|Dc Liturgie der Kerk j R.K. VOLKSBOND ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 DE LEWSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IN TERPAROCHIE ELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN VASTENAVONDFEEST. KOLPING OVER HET HUWELIJK. De St. Josephsgez ellen, de groote in stelling van Vader Kolping is door hem bedoeld als een instituut, waarin de jon ge man gevormd wordt -*oor zijn later le ven. In zijn later leven zal de jonge man staan aan het hoofJ van een gezin, daar om moet hem worden bijgebracht een juist begrip omtrent bet huwelijk. Kol ping zelf sprak zoo dikwijls met zijn jon gens over de heiligheid en verhevenheid van het huwelijk. Denkt er aan, zoo schreef' hij eens, dit (het huwelijk) is de stap van groot ge wicht, want de redding van het mensch- dom begint met het huisgezin, het huwe lijk, de bruiloft. Niet dus in een volksver gadering, maar aan de haard; niet in de ge hoorzaal van een wereld-specialiteit, niet in het atelier van een kunstenaar- niet in het laboratorium van een vernuftig uit vinder, niet in een legerkamp, niet in het geredeneer van een openlijk debat, aller minst in de artikelen van een ophitsende pers, maar in den huiselijken kring. De ver nieuwing, het herstel vangt aan met het herstel, de vernieuwing van het huwelijk. De redding der menschheid begint met liet huisgezin en moet wel daarmee be ginnen, orndat het huisgezin de wieg van het menschdom is, omdat het huisgezin de eerste opvoeder van het menschdom is, om dat aan den huiselijken haard het hoogste aard geluk of het pijnlijkste aardsche on geluk zal gaan nestelen. Geen aardsch geluk, dat tegen het hui selijk geluk opweegt; geen aardsche onge luk zoo pijnlijk als een ongelukkig hui selijk leven. Ieder ander geluk of ongeluk blijft meer aan de oppervlakte, raakt den mensch meer aan de buitenzijde. Huiselijk geluk og cingeluk treft den mensch in het hart; den gouder draad van den huwelijks- en familieband heeft God door het hart van den mensch getrokken. Niet ten onrechte kan men daarom de in nerlijke waarde van den mensch afmeten naar de vervulling van zijn huiselijke plich ten, omdat hij daarin de diepten van zijn hart openbaart. Daarom heeft God het vierde gebod aan de spit gesteld van alle menschelijke wetten, omdat in de onder houding van dit gebod niet alleen het ge luk, de welvaart, het gezegend voortbe staan van het menschdom is gelegen, maar ook de waarborg voor het ondehouden der andere geboden. En dat huiselijk geluk of ongeluk, het zoetste of het bitterste op aarde, hangt niet af van rang of stand, van rijkdom, wel vaart of ontwikkeling. Is het menschdom in dit opzicht in or de, dan is het voornaamste gebeurd. In een echt goed huisgezin vindt de deugd de beste beschutting, de zonde de beste te genweer. Een goed huisgezin is in den re gel de vruchtbare bodem, waar edele ka rakters opbloeien en aangroeien; het biedt NEDERLA NOSCHE AFDEELI NG LEIDEN PLAATSCI.IJKK CENTR U.K. ARBEIDERSBEWEGING Minvermogende zieken moeten, zoo moge lijk, bij inzending van hun aangiftebiljef bovendien het advies van het bestuur der plaatselijke afdeeling, ofwel van den eerw. adviseur, in gesloten couvert bijvoegen, of wel de mededeeling, dat dit rechtstreeks zal worden toegezonden. Met deze uiteenzetting over het Lourdes- Ziekenfonds meenen wij te kunnen vol staan, waaruit duidelijk naar voren komt van hoe groot belang deze instelling van het R. K. Werkliedenverbond voor de bij dat Vei'bond aangesloten leden kan zijn. Zij, die nadere inlichtingen wenschen over de Lourdesbedevaart, kunnen deze bekomen aan het Secretariaat der afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond. Verl. Bloemis tenlaan 45. DE SOCIALE RECOLLECTIE. Daarmede werd Vrijdag, 27 Januari l.L een begin gemaakt, en, het moet onmiddel lijk gezegd worden, dat begin is bijzonder goed geweest. Vele bestuursleden der resp. Vakorganisaties hadden aan den oproep van den Geestelijk Adviseur, kap. F. A. M. Bernefeld, gevolg gegeven, en waren des avonds te kwart over negen in de St. Lo- dewijkskerk aanwezig, waar met aandacht de wijze lessen, over de mooie taak in het Katholieke sociale leven, werden gevolgd, waai-door aan het werk van de bestuurders en leiders in onze Arbeidersbeweging een steeds dieperen grondslag zal worden ge geven. Na afloop werd gezamenlijk gebeden om Gods onmisbare genade voor dat werk in de komende maand te vragen. Het is de bedoeling om voortaan iedere laatste Vrijdag in de maand een sociale recollectie te houden, waarvoor wij bij deze de aandacht van alle bestuursleden vragen. Niemand mag daarorrt, bijzondere omstan digheden daargelaten, voortaan op de re collectie-avonden ontbreken. De eerstvol gende Recollectie wordt gehouden op Vrij dag 24 Febr. a.s., des avonds te 9.15 uur in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur. Men houde dien datum vrij, dat kan!! VRIJLATING VAN VERDIENSTEN- VAN DIENSTBODEN. De Minister van Sociale Zaken bericht, als vervolg op zijn circulaire van 31 Dec. 1938, afd. W. en O., no. 2501392, dat. voor on dersteunden door den Soc. Dienst het na volgende dient in acht te worden genomen: le. Onder „gezinsleden" mag niet worden bij kruisjes en wederwaardigheden den zoetsten troost, het is de krachtigste prik kel bij het vervullen van moeilijke plich ten, de trouwste noeder van eergevoel en eer, de veiligste schutse. Neemt dit ter harte, zoo schrijft Kolping, gij allen, die het menschdom wilt verbeteren. gerekend de vrouw van den ondersteunde of tewerkgestelde. 2e. De vrijlatinjg van vérdiensten geldt zoowel voor uitwonende als voor inwonen de meisjes. 3e. De gezinsleden-bijslag mag worden doorbetaald. - - - 4e. Art. 10 sub a/mag. ten aanzien van de verdiensten, welke mogen vrij blijven, buiten werking worden gesteld. 5e. De vrijlating geldt óök voor verdiens ten van z.g.n. werksters, uiteraard met in achtneming van hetgeen in sub 6 is opge merkt. 6e. De te verrichten bezigheden moeten uitsluitend betreffen gezinsarbeid van huis- houdelijken aard. Voor werkzaamheden, verricht in een gezin, doch niet van huis- houdelijken aard b.v. verpleging, of voor werkzaamheden als schoonhouden van zie kenhuizen, scholen enz., geldt de vrijlating van verdiensten nietl 7e. Evenals alle inkomsten moeten ook de onderhavige op de gezinsinkomsten- briefjes worden vermeld. Eveneens behoo- ren ze te worden aangeteekend op de stam kaart. Daaraan willen wij toevoegen, dat met de bovengenoemde bepalingen rekening dienen te houden die werkloozen, welke middels den Socialen Dienst hun uitkeering ontvangen. Zij, die hun ondersteuning van M. H. ontvangen, vallen tot heden nog, buiten deze beschikking van den Minister. We spreken hierbij de wenschelijkheid uit: „Moge Maatschappelijk Hulpbetoon er spoe dig toe kunnen besluiten, aan de werkloo zen, bij hem ondergebracht, dezelfde tege moetkomingen toe te staan!" KANUNNIK VAN SCHAIKFONDS. Door het Bestuur van het Werklieden verbond wordt wederom uwe aandacht ge vraagd voor de jongste instelling daarvan, n.l. het Kan. v. Schaikfonds. In de circu laire wordt gewezen op het feit dat uit breiding der geldmiddelen de eerste, ja de groote zorg rnoet zijn, dit heeft het afge- loopen jaar bewezen. In 1938 hebben n.l. plm. 200 leden van de Katholieke Arbei dersbeweging, die een zoon in opleiding hebben voor het H. Priesterschap, zich tot het Fondsbestuur gewend om in aanmerking te komen voor een subsidie. De Kath. Ar beidersbeweging gaat er trots op in die ge vallen te mogen helpen, maar daarvoor ontbreken dikwijls de contanten. Daarom wordt wederom een beroep op alle plaat selijke afdeelingen gedaan, daarom wordt er op gerekend dat allen naar vermogen het Fonds met een subsidie zullen gedenken. Het giro-nummer, ten name van het Ver bond is: 22696. EEN KADERVERGADERING. Op Vrijdag 17 Maart a.s., des avonds te 8 uur, wordt in het Bondsgebouw, Steen- schuur 15 te Leiden, een Kadervergadering gehouden. Daartoe zullen worden uilge- noödigd de volledige Volksbondbesturen met hun Adviseurs. Voor deze vergadering wordt reeds nu uw aandacht gevraagd, om dat U dan met de datum rekening kunt houden, maar óók omdat het onderwerp, op die vergadering te behandelen van het grootste belang is! Dr. A. Olierook, Bonds- adviseur van den Katholieken Volksbond, zal dien avond spreken over: „Credo Pugno- clubs en Kernvorming". DE ENCYCLIEK-HERDENKING. Woensdag 1 Februari 1.1. werd in het Bondsgebouw een vergadering gehouden waarin de dit jaar te houden Encycliek meeting werd besproken. Daarvoor is een groote belangstelling, nu deze staat in het teeken van samengaan tusschen St. Jo- sephsgezellen en R. K. Volksbond. De dag- indeeling werd, volgens het ontworpen plan door de commissie, in haar geheel goedge keurd. We laten het hier, ter kennisname, reeds volgen. Begonnen wordt te 2.30 uur met een plechtig Lof, daarna vertresken de deelnemers van uit de kerk gezamenlijk naar het meetingterrein, waar een spreker het woord zal voeren. Na een kleine pauze is verder het woord aan het bekende ge zelschap van Pierre Balledux, dat ten too- neele zal voeren „De Rare". Door zóó het programma voor dien dag vast te stellen, wordt gerekend op een groote belangstelling! De afdeeling Zoeter- woude I, welke met de voorbereidingen, tot het in orde brengen van het meeting terrein aan den Schenkelweg, weldra de noodige stappen zal doen, wenschen wij succes toe. De dank daarvoor ligt besloten in het feit, dat een groote opkomst de En cycliek-herdenking in alle opzichten zal doen slagen. Daarvoor is nu reeds propa ganda noodig, intensieve propaganda! RETRAITEVEREENIGING „ST. CLEMENS". Deze onder afdeeling van den Volksbond zal, evenals andere jaren het geval was, zich belasten met de verzorging van de re traite naar Noordwijkerhout. welke gehou den wordt van 18 tot en met 21 Februari a.s. in het Retraitehuis „St. Clemens". De leden van deze onderafdeeling kwamen dezer dagen voor dit doel bijeen en velen zegden toe de Retraite dit jaar mede te maken, maar toch zag het bestuur gaarne, dat meerderen, vooral -bestuursleden der resp. vak- en onderafdeelingen zich opga ven. Wie er meer van wil weten, wie plan nen heeft om mee te gaan? Het bestuur van de Retraite-vereenigin'g zal U gaarne de gewenschte inlichtingen verschaffen. Het secretariaat is gevestigd: Bredero- straat 10. DE K.R.Ü.-UITZENDING. Wij vestigen er de aaridachtop dat Dins dag 7 Februari a.s.. des avonds te 7.15 uur, de Centraal-praeses. dér St. Josephs- gezellen H. A. J. Drost int A'dam voor de Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 5 Febr. Zondag, genaamd Sep tuagesima (een naam overgebleven uit vroeger tijden om den „zeventigsten" dag voor Paschen aan te geven). Mis: Circum- dederunt. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Agatha, Maagd en Martelares. Credo. Pre fatie v. d. Allerheiligste Drie-eenheid. Kleur: Paars. Vanaf heden tot aan Paschen geen Alle luja-vers, maar Tractus. Met de gelijkenissen van Christus (Evan gelie) en van den H. Paulus (Epistel) her innert de H. Kerk ons er aan op dezen eer sten Zondag van voorbereiding op den H. Vastentijd, dat wij ons moeten in spannen en moeite getroosten om den prijs te beha len, n.l. een onvergankelijken kroon in den hemel. Die inspanning en moeite moeten hierin bestaan, dat wij ons lichaam kastij den en dienstbaar maken aan den geest (Epistel). Omringd van de, doodende harts tochten van onze bedorven natuur, moeten wij den Heer aanroepen. Hij is onze sterkte, onze toevlucht (Introitus, Gebed). Hij is or.zen Helper, Die de arme mensch, uit de diepte van zijn zondigheid om hulp smee- kend, niet vergeet. (Graduale, Tractus). Daarom met vertrouwen wederom de weg van de boete bestreden. God zal ons, om wille van Zijn geslachtofferdeft Zoon ver- hooren en helpen (Stilgebed), Zijn Aan schijn weer over ons laten lichten, d.w.z. Hij zal weer voor ons zijn de Goeder tiere- ne, de Barmhartige. (Communio). MAANDAG 6 Febr. Mis v. d. H. Titus, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Dorothea, Maagd en Martelares; 3e voor den Paus (wegens den verjaardag van zijn keuze). Kleur: Wit. De heilige Titus, bisschop van Creta, was een leerling van den H. Paulus en aan den grooten Apostel bijzonder dierbaar om zijn ijver in het verkondigen van het H. Evan gelie en om zijn getrouwheid. DINSDAG 7 Febr. Mis v. d. H. Romual- dus, Abt: Os Justi. Kleur: Wit. De heilige van dezen dag is de stichter van de Camaldulensen-Orde. Hij stierf in 1027. microfoon van den K.R.O. zal spreken over: „Een brief aan alle menschen". Daarin zijn aan de menschen richtlijnen gegeven hoe de maatschappij er moet uitzien; spr. zal in zijn betoog aantoonen, dat niet een wille keurig persoon, maar dat de Plaatsbsklee- der van Christus de aanwijzingen heeft ge geven. EEN MUTATIE. De heer A. J. van Dam, die voor de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond in de commissie van Soc. Zaken jarenlang heeft zitting gehad, is thans afgetreden. Wij brengen hem langs dezen weg dank voor alles wat hij voor de Bondsleden heeft gedaan in zijn functie, waarin soms vele gevallen waren te behandelen welke de volle activiteit vroegen. Als zijn opvolger is door B. en W- benoemd de heer W. Buil, Rijndijkstraat 21. 30-JARIG BESTAANSFEESTEN. De Tabaksbewerkersbond „St. Willibror- dus", afd. Leiden, viert 12 Febr. a.s. zijn 30-jarig bestaan. Des morgens te 8.45 uur wordt in de St. Josephkerk een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waarna de leden allen ter H. Tafel zullen naderen. Daarna komen de leden in het Bondsgebouw bijeen voor het gemeenschappelijk ontbijt, dat te 10 uur aanvangt. Des middags van 12 uur heeft een receptie plaats, terwijl des avonds te 8 uur een feestelijke bijeenkomst plaats heeft, welke, verzorgd door Jean van Zijp en zijn partner Zitman, een avond belooft te worden, waarvan de herinnering de leden lang zal bijblijven. Ook de Bakkersgezellenbond „St. Hu- brecht", afdeeling Leiden, herdenkt bin nenkort zijn 30-jarig bestaan ..n is, naar wij vernemen, van plan dit feit niet onop gemerkt te laten voorbijgaan. ARBEID VOOR ONVOLWAARDIGEN. De vereeniging, welke deze naam draagt, is bij de meesten onzer nog onbekend, maar desniettemin in alle opzichten de be langstelling ten volle waard. Om nader met het doel en de werkwijze van de A.V.O. kennis te maken, is het zeer aan te bevelen, daarvoor de medewerking van de A.V.O. in te roepen, hetgeen kan geschieden mid dels de film met actueele voorbeelden om trent de practische arbeidszorg. Wil men een film-propaganda-avond organiseeren, dan richte men zich tot het Bureau van de A.V.O., Overtoom 187, Amsterdam. DE JAARVERSLAGEN. Het begint vervelend te worden, daarom te moeten vragen, maar toch achten wij het noodzakelijk. Waar blijven de versla gen van de onder afdeelingen: R. K. Too- neelvereen. „Vondel" en van de Ziekenkas? Kom, denk er ..u eens aan! Zij, die aan ons verzoek voldeden, dank voor toezending, VAN DE REDACTIE. De volgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle correspondentie over en stuk ken bestemd voor deze rubriek, moeten ge zonden worden aan h et Redactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. WOENSDAG 8 Febr Mis v. d. H. Joannes de Matha, Belijder: Os Justi. Kleur: Wit. Met de heilige Felix van Valois stichtte de H. Joannes de Orde van de Allerheilig ste Drie-eenheid tot vrijkooping van slaven. DONDERDAG 9 Febr. 'Mis v. d. H. Cy- rillus van Alexandroië, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Aopllonia, Maagd en Martelares. Credo. Kleur: Wit. Eén van de grootste tegenstanders van de ketter Nestorius is de H. Cyrillus van Alexandrië geweest. In zijn geschriften heeft hij de Godheid van Christus (geloo chend door Nestorius) en daarmee samen hangend ook het Goddelijk Moederschap van Maria verdedigd op een uitstekende wijze. VRIPDAG 10 Febr. Mis v. d. H. Scholas- tica, Maagd: Dilexisti. Kleur: Wit. De H. Scholastica was een zuster van den H. Benedictus. Nie ver van den berg Casi no, waar de heilige Benedictus een kloos ter had gesticht, vestigde de H. Scholastica een klooster, waarin de kloosterlingen den regel volgden van den H.. Benedictus. Eens per jaar bracht de H. Benedictus een be zoek aan zyn zuster. Toen by het laatste bezoek Benedictus wilde heengaan vóór het invallen van den nacht, werd hij daarin verhinderd door zyn zuster, doordat zij tot God bad en op haar gebed verkreeg, dat het hevig begon te stormen en te stortregenen en Benedictus pas tegen het aanbreken van den dag naar zijn klooster kon terugkeeren. Drie dagen later stierf Scholastica en haar heilige broeder mocht haar ziel ten hemel zien gaan in de gedaante van een duif. ZATERDAG 11 Febr. Feestdag v. d. ver schijning van de Onbevlekte Maagd aan Bernadette te Lourdes. Mis: Vidi. 2e gebed voor den Bisschop (wegens den verjaardag van zijn H. Wijding). Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de Onbevlekte Ontvangenis). Kleuf: Wit. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H.H. Petrus- Baptista en 22 Gezellen, Martelaren; 3e v. d. H. Agatha. DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Riz/erius van Mucia, Egidius-Maria v. d. H. Joseph en An- tonius van Stroncone, Belijders: Confitean- tur. 2e gebed v. d. H. Romualdus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. KEWHoHfUWS WONDERBARE GENEZING TE LOURDES BEVESTIGD. Het laatste nummer van het „Journal de la Grotte de Lourdes" bevat een rap port van dr. Vallet over de plotselinge en wonderbare genezing van mej. Yvette Co- nen, welke genezing in September 1937 is geschied en na een uitvoerig onderzoek door de geneesheeren is erkend. De ziekte zelf is beschreven door dr. Baudet uit Binic, die de patiënte voor haar genezing twee en een half jaar lang in behandeling had. Yvette Conen, twintig jaar oud, woont te Notre-Dame de la Cour in Lantic. In Januari van het jaar 1935 kwam zij voor het eerst onder medische behandeling. Enkele jaren was zij ernstig ziek. Voordat zij naar Lourdes ging werd zij onderzocht, waarbij endocarnitis (ontsteking aan het hart) en angina werden geconstateerd. Kort voor haar vertrek werd buikvlies- ontsteking geconstateerd. De dokter ont raadde de patiënte om naar Lourdes te gaan, maar op aandringen van haar moe der wist zij haar plan toch door te zetten. Op den dag van haar vertrek uit Lourdes verergerde haar toestand. De zieke ge voelde zich zoo zwak, dat zij verzocht, om haar toch niet meer naar de grot te bren gen. Op de terugreis staat zij plotseling op en geholpen door haar zuster doet zij eenige passen in de wagen. Te Saint-Brieuc aangekomen weigert de zieke gebruik te maken van de zieken wagen, zonder al te veel moeite verlaat zij het station door de tunnel, steunend op haar zuster, en gaat met een auto naar huis. De dokter constateerde bij haar thuiskomst, dat zij geheel veranderd was. De organen functionneerden weer nor maal. Zij is genezen. Een jaar lang onderzocht de dokter haar regelmatig, om na te gaan of de ge nezing constant was. Nu dit inderdaad het geval bleek te zijn, is Yvette Conen in September 1938 opnieuw te Lourdes on derzocht, waarna door de aanwezige dok toren werd verklaard, dat de totale plot selinge genezing die een blijvend karak ter draagt, op natuurlijke wijze niet ver klaard kan worden. De laatste hand wordt aan het werk ge zet en danwij hopen met groot succes. Het succes hangt natuurlijk voor een zeer groot deel af van de medewerkende onder afdeelingen en daarom aan alle medewer kers: zet de beste beentje voor; arbeidt aan het welslagen in echte Kolpingsgeest. Het succes hangt ook voor een groot deel af van hen, die onzen feestavond medemaken. Allen werken wij mede. Sommige gezellen hebben somtijds wat moeite om stil te zijn. Jongens, wij zijn be schaafde menschen, en weten ons dus ook tij zulk een gelegenheid te gedragen. Ook financieel moet enze uitvoering slagen, de nog al groote onkosten van beide avon den moeten wij gedekt hebben en daarom vragen wij u allen ditmaal een programma aan te schaffen. Het programma kost slechts 5 cent. Op beide avonden zal er weer een kleine loterij worden gehouden, keurige prijzen zijn reeds aangekocht, zeker niet minder dan de vorige maal en even praetisch. Laat de uitslag zijn, zooals de vorige maal: alle loten uitverkocht. Gezellen, wij doen op de allereerste plaats een beroep op jullie allen. Wij heb ben in dezen tijd den plicht onze vereeni ging financieel bij te staan. VERPLICHTE VERGADERING. Gij hebt allen reeds de verplichte bij eenkomst, waar wij alle Gezellen, de ge huwde en ongehuwde, verwachten. Be langrijk is deze bijeenkomst om het onder werp, dat behandeld wordt. Nu kunt gij spreken, gij kunt vragen, zooveel gij wilt. De heer J. v. d. Akker komt spreken over ..Een zware verantwoording". De zware verantwoording, de groote plicht, welke op ieder mensch rust om lid te zijn van stands- en vakorganisatie. Wat de vakorganisatie beteekent? Of zij wel iets uitricht voor de vakgenooten, enz. Gij komt dus allen, het moet worden een vruchtbare avond. MISSIE-AVOND. Maandag 20 Febr. zal er in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal een zeer bij zonderen missie-avond worden belegd. Mgr. Bouter, een Hoilandsche Missiebis schop zal komen spreken over zijn Missie, een Missiefilm zal worden vertoond. Het belooft een mooie avond te worden. De entréeprijs van deze avond zal slechts 20 cent bedragen, zoodat een ieder in de ge legenheid is, dezen avond mede te ma ken. Ook aan het gebouw der St. Josephsge- zellen zullen kaarten voor dezen avond a 20 cent verkrijgbaar zijn. VERBONDSBEDEVAART NAAR LOURDES. In de rubriek van Zaterdag 21 Jan. 1.1. maakten wij reeds melding, dat bovenge noemde bedevaart van 1 tot en met 10 Juni 1939 naar Lourdes zal worden gehouden. Mede deden wij een beroep op de vereeni- gingskassen onzer afdeelingen, om, indien zulks maar eenigszins mogelijk is, een klein bedrag te storten in het Lourdes-Zieken- fonds. Omdat wellicht aan velen de doelstelling van dit Lourdes-Ziekenfonds onbekend is, is 't geenszins overbodig, daar iets naders over te vermelden. Dit fonds dan dient tot bestrijding der kosten van de eigen zieken-afdeeling, als mede ter tegemoetkoming in de reisbedra- gen voor arme en minvermogende zieken. De baten worden gevormd door de vrij willige bijdragen der donateurs, alsmede het bedrag, dat door de Centrale Reiskas, even eens een instelling van het R. K. Werk liedenverbond, uit het batig saldo der reizen hierin wordt gestort. De minimum-bijdrage voor donateurs bedraagt 0.50 per jaar, waarvan, alsmede van een eventueele an dere geldelijke bijdrage, storting kan ge schieden op postrekening no. 97695 van de Centrale Reiskas te Utrecht. Wij zouden echter onvolledig zijn, indien tevens niet werden verstrekt de inlich tingen voor zieken die aan de Lourdes bedevaart wenschen deel te nemen, waar uit blijkt, dat ook voor die zieken gelegen heid .bestaat de bedevaart mede te maken, welke gedeeltelijk, of in het geheel niet, de daarvoor benoodigde gelden bijeen ^kunnen brengen. le. Voor zieken, die voldoende gesitu eerd zijn om zelf de reiskosten te betalen, zijn de reisbedragen zoowel bij verbiijf in hotel als in hospitaal te Lourdes dezelfde als voor gezonde pelgrims bepaald. Voor minvermogende zieken zal voor elk geval afzonderlijk worden bepaald, welk bedrag door hen in de reiskosten moet worden bij gedragen, alsmede in hoeveel termijnen de storting kan geschieden, dan wel of het geheele reisbedrag kan worden kwijtge scholden. 2e. De zieken, die aan de Lourdes-Bede- vaart wenschen deel te nemen, zenden hun ingevuld aangiftebiljet aan het R. K. Werk liedenverbond. Na ontvangst van het in- schrijfbiljet ontvangt de zieke een formu lier ter invulling door den behandelenden geneesheer. Dit formulier moet na invul ling rechtstreeks in het bijgevoegd couvert worden gezonden aan het adres van den geneesheer, medisch leider der Bedevaart. Na ontvangst der adviezen van den medisch-leider wordt beslist of de zieke al dan niet met de Bedevaart kan medegaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6