voor de omstandigheden waaronder Duitschland zich na de voltrekking van het oorlogslot wederom heeft opgericht". Dat is inderdaad zoo. Het feit, dat onder de hierbedoelde omstandigheden Duitsch land zich wederom heeft „opgericht", kan zeker niet alles maar wel veel ver klaren enrechtvaardigen van wat er in Duitschland de laatste jaren is gebeurd. Men weet, dat wij geen voorstanders zijn van de „politieke ideologie enhaarprac- tische consequentie s", waardoor het Duitsch volk wordt overheerscht. Maar 't zou een dwaasheid zijn, als wij bij de beoordeeling ervan geen rekening hielden met de omstandigheden en met de feiten, die in Duitschland hebben bestaan, en die wij nu in Duitschland zien! Uit het hart van het Nederlandsche volk gegrepen is ook de opmerking van de re geering. dat elk weldenkend m e n s c h moet veroordeelen het bedrijf dergenen, die zich beijveren in Duitschland verkeerde voorstellingen te wekken in zake de gezindheid van het Nederlandsche volk ten opzichte van Duitschland. Dat is waarlijk een schandelijk anti-nationaal be drijf! Het Nederlandsche volk is inderdaad niet anti-Duitsch! UIT DE VASTENBRIE VEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN. De Kerkvorst van Aken over de Kerk en Haar beteekenis voor het persoonlijk leven van den Katholiek. De Apostolisch Administrator van het Bisdom Aken, mgr. Hermann Joseph Stra- ter, behandelr in het Herderlijk Schrijven, dat op den eersten Zondag van de Vasten in alle kerken van Zijn Diocees zal wor den voorgelezen het onderwerp: De H. Kerk en Haar beteekenis voor het persoon lijk leven van den Katholiek: De christenen moeten niet alleen naar de Kerk luisteren, maar ook over haar vreugden verblijd zijn. Bij het bouwen van een kerk waren er steeds, en zijn er nog altijd vele prachtige steenen. Zeker er zijn ook misvormde en hoekige stukken en steeds brokkelen er steenen af. Wij ver wonderen ons daarover niet, want de Kerk bestaat uit menschen en waar menschen zijn, daar zijn ook menschelijke fouten en gebreken, ook al zijn haar fundamenten onverwoestbaar en al kan haar leer niet vervalscht worden. Ja, in den loop der ge schiedenis zijn er zelfs perioden geweest, waarin zulke stormen gewoed hebben, die zelfs tot m het diepst van de Kerk hun ver woestingen hadden aangericht, dat de Kerk zelfs ten onder zou zijn gegaan, wan neer zij het werk van menschen en niet een stichting van God ware geweest. Zeker diegenen, die door hun ergerniswekkende levenswandel de Kerk te schande maken, laden wel een zware verantwoording op zich tegenover God en hun geweten. Maar dergelijke gebeurlijkheden kunnen voor weldenkende menschen en Christenen, die de dingen in het licht des Geloofs zien, nooit een reden zijn om de Kerk verwijten te maken of zelfs om zich heel en al van haar af te scheiden. DE VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. „Niets nieuws" zegt men in Berlijn. BERLIJN, 7 Febr. (A.N.P.). Men is hier geneigd in de verklaring van Chamberlain „niets nieuws" te zien. Trouwens, de woor den van den Britschen premier worden zoo veel mogelijk aan het publiek onttrokken. De bladen publiceeren over het algemeen zijn verklaring op de tweede of derde pa gina en voegen er geen commentaar aan toe. DE WERELD lA VOGELVLUCHT L.ONDEN: Chamberlain heeft gisteren ir, het Britsche Lagerhuis in antwoord op een vraag medegedeeld, dat de door Bonnet op 26 Januari in de Fransche Kamer afgeleg de verklaring was, dat in geval van een oorlog, waarbij beide landen betrokken zouden zijn, alle strijdkrachten van Groot- Brittannië ter beschikking zouden staan van Frankrijk, zooals alle strijdkrachten van Frankrijk ter beschikking staan van Groot-Brittannië. Dit, aldus Chamberlain, is in volledige overeenstemming met de opvattingen der Britsche regeering. Deze verklaring van den Britschen pre mier is op dit oogenblik zeer belangrijk. Niet, alsof hij daarmede iets nieuws zou hebben gezegd, maar deze verklaring ont neemt allen grcnd aan eiken twijfel. In Italië meende men net n 1. te kunnen voor stellen, alsof Engeland dat immers nu zulke goede vriendjes is met Italië Frankrijk niet steunen zou als Italië Frankrijk met oorlog zou dreigen. Cham berlain heef thans duidelijk gezegd, dat Engeland solidair is met Frankrijk. In Ita lië heeft deze verklaring dan ook een die pen indruk gemaakt Vooral zoo vlak na de bekende uiteenzettingen van Roosevelt, hebben de woorden van Chamberlain den indruk verstevigd, dat de Westersche groo- te democratieën vast besloten zijn, zich te weer te steller, tegen de al te vrijmoedige activiteit der dictatuurstaten. BURGOS: De verklaring van Cham berlain is ook daarom te rechter tijd afge legd, omdat na de ineenstorting van de .Spaansche republiek het gevaar acuut wordt, dat de ltaliaansche troepen aan de Fransche grens hun rol van dreigement tegenover Frankrijk zullen gaan spelen. Dat het spel voor de linksche regeering verloren is, wordt hoe langer hoe duide lijker. In groote stroomen komt-het ver slagen republikeinsche leger over de Fran sche grens en tezamen met de duizenden vluchtende burgers vormen zij een gewel dig probleem voor de Fransche gastvrij heid. GEEN ANTI-SEMITISME IN SPANJE. In verband met de cultureele overeen komst, die er tusschen Duitschland en het Nationalististische Spanje gesloten is, dringt de vraag naar voren, of ook in Spanje evenals in Duitschland en Italië een Joden vervolging te wachten staat. Daarop werd ons van bevoegde zijde het volgende me degedeeld: Spanje kent geen Jodenpro bleem. Reeds 4 eeuwen geleden werden de Joden uit Spanje verdreven. De Joden die thans in de Spaansche koloniën van Afrika wonen, genieten evenals de Mohammeda nen volledige vrijheid van godsdienst. De bewering, dat de Phalanx reeds het Jodenvraagstuk ter tafel zou hebben ge bracht, bewijst reeds, dat men niet op de hoogte is met de Spaansche verhoudingen, liet vraagstuk betreffende bloed en ras lebben op het nationale leven van Spanje geen invloed; de Spaansche natie heeft vele rassen geciviliseerd en haar eigen bloed met het hunne vermengd. Zij loste het rassenvraagstuk op door de beroemd ge worden Indianenwetten, waarbij een Christelijke maatstaf was aangelegd. De Marokkanen die aan de zijde der Nationa listen strijden zijn geen buitenlanders, maar Spaansche onderdanen; trouwens de lijf wacht van Franco bestaat eveneens uit Marokkanen. Spaansche schepen van de Nationale regeering vervoeren de Moham- medaansehe pelgrims kosteloos naar Mek ka; met de eeredienst en de godsdienstige gebruiken der Mohammedanen wordt overal rekening gehouden. Spanje is geen geschikte voedingsbodem voor antisemitische propaganda. De Ara bieren zijn semieten en spelen op het schiereiland 'n voorname rol. De Spaansche —Arabische en SpaanschJoodsche litte ratuur neemt in de nationale letterkunde een belangrijke plaats in; de Kalief Ab- derraman, de wijsgeer Averroës en de bei de Israëlieten Juda Levy en Maimonides behooren tot het cultureel historische erf deel van Spanje. DE PAUS HEEFT EEN LICHTE GRIEP. De audiënties van vandaag afgelast. VATICAAN-STAD, 7 Febr. (A.N.P.). Z.H. de Paus is opnieuw ongesteld geworden. De audiënties van vandaag gaan niet door. De Paus schijnt te lijden aan een griep aanval. De talrijke bezoeken, welke Z. H. gisteren ter gelegenheid van den 17en ver jaardag van zijn verkiezing in het Pontifi caat heeft ontvangen, hebben hem merk baar vermoeid. VATICAAN-STAD, 7 Febr. (A.N.P.). Naar wordt medegedeeld, is de aanval van griep, waarvan de Paus op het oogenblik te lijden heeft, slechts van lichten aard. DE K.J.M.V. Het Nationaal Verbond van de K.J.M.V. hield in hotel Noord-Brabant te Utrecht zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. Peet, heette de afgevaardigden der vijf diocesen en de ver- verschillende bondsmoderatoren welkom, waarna hij den overleden Limburgschen bondssecretaris, den heer Frits Verver- gaert herdacht. De aanwezigen stortten een gebed voor den zoo vroeg ontslapen werker in de eerste uren van de K.J.M.V. Daar de verbondsvoorzitter de volgende vergadering aftreedt en wegens huwelijk niet herkiesbaar is, werd den afgevaardig den reeds thans verzocht, eventueele can- didaten in te dienen. De secretaris, de heer C. Kloppenborg, gaf vervolgens een overzicht van het jaar 1938. Vooral verleden jaar werd de jon geren-beweging bij tal van gelegenheden naar voren geschoven en zoo hebben velen in den lande thans een helder en klaar beeld omtrent deze jeugdstandsorganisatie. Met tal van instanties en persoonlijkheden, die ieder op hun terrein als officieel en erkend genoemd kunnen worden, is con tact gezocht om de doelstelling der K.J.M.V. zoo intens mogelijk te doen doordringen. Het aantal leden loopt nu naar de 5000. De organisatie in de groote steden baart nog steeds groote zorgen, maar goed inge deelde districts- of parochie afdeelingen, dus decentralisatie, zullen zeker dit jaar de beoogde resultaten opleveren. De vie ring van het eerste lustrum van het Natio naal Verbond op Hemelvaartsdag te Utrecht is van zeer groote beteekenis ge weest voor de officieele erkenning van het algemeen vormend werk, dat de organisa tie verricht. Deze verbondsdag, waaraan 1200 leden deelnamen, heeft vooral ook de ouderen doen beseffen, hoe zeer het werk hun steun behoeft. Begin van het jaar werd het gezinsprogramma in alle afdeelingen behandeld en thans houdt men zich maand na maand met het gezags- programma bezig. De grondslagen voor een goede uitwerking werden gelegd op de besturendagen in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Voor de werklooze jonge middenstanders werden in den zomer twee culturedle kampen ge houden, die uitstekend bezet en geleid werden. Ook werd te Ginneken een natio naal week-end georganiseerd voor de lei dersvorming. De jongeren werden in het S.A.N.T.O.S.-werk officieel ingeschakeld. De verschillende jaarstukken werden vervolgens goedgekeurd, evenals het re dactioneel en financieel beleid van de verzorgers van „De Keten" en het „Lei derscontact". Zoowel de voorzitter als de verbondsmoderator, Rector Beune, dankten den administrateur dezer bladen en be treurden het, dat de heer van Emmerik zijn functie om studie-redenen moest neer leggen. Als administrateur heeft hij zeven magere jaren moeten doorworstelen, maar hij verlaat nu een wei-varend schip, zoo dat zijn opvolger, de heer B. Spronk, vol goeden moed het moeilijke werk kan voortzetten. De vergadering hechtte daarna haar goedkeuring aan de conclusies van de be sprekingen, gevoerd tusschen het hoofd bestuur van de R.K. Standsorganisatie voor den werknemenden middenstand en het verbondsbestuur der K.J.M.V. Een hechte samenwerking zal daaruit voort vloeien. Een der bepaiingen is, dat de leden van de K.J.M.V. op 21 jarigen leef tijd naar de W.M. kunnen overgaan, maar daartoe op 25 jarigen leeftijd verplicht worden, tenzij zij natuurlijk in de K.J.M.V. thuishooren. Vervolgens behandelde de verbonds moderator de verzorging der vakbelangen. Het is zaak, dat de beweging naast de godsdienstige sociale en cultureele vorming der leden, ook nauwlettend acht slaat op de economische vorming. Daarom is veel nauwer contact gezocht met de midden standsvakbonden. De vakkundige ontwik keling der leden zal echter geschieden bin nen het kader van de algemeen vormende K.J.M.V. met volle medewerking van de ouderen. Speciaal voor de groote steden zal hier van een verbetering sprake zijn. Zoo zullen straks in Amsterdam 7 of 8 af deelingen bestaan, georienteerd naar de parochies, elkaar vindend in een districts- bestuur; vooraanstaande menschen in de vakbeweging zullen nu ingeschakeld wor den. Uit een en ander vloeit voort, dat de K.J.M.V. ook zitting heeft in de onderwijs- centrale der N.R.K.N. Daar deze centrale speciaal voor de jongeren in het leven is geroepen spreekt een hechte samenwerking eigenlijk voor zichzelf. Vervolgens werden de activiteiten en de plannen der vijf diocesane bonden inzake de leidersvorming besproken. Rector van Campen verklapte reeds, dat hij twee ont werpen heeft voor een kamp voor werk looze jonge middenstanders. Het bestuur nam daarna dankbaar nota van verschil lende voorstellen en plannen voor het zo- merprogramma, dat binnenkort door de bondsmoderatoren bekeken zal worden. Mr. Dr. h. vos t in den ouderdom van tachtig jaar overleden mr. dr. H. Vos, een in de rechtswetenschap pen overbekende geleerde. Henri Vos werd den' 17den October 1858 te Leeuwarden geboren en werd den 6en October 1877 als juridisch student aan de universiteit hier ter stede ingeschreven. In 1886 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, ge titeld „Publiekrechterlijke geschillen". Na zijn promotie vestigde mr. Vos zich hier ter stede. Hoewel ingeschreven als ad vocaat bij den Hoogen Raad heeft mr. Vos de advocatuur practisch nimmer uitge oefend. Mr. Vos was den Leidenaars en den stu denten vooral het meest bekend als repeti tor in het Staatsrecht, doch zijn weten schappelijke beteekenis lag op het gebied van de administratieve rechtspraak. In dit moeilijke en ingewikkelde vraagstuk heeft hij zijn woordje meegesproken. Over deze materie heeft hij in 1902 een boekwerk doen verschijnen, getiteld „Adminstratieve recht spraak". In den tijd, dat prof. W. v. d. VÏugt lid was van de Tweede Kamer (19031907) nam mr. Vos als lector in de Encyclopaedic der Rechtswetenschap diens colleges waar. De overledene was gedurende vele jaren hoofdredacteur van het Weekblad voor Bur gerlijke Administratie, later overgegaan in het Weekblad voor Gemeentebelangen. Ook op het gebied van het Gemeenterecht heeft hij zijn sporen achtergelaten. Bekend is zijn bewerking van jurisprudentie en lite ratuur met betrekking tot de Gemeentewet in Léon's Rechtspraak. In 1924 was hij prae- adviseur voor het congres der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten over een vraag, die. zoowel verband hield met de ge meentelijke autonomie als met de admi nistratieve rechtspraak. En bij de laatste wijziging ook van de Provinciale wet was het weer mr. Vos, die z.i. kettersche mee ningen in het goede spoor heeft trachten te houden. Ter gelegenheid van zijn 75sten verjaar dag werd hij benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis geschiedt Donderdag a.s. om één uur op de begraafplaats Rhijnhof bij Leiden. GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Adres aan H. M. de Koningin. Ongeveer driehonderd hoofdambtenaren, ambtenaren en verdere leden van het personeel van het ministerie van Econo mische Zaken hebben naar aanleiding van de door H. M. de Koningin op 27 Januari j.l. uitgesproken rede inzake geestelijke en moreele herbewapening aan Hare Ma jesteit het navolgende adres gericht: „Ondergeteekenden, werkzaam bij het ministerie van Economische Zaken, ver vuld van hartgrondige dankbaarheid en hoogste waardeering voor de koninklijke woorden, welke Uwe Majesteit op Vrijdag 27 Januari 1939 voor de radio wel op zulk een diep gevoelde wijze heeft willen uit spreken, geven met verschuldigden eer bied aan Uwe Majesteit de verzekering van hun oprecht voornemen de door Uwe Majesteit bedoelde geestelijke en moreele herbewapening met inzetting van alle krachten na te streven". VEILEN VAN TUINBOUWPRODUCTEN. Wijziging in het systeem dringend gewenscht. In tuinbouwkringen is reeds enkele ma len de aandacht gevestigd op het feit, dat bij den inkoop van producten de concur rentie op de veilingen steeds meer gaat ver dwijnen, als gevolg van verstrekken van consenten aan slechts een deel van de kooplieden, gecombineerd inkoopsysteem etc. Ook het Centraal Bureau van de veilin gen heeft met den raad van advies deze kwesties thans besproken, en is tot de con- Dit nummer beslaat nil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Chamberlain verklaart zich in geval van oorlog solidair met Frankrijk. (2de blad). De ineenstorting der Spaansche repu bliek. (2de blad). Aan Z. H. de Paus is extra rust voorge schreven. (2de blad). Duitschlands economische moeilijkheden. (2de blad). Binnenland De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van buitenland sche zaken. (2e blad). De memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen. (2de blad). Bij een scheepsbotsing op de Nieuwe Maas is gisteren een dekknecht overboord geslagen en verdronken. (3de blad). Bij het station te Ma ara is gisteravond een electrische trein op een zandtrein ge reden, waardoor groote schade werd aan gericht. (3de blad). Leiden Overleden is mr. dr. H. Vos. (1ste blad). Omgeving Benoeming burgemeester meer (1ste blad). TWEEHONDER-JARIG BESTAAN der Instelling van DE ROOMSCH CATHOLIEKE ARMEN (tegenwoordig R. K. Parochiaal Armbe stuur) en van het Wees- en Oudcliedcnhuis te LEIDEN. Op 27 April a.s. zal het tweehonderd jaar geleden zijn, dat bovengenoemd be stuur zijn eerste vergadering hield. Dit bijzondere jubilé, waaraan een be langrijk stuk geschiedenis van Katholiek Leiden vastzit, verdient zeker op een feestelijke wijze te worden gevierd. Naar wij vernemen, zal binnenkort een beknopte geschiedenis van deze tweehon derd jaar armen- en weezenzorg welke aller belangstelling waard is! in druk verschijnen. ciusie gekomen, dat gevreesd moet worden dat niet langer op den ouden voet kan wor den doorgegaan en ingrijpende maatrege len noodig zijn. Dit beteekent echter niet dat het vei lingsysteem plotseling zal worden afge schaft want dit moet zoo lang mogelijk blij ven functionneeren. Echter moeten maatregelen worden be raamd, waardoor het mogelijk zal zijn voor het tuinbouwproduct de hoogste prijs te bedingen. De mogelijkheden voor den export van de producten moet worden nagegaan in landen waar die tot nu toe niet bestond. ..Tijd" DE TERUGKEER DER DUITSCHE DIENSTMEISJES. Het Duitsche consulaat-generaal ver zoekt de volgende verklaring op te ne men: „In verband met de terugkeer van Duit sche meisjes naar haar vaderland, zijn in de Nederlandsche pers herhaaldelijk fou tieve berichten gepubliceerd. Daarom zij het volgende medegedeeld: De terugkeer der Duitsche meisjes ge schiedt geleidelijk. Het eerste contingent is begin Februari naar Duitschland ver trokken. Uitstel van vertrek kon en kan slechts bij hooge uitzondering wegens dringende omstandigheden worden ver leend. Alle meisjes moeten hare paspoor ten aan haar consulaat inzenden, dus ook zij, die geen schriftelijken oproep ont vangen. Overigens hebben alle in Neder land wonende Rijksduitschers de ver plichting, zich bij hun consulaat aan te melden en ook hun adresverandering mede te deelen. Wie ten opzichte van het bovenstaande zijn verplichting niet nakomt, handelt te gen de wet, wat vanzelfsprekend niet zon der gevolgen voor hem kan blijven. De meisjes, die naar Duitschland terug- keeren zijn vrij in de keuze eener betrek king. Er wordt dus ten deze geen dwang uitgeoefend".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1